جمع بندی خواندن قرآن و دیدن خواب

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواندن قرآن و دیدن خواب

باعرض سلام وخسته نباشید.
سوالی که چندین سال ذهنم رو مشغول کرده اینه که هر وقت قران میخوانم شبها خوابهای بد میبینم

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

مسلم ازاد;1005455 نوشت:
باعرض سلام وخسته نباشید.
سوالی که چندین سال ذهنم رو مشغول کرده اینه که هر وقت قران میخوانم شبها خوابهای بد میبینم

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمه الله

خواب و رویاهایی که انسان می بیند، همیشه معنادار نبوده و به قولی تعبیر خاصی ندارند.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «الرؤيا على ثلاثةِ وُجوهٍ: بِشارَةٌ مِنَ اللّهِ للمُؤمنِ، و تَحذيرٌ مِنَ الشيطانِ، و أضغاثُ أحلامٍ؛ رؤيا سه گونه است : نويدى از جانب خدا به مؤمن، ترسى كه شيطان مى افكند، و خوابهاى آشفته:» (۱)

خواندن قرآن، هرگز نمی تواند موجب دیدن خواب بد باشد. خواب های پریشانی که شما می بینید، چه از نوع دوم و چه از نوع سوم باشند، قابل اعتنا نبوده و نباید ذهن خودتان را درگیر فکر کردن به آنها کنید. برای برطرف شدن غم و اندوه، صدقه بدهید و از یاد خداوند غفلت نکنید.

در مورد خواب و انواع رویای صادقه و کاذبه و شرایط آن، لینک زیر را مطالعه بفرمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php...ll=1#post82710

پی نوشت:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۴؛ ص ۳۱۹

سلام
من یک برداشت از قرآن دارم که مطمئن نیستم درسته ولی شواهدی از این نظر برای خودم موجود هست. و فکر کنم بی ربط به این موضوع نباشد
مثلا شخصی ذکری از قرآن را میگوید بجای اینکه گشایش در امورش ایجاد شود ، گرفتاری اش بیشتر میشود!
یا سوره ای از قرآن را میخواند ولی تاثیری را نمیبیند و آن سوره اثری بر زندگیش نمی گذارد!

به نظرم خدا جواب این مساله را در آیه ای ازقرآن داده!

سوره مبارکه اسراء آیه 82.
وننزل من القرآن ما هو شفاء ورحمة للمومنین ولا یزید الظالمین الا خسارا
و از قرآن آنچه را براى مؤمنان شفا و رحمت است نازل مى‌كنيم، ولى ظالمان را جز زيان نمى‌افزايد

خدا میفرماید که قرآن به ظالمان خسارت میزند!
خوب شاید بپرسید که کسانی که به خدا ایمان آوردند ظالم نیستند که قرآن برایشان خسارت بار باشد!؟

جواب این است که خدا به درک و فهم و عقل و ایمانی که به یک مومن میدهد از او انتظار دارد.
هرچه عقل فرد مومن بیشتر باشد خدا از او انتظار بیشتری خواهد داشت و اگر آن شخص مومن در حد عقل و فهمی که خدا به او داده عمل نکند ، به همان مراتب که کوتاهی کند از ظالمان به حساب خواهد آمد
ولزوما این ظلم در حق دیگران نیست بلکه این ظلم ممکن است در حق خود باشد

شاهد براین حرف ذکر حضرت یونس در شکم نهنگ است که میفرماید
......
لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین
نیست معبودی جز تو! همانا من از ظالمان بودم!
......
یعنی حضرت یونس با توجه به معرفت و جایگاهی که خدا به او داده بود ، انتظار میرفت که قوم خود را تا قبل از دستور خدا ترک نکند ولی حضرت با ترک قوم خود ، خودش را ظالم ( به خود )میداند .

پس این نشان میدهد که شخص با ایمان با توجه به کوتاهی های خود ممکن است در زمره ظالمان وارد شود.

اتفاقا در وارد شدن به زمره ظالمان( به خود) افرادی که عقل و هوش بیشتری دارند ،بیشتر در خطرند!

یعنی چی ؟
خدا میفرماید که من مگه به عقل و هوش تو نسبت به دیگران برتری ندادم و توحید خودم را به تو نفهماندم
پس چرا در فلان موضوع به کسی غیر از من رو انداختی؟
چرا با اینکه میدونی من رزاق هستم اما روزیت رو تو دستای دیگران جستجو میکنی؟
چرا به علومی که نسیبت کردم عمل نمیکنی؟

انسان با خالص کردن ایمان و توحید خود میتواند از زمره ظالمان خارج شود و از قرآن شفا بجوید و سود ببرد!

شاید هم ظلم در حق دیگران انسان را در زمره ظالمان وارد کند و نتواند او از شفای قرآن بهره ببرد!

طبق آیه تا ظالم باشی چه به خود و چه به دیگران ، از قرآن یا خسارت میبینی یا اثری نمیبینی
واین خسارت به این دلیل نیست که قرآن را ترک کنیم ، بلکه تنبهی است که خود را اصلاح کنیم

یک تجربه تقریباً مشابه تجربه شما دارم ولی در مورد نماز شب بود یادمه وقتی نماز شب می خوندم فرداش روز خوبی نداشتم و این با تعاریفی که از نماز شب شنیده بودم جور در نمیومد! هنوزم نمیدونم دقیقاً علتش چی بود ولی با مداومتی که کردم نه تنها این مشکل حل شد که برعکس هم شد از درو دیوار برام خوب میبارید کافی بود حاجتی طلب کنم .. حالا شما هم ناامید نشید مداومت کنید شاید مثل من مشکلتون حل شد!

پرسش: سوالی که چندین سال ذهنم رو مشغول کرده اینه که هر وقت قران میخوانم شبها خوابهای بد میبینم.

پاسخ: خواب و رویاهایی که انسان می بیند، همیشه معنادار نبوده و به قولی تعبیر خاصی ندارند. امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «الرؤيا على ثلاثةِ وُجوهٍ: بِشارَةٌ مِنَ اللّهِ للمُؤمنِ، و تَحذيرٌ مِنَ الشيطانِ، و أضغاثُ أحلامٍ؛ رؤيا سه گونه است : نويدى از جانب خدا به مؤمن، ترسى كه شيطان مى افكند، و خوابهاى آشفته:» (۱) خواندن قرآن، هرگز نمی تواند موجب دیدن خواب بد باشد. خواب های پریشانی که شما می بینید، چه از نوع دوم و چه از نوع سوم باشند، قابل اعتنا نبوده و نباید ذهن خودتان را درگیر فکر کردن به آنها کنید. برای برطرف شدن غم و اندوه، صدقه بدهید و از یاد خداوند غفلت نکنید.

در مورد خواب و انواع رویای صادقه و کاذبه و شرایط آن، لینک زیر را مطالعه بفرمایید:

http://www.askdin.com/showthread.php...ll=1#post82710

پی نوشت:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹، ج ۴؛ ص ۳۱۹

موضوع قفل شده است