جمع بندی وسواس فکری نسبت به نگاه کردن

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس فکری نسبت به نگاه کردن

با سلام خدمت شما و تشکر از مرکز خوبتون.
راستش من چن وقته که دچار یه وسواس فکری شدم. نگاه‌ به محارمم برام تحریک کنندس بدون اینکه من بخوام. از این موضوع به شدت ناراحتم و غیرتم اجازه تحمل چنین افکاری رو نمیده و در صدد درمان اون هستم. من 15 سالمه. چطور باید این مشکلمو رفع کنم؟ اینم بگم که من شخص فوق العاده مذهبی هستم
.

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

با سلام و احترام خدمت شما برادر گرامی! امیدواریم در لحظه لحظه ی زندگیتان بهترین احساسات را تجربه نمایید.@};-

سؤالتان کمی برای ما ابهام داشت مثلا از طرفی فرمودید وسواس فکری و از طرفی نگاه به نامحرم... نگاه به نامحرم وسواس فکری نیست ولی اگر مقصودتان حساسیت به این نگاه ها و تحریک کنندگی آنهاست طبیعتا باید با آن مقابله کنید. در هر صورت اگر کمی بیشتر توضیح دهید پاسخ دقیق تری از ما دریافت می نمایید.

از لحاظ شرعی ديدن قرص صورت و دست ها تا مچ بدون قصد ريبه و تلذذ اشكال ندارد. همچنين گفتگوهاي معمولي و متعارف، تا آنجا كه به شكستن حريم احكام الهي منجر نشود اشكالي ندارد. روشن است كه هر فرد خود بهتر مي تواند تشخيص دهد كه كجا از مرز فراتر رفته است.

به صورت کلی هر قدر بتوانید در این سنین چشمتان را تحت کنترل درآورید در کسب ملکه ی تقوا سرعت می گیرید ولی اگر ناخواسته به نامحرم نگاه کردید، سریعا چشم بپوشید و ادامه ندهید.

براى درمان نگاه كردن بايد مراحلى را طى كنيد.
1- هر روز صبح بعد از نماز با خداى خود شرط كنيد كه هرگز نگاه عمدى به نامحرم نكنيد و هم از او در اين مسير استعانت جوييد.
2- در طول روز كاملاً مراقب خود باشيد و هرگاه نفس شما را وسوسه كرد بلافاصله با آن برخورد نموده و جلوى تخلفش را بگيريد.
3- شب بعد از نماز چند دقيقه كنش‏هاى روزانه خود را محاسبه كنيد و در جدولى موارد تخلف يا اطاعت خود را يادداشت نماييد.
4- نسبت به موارد عدم تخلف خداى را سپاس گزاريد و در موارد تخلف استغفار و خود را تنبيه و سرزنش كنيد و تصميم جدى‏ترى براى مجاهده با نفس در روز بعد بگيريد. اين برنامه را تا مدتى ادامه داده و نتيجه را براى ما گزارش نماييد.
5- نمازهاى خود را كاملاً با توجه و حضور قلب و دقت كامل بخوانيد. زيرا نماز بزرگ‏ترين عامل بازدارنده از كژى‏هاست و ميزان قبولى نماز هر كس متناسب با قوت بازدارندگى آن از فحشاست.

در پایان توصیه می کنیم در مورد وسواس فکری تان نیز توضیحاتی برای ما ارائه نمایید تا راهکارهایی عرض کنیم.
موفق باشید.

اشکان.;1005308 نوشت:
گاه‌ به محارمم برام تحریک کنندس بدون اینکه من بخوام

سلام

چون پسری دیگه

از دیدن تحریک میشی . کنترل نگاه داشته باش

هر چیری نخون ، هر چیزی نبین

قرآن بخون

به صورت مادرت نگاه کن

سلام
دو راه موثر برای شما
خودم اثرش را به کرات دیده ام
۱. هر روز صبح سوره مومنون را با توجه به معنی تلاوت کنید. (ثمره: تحریکات و میل به شهوات حرام بکلی از بین می رود)
۲. اهتمام داشته باشید که نماز صبح و مغرب و عشا را در مسجد به جماعت بخوانید
(ثمره: نفاق از مراتب وجودتان کنار میرود و قوای جسمی شما به سمت اعتقاداتان تمایل پیدا میکند به صورت ساده تر یعنی روحتان بر جسمتان مسلط میشود )

کلا با توجه به سنتون یه نصیحت برادرانه میکنم اگر میخواهید پاکی خود را حفظ کنید و بیمه کنید پاکی و اعتقادات خود را در طول ادامه زندگیتان اهتمام بورزید به خواندن نماز های واجب در مسجد به جماعت و اهتمام به حضور قلب در آن .
و سعی کنید زمان شما در مسجد به دنبال رفیق بازی و صحبت با رفقا نگذرد که آفت بزرگی است و فقط آن زمان را به ارتباط خود با خدا اختصاص دهید.

سلام و عرض ادب برادر گرامی
از اینکه توی این وانفسای آخر الزمان در فکر کنترل نفس هستی خدا رو شکر کن و از خدا برای اینکه حفظت کنه یاری بخواه
تمایل به جنس مخالف از سلامت جسمی شما ناشی میشه
خودت رو اذیت نکن . برای نیاز شما خداوند جواب قرار داده و اون هم ازدواجه . سعی کن برای ازدواج زود هنگام تا چند سال آینده برنامه ریزی کنی و از عرف غلط پیروی نکنی . تا زمانی هم که شرایطش محیا نشده افق دیدت ازدواج باشه . به این فکر کن که با گذشته ی گناه آلود قطعا از همسر آیندت لذت کمتری خواهی برد . دستورات خداوند برای لذت دنیا و عقبی مومنین هست . پس سعی کن از این جنبه به قضیه نگاه کنی . نگو سنم کمه . بگرد دنبال مورد مناسب . قطعا با هر شرایطی که داشته باشی مورد مناسبت پیدا خواهد شد . و مهمتر از هر چیز مشاوره قبل از ازدواج ( مخصوصا در مورد مسائل جنسی ) رو هیچوقت هیچوقت هیچوقت فاکتور نگیر . موفق باشی
التماس دعا

من ارادت خاصی به آقا صاحب الزمان دارم
هرموقع ناخواسته چشمم به نامحرم میفتاد خجالت زده میشدم پیش آقا و سریع میگفتم یا صاحب الزمان
بعد چند وقت ملکه ذهنم شده تا ناخواسته و اتفاقی یا خدایی نکرده تو هر مسئله ای میخواستم زیرآبی برم زبانم میچرخید یا صاااحب الزمااان
و مو به تنم سیخ میشد
از خجالت اینکه آقا داره میبینه هرچی بود همونجا تموم میشد حالا چه دروغ و غیبت و چه نگاهِ بد
امتحانش کن دستتو میگیره آقا

سؤال:
من پسری 15 ساله ام. مدتی است دچار یک وسواس فکری شده ام. نگاه‌ به محارم هم برایم تحریک کننده است بدون اینکه من بخواهم. از این موضوع به شدت ناراحتم و غیرتم اجازه تحمل چنین افکاری را نمی دهد. چطور باید این مشکلم را رفع کنم؟ من شخص فوق العاده مذهبی هستم..

پاسخ:
سؤالتان کمی برای ما ابهام داشت مثلا از طرفی فرمودید وسواس فکری و از طرفی نگاه به نامحرم... نگاه به نامحرم وسواس فکری نیست ولی اگر مقصودتان حساسیت به این نگاه ها و تحریک کنندگی آنهاست طبیعتا باید با آن مقابله کنید. در هر صورت اگر کمی بیشتر توضیح دهید پاسخ دقیق تری از ما دریافت می نمایید.

از لحاظ شرعی ديدن قرص صورت و دست ها تا مچ بدون قصد لذت اشكال ندارد. همچنين گفتگوهاي معمولي و متعارف، تا آنجا كه به شكستن حريم احكام الهي منجر نشود اشكالي ندارد. روشن است كه هر فرد خود بهتر مي تواند تشخيص دهد كه كجا از مرز فراتر رفته است.

به صورت کلی هر قدر بتوانید در این سنین چشمتان را تحت کنترل درآورید در کسب ملکه ی تقوا سرعت می گیرید ولی اگر ناخواسته به نامحرم نگاه کردید، سریعا چشم بپوشید و ادامه ندهید.

براى درمان نگاه كردن بايد مراحلى را طى كنيد.
1- هر روز صبح بعد از نماز با خداى خود شرط كنيد كه هرگز نگاه عمدى به نامحرم نكنيد و هم از او در اين مسير استعانت جوييد.
2- در طول روز كاملاً مراقب خود باشيد و هرگاه نفس شما را وسوسه كرد بلافاصله با آن برخورد نموده و جلوى تخلفش را بگيريد.
3- شب بعد از نماز چند دقيقه كنش‏ هاى روزانه خود را محاسبه كنيد و در جدولى موارد تخلف يا اطاعت خود را يادداشت نماييد.
4- نسبت به موارد عدم تخلف خداى را سپاس گزاريد و در موارد تخلف استغفار و خود را تنبيه و سرزنش كنيد و تصميم جدى ‏ترى براى مجاهده با نفس در روز بعد بگيريد. اين برنامه را تا مدتى ادامه داده و نتيجه را براى ما گزارش نماييد.
5- نمازهاى خود را كاملاً با توجه و حضور قلب و دقت كامل بخوانيد. زيرا نماز بزرگ‏ترين عامل بازدارنده از كژى‏ هاست و ميزان قبولى نماز هر كس متناسب با قوت بازدارندگى آن از فحشاست.

موضوع قفل شده است