جمع بندی یکی را می دهی صد ناز و نعمت... ؛ واقعا چرا؟!

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یکی را می دهی صد ناز و نعمت... ؛ واقعا چرا؟!

سلام خدمت همگی، امیدوارم حالتون خوب باشه. دچار حسادت شدم و نمیدونم چطور با این موضوع کنار بیام، اما سؤال معنوی واسم پیش اومده. من یک دخترم که هنوز ازدواج نکردم یعنی مورد خوبی پیش نیومده که بخوام روش حساب باز کنم. مشکلات زیادی هم تو زندگیم دارم که نمیخوام اصلا دربارش حرف بزنم..... مثلا مشکل مالی و .. و .. اگه بخوام بگم از چی حسادت میکنم شاید بنظرتون خنده دار بیاد یا بگین این چه آدمیه ولی واقعا دارم زجر میکشم. مثلا چت های عاشقانه دو نفر رو میبینم خیلی دلم میگیره و ناراحت میشم. مثلا وقتی میبینم یک پسر مجرد داره با یه زن مطلقه یا ... ازدواج میکنه خیلی زورم میاد و اکثرا کار به بی احترامی میکشه. مثلا دخترای دوست مامانمو میبینم که بیست سالشونه شوهر کردن زورم میاد . اصلاااا آدم بدی نیستم ولی ... نمیدونم اون دنیا خداوند چی میخواد بهم بگه که جبران تموم بغضای من باشه . اصلا شخصیت بدی ندارم ولی شدید حساس شدم. این ناراحتیمم همون حسادته چون خودم ندارمش، حس میکنم تموم دنیا حق عاطفی منو خوردن ............. خیلی دلگیرم ، ناامیدی یهویی کل وجودمو چند ساعت میگیره. دعا میکنم گاهی گریه میکنم اما کافیه با یک صحنه ی عاطفی روبرو شم تا فوران کنم.
چرا خداوند به بعضیا نعمتی رو نمیده یا خیلی دیر میده؟؟؟ چرا بعضیا شش تا شوهر میکنن یا زن میگیرن یا حتی بهترین زندگی و همسر رو دارن در حالی که کفرم میکنن اما یکی اصلا تا آخر عمرش مجرد میمونه با اینکه آدم خوبیم هست و تلاششو در حد خودش کرده؟! میدونین حسرت کشیدن باعث و بانی حسادته؟

کفران نعمتم نمیکنم از خدا هم بابت تموم نعمتا و محبتش تشکر میکنم اما خب یچیزایی آدم واقعا دلش میخواد خیلیم عجیب وغیر ممکن نیستن.

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد شعیب

[TD][/TD]

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در مورد نعمت هایی که خدا به افراد می دهد و تفاوتی که در این مورد بین افراد موجود است(مخصوصا بحث ازدواج) به چند نکته باید توجه بفرمایید:

1-موفق شدن به ازدواج به موقع و يا تاخير افتادن آن نشان از خوب بودن و يا بد بودن فرد ندارد و کسي که به موقع براي او خاستگار مي آيد و ازدواج مي کند اين گونه نيست که حتما آدم خوبي باشد و کسي که به اين کار موفق نمي شود(با رعايت مقدمات و مقصر نبودن در نتيجه) آدم بدي باشد.
چه بسا افرادي که از لحاظ ايمان و عمل صالح در جايگاه خوبي بوده و موفق به ازدواج به موقع نشده اند که نمونه آن حضرت معصومه است که از نظر شخصيت ديني در اوج هستند ولي ازدواج نکردند.

2- باید دانست که امورات زندگی ما در این دنیا بر اساس عملکرد های ما و اطرافیان ما متفاوت و متغیر خواهد بود: گاهي انسان با سوء اختيار خود و حتي سوء اختيار ديگراني که در زندگي او تاثير گذار هستند يک وضعيتي براي زندگي خود رقم مي زند که اين وضعيت باعث مي شود آينده اش تحت الشعاع قرار گيرد وقتي که سن ازدواج است هر خاستگاري که آمده به بهانه هاي مختلف از طرف خود و يا خانواده رد شده است و وقتي که سن ازدواج گذشت موقعيت ها هم از دست مي رود. اين سوء اختيار را بايد در زندگي بپذيريم و عواقب و اثرات آن را هم تحمل کنيم.
امروزه اوضاع فرهنگی و اقتصادی جامعه و خانواده ها به خصوص باعث بالا رفتن سن ازدواج در بین جوانان شده است و این تاخیر در ازدواج باععث بیماری های روحی و روانی و حتی جسمی در بین این جوان ها و فشارهای عصبی در خانواده های آنها شده است . جوانی که آماده و مهیای ازدواج است و رفتار های احساسی و عاطفی اطرافیان (دو زوج جوان در فامیل و یا ...) را درک می کند بسیار آسیب پذیر خواهد بود ولی باید قبول کنیم که این وضعیت موجود یا تقصیر سوء اختیار های خود ویا اطرافیان و یا جامعه است و الا خدای متعال از لحاظ تکوینی و تشریعی (فراهم ساختن شرایط جسمی و روحی جوان ها و باز گزاشتن راه ازدواج آنها در همان سن از لحاظ شرعی) شرایط را فراهم ساخته است و این ما انسان ها هستیم که بعضا با سوء اختیار خود شرایط را تغییر می دهیم و موجب خراب شدن این سنت جاری و عالی الهی در جامعه هستیم.
باید بدانیم که خدا هیچ گاه نمی خواهد که جوانی که دارای شرایط ازدواج است در خانه بماند و نگاه حسرت بار به زندگی دیگران داشته باشد این عملکرد خود ما یا جامعه ماست که دامن ما را گرفته است:
خدا در سوره شورا می فرماید: وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ(آیه 30)و آنچه از رنج و مصائب به شما می‌رسد همه از دست (اعمال زشت) خود شماست در صورتی که خدا بسیاری از اعمال بد را عفو می‌کند.
تازه اگر خدا بخواهد به همه سء اختیار های ما ترتیب اثر دهد و آنها را بر زندگی ما جاری سازد وضع از این نیز خراب تر خواهد بود.

ادامه دارد...

سلام استاد گرامی، خیلی از شما تشکر میکنم .درباره گزینه ی دوم که شرح دادین بله من مقصرم قطعا تقصیراتی به طرف خودم متوجه هست.اما باور کنید عوامل بیرونیم بود خدا فقط میدونه چقدر این عوامل بهم ضربه زد حتی در بقیه چیزا در زندگی.اما بازم صبر میکنم ولی نمیدونم چرا از درون قلبم ناامید به تغییرم. انگار حس میکنم چیزی تغییر نخواهد کرد مثلا با شور و نشاط دعا میکنم ولی بعد چند روز ناامید میشم . وقتی میبنم کوچکتر از من بچه داره، یا میبینم میرن سراغ خرید جهاز و مراسم عروسی، از با هم بودنشون عکس میذارن قلبم فشرده میشه خداشاهده. دوست دارم امیدوارم باشم اما یه مدت زیادی ناامیدم گرچه میدونم خیلی خدا مهربان و بزرگه . مثل یک آدمم که بوی غذا بهش میخوره اما نه رنگ غذا رو میبینه و نه میتونه بخوره. هی میگم خدایا این چی داره و چیکار برای تو کرده ؟ چجوری دعا کرده.....

آبی آسمان;999757 نوشت:
سلام استاد گرامی، خیلی از شما تشکر میکنم .درباره گزینه ی دوم که شرح دادین بله من مقصرم قطعا تقصیراتی به طرف خودم متوجه هست.اما باور کنید عوامل بیرونیم بود خدا فقط میدونه چقدر این عوامل بهم ضربه زد حتی در بقیه چیزا در زندگی.اما بازم صبر میکنم ولی نمیدونم چرا از درون قلبم ناامید به تغییرم. انگار حس میکنم چیزی تغییر نخواهد کرد مثلا با شور و نشاط دعا میکنم ولی بعد چند روز ناامید میشم . وقتی میبنم کوچکتر از من بچه داره، یا میبینم میرن سراغ خرید جهاز و مراسم عروسی، از با هم بودنشون عکس میذارن قلبم فشرده میشه خداشاهده. دوست دارم امیدوارم باشم اما یه مدت زیادی ناامیدم گرچه میدونم خیلی خدا مهربان و بزرگه . مثل یک آدمم که بوی غذا بهش میخوره اما نه رنگ غذا رو میبینه و نه میتونه بخوره. هی میگم خدایا این چی داره و چیکار برای تو کرده ؟ چجوری دعا کرده.....

سلام و عرض ادب

آدم ها فقط از خوشی هایشان عکس می گذارند

هر لذت و خوشی یک روی دیگر هم دارد که معمولا دیگران آن را نمی بینند !

بچه داری یک لذت دارد و هزار و یک زحمت !

ازدواج یک لذت دارد و هزار و یک زحمت !

به این ها فکر کنید

دیگر حسرت زندگی دیگران را نخواهید خورد!!

از زندگی لذت ببرید و خودتان باشید

به دنبال آرزوی شخصی خود باشید و خود را با دیگران مقایسه نکنید

زندگیتان را زندگی کنید و قیاس را فراموش کنید

چرا که تنها یکبار فرصت زندگی به شما داده خواهد شد

با غم و اندوه و مثل دیگران شدن و بودن آن را تباه نکنید

رمان کیمیاگر از پائولو کوئیلو را مطالعه کنید

دیدگاه شما به زندگی را تغییر خواهد داد

در پناه حق تعالی

شروحیل;999771 نوشت:
سلام و عرض ادب

آدم ها فقط از خوشی هایشان عکس می گذارند

مثل من که هیچ عکسی ندارم چون خوشی ندارم. آقا باور میکنین خانم ها عکس شوهرشونو بهم نشون میدن؟ عکس از هر چیزی که بشه باهاش پزی داد .
میدونین بزرگترین لذت دنیا برابر حدیث موثق که همون رابطه ی جنسی هست ؟ حالا فکر کنین منه مجرد ندارمش، چه خاکی به سرم بریزم؟؟؟
خوشبختا خوشبخت ترن آقا. بیاین نشونتون بدم طرف جلو چشم شوهرش رفته دوست پسر سابقشو پیدا کرده. بیاین نشونتون بدم نه بلندن خونه داری کنن ، نه بچه داری فقط از صبح تا شب پی تفریح و لعنت به قوم شوهرن. من نمیگم هیشکی ازد‌واج نکنه و فلان ولی واقعا خب مگه منه آدم تحملم چقدره؟
استاد شعیب شما بگین من تحملم چقدره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من لیاقتم خیلی تز این افراد بیشتره این چه امتحانیه که انقدر طولانیه؟
دست روی دلمون نذارین. به سایت دینی میگیم چرا به فکری برای مجردا نمیکنین میگن ما کارمون پرسش و پاسخه، به سایتای دیگه میگیم میگن ما رسالتمون یچیز دیگس و فلان. به مردم میگیم میگن ما نمیدونم دست دیگرانه خلاصه همه میندازن گردن هم. خودمونم که نه وضع مالی روبراهی داریم نه امیدی به آینده

آبی آسمان;999799 نوشت:
مثل من که هیچ عکسی ندارم چون خوشی ندارم. آقا باور میکنین خانم ها عکس شوهرشونو بهم نشون میدن؟ عکس از هر چیزی که بشه باهاش پزی داد .
بیاین نشونتون بدم نه بلندن خونه داری کنن ، نه بچه داری فقط از صبح تا شب پی تفریح و لعنت به قوم شوهرن. من نمیگم هیشکی ازد‌واج نکنه و فلان ولی واقعا خب مگه منه آدم تحملم چقدره؟
من لیاقتم خیلی تز این افراد بیشتره این چه امتحانیه که انقدر طولانیه؟
دست روی دلمون نذارین. به سایت دینی میگیم چرا به فکری برای مجردا نمیکنین میگن ما کارمون پرسش و پاسخه، به سایتای دیگه میگیم میگن ما رسالتمون یچیز دیگس و فلان. به مردم میگیم میگن ما نمیدونم دست دیگرانه خلاصه همه میندازن گردن هم. خودمونم که نه وضع مالی روبراهی داریم نه امیدی به آینده

باسلام

این همه حرص نخورید به جای اینکه وقتون رو بزارید برای واکاوی زندگی بقیه برای حل مشکل خودتون صرفش کنید

اگر هم میخواهید به این روال پیش برید ببنید اونا از چه چیزهای گذشتن اگه پای حرفهای همشون بشنید میبنید که اکثریت آنها با فردی ازدواج کردند که صد درصد اونی نبوده که فکرشو میکردند

از خیالات بیرون بیاید و با واقعیت زندگی خودتون پیش برید

ان شاءالله عاقبت بخیر باشید

آرزوی بهروزی دارم براتون

یاحق

آبی آسمان;999799 نوشت:
میدونین بزرگترین لذت دنیا برابر حدیث موثق که همون رابطه ی جنسی هست ؟ حالا فکر کنین منه مجرد ندارمش، چه خاکی به سرم بریزم؟؟؟
خوشبختا خوشبخت ترن آقا. بیاین نشونتون بدم طرف جلو چشم شوهرش رفته دوست پسر سابقشو پیدا کرده. بیاین نشونتون بدم نه بلندن خونه داری کنن ، نه بچه داری فقط از صبح تا شب پی تفریح و لعنت به قوم شوهرن. من نمیگم هیشکی ازد‌واج نکنه و فلان ولی واقعا خب مگه منه آدم تحملم چقدره؟
استاد شعیب شما بگین من تحملم چقدره؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من لیاقتم خیلی تز این افراد بیشتره این چه امتحانیه که انقدر طولانیه؟

متاسفانه بعضی از زوج های جوون اصلا ملاحظه مجردهارو نمی کنند .. از عکسای عاشقانه ای که با همسرشون می گیرن و برای پروفایلشون میذارن تا بازگو کردن خصوصی ترین مسائلشون جلوی بقیه مخصوصا افراد مجرد . البته این نظر شخصی منه به نظر من کسانی انقدر اصرار دارن خوشی های زندگیشون رو به رخ بقیه بکشند احتمال اینکه واقعا خوشبخت باشن ضعیفه ،برای نمونه یکی دوستان خودم عکسایی تو آغوش همسر میذاشت برای پروفایش البته محجبه ! وقتی بهش میگفتم اینکارو نکن می گفت می خوام حرص فلانی رو دربیارم .
متوجه اید ؟ فقط برای حرص دادن یکی دیگه عکس های عاشقانه میگرفت میذاشت پروفایلش هر کی میدید احتمالا فکر میکرد که این چقدر خوشبخته در حالی که من میدونستم از شدت فشارایی که تو زندگیش بود حتی قرص اعصاب مصرف می کرد ..

خلاصه که هر چیزی که میبینید رو باور نکنید کمتر کسی پیدا میشه که مشکل تو زندگیش نباشه فقط ظاهر مشکلات آدما فرق میکنه یکی در گیر مجردی یکی از بچه دار شدن محروم میشه یکی درگیر فقر و بیماری و ... البته ان شاءالله که مشکل شما به زودی حل میشه ولی برای درمان حسادت یک راه حلی دارم که شاید خیلی سخت باشه براتون ولی نتیجه خیلی خوبی همون لحظه میبینید ..
اینکه هر موقع حس حسادت بهتون دست داد برای طرف مقابل دعای خیر کنید ان شاءالله که این حس رو از وجودتون میبره.

آبی آسمان;999799 نوشت:

سلام و عرض ادب

خواهر گرامی

صحبت بنده این بود که شما فقط لذت های چنین زندگی هایی را می بینید

در پشت پرده این لذت ها ، رنج ها و زحمت های بسیاری نهفته است ، که شما از آن غافل هستید!

با دیدن این ها و سبک سنگین گردن آن ها خواهید دید که آنچنان که فکر میکنید از زندگی نسبت به دیگران عقب نیستید !

باور بفرمایید که 1 روز زندگی با یک شخص سازگار و یا حتی تنها بودن

بهتر از یک عمر زندگی با رنج و زحمت با شخصی ناسازگار است

برای زندگی خود برنامه ریزی داشته باشید و هدفمند زندگی کنید

بی هدف بودن باعث درماندگی خواهد شد

ازدواج همه زندگی نیست

بلکه فقط قسمتی از زندگی است

صبر داشته باشید و به خدا توکل کنید

برنامه ریزی هدفمند داشته باشید

هدف های والا و متعالی انتخاب کنید

شک نکنید در طی این مسیر یک همراه و همسفر مناسب پیدا خواهید کرد

خداوند همراه شما خواهد بود و همسفر شما را با شما همراه خواهد کرد

عجله نکنید و نا امید نشوید

رمز موفقیت همین است

صبر و حوصله و امید

خدا را فراموش نکنید

تمام این مشکلات آزمایش خداوند است برای تربیت ما

در پناه حق تعالی

آبی آسمان;999757 نوشت:
سلام استاد گرامی، خیلی از شما تشکر میکنم .درباره گزینه ی دوم که شرح دادین بله من مقصرم قطعا تقصیراتی به طرف خودم متوجه هست.اما باور کنید عوامل بیرونیم بود خدا فقط میدونه چقدر این عوامل بهم ضربه زد حتی در بقیه چیزا در زندگی

با سلام و عرض ادب
بله در مورد دوم هم عرض کردم گاهی عوامل بیرنی باعث می شود که ازدواج افراد به عقب بیافتد و خود فرد هیچ تقصیری ندارد و امروزه متاسفانه این عوامل بیرونی در زندگی های افراد زیاد شده یکی از مهمترین عوامل مخرب بیرونی همان فرهنگ جامعه است که به سمتی رفته که جوان ها دیرتر به فکر ازدواج می افتند و گاها تحصیل را بر زندگی ترجیح می دهند و وقتی به فکر زندگی می افتند که دیگر بسیاری از زمینه ها را از دسست داده اند و یا شرایط اقتصادی حاکم بر جامعهو یا سخت گیری هایی که بین آقایان برای انتخاب همسر مد شده است و ... هزاران دلیل بیرونی که شاید انسان در یکی از آنهاهم به صورت مستقیم دخیل نباشد و تاثیر نداشته باشد.
این جاست که معنای رضای به قضای الهی معنا پیدا می کند جایی که انسان هیچ تقصیری نداشته ولی گرفتار می شود و این صبر خیلی نتایج عالی دارد:

صمیمانه ممنونم، امیدوارم خداوند همه را به آرزوهای زیبا برساند.

[="Tahoma"]حرفام کلیشه ایه ولی حقیقته .ظاهر زندگی دیگران و با باطن زندگی خودتون مقایسه نکنید
هر کسی که ازدواج میکنه یا بچه دار میشه که خوشبخت نیست
میشه بدون اینا هم خوشبخت بود البته اگه معنی خوشبختن بودن و تو ذهن خودتون تغییر بدین
بعضیا خوشبختی و توی پول بعضیا زیبایی و جمال بعضیا در سلامتی بعضی ها در ازدواج و بچه میبینن
سعی کنید از داشته های خودتون لذت ببرید
ان شالله که شما هم نیمه گمشده ی زندگی تون و پیدا کنید

ج- این اتفاق را امتحان الهی بدانید(هر چند خودمان مقصر در پیش آمدن این اوضاع هستیم) و در این امتحان صبر کنیم و با توکل به خدا پیشه ساختن تقوای الهی(نگهداری خود از گناه) راه را برای خود باز کنیم:
قرآن می فرماید: «وَ مَنْ یَتَّقِ اللهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً* وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْث لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اللهَ بالِغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیْىء قَدْراً»(طلاق 2و 3)
و هر کس خدا ترس و پرهیزکار شود خدا راه بیرون شدن (از عهده گناهان و بلا و حوادث سخت عالم) را بر او می‌گشاید.
و از جایی که گمان نَبَرد به او روزی عطا کند، و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد که خدا امرش را نافذ و روان می‌سازد و بر هر چیز قدر و اندازه‌ای مقرّر داشته است (و به هیچ تدبیری سر از تقدیرش نتوان پیچید).
د- دعا کردن و دادن صدقه می تواند برای رفع مشکل ازدواج بسیار موثر باشد.

4- باید بدانیم انسان ها در دار دنیاو سرای تزاحمات و سختی ها زندگی می کنند «لقد خلقنا الانسان فی کبد» این زندگی در سختی ها و مرارت ها اگر هدف مند و صحیح رفتار شود موجب پیشرفتهای معنوی انسان می شود و اگر خدای ناکرده انسان در این امتحانات کوتاه بیاید و پیروی هوای نفس بنماید چیزی جز شقاوت و سیه روزی به همراه نخواهد داشت . این مشکلات و سختی های زندگی (که برای هر کس به شکلی خود نمایی می کند) برنامه تربیت انسان هاست که باید به بهترین نحو از آنها استفاده کرد.

موفق باشید

3- حال که این مشکل در زندگی شما وجود دارد (پیش نیامدن مورد مناسب برای ازدواج) شما باید بهترین راه را برای برون رفت از این مشکل انتخاب کنید یعنی بهترین علت ها را به کار ببندید تا ثمره مناسبی در این وضعیت نصیب شما شود و از خطرات این دوران در امان بمانید در این زمینه در به چند نکته اشاره می کنم:

الف- قرآن می فرماید کسانی که شرایط ازدواج برای آنها فراهم نیست برای در امان ماندن از آسیب های این دوران باید عفت پیشه کنند عفت یعنی خویشتن نگه داری از گناه (چه فکری چه عملی) ، عفت ورزی در زمانی که انسان نیاز به ازدواج دارد کمترین هزینه و بیشترین سود را دارد چه بسا کسانی که نمی توانند ازدواج کنند در این موقعیت به گناه رو می آوردند نه تنها مشکل آنها حل نمی شود که گرفتاری و تشویش خاطرشان چند برابر می شود و موقعیت های اجتماعی شان را از دست می دهند:
قرآن می فرماید:
وَلْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّىٰ يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ
و آنان که وسیله نکاح نیابند باید عفت نفس پیشه کنند تا خدا آنها را به لطف و فضل خود بی‌نیاز گرداند.(نور 33)
نتیجه عفت ورزی باز شدن راه و بی نیازی خدا از فضلش است

ب- در این دوران برای این که روانتان راحت تر باشد چشم و ذهنتان را کنترل کنید و نگذارید به روابط دیگران سرک بکشد(که موجب حسرت و نگرانی اش خواهد شد):
قرآن می فرماید: وَلَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَىٰ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِنْهُمْ زَهْرَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا لِنَفْتِنَهُمْ فِيهِ ۚ وَرِزْقُ رَبِّكَ خَيْرٌ وَأَبْقَىٰ
و هرگز به متاع ناچیزی که به قومی از آنان (قومی کافر و جاهل) در جلوه حیات دنیای فانی برای امتحان داده‌ایم چشم آرزو مگشا، و رزق خدای تو بسیار بهتر و پاینده‌تر است.(طه 31)

ادامه دارد...

آبی آسمان;999757 نوشت:
اما بازم صبر میکنم

اولین دست آورد این صبر این است که انسان از اوضاع موجود خسته و نا امید نمی شود و می تواند با روانی آرام تر و ذهنی منظم تر برای وضعیت موجود(که وضعیت خوبی هم نیست) بهترین تصمیم را بگیرد. صبر نکردن و جزع و فزع کردن حد اقل آسیبی که دارد این است که انسان را مضطرب می کند و شرایط درست فکر کردن و تصمیم گرفتن را از انسان می گیرد.
مثالی می زنم : کبوتری را تصور کنید که از یک پنجره اتاقی نا خواسته وارد می شود و موقع برگشت می بیند که راهی که از آن وارد شده به دلایلی بسته شده است این کبوتر آزادی کبوتر های بیرون را که می بیند مضطرب می شود و شروع می کند به چرخیدن دور اتاق و زدن خود به در و دیوار و شیشه (شاید دیده باشید) و آنقدر خود را به این طرف و آن طرف می زند که خونین و خسته روی زمین می افتد و طعمه دست های بچه ها می شود ولی اگر می دانست که باید صبر کند می توانست آرام بنشید گوشه ای و منتظر باشد در باز شود.
امام على عليه السلام می فرماید : اَلنّاسُ مِن خَوفِ الذُّلِّ مُتَعَجِّلُوا الذُّلِّ؛. مردم از ترس ذلّت به سوى ذلّت مى شتابند. (تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 367 ، ح 8301)
گاهی انسان از ترس این که به چیزی گرفتار شود به سوی گرفتار شدن می شتابد (ناخواسته ) پس:
صبر بهترین کار است نه این که فقط ثواب داشته باشد بلکه موجب سلامت روح و روان و جسم فرد می شود و سبب می شود فرد بهترین تصمیم را در وضعیت موجود بگیرد.
مقام بالا تر این است که رضایت هم داشته باشد و بداند که خدا ناظر به این وضعیت اوست خدا را وکیل خود در این کار قرار دهد و به وظایفش بپردازد و مطمئن باشد که خدا راه را برای او باز می کند.

آبی آسمان;999757 نوشت:
ولی نمیدونم چرا از درون قلبم ناامید به تغییرم. انگار حس میکنم چیزی تغییر نخواهد کرد مثلا با شور و نشاط دعا میکنم ولی بعد چند روز ناامید میشم .

ما در دنياي مادي در بعضي موارد دچار مشکلاتي مي شويم که اين مشکلات خواسته يا نا خواسته در زندگي ما پيش مي آيد و احتمال دارد که مقدمات اين مشکل هم در دست خود ما باشد يا نباشد در هر صورت ما يک راهي براي برون رفت اين مشکل داريم به نام دعا.
دعا کردن وظيفه ماست و بدون شک خدا دعاي ما را مي شنود اما چند نکته را درباره دعا بايد توجه کنيم:

1- هيچ وقت از دعا کردن خسته نشويم دعا خيلي در زندگي ما تاثير دارد و اين را بدانيم که زندگي با دعا با زندگي بي دعا خيلي متفاوت است پسدعا تاثير دارد حال تاثير اين دعا در زندگي ما چيست در ادامه عرض خواهيم کرد. در حديث داريم الدعا يرد القضا و لو يبرم ابراما؛ دعا قضا و بلا را رفع مي کند هر چند که اين کار ابرام يافته باشد.

2- بدون شک خدا دعاي ما را مي شنود و همين ارتباط ما با خالق، خود موضوعيت دارد و يک حالت بسيار والايي براي انسان است هر چند که مورد دعا بر آورده نشود. و خدا حالت دعا کردن انسان را دوست دارد.

3- خدا را در دعا هاي خود توانا و قادر بر حل مشکلاتمان بدانيم هر چند که اميدمان به انجام آن کم باشد. به تعبير ديگر به خدا حسن ظن داشته باشيم و با اميدواري دعا کنيم.

4- گاهي مقدمات يک کاري که در دعا مد نظر ماست بايد فراهم شود تا کار مورد نظر انجام شود پس گر چه ما دعا مي کنيم ولي از انجام مقدمات اين کار نيز غافل شويم امام علي (ع) مي فرمايند: الداعي بلا عمل کالرامي بلا وتر. کسي که دعا مي کند ولي اقدامي نمي کند مانند تير اندازي است که به کمان خود زه کمان نزده است و کمانش بدون زه است.

5- خدا را غني قادر حکيم بدايم و در دعا کردن به او اعتماد کنيم اگر بر آورده شد چه بهتر و اگر بر آورده نشد بدانيم که اين کار در علم خدا به مصلحت ما نبوده و بدانيم که اين دعاي ما بي اثر نبوده و به تعبير روايت يکي از کار هاي زير را در حق ما اجرا کرده است:
- يا چيزي مثل آن حاجت را که به صلاح ما نبوده به ما مي دهد
- يا بلايي را از زندگي ما بر مي دارد
- يا آن را ذخيره قيامت ما مي کند.

در هر صورت دعا کردن به نفع ماست . به دور و بر خود نگاه کنيم ببينيم چه مشکلاتي ديگران دارند که من هم مي توانستم مبتلاي به آن شوم ولي به برکت همين دعا ها الحمد لله اين مشکلات را ندارم . (فکر کردن بر اين موضوع خيلي انسان را آرام مي کند)

6- به خدا اعتماد داشته باشيم و در کنار عمل صالح و ايجاد مقدمات کارمان به دعا مشغول باشيم و بدانيم خدا از اين همه دعا نمي گذرد و بدون شک بين من که دعا مي کنم و ديگران که دعا نمي کنند حتما فرق خواهد بود و نمونه هاي بسياري ديده ايم که خدا اين دعا ها را ذخيره کرده است و آنجا که واقعا به مصلحت فرد بوده بر آورده کرده است. (در همين مورد ازدواج)

آبی آسمان;999757 نوشت:
وقتی میبنم کوچکتر از من بچه داره، یا میبینم میرن سراغ خرید جهاز و مراسم عروسی، از با هم بودنشون عکس میذارن قلبم فشرده میشه خداشاهده. دوست دارم امیدوارم باشم اما یه مدت زیادی ناامیدم گرچه میدونم خیلی خدا مهربان و بزرگه . مثل یک آدمم که بوی غذا بهش میخوره اما نه رنگ غذا رو میبینه و نه میتونه بخوره.

در این مورد پیشنهاد می کنم حتما با مشاورین مرکز و یا مشاورین امینی که هستند مشاوره کنید و برای برون رفت از این حالت روحی دستور العمل بخواهید که حتما کارایی خواهد داشت.

آبی آسمان;999757 نوشت:
هی میگم خدایا این چی داره و چیکار برای تو کرده ؟ چجوری دعا کرده.....

در جواب اولیه هم عرض کردم نعمت هایی که افراد دارند دلیل بر لیاقت آنها و یا جایگاه آنها نزد خدا و یا مستجاب بودن دعای آنها نیست بلکه این نعمت ها به عنوان یک امتحان برای این افراد می باشد و حتما امتحان های بزرگتری در پیش رو خواهند داشت . از طرفی همیشه نگاه انسان به زندگی دیگران یک نگاه خوش بینانه است و فکر می کند که دیگران خیلی نعمت دارند در حالی که ما فقط نعمت های آنها را می بینیم و الا زندگی افراد پر است از مشکلات نهفته و مخفی که ما نمی بینیم. به قول معروف ما از زندگی دیگران عکس می گیریم نه فیلم . انسان ها در مقابل دوربین که می نشینند همیشه لبخند می زنند .

سلام خواهر خوبم.
واقعیتش اینه که تا کسی جای شما نباشه نمیتونه شما رو درک کنه و حرف شما رو بفهمه... متاسفانه این چیزهایی که شما گفتید من بارها از دخترهایی که دورو برم هستم شنیدم...
اینکه واسطه گری برای ازدواج کم شده، چشم و هم چشمی ها و به رخ کشیدن ها زیاد شده ، ازدواج سخت شده، اینکه دخترها و پسرهای ما *نیاز* به ازدواج دارند و.....
بگذریم!
میدونم شرایط سختی هست ولی باید راه چاره اندیشید
منم حرفهای خودم رو مینویسم، امیدوارم به دردتون بخوره
اینکه گفتید با دیدن خوشبختی دیگران حس حسادت میاد سراغ تون: من دو نکته رو میگم. یکیش که همون مطلبی که دوستان هم گفتن، اینکه غالب این آدمها به خاطر خلاهایی که در زندگی دارن دست به خودنمایی و به رخ کشیدن داشته هاشون میزنن، شک نکنید! همه ی آدمها،چه متاهل و چه مجرد، سختیهایی توی زندگی شون دارن
دومین نکته اینه که اگر این چیزها شما رو بهم میریزه، قطعا بعد از ازدواج هم این مسائل براتون پیش میاد! اینکه شما فکر میکنید افراد به واسطه ی یه سری نعماتی که شما ندارید، از شما خوشبخت ترن، برای زندگی متاهلی تون هم مشکل ساز میشه، اگر کسی همسری داشت که از همسر شما خوش تیپ تر، پولدارتر، با محبت تر و یا حتی مومن تر بود، اونوقت چی؟ نمیگید من که اینهمه دعا کردم و منتظر بودم آخرش چه شوهری نصیبم شد! و یا اگر خدا شما رو بواسطه بچه امتحان کرد، چی؟ برای اون روزها خودتون رو آماده کردید؟ یا نه هر چی که ما میخایم باید خدا بهمون بده وگرنه زمین و زمان رو بهم میریزیم!
بزرگوار خوشبختی رو باید خودت بسازی، وگرنه مشکلات دوران متاهلی به مراتب میتونه بیشتر از مجردی باشه و آزمونهاش هم سختتر!(البته نمیخام زیرآب ازدواج رو بزنم! اگر شما با فردی که کفو شما باشه ازدواج کنید قطعا متاهلی بهتر از مجردیه با همه ی سختیهایی که داره)
پس نگاهتون رو عوض کنید، یکی از دوستان پیشنهاد خوبی داد، هروقت این حس اومد سراغتون برای اون آدمها دعا کنید، از ته قلب، دعا کنید که خوشبخت تر بشن، خیلی تاثیر داره، اجازه ندید این افکار منفی بیاد سراغتون
به داشته های خودتون فکر کنید، روی خودتون کار کنید
به افراد امین بسپرید براتون واسطه ازدواج بشن، بعضی شهرها همچین جاهایی برای واسطه گری دارن، مسجد،هیئت،موسسه فرهنگی و ...
نیاز به محبت کردن و مادری هم قطعا در شما مثل خانمهای دیگه وجود داره، میتونید برید مهدکودک و یا مراکز بهزیستی و جاهایی که با بچه ها در ارتباط بیشتری قرار بگیرید، مادرانه باهاشون رفتار کنید!محبت کنید و...
در مورد مسائل مالی ، نمیدونم شغل دارید یا نه، اگر ندارید پیشنهاد من کارهای هنری هست، الان از نت میشه خیلی از هنرها رو یاد گرفت و توی خونه انجام داد و کسب درآمد کرد، مثل گلدوزی، گلیم بافی، عروسک بافی،خیاطی، بافتنی، سوزن دوزی، برزیلی دوزی و..... هزار تا هنر دیگه! یا حتی خیلی مشاغل خانگی دیگه،اگر میتونید مراکز فنی حرفه ای برید که بهتر . با یه سرمایه اندک شروع کنید قطعا نتیجه میگیرید.
منظورم اینه که بیکار نباشید، برای خودتون مشغله درست کنید. چون بیکاری بدترین درده.
ارتباط تون رو هم با خدا بیشتر کنید. برای ازدواج تون زیاد دعا کنید و از خدا بخاید صبرش رو هم بهتون بده. مطالعه رو هم فراموش نکنید، توی هر زمینه ای که علاقه دارید
انشالله به زودی نتیجه بگیرید

گل نرگس۵۹;1000729 نوشت:
سلام خواهر خوبم.

دومین نکته اینه که اگر این چیزها شما رو بهم میریزه، قطعا بعد از ازدواج هم این مسائل براتون پیش میاد! اینکه شما فکر میکنید افراد به واسطه ی یه سری نعماتی که شما ندارید، از شما خوشبخت ترن، برای زندگی متاهلی تون هم مشکل ساز میشه، اگر کسی همسری داشت که از همسر شما خوش تیپ تر، پولدارتر، با محبت تر و یا حتی مومن تر بود، اونوقت چی؟

پیشنهاد من کارهای هنری هست، الان از نت میشه خیلی از هنرها رو یاد گرفت و توی خونه انجام داد و کسب درآمد کرد، مثل گلدوزی، گلیم بافی، عروسک بافی،خیاطی، بافتنی، سوزن دوزی، برزیلی دوزی و..... هزار تا هنر دیگه! یا حتی خیلی مشاغل خانگی دیگه،اگر میتونید مراکز فنی حرفه ای برید که بهتر . با یه سرمایه اندک شروع کنید قطعا نتیجه میگیرید.
منظورم اینه که بیکار نباشید

سلام ممنون از همه و شما و خانم مهر . @};-@};-

حقیقتا من آدم مقایسه گری نیستم اینو اثبات کردم در عشقم . هیچوقت یادم نمیاد دنبال پسر زیبایی رفته باشم. یا اینکه اگر یه خواستگاری بوده که کلا ازش خوشم اومده بخاطر ظاهر و قیافش تردید کنم با وجود اینکه بهم گفتن فلانی زیادم خوب نیست و واقعا هم عادی بوده ولی خواستمش و یک لحظه به مردهای دیگه و خوبیشون فکر نکردم، ولی قسمت نبوده.
چیزایی که تو فکر من هستش مقایسه های عجیبیه. مقایسه سر اینکه من چرا نمیتونم یه همسر داشته باشم و بقیه براحتی اینو دارن بدون چند درصد از لیاقت هایی که فکر میکنم دارم. فکر میکنین از سر خودشیفتگی یا چیزای دیگس ولی اشتاه نکنین آدم هر چه با لیاقت تر باشه زندگی اونو بیشتر تحت فشار میذاره حتما دور و برتون دیدین.
حسرت اینو دارم یه پسر عاشقانه گل بده بده دستم، یکی برام هدیه بخره، منم مهم باشم ، منم پاگشا کنن و ...............واسه کارم با یه سرمایه کم شروع کردم فقط قرض بار شدم، هیچکسی خرید نکرد . تا اینهمه شرکت و کارخونه و فلان هست ما خورده کارا هیچ شانسی نداریم. بدتر شد که بهتر نشد.

سلام

واقعاً متاثر شدم. نمی خواهم نصیحت کنم اما آیا غیر از صبر کاری می توان کرد؟ با بی قراری مشکلتان حل نخواهد شد.

مقایسه بدترین کار است نه تنها در مورد ازدواج بلکه در هر زمینه ای. اگر هم می خواهید مقایسه کنید افرادی را ببینید که شرایطی سخت تر از شما دارند.

در زمانه ای زندگی می کنیم که ازدواج واقعاً یک معزل شده، البته که خودمان در به وجود آمدن این معزل نقش داریم اما من معتقدم که این یک آزمایش است. مردم در هر دوره ای یک جور امتحان می شوند. نسل های قبل از ما هم جور دیگری امتحان می شدند. ما هم اینطوری..‌.

یک پسر همین که اراده کند می تواند به جستجوی اشخاص برای رفتن به خواستگاری بپردازد. نمی گویم برای پسرها مشکلات نیست ولی راحت تر به مقصود می رسند. اما یک دختر نهایت کاری که می تواند انجام بدهد این است که حضورش در جامعه بیشتر باشد تا شاید دیده شود.

این امتحان است شاید امروز شاید فردا تمام شود. بی قراری دردی از شما دوا نمی کند.
آن چیزی که شما را محکم می کند فقط تکیه کردن به خداست.

دو راه پیش پای شماست:
یا زیر بار مشکلات خم شوی
یا محکم در برابر مشکلات بایستی
انتخاب با خودتان است

این روزها تمام می شوند ... غم و شادی هر دو می گذرند...

حرفهایم شاید شعارگونه باشد اما دنیا می گذرد. اگر دیدتان را نسبت به دنیا عوض کنید مشکلات کوچک می شوند. اگر عمیقاً باور کنید که قرار نیست تا ابد اینجا بمانید مشکلات هم برایتان کمرنگ می شوند.

لابد می گویید
همه دلداری می دهند
همه امید می دهند
همه دعوت به صبر می کنند...
اما کسی از دل من خبر ندارد...

بله من هم می دانم که فقط خداوند از دل پر درد دختری خبر دارد که به خواسته هایش نرسیده...

پس غمهایت را به او بگو و از خودش کمک بخواه راه زندگی بالاخره باز می شود. مشکلات حل می شود. سعی کن خوشبختی و شادی را در چیزهایی غیر از ازدواج هم بیابی
خوشبختی ات را خودت رقم بزن.
خوشبخت ترین باشید@};-

سپیده دم;1000761 نوشت:
سلام

واقعاً متاثر شدم. نمی خواهم نصیحت کنم اما آیا غیر از صبر کاری می توان کرد؟ با بی قراری مشکلتان حل نخواهد شد.

مقایسه بدترین کار است نه تنها در مورد ازدواج بلکه در هر زمینه ای. اگر هم می خواهید مقایسه کنید افرادی را ببینید که شرایطی سخت تر از شما دارند.

در زمانه ای زندگی می کنیم که ازدواج واقعاً یک معزل شده، البته که خودمان در به وجود آمدن این معزل نقش داریم اما من معتقدم که این یک آزمایش است. مردم در هر دوره ای یک جور امتحان می شوند. نسل های قبل از ما هم جور دیگری امتحان می شدند. ما هم اینطوری..‌.

یک پسر همین که اراده کند می تواند به جستجوی اشخاص برای رفتن به خواستگاری بپردازد. نمی گویم برای پسرها مشکلات نیست ولی راحت تر به مقصود می رسند. اما یک دختر نهایت کاری که می تواند انجام بدهد این است که حضورش در جامعه بیشتر باشد تا شاید دیده شود.

این امتحان است شاید امروز شاید فردا تمام شود. بی قراری دردی از شما دوا نمی کند.
آن چیزی که شما را محکم می کند فقط تکیه کردن به خداست.

دو راه پیش پای شماست:
یا زیر بار مشکلات خم شوی
یا محکم در برابر مشکلات بایستی
انتخاب با خودتان است

این روزها تمام می شوند ... غم و شادی هر دو می گذرند...

حرفهایم شاید شعارگونه باشد اما دنیا می گذرد. اگر دیدتان را نسبت به دنیا عوض کنید مشکلات کوچک می شوند. اگر عمیقاً باور کنید که قرار نیست تا ابد اینجا بمانید مشکلات هم برایتان کمرنگ می شوند.

لابد می گویید
همه دلداری می دهند
همه امید می دهند
همه دعوت به صبر می کنند...
اما کسی از دل من خبر ندارد...

بله من هم می دانم که فقط خداوند از دل پر درد دختری خبر دارد که به خواسته هایش نرسیده...

پس غمهایت را به او بگو و از خودش کمک بخواه راه زندگی بالاخره باز می شود. مشکلات حل می شود. سعی کن خوشبختی و شادی را در چیزهایی غیر از ازدواج هم بیابی
خوشبختی ات را خودت رقم بزن.
خوشبخت ترین باشید@};-

@};-@};-@};-@};-مرسی ممنون از دلگرمیتون

نقل قول:
چیزایی که تو فکر من هستش مقایسه های عجیبیه. مقایسه سر اینکه من چرا نمیتونم یه همسر داشته باشم و بقیه براحتی اینو دارن بدون چند درصد از لیاقت هایی که فکر میکنم دارم.

من هم گاهی از این فکرا سراغم میاد اما پیش خودم می گویم خدا فقط خدای من نیست خدای همه است رحمتش هم برای همه بنده هایش است.
لیاقت آدمها را ما نمی توانیم ارزیابی کنیم. چه بسا بنده ای در نظر ما بی لیاقت باشد اما نزد خدا شان و مقام بالایی داشته باشد. ما فقط ظاهر آدمها را می بینیم. ضمن اینکه همه نعمت های خداوندی فقط بر اساس لیاقت عطا نمی شود.
موفق باشید

آبی آسمان;1000769 نوشت:
@};-@};-@};-@};-مرسی ممنون از دلگرمیتون

خواهش می کنم انشالله به خواسته دلتان هر چه زودتر برسید
در پناه خدا باشید@};-

[="Tahoma"]

آبی آسمان;1000756 نوشت:
حقیقتا من آدم مقایسه گری نیستم اینو اثبات کردم در عشقم . هیچوقت یادم نمیاد دنبال پسر زیبایی رفته باشم. یا اینکه اگر یه خواستگاری بوده که کلا ازش خوشم اومده بخاطر ظاهر و قیافش تردید کنم با وجود اینکه بهم گفتن فلانی زیادم خوب نیست و واقعا هم عادی بوده ولی خواستمش و یک لحظه به مردهای دیگه و خوبیشون فکر نکردم، ولی قسمت نبوده.
چیزایی که تو فکر من هستش مقایسه های عجیبیه. مقایسه سر اینکه من چرا نمیتونم یه همسر داشته باشم و بقیه براحتی اینو دارن بدون چند درصد از لیاقت هایی که فکر میکنم دارم. فکر میکنین از سر خودشیفتگی یا چیزای دیگس ولی اشتاه نکنین آدم هر چه با لیاقت تر باشه زندگی اونو بیشتر تحت فشار میذاره حتما دور و برتون دیدین.
حسرت اینو دارم یه پسر عاشقانه گل بده بده دستم، یکی برام هدیه بخره، منم مهم باشم ، منم پاگشا کنن و ...............واسه کارم با یه سرمایه کم شروع کردم فقط قرض بار شدم، هیچکسی خرید نکرد . تا اینهمه شرکت و کارخونه و فلان هست ما خورده کارا هیچ شانسی نداریم. بدتر شد که بهتر نشد.

میدونم و میفهمم این حسرت .این حس چقدر بده
مثل اینه که یه غذایی و بقیه بخورند و به شما بگن غصه نخور .بهش فکر نکن .خیلی شوره ؟یا اینقدر تلخه که نگو .منم مجبورم وگرنه بالا میاوردم .اما ذهن و فکر شما پی اون غذاست که ظاهر دلفریبنده ای داره
یا خانومی که مادر نمیشه .بهش بگن ایییییییییییی چه خوب که بچه نداری .واسه خودت راحتی .هر چقدر دلت میخواد میخوابی .هر کاری داشته باشه راه میتونی انجام بدی .راحت میتونی بری سفر .کسی نیست که خونه رو نا مرتب کنه
این ها باعث نمیشه که اون خانوم بابت نداشتن بچه غصه نخوره.شاید تا چند روزی یا چند ماهی این حرف ها بهش کمک کنه .اما بازم وقتی تو خیابون دختر بچه ها رو با لباس صورتی و موهای خرگوشی ببینه دلش ضعف میره واسه در اغوش کشیدن بچه ای از جنس خودش
اینا رو گفتم که فکر نکنید درکتون نمیکنم یا معنی و عمق حسرتتون رو نمیفهمم
اما خواهر عزیزم
یه گرسنه کتاب اشپزی دستش بگیره و هی اب دهنش و قورت بده که براش غذا نمیشه .جز ضعف و گرسنگی بیشتر حاصلی نداره براش
اینکه شما غصه بخوری مشکلاتت حل نمیشه که بیشتر نمیشه
اگه با غصه خوردن مشکلات حل میشد .والا که من خودم اولین نفر برای حل مشکلاتم شروع به خودخوری غصه خوردن میکردم
اینکه از خدا گله کنید که نشد کار
از خدا که طلبکار نیستیم .قرار نیست هر چی ما خواستیم براورده بشه .شاید به صلاحمون نیست .شاید تقدیر شما رو طوری رقم زده که هنوز وقت ازدواج و پیدا کردن نیمه گمشده تون نشده
یه داستان قشنگی بود
میگفت سه تا مریض تو اتاقن .دکتر میاد برای هر کدوم یه نوع غذا تجویز میکنه .برای یکی کباب .برای یکی سوپ .برای یکی سرم و امپول
مریض هم بی چون و چرا قبول میکنه .چون به دکتر ایمان داره و میدونه این غذایی که براش تجویز کرده به نفعشه و باعث میشه حالش خوب میشه
کاش ما ادم ها هم قد اون مریضا که به دکترشون اطمینان دارند به خدا اطمینان داشتیم و هر اتفاقی که برامون پیش اومد جز شکر چیزی نگیم و در مقابل مصلحت خدا سر تعظیم فرود بیاریم
اینکه دوستان میگن برای خودت سرگرمی و شغل یا منبع درامد دست و پا کن .بهترین پیشنهاده
شاید تو روزمرگی های زندگی .سرنوشت شما رو در مقابل نیمه گمشده تون گذاشت

مهر...;1001040 نوشت:
در مقابل نیمه گمشده تون گذاشت

باسلام

نمیدونم چرا همش میخواهیم همه چی رو گره بزنیم به این موضوع

ایشون اگه باید سرگرمی ... داشته باشه نه برای اینکه ختم بشه به این موضوع بلکه نیاز یک فرد اینکه به این چیزا هم فکر کنه

حتی اگر تا آخر عمرش با همه این فعالیتها به اون چیزی که فرمودید نرسه

ببنید مشکلتون چیه ؟ به جای فکر کردن به زندگی دیگران به زندگی خودتون فکر کنید بیندی به چه چیزی بی توجه بودید

بعد خواستهاتون رو با مواقعیت زندگیتون تطبیق بدید

گاهی ما میخواهیم مثل کسی بشیم که کلا هیچ شباهتی به اون فرد نداریم نه از نظر مالی نه از نظر ظاهری نه از نظر موقعیت اجتماعی و....

گاهی همین مسئله باعث میشه راحت خواستگاراتون رو رد کنید و یا تو رفتارهاتون متوجه نباشید که درست عمل نکردید

ولی خیلی ها هم هستند که دوست دارند مثل شما باشند

بعضی از موارد رو میشه بهش رسید اونا رو پیدا کنید و برای رسیدن بهش تلاش کنید بازم میگم تو هیچ شرایطی این کارها رو برای این انجام ندید که به اون موضوعی که نقل قول کردم برسید

فقط اگه خودتون به این موضوع رسیدید که این مسئله ، نیاز شماست و خوبه که در شما هم باشه براش برنامه بریزید و تلاشتون رو بکنید

ان شاءالله خدا کمکتون میکنه که از این نیز بگذرید

یا هو یا من لا هو الا هو

سلام و عرض ادب

من هم دختری هستم تقریبا مثل تو خواستگار مناسب ندارم و ...
ولی سرمو چنان مشغول مطالعه و مسایل بلند و بالایی کردم که اگه
تا اخر عمرم هم ازواج نکنم عین خیالم نیست
مگه ازدواج کلید خوشبختیه؟!

در ضمن:
[=nasim]هرگز به کسی حسادت نکن بخاطر نعمتی که خدا به او داده ...
[=nasim]زیرا تو نمیدانی خداوند چه چیزی را از او گرفته است ...
[=nasim]و غمگین مباش وقتی خداوند چیزی را از تو گرفت ...
[=nasim]زیرا تو نمی دانی خداوند چه چیزی را عوض آن به تو خواهد داد .

اللیل والنهار;1001045 نوشت:
باسلام

نمیدونم چرا همش میخواهیم همه چی رو گره بزنیم به این موضوع

ایشون اگه باید سرگرمی ... داشته باشه نه برای اینکه ختم بشه به این موضوع بلکه نیاز یک فرد اینکه به این چیزا هم فکر کنه

حتی اگر تا آخر عمرش با همه این فعالیتها به اون چیزی که فرمودید نرسه

ببنید مشکلتون چیه ؟ به جای فکر کردن به زندگی دیگران به زندگی خودتون فکر کنید بیندی به چه چیزی بی توجه بودید

بعد خواستهاتون رو با مواقعیت زندگیتون تطبیق بدید

گاهی ما میخواهیم مثل کسی بشیم که کلا هیچ شباهتی به اون فرد نداریم نه از نظر مالی نه از نظر ظاهری نه از نظر موقعیت اجتماعی و....

گاهی همین مسئله باعث میشه راحت خواستگاراتون رو رد کنید و یا تو رفتارهاتون متوجه نباشید که درست عمل نکردید

ولی خیلی ها هم هستند که دوست دارند مثل شما باشند

بعضی از موارد رو میشه بهش رسید اونا رو پیدا کنید و برای رسیدن بهش تلاش کنید بازم میگم تو هیچ شرایطی این کارها رو برای این انجام ندید که به اون موضوعی که نقل قول کردم برسید

فقط اگه خودتون به این موضوع رسیدید که این مسئله ، نیاز شماست و خوبه که در شما هم باشه براش برنامه بریزید و تلاشتون رو بکنید

ان شاءالله خدا کمکتون میکنه که از این نیز بگذرید

مهر...;1001040 نوشت:

میدونم و میفهمم این حسرت .این حس چقدر بده
مثل اینه که یه غذایی و بقیه بخورند و به شما بگن غصه نخور .بهش فکر نکن .خیلی شوره ؟یا اینقدر تلخه که نگو .منم مجبورم وگرنه بالا میاوردم .اما ذهن و فکر شما پی اون غذاست که ظاهر دلفریبنده ای داره
یا خانومی که مادر نمیشه .بهش بگن ایییییییییییی چه خوب که بچه نداری .واسه خودت راحتی .هر چقدر دلت میخواد میخوابی .هر کاری داشته باشه راه میتونی انجام بدی .راحت میتونی بری سفر .کسی نیست که خونه رو نا مرتب کنه
این ها باعث نمیشه که اون خانوم بابت نداشتن بچه غصه نخوره.شاید تا چند روزی یا چند ماهی این حرف ها بهش کمک کنه .اما بازم وقتی تو خیابون دختر بچه ها رو با لباس صورتی و موهای خرگوشی ببینه دلش ضعف میره واسه در اغوش کشیدن بچه ای از جنس خودش
اینا رو گفتم که فکر نکنید درکتون نمیکنم یا معنی و عمق حسرتتون رو نمیفهمم
اما خواهر عزیزم
یه گرسنه کتاب اشپزی دستش بگیره و هی اب دهنش و قورت بده که براش غذا نمیشه .جز ضعف و گرسنگی بیشتر حاصلی نداره براش
اینکه شما غصه بخوری مشکلاتت حل نمیشه که بیشتر نمیشه
اگه با غصه خوردن مشکلات حل میشد .والا که من خودم اولین نفر برای حل مشکلاتم شروع به خودخوری غصه خوردن میکردم
اینکه از خدا گله کنید که نشد کار
از خدا که طلبکار نیستیم .قرار نیست هر چی ما خواستیم براورده بشه .شاید به صلاحمون نیست .شاید تقدیر شما رو طوری رقم زده که هنوز وقت ازدواج و پیدا کردن نیمه گمشده تون نشده
یه داستان قشنگی بود
میگفت سه تا مریض تو اتاقن .دکتر میاد برای هر کدوم یه نوع غذا تجویز میکنه .برای یکی کباب .برای یکی سوپ .برای یکی سرم و امپول
مریض هم بی چون و چرا قبول میکنه .چون به دکتر ایمان داره و میدونه این غذایی که براش تجویز کرده به نفعشه و باعث میشه حالش خوب میشه
کاش ما ادم ها هم قد اون مریضا که به دکترشون اطمینان دارند به خدا اطمینان داشتیم و هر اتفاقی که برامون پیش اومد جز شکر چیزی نگیم و در مقابل مصلحت خدا سر تعظیم فرود بیاریم
اینکه دوستان میگن برای خودت سرگرمی و شغل یا منبع درامد دست و پا کن .بهترین پیشنهاده
شاید تو روزمرگی های زندگی .سرنوشت شما رو در مقابل نیمه گمشده تون گذاشت

سلام مرسی از حرفتون
ببخشید در برابر چند تا چیز تو زندگیم سکوت کنم بگم بشمارین؟

ما مشکل مالی داریم بخاطر اون خیلی از چیزایی که دوست داریم نمیتونیم بخریم.
خونه ی ما خیلی کوچیکه شرمنده که میگم اما اگه نگم رو دلم میمونه تو خونه ی ای پسر هست من خیلی اذیت میشم تو لباس پوشیدن چون بدنم مشخص میشه جای بزرگ نیست بریم تو اتاقمون بشینیم یا واسه یه شامی بریم تو حال جا کوچیکه چطوری مسایلمو تو چهار متر مخفی کنم؟
دو تا فامیل نداریم یعنی دروغه داریم ولی ارتباطی باهامون ندارن. یک ماه پیش عروسی دختر عموم بود دعوت نشدیم عکسشو که تو اینستاگرام دیدم تازه فهمیدم دختر عموم این شکلی بوده چون یکبار نه سالگی دیده بودمشون.
درس خواستم بخونم سیزده سال پیش گفتن چهارصد هزار تومن بیار برو سر کلاس هفته بعدم چهارصد دیگه. پول نداشتم مادرم پول نداشت.
یه دوره بینماری های عجیب غریب پشت سر گذاشتم روحیم نابود شد.
بخاطر شرایطمون پسر دکتر فلانی و مهندس فلانی نمیاد سراغمون از همون سطح پایین جامعه میان اونم نه برای ازدواج برای یه دوره دوستی با روابط جنسی زن و شوهری و بعدشم نخود نخود هر که رود خانه ی خود
شما چه میدونین من افسرده شدم و استرس گرفتم .
من کار کردم دیگه ندارم که ادامه بدم. همه چیز گرون شده. مردم خرید نمیکنن. چه خاکی به سر بکنم؟

ازدواج واسم یه تولد بود که ممکن بود بد باشه یا خوب همینم ندارم. اینا نیازای اولیه یه انسانه والا

اغاثاذیمون;1001063 نوشت:
یا هو یا من لا هو الا هو

سلام و عرض ادب

تا اخر عمرم هم ازواج نکنم عین خیالم نیست
مگه ازدواج کلید خوشبختیه؟!

[=nasim]

سلام مرسی از توجهت

آره ازدواج اگر نباشه فاجعس. همین امروز تو فکر بودم داشتم به گناه کشیده میشدم که گرفتم خوابیدم. آره خوشبختی یعنی یکی دوستت داشته باشه زمانی که حانوادت از بودنت تو خونه خسته میشن....... خودت خسته میشی. آره خوشبختیه وقتی هم یه آدم برای آینده تو زندگیشونه یه چراغی به اسم بچه دارن ولی ما دیگه عملا تا چند سال دیگه حامله نمیشم و به یائسگی نزدیک میشیم. دقیقا خوشبختیه وقتی یه دختر هستی و هر جایی نمیتونی بری, نباید خیلی بیرون بمونی, نمیتونی توام یه شب پاشی بری رستوران. آره وقتی دوستات دیگه با شما ارتباط نمیگیرن چون متاهلن. بله وقتی ده تا لاک و رژ لب تو خونه داری ولی برای چه کسی خودتو زیبا کنی. وقتی بخاطر تنهایی و دلتنگی موهای بلندت بریزه زمین و کف سر خالی شه. خیلی چیزا هست.
من چرا باید سر خودمو گرم کنم مگر این نیاز تو وجودم آفریده نشده؟ پس جوابش چی؟ چرا باید از حق طبیعیمون چشم بپوشیم

آبی آسمان;1001068 نوشت:
سلام مرسی از حرفتون
ببخشید در برابر چند تا چیز تو زندگیم سکوت کنم بگم بشمارین؟

ما مشکل مالی داریم بخاطر اون خیلی از چیزایی که دوست داریم نمیتونیم بخریم.
خونه ی ما خیلی کوچیکه شرمنده که میگم اما اگه نگم رو دلم میمونه تو خونه ی ای پسر هست من خیلی اذیت میشم تو لباس پوشیدن چون بدنم مشخص میشه جای بزرگ نیست بریم تو اتاقمون بشینیم یا واسه یه شامی بریم تو حال جا کوچیکه چطوری مسایلمو تو چهار متر مخفی کنم؟
دو تا فامیل نداریم یعنی دروغه داریم ولی ارتباطی باهامون ندارن. یک ماه پیش عروسی دختر عموم بود دعوت نشدیم عکسشو که تو اینستاگرام دیدم تازه فهمیدم دختر عموم این شکلی بوده چون یکبار نه سالگی دیده بودمشون.
درس خواستم بخونم سیزده سال پیش گفتن چهارصد هزار تومن بیار برو سر کلاس هفته بعدم چهارصد دیگه. پول نداشتم مادرم پول نداشت.
یه دوره بینماری های عجیب غریب پشت سر گذاشتم روحیم نابود شد.
بخاطر شرایطمون پسر دکتر فلانی و مهندس فلانی نمیاد سراغمون از همون سطح پایین جامعه میان اونم نه برای ازدواج برای یه دوره دوستی با روابط جنسی زن و شوهری و بعدشم نخود نخود هر که رود خانه ی خود
شما چه میدونین من افسرده شدم و استرس گرفتم .
من کار کردم دیگه ندارم که ادامه بدم. همه چیز گرون شده. مردم خرید نمیکنن. چه خاکی به سر بکنم؟

ازدواج واسم یه تولد بود که ممکن بود بد باشه یا خوب همینم ندارم. اینا نیازای اولیه یه انسانه والا

باسلام

متوجه شرایطی که توضیح دادید میشم

برای همین دارم میگم قرار نیست شما همه زندگیتون رو به ازدواج ختم کنید

در این صورت به همه این مشکلات یه شوهر بد اخلاق بد دهن که دست بزن هم داره و... اضافه کنید

و شکر کنید که حداقل این یکی رو ندارید

یه سری از مسائل دست ما نیست مثلا این که شما تو این خانواده به دنیا اومدید
ولی اینکه تو این شرایط نباشید بستگی به سعی و تلاشتون داره

نمیگم میشه تو زمان کم شرایط رو بهتر کرد
ولی مطمئنا با تلاش میشه شرایط رو از اینی که هست بهترش کرد

اول از همه خودسازی رو شروع کنید

میتونید از اساتید سایت کمک بگیرید

من که با خودم کنار اومدم

نمیدونم شاید من دیوونه ام Lol

ای کاش میشد انسان ها به همدیگه کمک میکردن.

اما زمانه بد شده و خودمون بد کردیم. ازدواج ها به طلاق میرسن...
کسی و معرفی میکنی بعد خودت متهم میشی که طرف روانی بوده چرا معرفی کردی و الهی سر خودت بیاد
میایم نعمت هامونو جار میزنیم و نمک میشیم به زخم های دیگران.
یا با زخم زبون و متلک آزار میدیم.
ظاهربین شدیم فقط مادیات و ظواهر زندگی برامون مهمه و...

ما مسلمان ها هم فقط از دستمون برمیاد بگیم فلان ذکر و دعا رو بخون و هیچ وقت نمیخوایم دست به عمل بزنیم و به درخواست خدا برای کمک به بندهاش لبیک بگیم

روزنه;1001175 نوشت:
ای کاش میشد انسان ها به همدیگه کمک میکردن.

اما زمانه بد شده و خودمون بد کردیم. ازدواج ها به طلاق میرسن...
کسی و معرفی میکنی بعد خودت متهم میشی که طرف روانی بوده چرا نعرفی کردی و الهی سر خودت بیاد
میایم نعمت هامونو جار میزنیم و نمک میشیم به زخم های دیگران.
یا با زخم زبون و متلک آزار میدیم.
ظاهربین شدیم فقط مادیات و ظواهر زندگی برامون مهمه و...

ما مسلمان ها هم فقط از دستمون برمیاد بگیم فلان ذکر و دعا رو بخونم و هیچ وقت نمیخوایم دست به عمل بزنیم و به درخواست خدا برای کمک به بندهاش لبیک بگیم

من از آدما انتظاری ندارم مخصوصا افرادی که توی اینترنتن، ولی خدا خیر بده همه رو . شما و دوستان . آقای امید کارشناس مشاوره که خیلی مشاوره های مفیدی دارن.
من بیشتر حرفم به دو طرف بر میگرده . اولش به کسانی که میتونن کاری کنن و نمیکنن. مثل سایتهای معتبر، مثل روانشناسان و مشاور خانواده های محبوب، سازمانها و ... . اینا میتونن جوان ها رو بهم برسونن که نمیکنن، این میندازه گردن اون ، اون یکی گردن این . این وسط یکسری سایت همسریابی میان اطلاعات مردمو میدزدن میدن دیگرانی که کلا مشکل دارن و طرف دست از سر آدم بر نمیداره، البته من نرفتم.
دومین برمیگرده بخودم من باید از پدر و مادری ثروتمند متولد میشدم، در رفاه کامل، با فامیل ها و اطرافیان خوب. توی هر کشوری هر دولتی کم بذاره یا نذاره برای یه ثروتمند فرقی نداره و همیشه ثروتمنده. قاعدش این بود منم همیشه تو رفاه باشم چون مدلش همینه. وقتی شما نیاوران زندگی کنی از همون نیاوران و خارج از کشور یه آدم ثروتمند سراغت میاد نه یکی از جنوب شهر. بشادیها شادی اضافه میشه به غم ها غم.

آبی آسمان;1001176 نوشت:
من از آدما انتظاری ندارم مخصوصا افرادی که توی اینترنتن، ولی خدا خیر بده همه رو . شما و دوستان . آقای امید کارشناس مشاوره که خیلی مشاوره های مفیدی دارن.
من بیشتر حرفم به دو طرف بر میگرده . اولش به کسانی که میتونن کاری کنن و نمیکنن. مثل سایتهای معتبر، مثل روانشناسان و مشاور خانواده های محبوب، سازمانها و ... . اینا میتونن جوان ها رو بهم برسونن که نمیکنن، این میندازه گردن اون ، اون یکی گردن این . این وسط یکسری سایت همسریابی میان اطلاعات مردمو میدزدن میدن دیگرانی که کلا مشکل دارن و طرف دست از سر آدم بر نمیداره، البته من نرفتم.
دومین برمیگرده بخودم من باید از پدر و مادری ثروتمند متولد میشدم، در رفاه کامل، با فامیل ها و اطرافیان خوب. توی هر کشوری هر دولتی کم بذاره یا نذاره برای یه ثروتمند فرقی نداره و همیشه ثروتمنده. قاعدش این بود منم همیشه تو رفاه باشم چون مدلش همینه. وقتی شما نیاوران زندگی کنی از همون نیاوران و خارج از کشور یه آدم ثروتمند سراغت میاد نه یکی از جنوب شهر. بشادیها شادی اضافه میشه به غم ها غم.

چرا اتفاقا هرکسی که میتونه باید کمک کنه اما من واقعا نمیدونم تو این اوضاع و شرایط چطور میشه کمک کرد.
الان همه از هم بیگانه شدن و هرکسی به فکر خودشه....بحثش جداست.

ولی من تعریف شما از عشق و دوست نداشتم. خیلیا همینارو دارن اما خواستگار ندارن بازم.
من میشناسم که ثروتمند و آنچنانی بوده با یه خیاط عروسی کرده.
بحث اصلی اصلا به پول و ثروت نیست بحث اینه الان پسر خانواده دار و با غیرت و کاری که خانواده دوست باشه کم هست. فردی که معنای زندگی و بدونه و نرمال باشه و طرف مقابل و درک کنه افسانه ای شده.

السلام علیک یا اباعبدالله
با سلام خدمت همه دوستان گرامی
به علت سفر زیارتی اربعین حسینی تا اطلاع ثانوی قادر به پاسخگویی نمی باشم

السلام علیک یا ابا عبد الله
دوستان اگر نظری در این تاپیک دارند بفرمایند تا تاپیک را جمع بندی کنیم.

عزیزم سلام
من حال شما رو کاملا درک میکنم ...کاملا میفهمم در چه شرایطی هستی
توی دنیا یه چیزایی اصلا دست ما نیست مثل کشور یا خانواده ای که در آن متولد میشیم.
درسته از شرایط زندگیتون راضی نیستید اما محکوم به زندگی این چنینی نیز نیستید
شما انسان هستید و حق زندگی کردن در شرایط ایده آل رو دارید...
به نظرم سعی کنید وارد دنیا ها و فضاهای جدیدی شوید ...
با ماندن در این شرایط و درجا زدن به جایی نمیرسید...
به گروه های جدید و سالم وارد شوید .گروه ها و جمع هایی که محبت و انسانیت در آن موج میزند .با ورود به این فضاها قطعا حال روحیتون بهتر میشه و فضای اطرافتون پر از حس خوب و مثبت میشه.به مرور زمان این حال خوبتون باعث میشه دیدتون رو نسبت به زندگی عوض کنید و اتفاق های مثبت در زندگی جذبتان شود.
مثلا به بهزیستی ها یا سالمندان سر بزنید و حتی رایگان خدمت رسانی کنید.به کسایی که نیازمندن در حد تواناییتان کمک کنید...
قطعا قطعا دنیا جواب کارهای خیرتان را در آینده نزدیک به شما میدهد...
قوانین جذب را مطالعه کنید و به آن ایمان داشته باشید
دوست عزیز شما اکنون جوانید و فرصتهای زیادی دارید . عشق و محبت در دنیا فقط در دست مردی به نام شوهر نیست ....
قطعا افراد بسیاری وجود دارند که حتی محتاج لبخند شما هستند...
به دیگران خیر برسانید بدون منت و فقط برای رضای خدا تا خدا جوابتون رو بده...
عاقبت بخیر باشی عزیزم@};-

سوال:
من چند سال از سن ازدواجم گذشته و حسرت زیادی به دخترهایی که شوهر می کنند می خورم حال سوال من این است:
چرا خداوند به بعضی ها نعمتی رو نمیدهد یا خیلی دیر میدهد؟؟؟ چرا بعضی ها زود شوهر میکنند یا زن میگیرند یا حتی بهترین زندگی و همسر رو دارند در حالی که انسان های خوبی هم نیستند اما یکی هم مثل من تا آخر عمرش باید مجرد بماند با اینکه آدم خوبی هم هست و تلاشش را در حد خودش کرده است؟!

جواب:
در مورد نعمت هایی که خدا به افراد می دهد و تفاوتی که در این مورد بین افراد هست (مخصوصاً در بحث ازدواج) به چند نکته باید توجه بفرمایید:

1-موفق شدن به ازدواج به موقع و يا تاخير افتادن آن نشان از خوب بودن و يا بد بودن فرد ندارد و کسي که به موقع براي او خاستگار مي آيد و ازدواج مي کند اين گونه نيست که حتما آدم خوبي باشد و کسي که به اين کار موفق نمي شود(با رعايت مقدمات و مقصر نبودن در نتيجه) آدم بدي باشد.
چه بسا افرادي که از لحاظ ايمان و عمل صالح در جايگاه خوبي بوده و موفق به ازدواج به موقع نشده اند که نمونه آن حضرت معصومه(سلام الله علیها) است که از نظر شخصيت ديني در اوج هستند ولي ازدواج نکردند.

2- باید دانست که امورات زندگی ما در این دنیا بر اساس عملکردهای ما و اطرافیان ما متفاوت و متغیر خواهد بود:
گاهي انسان با سوء اختيار خود و حتي سوء اختيار ديگراني که در زندگي او تاثير گذار هستند يک وضعيتي براي زندگي خود رقم مي زند که اين وضعيت باعث مي شود آينده اش تحت الشعاع قرار گيرد وقتي که در سن ازدواج است هر خاستگاري که آمده به بهانه هاي مختلف از طرف خود و يا خانواده رد شده است و وقتي که سن ازدواج گذشت موقعيت ها هم از دست مي رود. اين سوء اختيار را بايد در زندگي بپذيريم و عواقب و اثرات آن را هم تحمل کنيم.
امروزه اوضاع فرهنگی و اقتصادی جامعه و خانواده ها باعث بالا رفتن سن ازدواج در بین جوانان شده است و این تاخیر در ازدواج باعث بیماری های روحی و روانی و حتی جسمی در بین این جوان ها و فشارهای عصبی در خانواده های آنها می شود. جوانی که آماده و مهیای ازدواج است و رفتار های احساسی و عاطفی اطرافیان (دو زوج جوان در فامیل و یا ...) را درک می کند بسیار آسیب پذیر خواهد بود ولی باید قبول کنیم که این وضعیت موجود یا تقصیر سوء اختیارهای خود و یا اطرافیان و یا جامعه است و الّا خدای متعال از لحاظ تکوینی و تشریعی (فراهم ساختن شرایط جسمی و روحی جوان ها و باز گذاشتن راه ازدواج آنها در همان سن از لحاظ شرعی) شرایط را فراهم ساخته است و این ما انسان ها هستیم که بعضاً با سوء اختیار خود، شرایط را تغییر می دهیم و موجب خراب شدن این سنت جاری و عالی الهی در جامعه هستیم.
باید بدانیم که خدا هیچ گاه نمی خواهد که جوانی که دارای شرایط ازدواج است در خانه بماند و نگاه حسرت بار به زندگی دیگران داشته باشد این عملکرد خود ما یا جامعه ماست که دامن ما را گرفته است:
خدا در قرآن می فرماید: «وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ»(1) و آنچه از رنج و مصائب به شما می‌رسد همه از دست (اعمال زشت) خود شماست در صورتی که خدا بسیاری از اعمال بد را عفو می‌کند.
تازه اگر خدا بخواهد به همه سوء اختیارهای ما ترتیب اثر دهد و آنها را بر زندگی ما جاری سازد وضع از این نیز خراب تر خواهد بود.

3- حال که این مشکل در زندگی شما وجود دارد (پیش نیامدن مورد مناسب برای ازدواج) شما باید بهترین راه را برای برون رفت از این مشکل انتخاب کنید یعنی بهترین علت ها را به کار ببندید تا ثمره مناسبی در این وضعیت نصیب شما شود و از خطرات این دوران در امان بمانید در این زمینه به چند نکته اشاره می کنم:

الف- قرآن می فرماید کسانی که شرایط ازدواج برای آنها فراهم نیست برای در امان ماندن از آسیب های این دوران باید عفت پیشه کنند عفت یعنی خویشتن نگه داری از گناه (چه فکری، چه عملی) ، عفت ورزی در زمانی که انسان نیاز به ازدواج دارد کمترین هزینه و بیشترین سود را دارد چه بسا کسانی که نمی توانند ازدواج کنند در این موقعیت به گناه رو می آوردند نه تنها مشکل آنها حل نمی شود که گرفتاری و تشویش خاطرشان چند برابر می شود و موقعیت های اجتماعی و معنوی شان را از دست می دهند:
قرآن می فرماید:
«وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يَجِدُونَ نِكَاحًا حَتَّىٰ يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ»
و آنان که وسیله نکاح نیابند باید عفت نفس پیشه کنند تا خدا آنها را به لطف و فضل خود بی‌نیاز گرداند.(2)
نتیجه عفت ورزی باز شدن راه و بی نیاز کردن خدا از فضلش آن بنده مومن را است

ب- در این دوران برای این که روانتان راحت تر باشد چشم و ذهنتان را کنترل کنید و نگذارید به روابط دیگران سرک بکشد(که موجب حسرت و نگرانی اش خواهد شد):
قرآن می فرماید: «وَلَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَىٰ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِنْهُمْ زَهْرَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا لِنَفْتِنَهُمْ فِيهِ ۚ وَرِزْقُ رَبِّكَ خَيْرٌ وَأَبْقَىٰ»
و هرگز به متاع ناچیزی که به قومی از آنان (قومی کافر و جاهل) در جلوه حیات دنیای فانی برای امتحان داده‌ایم چشم آرزو مگشا، و رزق خدای تو بسیار بهتر و پاینده‌تر است.(3)

ج- این اتفاق را امتحان الهی بدانید(هر چند خودمان مقصر در پیش آمدن این اوضاع هستیم) و در این امتحان صبر کنیم و با توکل به خدا پیشه ساختن تقوای الهی(نگهداری خود از گناه) راه را برای خود باز کنیم:
قرآن می فرماید: «وَ مَنْ یَتَّقِ اللهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً* وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْث لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اللهَ بالِغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَیْىء قَدْراً»(4)
و هر کس خدا ترس و پرهیزکار شود خدا راه بیرون شدن (از عهده گناهان و بلا و حوادث سخت عالم) را بر او می‌گشاید.
و از جایی که گمان نَبَرد به او روزی عطا کند، و هر که بر خدا توکل کند خدا او را کفایت خواهد کرد که خدا امرش را نافذ و روان می‌سازد و بر هر چیز قدر و اندازه‌ای مقرّر داشته است (و به هیچ تدبیری سر از تقدیرش نتوان پیچید).
د- دعا کردن و دادن صدقه می تواند برای رفع مشکل ازدواج بسیار موثر باشد.

4- باید بدانیم انسان ها در دار دنیا و سرای تزاحمات و سختی ها زندگی می کنند «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِي كَبَدٍ»(5) اگر انسان ئر این زندگی و سختی ها و مرارت هاآن هدفمند و صحیح رفتار کند موجب پیشرفتهای معنوی انسان می شود و اگر خدای ناکرده انسان در این امتحانات کوتاه بیاید و پیروی هوای نفس بنماید چیزی جز شقاوت و سیه روزی به همراه نخواهد داشت . این مشکلات و سختی های زندگی (که برای هر کس به شکلی خود نمایی می کند) برنامه تربیت انسان هاست که باید به بهترین نحو از آنها استفاده کرد.

پی نوشت ها:
1-شورا: 30
2-نور: 33
3- طه: 31
4- طلاق: 2- 3.
5- بلد: 4.

موضوع قفل شده است