صفحه 2 از 12 نخست 1234 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا دین اسلام حقیقتاً آسان است؟

نوشته
    2,614
    حضور
    39 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5284

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها
    4 - بعد از ازدواج نیز زن و مرد باید در سختی‌های فراوانی باشند. مرد باید کار کند تا بتواند هزینهء خود و چند نفر دیگر را هم بدهد و زن هم باید کارهای خانه را انجام بدهد که آن هم سختی‌های فراوانی دارد. بزرگ کردن یک یا چند فرزند را هم که خودش سختی بسیار سنگینی دارد را نیز به اینها اضافه کنید. درحالیکه اگر اینها مسلمان نبودند مجبور نبودند به زودی و در حالیکه هنوز پول کافی جمع نکرده‌اند تن به ازدواج بدهند، که مرد مجبور باشد برای تهیهء هزینه‌ها جان بکند و زن هم به گونه‌ای دیگر. بلکه خیلی راحت نیازشان را با دوست دختر یا پسر خود رفع می‌کردند و زمانی که بطور کافی به بلوغ مالی و فکری رسیدند آنگاه اقدام به ازدواج می‌کردند
    در ابتدا عرض کردیم دین اگر برنامه ای هم می دهد برای سعادت فرد و جامعه است اسلام با طرح ازدواج برای جوانان آنها را در یک سیستم مهم به نام خانواده قرار می دهد تا از لا ابالی گری و بی بند و باری نجات دهد جوان با ازدواج کردن متعهد می شود که با کار اقتصادی و تلاش و مهربانی با خانواده و روحیه ایثار و سازگاری خانواده خود را اداره کند و با این کار یک امر مهم تربیتی شکل می گیرد و هم چرخ فعالیت اقتصادی در جامعه از نیروی جوان مدد می گیرد و هم ظرفیت های روحی و روانی و عاطفی خانواده در همان ابتدای جوانی به مدد فرد و اجتماع می آید و هم از لا ابالی گری و بی برنامه بودن نجات می یابند.
    اما آنچه در غرب شما توصیف کردید به یک لا ابالی گری و افسارگسیختگی تبدیل شده که فرد با فرار از تشکیل خانواده و شهوت رانی از راه غیر صحیح هم کانون خانواده را به ویرانی می کشاند و هم تمام ظرفیت های معنوی خود و جامعه را به تباهی می کشاند. این فرد که به شهوت رانی بی قانون و قاعده روی آورد به این راحتی ها دیگر زیر بار تشکیل خانواده و تعهد پذیری تن در نمی دهد.

5 - اگر کسی مدتی نماز نخوانده باشد و روزه نگرفته باشد، از طرفی بدشانسی بیاورد و پسر بزرگ خانواده باشد و والدین او نیز نماز و روزه‌هایشان قضا شده باشد! دیگر بیچاره است! باید روزی 68 رکعت نماز بخواند (17 رکعت نماز خودش، 17 رکعت نماز قضای خودش، 17 رکعت بجای پدر و 17 رکعت هم بجای مادر) و کل سال را روزه باشد! آن هم برای چندین سال!
    این هم از بی اطلاعی ما نسبت به احکام دین اسلام است آیا اگر پدر و مادری نماز های خود را عمدا نخواندند بر پسر بزرگتر واجب می شود که آنها را بخواند ؟؟ خیر. بلکه آن نماز ها و روزه هایی که پدر و مادر سهوا فراموش کرده و یا قضا داشته اند آنها را باید به جا آورد و این در عوض آن مقدار از ارثی است که پسر بزرگتر بیشتر از دیگران از پدر به ارث می برد که به آن حبوه گفته می شود.
    از این گذشته مگر چقدر پیش می آید یک نفر پدر و مادرش با هم فوت کنند و خود هم کلی نماز قضا داشته باشد و بخواهد به این تعداد بالا نماز و روزه بگیرد!! فرض شما فرض نادری است.

از این گذشته این فرزند می تواند با فروش حبوه نماز و روزه پدر را به صورت استیجاری به کسی بسپارد که بخواند.

2. صلوات

نوشته
    2,614
    حضور
    39 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5284

4 - بعد از ازدواج نیز زن و مرد باید در سختی‌های فراوانی باشند. مرد باید کار کند تا بتواند هزینهء خود و چند نفر دیگر را هم بدهد و زن هم باید کارهای خانه را انجام بدهد که آن هم سختی‌های فراوانی دارد. بزرگ کردن یک یا چند فرزند را هم که خودش سختی بسیار سنگینی دارد را نیز به اینها اضافه کنید. درحالیکه اگر اینها مسلمان نبودند مجبور نبودند به زودی و در حالیکه هنوز پول کافی جمع نکرده‌اند تن به ازدواج بدهند، که مرد مجبور باشد برای تهیهء هزینه‌ها جان بکند و زن هم به گونه‌ای دیگر. بلکه خیلی راحت نیازشان را با دوست دختر یا پسر خود رفع می‌کردند و زمانی که بطور کافی به بلوغ مالی و فکری رسیدند آنگاه اقدام به ازدواج می‌کردند
    در ابتدا عرض کردیم دین اگر برنامه ای هم می دهد برای سعادت فرد و جامعه است اسلام با طرح ازدواج برای جوانان آنها را در یک سیستم مهم به نام خانواده قرار می دهد تا از لا ابالی گری و بی بند و باری نجات دهد جوان با ازدواج کردن متعهد می شود که با کار اقتصادی و تلاش و مهربانی با خانواده و روحیه ایثار و سازگاری خانواده خود را اداره کند و با این کار یک امر مهم تربیتی شکل می گیرد و هم چرخ فعالیت اقتصادی در جامعه از نیروی جوان مدد می گیرد و هم ظرفیت های روحی و روانی و عاطفی خانواده در همان ابتدای جوانی به مدد فرد و اجتماع می آید و هم از لا ابالی گری و بی برنامه بودن نجات می یابند.
    اما آنچه در غرب شما توصیف کردید به یک لا ابالی گری و افسارگسیختگی تبدیل شده که فرد با فرار از تشکیل خانواده و شهوت رانی از راه غیر صحیح هم کانون خانواده را به ویرانی می کشاند و هم تمام ظرفیت های معنوی خود و جامعه را به تباهی می کشاند. این فرد که به شهوت رانی بی قانون و قاعده روی آورد به این راحتی ها دیگر زیر بار تشکیل خانواده و تعهد پذیری تن در نمی دهد.

5 - اگر کسی مدتی نماز نخوانده باشد و روزه نگرفته باشد، از طرفی بدشانسی بیاورد و پسر بزرگ خانواده باشد و والدین او نیز نماز و روزه‌هایشان قضا شده باشد! دیگر بیچاره است! باید روزی 68 رکعت نماز بخواند (17 رکعت نماز خودش، 17 رکعت نماز قضای خودش، 17 رکعت بجای پدر و 17 رکعت هم بجای مادر) و کل سال را روزه باشد! آن هم برای چندین سال!
    این هم از بی اطلاعی ما نسبت به احکام دین اسلام است آیا اگر پدر و مادری نماز های خود را عمدا نخواندند بر پسر بزرگتر واجب می شود که آنها را بخواند ؟؟ خیر. بلکه آن نماز ها و روزه هایی که پدر و مادر سهوا فراموش کرده و یا قضا داشته اند آنها را باید به جا آورد و این در عوض آن مقدار از ارثی است که پسر بزرگتر بیشتر از دیگران از پدر به ارث می برد که به آن حبوه گفته می شود.
    از این گذشته مگر چقدر پیش می آید یک نفر پدر و مادرش با هم فوت کنند و خود هم کلی نماز قضا داشته باشد و بخواهد به این تعداد بالا نماز و روزه بگیرد!! فرض شما فرض نادری است.

از این گذشته این فرزند می تواند با فروش حبوه نماز و روزه پدر را به صورت استیجاری به کسی بسپارد که بخواند.

4. صلوات

علاقه
    زندگی
    نوشته
    778
    حضور
    14 روز 4 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1593

نقل قول نوشته اصلی توسط شعیب نمایش پست ها
    ازدواج تنها راه ارضای غرایز جنسی است و هر راهی غیر از این انسان و جامعه را به تباهی می کشاند ارتباط های آزاد سالها در غرب تجربه شد و جز ویرانی کانون خانواده ها و نابسامانی های اجتماعی ثمر دیگری نداشته است غرب امروزه بعد از گذشت سالیان متمادی بی بند و باری جنسی به این نتیجه رسیده است که بهترین نسخه برای ارضای غریزه جنسی تشکیل خانواده است.
    باسلام سوالاتی از این دست بیشتر از این واقعیت می آید که من جوان می بینم که امکان ازدواج ندارم. از اون طرف هم هزاران تحریک بر من مستولی می شود. به راحتی و بدون فکر به من می گویند تقوا و عفت پیشه کن. فکر می کنند چون قرآن گفته کسی که امکان ازدواج نداره باید تقوا پیشه کنه حتما می شه دیگه! خیلی هم راحته . آقا چشمت رو کنترل کن مشکل حله! بعد می بینم که غربی ها به راحتی نیازهای جنسی خود را برطرف می کند. من با نیازهای جنسی خودم فکر می کنم. بنابراین شاید فکر می کنم که غربی ها راحت تر هستند. الان در جامعه ی ما امکان ازدواج به هزار دلیل تا سنین بالا وجود نداره و یکی از مهمترین هاش اینه که روح اسلام در جامعه ی ما مرده است و روح مصرف گرایی و مصرف پرستی و خیلی شفاف بگم کفر بر جامعه ی ما حاکم شده است و ما و پدر و مادر های ما در خوابی خرگوشی فرورفته ایم و فکر می کنیم که با گفتن تقوا پیشه کن همه چی حله. می گه بابا پسرم تقوا پیشه کن. تو الان پول نداری سرویس طلای آن چنانی بخری. تو الان پول نداری ماشین فلان بخری. تقوا پیشه کن .آیه ی قرآن گفته است که (فلیستعفف الذین لا یجدون نکاحا حتی یغنهم الله من فضله). تو عفت پیشه کن تا خدا تو رو به غنا برسونه. حالا غنا یعنی چی؟ غنا احتمالا یعنی پول داشته باشی یک عروسی بگیری که همه انگشت به دهان بمانند. بله. سخن اصلی در این است که اسلام خوب است ولی این را هم باید قبول کرد که (وعلی الاسلام و السلام). اسلام در کتاب ها محصور شده است. این واقعیت بسیار بسیار تلخی است که ما گرفتار آن هستیم. ما گرفتار چشم و هم چشمی ، مصرف ، سطحی شدن زندگی ، تجمل پرستی ، افسردگی ، ترس از نگاه بقیه که بقیه هم احمق هایی مثل خودمان هستند ، هستیم و تصور می کنیم که اسلام داریم و مسلمانیم و صدایمان را کلفت می کنیم که آقا تقوا پیشه کن. احتمالا اون موقعی که این حرف رو می زنیم فکر می کنیم که ملائکه دارند سر و صورت ما را نوازش می کنند. ما تقوا را در صورتی کاملا عینی می بینیم و فکر نمی کنیم چشم و هم چشمی و ترس از ریخته شدن آبرویی که میان مشتی احمق پیدا کرده ایم کفر بزرگی است که درون خود داریم. بنده به پرسشگر تاپیک می گویم که اسلام هم دین آسانی است و هم سخت. دین آسانی است برای کسی که سر در آسمان داشته باشد نه سر در آخور خور و خواب و دنیا و کثافات آن . اسلام برای انسان ها دین سختی نیست اما برای توده های ناآگاه که تبدیل به چرخ دنده های ماشین مدرنیته شده اند دین سختی است. البته مرادم شما نیستید. کلی گفتم.
    چه خیال می توان بست و کدام خواب نوشین / به از این در تماشا که به روی من گشادی

من بنده ی آن دمم که ساقی گوید که یک جام دگر بگیر و من نتوانم

6. صلوات ها 5

علاقه
    فلسفه، حل روبیک، پارکور، کالیستنیک، مطالعه در مورد ادیان و جاگلینگ,OPM community
    نوشته
    1,044
    حضور
    25 روز 16 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    79
    صلوات
    2919

با سلام
    به نظر بنده چند بحث مطرح هست
    اول باید دید دین گفته سخت نیست کجا گفته و نسبت به چه چیزی گفته چون اصل تکلیف از تکلف و سختی میاد!
    دوم از واضحاته که اسلام سختی زیادی داره
    بخصوص بحث میل جنسی و کنترلش تا حدی که اسلام خواسته
    روزه در ماه های تابستان
    نماز صبح که واقعا روی اعصابه
    در میان ادیان فکر میکنم بعد از یهود اسلام از همه سختگیر تر باشه
    لذا آسانی دین فکر نکنم به معنی راحتیش باشه باید دید منظور چی هست
    در قسمت مربوط به مشاوره به هیچ وجه نظر غیر تخصصی ندید. مردم به اندازه کافی مشکل دارند با جهلمون به دیگران آسیب نزنیم.
    لوازم بحث علمی استفاده از منابع علمی نظیر کتب علمی(
    نه هر نوشته ای که جلد داره) و مقالات علمی ( نه سخن هر سایتی یا هر فردی) هست.
    در حین بحث با نهایت ادب صحبت کنیم. حق تکه انداختن، بی ادبی و تمسخر دیگران یا عقایدشان رو نداریم.

با طرفدار قمه زنی، مخالف فلسفه و عرفان، مخالف وحدت اسلامی، سجده کنندگان برکوروش پادشاه ایران و هر نوع مورد مشابه هیچ سخنی ندارم.

8. صلوات ها 4

علاقه
    فلسفه، حل روبیک، پارکور، کالیستنیک، مطالعه در مورد ادیان و جاگلینگ,OPM community
    نوشته
    1,044
    حضور
    25 روز 16 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    79
    صلوات
    2919

قره - 286:
    لاَ یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا
    خداوند هیچ‌کس را جز به اندازه توانش تکلیف نمی‌کند
    از این آیه نمیشه استنباط کرد آسانی دین رو
    بله خدا بیش از حد ظرفیت از انسان نمیخواد اما آیا عمل به حد ظرفیت راحته؟
    مثلا شما توانایی بلند کردن 70 کیلو گرم رو داری آیا این به معنی سادگی این کار هست برای شما؟ خیر
    وَ مَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ
    و در دين برای شما سختى قرار نداده است
    این آیه هم به معنی آسانی دین نیست میگوید خدا سختی قرار نداده اما سختی یک مفهوم نسبی هست باید دید نسبت به چی؟
    جدای اینکه سختی قرار نداده به معنی آسانی قرار داده نیست شاید فقط خیلی سختش نکرده!
    [/quote]بقره - 185:
    یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الْیُسْرَ وَ لا یُرِیدُ بِکُمُ الْعُسْرَ
    خدا براى شما آسانى مى‌خواهد و براى شما دشوارى نمى‏‌خواهد
    [/quote]
    این آیه هم میگوید خدا آسانی برای شما میخواهد نمیگوید دین را آسان قرار دادم
    مثلا ممکن هست انسان در قبال عدم عمل به دین مشکلاتش بیشتر شود حال چ در دنیا چ در آخرت
    بنابرین برداشت آسان بودن دین از این آیات به نظرم غلطه
    سپاس
    در قسمت مربوط به مشاوره به هیچ وجه نظر غیر تخصصی ندید. مردم به اندازه کافی مشکل دارند با جهلمون به دیگران آسیب نزنیم.
    لوازم بحث علمی استفاده از منابع علمی نظیر کتب علمی(
    نه هر نوشته ای که جلد داره) و مقالات علمی ( نه سخن هر سایتی یا هر فردی) هست.
    در حین بحث با نهایت ادب صحبت کنیم. حق تکه انداختن، بی ادبی و تمسخر دیگران یا عقایدشان رو نداریم.

با طرفدار قمه زنی، مخالف فلسفه و عرفان، مخالف وحدت اسلامی، سجده کنندگان برکوروش پادشاه ایران و هر نوع مورد مشابه هیچ سخنی ندارم.

10. صلوات ها 4

نوشته
    2,614
    حضور
    39 روز 7 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5284

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    باسلام سوالاتی از این دست بیشتر از این واقعیت می آید که من جوان می بینم که امکان ازدواج ندارم. از اون طرف هم هزاران تحریک بر من مستولی می شود. به راحتی و بدون فکر به من می گویند تقوا و عفت پیشه کن. فکر می کنند چون قرآن گفته کسی که امکان ازدواج نداره باید تقوا پیشه کنه حتما می شه دیگه! خیلی هم راحته . آقا چشمت رو کنترل کن مشکل حله! بعد می بینم که غربی ها به راحتی نیازهای جنسی خود را برطرف می کند. من با نیازهای جنسی خودم فکر می کنم. بنابراین شاید فکر می کنم که غربی ها راحت تر هستند. الان در جامعه ی ما امکان ازدواج به هزار دلیل تا سنین بالا وجود نداره و یکی از مهمترین هاش اینه که روح اسلام در جامعه ی ما مرده است و روح مصرف گرایی و مصرف پرستی و خیلی شفاف بگم کفر بر جامعه ی ما حاکم شده است و ما و پدر و مادر های ما در خوابی خرگوشی فرورفته ایم و فکر می کنیم که با گفتن تقوا پیشه کن همه چی حله. می گه بابا پسرم تقوا پیشه کن. تو الان پول نداری سرویس طلای آن چنانی بخری. تو الان پول نداری ماشین فلان بخری. تقوا پیشه کن .آیه ی قرآن گفته است که (فلیستعفف الذین لا یجدون نکاحا حتی یغنهم الله من فضله). تو عفت پیشه کن تا خدا تو رو به غنا برسونه. حالا غنا یعنی چی؟ غنا احتمالا یعنی پول داشته باشی یک عروسی بگیری که همه انگشت به دهان بمانند. بله. سخن اصلی در این است که اسلام خوب است ولی این را هم باید قبول کرد که (وعلی الاسلام و السلام). اسلام در کتاب ها محصور شده است. این واقعیت بسیار بسیار تلخی است که ما گرفتار آن هستیم. ما گرفتار چشم و هم چشمی ، مصرف ، سطحی شدن زندگی ، تجمل پرستی ، افسردگی ، ترس از نگاه بقیه که بقیه هم احمق هایی مثل خودمان هستند ، هستیم و تصور می کنیم که اسلام داریم و مسلمانیم و صدایمان را کلفت می کنیم که آقا تقوا پیشه کن. احتمالا اون موقعی که این حرف رو می زنیم فکر می کنیم که ملائکه دارند سر و صورت ما را نوازش می کنند. ما تقوا را در صورتی کاملا عینی می بینیم و فکر نمی کنیم چشم و هم چشمی و ترس از ریخته شدن آبرویی که میان مشتی احمق پیدا کرده ایم کفر بزرگی است که درون خود داریم. بنده به پرسشگر تاپیک می گویم که اسلام هم دین آسانی است و هم سخت. دین آسانی است برای کسی که سر در آسمان داشته باشد نه سر در آخور خور و خواب و دنیا و کثافات آن . اسلام برای انسان ها دین سختی نیست اما برای توده های ناآگاه که تبدیل به چرخ دنده های ماشین مدرنیته شده اند دین سختی است. البته مرادم شما نیستید. کلی گفتم.
    با سلام
    خلاصه این که: اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست از مسلمانی ماست
    یا به عبارت دیگر: فهم دین از عملکرد مسلمانان جداست.
    بلاخره باید تلاش کرد برای برگشت به مبانی و معانی مطابق فطرت اسلامی.
    البته با همه این وجود مشکلاتِ فرهنگی و اجتماعی ، تجویز نسخه بی بند و باری نه تنها دردی دوا نمی کند بلکه موجب نابسامانی فردی و اجتماعی می شود.

12. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,760
    حضور
    56 روز 9 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2952

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    به راحتی و بدون فکر به من می گویند تقوا و عفت پیشه کن.
    سلام و عرض ادب

باور بفرمایید دین اسلام بسیار آسان است

آن دینی که میگوید امیالت را سرکوب کن مسیحیت است نه اسلام!

اسلام می گوید متعه کن

با هزینه ای کم و با رعایت اصولی که سلامتی خودت را تضمین کند و مانند غربیان دچار ایدز و هپاتیت و هزار ویک بیماری ناجور دیگر نشوی !

راهکارهای اسلام برای حفظ سلامتی فردی و اجتماعی است .

برخی از مسائل سخت کننده دین نیز زاییده ذهن برخی افراد است و به اسلام اضافه شده و در اصل اسلام نبوده است!

همین که می گویند متعه هزار و یک شرط دارد که به هیچ وجه هیچ کس نمی تواند این شروط را فراهم کند!!!!
    زاییده ذهن افراد غربزده و تحت تاثی فمنیسم است ، که تعدد را بر خود و جامعه خود حرام کرده اند!!!!!!

در حالی که در صدر اسلام و در جوامعی غیر از ایران ، تقریبا اکثریت مردان دارای تعدد زوجین بوده و هستند !!!
    و روابط خانوادگی ایشان با تمام همسران ، به مراتب بهتر از رابطه حال حاضر خانواده ها بوده است!!!!
    ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ در ساعت ۱۶:۴۱
    نه اینکه یک مسیحی، کلیمی، بودایی یا مسلمان باشم
    بلکه سعی می‌کنم شبیه به
    مسیح، شبیه به بودا، شبیه به موسی، یا شبیه به محمد باشم.
    عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

14. صلوات ها 5

علاقه
    شعر و ادبیات فارسی، خط نستعلیق، بازی با بچه ها، عرفان عملی
    نوشته
    81
    حضور
    6 روز 1 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    249

با سلام

آیه ۱۸۵ سوره بقره در مورد روزه داری هست. فرموده کسی که بیمار یا در سفر بود روزهای دیگری را به جای آن روزه بدارد... و بعد از بیان این حکم فرموده خداوند آسانی را برای شما می خواهد نه سختی را.
    من در حدی نیستم که تفسیر آیه کنم اگر اشتباه کردم تذکر بدهید ولی به نظرم در این آیه نمی توان حکم کلی برداشت کرد.
    در این آیه آسان گرفتن در برابر سختی ای هست که هنگام روزه داری بیمار یا مسافر ایجاد می شود. در این آیه اصل روزه داری را آسان نشمرده بلکه حالت آسانتری را برای افرادی که مشکل دارند بیان کرده.

اعمالی که در دین بر عهده ماست شامل کارهایی است که با اندکی سختی جسمی همراه است و آن سختی جسمی، روح را مستعد تکامل می کند‌. اما این سختی های ظاهری تا آنجایی هستند که برای ارتقای روح نیاز باشند جایی که این سختی ها فقط موجب مشقت و فرسایش روحی و جسمی است و باعث اعتلای روح نمی شود این سختی ها برداشته شده ( شاید معنای آسانی همین باشد) .
    در احکام هر جا که فرد به عسر و حرج میفتد تکلیف طوری تغییر می کند که شخص کمتر اذیت شود مثل همان مثالی که کارشناس محترم در مورد نماز زدند.
    یا مثلا در مورد احکام پاکی و طهارت اصل این هست که همه چیز پاک است مگر اینکه ثابت شود نجس است. حالا فرض کنید حکمش برعکس بود یعنی همه چیز نجس است مگر اینکه خلافش ثابت شود. در حالت دوم این حکم فقط باعث سختی و مشقت بود و هیچ کمال روحی و معنوی هم با تحمل این سختی و بشور و بساب به دست نمی آمد.

در کنار این آیه بالا آیات دیگری داریم که از سختی و رنج صحبت کرده:
    *ان مع العسر یسرا سوره انشراح آیه ۶
    *یا ایها الانسان انک کادح الی ربک کدحا فملاقیه:
    ای انسان تو برای رسیدن به پروردگارت سعی بسیار داری و سرانجام به حضورش خواهی رسید. سوره انشقاق آیه ۶

یا انواع امتحانات که ایمان شخص را محک می زند.
    یا مقید بودن به نمازهای واجب
    روزه گرفتن
    رعایت حجاب
    و نیز مثالهایی که آوردید
    همگی اینها نشان از سختی و مسوولیت دارد.

مشخص است که روح و نفس برای رشد و تعالی باید طعم سختی را بچشد.

اما به نظرم این دو دسته آیات با یکدیگر تضادی ندارند و نیازی نیست ثابت کنیم دین آسان است یا ثابت کنیم دین سخت است چون اصلا مفهوم و جایگاه کلمه سختی و آسانی در این دو دسته آیات با هم فرق می کند.

در واقع آسان بودن به نظر من در مورد ذات اعمال و اثر تربیتی که در آن نهفته نیست بلکه به معنای آن است که روش انجام اعمال و احکام به گونه ای باشد که سختی کمتری متحمل شویم و دچار مشقت نشویم.
    در حالیکه برای رسیدن به رشد و کمال چاره ای جز تلاش و تحمل سختی نیست.

16. صلوات ها 6

نوشته
    30
    حضور
    2 روز 6 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    31

خداوند متعال در آیه ۶ سوره مائده می فرماید :«...ما یرید الله علیکم من حرج ولکن یرید لیطهرکم و لیتم نعمته علیکم...» که دوستان اشاره ای به آن نکردند . می دانید که وسواسی ها خیلی به خود سخت می گیرند ولی این آیه صراحتا اشاره کرده که خداوند نمی خواهد بر آن ها سخت بگیرد . اینکه احکام قدری سخت است این یک نعمت است و اگر بدانیم به نفع خودمان است.
    ویرایش توسط Amir1377 : ۱۳۹۷/۰۸/۱۶ در ساعت ۱۶:۱۴

18. صلوات ها 3

علاقه
    زندگی
    نوشته
    778
    حضور
    14 روز 4 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1593

نقل قول نوشته اصلی توسط شروحیل نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب

باور بفرمایید دین اسلام بسیار آسان است

آن دینی که میگوید امیالت را سرکوب کن مسیحیت است نه اسلام!

اسلام می گوید متعه کن

با هزینه ای کم و با رعایت اصولی که سلامتی خودت را تضمین کند و مانند غربیان دچار ایدز و هپاتیت و هزار ویک بیماری ناجور دیگر نشوی !

راهکارهای اسلام برای حفظ سلامتی فردی و اجتماعی است .

برخی از مسائل سخت کننده دین نیز زاییده ذهن برخی افراد است و به اسلام اضافه شده و در اصل اسلام نبوده است!

همین که می گویند متعه هزار و یک شرط دارد که به هیچ وجه هیچ کس نمی تواند این شروط را فراهم کند!!!!
    زاییده ذهن افراد غربزده و تحت تاثی فمنیسم است ، که تعدد را بر خود و جامعه خود حرام کرده اند!!!!!!

در حالی که در صدر اسلام و در جوامعی غیر از ایران ، تقریبا اکثریت مردان دارای تعدد زوجین بوده و هستند !!!
    و روابط خانوادگی ایشان با تمام همسران ، به مراتب بهتر از رابطه حال حاضر خانواده ها بوده است!!!!
    امکان متعه که در جامعه ی ما وجود ندارد. کاری به خوب و بد بودنش ندارم. امکانش وجود ندارد.
    چه خیال می توان بست و کدام خواب نوشین / به از این در تماشا که به روی من گشادی

من بنده ی آن دمم که ساقی گوید که یک جام دگر بگیر و من نتوانم

20. صلوات ها 4

صفحه 2 از 12 نخست 1234 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 53

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری