جمع بندی ترک نگاه به نامحرم

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ترک نگاه به نامحرم

سلام من ۲۴سالمه و الان دانشجو هستم مشکلم اینه که نمیتونم نگاه به نامحرمو ترک کنم خصوصا با وضع حجابی که تو دانشگاه هست ادم بدتر تحریک میشه واسه نگاه کردن بهترین راهکاربرای ترک نگاه به نامحرم چیه بنظرتون؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

Ali73;1003232 نوشت:
سلام من ۲۴سالمه و الان دانشجو هستم مشکلم اینه که نمیتونم نگاه به نامحرمو ترک کنم خصوصا با وضع حجابی که تو دانشگاه هست ادم بدتر تحریک میشه واسه نگاه کردن بهترین راهکاربرای ترک نگاه به نامحرم چیه بنظرتون؟

با سلام و احترام خدمت شما پرسشگر گرامی و سایر اعضای محترم انجمن

با توجه به روایات اهل بیت(علیهم السلام) اراده و اختیار انسان نقش تعیین کننده ای در انتخاب ها و عملکرد او دارد و میتواند بسیاری از موانع طبیعی و محیطی را برطرف کند. بنابراین برای ترک گناه به کار بردن کلمه نتوانستن به معنای نادیده گرفتن اراده و توانی است که مومن در خود دارد و یا حداقل میتواند به آن دست پیدا کند. تنها کافی است آنچه را می داند باور داشته باشد تا حقیقت پلید گناه را ببیند. آنگاه به صورت ناخودآگاه از گناه فراری و منزجر خواهد شد.

در روایتی از حضرت سید الشهدا(علیه السلام) آمده است:

«رُوِيَ أَنَّ الْحُسَيْنَ بْنَ عَلِيٍّ (علیه السلام) جَاءَهُ رَجُلٌ وَ قَالَ أَنَا رَجُلٌ‏ عَاصٍ‏ وَ لَا أَصْبِرُ عَنِ الْمَعْصِيَةِ فَعِظْنِي بِمَوْعِظَةٍ. فَقَالَ (علیه السلام) افْعَلْ خَمْسَةَ أَشْيَاءَ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ فَأَوَّلُ ذَلِكَ لَا تَأْكُلْ رِزْقَ اللَّهِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ وَ الثَّانِي اخْرُجْ مِنْ وَلَايَةِ اللَّهِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ وَ الثَّالِثُ اطْلُبْ مَوْضِعاً لَا يَرَاكَ اللَّهُ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ وَ الرَّابِعُ إِذَا جَاءَ مَلَكُ الْمَوْتِ لِيَقْبِضَ رُوحَكَ فَادْفَعْهُ عَنْ نَفْسِكَ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ وَ الْخَامِسُ إِذَا أَدْخَلَكَ مَالِكٌ فِي النَّارِ فَلَا تَدْخُلْ فِي النَّارِ وَ أَذْنِبْ مَا شِئْتَ؛ روايت شده كه مردى خدمت حضرت حسين (ع) رسيده گفت من شخصى گناهكارم كه نميتوانم خود را از معصيت نگهدارم. مرا پند و اندرزى بده. فرمود: پنج كار را انجام مده بعد هر گناهى مايلى بكن. اول از رزق روزى خدا نخور هر گناهى مايلى بكن. دوم از ولايت خدا خارج شو هر گناهى ميخواهى بكن. سوم جايى را پيدا كن كه خدا ترا نبيند هر چه ميخواهى بكن. چهارم وقتى ملك الموت براى قبض روح تو آمد جلوگيرى از او بكن هر گناهى ميخواهى بكن. پنجم وقتى مالك دوزخ ترا داخل جهنم كرد داخل نشو هر گناهى مايلى انجام ده.»(1)

پی نوشت:
1. بحار الأنوار، ج‏75، ص126.

برای کسب توفیق در ترک نگاه حرام راهکارهای زیادی وجود دارد که به تدریج به برخی از آنها اشاره میکنیم. یکی از این راهکارها تحریک و فعال سازی غیرت ورزی در خود می باشد. غیرت صفتی است که هیچ فحشا و منکری را بر نمی تابد و به همین خاطر در روایات وارد شده است که خداوند به خاطر غیرتش فواحش را حرام قرار داده است.(1)

روزی جوانی به محضر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) وارد شد و با پرخاش شدیدی به طرف آن حضرت حمله کرد و گفت: چرا گفته ای زنا باید در اجتماع ما محو شود و کسی حق ندارد به ناموس دیگری نگاه شهوت انگیز نماید؟ اصحاب خواستند جزای این بی ادبی و جسارت را به او بدهند لیکن آنحضرت آنها را امر به صبر و آرامش فرمود و سپس روی به آن جوان کرده و پرسیدند: ای جوان ! آیا تو خواهر و مادر داری؟ گفت بله، فرمود اگر کسی با همین منطق که تو میگویی ، یعنی باید از هر چیز لذت بخشی استفاده کرد ، بخواهد از لذت نزدیکی ( زنا ) با نزدیکان تو بهره مند شود چه خواهی کرد؟ رنگ جوان در این لحظه تغییر کرد و سوگند خورد کار حرام را ترک کند.

بنابراین اگر هر فرد نامحرم را به مانند ناموس خود تصور کند به خودش اجازه نمی دهد به او نگاه حرام کند.

پی نوشت:
1. امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى غَيُورٌ يُحِبُّ كُلَّ غَيُورٍ وَ لِغَيْرَتِهِ‏ حَرَّمَ الْفَوَاحِشَ ظَاهِرَهَا وَ بَاطِنَهَا.»(الكافی، ج‏5، ص536)

پرسش: دانشجویی 24 ساله هستم. با توجه به وضعیت حجاب در دانشگاه، نمی توانم نگاه به نامحرم را ترک کنم. بهترین راهکار برای ترک نگاه به نامحرم چیست؟

پاسخ: یکی از راهکارهای ترک فواحش و لذت طلبی جنسی، تحریک و فعال سازی غیرت ورزی در خود می باشد. غیرت صفتی است که هیچ فحشا و منکری را بر نمی تابد و به همین خاطر در روایات وارد شده است که خداوند به خاطر غیرتش فواحش را حرام قرار داده است.(1) هر مردی نسبت به ناموس خود احساس غیرتمندی دارد و نگاه آلوده به آنها را بر نمی تابد. بنابراین باید بداند که اگر خود آلوده به نگاه حرام نسبت به ناموس دیگران شد ممکن است همین مکافات شامل حال او شود و ناموس او مورد تعرض حرام قرار گیرد.

جواني از قريش نزد آن حضرت آمد و عرض كرد اجازه مي دهي من مرتكب زنا شوم؟ اصحاب بر او فرياد زدند: چه حرف زشتي ميزنی! پيامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: آرام باشيد و به جوان اشاره كرد كه نزديك بيايد، بعد به او فرمود: آيا دوست داري كسي با مادر تو و يا با خواهر و دخترت زنا كند؟ گفت: هرگز راضي نيستم و هيچ كس به اين امر راضي نيست. فرمود: آنچه را گفتي نيز همين گونه است و همه بندگان خدا نسبت به حفظ ناموس خود سخت پايبندند. آن گاه دست مبارك را بر سينه او گذاشت و فرمود: «اللَّهم اغْفِرْ ذَنْبَه وَ طَهِّرْ قَلْبَه وَ حَصِّنْ فَرْجَهُ؛ خداوندا! گناه او را بیامرز و دل او را پاک گردان و دامان او را از حرام حفظ کن». بعد از اين ماجرا هيچ كس آن جوان را نزد زن بيگانه ای نديد.(2)

پی نوشت ها:

1. امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى غَيُورٌ يُحِبُّ كُلَّ غَيُورٍ وَ لِغَيْرَتِهِ‏ حَرَّمَ الْفَوَاحِشَ ظَاهِرَهَا وَ بَاطِنَهَا.»(کلینی، محمد بن یعقوب(329 ق)، الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج‏5، ص536)
2. مكارم شيرازي، ناصر، پيام امام اميرالمؤمنين (ع)، قم، انتشارات امام علي بن ابيطالب، 1387، ج9، ص564.

موضوع قفل شده است