جمع بندی کنجکاوی دختر 9 ساله در مسائل جنسی

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کنجکاوی دختر 9 ساله در مسائل جنسی

سلام من دختري 9 ساله دارم ك ديشب بهم يه موضوعي بهم گفت ك كاملا شوك شدم بهم گفت مامان فيلما ماهواره رو ديدم من هم دلم ميخواد ميگفت وقتي ميرم حموم به خودم دست ميزنم گفت مامان همش عذاب وجدان دارم گفت دوستم گفته دوست پسر دارم باهاش چت ميكنم تو هم أز اينكارا بكن گفت مامان من دلم نميخواد گفت همش تو ذهنمن اين چيزا حتي امشب هم ك سركار بودم بهم زنگ زد گفت مامان هركاري ميكنم از ذهنم نميرن خوابش نميبرد بهم ريختس تراخدا كمكم كنيد خودم هم بهم ريختم نميدونم چكار كنم

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

با سلام و احترام خدمت شما مادر محترم، امیدواریم همواره در مسیر اهل بیت (علیهم السلام) موفق باشید.

***مادر محترم! متأسفانه دختر شما بر اثر مشاهده ی ماهواره و ارتباط با دوستان بد و عدم دقت شما در رعایت و مراقبت از او به مسیرهای انحرافی روی آورده که البته برای سن او دانستن این مسائل بسیار زود است و او هنوز در سن 9 سالگی به بلوغ عقلی نرسیده تا بتواند یک سری از مسائل را تحلیل و تجربه کند. بنابراین دچار اضطراب شده و با انبوهی از اطلاعات متعارض با مباحث فرهنگی روبرو شده است. البته جای تعجب ندارد وقتی خود شما ماهواره را در دسترس او قرار داده اید، شاید خیلی از مسائل را از این طریق فهمیده است. ضمن اینکه اشتغال شما و نیازی که او به شما مخصوصا در شب دارد نیز مزید بر علت انحراف او شده است.

***به هر حال هر چه زودتر اول باید مبادی انحراف (اعم از دوست بد، ماهواره، اینترنت و ...) را ببندید و فقط تحت شرایطی رسانه های مفید و برنامه های متناسب با سن او را برنامه ریزی و مدیریت کنید.
فعلا چاره ای جز گذر زمان نیست ولی نباید طوری جلوی او را بگیرید که حریص تر شود.

اكنون توصیه می کنیم چند راهکار ذیل را بکار ببرید تا کمی از اضطراب فرزندتان کاسته شود و همچنین خودتان نیز به آرامش برسید:
1. آرامش خودتان را كاملا حفظ نماييد تا مبادا حركت نسنجيده اي از شما سر بزند.
2. كنجكاوي هاي جنسي فرزندتان در اين سن تا حدودی طبيعي است و اگر هم در این روابط از شما سؤالاتی پرسید سعی کنید با او با آرامش صحبت کنید و پاسخ های کوتاه و قانع کننده دهید.
3. به هيچ وجه نبايد برخورد تند و سركوبگرانه با او انجام دهيد. زیرا مقصر اصلی خودتان هستید نه دخترتان!
4. پدر او بايد در جريان اين مساله قرار بگيرد، اما اگر احتمال مي دهيد كه او بيش از حد عصباني شود يا حركت غير معقولي انجام دهد، اين كار را با دقت انجام دهيد و يا اينكه از يك مشاور بخواهيد او را توجيه نمايد.
5. اگر شما و همسر تان مهارتهاي تعامل با فرزندتان را نمي دانيد، بهتر است در اين زمينه مطالعه نماييد و يا اينكه توسط يك مشاور مجرب توجيه شده و آموزشهايي ببينيد.
6. بهتر است كه به هيچ وجه به صورت مستقيم در رابطه با اين مساله با او صحبت ننماييد، تا حريم هاي مادر، فرزندي حفظ شود، خصوصا كه برخورد مستقيم شما ممكن است كار را خرابتر نمايد.
7. براي حل اين مشكل بهتر است كه تمام برنامه ها را با همسرتان در ميان بگذاريد و با كمك و همفكري يكديگر اين مساله را حل نماييد.
8. رفتارهاي دوران كودكي او نبايد نگاه شما را نسبت به او منفي كند.
9. اگر چه اين احتمال وجود دارد كه فرزندتان خودارضايي كند، اما نمي توان به صرف وجود يك احتمال به طور قطعي چنين قضاوتي كرد.
10. توصیه می کنیم ماهواره را از منزل حذف کنید و ارتباط خود را نیز با فرزندتان بیشتر و بهتر نمایید.
همچنین توصیه می کنیم مجددا بعد از گذشت مدتی مثلا دو هفته با ما مکاتبه نمایید تا دور بعدی راهکارها را تقدیمتان نماییم.

موفق باشید.

Ltifi;1000949 نوشت:
بهم گفت مامان فيلما ماهواره رو ديدم

باسلام

برید شکر کنید که فهمیدید

دخترتون تو سن 9 سالگی هستش

با نماز میونش چطوره ؟

یه مدت وقتون رو براش بزارید این کار کردن خانم ها نمیدون چیه که افتاد تو جون خانمهای این مملکت

به این بچه نون و پنیر بدید بهتر از اینه که برای تربیتش همراهش نباشید

از نظر معنوی روش کار کنید فضاهای مذهبی خیلی کمک کننده هستش دوستان و همراهان مذهبی

خدا آخر عاقبت همه رو به خیر کنه ان شاءالله که خود خدا کمکش کنه پدر مادرا که کلا فراموش کردند که وظیفه اصلیشون وقتی بچه دارند چیه

یاحق

سلام.دختر شما از نظر عقلی رشد کافی کرده و اینکه این مسائل برایش سوال ایجاد کرده نشاندهنده رشد ذهنی فرزندتونه.چون در جامعه ای که هستیم گاه بدون خواست مادر و پدر اطلاعات مختلفی وارد ذهن بچه های در این سن میشود.نزدیک سن بلوغ هم هست.پس نگران نباشید.
بهترین کار این است که سوالهای دخترتون رو با حفظ حرمت مادرانه پاسخ دهید.و دخترتون رو از عواقب و خطرات این مسائل در این سن و سال آگاه کنید.تمام خطراتی که در اجتماع ممکنه ذهن و جسم فرزندتون رو تهدید کنه.
هرچقدر رابطه دوستانه و مادرانه بین شما باشه سپس راحت میتونید این افکار رو از ذهن کودکتون دور کنید و به موضوعاتی که بهش علاقه داره ذهنش رو مشغول کنید.مثلا دعاها و شعرهای زیبا یادش بدید.سوره های کوچک قرآن رو یادش بدید تا حفظ کنه.در این زمینه ها براش علاقه ایجاد کنید.فیلمها و کارتونهای در این زمینه هم میتونه کمکتون کنه.از خدا و پاکی و خوبی هنرمندانه براش تعریف کنید از دشمنی شیطان و افکار بد که باعث ناراحتی خدا میشه تعریف کنید. تا عاشق خدا بشه و کار زشت در ذهنش جا نگیره.با این روش عبادات رو هم اندازه توانش میتونید یادش بدید که همیشه با خدا رابطه داشته باشه...
*دوست بد و ماهواره و این قبیل ابزار شیطان رو هم از خانوادتون دور کنید.مگر اینکه بتونید کانالهای بد رو حذف و فقط کانالهای خوب رو داشته باشید.

نزدیک مرگ;1001089 نوشت:
نزدیک سن بلوغ هم هست.پس نگران نباشید.

سلام دوست بزرگوار! درسته که نزدیک سن بلوغ هست ولی این بلوغ شرعی است و بلوغ فکری و عقلی نیست که بتونه تحلیل درستی داشته باشه...

پس جای نگرانی هست.

اول از همه توکل به خداوند یزدان....از نظر بنده بهترین راه اینه که به سمت کارهای مذهبی پیش ببرینشون و مومن بودن رو بهشون نشون بدین چه قدر خوبه تا آشغال های ماهواره ای و احساس تفاوت بین خوب و بد درونشون تشکیل بشه و کمکم از ماهواره و....بدشون بیاد و برن سمت زندگی و پاکی درست و قشنگ و نه این که از الان این افکار شروع شده باشه درون بچه و همیشه همراهش باشه...درکل به سمت درس هم خیلی ایشون رو پیش ببرید و تاکید زیادی تو درس هاش داشته باشین طوری که این استرس نسبت به شما درونشون وجود داشته باشه و در واقع از شما ترس داشته باشه نسبت به درس هاش و همینا باعث بشه کمکم به اون افکار فکر نکنه و به درس و دینشون بپردازه...به پدر ایشون هم باید بگین همین که تنهایی پیش برین این یعنی نتیجه ای که میتونه موقت از بین ببره اما همیشگی نیست پس حتما واجبه که پدر هم وارد این اعمال و افکار بشه و کمک کنه...اگه پدر ایشون عصبانی میشه که معمولا همینطوره باید به پدرشون تاکید کنین که نسبت به درس و دین به بچه خیلی اهمیت بدن و تاکید کنن و در کل در مورد خوبی و زندگی های درست و اصلی با ایشون صحبت کنند و نه این که مستقیم در مورد این چیزا بهشون بگن چون اینجوری بچه احساس سیاست و ترسش در مورد این مسایل از بین میره نسبت به خانوادش... چون هم مادرش و هم پدرش خیلی راحت اومدن مستقیم در مورد این موضوع بحث کردن پس همیشه حالت هایی رو رو بچه قرار بدین که ترس و ...داشته باشه نسبت به گفتنش...خب این کار هم ممکنه بچه همیشه خودش فکر کنه و وضع بدتر بشه اما نه ...شما وقتی این حالت رو ایجاد کردی در طی همین عمل تو زندگی ایشون رو به سمت خداوند عزیز و درس و دوستی های قشنگ و شاد پیش ببرین و ولشون نکنین....شما دارین یک انسان رو پرورش میدید و هر اشتباهی میتونه این اشرف مخلوقات رو از راه بدر کنه برای همیشه و ناامیدی...پس باید تمام زندگیتون و توجه شما برای ایشون و فقط برای بزرگ کردن درست ایشون باشه.........سعی کنید شما و پدر ایشون نماز بخونید که بچه حس معنوی بودن در زندگی رو حس کنه و بخواد به جمع شما بپیونده و از این عمل زیبا لذت ببره....دوستان ناباب رو حتی اگر از نوزادی با ایشون بودند رو کاملا قطع کنید وخدانگهدار برای همیشه و موقت نه چون هر زمانی ممکنه دوباره با حجم عظیمی گمراهی به ایشون خطر برسونن....در کل اگه بخواهید تمام وقتتون رو برای فرزندتون بزارید کاملا موفق میشین و اصلا دیر نیست و شما نباید سریع ناامید بشین و بهم ریخته فکری....طبق گفته استاد صابر هنوز ایشون به بلوغ فکری و عقلی نرسیدند و این افکار تنها حالت استرس و آشنایی جدید دارند که هنوز در فرد تثبیت نشده و آگاه کامل نشده و خیلی راحت میتونه بره مسیر درست و از اون مسیر اشتباه که داره پیش میاد دور بشه...خداوند همراه شما و فرزندن عزیزتون

صابر;1001085 نوشت:
با سلام و احترام وقتی خود شما ماهواره را در دسترس او قرار داده اید، شاید خیلی از مسائل را از این طریق فهمیده است. ضمن اینکه اشتغال شما و نیازی که او به شما مخصوصا در شب دارد نیز مزید بر علت انحراف او شده است.

2. با آرامش صحبت کنید و پاسخ های کوتاه و قانع کننده دهید.

3. به هيچ وجه نبايد برخورد تند و سركوبگرانه با او انجام دهيد. زیرا مقصر اصلی خودتان هستید نه دخترتان!

4. پدر او بايد در جريان اين مساله قرار بگيرد، اما اگر احتمال مي دهيد كه او بيش از حد عصباني شود يا حركت غير معقولي انجام دهد.

5. اگر شما و همسر تان مهارتهاي تعامل با فرزندتان را نمي دانيد، بهتر است در اين زمينه مطالعه نماييد و يا اينكه توسط يك مشاور مجرب توجيه شده و آموزشهايي ببينيد.

7. براي حل اين مشكل بهتر است كه تمام برنامه ها را با همسرتان در ميان بگذاريد و با كمك و همفكري يكديگر اين مساله را حل نماييد.

10. توصیه می کنیم ماهواره را از منزل حذف کنید

سلام ، وقت بخیر .... استارتر محترم

نکاتی که آقای مشاور فرمودن همون مطالبی بود که خواستم خدمتتون عرض کنم.

فعلا در این شرایط نماز خواندن و رفتارهای معنوی برای این زمان نیست اول باید یکسری اقدامات رو انجام داد و وقتی فرزندتون تا حدی قانع و متوجه شد کم کم بسمت اعمال دیگه سوقش داد اونم با تشویق . همچنین میتونین یک هنر رو بهش آموزش بدین ( چیزی که علاقشو بهش نشون بده ) و تشویقش کنین که خلاقیتش رو نشون بده و ذهنش از درگیریهایی که مخصوص سنش نیست تا حد زیادی فاصله بگیره.

برای گروه دوستانش هم بنظرم تا زود هست فکری بکنین و ارتباطش رو با اون دوستانی که از حالا در این سن دنبال دوست پسر و چت هستن قطع کنین. برای این کار میشه از مدیر مدرسه کمک گرفت و درخواست بدین تا ابتدای سال هست کلاسش رو عوض کنن. یا با احضار والدین بچه ها با اونها صحبت کنن.

با سلام

اولا دختر شما در استانه بلوغ هست و باید یه سری چیزهایی متناسب با سنش بهش بگید تا کنجکاویش کم بشه و بتونه در شرایط مختلفی که درش قرار میگیره و خواهد گرفت عملکرد صحیحی داشته باشه

مثلا :
تغییرات فیزیولوژیکی بلوغ و تغییراتی که در حین بلوغ تجربه خواهد کرد
و . . .

کار اشتباه شما تنها گذاشتن فرزندتون با ماهواره و خطرناکتر از ان دنیای مجازی هست
که در این حالت فرزند شما به محتوایی از مسائل جنسی و تصویری دسترسی پیدا خواهد کرد که متناسب با سنش نیست
و این اطلاعات ناقص و . . . زمینه رو برای انواع مشکلات روانی و انحرافات جنسی مساعد خواهد کرد

البته باید خوشحال باشید که دخترتون راحت حرفاش رو بیان کرده .
شما متناسب با سنش چیزهایی که نیاز هست رو بهش با ارامش و خونسردی بگید
و نباید عملکردی داشته باشید که از شما دور بشه و کمبود محبت داشته باشه

[="Tahoma"]

Ltifi;1000949 نوشت:
سلام من دختري 9 ساله دارم ك ديشب بهم يه موضوعي بهم گفت ك كاملا شوك شدم بهم گفت مامان فيلما ماهواره رو ديدم من هم دلم ميخواد ميگفت وقتي ميرم حموم به خودم دست ميزنم گفت مامان همش عذاب وجدان دارم گفت دوستم گفته دوست پسر دارم باهاش چت ميكنم تو هم أز اينكارا بكن گفت مامان من دلم نميخواد گفت همش تو ذهنمن اين چيزا حتي امشب هم ك سركار بودم بهم زنگ زد گفت مامان هركاري ميكنم از ذهنم نميرن خوابش نميبرد بهم ريختس تراخدا كمكم كنيد خودم هم بهم ريختم نميدونم چكار كنم

سلام
از این وضع پیش امده متاسفم
تنها پیشسنهاد بنده اینه که اول از همه در این موارد از خودتون واکنش تندی نشون ندید .باهاش دعوا نکنید .با ارامش در حد سن و سال خودش بهش توضیح بدید
اون خودش به خودی خود الان خیلی استرس داره .
ماهواره رو جمش کنید
روی دوستاش بیشتر دقت کنید .
دوم به مشاوره مراجعه کنید .به تغذیه اش توجه کنید که دچار بلوغ زود رس نشه
تو دوره ی زندگی میکنیم که بنا بر محیط و تغذیه ی نا سالم اکثر دختر بچه ها به بلوغ زود رس دچار می شند .که چون به بلوغ فکری نرسیدن این موضوع باعث رنج و عذابشون میشه
غذا های تند و فست فود و از سبد غذایی اش حذف کنید

سلام.
جناب کارشناس آیا مسائل اینچنینی می تواند ژنتیکی و ذاتی باشد ؟

Ltifi;1000949 نوشت:

سلام

دختر شما باید سیراب بشه یا از محبت شما و پدرش یا از معنویت و الا برید واسش یه شوهر پیدا کنید.

مضطرب;1001265 نوشت:
سلام.
جناب کارشناس آیا مسائل اینچنینی می تواند ژنتیکی و ذاتی باشد ؟

با سلام و عرض ادب
خیر، معمولا این مسائل بازگشت به محیط نامناسب دارد و مربوط به نوع تربیتی است که والدین در فضای منزل بای فرزندشون تعریف می کنند. پس جنبه وراثتی نمی تونه داشته باشه.

خباء;1001518 نوشت:
سلام

دختر شما باید سیراب بشه یا از محبت شما و پدرش یا از معنویت و الا برید واسش یه شوهر پیدا کنید.

به نظرتون توصیه به ازدواج در سن 9 سال مناسب است؟

صابر;1001544 نوشت:
به نظرتون توصیه به ازدواج در سن 9 سال مناسب است؟

اول باید بدانیم این امر جایز است مخصوصا که میدانیم دختر مشتاق است.
دوم باید بدانیم محیط تربیتی ایشان ظرفیت کنترل چنین اشتیاقی را در دختر دارد یا خیر؟
سوم باید بدانیم هر کس به واسطه عدم ازدواج خوف به گناه افتادن کند بر او لازم است ازدواج کند. و بر والدین لازم است در صورت چنین شرایطی برای کودک همسری برگزینند.
چهارم باید بدانیم عقد پسران و دختران نابالغ نه تنها جایز است بلکه در عمل نیز طبق برخی روایات انجام گرفته است.
پنجم باید بدانیم قرار نیست دختر با مردی عجیب و غریب ازدواج کند بلکه با کسی ازدواج کند که از حیث سنی و کفویت به او بخورد. و باید خود کودک نیز مشتاق باشد.
مثلا در شهرستان ما دختر و پسری عاشق شدند و آخر سر به هم رسیدند با اینکه خانواده انها مخالف بودند. انها اعتصاب غذا کرده بودند. دختر تقریبا نه سال داشت اگر اشتباه نکرده باشم و پسر نوجوان بود ... شاید 18 سال...

پس به نظر بنده اگر دختر مشتاق ازدواج باشد نباید با او مخالفت کرد بلکه باید او را مدیریت کرد و به او آگاهی بخشید.
به هر حال ولایت بر دختران غیر رشیده بر عهده پدر است.
پدر باید تشخیص بدهد او را شوهر بدهد یا ندهد....
چه اینکه از پیامبر داریم به این مضمون که نیک است که دختر در خانه پدر حیض نبیند یا با اولین حیض شوهر داده شود.

خباء;1001553 نوشت:
اول باید بدانیم این امر جایز است مخصوصا که میدانیم دختر مشتاق است

با عرض سلام خدمت شما کاربر محترم
در متن سؤال چیزی مبنی بر تمایل دختر به ازدواج ندیدم.

خباء;1001553 نوشت:
وم باید بدانیم محیط تربیتی ایشان ظرفیت کنترل چنین اشتیاقی را در دختر دارد یا خیر؟
سوم باید بدانیم هر کس به واسطه عدم ازدواج خوف به گناه افتادن کند بر او لازم است ازدواج کند. و بر والدین لازم است در صورت چنین شرایطی برای کودک همسری برگزینند.
چهارم باید بدانیم عقد پسران و دختران نابالغ نه تنها جایز است بلکه در عمل نیز طبق برخی روایات انجام گرفته است.
پنجم باید بدانیم قرار نیست دختر با مردی عجیب و غریب ازدواج کند بلکه با کسی ازدواج کند که از حیث سنی و کفویت به او بخورد. و باید خود کودک نیز مشتاق باشد.
مثلا در شهرستان ما دختر و پسری عاشق شدند و آخر سر به هم رسیدند با اینکه خانواده انها مخالف بودند. انها اعتصاب غذا کرده بودند. دختر تقریبا نه سال داشت اگر اشتباه نکرده باشم و پسر نوجوان بود ... شاید 18 سال...
پس به نظر بنده اگر دختر مشتاق ازدواج باشد نباید با او مخالفت کرد بلکه باید او را مدیریت کرد و به او آگاهی بخشید.
به هر حال ولایت بر دختران غیر رشیده بر عهده پدر است.
پدر باید تشخیص بدهد او را شوهر بدهد یا ندهد....
چه اینکه از پیامبر داریم به این مضمون که نیک است که دختر در خانه پدر حیض نبیند یا با اولین حیض شوهر داده شود.

همه ی آنچه در قالب شرع و روایات فرمودید صحیح است ولی با شرایط فعلی چنین دختری سازگار نیست تا بتوانیم به او راهکار ازدواج را پیشنهاد دهیم.
دختری که فقط به بلوغ سنی ازدواج رسیده آیا وجود این شرط به تنهایی می تواند دلیلی برای توصیه به ازدواج او باشد.

به نظر می رسد خودتان هم نمی توانید با این موضوع و ارائه ی این راهکار کنار بیایید ولی به هر حال آن را پیشنهاد کرده اید...

صابر;1001866 نوشت:
با عرض سلام خدمت شما کاربر محترم

سلام به شما

نقل قول:
در متن سؤال چیزی مبنی بر تمایل دختر به ازدواج ندیدم.

کلمه "میدانیم" را حذف کنید و به جایش " بدانیم" بگذارید.

بنده قواعد موضوع را بیان کردم.

قاعده و قانون می گوید

اولا ازدواج جایز است
دوما در دین چنین ازدواجی اتفاق افتاده است.
سوما روایت داریم که سعاد مرد میداند که دخترش در خانه او حیض نبیند.

طبق همین قواعد مشخص می گردد که توصیه کردن به ازدواج یک توصیه عمومی است و نمی توان آن را محدود به سن و سال خاصی کرد.

نقل قول:
همه ی آنچه در قالب شرع و روایات فرمودید صحیح است

خوب است که هم نظریم

نقل قول:
ولی با شرایط فعلی چنین دختری سازگار نیست تا بتوانیم به او راهکار ازدواج را پیشنهاد دهیم.

آنچه فعلا در دستان بنده است همین عباراتی است که در پست ابتدایی گذاشته شده است.
بنده قواعده کلی را عرض میکنم و تصمیم آخر را به عهده پدر می گذارم.
پدر باید شرایط دختر را بسنجد و بنگرد آیا این قواعد کلی ( ازدواج دختر ) برای ایشان امکان دارد یا خیر ؟
مثلا اگر دختر بگوید من این روابط عاشقانه در ماهواره را دوست دارم یا دچار خود ارضایی شدم یا دوستم به من می گوید دوست پسر داشته باش.
اینها نشان می دهد که اشتیاق دارد اما چرا دوست ندارد دوست پسر داشته باشد ؟
این را باید ابتدا ریشه یابی کنند.

نقل قول:
دختری که فقط به بلوغ سنی ازدواج رسیده آیا وجود این شرط به تنهایی می تواند دلیلی برای توصیه به ازدواج او باشد.

قبلا که گفتید روایات را قبول دارید لابد یک برداشت دیگری داشتید یا روایتش را قبول ندارید.

نقل قول:
به نظر می رسد خودتان هم نمی توانید با این موضوع و ارائه ی این راهکار کنار بیایید ولی به هر حال آن را پیشنهاد کرده اید...

پیشنهاد من تابع شرایط دختر است اما این بدان معنا نیست که من پیشنهاد ازدواج نکنم.

فرض کنید بنده جای پدر این دختر باشم. قطعا به او نخواهم گفت تو حق شوهر کردن نداری ( به قول ایشون دوست پسر )
بلکه به ایشون پیشنهاد می کنم که می تونیم برای شما شرایط ازدواج با کسی که دوست داری رو فراهم کنیم.
و به دختر می گویم که خداوند راضی به گناه کردن نیست پس سعی کن همیشه از راه حلال پیش بری و پدرت رو پشتوانه و حامی خودت بدونی.
وقتی دختر رو کاملا به مسئله آگاه کنیم.
بعد باید ببنیم که دختر آیا می تواند بپذیرد یا نه ؟
اگر دختر راضی باشد و دوست دارد که دوست پسر ( به قول ما شوهر ) داشته باشد توصیه به شوهر کردن می کنیم.

اما اگر دختر رضایت ندهد اینجا مسئله ای قابل طرح است :

ما می دانیم که رضایت دختر رشیده و بالغ در ازدواج شرط است.
از طرفی می دانیم که ازدواج دختران نابالغ توسط پدر انجام می گیرد و رضایت آنها مطرح نیست.
اگر دختر از قسم اول باشد، قطعا پدر نمی تواند خودش تصمیم بگیرد و به هر حال چه مصلحت بداند و چه نداند، تا زمانی که دختر رضایت ندهد ازدواج معنا ندارد.
اما اگر دختر از قسم دوم باشد، اینجا مسئله مصلحت دختر و حکم شریعت به میان می آید.
اگر مرجع تقلید بگوید اگر خوف گناه وجود دارد بر دختر واجب است ازدواج کند و پدر باید او را به ازدواج در آورد پس تکلیف معلوم است. پدر طبق مصلحتی که خداوند مشخص کرده است او را به عقد دیگری در می آورد.
اگر مرجع تقلید بگوید حتی اگر خوف گناه وجود دارد ولی ازدواج با آن مرد آسیب های روحی به آن دختر خواهد زد، بین دو خوف گناه مردد می شویم. باید آن گزینه ای را انتخاب کنیم که خوفش بیشتر است. اما اگر بین گناه قطعی با خوف گناه مردد شدیم باز جای بحث دیگر می طلبد ...

خباء;1001889 نوشت:
پیشنهاد من تابع شرایط دختر است اما این بدان معنا نیست که من پیشنهاد ازدواج نکنم.

فرض کنید بنده جای پدر این دختر باشم. قطعا به او نخواهم گفت تو حق شوهر کردن نداری ( به قول ایشون دوست پسر )
بلکه به ایشون پیشنهاد می کنم که می تونیم برای شما شرایط ازدواج با کسی که دوست داری رو فراهم کنیم.
و به دختر می گویم که خداوند راضی به گناه کردن نیست پس سعی کن همیشه از راه حلال پیش بری و پدرت رو پشتوانه و حامی خودت بدونی.
وقتی دختر رو کاملا به مسئله آگاه کنیم.
بعد باید ببنیم که دختر آیا می تواند بپذیرد یا نه ؟
اگر دختر راضی باشد و دوست دارد که دوست پسر ( به قول ما شوهر ) داشته باشد توصیه به شوهر کردن می کنیم.

اما اگر دختر رضایت ندهد اینجا مسئله ای قابل طرح است :

ما می دانیم که رضایت دختر رشیده و بالغ در ازدواج شرط است.
از طرفی می دانیم که ازدواج دختران نابالغ توسط پدر انجام می گیرد و رضایت آنها مطرح نیست.
اگر دختر از قسم اول باشد، قطعا پدر نمی تواند خودش تصمیم بگیرد و به هر حال چه مصلحت بداند و چه نداند، تا زمانی که دختر رضایت ندهد ازدواج معنا ندارد.
اما اگر دختر از قسم دوم باشد، اینجا مسئله مصلحت دختر و حکم شریعت به میان می آید.
اگر مرجع تقلید بگوید اگر خوف گناه وجود دارد بر دختر واجب است ازدواج کند و پدر باید او را به ازدواج در آورد پس تکلیف معلوم است. پدر طبق مصلحتی که خداوند مشخص کرده است او را به عقد دیگری در می آورد.
اگر مرجع تقلید بگوید حتی اگر خوف گناه وجود دارد ولی ازدواج با آن مرد آسیب های روحی به آن دختر خواهد زد، بین دو خوف گناه مردد می شویم. باید آن گزینه ای را انتخاب کنیم که خوفش بیشتر است. اما اگر بین گناه قطعی با خوف گناه مردد شدیم باز جای بحث دیگر می طلبد ...

با سلام ما فعلا در این تاپیک شرایطی برای عمل به راهکار شما نمی بینیم و خودتان هم می دانید که این راهکار در موارد خیلی نادر و ضروری است. اصل حکم کاملا مورد قبول است و هیچ کس منکر آن نیست ولی اینکه شما در این تاپیک آن را پیشنهاد دهید بسیار دور از ذهن و بحث و به نوعی به انحراف کشیدن مباحث است.

از دیگر کاربران هم انتظار می رود، راهکار متناسب مطرح کنند و قبل از آن شرایط پرسشگر را در نظر بگیرند.
موفق باشید.

صابر;1001983 نوشت:
با سلام ما فعلا در این تاپیک شرایطی برای عمل به راهکار شما نمی بینیم و خودتان هم می دانید که این راهکار در موارد خیلی نادر و ضروری است. اصل حکم کاملا مورد قبول است و هیچ کس منکر آن نیست ولی اینکه شما در این تاپیک آن را پیشنهاد دهید بسیار دور از ذهن و بحث و به نوعی به انحراف کشیدن مباحث است.

از دیگر کاربران هم انتظار می رود، راهکار متناسب مطرح کنند و قبل از آن شرایط پرسشگر را در نظر بگیرند.
موفق باشید.

برادر نمیدانم چرا برداشت درستی از صحبت من ندارید
من پیشنهادم برای موارد نادر نبود.
کلا بنا به روایات و ادله شرعی به دختر در شرایطی که گرفتار گناه شده است پیشنهاد ازدواج می دهیم.
در مواردی که گرفتار گناه نیست باز اگر خودش بخواهد یا خواستگار داشته باشد نباید منع کنیم مگر دلیل خاصی باشد.

به نام خدا

نمیدونم چرا اینهمه از اثرات مخرب ماهواره سخن گفته میشه کسی قبول نمیکنه حتما باید یه بلایی سر خودش بیا بخاطر این چرندیات تا بفهمه ای بابا ماهواره واقعا مضر هست تنها کاری که میتونید بکنید اینه که ماهواره رو جمع کنید و بچه تون رو یه مدرسه ی دیگه ثبت نام کنید تا محیطش عوض بشه و سعی کنید مدرسه جدید بهتر باشه نه مثل همون اولی یا بدتر حتی اگه نیاز شد یک سال مدرسه نره و نظارتتون رو بیشتر کنید. با کلاسای مفید دیگه سالش رو پر کنید.

Ltifi;1000949 نوشت:

سلام
نگرانی شما بجاست، به نظر من رابطه خوبی بین شما و دخترتان وجود دارد که این مورد را برایتان گفته ، احساس و نظرش را مخفی نکرده و موقعیت خوبیه برای اینکه بتوانید بهترین راهنمایی را برایشان داشته باشید.

همانطورکه کارشناس محترم گفتند اضطراب دخترتان ناشی از عدم تجزیه و تحلیل این مساله است، اگر نتوانید بموقع و درست پاسخگوی این مسئله باشید دخترتان صدمه جدی خواهد خورد نه اینکه لزوما وارد رابطه جنسی با جنس مخالف شود، نه ... در ذهن خود تا زمانیکه دریافت درست و قانع کننده ای نداشته باشد درگیر است و تمرکزش را از دست خواهد داد و متعاقب آن افت تحصیلی، عدم رابطه رفتاری درست با همسالان، خانواده، و اقوام و.. . خواهد داشت.

به نظر من از راهکارهای داده شده کارشناس با آرامش و با جدیت استفاده کنید
و حل این مسئله را اولویت اول خانواده تان قرار دهید
و حتما حتما یک دوره مهارت تربیت جنسی کودک را بصورت حضوری در مراکز مطمئن که دیگه در اکثر شهرها برگزار میشه رو بگذرانید.

صابر;1001104 نوشت:
سلام دوست بزرگوار! درسته که نزدیک سن بلوغ هست ولی این بلوغ شرعی است و بلوغ فکری و عقلی نیست که بتونه تحلیل درستی داشته باشه...

پس جای نگرانی هست.

سلام.بلوغ فکری و عقلی برای هر خانواده و اجتماعی متفاوته.وابسته به شرایط محیطی است.بهرحال با این دوست گرامیست که امیدواریم از پاسخها به نتیجه مطلوبی رسیده باشند.در پناه حق

سؤال:
دختري 9 ساله دارم كه ديشب موضوعي را به من گفت كه شوكه شدم. گفت فيلم های نامناسب ماهواره را ديدم و وقتي حمام می روم به خودم دست ميزنم. دوستم گفته دوست پسر دارم باهاش چت مي كنم تو هم از این کارها بکن. راهنمایی فرمایید.

پاسخ:
متأسفانه دختر شما بر اثر مشاهده ی ماهواره و ارتباط با دوستان بد و عدم دقت شما در رعایت و مراقبت از او به مسیرهای انحرافی روی آورده که البته برای سن او دانستن این مسائل بسیار زود است و او هنوز در سن9 سالگی به بلوغ عقلی نرسیده تا بتواند یک سری از مسائل را تحلیل و تجربه کند. بنابراین دچار اضطراب شده و با انبوهی از اطلاعات متعارض با مباحث فرهنگی روبرو شده است. البته جای تعجب ندارد وقتی خود شما ماهواره را در دسترس او قرار داده اید، شاید خیلی از مسائل را از این طریق فهمیده است. ضمن اینکه اشتغال شما و نیازی که او به شما مخصوصا در شب دارد نیز مزید بر علت انحراف او شده است.
به هر حال هر چه زودتر اول باید مبادی انحراف (اعم از دوست بد، ماهواره، اینترنت و ...) را ببندید و فقط تحت شرایطی رسانه های مفید و برنامه های متناسب با سن او را برنامه ریزی و مدیریت کنید.
اكنون توصیه می کنیم چند راهکار ذیل را بکار ببرید تا کمی از اضطراب فرزندتان کاسته شود و همچنین خودتان نیز به آرامش برسید:
2. كنجكاوي هاي جنسي فرزندتان در اين سن تا حدودی طبيعي است و اگر هم در این روابط از شما سؤالاتی پرسید سعی کنید با او با آرامش صحبت کنید و پاسخ های کوتاه و قانع کننده دهید.
4. پدر او بايد در جريان اين مساله قرار بگيرد، اما اگر احتمال مي دهيد كه او بيش از حد عصباني شود يا حركت غير معقولي انجام دهد، اين كار را با دقت انجام دهيد و يا اينكه از يك مشاور بخواهيد او را توجيه نمايد.
6. بهتر است كه به هيچ وجه به صورت مستقيم در رابطه با اين مساله با او صحبت ننماييد، تا حريم هاي مادر، فرزندي حفظ شود، خصوصا كه برخورد مستقيم شما ممكن است كار را خرابتر نمايد.
8. رفتارهاي دوران كودكي او نبايد نگاه شما را نسبت به او منفي كند.
9. اگر چه اين احتمال وجود دارد كه فرزندتان خودارضايي كند، اما نمي توان به صرف وجود يك احتمال به طور قطعي چنين قضاوتي كرد.
10. توصیه می کنیم ماهواره را از منزل حذف کنید و ارتباط خود را نیز با فرزندتان بیشتر و بهتر نمایید.
همچنین توصیه می کنیم مجددا بعد از گذشت مدتی مثلا دو هفته با ما مکاتبه نمایید تا دور بعدی راهکارها را تقدیمتان نماییم.

موضوع قفل شده است