جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فوت و فن هاي زن داري

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,059
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448

  فوت و فن هاي زن داري
  فوت و فن هاي زن داري
  مردان اگر مي خواهند محبوب همسرشان شوند و فضايي سرشار از انس و معنويت و صميميت داشته باشند ، به توصيه هاي زير توجه کنند:

  1. نسبت به همسر خود ، نگرشي مطلوب و متعالي داشته باشيد و او را امانت الهي بدانيد و در حفظ و نگهداري اين وديعه الهي تلاش کنيد.

  2. به همسر خود احترام کنيد و با وي محترمانه صحبت کنيد و در ارتباط با او از عواطف سرشار و محبّت بسيار دريغ نورزيد.

  3. حقوق متقابل خود و همسر خود را بشناسيد و در ايفاي حقوق وي تلاش نمائيد.

  4.
  باور کنيد که پدر و مادر کانون منظومه خانوادگي هستند که تشعشعات عاطفي خود را در محيط خانواده مي پراکنند و حيات عاطفي را رونق مي بخشند.

  5. باور کنيد که پدران و مادران پايه گذاران شخصيت فرزندان و معماران خوشبختي آنان هستند بنابر اين در تقويت روابط خود هر چه بيشتر تلاش کنيد.

  6.
  همسر خود را فردي با ارزش و برخوردار از کرامت انساني بدانيد.

  در زندگي خانوادگي به برنامه ريزي معتقد شويد و باور کنيد که با داشتن برنامه و التزام به اجراي آن ها مي توانيد مشکلات زندگي خود را کاهش دهيد و از قواي حياتي خود و ساير اعضاي خانواده به خوبي استفاده نماييد.

  7.
  همسر خود را فردي مستعد کمال، پيشرفت و تحول بپنداريد.

  8. به پيشرفت و ترقي و رشد شخصيت همسر خود علاقمند باشيد و زمينه را براي تحقق اين امر فراهم نمائيد و از اين طريق کانون خانواده را از زوال و فرسايش تدريجي مصون سازيد و عرصه زندگي را براي نوآوري ها بگشاييد.

  9.
  زمينه را براي پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر خود فراهم سازيد و از داد و ستد عاطفي به سه شيوه قلبي، کلامي و عملي استفاده کنيد و لذا به همسر و شريک زندگي خود ابراز محبّت کنيد همسر خود را قلباً دوست بداريد و با زبان اين امر را ثابت نماييد.

  10.
  محبّت خود را به همسرتان به صورت عملي نيز نشان دهيد و لذا سعي نمائيد در روز تولد او، يا روز ازدواج او و يا مناسبت هاي ديگر به او هديه دهيد و از اين طريق محبّت خود را ابراز نمائيد.

  11.
  سعي کنيد فهرستي از قابليت ها، صفات مثبت همسر خود را در نظر بگيريد و به موارد مثبت وجود و شخصيت او کاملاً توجه کنيد و در مناسبات با او به اين قابليت ها اشاره نمائيد و از صفات برجسته و مثبت او تعريف کنيد و از اين طريق فضاي خانواده و گفتگو را به فضايي گرم و صميمي و آکنده از روحيه مثبت تبديل نمائيد.

  12.
  به جنبه هاي مشترک فکري و روحي خود و همسرتان توجه کنيد و سعي کنيد، خصايص مثبت، سازنده هر دو به تدريج بيشتر شود و از طريق خودآگاهي و خودسنجي به خودسازي برسيد و صفات برجسته انساني را در وجود خود و همسرتان تقويت نمائيد.

  13. سعي کنيد با همسرتان تفاهم داشته و رابطه حسنه داشته باشيد. اين تفاهم مي تواند در حضور ديگران و يا در فضاي خلوت زندگي صورت پذيرد. اين امر مستلزم بهره گيري از «هنر خوب شنيدن و خوب گوش دادن است». لذا سعي کنيد در هنگام گفتگوي با همسرتان، به دقت به گفتار او توجه کنيد و اجازه دهيد که مطالب خود را کاملاً بيان کند.

  هنگامي که عصباني هستيد، اين گفتار امام علي عليه السلام را مدّ نظر قرار داده و اجرا کنيد:

  «به هنگام خشم؛ نه تنبيه، نه دستور و نه تصميم»

  14.
  باور کنيد که همسرتان انساني است منحصر به فرد و واجد ويژگي هاي شخصيتي مثبت و منفي. لذا از مقايسه او با ديگران به شدت بپرهيزيد. سعي کنيد او را با گذشته اش مقايسه کنيد و تغييرات رفتاري و پيشرفت فکري و اخلاقي وي را تحسين نمائيد.

  15.
  سعي کنيد حالات و روحيات همسر خود را بشناسيد و فهرستي از آرزوها و علائق وي تهيه کنيد و از انتظارات او آگاه شويد. سپس به تأمين خواسته ها و علايق منطقي و اصولي وي خود را ملزم نمائيد.

  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 2. صلوات ها 10


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,059
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448
  16. سعي کنيد حريم يکديگر را مراعات کنيد و از جرّ و بحث با هم خودداري کنيد و مطالب بيجا را با سکوت خود و يا ارائه پيشنهاد مناسب به گفتگوهاي سازنده و ثمربخش تبديل کنيد.

  17.
  باور کنيد که هر کلمه و گفتار شما، در بردارنده بار عاطفي و رواني است که بر وجود شنونده تأثير مثبت و منفي دارد لذا سعي کنيد از زبان گرم، نرم، ملايم، توأم با احترام و محبّت استفاده کنيد و کلمات «بفرمائيد، بنشين و ....» سه پيام است که هر کدام اثري خاص در ارتباط با ديگران دارند. کوشش کنيد از کلمات موهن، ملالت آور، تحريک آميز، هرگز استفاده نکنيد.

  18.
  سعي کنيد براي نيل به تفاهم و مناسبات بيشتر با همسرتان از صداقت و راستي استفاده کنيد. باور کنيد که رمز خوشبختي و توفيق بسياري از خانواده ها، صادقانه بودن آنها و بهره گيري از اين صفت برجسته انساني بوده است.

  19.
  به مديريت کانون خانواده اهميت دهيد و سعي کنيد در تصميم گيري و هدايت زندگي از هماهنگي لازم برخوردار شويد و حدود وظايف هر يک از اعضاي خانواده را مشخص نمائيد.

  20. سعي کنيد خود را برتر و بالاتر از همسرتان احساس نکنيد و او را شريک زندگي بدانيد و به اين نکته توجه کنيد که درجات تحصيلي، موقعيت اجتماعي، وضعيت سني، امکانات مالي شما، بايد بر ميزان فروتني و خضوعتان بيفزايد، بخصوص زماني که در
  پيشرفت هاي تحصيلي و موفقيت هاي مادي شما همسرتان نقش اساسي داشته است.

  براي نگهداري حريم خانوادگي و روابط صحيح انساني و تقويت امنيت و تفاهم در زندگي سعي کنيد اسرار و راز هاي دروني خانواده را نزد ديگران بازگو مکنيد و از اين طريق اعتماد همسرتان را به خود جلب کنيد.

  ویرایش توسط سادات : ۱۳۸۹/۰۴/۲۵ در ساعت ۰۹:۴۴
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 4. صلوات ها 7


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,059
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448  سلام.
  تاپيك فوت و فن هاي شوهر داري را هم زدم. ميتونيد در اين لينك ببينيد.
  http://www.askdin.com/showthread.php?t=6389
  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اهل بيت
  نوشته
  2,059
  حضور
  15 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  17448
  21.
  براي بقاء، تداوم و تعالي خانواده و دست يابي به کاخ سعادت زندگي، مصلحت زندگي را بر منفعت شخصي ترجيح دهيد و سعي کنيد خواسته هاي فردي خود را در راه تحقق اهداف زندگي و زناشوئي ناديده بگيريد و هر جا که مصلحت بزرگتري مطرح است انعطاف پذيري بيشتري نشان دهيد.

  22.
  از لجاجت و رقابت ناسالم با همسرتان جداً پرهيز کنيد. و جاي آن را به يکدلي، يکرنگي، صميميت و رفاقت بدهيد. باور کنيد يکي از مهمترين عوامل تزلزل در بناي خانواده و آغاز نابساماني و مشکلات خانوادگي، لجبازي دو همسر با هم و عدم پذيرش يکديگر مي باشد. سعي کنيد همسرتان را آنگونه که هست بپذيريد و روابط خود را بر پايه دوستي و محبّت تنظيم کنيد.

  23. سعي کنيد در صدد تملک کامل همسرتان نباشيد و از مرز تعادل خارج نشويد.

  24. به اصل تفاوت هاي فردي معتقد باشيد و باور کنيد که زن و شوهر دو موجودند که از نظر هوش و استعداد و علايق و خصايص جسماني و اخلاقي تفاوت هايي دارند. سعي کنيد حداکثر توافق بين خصايص شما و همسرتان به تدريج برقرار گردد و وجود يکديگر را مکمّل و متمم هم بدانيد و به تکامل هم کمک کنيد.

  25.
  هميشه به همسرتان متذکر شويد که کار او به ويژه در خانه براي شما با ارزش است لذا سعي کنيد کار مرد و زن خانه را کم ارزش و کار بيرون از خانه را با ارزش تلقي نکنيد. اين امر در تقويت روحيه و مباني خانواده تأثير زيادي دارد.

  26.
  به اصل مشارکت در زندگي خانوادگي معتقد باشيد و سعي کنيد تمام کارها را تنها خودتان انجام ندهيد بلکه از همسرتان و فرزندان خود کمک بگيريد. باور کنيد که در ازدواج و تشکيل خانواده مرد و زن عالي ترين سرمايه هاي وجود خود يعني روح و قلب و عواطف و آرزوها و احساسات و امکانات خود را به مشارکت گذاشته و با قبول همفکري، همياري، مددکاري و تعهدات گوناگون، بهترين جلوه مشارکت را ارائه کرده اند. به اين نکته اهميت دهيد که امروزه مدير موفق مديري است که به قابليت ها و قدرت هاي اعضاي خانواده خود بهاي لازم داده و شرايط را براي بروز و ظهور اين توانمندي هاي خدادادي مساعد مي نمايد. لذا با مشارکت با هم فضاي خانه را به فضايي بالنده و ثمربخش مبدل سازيد.

  28.
  اگر به دليل کار زياد و تعهدات بيرون از منزل قادر نيستيد، عملاً به همسرتان کمک کنيد، علاقه خود را به کمک و همکاري با او ابراز نمائيد و از حمايت خود، وي را مطمئن سازيد.

  29.
  در مديريت خود از مرد سالاري و زن سالاري خودداري کنيد و براي داشتن يک خانواده متعادل از حق سالاري پيروي کنيد و به گفتار امام باقر عليه السلام که مي فرمايد: «حق را بگوييد، گرچه بر عليه خودتان باشد» کاملاً توجه نمائيد. در مديريت خانه، مرد يا زن هيچکدام نبايد نظرات و سليقه هاي خود را بر ديگري تحميل نمايند و لذا بايد کلام حق و منطق صحيح را چه از جانب مرد و چه از جانب زن باشد بپذيريد.

  30.
  براي تعادل در زندگي و کاميابي هر چه بيشتر، از خوش خلقي و گشاده رويي و چهره اي پر نشاط استفاده کنيد و کوشش کنيد که با شيوه هاي گوناگون گرد و غبار افسردگي را از چهره همسرتان بزداييد. هرگز اجازه ندهيد افکار مأيوس کننده و منفي بر وجود اعضاي خانواده شما سايه افکند و ريشه هاي شادکامي و شادابي شما را ازبين ببرد.


  از خلق جهان کناره کردیم *

  سر رشته عقل پاره کردیم *

  کس چاره ما نکرد و ما خود *

  بی منت خلق چاره کردیم *

  ننمود رهی بجز ره عشق *

  هر چند که استخاره کردیم*

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۹
  نوشته
  533
  حضور
  7 روز 4 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2070  سلام.
  این قبیل توصیه ها ، متعدد است. آنچه جامع همه اینها و امثال آن است ، این است که زن و مرد ، همدیگر را « درک » کنند. زبان همدیگر را بفهمند. برای این منظور توجه به تفاوتهای بین زن و مرد ضروری است. به نظر بنده ، حجت الاسلام دهنوی بهتر از هر کس دیگری این بحث را تدریس می کنند و بعد از ایشان ، حجت الاسلام پناهیان.

  برای فهم این تفاوتها ، مردان باید نکاتی را بدانند که مهمترینش - به زعم من - این است:

  تفاوت اصلی: زنان حول محور « عاطفه » فکر می کنند و تصمیم می گیرند. « منطق » یک امر جانبی برای آنهاست. برعکس، مردان حول محور « منطق » فکر می کنند و تصمیم می گیرند و « عاطفه » برای آنها یک امر جانبی است. لذا مردان نباید با محوریت « منطق » با همسرشان رفتار کنند و با او سخن بگویند و از او انتظارات داشته باشند. باید سعی کنند مطلب مورد نظر خود را حتماً با روکشی از عاطفه و در قالب آن ، بیان کنند.

  چیزی که مردان باید خیلی مواظبش باشند این است که: عاطفه خانمشان خراش بر ندارد.

  از ویژگیهای « عدم محوریت منطق » در زنان ، این است که: خانمها ، کلمات را در معنای واقعی آن به کار نمی برند.
  مثلاً وقتی زنی از دست بازیگوشی های فرزند خردسالش به ستوه آمده و می گوید: خدایا مرا بکش که از دست این بچه خسته شده ام؛ فوری به او نگوئید: خانم! ناشکری نکن. چون او واقعاً منظورش این نیست. او فقط می خواهد احساسی را که در آن لحظه دارد بیان کند.

  مسأله دیگر ، تفاوت زنان و مردان در « برقراری ارتباط » است. ارتباط برای زنان ، وسیله ای برای به اشتراک گذاشتن احساسات شخصی است. اما برای مردان ، ارتباط وسیله به دست آوردن اطلاعات است. اگر شما در یک روز ، ده ساعت با خانمتان ارتباط داشته باشید (مثلاً مشغول صحبت باشید) اما محتوای این ارتباط ، چیزی غیر از « به اشتراک گذاشتن احساسات شخصی » باشد ، از نظر خانمتان ، آن روز شما برای حرف زدن با او هیچ وقتی نگذاشته اید!
  لذا مردان باید سعی کنند که: هر روز با خانمشان تبادل احساسات داشته باشند (که بیشتر باید به صورت کلامی باشد - چون زنها بیشتر از راه گوش ارتباط برقرار می کنند و تأثیر پذیری آنها از حس شنوایی شان ، بیشتر از تأثیر پذیری آنها از سایر حس هایشان است ).

  همانطور که جسم ما به غذا نیاز دارد و باید هر روز این غذا را به آن برسانیم ، روح ما هم به غذا نیاز دارد. غذای روح هر کسی با غذای روح فرد دیگری تفاوت دارد. به نظر من ، « درک کردن » یعنی اینکه بدانیم غذای روح هر فردی چیست و آن را برایش تأمین کنیم. صرف نظر از تبادل احساسات که نیاز عمومی همه زنهاست ، باید هر مردی دقت کند ببیند غذای روح همسرش چیست؟ مسافرت است؟ دید و بازدید با دوستانش است؟ غذا خوردن در رستوران است؟ یا ... . و آن چیز را به طور مرتب و منظم برای او تأمین کند.

  نوع رفتار زن در منزل با فرزندان و با شوهرش ، بازتاب رفتار شوهرش با اوست. اگر مرد مواظب باشد که عاطفه زنش خراش برندارد، و تبادل احساسات (90% به صورت کلامی ) با او داشته باشد و غذای روح او را برایش تأمین کند (دقیقاً همانطور که به تأمین نیازهای مادی او اهتمام می ورزد) ، زن نیز با گرمی بیشتری با فرزندان و بازیگوشی های آنان مواجهه شده و در رسیدگی به آنها و تربیت آنها و اداره امور منزل سعی بیشتری می کند و نتیجه نهایی ، سالم ماندن شخصیت فرزندان و موفقیت آنها در عرصه های مختلف و گرمای بیشتر کاشانه مشترک خواهد بود.
  ویرایش توسط میهمان خدا : ۱۳۸۹/۱۰/۱۸ در ساعت ۰۰:۱۰

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  علاقه
  نماز-قرآن
  نوشته
  226
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  3
  گالری
  0
  صلوات
  990  الله اکبر

  زن داری عقل میخواد،به این حرف ها نیست.البته این حرف ها هم یک اصول است که اگر رعایت بشود خوب است لکن کار اصلی با همان عقل است.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود