جمع بندی تنبلی و بی حوصلگی و ترک نماز

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تنبلی و بی حوصلگی و ترک نماز

سلام خدمت دوستان عزیزم و اساتید محترم.
دوستان ی مورد خیلی بد داخل زندگی من اتفاق افتاد اونم ترک نماز بود.
الان خیلی دارم اذیت می شم که نماز نمی تونم بخونم. اصلا حوصله نماز خوندن ندارم و تنبلی می کنم، خیلی از این قضیه ناراحتم و اصلا اراده اینو ندارم که نماز بخونم . خودم خیلی از این قضیه ناراحتم و اصلا رفته رو مخم.
فقط ی چیز
قبلا خونه ما کنار مسجد بود و من صدای اذان که می شنیدم میرفتم نماز می خوندم حتی صبح هم میرفتم مسجد ؛ الان ۳ ماهی هست خونمو تغییر دادم و اصلا نه صدای اذان به گوش میرسه نه هیچ ، حالا اگه به گوشمم برسه بازم نمیرم نماز بخونم خیلی بد شدم.
دوستان کمک کنید نمازمو دوباره بخونم ؛
چیکار کنم؟
خدا هم احساس می کنم تو زندگی خیلی هوامو داشته ولی بازم دلم سمت نماز نمیره.

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد کافی

[TD][/TD]

سیستم;1004329 نوشت:
الان خیلی دارم اذیت می شم که نماز نمی تونم بخونم. اصلا حوصله نماز خوندن ندارم و تنبلی می کنم، خیلی از این قضیه ناراحتم و اصلا اراده اینو ندارم که نماز بخونم . خودم خیلی از این قضیه ناراحتم و اصلا رفته رو مخم.
فقط ی چیز
قبلا خونه ما کنار مسجد بود و من صدای اذان که می شنیدم میرفتم نماز می خوندم حتی صبح هم میرفتم مسجد ؛ الان ۳ ماهی هست خونمو تغییر دادم و اصلا نه صدای اذان به گوش میرسه نه هیچ ، حالا اگه به گوشمم برسه بازم نمیرم نماز بخونم خیلی بد شدم.
چیکار کنم؟

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
در زمینه سستی و تنبلی نسبت به نماز عواملی وجود دارد. این عوامل را می توان به سه قسمت تقسیم نمود.
1. بینشی و اعتقادی: مانند وجودِ شبهات و سؤالاتِ بی پاسخ، عدم آگاهی از اهمیت نماز، عدم اطلاع کافی از عواقبِ خطرناک ترک نماز و ...
2. اخلاقی و ارزشی: مانند غفلت و فراموشی خدا، غرق شدن در گناهان، عناد و لج بازی، دوستان ناباب، احساس بی فایده بودن نماز، محیط های آلوده مثل خانواده، مدرسه، ...
3. ضعف روانشناختی: ضعف اراده، عدم تمرین دهی و تربیت صحیح دینی از طرف خانواده، اهمال کاری در کارها، انتخاب الگوهای بی نماز، عدم تشویق ها، عقده گشائی و مخالفت با سخت گیریهای بی جای خانواده، ....
با کمی دقت و تفکر در رفتارها و حالت روانی خود می توانیم این رفتار را (کاهلی نسبت به نماز) ریشه یابی نمائیم و با شناختِ ویروسِ عاملِ این بیماری (سستی درنماز) می توان برای درمان اقدام نمود.

روش های پایبندی به نماز
1. دانستن آثار نماز:
به لحاظ روانی این مسأله بسیار مهم است مثل این است که دو شخص، قصدِ صعود به قله ای را دارند و یکی از آنها خبر پیدا کرده که در قله، گنجی پنهان است. انگیزه کدام یک، برای صعود بیشتر و قوی تر است.
بنابراین اگر به آثار و برکات نماز واقف شویم، متعاقبا رغبت و انگیزه لازم را هم به دست خواهیم آورد.
به عنوان نمونه،امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
«إِذَا قَامَ الْمُصَلِّي إِلَى الصَّلَاةِ نَزَلَتْ‏ عَلَيْهِ‏ الرَّحْمَةُ مِنْ‏ أَعْنَانِ‏ السَّمَاءِ إِلَى‏ أَعْنَانِ‏ الْأَرْضِ‏ وَ حَفَّتْ بِهِ الْمَلَائِكَةُ وَ نَادَاهُ مَلَكٌ لَوْ يَعْلَمُ هَذَا الْمُصَلِّي مَا فِي الصَّلَاةِ مَا انْفَتَل‏ (1) هنگامی که انسان به نماز ایستاد، رحمت خدا ازآسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه می کنند و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش نماز را می دانست هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد.»
آن حضرت در بیان دیگری می فرمایند:
« إِنَ‏ مَلَكَ‏ الْمَوْتِ‏ يَدْفَعُ‏ الشَّيْطَانَ‏ عَنِ‏ الْمُحَافِظِ عَلَى‏ الصَّلَاةِ وَ يُلَقِّنُهُ شَهَادَةَ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ أَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ فِي تِلْكَ الْحَالَةِ الْعَظِيمَةِ (2) همانا "ملک الموت " شیطان را در دم مرگ از کسی که حافظ نماز است ، دور می کند و شهادت بر وحدانیت خدا و رسالت رسول خدا (صلی الله علیه و اله و سلم) را در هنگام هولناک مرگ به او تلقین می کند (توفیق شهادتین پیدا می کند)

2. آگاهی از آثار منفی بی توجهی به نماز:
اگر بدانیم که نخوردن یک غذا، یا دارو، چه آثار زیان باری را متوجه ما خواهد کرد، مثلا سرطان می گیریم و یا عمرمان کوتاه می شود و یا فلان بیماری لاعلاج را می گیریم، خود را به آب و آتش می زدیم که حتی یک روز هم خود را از خوردن آن غذا یا دارو محروم ننمایم.
نماز غذای روح ما انسان هاست و ترک آن قطعا عواقب خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.

البته می توانید در این زمینه به تاپیک http://www.askdin.com/showthread.php?t=40373&p=655607#post655607 مراجعه بفرمایید.

پی نوشت:
1.كلينى، محمد بن يعقوب‏،الكافي(ط- الإسلامية)،دار الكتب الإسلامية، تهران‏،1407 ق‏،ج3،ص265.
2. شيخ حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشيعة، مؤسسة آل البيت (عليهم السلام‏)، قم‏
،1409 ق‏،ج4،ص29.

اگر نکته مبهمی وجود داشت، بفرمایید.
موفق باشید.

یک دستور العمل امتحان شده
خواندن سوره مومنون در هر روز صبح با توجه به معنی آن می باشد
با استمرار به اینکار رغبت زیادی به خواندن نماز پیدا میکنید حتی نماز های نافله
و دیگر اثرش ترک شرابخواری میباشد
و دیگر اثر آن از بین رفتن شهوت حرام می باشد
که خواندنش در هر روز واقعا توفیق می خواهد
کلا سوره مومنون سوره عجیبی میباشد که زیاد بهش توجه نمیشود
خیلی اثرات دیگری هم دارد الله اعلم

سیستم;1004329 نوشت:
فقط ی چیز
چیکار کنم؟

سلام کسی که خودش رو مسلمان و مومن میدونه نمیتونه نماز خوان نباشه.
شما زمانی که نماز میخوندین اون رو بصورت یک عادت انجام میدادید.مشغولیات دیگر باعث میشه که انسان از عملی که ناخودآگاه و بدون توجه انجام میداده غافل بشه.چون زمان انجامش هم کوتاه است و چند ساعت بعدش قضا میشه با روی هم رفتن این قضاها شما بی میل میشید به انجام تمام اونها و بار سنگینی روی دوشتون احساس میکنید.
قدم اول شما حالات نماز رو با خودتون مرور کنید که چقدر عبادت زیبایی است از نظر حرکات.مخصوصا وقتی در خلوت خودتون نماز میخونید.بهمین صورت شما معنی کلماتی که در یک نماز سبک از نظر حجم کلمات بیان شده رو یاداشت کنید عربیش و ترجمه اش رو و چندین بار اون رو بخونید تا ملکه ذهنتون بشه.مثلا وقتی سوره حمد رو میخونید ترجمه فارسی اون هم در ذهنتون نقش ببنده و متوجه باشید چه میگویید.
این عمل باعث میشه متوجه بشید چه کلمات زیبا و با معنی رو دارید بیان میکنید.این عشق به بیان این کلمات مقابل خداوند بعدها سبب میشه نماز رو پر حجم تر هم بکنید.مثلا اگه یکبار ذکر سُبْحَانَ رَبِّيَ الْعَظِيمِ وَ بِحَمْدِه رو در رکوع بیان میکردید سه بار بیان کنید و براتون لذت بخش تر باشه بیشتر گفتنش.
قدم دوم اینکه با داخل شدن به وقت یک نماز از هر کاری که ذهنتون رو مشغول کرده خودتون رو رها کنید و در سه دقیقه وضو بگیرید.بسیار ساده.بدون وسواس.بعد از وضو نشاط زیادی دارید و خودتون میخواهید سریع به نماز بایستید.پس اوقات نماز رو نگهداری کردید.مخصوصا نماز مغرب که همزمان با غروب آفتابه اگه درک کنید از این شیرینی عبادت سیر نمیشوید.
نماز صبح که اگر زیادی کاهل باشه انسان اگه زود تر بخوابه تا موقع فجر بیدار بشه بعد از انجامش لذت زیادی خواهید برد.حتی کسی مثل من که تا نیمه های شب ممکنه نتونم بخوابم وقتی با ساعت بیدار میشم و اولش کرختی خاصی دارم بعد از وضو اینقدر حالم خوب میشه که تا صبح شدن هم دیگه خوابم نمیبره.
اینطوری مدتی که بگذره علاقه پیدا میکنید که بجای سر اذان یک ساعت زودتر بیدار بشید.تا نماز شب رو هم ازش غافل نشید.بعدش میرسه به نافله صبح که قبل از خود نماز صبحه اونهم میانش میخونید و علاقه پیدا میکنید به نافله نماز مغرب که بعد نماز مغرب است و نماز نافله عشا.اینها خیلی سبک از نظر حجم کلماتی و زمان هستند.
همه اینها برمیگرده به همون قدم اول.که وقتی درست برداشته بشه عشق خداوند تا انتها رها نمیکنه انسان رو.تا وقتی که از دنیا برود.

ممنونم از همه دوستان عزیزم
واقعا ممنونم که تجربیات و کارهای که خودتون موفق شدید رو به بنده هم میگید
الان یک روزه تونستم کامل نمازمو بخونم بدون تنبلی و با لذت که نمیشه گفت ولی تنبلی در کار نیست خودم دوست دارم.

دوستان ازتون بازم می خوام منو راهنمائی و تجربیات رو بهم بگید
با آرزوی موفقیت برای همه عزیزان

پرسش:

اصلا حوصله نماز خواندن را ندارم و تنبلی می کنم، خیلی از این قضیه ناراحتم چه باید کرد؟

پاسخ:
در زمینه سستی و تنبلی نسبت به نماز عواملی وجود دارد. این عوامل را می توان به سه قسمت تقسیم نمود.
1. بینشی و اعتقادی: مانند وجودِ شبهات و سؤالاتِ بی پاسخ، عدم آگاهی از اهمیت نماز، عدم اطلاع کافی از عواقبِ خطرناک ترک نماز و ...
2. اخلاقی و ارزشی: مانند غفلت و فراموشی خدا، غرق شدن در گناهان، عناد و لج بازی، دوستان ناباب، احساس بی فایده بودن نماز، محیط های آلوده مثل خانواده، مدرسه، ...
3. ضعف روانشناختی: ضعف اراده، عدم تمرین دهی و تربیت صحیح دینی از طرف خانواده، اهمال کاری در کارها، انتخاب الگوهای بی نماز، عدم تشویق ها، عقده گشائی و مخالفت با سخت گیریهای بی جای خانواده، ....
با کمی دقت و تفکر در رفتارها و حالت روانی خود می توانیم این رفتار را (کاهلی نسبت به نماز) ریشه یابی نمائیم و با شناختِ ویروسِ عاملِ این بیماری (سستی درنماز) می توان برای درمان اقدام نمود.

روش های پایبندی به نماز
1. دانستن آثار نماز:
به لحاظ روانی این مسأله بسیار مهم است مثل این است که دو شخص، قصدِ صعود به قله ای را دارند و یکی از آنها خبر پیدا کرده که در قله، گنجی پنهان است. انگیزه کدام یک، برای صعود بیشتر و قوی تر است.
بنابراین اگر به آثار و برکات نماز واقف شویم، متعاقبا رغبت و انگیزه لازم را هم به دست خواهیم آورد.
به عنوان نمونه،امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:
«إِذَا قَامَ الْمُصَلِّي إِلَى الصَّلَاةِ نَزَلَتْ‏ عَلَيْهِ‏ الرَّحْمَةُ مِنْ‏ أَعْنَانِ‏ السَّمَاءِ إِلَى‏ أَعْنَانِ‏ الْأَرْضِ‏ وَ حَفَّتْ بِهِ الْمَلَائِكَةُ وَ نَادَاهُ مَلَكٌ لَوْ يَعْلَمُ هَذَا الْمُصَلِّي مَا فِي الصَّلَاةِ مَا انْفَتَل‏ (1) هنگامی که انسان به نماز ایستاد، رحمت خدا ازآسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه می کنند و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش نماز را می دانست هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد.»
آن حضرت در بیان دیگری می فرمایند:
« إِنَ‏ مَلَكَ‏ الْمَوْتِ‏ يَدْفَعُ‏ الشَّيْطَانَ‏ عَنِ‏ الْمُحَافِظِ عَلَى‏ الصَّلَاةِ وَ يُلَقِّنُهُ شَهَادَةَ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَ أَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ فِي تِلْكَ الْحَالَةِ الْعَظِيمَةِ (2) همانا "ملک الموت " شیطان را در دم مرگ از کسی که حافظ نماز است ، دور می کند و شهادت بر وحدانیت خدا و رسالت رسول خدا (صلی الله علیه و اله و سلم) را در هنگام هولناک مرگ به او تلقین می کند (توفیق شهادتین پیدا می کند)

2. آگاهی از آثار منفی بی توجهی به نماز:
اگر بدانیم که نخوردن یک غذا، یا دارو، چه آثار زیان باری را متوجه ما خواهد کرد، مثلا سرطان می گیریم و یا عمرمان کوتاه می شود و یا فلان بیماری لاعلاج را می گیریم، خود را به آب و آتش می زدیم که حتی یک روز هم خود را از خوردن آن غذا یا دارو محروم ننمایم.
نماز غذای روح ما انسان هاست و ترک آن قطعا عواقب خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.

البته می توانید در این زمینه به تاپیک http://www.askdin.com/showthread.php?t=40373&p=655607#post655607 مراجعه بفرمایید.

پی نوشت:
1.كلينى، محمد بن يعقوب‏،الكافي(ط- الإسلامية)،دار الكتب الإسلامية، تهران‏،1407 ق‏،ج3،ص265.
2. شيخ حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشيعة، مؤسسة آل البيت (عليهم السلام‏)، قم‏
،1409 ق‏،ج4،ص29.

موضوع قفل شده است