حلقه ی نامزدی و ازدواج و نامحرمان

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حلقه ی نامزدی و ازدواج و نامحرمان

سلام
اگر در مراسم خواستگاری خانواده ی داماد به خانواده ی عروس حلقه ای به عنوان نامزد شدن دو طرف بدهد و عروس از آن در جلسه ی خواستگاری استفاده کند(که نامحرم هم حضور داره)...فقط به خاطر این که نامزدی آناها مشخص شود و مادر داماد چنین چیزیو خواسته حکمش چیه؟
درسایر موارد پوشیدن این حلقه برای مشخص نمودن نامزدی چیست؟

پوشیدن حلقه ی ازدواج به منظور این که مشخص شود زن ،شوهر دارد حکمش چیست؟

سلام فاطمه جان.
منظور شما از حكم چيه؟
اگر از نظر شرعيه كه مورد خاصي نداره. فقط يك نشونه براي اينكه بگند ما دختر را پسنديديم و مشخص بشه كه دختر در شرف ازدواجه و بعد ادامه صحبتها همين. البته در صورت توافق با خانواده دختر.
در ساير موارد هم فقط يك نشونه و علامت قطعي براي ازدواج نيست در صورت توافق و عقد به جاي اين نشون كه موقته حلقه ازدواج بين زن و مرد رد و بدل ميشه.(البته من خودم تجربشو نداشتم اما سر مراسم برادرم اين مسائل رو متوجه شدم:khandeh!:)
البته پوشيدن حلق ازدواج فقط يك مسئله عرفيه نه شرعيه كه مشخص بشه فرد متاهله اما خيليها هم متاهل نيستند اما بنا به دلايلي حلقه در دستشون ميكنند و نمي توان قطعي گفت كه طرف حتما ازدواج كرده اما معمولا كساني كه متاهلند حلقه به دست ميكنند.

سادات;33742 نوشت:
سلام فاطمه جان.
منظور شما از حكم چيه؟
اگر از نظر شرعيه كه مورد خاصي نداره. فقط يك نشونه براي اينكه بگند ما دختر را پسنديديم و مشخص بشه كه دختر در شرف ازدواجه و بعد ادامه صحبتها همين. البته در صورت توافق با خانواده دختر.
در ساير موارد هم فقط يك نشونه و علامت قطعي براي ازدواج نيست در صورت توافق و عقد به جاي اين نشون كه موقته حلقه ازدواج بين زن و مرد رد و بدل ميشه.(البته من خودم تجربشو نداشتم اما سر مراسم برادرم اين مسائل رو متوجه شدم:khandeh!:)
البته پوشيدن حلق ازدواج فقط يك مسئله عرفيه نه شرعيه كه مشخص بشه فرد متاهله اما خيليها هم متاهل نيستند اما بنا به دلايلي حلقه در دستشون ميكنند و نمي توان قطعي گفت كه طرف حتما ازدواج كرده اما معمولا كساني كه متاهلند حلقه به دست ميكنند.

سلام
راستش منظورم از حکم مسئله یعنی از نظر احکام شرعی نه اون بحثی که باید در قسمت ازدواج مطرح بشه

خواستم بدونم که اگر یک زن در دستش انگشتر یا حلقه بندازه حکم شرعیش چیه؟آیا حرامه؟شنیدم نباید به عنوان زینت باشه
خواستم شرایط رو بگم تا متناسب با اون بدونم آیا به عنوان زینت بوده یا نه؟

و کلا میخوام بدونم که بجز همون مراسم مثلا یک زن بخواد حلقه ازدواج بندازه دستش که حتی نیت خودش برای زینت نباشه برای مثلا حفظ احترام خانواده ی شوهر یا خود شوهر و یا مثلا برای این که دیگران بدونند متاهله..حکم شرعیش چیه؟جایز هست یا نه؟

fatemeh135;33719 نوشت:
سلام اگر در مراسم خواستگاری خانواده ی داماد به خانواده ی عروس حلقه ای به عنوان نامزد شدن دو طرف بدهد و عروس از آن در جلسه ی خواستگاری استفاده کند(که نامحرم هم حضور داره)...فقط به خاطر این که نامزدی آناها مشخص شود و مادر داماد چنین چیزیو خواسته حکمش چیه؟ درسایر موارد پوشیدن این حلقه برای مشخص نمودن نامزدی چیست؟ پوشیدن حلقه ی ازدواج به منظور این که مشخص شود زن ،شوهر دارد حکمش چیست؟

باسلام وتشكر از سوال شما
اگر نام مرجع رااشاره كنيد بهتر راهنمائي مي شويد
ولي طبق نظر امام بايد پوشانده شود وجايز نيست در جمع حلقه به دست كندويابه جمعي بخواهد بابت نشون حلقه راظاهر كند.
استفتائات امام ج/3 /احكام حجاب س/36
نكته؛مطلبي را بايد متذكر شوم اينكه در دين ما چيزي بنام نامزدي نداريم متاسفانه بعضي ها تصورشان براين است كه اگر نامزد شدند، محرم شدندوكارهايي كه دو زن ومرد ولو كمرنگش را مي توانند انجام بدهند مثلاً دست بدهند وياارتباط هاي فيزيكي ديگري... داشته باشند
همانطور كه خودتان مي دانيد اينها با هم نا محرم هستند ودر ارتباط باهمديگر(تلفني وحضوري وچت...) اگر مفسده ويا احتمال مفسده باشد اين نوع ارتباط حرام است.
استفتائات ج/3/احكام لمس ونظر..

اسراء;34327 نوشت:

باسلام وتشكر از سوال شما
اگر نام مرجع رااشاره كنيد بهتر راهنمائي مي شويد
ولي طبق نظر امام بايد پوشانده شود وجايز نيست در جمع حلقه به دست كندويابه جمعي بخواهد بابت نشون حلقه راظاهر كند.
استفتائات امام ج/3 /احكام حجاب س/36
نكته؛مطلبي را بايد متذكر شوم اينكه در دين ما چيزي بنام نامزدي نداريم متاسفانه بعضي ها تصورشان براين است كه اگر نامزد شدند، محرم شدندوكارهايي كه دو زن ومرد ولو كمرنگش را مي توانند انجام بدهند مثلاً دست بدهند وياارتباط هاي فيزيكي ديگري... داشته باشند
همانطور كه خودتان مي دانيد اينها با هم نا محرم هستند ودر ارتباط باهمديگر(تلفني وحضوري وچت...) اگر مفسده ويا احتمال مفسده باشد اين نوع ارتباط حرام است.
استفتائات ج/3/احكام لمس ونظر..

سلام خدمت شما
من میخوام نظر آیت الله وحید خراسانی و آیت الله شبیری زنجانی رو بدونم

در مورد روابط نامزدی آگاه هستم و حتی متوجه شدم لزومی نداره نامزد بودن رو اعلام کرد

اما در مورد بعد از ازدواج ،به نظر من لازمه که یک زن وقتی در اجتماع حضور پیدا میکنه حتی اگه بخواد سوار تاکسی بشه یا بره خرید برای این که مورد توجه مردان نامحرم هم قرار نگیره و مردان بیشتر حد خودشونو حفظ کنند،حلقه ی ازدواج رو دستش بکنه تا متوجه بشوند این خانوم متاهله

چون همون طور که چادر پوشیدن باعث میشه که مردان نامحرم حد خودشونو حفظ کنند وقتی هم که بفهمند خانومی متاهله بیشتر مراقب رفتارشون هستند
من میخوام بدونم که پوشیدن یک حلقه که مثلا شکل ظاهری زینت داری نداشته باشه و مثل یه سیم باشه و یا اینکه حلقه رو به پشت انداخت تا قسمت ساده ی اون نمایان بشه ،آیا این مشکل داره؟

fatemeh135;34469 نوشت:
من میخوام نظر آیت الله وحید خراسانی و آیت الله شبیری زنجانی رو بدونم

بايد از ديد نامحرم پوشانده شود.
استفتائات تلفني كارشناس از دفتر دو مرجع بزرگواربه شماره تلفن 02517740611
/02517740322

fatemeh135;34469 نوشت:
،.....حلقه ی ازدواج رو دستش بکنه تا متوجه بشوند این خانوم متاهله ....

شما به هر نيت مثبت ديگري در نظر داشته باشيد تا اندازه اي مي توانيد اقدام به كاري داشته باشيد كه بانظر شرع مخالفت نداشته باشد.

موضوع قفل شده است