جمع بندی آیا جشن های مسیحی و غیر اسلامی حرام است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا جشن های مسیحی و غیر اسلامی حرام است؟

با سلام
می خواستم بپرسم که ایا جشن های مسیحی مانند کریسمس و یا جشنی مانند هالویین حرام است؟
چرا که من در سایت های اینترنتی درباره ریشه این مراسم ها و این که از کجا منشأ گرفتند تا حدودی اطلاعات کسب کردم و این که برای مثال ریشه جشن هالویین بسیار خرافی و گمراهانه بوده ولی امروزه بیشتر جوامع مسیحی بخشی از خرافات های ان را برداشته و به برخی نا اگاهانه هنوز پایبند اند . در واقع می خواستم بدانم که انها که بدون قصد و اگاهی برخی از کار های این مراسم ها را انجام می دهند که ریشه در اعمال گمراهانه دارد این اعمال می تواند بر روی اعتقادات ان ها تاثیر گذار باشد . چون برای مثال بنده که به بازی های کامپیوتری و موبایل علاقه مند هستم در بیشتر این بازی های به مناسبت این جشن ها ایتم هایی به بازی اضافه می کنند که همسو با این اعمال است و به همین دلیل دیگر سراغ این چیز ها نمی روم ولی از وقتی تصمیم گرفتم که این کار را بکنم به نوعی عذاب می کشم چون در بسیاری از کتاب های داستان و حتی علمی به عنوان سرگرمی تم های از این مراسم ها است و من وقتی به اطرافم نگاه می کنم احساس می کنم که دیگر نمی توانم کاری کنم.گاهی با خود فکر می کنم که شاید این کار های من افراط باشد چون بقیه هم به من همین را می گویند .لطفا اگر می شود راهنمایی ام کنید چون من حتی در مورد جشن های نوروز و غیره هم دچار تردید شدم.باسپاس

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

پرسش: آیا برگزاری و شرکت در جشن های مسیحیت مانند کریسمس و هالویین حرام است؟ من خیلی از بازی های رایانه ای استفاده می کنم. در این بازی ها به مناسبت جشن های مسیحیت مثل کریسمس و یا هالویین آیتم هایی اضافه میشود که کاربر را همسو با شرکت کنندگان این جشن ها قرار می دهد. آیا استفاده از چنین بازی هایی و یا به طور کلی برگزاری و شرکت در چنین جشن هایی اشکال دارد؟

پرسش: اگر این جشن ها توسط یک مسلمان به عنوان یک مراسم دینی برگزار شود و شرکت در آن و یا استفاده از نمادهای آن با نیت دلدادگی مذهبی انجام شود قطعا حرام و حتی میتواند مصداق ارتداد و یا مقدمه آن محسوب شود. اما معمولا این جشن ها وقتی در میان غیر مسیحیان انجام می شود صرفا به هدف تفریح و سرگرمی برگزار میشود و فرد ممکن است هیچ نوع ارتباط معنایی با فلسفه آن برقرار نکند و هیچ اعتقادی به منشا آن نداشته باشد. در عین حال حتی انجام ناآگاهانه چنین مراسمی و یا استفاده از نمادهای آن می تواند چنین تاثیراتی را به دنبال داشته باشد:

ارتکاب کارهای حرام در حاشیه این جشن ها
ایجاد انس ذهنی با نمادهای غیر اسلامی
تقلید و تبعیت از اهل کفر
تایید و ترویج باطل
تشبیه به کفار
خرافه گرایی

دیدن و یا استفاده از بازی هایی که چنین نمادهایی را در خود جای داده اند اگر باعث موارد فوق شود اشکال دارد.

موضوع قفل شده است