جمع بندی آیا با تغییر چهره موافقید؟

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا با تغییر چهره موافقید؟

این روز ها خانوم های محجبه ای رو می بینم که علاوه بر اینکه مایلن عمل بینی انجام بدن به کلینیک های زیبایی رفت و آمد دارن و تزریق ژل به صورت و کاشت گونه و پروتز کردن لب رو انجام می دن و به زیبایی های طبیعی که خدا به آن ها داده قانع نستند و چونه گونه و ابروان خودشون رو با تزریق بوتاکس و چربی بالا می برن و حالت شیطانی می گیرن .
آیا شما برای زیبا تر شدن این کار ها رو پیشنهخاد میب کنید و اصلا قبول دارید .
شاید افرادی واقعا لب کوچک یا مشکلی داشته باشن ولی افراد مشکل حادی ندارن ولی باز علاقه به این جور کار ها دارن علت این رو در چی ریشه یابی می کنید؟
من با جوانسازی پوست موافقم تا اینکه نزاری پوست و مو زود از بین برن اما زیاده روی ...........نه

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

***با سلام و احترام خدمت شما کاربر محترم و عرض تسلیت ایام عزاداری اهل بیت (علیهم‌السلام)***

اینکه در ابتدای سؤالتان فرمودید خانم های محجبه این کارها را انجام می‌دهند، قطعی و کلی نیست و نمی توانیم ادعا کنیم فقط خانم های محجبه از این دست کارها انجام می دهند بلکه باید علت یابی کرد که چرا کلیت خانم ها به این سمت و سوها کشیده می شوند.

به این نکته باید توجه داشت که بي ترديد ميل به «زيبا بودن» و «زيبا خواهي»، از اميال فطري هر انساني مي‌باشد. چرا كه همانگونه كه خداوند متعال زيباست و زيبايي را دوست دارد، مطمئناً خليفه و جانشين او نيز كه داراي بيشترين كمالات و ظرفيت‌ها در ميان موجودات مي‌باشد، چنين مي‌باشد. انسان همانگونه كه خداوند متعال در قرآن كريم فرموده، به نيكوترين سيرت و صورت آفريده شده است و هيچ انساني نيست كه زشت آفريده شده باشد: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ في‏ أَحْسَنِ تَقْويمٍ؛ ما انسان را به نيكوترين صورت و سيرت آفريديم».(1)

علاوه بر اين، انسان زيبايي را دوست دارد، لذا هيچ فردي نيست كه از زيبايي بدش بيايد و يا دوست داشته باشد زشت باشد. اما نكته‌اي كه لازم است به آن توجه شود، اين است كه كدام زيبايي، بايد منظور و هدف قرار بگيرد؟ آيا همين زيبايي ظاهري و مادي، ميل فطري هر انساني است و يا چيزي بالاتر از آن؟ يقينا زيبايي ظاهري و مادي، منظور نيست. زيرا چنين زيبايي، نسبي مي‌باشد. يعني از ديد هر كسي، بگونه‌اي است و امتياز و ارزشي دارد. براي مثال: آيا مي توان گفت، كدام رنگ زيباست؟ يا كدام پرنده زيباترين است؟ يقيناً، نمي‌توان بگونه‌اي مطلق گفت كه كدام رنگ زيباست و يا كدام پرنده زيباترين است. زيرا از ديد هر شخصي، يك نوع رنگ و يا يك نوع پرنده زيباست و امتيازات و ارزش‌هاي آنان، به اين صورت هاي ظاهري و مادي متفاوت مي‌باشد.

در هر صورت خودپنداره تصور فرد از خود و ویژگی های ظاهری و شخصی اش است که از کودکی بر اساس بازخوردهای دیگران در او شکل می گیرد. بسیاری از افرادی که در بزرگسالی به این قبیل کارها یا زیبایی مکرر روی می آورند، دچار مشکلاتی در تصویر بدنی خویش هستند. در علم روانشناسی در معنایی عام و کلی، تصور فرد از خود و ویژگی های ظاهری و شخصی را خودپنداره می گویند. خانم هایی که به این قبیل کارها روی می آورند، دو مشکل اساسی دارند.

1.خودپنداره ی مثبتی از خود ندارند و فکر می کنند زیبا نیستند و در برخی موار با هزینه های زیادی باز هم به احساس زیبا بودن نمی رسند.

2. دچار مشکلاتی در هویت شخصی خود هستند و می خواهند خود را به زنان غربی تشبیه نموده و به همین دلیل زیبایی خود را زیر سؤال می برند.

در هر صورت باید هر انسانی عمق روان خود را بکاود و ببیند چرا علاقه مند است خود را به شیطان یا نمادهای شیطانی تشبیه کند و این یعنی سرآغاز حرکت به سمت شیطان و دوری از خداوند متعال...

«دقیقا مانند جوانی که تمایل داشت موی سر خود را مدل داعشی کوتاه کند...»
موفق باشید.
-------------------------------
پی نوشت:
1.تین:4.

سلام
با جوانسازی چرا موافقید؟ بهتر نیست بذاریم پوست جوانی طبیعیشو داشته باشه و وقتی سن جوانی پوست گذشت پیر بشه؟ چرا به جوانی طبیعی که خدا داده قانع نیستید؟

essi2;1002469 نوشت:
این روز ها خانوم های محجبه ای رو می بینم که علاوه بر اینکه مایلن عمل بینی انجام بدن به کلینیک های زیبایی رفت و آمد دارن و تزریق ژل به صورت و کاشت گونه و پروتز کردن لب رو انجام می دن و به زیبایی های طبیعی که خدا به آن ها داده قانع نستند و چونه گونه و ابروان خودشون رو با تزریق بوتاکس و چربی بالا می برن و حالت شیطانی می گیرن .
شاید افرادی واقعا لب کوچک یا مشکلی داشته باشن ولی افراد مشکل حادی ندارن ولی باز علاقه به این جور کار ها دارن علت این رو در چی ریشه یابی می کنید؟
من با جوانسازی پوست موافقم تا اینکه نزاری پوست و مو زود از بین برن اما زیاده روی ...........نه

سلام
شما به عنوان یک آقا واقعا نمیدونید علتش چیه؟
فقط کافیه از دوستانتون یا آقایون دور و برتون بپرسید چند تا از معیار های ازدواجشون رو واستون نام ببرند ..
صدالبته که اشتباه از بعضی خانم ها هم هست که اعتماد به نفسشون وابسته به توجه مرداست ..
ولی خیلیام واقعا ایرادی تو صورتشون دارن خب چه اشکالی داره از علم دوره زمونه خودشون استفاده کنن، یک عده دیگه هم برای تنوع اینکارو میکنند .

من به شخصه نمیدونم چرا از صورتهای مصنوعی خوشم نمیاد. حتی خیلی وقتها آرایش ها به نظرم خانوم ها را زشت میکند. آرایش خیلی کم بد نیست. ولی هیچ چیز صورت طبیعی نیست. آرایش در حد پاکسازی پوست و زدودن برخی موها.
از آقایون هم شنیدم که اونها صورت طبیعی رو بیشتر دوست دارند.
باز فکر میکنم اقایون طیف های مختلفی دارند ولی حداقل صورت پلنگی و زیادی تغییر دادن تو چهره مورد پسند نیست

خباء;1003569 نوشت:
من به شخصه نمیدونم چرا از صورتهای مصنوعی خوشم نمیاد. حتی خیلی وقتها آرایش ها به نظرم خانوم ها را زشت میکند. آرایش خیلی کم بد نیست. ولی هیچ چیز صورت طبیعی نیست. آرایش در حد پاکسازی پوست و زدودن برخی موها.
باز فکر میکنم اقایون طیف های مختلفی دارند ولی حداقل صورت پلنگی و زیادی تغییر دادن تو چهره مورد پسند نیست

سلام علیکم
البته معمولا اون چیزی که آقایون به عنوان زیبایی طبیعی قلمداد می کنن اثریه که بعد از یکی دو ساعت کار هنری روی صورت و حتی گاهی عمل های زیبایی به اون حالت رسیده

essi2;1002469 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

برخی خانم که در کوچه و خیابان دنبال تایید و جلب توجه هستند و اعتماد به نفس پایینی دارند سراغ این حرکات می روند

در رابطه با ازدواج - شما قرار هست یکبار ازدواج کنید و مطمئن باشید اونی که به سمت شما برای ازدواج می اید بزرگ و کوچک بودن بینی در پایین ترین سطح هست !
اونی که شما رو قبول داشته باشه بینی بزرگ هم در نگاهش کوچک خواهد بود !

بر این اساس گفته میشه: ازدواجی که بر پایه ی ارایش و پیرایش صورت بگیره با یه حمام رفتن خاتمه پیدا میکنه

سلام علیکم

خانمهای محجبه ای که بنده تا حالا شناختم و برخورد دارم چنین جایی یعنی کلینیک جراحی زیبایی ، تا حالا ندیدم یا نشنیدم رفته باشن ،

البته شاید باشن منکر اون نیستم ، ولی شیوعی اگر باشه باید هر جایی نمونه ای باشه ، که بنده چنین چیزی رو ندیدم و نشنیدم .

خب آیا این کار بد هست یا خوب ، جنبه بد اون رو استاد توضیح دادن ، فقط درباره مقبولیت مطلبی هست بنظرم میاد و اون اینکه
معیار اگر پذیرش توسط جمع هست ممکنه مشکل فقط با تغییر در چهره حل نشه ، و واقعا این مساله نیاز پذیرش توسط جمع و عدم اتکای بنفس میتونه عواقب بدتری از زیر تیغ و تزریق جراح رفتن داشته باشه .

اگر موضوع پذیرش توسط جنس مخالفه ، خب واقعیت اینطور بنظر میاد که چهره باعث جذابیت بیشتری میشه ولی خب این کثرت دلالت قطعی بر تامین نیاز نمیکنه .

اگر اینطور بود باید ادعا بشه که زیبا ترین ها بهترین انتخابها و بهترین زندگی ها رو تجربه میکنن . این رو باید دقت کرد . چون هیچوقت در هیچ زمانی چنین اتفاقی نیفتاده ، و جلب توجه و جذب دیگران ، مشکلات بیشتری رو به تبعش بهمراه داشته

الرحیل;1003498 نوشت:
سلام
با جوانسازی چرا موافقید؟ بهتر نیست بذاریم پوست جوانی طبیعیشو داشته باشه و وقتی سن جوانی پوست گذشت پیر بشه؟ چرا به جوانی طبیعی که خدا داده قانع نیستید؟

سلام علیکم

خب بنظر این رو نمیشه از همه انتظار داشت . حتی افراد رو از روی چهره و لباس توی جامعه در یک قضاوت دفعی به بد و خوب تقسیم میکنند .

فاتح;1003583 نوشت:

معیار اگر پذیرش توسط جمع هست ممکنه مشکل فقط با تغییر در چهره حل نشه ، و واقعا این مساله نیاز پذیرش توسط جمع و عدم اتکای بنفس میتونه عواقب بدتری از زیر تیغ و تزریق جراح رفتن داشته باشه .

اگر موضوع پذیرش توسط جنس مخالفه ، خب واقعیت اینطور بنظر میاد که چهره باعث جذابیت بیشتری میشه ولی خب این کثرت دلالت قطعی بر تامین نیاز نمیکنه .

اگر اینطور بود باید ادعا بشه که زیبا ترین ها بهترین انتخابها و بهترین زندگی ها رو تجربه میکنن . این رو باید دقت کرد . چون هیچوقت در هیچ زمانی چنین اتفاقی نیفتاده ، و جلب توجه و جذب دیگران ، مشکلات بیشتری رو به تبعش بهمراه داشته

سلام فقط این چیزها نیست به نظر من زن به ذات میل به زیبا بودن داره زنی که زیباست اعتماد به نفس و احساس آرامش بیشتری داره .

ترنم ..;1003585 نوشت:
سلام فقط این چیزها نیست به نظر من زن به ذات میل به زیبا بودن داره زنی که زیباست اعتماد به نفس و احساس آرامش بیشتری داره .

سلام علیکم

این درسته ولی مشکل اینه که زیبایی یک قالب خاص نداره چون ما کثرت و تنوع سلیقه رو در بین آدمها داریم و کمتر فرد یا گروهی هستند که سلیقه ای کاملا مشابه داشته و در نظر اونها زیبایی تعریف واحد داشته باشه،

پس هر کسی میتونه برای فرد و افرادی زیبا بنظر بیاد در عین اینکه در نظر عده دیگه ای این جذابیت رو نداشته باشه .

من اگر برداشت ایدیالیستی دارم تذکر بدید ولی چیزی که بنده میبینم با وجود الگو سازی و برند سازی رسانه ای ، غالب افراد بنا بر سلیقه مستقل خودشون تمایل شون رو نشون میدن .

و اگر ادعا بشه که در بین انسانها سلیقه ها شبیه هم هستند و یا میتوانند باشند ما باید شاهد مشکل جدی در انتخاب شده باشیم حال آنکه ما چنین چیزی رو در طول تاریخ حیات بشری سراغ نداریم .

نتیجه ای که میخوام بگیرم اینه که احساس اعتماد بنفس در صورت داشتن زیبایی وجود داره ولی این دلالت بر نبود امکان اعتماد بنفس در کسانی که شبیه برندها و سلبریتیها نیستن نمیکنه

خباء;1003569 نوشت:

ببخشید صورت پلنگی منظورتون چیه؟
چون از چند نفر دیگه شنیدم میپرسم.

فاتح;1003587 نوشت:
سلام علیکم

این درسته ولی مشکل اینه که زیبایی یک قالب خاص نداره چون ما کثرت و تنوع سلیقه رو در بین آدمها داریم و کمتر فرد یا گروهی هستند که سلیقه ای کاملا مشابه داشته و در نظر اونها زیبایی تعریف واحد داشته باشه،

پس هر کسی میتونه برای فرد و افرادی زیبا بنظر بیاد در عین اینکه در نظر عده دیگه ای این جذابیت رو نداشته باشه .

من اگر برداشت ایدیالیستی دارم تذکر بدید ولی چیزی که بنده میبینم با وجود الگو سازی و برند سازی رسانه ای ، غالب افراد بنا بر سلیقه مستقل خودشون تمایل شون رو نشون میدن .

و اگر ادعا بشه که در بین انسانها سلیقه ها شبیه هم هستند و یا میتوانند باشند ما باید شاهد مشکل جدی در انتخاب شده باشیم حال آنکه ما چنین چیزی رو در طول تاریخ حیات بشری سراغ نداریم .

نتیجه ای که میخوام بگیرم اینه که احساس اعتماد بنفس در صورت داشتن زیبایی وجود داره ولی این دلالت بر نبود امکان اعتماد بنفس در کسانی که شبیه برندها و سلبریتیها نیستن نمیکنه

موافقم با توضیحاتتون مخصوصا پاراگراف آخر ..
ولی منظور من از زیبایی یک نوع زیبایی عامه پسند بود وگرنه مثلا دختری که چهره ساده رو به خوبی داره در اطرافیان به چشم یک نفر دو نفر نهایت چهار پنج نفر زیبا میاد ولی اونی که واقعا زیبا باشه به چشم همه میاد .. و یکی دو مورد ازینجور دخترهایی که به چشم همه میان تو اقوام داریم یعنی اینکه دیدم که میگم Smile

ترنم ..;1003589 نوشت:
موافقم با توضیحاتتون مخصوصا پاراگراف آخر ..
ولی منظور من از زیبایی یک نوع زیبایی عامه پسند بود وگرنه مثلا دختری که چهره ساده رو به خوبی داره در اطرافیان به چشم یک نفر دو نفر نهایت چهار پنج نفر زیبا میاد ولی اونی که واقعا زیبا باشه به چشم همه میاد .. و یکی دو مورد ازینجور دخترهایی که به چشم همه میان تو اقوام داریم یعنی اینکه دیدم که میگم :)

سلام علیکم

بله شما کمیت رو اشاره میکنید ، با شما موافقم که چهره تاثیر داره ، در جذب تعداد بیشتر .

کاندولیزا رایس مشاور بوش پسر رو حتما دیده اید ، ایشون در سن ۵۰ و چند سالگی روزانه یا هفتگی ۶۰ هزار نامه پیشنهاد ازدواج از سراسر دنیا داشت ، چون موقعیت اجتماعی و تحصیلات هم جلب توجه میکنه

اینها واقعیت ان ولی حقیقت چطور آیا مطابق این واقعیاته ؟
حقیقت اینه که جذابیت حقیقی در اخلاق و تقوی است ، انتخاب خدشه ناپذیر بر اساس این معیار چه در کثرت مطالبه چه در قلت ، جذابیت حقیقیه.

باقی موارد طفیلی این دو هستن . اگر این دو راداشته باشیم و انتخابمان هم اینچنینی باشه ، تضمین عقلانی و یقینی مجرب وجود داره که ضرری وجود نداره.

الرحیل;1003581 نوشت:
سلام علیکم
البته معمولا اون چیزی که آقایون به عنوان زیبایی طبیعی قلمداد می کنن اثریه که بعد از یکی دو ساعت کار هنری روی صورت و حتی گاهی عمل های زیبایی به اون حالت رسیده

سلام و عرض ادب

من قبول دارم که یک معیارهایی در تناسب چهره یا بانمک شدن، ملیح شدن و ... تاثیر داره...
من هیچ وقت اینها رو منکر نیستم.
عرضم این بود که من به شخصه طبیعی بودن رو بیش از غیر طبیعی بودن دوست دارم.
حداقل محارم ما نه آرایش می کنند و نه زیر تیغ جراحی رفتند. اما هر گاه قرار بوده برای مجلسی آرایش کنند برای من زشت تر شده اند.
البته باز قبول دارم آرایشی که بتواند صورت را هارمونی تر و جذاب تر کند باب میل هر کسی هست. لابد اینهایی که من دیدم با ملاک های زیبایی من جور نیست. و الا منم تافته جدابافته ای نیستم Smile ( بهتره دخترا یه جوری ارایش کنن که من نفهمم آرایش کردن)
خوب خانوم ها معمولا از آرایش کردن خوششان می اید. و شاید عوامل مختلفی داشته باشد که به نظرم عمده اش تاثیر فرهنگی باشد. و الا در کشورهای دیگر مثل ما لوازم ارایشی استفاده نمیشود و صورت طبیعی خود را دارند.

ali 000;1003588 نوشت:
ببخشید صورت پلنگی منظورتون چیه؟
چون از چند نفر دیگه شنیدم میپرسم.

منظور من تغییر زیاد تو چهره هست.
و منظورم از صورت پلنگی آرایشی است که شما را شبیه چهره یک حیوان میکنه مثل پلنگ...( بعضی ها با عمل کردن خودشون رو شبیه می کنن)

حالا شاید دخترا منظور دیگه ای دارن که من بی خبرم. چون توی ارایش گری و گریم مدل های مختلف ممکنه اسم و رسمی داشته باشن و لزوما به معنایی که من گفتم نباشه.

با توجه به اینکه ما سبک زندگی سالمی ندارم و از غذاهای چرب استفاده می کنیم و آب کافی در روز نمی خوریم مشگلات پوستی و پیری زود رس پوست رو دارم که به نظرم استفاده از روش های حوانسازی مناسبه برای این موضوع.
پوست رو من هر روش درمانی براش رو درک می کنم اما کارهای دگ رو نه . خیلی از خانم ها با مشکلات زیادی پس از این عمل های جراحی زیبایی چیدا کردن که فاجعست و از بی فکری و زیاده حواهی هودشون بوده.

[="Teal"]سلام ...
به نظر من همینکه هر فرد از زیبایی و اجزاء صورتش رضایت داشته باشه کافیه برای اینکه دنبال اینجور عمل ها نره...
در واقع ممکنه فردی صورتش واقعا به لحاظ زیبایی ایراد داشته باشه ولی هم به دلیل اعتماد به نفس هم حالا شاید به علت راضی بودن به اون چیزی که خدا آفریده دنبالش نره و بهش فک نکنه
بالعکس شخصی که مدام دنبال چشم و هم چشمی و توجه طلبه کم کم اعتماد به نفسش رو از دست میده و مدام روی خودش عیب های گوناگون میزاره و درگیر اینجور عمل ها میشه و این راهی هس که پایانم نداره و یه جورایی غرقش میشه ...
یکی از دوستانم از عمل فک شروع کرد تا بینی،لب،حنجره و بعد یه مدت عمل های دیگه ای رو میگفت که نه تنها ضرورت نداشت بلکه ممکن بود با آسیب همراه باشه حالا اینکه برای هرکدوم از اینها چه هزینه هنگفتی و بیشتر از اون چه دردی رو تحمل میکرد و اخر هم نتیجه دلخواه به دست نیامد بماند ...[/]

essi2;1003727 نوشت:
با توجه به اینکه ما سبک زندگی سالمی ندارم و از غذاهای چرب استفاده می کنیم و آب کافی در روز نمی خوریم مشگلات پوستی و پیری زود رس پوست رو دارم که به نظرم استفاده از روش های حوانسازی مناسبه برای این موضوع.
پوست رو من هر روش درمانی براش رو درک می کنم اما کارهای دگ رو نه . خیلی از خانم ها با مشکلات زیادی پس از این عمل های جراحی زیبایی چیدا کردن که فاجعست و از بی فکری و زیاده حواهی هودشون بوده.

این همه آدم هم دماغشون رو عمل کردن و اتفاقی نیفتاده. به هر حال توی همون جوانسازی هم عده ای هستن که دچار عوارضش شده باشن. نمیشه گفت این خوبه اون بده. هرکدوم چه از لحاظ قیمت چه عوارض چه اثری که قراره نهایتا روی زیبایی فرد بذارن باید سنجیده بشن و خود شخص تصمیم بگیره که آیا انجام اون عمل فایده ای داره و به ریسکش می ارزه یا نه

یه مساله دیگه هم اینکه زنان خدادادی از زیبایی خوششون میاد، از کارهای هنری هم، حتی اگه روی صورت باشه، خوششون میاد. حتی اگه هیچکس دیگه ای در دنیا نباشه یا همه کور باشن باز هم زن دوست داره که زیبا باشه (مردام باید قاعدتا دوست داشته باشن. اطلاعی ندادم). ولی مصداق زیبایی همیشه چیزی بوده که از طریق جامعه القا میشده و منحصر به امروز نیست. هم قرن هفت و هشت هجری هم امروز.

سؤال:
این روزها خانوم های محجبه ای را می بینم که علاوه بر اینکه مایل هستند عمل بینی انجام بدن به کلینیک های زیبایی رفت و آمد دارن و تزریق ژل به صورت و کاشت گونه و پروتز کردن لب را انجام می دهند و به زیبایی های طبیعی که خدا به آن ها داده قانع نیستند و ظاهر خود را به حالت شیطانی در می آوردند. آیا شما برای زیباتر شدن این کارها را پیشنهاد می کنید و اصلا قبول دارید .

پاسخ:
اینکه در ابتدای سؤالتان فرمودید خانم های محجبه این کارها را انجام می‌دهند، قطعی و کلی نیست و نمی توانیم ادعا کنیم فقط خانم های محجبه از این دست کارها انجام می دهند بلکه باید علت یابی کرد که چرا کلیت خانم ها به این سمت و سوها کشیده می شوند.

به این نکته باید توجه داشت که بي ترديد ميل به «زيبا بودن» و «زيبا خواهي»، از اميال فطري هر انساني مي‌باشد. چرا كه همانگونه كه خداوند متعال زيباست و زيبايي را دوست دارد، مطمئناً خليفه و جانشين او نيز كه داراي بيشترين كمالات و ظرفيت‌ها در ميان موجودات مي‌باشد، چنين مي‌باشد. انسان همانگونه كه خداوند متعال در قرآن كريم فرموده، به نيكوترين سيرت و صورت آفريده شده است و هيچ انساني نيست كه زشت آفريده شده باشد: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ في‏ أَحْسَنِ تَقْويمٍ؛ ما انسان را به نيكوترين صورت و سيرت آفريديم».(1)

علاوه بر اين، انسان زيبايي را دوست دارد، لذا هيچ فردي نيست كه از زيبايي بدش بيايد و يا دوست داشته باشد زشت باشد. اما نكته‌اي كه لازم است به آن توجه شود، اين است كه كدام زيبايي، بايد منظور و هدف قرار بگيرد؟ آيا همين زيبايي ظاهري و مادي، ميل فطري هر انساني است و يا چيزي بالاتر از آن؟ يقينا زيبايي ظاهري و مادي، منظور نيست. زيرا چنين زيبايي، نسبي مي‌باشد یعني از ديد هر كسي، بگونه‌اي است و امتياز و ارزشي دارد. براي مثال: آيا مي توان گفت، كدام رنگ زيباست؟ يا كدام پرنده زيباترين است؟ يقيناً، نمي‌توان بگونه‌اي مطلق گفت كه كدام رنگ زيباست و يا كدام پرنده زيباترين است. زيرا از ديد هر شخصي، يك نوع رنگ و يا يك نوع پرنده زيباست و امتيازات و ارزش‌هاي آنان، به اين صورت هاي ظاهري و مادي متفاوت مي‌باشد.

در هر صورت خودپنداره تصور فرد از خود و ویژگی های ظاهری و شخصی اش است که از کودکی بر اساس بازخوردهای دیگران در او شکل می گیرد. بسیاری از افرادی که در بزرگسالی به این قبیل کارها یا زیبایی مکرر روی می آورند، دچار مشکلاتی در تصویر بدنی خویش هستند. در علم روانشناسی در معنایی عام و کلی، تصور فرد از خود و ویژگی های ظاهری و شخصی را خودپنداره می گویند. خانم هایی که به این قبیل کارها روی می آورند، دو مشکل اساسی دارند.

1.خودپنداره ی مثبتی از خود ندارند و فکر می کنند زیبا نیستند و در برخی موارد با هزینه های زیادی باز هم به احساس زیبا بودن نمی رسند.

2. دچار مشکلاتی در هویت شخصی خود هستند و می خواهند خود را به زنان غربی تشبیه نموده و به همین دلیل زیبایی خود را زیر سؤال می برند.

در هر صورت باید هر انسانی عمق روان خود را بکاود و ببیند چرا علاقه مند است خود را به شیطان یا نمادهای شیطانی تشبیه کند و این یعنی سرآغاز حرکت به سمت شیطان و دوری از خداوند متعال.
-------------------------------
پی نوشت:
1.تین:4.

موضوع قفل شده است