جمع بندی همسری از جنس خودتان

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همسری از جنس خودتان

سلام.منظور آیه قرآن که از جنس خودتان برایتان همسرانی آفریدیم،چیست؟
آیا هر کودک هنگام به دنیا آمدن مشخص است که قرار است با چه کسی ازدواج کند؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد هدی

[TD][/TD]

baharbostan;999116 نوشت:
آیا هر کودک هنگام به دنیا آمدن مشخص است که قرار است با چه کسی ازدواج کند؟

با سلام و عرض ادب
مراد از هم جنس بودن در ازدواج که در برخی آیات قرآن کریم به آن تصریح شده است، مشخص بودن فرد مقابل از نظر مشخصات فردی نیست بلکه منظور هم جنس و هم سنخ بودن است.
در ادامه به آیات مربوطه و نیز نظر مفسران می پردازیم

«وَاللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا وَجَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَزْوَاجِكُمْ بَنِينَ وَحَفَدَةً ...» (1)؛

و خدا براى شما از خودتان همسرانى قرار داد و از همسرانتان براى شما پسران و نوادگانى نهاد.

«فَاطِرُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا...»(2)؛پديدآورنده آسمانها و زمين است از خودتان براى شما جفتهايى قرار داد.

«وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً ...»(3)؛ و از نشانه‏ هاى او اينكه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفريد تا بدانها آرام گيريد و ميانتان دوستى و رحمت نهاد .

1. نحل/72
2. شوری/11
3. روم/21

و اما نظر مفسران بزرگوار درباره فراز مورد سوال شما از آیات شریفه فوق :

«مى‏ گويد:" خداوند براى شما از جنس خودتان همسرانى قرار داد" (وَ اللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجا(
همسرانى كه هم مايه آرامش روح و جسمند و هم سبب بقاء نسل(4)«.
« «وَ اللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجا
أي جعل لكم من جنسكم‏ یعنی از جنس خودتان » (5)

« از الطاف و حكمت‏هاى الهى، سنخيّت ميان زن و شوهر است. «جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ»»(6)
لذا از مجموع ایات و تفاسیری که بیان شد بر می آید که مراد از انفسکم یعنی همسرانی از جنس خودتان یعنی از آدمیان قرار داد نه به این معنا که مشخص باشد هر کودک با چه کسی ازدواج کند.

4. مکارم شیرازی، تفسير نمونه، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1371، چاپ دهم، ج11، ص 315.
5. طبرسی، مجمع البیان، به تصحیح فضل الله یزدی طباطبایی و هاشم رسولی، انتشارات ناصر خسرو، تهران، 1372، چاپ 3،ج6، ص576.
6. قرائتی، تفسير نور، مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن، تهران،1388، چاپ اول،تفسیر نور، ج4، ص552
.

سلام روز بخیر

برداشت شخصی من این هست که ما آفریده شدیم و بهمون عقل و اختیار داده شده. در زندگی تلاش هایی میکنیم و به موازات اونها دعاهایی برای برآورده شدن حوائج داریم. برای ازدواج کسی از قبل برای ما ممکنه تعیین شده باشه (سرنوشت) یا نه سر یکسری اتفاقات که خودمون خبر نداریم اون فرد تعیین شده از دایره ی زندگیمون خارج بشه . مثلا :

دو نفر رابطه ی عاطفی محکمی دارن تا اینکه کدورتی یا اتفاقی پیش میاد که برای همیشه مسیر زندگیشون از هم جدا میشه علی رغم اینکه سالها فکر میکردن مال همن و یا حتی نامزد بودن.
یا اینکه سر یکسری اتفاقا عجیب دو نفر بهم علاقه مند میشن که اصلا فکرشم نمیکردن .

من عقیده دارم دعا و بیان خواسته ها در درگاه خداوند تأثیر زیادی در زندگی داره . گاهی اصلا ممکنه سرنوشت قطعی تغییر پیدا کنه مثل اتفاقاتی که در شب قدر میافته و مسیر آدما عوض میشه. برای ازدواجم همینه.

اما حرف کارشناس محترم رو هم تأیید میکنم .

با سلام و عرض ادب
بله بحث انتخاب همسر بجای خود؛ اما سوال استارتر محترم درباره این فراز آیه بود
«جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا» که ایشان از این تصور و باور سوال فرمودند که آیا این فراز به این معناست که در هنگام تولد اشخاص، زوج و همسر آنها مشخص می شود؟ که عرض شد این فراز آیه گویای این است که خداوند از جنس انسان و بشر، برای انسان همسر آفرید. امروزه متاسفانه در کشورهای مختلف می شنویم که انسانهایی با حیوانات(سگ،گربه،الاغ،اسب و...) ازدواج میکنند. فراز مورد اشاره از ایات قرآن کریم تصریح دارد به اینکه خداوند برای انسانها، همسرانی از جنس خودشان یعنی انسان، خلق فرموده است.
آنچه بیان کردید بجای خود بحث صحیحی است اما سوال مطرح شده در ابتدای تاپیک، ناظر به مطلبی است که عرض کردیم.

هدی;999554 نوشت:
از جنس خودتان یعنی از آدمیان

سلام ، میگین یعنی نمیشه با جن ها ازدواج کرد ؟ پس چرا میگن آیت الله بهجت گفتن میشه یعنی ایشون متوجه این موضوع نبودن ؟

عزیزم تو اگه

«جنی»

را پیدا کردی باهاش ازدواج کن به حرف کسی هم گوش نده

به من بیاموز;1001043 نوشت:
سلام ، میگین یعنی نمیشه با جن ها ازدواج کرد ؟ پس چرا میگن آیت الله بهجت گفتن میشه یعنی ایشون متوجه این موضوع نبودن ؟

سلام
ظاهرا فقط ایت الله بهجت جایز دونستن نه دیگران
بحث ازدواج با جنیان یا رابطه جنسی با آنها در چند جا مطرح میشه
1
در قران گفته شده ابلیس در اولاد انسانها شریک میشه. اینکه منظورش چیه اختلافه...
2
فرزندان آدم با چه کسی ازدواج کردند؟
برخی میگویند زنهای فرزندان آدم ، از جنیان بودند
3
احتلام چه طور رخ میده؟ میگن امام محتلم نمیشه چون این یه جور ارتباط با اجنه هست....
4
آیه هم که میگه همسری از خودتان.
همانطور که خدا میگه پیامبری از خودتان برایتان فرستادم.
اگر فرشته بودید برایتان فرشته میفرستادم.
مگه بگیم منظورش موجود عاقل مختار هست، چون نفس انسان یا روح انسان جنسیت ندارد.
با این تفسیر
جن ها هم عاقل هستند. اختیار دارند. بهشت و جهنم دادند. تکلیف دارند.
اینطوری باشد اشکالی ندارد.
خدا از جنس ما انسانها برای ما همسر افرید.

انسان را تعریف کنیم : موجودی دارای نفس که می اندیشد و تعقل میکند و مختار است.
جن نیز می اندیشد و مختار است.
ولی خوب این معنایی بعید است و معنای متبادر به ذهن این نیست.
( البته اشکال دیگری هست. اگر بخواهیم روح و نفس رو پیش بکشیم پس هم جنس بازی هم بی ایراد میشه! در صورتی که خدا لواط را حرام دانسته است.)

دختر دهه شصتی;999571 نوشت:
یا اینکه سر یکسری اتفاقا عجیب دو نفر بهم علاقه مند میشن که اصلا فکرشم نمیکردن
سلام
نقدی به صحبت‌های شما ندارم فقط خواستم نکته‌ای را یادآور شوم. و البته تعجب کردم چطور استاد "هدی" زیر صحبت شما لایک زدند!!
خواهر گرامی، از نظر اسلام، نه دختر و نه پسر حق ندارند تا قبل از خوانده شدن خطبهء عقد به هم علاقمند شوند

خباء;1001856 نوشت:
البته اشکال دیگری هست. اگر بخواهیم روح و نفس رو پیش بکشیم پس هم جنس بازی هم بی ایراد میشه! در صورتی که خدا لواط را حرام دانسته است

سلام ، اتفاقا اگر بخواهیم جسم را پیش بکشیم هم جنس بازی هم بی ایراد میشه!

یعنی اگر منظور از اینکه همسری از جنس خودتان برای شما آفریدیم این بود که از نظر جسمی از جنس شما بود اون وقت همسر مرد باید مرد بود چون ما به زن میگن جنس مخالف !

به من بیاموز;1002313 نوشت:
سلام ، اتفاقا اگر بخواهیم جسم را پیش بکشیم هم جنس بازی هم بی ایراد میشه!

یعنی اگر منظور از اینکه همسری از جنس خودتان برای شما آفریدیم این بود که از نظر جسمی از جنس شما بود اون وقت همسر مرد باید مرد بود چون ما به زن میگن جنس مخالف !

سلام
از نظر علمایی چون ایت الله جوادی آملی، روح زن و مرد جنسیت ندارد. یعنی مذکر و مونث ندارد.

مقصود من این بود که اگر فرض کنم مقصود خدا از هم جنس بودن در ازدواج ، هم جنس بودن روح انسانها باشد، پس مرد و زن تفاوتی نخواهند داشت.
یعنی روح یک مرد، هم جنس روح زن است.
روح یک مرد هم جنس روح یک مرد دیگر است.
روح یک زن هم جنس روح یک زن دیگر است.

با این تفسیر هر انسانی هم جنس انسان دیگر خواهد بود.

که این کاملا اشتباه است.
زیرا قرآن لواط را حرام می داند.
هم چنین قرآن هر نوع رابطه جنسی به غیر از همسر و کنیز را حرام می داند.
از طرفی چنین معنایی بسیار بعید است.

حالا چرا ایت الله بهجت ازدواج با جن رو جایز دونستن رو نمی دونم.....

البته برداشتهای عجیب و غریبی نسبت به آیات لواط و ازدواج وجود دارد که فکر نمیکنم مصلحت باشد بیان شود.

خباء;1002320 نوشت:
از نظر علمایی چون ایت الله جوادی آملی، روح زن و مرد جنسیت ندارد. یعنی مذکر و مونث ندارد.

سلام اصلا در آیه بحث جنس نیست ، فرموده از خودتان ، اگر از خودتان منظور جنس و جنسیت باشد که تناقض رخ میدهد ! یعنی از این آیه در هر دو صورت نمیتوان حرام بودن لواط را در آورد به نظرم .

به من بیاموز;1002343 نوشت:
سلام اصلا در آیه بحث جنس نیست ، فرموده از خودتان ، اگر از خودتان منظور جنس و جنسیت باشد که تناقض رخ میدهد ! یعنی از این آیه در هر دو صورت نمیتوان حرام بودن لواط را در آورد به نظرم .

سلام
می توانید بیشتر توضیح دهید که شما چه برداشتی از ''من انفسکم'' دارید؟
شاید بهتر است بگوییم برداشت شما از ''من انفسکم ازواجا'' چیست؟

برداشت من این هست که '' من انفسکم'' ، غیر انسانها رو خارج میکنه.
یعنی فرشته ها و جنیان و حیوانات ، از '' من انفسکم'' نیستند.

و ''ازواجا'' داره به جنسیت مونث و زنها اشاره میکنه.

با این حساب ازدواج با جنیان و فرشتگان و حیوانات درست نیست.
چون فرمود من انفسکم
و ازدواج با هم جنس ها ( مرد با مرد یا زن با زن) درست نیست
چون فرمود ازواجا ( شاید به قول شما از این آیه نشه حرمت لواط رو فهمید. به هر حال منم ادعای قطعیت صد در صدی ندارم. چون اگه بحث احتمال باشه بعضی ها میگن لواط هم به خودی خودش در قران حرام نیست بلکه به خاطر ترک زوجه حرام شده و به همین خاطر خدا میگه چرا زنهاتون رو ترک کردید!! یا حتی در سوره مومنون بعضی ها میگن ازدواج برای بچه اوردن تنها محدود به زن و کنیز است و الا ارتباط جنسی خلاف حفظ فرج نیست!!! یا بعضی ها میگن ما ملکت ایمانکم شامل هر چیزی که مال ما باشه هست حتی اشیاء با این توجیه میگن خودارضایی اشکال نداره!! )

در کل برداشت من از این آیه این هست که ازدواج تنها با انسانی که مونث هست درست است.
شاید نشه روی تک تک لغات زیاد مته به خشخاش گذاشت اما فهم کلی من از آیه همین بود.
قرائن دیگه ای که میگه ازواجا به معنای زن و جنس مونث هست: ضمیر ''ها'' و اشاره به فرزند آوری ازواج که برای جنس مونث است. ( که برای اینها هم توجیهات مخالف هست. مثلا ضمیر ها به خاطر جمع بودن یا مانند اون باشه و برای اون یکی دیگه هم توجیه دارن)

baharbostan;999116 نوشت:

"جنس" در اینجا به معنی "نوع" است.

به من بیاموز;1001043 نوشت:

میشه اما دردسرهایش زیاد است.
مثلا همسر جن میتونه هر وقت دلش خواست تغییر شکل بده و به شکل حیوانات و اژدها و ... در بیاد.
احتمالا بچه ای که یک والدش جن باشه هم چنین قدرتی را دارد.

جایی خواندم که کسی با جنی ازدواج کرده بود. همسر جنی اش به او گفت: من توی اتاق میخام به بچه هایم شیر بدهم. تو داخل اتاق را نگاه نکن.
آن شخص یواشکی از لای در داخل اتاق را نگاه کرده بود و یک اژدهای بزرگ ترسناک را دیده بود که چند بچه اژدها دورش بودند...
آن شخص از ترس فرار کرد.

ظاهرا اینکه زن، آدم باشد و مرد جن باشد، با اینکه زن جن باشد و مرد آدم باشد فرق دارد.
اگر زن جن باشد، گویا موقع ارتباط زناشویی با یک مرد آدم، مرد آدم تا سر حد مرگ ضعیف می شود... (ماجرای واقعی که اتفاق افتاده)

در زمان جاهلیت در مکه که زنهای فاسد از این طریق کاسبی میکردند، یکی از زنهای فاسد می گفت: مردی جنی پیش من میآمد و با من رابطه داشت. روزی دیدم روی دیوار نشسته (؟) و داخل نمیاید. پرسیدم چرا داخل نمی آیی؟ گفت: شخصی از بین شما به پیامبری مبعوث شده و مردم را از این کارها نهی میکند. من به دین او گرویده ام و آمده ام به تو بگویم که دیگر پیش تو نمی آیم.
آن زن می گوید: من تا آن لحظه، خبری در مورد محمد نشنیده بودم. اما آن روز از خانه بیرون آمدم و شنیدم که مردم می گویند: محمد امین ادعای پیامبری کرده است....

من همیشه این سئوال برام هست که حالا که امکان ازدواج و حتی بچه دار شدن انسان با جن هست، ممکنه یک فرد نیمه انسان و نیمه جن، مریض بشه و به دکتر مراجعه کنه و دکتر براش آزمایش یا عکس بنویسه و بعد متوجه بشوند که آزمایش یا عکسش مثل سایر آدمها نیست؟؟

Reza-D;1002172 نوشت:
سلام
نقدی به صحبت‌های شما ندارم فقط خواستم نکته‌ای را یادآور شوم. و البته تعجب کردم چطور استاد "هدی" زیر صحبت شما لایک زدند!!
خواهر گرامی، از نظر اسلام، نه دختر و نه پسر حق ندارند تا قبل از خوانده شدن خطبهء عقد به هم علاقمند شوند

حتما صلاح دونستن بهتر هست به نظر اساتید احترام بگذارید.

دختر دهه شصتی;1002423 نوشت:
حتما صلاح دونستن بهتر هست به نظر اساتید احترام بگذارید
احترام که قطعاً می‌گذارم، اما احترام گذاشتن به معنای پذیرش بی چون و چرای سخن دیگران نیست
ضمناً خطاب من به شما بود نه به کارشناس تاپیک

Reza-D;1002431 نوشت:
احترام که قطعاً می‌گذارم، اما احترام گذاشتن به معنای پذیرش بی چون و چرای سخن دیگران نیست
ضمناً خطاب من به شما بود نه به کارشناس تاپیک

من هم صلاح دونستم ، مختارین میتونین نپذیرین مهم نیست Smile

دختر دهه شصتی;1002433 نوشت:
من هم صلاح دونستم ، مختارین میتونین نپذیرین مهم نیست
نه پذیرفتن من مهم است و نه صلاح دانستن شما
عرض شد مطلبی که گفتید نظر اسلام نیست، چه شما گفتنش را صلاح بدانید و چه ندانید

Reza-D;1002443 نوشت:
نه پذیرفتن من مهم است و نه صلاح دانستن شما
عرض شد مطلبی که گفتید نظر اسلام نیست، چه شما گفتنش را صلاح بدانید و چه ندانید

منظور از علاقه که عرض کردم اونچیزی نبود که ذهن شما درگیرش هست ارتباطاتی بود که غلط و درست بین جوانان رایج هست.

البته قبول دارم مطالب سنگین هست و باید بیشتر توضیح بدم .

خباء;1002377 نوشت:
سلام
می توانید بیشتر توضیح دهید که شما چه برداشتی از ''من انفسکم'' دارید؟
شاید بهتر است بگوییم برداشت شما از ''من انفسکم ازواجا'' چیست؟

برداشت من این هست که '' من انفسکم'' ، غیر انسانها رو خارج میکنه.
یعنی فرشته ها و جنیان و حیوانات ، از '' من انفسکم'' نیستند.

و ''ازواجا'' داره به جنسیت مونث و زنها اشاره میکنه.

با این حساب ازدواج با جنیان و فرشتگان و حیوانات درست نیست.
چون فرمود من انفسکم
و ازدواج با هم جنس ها ( مرد با مرد یا زن با زن) درست نیست
چون فرمود ازواجا ( شاید به قول شما از این آیه نشه حرمت لواط رو فهمید. به هر حال منم ادعای قطعیت صد در صدی ندارم. چون اگه بحث احتمال باشه بعضی ها میگن لواط هم به خودی خودش در قران حرام نیست بلکه به خاطر ترک زوجه حرام شده و به همین خاطر خدا میگه چرا زنهاتون رو ترک کردید!! یا حتی در سوره مومنون بعضی ها میگن ازدواج برای بچه اوردن تنها محدود به زن و کنیز است و الا ارتباط جنسی خلاف حفظ فرج نیست!!! یا بعضی ها میگن ما ملکت ایمانکم شامل هر چیزی که مال ما باشه هست حتی اشیاء با این توجیه میگن خودارضایی اشکال نداره!! )

در کل برداشت من از این آیه این هست که ازدواج تنها با انسانی که مونث هست درست است.
شاید نشه روی تک تک لغات زیاد مته به خشخاش گذاشت اما فهم کلی من از آیه همین بود.
قرائن دیگه ای که میگه ازواجا به معنای زن و جنس مونث هست: ضمیر ''ها'' و اشاره به فرزند آوری ازواج که برای جنس مونث است. ( که برای اینها هم توجیهات مخالف هست. مثلا ضمیر ها به خاطر جمع بودن یا مانند اون باشه و برای اون یکی دیگه هم توجیه دارن)

سلام متوجه شدم ، البته اگر اشاره به فرزند آوری باشد میتواند برای مونث ها جنس مذکر و برای مذکر ها جنس مونث باشد !

عبد شکور;1002388 نوشت:
اگر زن جن باشد، گویا موقع ارتباط زناشویی با یک مرد آدم، مرد آدم تا سر حد مرگ ضعیف می شود... (ماجرای واقعی که اتفاق افتاده)

خب پس چاره چیه چطوری میشه در برابر جن از خود محافظت کرد ؟ مخصوصا اگر جن سیاه باشد ؟

به من بیاموز;1002707 نوشت:
خب پس چاره چیه چطوری میشه در برابر جن از خود محافظت کرد ؟ مخصوصا اگر جن سیاه باشد ؟

سلام
جن سیاه و سفید داره؟
فرقشون چیه؟

الرحیل;1002723 نوشت:
سلام
جن سیاه و سفید داره؟
فرقشون چیه؟

سلام جن های سیاه معمولا شیطانی هستن ولی هر چی رنگشون روشن تر باشه ( رنگ طاهریشون رو نمیگم ) روحانی تر هستن .

سفید دیگه آخرشه ، سیاه ها دشمن سفید ها هستن .

البته یکی میگفت جن ها میتونن رنگ باطنیشون رو عوض کنن ولی بنده فکر نمیکنم .

پرسش: منظور آیه قرآن که از جنس خودتان برایتان همسرانی آفریدیم،چیست؟ آیا هر کودک هنگام به دنیا آمدن مشخص است که قرار است با چه کسی ازدواج کند؟

پاسخ: مراد از هم جنس بودن در ازدواج که در برخی آیات قرآن کریم به آن تصریح شده است، مشخص بودن فرد مقابل از نظر مشخصات فردی نیست بلکه منظور هم جنس و هم سنخ بودن است.
«وَاللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا وَجَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَزْوَاجِكُمْ بَنِينَ وَحَفَدَةً ...» (1)؛
و خدا براى شما از خودتان همسرانى قرار داد و از همسرانتان براى شما پسران و نوادگانى نهاد.

«فَاطِرُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا...»(2)؛پديدآورنده آسمانها و زمين است از خودتان براى شما جفتهايى قرار داد.
«وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً ...»(3)؛ و از نشانه‏ هاى او اينكه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفريد تا بدانها آرام گيريد و ميانتان دوستى و رحمت نهاد .
و اما نظر مفسران بزرگوار درباره فراز مورد سوال شما از آیات شریفه فوق :

«مى‏ گويد:" خداوند براى شما از جنس خودتان همسرانى قرار داد" (وَ اللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجا(
همسرانى كه هم مايه آرامش روح و جسمند و هم سبب بقاء نسل(4)«.
« «وَ اللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجا
أي جعل لكم من جنسكم‏ یعنی از جنس خودتان » (5)

« از الطاف و حكمت‏هاى الهى، سنخيّت ميان زن و شوهر است. «جَعَلَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ»»(6)
لذا از مجموع ایات و تفاسیری که بیان شد بر می آید که مراد از انفسکم یعنی همسرانی از جنس خودتان یعنی از آدمیان قرار داد نه به این معنا که مشخص باشد هر کودک با چه کسی ازدواج کند.

پی نوشت ها:
1. نحل/72
2. شوری/11
3. روم/21
4. مکارم شیرازی، تفسير نمونه، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1371، چاپ دهم، ج11، ص 315.
5. طبرسی، مجمع البیان، به تصحیح فضل الله یزدی طباطبایی و هاشم رسولی، انتشارات ناصر خسرو، تهران، 1372، چاپ 3،ج6، ص576.
6. قرائتی، تفسير نور، مرکز فرهنگی درسهایی از قرآن، تهران،1388، چاپ اول،تفسیر نور، ج4، ص552

موضوع قفل شده است