جمع بندی خرید زمین اختلاف دار؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خرید زمین اختلاف دار؟

سلام وقت بخیر
من یک مشکلی دارم میخوام ببینم آیا راه درست رو میرم یا در راه کچم!
بنده اهل روستا هستم شغلم کشاورزی هست پشت منزل ما یک زمین به متراژ 400 متر هست که میخوام بخرم تا به عنوان یک شغل حلال به پرورش گاو مشغول بشم. از صاحب زمین پرسیدم آیا زمین رو میفروشی یا خیر ایشون پاسخ دادند خیر نمی فروشیم از طرفی پرسجو کردم فهمیدم زمین فوق اصلا به نام ایشون نیست گویا این شخص چند سال پش از یکی از دوستان خودشون مقدار زیادی پول قرض میکنند و شرط میزارن اگه پول رو پس ندم زمین سندش به نام اون دوستشون بخوره در حال حاظر پول رو صاحب زمین پس نداده و زمین به اسم اون دوستشون تغییر کرده ما هم از دوست ایشون زمین رو قانونی خرید کردیم الان صاحب زمین امده به ما رو تهدید میکنه که شما نمیتونید اون زمین رو بخرید اون زمین مال منه.
الان زمین قانونی به نام منه میخوام بدونم من وجدام از این بابت اسوده باشه یا در خریدم اشتباه کردم؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

وحىد;1002854 نوشت:
سلام وقت بخیر
من یک مشکلی دارم میخوام ببینم آیا راه درست رو میرم یا در راه کچم!
بنده اهل روستا هستم شغلم کشاورزی هست پشت منزل ما یک زمین به متراژ 400 متر هست که میخوام بخرم تا به عنوان یک شغل حلال به پرورش گاو مشغول بشم. از صاحب زمین پرسیدم آیا زمین رو میفروشی یا خیر ایشون پاسخ دادند خیر نمی فروشیم از طرفی پرسجو کردم فهمیدم زمین فوق اصلا به نام ایشون نیست گویا این شخص چند سال پش از یکی از دوستان خودشون مقدار زیادی پول قرض میکنند و شرط میزارن اگه پول رو پس ندم زمین سندش به نام اون دوستشون بخوره در حال حاظر پول رو صاحب زمین پس نداده و زمین به اسم اون دوستشون تغییر کرده ما هم از دوست ایشون زمین رو قانونی خرید کردیم الان صاحب زمین امده به ما رو تهدید میکنه که شما نمیتونید اون زمین رو بخرید اون زمین مال منه.
الان زمین قانونی به نام منه میخوام بدونم من وجدام از این بابت اسوده باشه یا در خریدم اشتباه کردم؟

با سلام و احترام خدمت شما

ان شا الله در نیتی که دارید در کسب رزق حلال موفق و موید باشید.

در مورد خرید این زمین بهتر بود کمی با احتیاط و شفافیت بیشتر عمل می کردید. مخصوصا اینکه می دانستید این زمین غیر از کسی که به نام اوست مدعی دیگری نیز دارد. در این موارد حتی اگر حق با مدعی هم نباشد ممکن است بتواند با جوسازی، غیبت، تهمت و .... باعث ازار و اذیت انسان و تحت شعاع قرار گرفتن کسب و کار فرد شود. به هر حال اختلافی که بر سر این زمین وجود دارد در اصل ربطی به شما نداشته است. بلکه اختلافی است که در میان دو نفر که سابقه دوستی هم با یکدیگر دارند، وجود دارد. خود آن دو هم باید مشکل را حل کنند. البته شما نیز از هر دو نفر پیگیر باشید که مسئله را شفاف کنند و اختلافشان را حل نمایند. اگر قرارشان بر این بوده است که در صورتی که تا فلان موعد طلب وصول نشد زمین به جای طلب به طلبکار منتقل شود، صاحب قبلی زمین نمی تواند ادعایی داشته باشد. اما ممکن است زمین به عنوان ضمانت و نه به جای بدهی به طلبکار منتقل شده باشد. در این صورت طلبکار نمی تواند آن را بفروشد. در هر صورت اینها مسائلی است که خودشان باید میان خود حل کنند و شما نباید در این میان متضرر شوید. حتی اگر حق با مدعی باشد فروشنده باید پول شما را پس دهد.(البته از لحاظ شرعی)

آنچه گفته شد بر مبنای اطلاعاتی بود که در سوال مطرح کرده بودید. طبیعی است اگر مسائل دیگری وجود داشته باشد که یا نمی دانید یا نگفته اید ممکن است قضاوت متفاوت شود.

سلام
نمیتونید به طریقی صلح کنید با هم؟ حتی اگه حق با شما هم باشه ممکنه دردسرای این همسایه ناراضی منحصر به غیبت و جوسازی نباشه، به حدی براتون مزاحمت ایجاد کنه که کلا از کسب و کار و حتی باقی موندن توی اون محل پشیمونتون کنه. بهتره حداقل آدم خیالش از همسایه هاش راحت باشه. خود کار انقد دردسر و ریسک داره، دیگه یه دشمن هم اضافه بشه

پرسش: بنده اهل روستا هستم و شغلم کشاورزی است. زمینی در نزدیکی منزل ما وجود دارد که میخواهم آن را بخرم تا گاوداری بزنم. از صاحب زمین پرسیدم که آیا این زمین را میفروشی که پاسخ داد خیر. بعد که کمی پرس و جو کردم فهمیدم که این زمین اصلا به نام او نیست. گویا این شخص چند سال پش از یکی از دوستان خود مقدار زیادی پول قرض می گیرد و تعهد میدهد اگر نتوانست پول را برگرداند زمین به دوستش منتقل شود. همین اتفاق می افتد و من زمین را از دوستش به صورت قانونی میخرم. الآن صاحب قبلی زمین تهدید میکند که این زمین مال من است و من راضی نیستم. آیا من مسئول هستم؟

پاسخ: در مورد خرید این زمین بهتر بود کمی با احتیاط و شفافیت بیشتر عمل می کردید. مخصوصا اینکه می دانستید این زمین غیر از کسی که به نام اوست مدعی دیگری نیز دارد. در این موارد حتی اگر حق با مدعی هم نباشد ممکن است بتواند با جوسازی، غیبت، تهمت و .... باعث آزار و اذیت انسان و تحت شعاع قرار گرفتن کسب و کار فرد شود. به هر حال اختلافی که بر سر این زمین وجود دارد در اصل ربطی به شما نداشته است. بلکه اختلافی است که در میان دو نفر که سابقه دوستی هم با یکدیگر دارند، وجود دارد. خود آن دو هم باید مشکل را حل کنند. البته شما نیز از هر دو نفر پیگیر باشید که مسئله را شفاف کنند و اختلافشان را حل نمایند. اگر قرارشان بر این بوده است که در صورتی که تا فلان موعد طلب وصول نشد زمین به جای طلب به طلبکار منتقل شود، صاحب قبلی زمین نمی تواند ادعایی داشته باشد. اما ممکن است زمین به عنوان ضمانت و نه به جای بدهی به طلبکار منتقل شده باشد. در این صورت طلبکار نمی تواند آن را بفروشد. در هر صورت اینها مسائلی است که خودشان باید میان خود حل کنند و شما نباید در این میان متضرر شوید. حتی اگر حق با مدعی باشد فروشنده باید پول شما را پس دهد و نگذارد شما متضرر شوید.(البته از لحاظ شرعی)

موضوع قفل شده است