جمع بندی اطلاعاتی درباره شخصیت عبدالله بن یحیی کندی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اطلاعاتی درباره شخصیت عبدالله بن یحیی کندی

با سلام
بنده مشغول مطالعه یک حدیث بودم به اسم عبدلله بن یحی کندی برخورد کردم
از آنجایی که علم رجال اکثر به زبان عربی است خواستم بدانم در مورد این شخصیت اطلاعاتی دارید؟
ممنون

ر

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد واسع

[TD][/TD]

پرسش: آیا«عبدالله بن یحیی کندی» در میان رجال احادیث فرد موثقی می باشد؟

پاسخ:

در سند برخی از روایات موجود در کتب روایی نام«عبدالله بن یحیی کندی» آمده است اما هیچ گونه مدح و تعریف یا قدح و مذمتی نسبت به ایشان در کتب رجالی ذکر نشده است. از این رو طبق بررسی های انجام شده راوی مذکور مجهول الحال می باشد. برخی از روایاتی که راوی فوق در سند آنها آمده است عبارتند از:

• عبد اللَّه‏ بن‏ يحياى كندى‏ از پدرش روايت كرده كه گفت: ما با على ابن ابى طالب (عليه السّلام) از صفين مراجعت ميكرديم همين كه محاذى نينوا رسيديم على (عليه السّلام) با صداى بلند فرمود: يا أبا عبد اللَّه (عليه السّلام) در شط فرات صبر كن، حسين (عليه السّلام) متوجه آن حضرت شد و گفت: براى چه يا امير- المؤمنين؟ فرمود: رفتم خدمت رسول خدا (صلى اللَّه عليه و آله) ديدم چشمان او پر از اشگند، گفتم: پدر و مادرم فداى تو باد چرا گريه ميكنى؟ فرمود: چند دقيقه قبل جبرئيل نزد من بود، بمن خبر داد حسين (عليه السّلام) بشط فرات كشته خواهد شد آيا مايلى كه من از خاك او براى تو بياورم تا ببوئى؟ گفتم: آرى پس دست خود را دراز كرد و يك مشت خاك آورده بمن داد چون آن خاك را ديدم چشمانم از اشگ خشگ نميشوند.(1)
  • وَ عَنْ أَبِي عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سَالِمٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ النَّضْرِ عَنْ عَمْرِو بْنِ شِمْرٍ عَنْ جَابِرٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ يَحْيَى الْكِنْدِيِّ عَنْ أَبِيهِ وَ كَانَ صَاحِبَ مِطْهَرَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ قَالَ جَبْرَئِيلُ إِنَّا لَا نَدْخُلُ بَيْتاً فِيهِ تِمْثَالٌ لَا يُوطَأُ الْحَدِيثُ مُخْتَصَرٌ.(2)
  • وَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ النَّضْرِ عَنْ عَمْرِو بْنِ شِمْرٍ عَنْ جَابِرٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ يَحْيَى الْكِنْدِيِّ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَلِيٍّ ع عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص فِي حَدِيثٍ‏ أَنَّ جَبْرَئِيلَ قَالَ إِنَّا لَا نَدْخُلُ بَيْتاً فِيهِ كَلْبٌ وَ لَا جُنُبٌ وَ لَا تِمْثَالٌ يُوطَأُ.(3)
لازم به یادآوری است که بیش از روایات فوق روایات دیگری که شخص مذکور در اسناد آن آمده باشد یافت نشد لذا می توان به این نتیجه رسید که نام این شخص در سند روایات بسیار اندکی ذکر شده است ضمن اینکه هیچ گونه توصیفی نسبت به تأیید یا رد ایشان در کتب رجالی دیده نمی شود.

پی نوشت ها:
1. ابن طاووس، على بن موسى، الملاحم و الفتن، يا فتنه و آشوبهاى آخر الزمان ، مترجم: محمد جواد نجفی، اسلامیه، بی تا، چاپ اول، تهران، ص 104
2. شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة، موسسه ال البیت، 1409ق، چاپ اول، قم، ج 5 ص 309.
3. شيخ حر عاملى، محمد بن حسن، وسائل الشيعة، موسسه ال البیت، 1409ق، چاپ اول، قم. ج 5 ص 176.
موضوع قفل شده است