جمع بندی احادیث اهل بیت (ع) در مورد تسلسل و بطلان آن

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احادیث اهل بیت (ع) در مورد تسلسل و بطلان آن

با سلام و احترام
میخواستم بپرسم آیا حدیثی با سند صحیح از اهل بیت علیهم السلام داریم که مشخصا در مورد بطلان تسلسل علل صحبت کرده باشه؟
اگر منبعی هم هست که اینجور احادیث رو جمع آوری کرده ممنون میشم معرفی بفرمایید.
سپاس@};-@};-@};-

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد صدیق

[TD][/TD]

[=microsoft sans serif]

جوجه اردک زشت;1004905 نوشت:
میخواستم بپرسم آیا حدیثی با سند صحیح از اهل بیت علیهم السلام داریم که مشخصا در مورد بطلان تسلسل علل صحبت کرده باشه؟

باسلام و عرض ادب

استحاله اجتماع و ارتفاع نقیضین، بطلان دور و تسلسل از مباحث عقلی صرف تفکر و استدلال است.
در روایات نیز تا آنجا که بنده جستجو کردم به این موضوع اشاره نشده است چرا که موضوع بحث متفکران اسلامی در آن دوره نبوده است و کسی شکی در صحت آنها نداشته است.

در پناه حق
یاعلی

صدیق;1005215 نوشت:
باسلام و عرض ادب

استحاله اجتماع و ارتفاع نقیضین، بطلان دور و تسلسل از مباحث عقلی صرف تفکر و استدلال است.
در روایات نیز تا آنجا که بنده جستجو کردم به این موضوع اشاره نشده است چرا که موضوع بحث متفکران اسلامی در آن دوره نبوده است و کسی شکی در صحت آنها نداشته است.

در پناه حق
یاعلی

سلام خدمت استاد گرامی
البته بنده خدمت همکارتون در بخش ارجاع عرض کردم هدف بنده بحث عقلی در مورد این احادیث نبود صرفا به دنبال احادیث بودم
دلیل بنده هم این بود که طبق مطالعه ای که داشتم حدود 52 برهان در بطلان تسلسل مطرح شده
که بنده الان به تقریر 15 تا از مهم ترین اون ها دسترسی دارم و البته برخی نقد های مطرح بهشون( گویا علامه طلاطبایی و مرحوم سبزواری فرمودن اکثر این براهین قابل مناقشه هست) بررسی این همه مطلب خیلی وقت گیر هست و فرصت بنده کم هست و کمی برام سخته این بررسی
در واقع میخواستم ببینم اگر به یکی از این برهان ها اهل بیت مستقیم اشاره کردن من هم مسقیم برم سراغ همون ها و کارم راحت بشه
که فرمودید اشاره مستقیمی نشده البته خودمم کمی جستجو کرده بودم و چیزی پیدا نکرده بودم
به هر حال ممنون بنده دیگه عرضی ندارم
سپاس@};-@};-

پرسش: میخواستم بپرسم آیا حدیثی با سند صحیح از اهل بیت علیهم السلام داریم که مشخصا در مورد بطلان تسلسل علل صحبت کرده باشه؟

پاسخ:

موضوع قفل شده است