جمع بندی ترجمه ی کتاب رجال نجاشی

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ترجمه ی کتاب رجال نجاشی

باسلام
خواستم بدونم ترجمه علم رجال نجاشی انجام شده و موجود می باشد؟
ممنون

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد عمار

[TD][/TD]

[=arial]با سلام و ادب
نام اصلی این کتاب فهرست أسماء مُصنّفی الشیعة می باشد که یکی از اصول چهارگانه شیعه در علم رجال است.
مؤلف آن ابوالحسین احمد بن علی بن احمد نجاشی (م۴۵۰) این اثر را به عنوان فهرستی برای اسامی مؤلفان شیعه تألیف کرده و در آن تنها نام بزرگانی را آورده که کتاب و اثری از خود به یادگار گذاشته‌اند.
برای این کتاب ترجمه فارسی صورت نگرفته است و لذا ترجمه ای ندارد.

[=arial]در واقع کتابی کامل و جامع در علم رجال به زبان فارسی سراغ نداریم چون کارایی علم رجال و برداشت و استفاده از این علم برای متخصصان علم فقه و حدیث است.

بله ممکن بود زمانی برای علمای فقیه و حدیث بود ولی در حال حاضر با توجه به اینکه
پدر و مادر ها نمی دانند که همچون نیاز خوراک وپوشاک فرزند ف اعتقاد فرزندان نیز نیاز به رشد دارد و از این امر غافلند و
دشمن با یک حدیث جعلی شبهی برای نوجوان ایجاد می کند
این باعث می شود تا دین نوجوان مثلا در مقابل یک حدیث جعلی دچار فساد شود لااقل من از این نمونه ها در هم سنهای خود سراغ دارم
متاسفانه بسیاری از نوجوانان هیتی و حتی خیلی از جوانان هیاتی نمی دانند علم رجال چیست
امید وارم لااقل کتابی در این مورد ترجمه شود.

javad_joon;1003263 نوشت:
متاسفانه بسیاری از نوجوانان هیتی و حتی خیلی از جوانان هیاتی نمی دانند علم رجال چیست
امید وارم لااقل کتابی در این مورد ترجمه شود.

[=arial]سلام علیکم
دوست عزیز رجال کشی کتاب کاملا تخصصی و در سطح بالا و تخصصی علم رجال می باشد که برای افراد عادی و به قول شما هیئتی کاربردی ندارد. در این حد که مد نظر شماست کتاب های فارسی خوبی داریم که شاید فراتر از خواسته شما هم باشد و می توانید استفاده کنید مثل:
آشنایی با علوم حدیث اثر علی نصیری, انتشارات مرکز مدیریت حوزۀ قم.
کتاب «آشنایی با اصول علم رجال» اثر حجت‌الاسلام سیدعلی دلبری ،انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی.

به نام خدا

چه عجب یک نفر هم دنبال علم رجال و حدیث است،خیلی از جوان ها به جای این علوم افتادن دنبال صوفیان.

عمار;1003281 نوشت:
[=arial]سلام علیکم
دوست عزیز رجال کشی کتاب کاملا تخصصی و در سطح بالا و تخصصی علم رجال می باشد که برای افراد عادی و به قول شما هیئتی کاربردی ندارد. در این حد که مد نظر شماست کتاب های فارسی خوبی داریم که شاید فراتر از خواسته شما هم باشد و می توانید استفاده کنید مثل:
کتاب «آشنایی با اصول علم رجال» اثر حجت‌الاسلام سیدعلی دلبری ،انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی.

ولی من بیشتر دنبال صحت احادیث و شناخت راویان حدیث هستم

[="Tahoma"]

javad_joon;1003455 نوشت:
ولی من بیشتر دنبال صحت احادیث و شناخت راویان حدیث هستم

کتابی که کارشناس تاپیک معرفی کردند را میتوانید آنلاین مطالعه کنید، فصل پنجش در مورد رجال است. کتاب درسی حوزه است و اولین کتابی است که در حوزه در زمینه رجال خوانده میشود.
http://www.ghadeer.org/Book/413/65868

به نام خدا

نرم افزار درایه النور و اسناد شیخ صدوق هم کتب اربعه و کتب شیخ صدوق را بررسی سندی کرده و بسیر مفید است

یا علی

Moradali;1003478 نوشت:

کتابی که کارشناس تاپیک معرفی کردند را میتوانید آنلاین مطالعه کنید، فصل پنجش در مورد رجال است. کتاب درسی حوزه است و اولین کتابی است که در حوزه در زمینه رجال خوانده میشود.
http://www.ghadeer.org/Book/413/65868

واقعا نمی دنم با چه زبانی ا زتشکر کنم فقط می تونم بگم خدا رو قسم می دم به به حق راستی و صداقت پیامبر و سبط اکبر ایشان امام حسن مجتبی و امام هشتم امام علی بن موسی به شما بهشت عطا کند

قدیما;1003501 نوشت:
به نام خدا

نرم افزار درایه النور و اسناد شیخ صدوق هم کتب اربعه و کتب شیخ صدوق را بررسی سندی کرده و بسیر مفید است

یا علی

همچنین از شما تشکر فراوان دارم نرم افزا معرفی شده بسیار کاربردی بود اجرتان با امام حسن مجتبی

javad_joon;1003514 نوشت:
همچنین از شما تشکر فراوان دارم نرم افزا معرفی شده بسیار کاربردی بود اجرتان با امام حسن مجتبی

خدا به شما هم که دنبال تفقه در دین هستید خیر کثیر عطا کند

یا علی@};-

از دعای شما بسیار تشکر میکنم.
نرم افزاری که دوستمان معرفی کردند با این نرم افزار میتوانید نتیجه بررسی سندی یکی از قوی ترین موسسات را در مورد هر حدیث ببینید این کلیپ یک دقیقه ای را ببینید:
https://www.noorsoft.org/fa/film/view/14946/%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%84%D9%86%D9%88%D8%B1-1.2

اگر تهیه حضوری آن برای شما سخت است میتوانید از این آدرس به طور قانونی دانلود کنید:
http://www.noorshop.ir/fa/product/6185

برای افزایش آشنایی با کاربرد قسمتهای مختلف نرم افزار و یکسری مباحث علم رجال که در این نرم افزار به کار رفته هم میتوانید از فیلم کارگاه های آموزشی آن که در 6 جلسه است استفاده کنید:
https://www.noorsoft.org/fa/training/View/14548

پرسش:
آیا ترجمه علم رجال نجاشی انجام شده و موجود می باشد؟ برای افراد دانشجو و مذهبی در مورد شناخت علم رجال چه کتابی مفید است؟

پاسخ:
نام اصلی این کتاب فهرست أسماء مُصنّفی الشیعة می باشد که یکی از اصول چهارگانه شیعه در علم رجال است.
مؤلف آن ابوالحسین احمد بن علی بن احمد نجاشی (م۴۵۰) این اثر را به عنوان فهرستی برای اسامی مؤلفان شیعه تألیف کرده و در آن تنها نام بزرگانی را آورده که کتاب و اثری از خود به یادگار گذاشته‌اند.
برای این کتاب ترجمه فارسی صورت نگرفته است و لذا ترجمه ای ندارد.
در واقع کتابی کامل و جامع در علم رجال به زبان فارسی سراغ نداریم چون کارایی علم رجال و برداشت و استفاده از این علم برای متخصصان علم فقه و حدیث است.

برای قشر دانشجو و جوان این دو منبع مفید می باشد:

موضوع قفل شده است