جمع بندی اوضاع نابسامان جامعه و کارآمد نبودن حکومت اسلامی

تب‌های اولیه

167 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اوضاع نابسامان جامعه و کارآمد نبودن حکومت اسلامی

با سلام خدمت کارشناس محترم

با توجه به مشکلات و اوضاع فعلی جامعه، بر فرض که ولایت فقیه به لحاظ تئوریک قابل اثبات باشد
و ادله عقلی و نقلی ولایت فقیه، ضرورت آن را به صورت قطعی اثبات کنند
اما پس از گذشت 40 سال از حاکمیت ولی فقیه، آیا این همه مشکلات گویای این نیست که این تئوری و لو منطقی و مشروع،
اما در مقام عمل قابل اجرا نیست؟

با تشکر

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد مسلم

[TD][/TD]

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

یار مهربان;999005 نوشت:
با توجه به مشکلات و اوضاع فعلی جامعه، بر فرض که ولایت فقیه به لحاظ تئوریک قابل اثبات باشد
و ادله عقلی و نقلی ولایت فقیه، ضرورت آن را به صورت قطعی اثبات کنند
اما پس از گذشت 40 سال از حاکمیت ولی فقیه، آیا این همه مشکلات گویای این نیست که این تئوری و لو منطقی و مشروع،

منشأ این اشکال نگاه صفر و صدی است؛ اگر انجام یک کار به نتیجه 100درصدی منتهی نشد نمی توان آن را ناکارآمد و شکست خورده دانست؛ بالاخره تأثیرگذاری یک علت، نسبی است، رهبری چه معصومانه و چه غیر معصومانه علت تامّه برای سعادت در یک جامعه نیست که بگوییم چرا با رهبری الهی همچنان مشکلات وجود دارد.
در حکومت پیامبر(صلی الله علیه و اله) و امیرالمومنین(علیه السلام) هم ناکارآمدی هایی وجود داشت که منتسب به خود ایشان نبود، اما نباید به خاطر آن اصل کارآمدی حکومت معصوم را زیر سوال برد.
برای قضاوت باید دید که آیا این مشکلات و ناکارآمدی ها ناشی از ولی فقیه است یا موانع دیگری در کار است؛ ما می توانیم عوامل متعددی برشماریم که منجر به مشکلات در اداره جامعه میشود:

الف) بصیرت مردم و مقبولیت رهبری

قدرت هر رهبری در گرو مقبولیت مردمی است، ورگنه اگر علی(ع) هم در جامعه ای باشد اما مردم از او پشتیبانی نکنند قرار نیست به صرف وجود علی(ع) جامعه سعادتمند شود. بنابراین گاهی ناکارآمدی های و مشکلات نه از جانب حاکم، بلکه ناشی از کم کاری سایر مسئولین و یا عدم مقبولیت و حمایت مردم است.
خصوصا وقتی به خاطر دخالت دادن نظر مردم قرار است بخش عظیمی از مسئولین در قوه مجریه و قوه مقننه توسط مردم انتخاب شوند، طبیعتا رهبری باید به خاطر مصلحت مهم تر که مشارکت مردم در سرنوشتشان است، به منتخب آنها در یک چارچوب آزادی عمل بدهد ولو آنکه مخالف نظر او باشد.

اما در هر صورت حفظ حرکت کلان انقلاب بر عهده رهبری است که امروزه حفظ آن به خوبی مشهود است، در طول دوران انقلاب شخصیت های مختلفی به روی کار آمدند که برخی از آنها چون بنی صدر هیچ تعلق خاطری به انقلاب اسلامی و آرمان های امام(ره) نداشتند و برخی از مقام های ارشد در برخی دولت ها اکنون تحلیلگران شبکه های بی بی سی و سی ان ان هستند اما به لطف حضور و نظارت ولایت فقیه اصل انقلاب در مسیر انقلابی و استعمارستیزی خود باقی مانده است.

ب) نقش آفرینی دشمنان

گاهی بخشی از مشکلات ناشی از به دشمنی دشمنان است؛ این مسئله همواره در طول تاریخ وجود داشته است، که برترین رهبران الهی هم در حکومتشان از جانب دشمنان با مشکلاتی مواجه شده اند.
اصلا وجود حکومت اسلامی موجب شدت گرفتن دشمنی ها خواهد شد، این یک مسئله بدیهی است؛ اما آیا می شود گفت به خاطر این که دشمنی ها کم شود باید دست از حاکمیت اسلامی برداشت؟!

بنابراین برای کارآمدی ولایت فقیه باید به خود ولایت فقیه نگاه کرد، نه مشکلاتی که ممکن است از عوامل و موانع دیگر نشأت گرفته باشند؛ این ثمرات و کارآمدی های ولایت فقیه خودش بحث مفصلی می طلبد؛ برای آگاهی از کارآمدی های ولایت فقیه می توانید به این لینک مراجعه کنید: فواید ولایت فقیه

[=Times New Roman]استاد مسلم یه سوالی داشتم

اگر بر فرض الان نظام جمهوری اسلامی تصمیم بگیره که همه ی اختیارات رو به رهبری بده

و رهبری سیصد نماینده مجلس از نیروهای متخصص انقلابی و مومن انتخاب کنه برای مردم

و در تمام مسئولیت ها از بالا تا پایین تا جایی که انسانی وجود داشته باشه

نیروهای متخصص انقلابی و مومن بزاره و بگه مردم نمی تونن نماینده خوب انتخاب کنند

و من به جاشون تصمیم می گیرم

و بعد این نماینده ها شروع به فعالیت کنن و مردم عملکرد خوبشون رو ببینند

به نظرتون چه اتفاقی میفته ؟

با رسم شکل توضیح دهید :khandeh!: ( 2 نمره )

با سلام و احترام مسعود عزیز

Im_Masoud.Freeman;999257 نوشت:
اگر بر فرض الان نظام جمهوری اسلامی تصمیم بگیره که همه ی اختیارات رو به رهبری بده
با رسم شکل توضیح دهید ( 2 نمره )

قطعا نظام اسلامی رشد چشمگیری خواهد داشت، اما باز هم اینطور نخواهد شد که تمام مشکلات از بین بروند؛ چون اولا رهبری برای اینکه تمام جریان ها احساس مشارکت کنند از تمام جریانات استفاده می کردند، همانطور که در مجمع تشخیص مصلحت چنین رویکردی دارند، لذا رهبری زمانی می توانند کاملا برترین ها را گزینش کنند که مردم هم به لحاظ فکری با ایشان همراه و هم نظر باشند.
و ثانیا بخشی از مشکلات ناشی از سودجویان و دنیا پرستان داخلی و دشمنان خارجی است، این که مافیای واردات خودرو یا سکه و ارز وجود دارد خب طبیعتا میتوانند تأثیر گذار باشند؛ همچنین دشمنانی که چهل سال است در قالب جنگ سیاسی، نظامی، و اقتصادی دارند با ملت ایران می جنگند بالاخره این جنگ را ادامه خواهند داد.

[="Times New Roman"][="Black"]

مسلم;999316 نوشت:
با سلام و احترام مسعود عزیز

قطعا نظام اسلامی رشد چشمگیری خواهد داشت، اما باز هم اینطور نخواهد شد که تمام مشکلات از بین بروند؛ چون اولا رهبری برای اینکه تمام جریان ها احساس مشارکت کنند از تمام جریانات استفاده می کردند، همانطور که در مجمع تشخیص مصلحت چنین رویکردی دارند، لذا رهبری زمانی می توانند کاملا برترین ها را گزینش کنند که مردم هم به لحاظ فکری با ایشان همراه و هم نظر باشند.
و ثانیا بخشی از مشکلات ناشی از سودجویان و دنیا پرستان داخلی و دشمنان خارجی است، این که مافیای واردات خودرو یا سکه و ارز وجود دارد خب طبیعتا میتوانند تأثیر گذار باشند؛ همچنین دشمنانی که چهل سال است در قالب جنگ سیاسی، نظامی، و اقتصادی دارند با ملت ایران می جنگند بالاخره این جنگ را ادامه خواهند داد.

سلام مجدد

پاسخی که من منتظرش بودم این بود که چنین چیزی غیرممکن است

یعنی فکر میکردم یک سری موانع سر راه ایشان هست که اصلا اجازه نمی دهد چنین اتفاقی رخ بدهد

ولی اگر واقعا چنین چیزی ممکن هست چرا رهبری چنین کاری نمی کنند ؟

یعنی مشکل شرعی و اخلاقی داره ؟

خب اینطور که شما میگید رشد چشمگیری خواهد داشت خوبه دیگه

تا روز قیامت ما همچنان مشکل داریم ولی خوب ما قراره رشد کنیم و حداقل مردم از این شرایط نجات پیدا میکنند

که با توجه به بسته پیشنهادی من ( :khandeh!: ) چنین چیزی ممکن هست.[/]

سلام

یار مهربان;999005 نوشت:

توکلی:در ۴۰سال بعد انقلاب قدرت در اختیار عده‌ای بیسواد و پررو بود
http://www.jahannews.com/news/644396/۴۰

با نگاهی به وضع این جامعه و نگاهی به سرنوشت روسا دولت در این 40 سال که بیش از یک سال این پست را در اختیار داشتند یعنی از موسوی تا روحانی سوال بی جوابی باقی نمی ماند.

استاد مسلم یه سوالی داشتم

با رسم شکل توضیح دهید ( 2 نمره )

دوست عزیز ورود رهبری به مسائل اقتصادی یعنی خود را در معرض انتقاد قرار دادن.اگر الان دلار 50000 هزار تومان هم شود دوستان بسیجی می توانند بی اندازند تقصیر اصلاح طلبان و منحرفین و به نوعی رئیس جمهور سیبل می شود بنابراین در این 40 سال و احتمالاً تا پایان این رژیم یک رئیس دولت که مورد تایید بسیجیان باشد پیدا نمی کنید.الان انقلابیون می توانند برای دیگران یک مدینه فاضله درست کنند که اگر رهبر و انقلابیون بر سر کار بیایند فلان می شود و بهمان می شود و ایران گلستان می شود. ولی اگر رهبری دخالت کند این مدینه فاضله خیالی از بین می رود.

این هم رسم شکل این 40 سال:

رهبری در حال سخرانی:

نقش رئیس جمهور:

مردم ایران:

رهبران حماس که دلار ما را می گیرند در خط مقدم جبهه در ویلا خود در قطر زیر باد کولر:

[=Times New Roman]استاد مسلم یه سوالی داشتم

سلام و عرض ادب

الان هم همه اختیارات با رهبر هست

اما رهبر هم آدم هست و اشتباه میکنه!

مثلا همین الان کسی رو رئیس صدا و سیما می کنه
که اون هم معصوم نیست
و تخصص لازم در این زمینه نداره

و می شه وضعیت کنونی صدا و سیما

یا کسانی رو برای شورای نگهبان انتخاب کردند

که تخصص لازم رو ندارند

و معمولا قوانین رو از دید حاکمیت نگاه می کنند

نه از دید اسلام !

به همین دلیل این همه قانون مغایر با اسلام وجود داره

تا نیاید گره از کار بشر وا نشود

حکومت زمانی اسلامی خواهد شد

که مردم بفهمند

تنها حاکمی که می تواند جامعه را به سعادت برساند

خود امام است

نه کسانی که به دروغ ادعای نیابت دارند!

در پناه حق تعالی

مسلم;999255 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

منشأ این اشکال نگاه صفر و صدی است؛ اگر انجام یک کار به نتیجه 100درصدی منتهی نشد نمی توان آن را ناکارآمد و شکست خورده دانست

سلام و عرض ادب

خود ولی فقیه اولی در سخنان خود گفته بود

اگر فقط یک وزارت فرهنگ را به ما بدهید

جامعه را اصلاح می کنیم! ( حداکثری نه صد در صدی )

اگر طی 10-15 سال اصلاح نشد

ما را بیرون کنید

حال که کل حکومت دست فقهاست !
و 40 سال گذشته است !

ربا بیداد می کند

انواع قوانین ضد اسلامی مثل جریمه دیرکرد و ... هم در حال اجراست

ان هم با حمایت خود حکومت فقها !

اکثر جامعه زیر خط فقر هستند

در حالی که اگر فقط درآمد معادن و منابع کشور

که جزو 5 کشور برتر دنیاست

بین همه مردم به عدالت تقسیم می شد

فقر بسیار ناچیز می بود

آیا وقت آن نرسیده که قبول کنند روش پیشنهادی ایشان هم درست نیست و تنها راه حل حکومت اسلامی است

آن هم به دست امامی که از طرف خداوند تعیین شده

نه نایب مثلا عام !!!

مسلم;999316 نوشت:
چون اولا رهبری برای اینکه تمام جریان ها احساس مشارکت کنند از تمام جریانات استفاده می کردند، همانطور که در مجمع تشخیص مصلحت چنین رویکردی دارند لذا رهبری زمانی می توانند کاملا برترین ها را گزینش کنند که مردم هم به لحاظ فکری با ایشان همراه و هم نظر باشند.

سلام

برادر عزیز، من که هر وقت سخنان رهبری را گوش کردم ایشان گفتند من از شخص یا جریان خاصی در انتخابات حمایت نمی کنم.خب مردم از کجا بفهمند نظر ایشان چیه!؟

اگر هم بخواهیم بر اساس احساسمان نظر بدهیم آقای خامنه ای از ابتدا انقلاب طرفدار اصولگرایان سنتی بودند.طبق این نظر هم در انتخابات قبلی هم باید رئیسی رای می آورد.

بهتر نیست به جای اینکه مردم خود را با رهبری هم نظر کنند رهبری هم مثل حضرت علی که در بین مردم کوچه و بازار می آمدند ایشان هم در کوچه و بازار بیایند و خود را با مردم مستضعف هم نظر کنند.

من شخصاً آقای خامنه ای را فردی با خصوصیات خوب می دانم شاید ارادتم کم شده باشد ولی هنوز ارادت دارم و اگر انتقادی می کنم از سر دلسوزی است،من سخنان امروز رهبری را در جمع بسیجیان گوش کردم و فرق خیلی خاصی با سخنان 10 و 20 پیش سال ایشان ندیدم، به نوعی خیلی سخت نیست شما حدس بزنید رهبری در سخرانی خود به چه مطالبی اشاره می کنند.آیا بهتر نیست شورای خبرگان به دنبال کسی با ایده های جدید باشد.اینکه به فکر تغییر رهبر باشیم خیلی بهتر از این است مردم (حتی قسمتی از قشر مذهبی) کم کم به فکر تغییر نظام بی افتند.رهبری به مهمی کل نظام نیست.

موفق و سلامت باشید

قدیما;999345 نوشت:
سلام

برادر عزیز، من که هر وقت سخنان رهبری را گوش کردم ایشان گفتند من از شخص یا جریان خاصی در انتخابات حمایت نمی کنم.خب مردم از کجا بفهمند نظر ایشان چیه!؟

اگر هم بخواهیم بر اساس احساسمان نظر بدهیم آقای خامنه ای از ابتدا انقلاب طرفدار اصولگرایان سنتی بودند.طبق این نظر هم در انتخابات قبلی هم باید رئیسی رای می آورد.

بهتر نیست به جای اینکه مردم خود را با رهبری هم نظر کنند رهبری هم مثل حضرت علی که در بین مردم کوچه و بازار می آمدند ایشان هم در کوچه و بازار بیایند و خود را با مردم مستضعف هم نظر کنند.

من شخصاً آقای خامنه ای را فردی با خصوصیات خوب می دانم شاید ارادتم کم شده باشد ولی هنوز ارادت دارم و اگر انتقادی می کنم از سر دلسوزی است،من سخنان امروز رهبری را در جمع بسیجیان گوش کردم و فرق خیلی خاصی با سخنان 10 و 20 پیش سال ایشان ندیدم، به نوعی خیلی سخت نیست شما حدس بزنید رهبری در سخرانی خود به چه مطالبی اشاره می کنند.آیا بهتر نیست شورای خبرگان به دنبال کسی با ایده های جدید باشد.اینکه به فکر تغییر رهبر باشیم خیلی بهتر از این است مردم (حتی قسمتی از قشر مذهبی) کم کم به فکر تغییر نظام بی افتند.رهبری به مهمی کل نظام نیست.

موفق و سلامت باشید

سلام
برادر من چه نهادی می تواند رهبر را تغییر دهد اگر منظورتان خبرگان هست که خبرگان در هر جلسه ای که گذاشته از رهبری رهنمود گرفته آنوقت بخواهند اینها رهبر را عزل کنند؟!!!!!!!!
بیشتر شبیه رویاست تا واقعیت.

س.سعید;999356 نوشت:
سلام
برادر من چه نهادی می تواند رهبر را تغییر دهد اگر منظورتان خبرگان هست که خبرگان در هر جلسه ای که گذاشته از رهبری رهنمود گرفته آنوقت بخواهند اینها رهبر را عزل کنند؟!!!!!!!!
بیشتر شبیه رویاست تا واقعیت.

سلام و عرض ادب

حرف شما صحیحه

ولی نیک بنگریم مشکل از خود قانون اساسی

مسئله اینجاست که خود خبرگان هم از زیر دست 6 فقیهی که در شورای نگهبان توسط رهبری انتخاب شده عبور کردند.جالب اینجاست در تعیین صلاحیت اعضا این شورا حتی 6 حقوق دان شورای نگهبان هم نباید دخالت کنند و جالب تر اینکه که اگر رهبر یک نفر را تایید صلاحیت کند حتی این 6 نفر فقیه هم نمی توانند آن نفر را رد کنند.

خود مجلس خبرگان هم دقت کنید کارش شده یکسری کار روتین که شامل انتقاد از غرب و توصیه به دولت برای رسیدگی به مشکلات و تمجید از درایت رهبری و بعد رفتن به خانه است.

باید دعا کنیم معجزه شود و مجلس خبرگان برای رهبری بعدی یک نفر با ایده جدید را انتخاب کنند.فعلاً که به نظر می رسد شانس رئیسی و صادق لاریجانی از همه بیشتره.یعنی همین آش و همین کاسه.

موفق و سلامت باشید

مسلم;999255 نوشت:
قدرت هر رهبری در گرو مقبولیت مردمی است، ورگنه اگر علی(ع) هم در جامعه ای باشد اما مردم از او پشتیبانی نکنند قرار نیست به صرف وجود علی(ع) جامعه سعادتمند شود. بنابراین گاهی ناکارآمدی های و مشکلات نه از جانب حاکم، بلکه ناشی از کم کاری سایر مسئولین و یا عدم مقبولیت و حمایت مردم است
سلام استاد عزیز
جالب است دخترهای بی‌حجاب و پسرهای فکلی، وقتی پای صندوق رای می‌روند، عضوی از اعضای بدن ایران هستند که حماسه‌ای دیگر آفریدند
اما همین‌ها وقتی به اوضاع نابسامان اعتراض می‌کنند، یک مشت غرب زده هستند که قصد اخلالگری دارند

من اصلاً قصد ندارم بحث را مستقیماً به سمت رهبری ببرم و حتی نسبت به نظرات دوستان مخالف رهبری، نقدهای فراوان دارم
بیشتر مایل هستم به کل نظام موجود به عنوان یک سیستم نگاه کنم و کلیتش را نقد کنم

استاد عزیز، امروز را با شما موافقم که مردم ما در جایگاه بسیار بدی هستند، اما 10 سال پیش چه؟ 20 سال پیش چطور؟ 30 سال پیش؟
مگر این مردم همان‌هایی نیستند که در مورد خوزستانی‌هایشان امام خمینی فرمودند دینشان را به اسلام ادا کردند؟
مگر همان‌هایی نیستند که 8 سال جان و مال و ناموس خود را فدای حفظ اسلام و ایران کردند؟
مگر حتی در همین زمانِ حال، این مردم همان‌هایی نیستند که در زمان انتخابات آنها را حماسه ساز خطاب می‌کنیم؟
اگر اینها را قبول دارید و همه می‌دانیم که مردم ما در گذشته چه بوده‌اند، انتقاد متوجه چه کسی باید باشد که آن مردم حالا تبدیل به این مردم شده‌اند؟

امام خمینی موجی راه انداختند و انقلابی مثال زدنی رخ داد و مردمی خالص و پاک به دنیا معرفی شدند
این مردم تحویل نظام داده شدند و بعد از 40 سال، نظام جمهوری اسلامی مردمی را بازپس داده که اگر یک لحظه غافل بشوی جیبت را می‌زنند!
استاد مسلم عزیز، یکی از اساسی‌ترین مشکلات ما در ایران این است که هر کسی اعتراض کند گمان می‌کنیم از عوامل دشمن است!

مسلم;999255 نوشت:
منشأ این اشکال نگاه صفر و صدی است؛ اگر انجام یک کار به نتیجه 100درصدی منتهی نشد نمی توان آن را ناکارآمد و شکست خورده دانست؛ بالاخره تأثیرگذاری یک علت، نسبی است
ببخشید استاد ولی این دقیقاً اشکال شما روحانیون محترم و دوست‌داشتنی است (جدای از بحث، خود می‌دانید چقدر برایم محترم هستید)
اتفاقاً این شما هستید که نگاه 0 و 100 دارید چون فکر می‌کنید همین که کارایی نظام 0 نیست پس یعنی خیلی کارایی داشته است!

بله، اگر
انجام یک کار به نتیجه 100درصدی منتهی نشد نمی‌توان آن را ناکارآمد و شکست خورده دانست
اما به همان میزان اگر یک کار به نتیجه‌ای فرضاً 20درصدی منتهی شد، نمی‌توان آن را کارآمد و پیروز دانست

مدام هم کشور را با کشورهایی مانند سوریه و فلسطین و عراق و اتیوپی و گینه مقایسه می‌کنید
و بعد برتری‌های ما نسبت به آنها را معرفی می‌کنید و به این نتیجه می‌رسید که نظام ما خیلی کارایی داشته است
درست موضوعی که در امضای من وجود دارد

مسلم;999255 نوشت:
گاهی بخشی از مشکلات ناشی از به دشمنی دشمنان است؛ این مسئله همواره در طول تاریخ وجود داشته است، که برترین رهبران الهی هم در حکومتشان از جانب دشمنان با مشکلاتی مواجه شده اند
قطعاً همینطور است استاد
ببینید برادر صحبتی دارم که فکر می‌کنم خیلی از دوستان حاضر در تاپی هم تمام منظورشان همین باشد
استاد عزیز، بیشتر کسانی که دارند به وضعیت موجود اعتراض می‌کنند از دشمنی غرب مطلع هستند
می‌دانند که اگر امروز آمریکا و انگلیس و امثال آنها اینقدر ثروت دارند، حاصل چپاول کشورهای ضعیف است
می‌دانند که بی.بی.سی . من و تو و voa شب و روز در حال تلاش برای تفرقه اندازی هستند

لذا برادر گرامی، هیچکس انتظار این را ندارد که ما هیچ مشکلی نداشته باشیم و نفری 20 میلیون حقوق بگیریم و هر کدام هواپیمای شخصی داشته باشیم
اعتراض دوستان به جاهایی است که بطور واضح مشخص است می‌شد مشکل نداشته باشیم اما داریم. اگر خواستید یکی یکی بحث می‌کنیم

یک نمونه‌اش صنعت خودروسازی است. می‌توان گفت بخاطر شرایط دشواری که داریم، نمی‌توانیم خودرویی در حد بنز و کادیلاک تولید کنیم. بله این را قبول دارم
اما استاد عزیز، اگر تمام توجیهات دنیا را هم جمع کنیم نمی‌توانیم توضیح بدهیم که چگونه ماشین صفرکیلومتر بدنه‌اش رنگ دارد!!!
اگر تمام توجیهات دنیا را هم جمع کنیم نمی‌توانیم توضیح بدهیم که چگونه ماشینی که از خط تولید بیرون آمده دنده عقب ندارد!!!
تمام توجیهات دنیا را هم جمع کنیم نمی‌توانیم توضیح بدهیم که چطور می‌شود اگزوز خودروی صفر کیلومتر را با سیم بسته باشند!!!

شما نگاه کنید در همان کشورهایی که ما به آنها می‌گوئیم کافر، برای ایمنی مسافران چقدر تلاش می‌کنند
آن وقت تا به امروز در ایران چند خانواده بخاطر بی‌کیفیتی و ناایمن بودن خودروهای خودروسازان دغدار شده‌اند؟
دیگر نازک شدن بدنه خودروها که به آمریکا ربطی دارد. چپاندن آشغال‌های 40 سال پیش به مردم با قیمت خودروهای 2018 که دیگر به صهیونیسم ربطی ندارد

در کشورهای دیگر اگر خودرویی نقص فنی داشته باشد، مدیرش تمام خودروها را فراخوانی می‌کند، رفع نقص می‌کند و از مشتری‌ها عذرخواهی می‌کند
دقت کنید فقط برای وجود یک نقص فنی! شما بفرمائید تا امروز که 40 سال از انقلاب می‌گذرد، چه برخوردی با خودروسازان ایرانی شده؟

تمامش فقط و فقط بخاطر سوء مدیریت فاجعه بار در ایران است که اسلام که هیچ، حتی پیش‌پا افتاده‌ترین استانداردهای اومانیستی را هم ندارد!
اختلاف حقوق بین افراد وحشتناک است، قرارداد کارمندان و کارگران کاملاً یک طرفه و به نفع کارفرماست (دقیقاً برخلاف نظر اسلام)
مجلس ما جزء معدود مجلس‌ها و پارلمان‌های دنیاست که هیچگونه شفافیتی برای عموم ندارد! حتی عراق و افغانستان شفایت مجلسشان بیشتر از ماست!
وضعیت اقتصادی هم که دیگر نیازی به توضیح ندارد. نمی‌دانم دیگر چه اتفاقی باید بیفتد که بپذیریم در اداره کشور بسیار بد عمل کردیم؟

قدیما;999360 نوشت:
باید دعا کنیم معجزه شود و مجلس خبرگان برای رهبری بعدی یک نفر با ایده جدید را انتخاب کنند
با اینکه خود من نیز انتقادهایی به رهبری دارم، اما عقیده دارم کم عیب‌ترین فرد در نظام ما با فاصلهء بسیار زیاد از سایر مسئولین، شخص رهبری هستند. همین مقدار نکات مثبت را هم که داریم مدیون وجود ایشان هستیم و اگر رهبری نبود، همین را هم از دست داده بودیم

از طرفی خیلی از مردم با موضوع رهبری رفتاری دوگانه دارند. یعنی وقتی رهبری در امور کشور دخالت نمی‌کنند، ایراد می‌گیرند که مشکلات کشور به این دلیل است که رهبری دخالت نمی‌کنند. اما وقتی ایشان در موضوعی ورود می‌کنند، می‌گویند رهبر دیکتاتور است! برعکس آنچه شما گفتید، نه تنها این رئیس جمهور نیست که سیبل است، بلکه شخص رهبری بوده که همیشه ایشان را سیبل قرار داده‌اند. در همین بحث برجام وقتی دیدند چه گندی زده‌اند، ناگهان فضای مجازی پر شد از اینکه چرا رهبری جلوی این مذاکرات را نگرفت؟! چرا گذاشت برجام بوجود بیاید؟!

شما حرف از حضرت علی(ع) زدید، این اتفاق دقیقاً مانند مارجرای خوارج با امام علی(ع) بود که هر چه ایشان در مورد بدعهدی معاویه نصیحتشان کرد گوش نکردند و گفتند باید برویم با معاویه مذاکره کنیم. بعد که معاویه کلاه گشاد بر سر آنها گذاشت، شمشیر گذاشتند روی گردن امام علی(ع) که تو چرا جلوی ما را نگرفتی؟!

من هیچ دل خوشی از این سیستم ندارم و اگر از من بپرسند می‌گویم مدیریت پت و مت از مدیریتِ مدیرانِ کشور ما بهتر است. اما انصاف این است که انتقاد بر روی قاعده و اصول باشد. از رهبری هم انتقاد کنید، اما خواهشاً با دلیل انتقاد کنید

Reza-D;999386 نوشت:
با اینکه خود من نیز انتقادهایی به رهبری دارم، اما عقیده دارم کم عیب‌ترین فرد در نظام ما با فاصلهء بسیار زیاد از سایر مسئولین، شخص رهبری هستند. همین مقدار نکات مثبت را هم که داریم مدیون وجود ایشان هستیم و اگر رهبری نبود، همین را هم از دست داده بودیم

کاملاً موافق

Reza-D;999386 نوشت:
از طرفی خیلی از مردم با موضوع رهبری رفتاری دوگانه دارند. یعنی وقتی رهبری در امور کشور دخالت نمی‌کنند، ایراد می‌گیرند که مشکلات کشور به این دلیل است که رهبری دخالت نمی‌کنند. اما وقتی ایشان در موضوعی ورود می‌کنند، می‌گویند رهبر دیکتاتور است! برعکس آنچه شما گفتید، نه تنها این رئیس جمهور نیست که سیبل است، بلکه شخص رهبری بوده که همیشه ایشان را سیبل قرار داده‌اند. در همین بحث برجام وقتی دیدند چه گندی زده‌اند، ناگهان فضای مجازی پر شد از اینکه چرا رهبری جلوی این مذاکرات را نگرفت؟! چرا گذاشت برجام بوجود بیاید؟!

دوست عزیز، چه کسی برجام را 20 دقیقه ای در مجلس تصویب کرد و وانمود کرد برای این کار با آقای حجازی مشاور رهبری هماهنگ هستند و به نوعی رهبری هم راضی هستند.

آقای علی لاریجانی نبود! چرا رهبری با این تدلیس ایشان برخورد نکردند!؟

همین آقای احمدی نژاد گذشته از انحرافاتش و عملکرد ضعیفش چند بار به رهبری درباره این آل لاریجانی که دارند می شوند شبیه آل برمکیان دوره بنی عباس همه چیز را در دست گرفتند نامه نوشتند و ایشان حتی جواب ندادند.

در مورد برجام بعد از اینکه همه قرار مدارها گذاشته شده بود رهبری چند شرط گذاشتند.آیا این شرایط بعد از اتمام تقریبی کار باید گفته می شد یا قبل از آن! این شرایط باید قبل از مذاکرات گفته می شد و به جد و مصرانه پیگیری می شد و اگر رعایت نشده بود تیم مذاکره کنند به ایران فرا خوانده می شد یا حتی عوض می شد نه در زمانی که مذاکرات تقریباً تمام شده ما چند شرط بگذاریم که مشخص هم بود انجام نمی شود.

پس انتقاداتی هم به رهبری وارد است و معصوم نیستند و بعضی از آنها را خودشان قبول کردند و این نکته بسیار ارزشمندی است. به قول شما همین نکات مثبت را هم از صدقه سر رهبری دارند ، روحانی که در بی کفایتی زده رو دست شاه سلطان حسین.

Reza-D;999386 نوشت:
شما حرف از حضرت علی(ع) زدید، این اتفاق دقیقاً مانند مارجرای خوارج با امام علی(ع) بود که هر چه ایشان در مورد بدعهدی معاویه نصیحتشان کرد گوش نکردند و گفتند باید برویم با معاویه مذاکره کنیم. بعد که معاویه کلاه گشاد بر سر آنها گذاشت، شمشیر گذاشتند روی گردن امام علی(ع) که تو چرا جلوی ما را نگرفتی؟!

امام علی توانایی برخورد با خوارج را در صفین نداشتند و جان مبارکشان در خطر بود ولی در اولین فرصت خوارج را تار و مار کردند

ولی شما برو از انقلابیون بپرس چرا رهبری برخورد نمی کنند! من با کسی از انقلابیون بحث نکردم که نگوید مصلحت است برخورد نشود.این مصلحت های الکی ممکن است این مملکت و نظام را بر باد دهد.

Reza-D;999386 نوشت:
من هیچ دل خوشی از این سیستم ندارم

این سیستم قابل اصلاح است به شرطی که هر انتقادی که می شود یک دبه ماست بر نداریم و ماست مالی و توجیه کنیم یا پشت گوش بندازیم.

من دوست دارم دوباره مثل 9 دی که دو ساعت قبل از شروع تظاهرات در میدان انقلاب حاضر بودم روحیه داشته باشم.ولی این وضعیت را که می بینم فکر می کنم بهتر است حتی در انتخابات بعدی شرکت هم نکنم.من انقلابی بودم ولی الان نیستم و دوست دارم دوباره انقلابی باشم ولی شرایط اصلاً مهیا نیست.

موفق و سلامت باشید

با سلام و احترام

جناب قدیمای عزیز، علی رغم احترامی که برای شما قائل هستم اما پست های شما انصافا اشکالات واردی نیستند، از یک نگرش عامیانه توأم با احساسات نشأت گرفته اند

قدیما;999324 نوشت:
دوست عزیز ورود رهبری به مسائل اقتصادی یعنی خود را در معرض انتقاد قرار دادن.اگر الان دلار 50000 هزار تومان هم شود دوستان بسیجی می توانند بی اندازند تقصیر اصلاح طلبان و منحرفین و به نوعی رئیس جمهور سیبل می شود بنابراین در این 40 سال و احتمالاً تا پایان این رژیم یک رئیس دولت که مورد تایید بسیجیان باشد پیدا نمی کنید.الان انقلابیون می توانند برای دیگران یک مدینه فاضله درست کنند که اگر رهبر و انقلابیون بر سر کار بیایند فلان می شود و بهمان می شود و ایران گلستان می شود. ولی اگر رهبری دخالت کند این مدینه فاضله خیالی از بین می رود.

این سخنان فاقد وجاهت علمی هستند، صرف یک ادعاست در حالی که حکمت این تقسیم وظائف چیز دیگری است! اما شما خواسته یا ناخواسته چنین القاء می کنید که رهبری برای اینکه مورد نقد واقع نشود در امور اقتصادی و اجرایی دخالت نمی کند! قطعا چنین نقدی یا نشأت گرفته از جهالت است یا نشأت گرفته از بدبینی!
خصوصا عکس هایی که بعد از ان ضمیمه نموده اید گویای این است که پست شما کاملا به دنبال تحریک احساسات مخاطب است.

مقام معظم رهبری یک روزی سکان قوه مجریه را در اختیار داشته اند، اما وظائف رهبری چیز دیگری است! امروزه حرکت کلان انقلاب که از وظائف رهبری است را که می بینیم اگر منصفانه نگاه کنیم می بینیم آنچه که بر عهده رهبری بوده به بهترین وجه انجام شده است.

قدیما;999345 نوشت:

بنده مطلقا نخواستم عرض کنم که رهبری طرفدار فلان جناح و بهمان جناح هستند! رهبری قطعا نگاهشان فراجناحی است و به توانایی های خود شخص نگاه می کنند؛ باید هم اینچین باشد!
واقعا پاسخ این اشکالات بدیهی است! حمایت رهبری از یک شخص یا جناح خاص در انتخابات معنای خیلی عمیقی دارد، و باعث شکاف در اصل انقلاب و مردم خواهد شد؛ فکر نمی کنم فهم آن خیلی دشوار باشد، با اندک تصوری روشن میشود که چنین رویکردی چه آسیب غیر قابل جبرانی به کشور می زند!

علاوه بر اینکه واقعا اصلا جناح مهم نیست، بنده هم اعتقادم همین است هرگز خودم را محدود به یک جناح و حزب نمی کنم! در تمام احزاب و جناح های کشور هم انسان های به درد بخوری هستند و هم تا دلتان بخواهد انسان های به درد نخور! رهبری فقط ملاک تعیین می کنند تا مردم این ملاک ها را برای تشخیص اصلح در دستور کار قرار دهند.

قدیما;999345 نوشت:
من سخنان امروز رهبری را در جمع بسیجیان گوش کردم و فرق خیلی خاصی با سخنان 10 و 20 پیش سال ایشان ندیدم، به نوعی خیلی سخت نیست شما حدس بزنید رهبری در سخرانی خود به چه مطالبی اشاره می کنند.آیا بهتر نیست شورای خبرگان به دنبال کسی با ایده های جدید باشد

جل الخالق...!! شاخصه های انقلابی گری مگر متغیر میشود؟! شما حرف های امیرالمومنین(ع) هم ببینید در طول تاریخ فرقی نمی کند؛ همواره بر دشمن شناسی، بصیرت، و تلاش تأکید کرده اند! خواهش می کنم نقد هم می خواهید بکنید منطقی باشد! توقع دارید رهبری بیایند بگویند ما دیگر با استعمار مشکلی نداریم، آنها هم دیگر دشمن ما نیستند!
من واقعا از بعضی از نقدهای دوستان تعجب می کنم!!

شروحیل;999342 نوشت:
آیا وقت آن نرسیده که قبول کنند روش پیشنهادی ایشان هم درست نیست و تنها راه حل حکومت اسلامی استآن هم به دست امامی که از طرف خداوند تعیین شده
نه نایب مثلا عام !!!

قدیما;999345 نوشت:
به فکر تغییر رهبر باشیم

س.سعید;999356 نوشت:

واقعا برایم تعجب آور است! نقدهایی غیر علمی و عمدتا نشأت گرفته از عدم آگاهی یا از سر احساسات مطرح می کنیم، بعد آنها را وارد می دانیم و به خاطر این نقدهای توهمی و تخیلی به فکر تغییر اصل حکومت یا تغییر آن مسئول مورد نقدمان می افتیم و بر سر آن بحث می کنیم!!
تمام شما چه اقرار کنید و چه نکنید در نهان خود کارآمدترین و پاک ترین و دلسوزترین مسئول حکومت را رهبری می دانید؛ براستی کدام انسان عاقلی برای رفع نقاط ضعفش، نقطه قوتش را تغییر می دهد؟!

در هر صورت این بحث خارج از موضوع تاپیک است، و بنده اگرچه آن را قابل قبول نمیدانم اما در برابر آن سکوت می کنم، و خواهش می کنم از طرح مباحث حاشیه ای و نامرتبط به موضوع تاپیک پرهیز کنید.

سلام آقا رضای عزیز

Reza-D;999362 نوشت:
جالب است دخترهای بی‌حجاب و پسرهای فکلی، وقتی پای صندوق رای می‌روند، عضوی از اعضای بدن ایران هستند که حماسه‌ای دیگر آفریدند
اما همین‌ها وقتی به اوضاع نابسامان اعتراض می‌کنند، یک مشت غرب زده هستند که قصد اخلالگری دارند

Reza-D;999362 نوشت:
امروز را با شما موافقم که مردم ما در جایگاه بسیار بدی هستند، اما 10 سال پیش چه؟ 20 سال پیش چطور؟ 30 سال پیش؟
مگر این مردم همان‌هایی نیستند که در مورد خوزستانی‌هایشان امام خمینی فرمودند دینشان را به اسلام ادا کردند؟
مگر همان‌هایی نیستند که 8 سال جان و مال و ناموس خود را فدای حفظ اسلام و ایران کردند؟
مگر حتی در همین زمانِ حال، این مردم همان‌هایی نیستند که در زمان انتخابات آنها را حماسه ساز خطاب می‌کنیم؟
اگر اینها را قبول دارید و همه می‌دانیم که مردم ما در گذشته چه بوده‌اند، انتقاد متوجه چه کسی باید باشد که آن مردم حالا تبدیل به این مردم شده‌اند؟

من همچنان معتقدم مردم ما مردم خوبی هستند، آنچه که گفته ام ملاک های کلی در توانایی رهبری است، یعنی بیان قاعده کردم که قدرت هر رهبری در دست مردم است. گاهی ممکن است مردم واقعا از سر دلسوزی به یک تصمیم اشتباه دست بزند مثل انتخاب بنی صدر!
من هرگز نخواستم بگویم مردم ما غرب زده و اخلال گر هستند، اتفاقا گاهی می گویم کاش مسئولین ما هم شبیه مردم بودند! برخی مسئولین ما غرب زده تر هستند، چون عمدتا تحصیل کردگان غرب هستند، اما مردم تححصیل کرده های همین دانشگاه های خودمان هستند.

این که مردم ما از زمان پهلوی و صدر انقلاب هم بدتر شده باشند را قبول ندارم، نه به لحاظ ظاهری، و نه به لحاظ باطنی برآورد بدتر شدن مردم اشتباه است(بحثش مفصل است)
علاوه بر اینکه این را باید در نظر داشت که هر مردمی غیر از مردم ایران اگر در معرض این هجمه سنگین دشمن قرار می گرفتند قطعا و قطعا وضعیتی ده ها برابر بدتر از مردم ایران داشتند، مردم ژاپن اگر هشت سال با دنیا می جنگیدند، و بیش از چهل سال تحریم فلج کننده روبرو بودند، واین هجمه سنگین و بی سابقه رسانه ای علیه فرهنگ و حکومتشان به راه افتاده بود قطعا الان وضعیتشان بدتر از ایران می بود.

بنابراین قطعا اینکه مردم معترض و منتقد را آشوب گر، و از عوامل دشمن بدانیم قطعا اشتباه بوده و رهبری هم چنین نظری ندارند و مطالبات مردم را به حق می دانند.

Reza-D;999362 نوشت:
اگر انجام یک کار به نتیجه 100درصدی منتهی نشد نمی‌توان آن را ناکارآمد و شکست خورده دانست
اما به همان میزان اگر یک کار به نتیجه‌ای فرضاً 20درصدی منتهی شد، نمی‌توان آن را کارآمد و پیروز دانست

مدام هم کشور را با کشورهایی مانند سوریه و فلسطین و عراق و اتیوپی و گینه مقایسه می‌کنید
و بعد برتری‌های ما نسبت به آنها را معرفی می‌کنید و به این نتیجه می‌رسید که نظام ما خیلی کارایی داشته است
درست موضوعی که در امضای من وجود دارد

بله قطعا حرف شما درست است، اما ایا انصافا کارامدی حکومت ایران 20 درصدی و 30 درصدی است؟ نگذاریم رسانه ها در تصمیم گیری درست ما رهزنی کنند. من به چند نمونه اشاره می کنم
امروز ایران در دنیا و با وجود کشورهایی چون آمریکا و آلمان و فرانسه و... رتبه اول در برق رسانی به روستاها را دارد. این آیا دستاورد کوچکی است؟!
پیروزی ایران در جنگ نیابتی بر آمریکا و اسرائیل و عربستان که داعش به نیابت ایشان به میدان آمده بود مسئله کوچکی است؟ نفوذ ایران در منطقه که هنری کیسینجر از آن تحت عنوان امپراتوری ایران یاد می کند دستاورد کوچکی است؟
پیشرفت های علمی در عرصه نانو و سلول های بنیادین و موشکی مانند آن در شرایط تحریم دستاورد کوچکی است؟
برادر من 5 سال وین بوده، به تازگی برگشته، شهری که ده سال است شهر اول دنیا انتخاب می شود؛ اما به ما می گوید سطح زندگی مردم ایران از عمده کشورهای شرق اروپا بهتر است، و از برخی جهات حتی از زندگی در کشورهای پیشرفته اروپایی هم بالاتر است؛ میگوید شما به عنوان نمونه از متراژ خانه های توریست ها بپرسید، از مقدار مصرف میوه، و از مقدار ساعت هایی که بیکار هستند که پای تلویزیون می نشینند بپرسید، و...

در هر صورت دشمن با ابزار رسانه ای قوی آمده تا حکومت ایران را کاملا ناکارآمد نشان دهد تا حدی که از حکومت پهلوی هم پایین تر است! دشمن به دروغ به دنبال بزرگ نمایی دستاوردهای حکومت پهلوی است، مثلا ورزشگاه آزادی را بزرگ نمایی می کنند در حالی که ما چندین برابر ظرفیت ورزشگاه آزادی، بعد از انقلاب ورزشگاه ساخته ایم، اما به جای تمرکز 100 هزار نفر در تهران در اصفهان و مشهد و شیراز ورزشگاه های بزرگ ساخته شده است.

علاوه بر اینکه برای مقایسه بین دو حکومت باید آنها را در شرایط مساوی دید؛ کدام یک از کشورهای پیشرفته امروز اگر مانند ایران ، دنیا با ایشان جنگیده بود و تحریمشان کرده بود الان در وضعیت امروزشان بودند؟! این واقعا مسئله کوچکی نیست! ایران در شرایطی به این دستاوردها رسیده است که دنیا تمام قد در برابر او ایستاده است! صحبت های سردمداران غرب در این باره را در کتاب عصر امام خمینی(ره) بخوانید.

Reza-D;999362 نوشت:
یک نمونه‌اش صنعت خودروسازی است. می‌توان گفت بخاطر شرایط دشواری که داریم، نمی‌توانیم خودرویی در حد بنز و کادیلاک تولید کنیم. بله این را قبول دارم
اما استاد عزیز، اگر تمام توجیهات دنیا را هم جمع کنیم نمی‌توانیم توضیح بدهیم که چگونه ماشین صفرکیلومتر بدنه‌اش رنگ دارد!!!
اگر تمام توجیهات دنیا را هم جمع کنیم نمی‌توانیم توضیح بدهیم که چگونه ماشینی که از خط تولید بیرون آمده دنده عقب ندارد!!!
تمام توجیهات دنیا را هم جمع کنیم نمی‌توانیم توضیح بدهیم که چطور می‌شود اگزوز خودروی صفر کیلومتر را با سیم بسته باشند!!!

شما نگاه کنید در همان کشورهایی که ما به آنها می‌گوئیم کافر، برای ایمنی مسافران چقدر تلاش می‌کنند
آن وقت تا به امروز در ایران چند خانواده بخاطر بی‌کیفیتی و ناایمن بودن خودروهای خودروسازان دغدار شده‌اند؟
دیگر نازک شدن بدنه خودروها که به آمریکا ربطی دارد. چپاندن آشغال‌های 40 سال پیش به مردم با قیمت خودروهای 2018 که دیگر به صهیونیسم ربطی ندارد

در کشورهای دیگر اگر خودرویی نقص فنی داشته باشد، مدیرش تمام خودروها را فراخوانی می‌کند، رفع نقص می‌کند و از مشتری‌ها عذرخواهی می‌کند
دقت کنید فقط برای وجود یک نقص فنی! شما بفرمائید تا امروز که 40 سال از انقلاب می‌گذرد، چه برخوردی با خودروسازان ایرانی شده؟

تمامش فقط و فقط بخاطر سوء مدیریت فاجعه بار در ایران است که اسلام که هیچ، حتی پیش‌پا افتاده‌ترین استانداردهای اومانیستی را هم ندارد!
اختلاف حقوق بین افراد وحشتناک است، قرارداد کارمندان و کارگران کاملاً یک طرفه و به نفع کارفرماست (دقیقاً برخلاف نظر اسلام)
مجلس ما جزء معدود مجلس‌ها و پارلمان‌های دنیاست که هیچگونه شفافیتی برای عموم ندارد! حتی عراق و افغانستان شفایت مجلسشان بیشتر از ماست!
وضعیت اقتصادی هم که دیگر نیازی به توضیح ندارد. نمی‌دانم دیگر چه اتفاقی باید بیفتد که بپذیریم در اداره کشور بسیار بد عمل کردیم؟

بله من قطعا این سوء مدیریت ها را قبول دارم، ما خودمان هم به شدت منتقد نسبت به این مسائل هستیم
اما نکته ای که باید دقت کرد این است که این مسائل به ولی فقیه مرتبط نیست! شما فرض کنیم ما اصلا جمهوری تشکیل داده بودیم، نه جمهوری اسلامی! خب در برابر این مشکلات یقه چه کسی را می گرفتیم؟ الان هم یقه همو را باید بگیریم؛ آنچه که ما تحت عنوان «ولایت فقیه» در قانون اساسی اضافه کرده ایم برای کنترل حرکت کلی کشور است، نه امور جزئی اینچنینی! این امور جزئی که در هر حکومتی متولی خاص خودش را دارد و مردم هم از همان متولی انتظار دارند، در این باره فرقی بین جمهوری و جمهوری اسلامی نیست!

باید دقت کنیم رهبری اسلام شناس است، نه اقتصاد دان، نه مهندسی صنعت و معدن، نه دیپلمات، نه پزشک، نه مهندسی کشاورزی و نه...! تمام این امور متولی خاص خودشان را دارد و رهبری در این ها متخصص نیست! رهبری مجموعه این حرکت های جزئی را مدیریت می کند که انقلاب از مسیر خودش خارج نشود.

[="Times New Roman"][="Black"]

مسلم;999403 نوشت:

بله من قطعا این سوء مدیریت ها را قبول دارم، ما خودمان هم به شدت منتقد نسبت به این مسائل هستیم

سلام

میشه چند تا از نقد های شدیدتون به مسئولین رو بیان کنید

فرض کنید من مسئول مربوطه هستم. از من انتقاد شدید کنید لطفا[/]

Im_Masoud.Freeman;999408 نوشت:
سلام
میشه چند تا از نقد های شدیدتون به مسئولین رو بیان کنید
فرض کنید من مسئول مربوطه هستم. از من انتقاد شدید کنید لطفا

سلام مسعود عزیز
این مسئله خارج از موضوع تاپیک بوده و خیلی مفصل است
اما به عنوان نمونه ثروتمند بودن مسئولان با هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست، امیرالمومنین(ع) اگر عثمان بن حنیف را توبیخ کرد نه به خاطر سوء مدیریت بود، نه به خاطر کم کاری یا اختلاس و حتی نه به خاطر ثروتمند بودن خود عثمان بن حنیف، بلکه فقط به خاطر این بود که گفت چرا با ثروتمندان نشست و برخاست می کنی؟!
روی کار آمدن مسئول مولتی میلیاردر در جایی که مردم با فقر دست و پنجه نرم می کنند هیچ توجیه منطقی و دینی ندارد، چون سنخ دردها و دغدغه ها متفاوت خواهد بود چه بخواهیم و چه نخواهیم!
یا جناح زدگی و حزب گرایی و فامیل بازی که به جای کارآمدی مسئولین به جناح و حزب و رابطه خویشاوندی آنها نگاه کنیم!!
عدم توجه به بیت المال نقد جدی بعدی است، خاموش کردن چراغ بیت المال در دیداری های شخصی توسط امیرالمومنین(ع) گویای اهمیت مسئله است.
شجاعت، مدیریت جهادی، عزم جدی برای مبارزه با فساد و قاچاق، و توجه به دغدغه های دینی و... از دیگر مسائلی است که گاهی جدی گرفته نمیشود.

قدیما;999387 نوشت:
دوست عزیز، چه کسی برجام را 20 دقیقه ای در مجلس تصویب کرد و وانمود کرد برای این کار با آقای حجازی مشاور رهبری هماهنگ هستند و به نوعی رهبری هم راضی هستند.
آقای علی لاریجانی نبود! چرا رهبری با این تدلیس ایشان برخورد نکردند!؟
موضوعی که شما مطرح کردید و موضوعات مشابه را می‌توان بحث کرد تا تمام ابعادش مشخص شود
اما الان صحبت ما بر سر موضوع دیگری بود. من به شما گفتم اگر رهبری دخالت نکند اعتراض می‌کنیم، دخالت هم کنند باز اعتراض می‌کنیم
نمونه‌اش را هم عرض خواهم کرد

قدیما;999387 نوشت:
یعنی شما انتقاد می‌کنید که چرا ایشان نظرشان را اعلام نمی‌کنند
خب ایشان فقط یک بار تقریباً بطور واضح نظرشان را گفتند و آن زمانی بود که در زمان اتفاقات سال 88 در خطبه‌های نماز جمعه گفتند که:
"میان آقای هاشمی و رئیس جمهور نیز از سال ۸۴ اختلاف نظرهای متعددی درباره مسائل خارجی، نحوه اجرای عدالت اجتماعی و برخی مسائل فرهنگی وجود دارد که البته نظر رئیس جمهور به نظر بنده نزدیکتر است"
همین یک جمله که حتی طرفداری از یک جناح شرکت کننده در انتخابات نبود، بلکه تایید نظر رئیس جمهور وقت بود، باعث شد که عدهء زیادی از افراد دارای رتبه، به این گفتهء ایشان اعتراض کردند
یعنی دوستانی مثل شما معترض هستند که چرا ایشان حمایت خود را اعلام نمی‌کنند، و عده‌ای دیگر معترض هستند که چرا اعلام می‌کنند!!

قدیما;999387 نوشت:
پس انتقاداتی هم به رهبری وارد است و معصوم نیستند
انتقادات باید یک به یک بررسی بشوند و مشخص شود که وارد هستند یا نه
برای مثال این یکی از انتقادات شماست:

قدیما;999387 نوشت:
در مورد برجام بعد از اینکه همه قرار مدارها گذاشته شده بود رهبری چند شرط گذاشتند.آیا این شرایط بعد از اتمام تقریبی کار باید گفته می شد یا قبل از آن!
اولاً باید دقیق بفرمائید تا ببینیم کدام شروط را می‌گوئید
ثانیاً شما از کجا می‌دانید که آن شرایط بطور غیرعلنی گفته نشده؟
ثالثاً به فرض هم که آن شروط بطور مستقیم گفته نشده بود، قطعاً شرایط کلی مذاکره بارها و بارها از زبان شخص رهبری یا سایر مقامات گفته شده بود. اما تیم کذاکره کننده نخواستند آن موارد را در برجام در نظر بگیرند تا فقط توافقی صورت بگیرد و امتیازش به نام آنها ثبت شود. وقتی رهبری دیدند اینچنین است، آن وقت شروط را بطور دقیق و علنی بیان کردند. شما شروطی که مد نظرتان هست را بگوئید تا به شما نشان دهم که اینها قبل از توافق به تیم مذاکره گفته شده بود یا خیر

قدیما;999387 نوشت:
این مصلحت های الکی ممکن است این مملکت و نظام را بر باد دهد
این انتقاد، انتقاد من نیز هست. به نظر من زیادی داریم مصلحت اندیشی می‌کنیم. ولی خب، باز بنده به تمام زیر و بم کشور آگاهی ندارم و یکی از مشکلات ما مردم همین است. اینکه فکر می‌کنیم با دو تا حرف که در جلسات گفته می‌شود یا با خواندن چند روزنامه و تحقیق درمورد چند موضوع (که البته به جای خودش ارزشمند است)، دیگر به تمام ابعاد مسائل کشوری پی برده‌ایم. در حالیکه مسائل فراوانی وجود دارد که ما از آنها بی‌خبر هستیم اما رهبری آنها را می‌دانند. لذا ممکن است ما فکر کنیم چیزی به صلاح است اما در واقع نباشد. با این وجود به هر حال حق ما به عنوان یک ایرانی محفوظ است که اگر انتقادی داریم مطرح کنیم و من هم در این انتقاد با شما هم نظر هستم

قدیما;999345 نوشت:
بهتر نیست به جای اینکه مردم خود را با رهبری هم نظر کنند رهبری هم مثل حضرت علی که در بین مردم کوچه و بازار می آمدند ایشان هم در کوچه و بازار بیایند و خود را با مردم مستضعف هم نظر کنند
امام علی(ع) هم هرگز خود را با کسی هم نظر نکردند. ایشان با مستضعفین همراه می‌شدند، نه هم نظر
قطعاً این مردم هستند که باید خود را با امام علی(ع) و در سطح پایین‌تر با رهبری تطبیق بدهند

قدیما;999387 نوشت:
این وضعیت را که می بینم فکر می کنم بهتر است حتی در انتخابات بعدی شرکت هم نکنم
اما جناب "قدیما"، رهبری یک بار هم بسیار صریح به مردم گفتند که باید چه کنند. خاطرتان هست؟ گفتند آتش به اختیار
اما کو گوش شنوا؟ پس خود ما مردم هم کم مقصر نیستیم. همین الان در این اوضاع نابسامان اقتصادی، اگر دو کاندیدا برای ریاست جمهوری حاضر بشوند که یکی بگوید وضعیت اقتصادی را بهبود می‌بخشم و دومی بگوید وضعیت مهاجرت به خارج را اصلاح می‌کنم و روابط دختر و پسر را آزاد می‌کنم،با وجود اینکه مردم نان شب ندارند بخورند باز شک نکنید که دومی رای میاورد!! از طرفی شما به انتخابات مجلس نگاه کنید. مردم به نماینده‌ها بر اساس کدام معیارها رای میدهند؟ آن کسی که از طایفهء من باشد! آن کسی که پسر من را سر کار ببرد! آن کسی که برای من وام بگیرد!

البته اینها هیچکدام وظیفهء نظام را در بررسی عملکرد مسئولیم کم نمی‌کند. منتهی وقتی همانطور که عرض شد، مدیریت ایران مدیریت پت و مت است، ما مردم هم نباید اینقدر کودکانه و سطح پایین عمل کنیم. در هر صورت به نظرم مردم تا حدودی هوشیارتر شده‌اند و جای امیدواری هست. یکی از قدمهای مثبت که امیدوارم تداوم داشته باشد درخواست شفافیت مجلس است. انشاالله حرکات این چنینی از سوی مردم بیشتر شود

[=Times New Roman]

مسلم;999411 نوشت:
سلام مسعود عزیز
این مسئله خارج از موضوع تاپیک بوده و خیلی مفصل است
اما به عنوان نمونه ثروتمند بودن مسئولان با هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست، امیرالمومنین(ع) اگر عثمان بن حنیف را توبیخ کرد نه به خاطر سوء مدیریت بود، نه به خاطر کم کاری یا اختلاس و حتی نه به خاطر ثروتمند بودن خود عثمان بن حنیف، بلکه فقط به خاطر این بود که گفت چرا با ثروتمندان نشست و برخاست می کنی؟!
روی کار آمدن مسئول مولتی میلیاردر در جایی که مردم با فقر دست و پنجه نرم می کنند هیچ توجیه منطقی و دینی ندارد، چون سنخ دردها و دغدغه ها متفاوت خواهد بود چه بخواهیم و چه نخواهیم!
یا جناح زدگی و حزب گرایی و فامیل بازی که به جای کارآمدی مسئولین به جناح و حزب و رابطه خویشاوندی آنها نگاه کنیم!!
عدم توجه به بیت المال نقد جدی بعدی است، خاموش کردن چراغ بیت المال در دیداری های شخصی توسط امیرالمومنین(ع) گویای اهمیت مسئله است.
شجاعت، مدیریت جهادی، عزم جدی برای مبارزه با فساد و قاچاق، و توجه به دغدغه های دینی و... از دیگر مسائلی است که گاهی جدی گرفته نمیشود.

استاد مسلم کشتی مسئول بدبخت رو بابا ولش کن گناه داره:khandeh!:

استاد مسلم با توجه به اینکه الان اقتصاد کشور به شدت بهم ریخته

مفسدین اقتصادی و ...زیاد شدن و دارند محاکمه میشن

مسئولین مملکت از جایگاه VIP عزاداری میکنند Fool ( همین نشون میده نگاهشون به خودشون و مردم چجوری هست )

احتکار . گرانی . نادیده گرفتن مردم. بازی های سیاسی و ....

همه ی اینها در سالهای قبل هم وجود داشته ولی چون در بازه های زمانی متفاوت یا به صورت خفیف تر اتفاق میفتادند زیاد حس نمیشد

ولی الان نیروی همه ی اینها با هم جمع شده و در مقطع کنونی به مردم فشار شدیدی وارد شده

می خواستم با توجه به اینکه شما کارشناس هستید و سوادتون خیلی از من بیشتر هست و خیلی هم شمارو قبول دارم

ازتون بپرسم چقدر امیدوار هستید که این فشارها به جای تهدید فرصتی باشند که مردم آگاه تر و داناتر بشن

و در انتخاب های بعدی خودشون و مطالبه گری از مسئولین خیلی جدی تر و محکم تر عمل کنند

و با انتخاب نماینده های متعهد و متخصص در دوره های بعد عقب ماندگی های امروز رو جبران کنند

Im_Masoud.Freeman;999418 نوشت:
ازتون بپرسم چقدر امیدوار هستید که این فشارها به جای تهدید فرصتی باشند که مردم آگاه تر و داناتر بشن
و در انتخاب های بعدی خودشون و مطالبه گری از مسئولین خیلی جدی تر و محکم تر عمل کنند
و با انتخاب نماینده های متعهد و متخصص در دوره های بعد عقب ماندگی های امروز رو جبران کنند

کاملا امیدوارم
بدون شک حکومت ما رو به رشد است، من در این خصوص تردیدی ندارم
نمونه آن عزم مبارزه با فساد است که بسیار جدی تر شده است

مسلم;999395 نوشت:
جناب قدیمای عزیز، علی رغم احترامی که برای شما قائل هستم

سلام و عرض ادب

ما بیشتر:x

مسلم;999395 نوشت:
از یک نگرش عامیانه توأم با احساسات نشأت گرفته اند

کلاً نگرشم در زندگی عامیانه و توام با احساس و بر مبنا عقل

در عرفان و تصوف می گفتند نظرات ما توحید خواص است و کلام توحید عوام برای همین از عرفان هم فاصله گرفتم.

بگذریم

شما به بزرگواری خود ببخشید و با این نگرش عوامانه کنار بیایید.

مسلم;999395 نوشت:
مقام معظم رهبری یک روزی سکان قوه مجریه را در اختیار داشته اند

در آن زمان نخست وزیر عملاً کارهای اجرائی را می کرد.

مسلم;999395 نوشت:
شاخصه های انقلابی گری مگر متغیر میشود؟!

فرزند زمان خود باشیم

یک زمان حضرت علی(ع) لباس مندرس می پوشیدن و یک زمان امام رضا(ع) لباس خوب.امام حسن صلح کردند و امام حسین جنگ.سخنان پیامبر رد بتان بود و سخنان امام رضا بیشتر رد فلسفه وارد شده از یونان به اسلام.

در حالی که بازار احتیاج به آرامش دارد و دلار روند نزولی گرفته اگر دها هزار نفر را که بعضی از آنها لباس جنگی هم پوشیدن جمع کنیم و چند ساعت به غرب فحش بدهیم و تهدید کنیم درد خاصی را بر طرف نمی کند.حضور فیزیکی ایشان در بازار فعلی بیشتر از این سخنرانی کردن ها موثر است.هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

با تغییر رهبری که مخالفت شد، حداقل به سمت تغییر مشاوران رهبری برویم.مثل آقای ولایتی که خودشان در خانه 1000 متری در سعد آباد می نشینند و به می گویند لنگ ببندید و نون خشک بخورید.

به نظر شما اشکالی دارد رهبری هم مثل رئیس جمهور هر چند وقت یکبار یک جلسه با خبرنگاران بگذارد و پاسخگو اصحاب رسانه باشد.

قدیما;999439 نوشت:
سلام و عرض ادب
ما بیشتر

با سلام و عرض ادب@};-

قدیما;999439 نوشت:
در آن زمان نخست وزیر عملاً کارهای اجرائی را می کرد.

منظورم این بود که شخص مقام معظم رهبری از ورود به کارهای اجرایی که باید در برابر آن پاسخگو بود ابایی نداشته اند... پس اینطور نیست که رهبری وظایف را بر عهده قوای سه گانه گذاشته باشد تا نقد نشود!
این مسئله از ابتدا در قانون اساسی تعریف شده علاوه بر اینکه گذشته رهبری هم نشان می دهد از انتقاد ابایی ندارد.

قدیما;999439 نوشت:
یک زمان حضرت علی(ع) لباس مندرس می پوشیدن و یک زمان امام رضا(ع) لباس خوب.امام حسن صلح کردند و امام حسین جنگ.سخنان پیامبر رد بتان بود و سخنان امام رضا بیشتر رد فلسفه وارد شده از یونان به اسلام.

اولا این ها در چارچوب و اصولی چون استکبار ستیزی و انقلابی گری نبوده و نیست، ثانیا حتی این تفاوت های جزئی هم در جایی است که تفاوت ویژه ای در شرایط جامعه اتفاق افتاده باشد، به همین خاطر شما سیره این امام را با یک امام دیگر مقایسه می کنید که بین آنها بیش از یک قرن فاصله بوده است! اما در حالی که نه آمریکا و اسرائیل فرق کرده اند، و نه انقلاب ایران چطور توقع تغییر رویکرد دارید؟

قدیما;999439 نوشت:
در حالی که بازار احتیاج به آرامش دارد و دلار روند نزولی گرفته اگر دها هزار نفر را که بعضی از آنها لباس جنگی هم پوشیدن جمع کنیم و چند ساعت به غرب فحش بدهیم و تهدید کنیم درد خاصی را بر طرف نمی کند.حضور فیزیکی ایشان در بازار فعلی بیشتر از این سخنرانی کردن ها موثر است.هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.

من تعجب می کنم که شما پیام این دیدارها را درک نمی کنید! به جای آنکه آن را نقطه قوت بدانید اشکال می گیرید! در هر صورت کسانی که باید درک کنند، خوب درک می کنند...!

Reza-D;999414 نوشت:
اما الان صحبت ما بر سر موضوع دیگری بود. من به شما گفتم اگر رهبری دخالت نکند اعتراض می‌کنیم، دخالت هم کنند باز اعتراض می‌کنیم

سلام

دوست عزیز وقتی می گویم ایده جدید یعنی همین ، یعنی کسی که به جای اینکه نگران حرف این و آن باشد نگران نظر خدا باشد.آن کسانی که به آقای خامنه ای می گوید دیکتاتور اگر فرشتگان از آسمان به زمین بیاییند باز هم به ایشان دیکتاتور می گویند.قانون اساسی اجازه دخالت داده پس دخالت کردن جایزه.حرف بقیه را بریز دور.

Reza-D;999414 نوشت:
اولاً باید دقیق بفرمائید تا ببینیم کدام شروط را می‌گوئید

شروط 9 گانه رهبری برای پذیرش برجام

http://jamejamonline.ir/online/2139282812328525822/9

Reza-D;999414 نوشت:
ثانیاً شما از کجا می‌دانید که آن شرایط بطور غیرعلنی گفته نشده؟

فرض می گیریم گفته شده است:

مثال می زنم:

من شما را می فرستم و می گویم یک سمند مشکی بخرید ولی شما می روید مذاکره برای یک پراید سفید می کنید من باید شما را فرا بخوانم و روندتان را اصلاح کنم و اگر نکردید شما را بر کنار کنم در غیر این صورت اگر پراید به جای سمند خریده شد من هم قصور کردم.

Reza-D;999414 نوشت:
به نظر من زیادی داریم مصلحت اندیشی می‌کنیم

مصلح اندیش نبودیم.مصلحت اندیش شدیم، از بس که مصلحت اندیشی را توجیه کردیم.از بس فساد زیاد شده یک نفر بخواهد مچ کسی را بگیرد از ترس اینکه مچ خودش را نگیرند دخالت نمی کند. پاکشون رهبری که ایشان هم در موضوع ورود نمی کنند. مجلس اول انقلاب چگونه با بنی صدر بی کفایت برخورد کرد الان چگونه است فوقش خوردن گلابی و سلفی با موگرینی.

Reza-D;999414 نوشت:
باز بنده به تمام زیر و بم کشور آگاهی ندارم

دوست عزیز شما فکر می کنید مسئولان فعلی خیلی به زیر و بم کشور آگاهی دارند!

Reza-D;999414 نوشت:
امام علی(ع) هم هرگز خود را با کسی هم نظر نکردند. ایشان با مستضعفین همراه می‌شدند، نه هم نظر
قطعاً این مردم هستند که باید خود را با امام علی(ع) و در سطح پایین‌تر با رهبری تطبیق بدهند

رهبری بهتر است معاشرت مستقیم با مردم را مثل انچه که برای مردم کرمانشاه در زلزله کردند بیشتر کنند.حضرت علی هم در بازار راه می رفتند و با مردم معاشرت می کردند.

موفق و سلامت باشید

مسلم;999440 نوشت:
من تعجب می کنم که شما پیام این دیدارها را درک نمی کنید! به جای آنکه آن را نقطه قوت بدانید اشکال می گیرید! در هر صورت کسانی که باید درک کنند، خوب درک می کنند...!

من هم اگر درک کنم، بازار درک نمی کند.حالا اگر تو این ماه غرب را تهدید نمی کردیم اسمان به زمین نمی امد

http://www.tgju.org/currency

چقدر این صهیونیست ها خرند، اصلاً نمی دانند مصلحت چیه.

خبر همین امروز:

نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی بازجویی شد.
www.jahannews.com/news/644593/

مسلم;999396 نوشت:
واقعا برایم تعجب آور است! نقدهایی غیر علمی و عمدتا نشأت گرفته از عدم آگاهی یا از سر احساسات مطرح می کنیم، بعد آنها را وارد می دانیم و به خاطر این نقدهای توهمی و تخیلی به فکر تغییر اصل حکومت یا تغییر آن مسئول مورد نقدمان می افتیم و بر سر آن بحث می کنیم!!
تمام شما چه اقرار کنید و چه نکنید در نهان خود کارآمدترین و پاک ترین و دلسوزترین مسئول حکومت را رهبری می دانید؛ براستی کدام انسان عاقلی برای رفع نقاط ضعفش، نقطه قوتش را تغییر می دهد؟!

در هر صورت این بحث خارج از موضوع تاپیک است، و بنده اگرچه آن را قابل قبول نمیدانم اما در برابر آن سکوت می کنم، و خواهش می کنم از طرح مباحث حاشیه ای و نامرتبط به موضوع تاپیک پرهیز کنید.

سلام و عرض ادب

برادر گرامی

شما پاکترین انسان عالم را

اگر در جای نادرست بگذارید

نتیجه نا مطبوع خواهد داد

حاکم اسلامی باید منصوب خداوند باشد

در غیر این صورت ان حکومت اسلامی نیست

شاید شبه اسلامی باشد و خیلی هم شبیه باشد

اما اسلامی نیست

فقها نیز راهنمای مردم هستند

اما در زمان حضور خود ائمه نیز اشتباهاتی می کردند

در آن زمان نیز هیچ گاه ولایت مردم جز بر ائمه نبود و فقها فقط وکالت داشتند

این که فقها به جای وکالت ، سراغ ولایت بروند، و به زعم خودشان جای امام زمان را بگیرند ، اشتباه ایشان بود

یار مهربان;999005 نوشت:

آیا این همه مشکلات گویای این نیست که این تئوری و لو منطقی و مشروع،

دقیقا همین طور است

مسئولیت علما راهنمایی مردم است

نه اجبار مردم

در حالی که حاکمیت معمولا مردم را اجبار به پذیرش خواسته های خود می کند

اگر خداوند می خواست

به اجبار همه را مسلمان می کرد
( مانند دوران ظهور)

اما خواست خداوند این است

و باید این مسیر طی شود

و همه مدعیان ایده های خود را مطرح و اجرا کنند

تا در زمان ظهور کسی نگوید می تواند روش بهتری را برای حاکمیت اجرا کند

اگر این گروه به حکومت نمی رسیدند و بعد از 40 سال دست و پا زدن به این وضعیت گرفتار نمی شدند

در برابر شیوه حکومت امام زمان اعتراض می کردند و از ایشان درخواست جمهوری می کردند !!!!

قدیما;999442 نوشت:
حالا اگر تو این ماه غرب را تهدید نمی کردیم اسمان به زمین نمی امد

مغالطه: خلط پیام مقاومت، با تهدید

قدیما;999443 نوشت:
نخست وزیر رژیم غاصب صهیونیستی بازجویی شد.

نا مرتبط با تاپیک

شروحیل;999466 نوشت:
شما پاکترین انسان عالم را
اگر در جای نادرست بگذارید
نتیجه نا مطبوع خواهد داد

مغالطه: مصادره به مطلوب! دعوا سر همین است که آیا جایگاه ولایت و حاکمیت برای فقیه نابه جا است یا خیر! این حرف شما حرف حقی است که آن را در مصداقی نابه جا که مدعای خودتان است جاری می سازید!

شروحیل;999466 نوشت:
فقها نیز راهنمای مردم هستند
اما در زمان حضور خود ائمه نیز اشتباهاتی می کردند

مغالطه: ولایت و حکومت تلازمی با عصمت ندارد
امیرالمومنین(ع): «لَا بُدَّ لِلنَّاسِ مِنْ أَمِيرٍ بَرٍّ أَوْ فَاجِر»

شروحیل;999466 نوشت:
حاکمیت معمولا مردم را اجبار به پذیرش خواسته های خود می کند

اشتباه و غلط

شروحیل;999466 نوشت:
اما خواست خداوند این است
و باید این مسیر طی شود
و همه مدعیان ایده های خود را مطرح و اجرا کنند
تا در زمان ظهور کسی نگوید می تواند روش بهتری را برای حاکمیت اجرا کند

برداشت نادرست از روایات

مسلم;999489 نوشت:

مغالطه: ولایت و حکومت تلازمی با عصمت ندارد
امیرالمومنین(ع): «لَا بُدَّ لِلنَّاسِ مِنْ أَمِيرٍ بَرٍّ أَوْ فَاجِر»

سلام و عرض ادب

مساله همین است

متاسفانه به دلیل ضعف قانون دو نفر همزمان حاکم هستند

یکی فاجر

و یکی بر

مردم به خاطر حمایت دومی از اولی سکوت می کنند

اما اولی هر کاری که بخواهد انجام می دهد و پشت دومی خود را پنهان می کند

(این شیوه ای است که سال هاست در حال اجراست)

( سکوت مجلس به دستور رهبر در برابر بی کفایتی رئیس جمهور )

این شیوه موجب شد کسانی بر مردم حکمرانی کنند که نه تخصص کافی دارند و نه در جایگاه خود هستند

اما مردم اجبار به سکوت شدند چرا که اعتراض به اینان که پشت اسم اسلام پنهان شده اند

اعتراض به اسلام خوانده می شود

همان کاری بنی عباس به اسم ائمه کردند

و به کام خود

اکنون نیز رهبر نماد پاکی و زهد است

و هر کس اعتراض کند ضد اسلام و ضد رهبر معرفی می شود

اما در پشت پرده ، میلیاردرها و آقازاده ها هر روز در حال پر کردن جیب خود هستند

اگر رهبر واقعا رهبر است
یا باید سکان جامعه را به دست بگیرد و در برابر کوتاهی زیر دستانش پاسخ گو باشد

یا باید کنار بکشد تا شخص دیگری که پاسخ گو است ،
سکان دار شود تا مردم حداقل حق اعتراض و پی گیری داشته باشند

شما همیشه دم از مطالبه مردمی می زنید

مردم مطالبه کردند

و استیضاح صورت گرفت

اما به دستور رهبری از این شخص حمایت شد

و رای به بی کفایتی داده نشد

در حالی که نتوانست به اکثریت سوالات پاسخ قابل قبول ارائه کند

واقعا تا کی می توانید چشمتان را روی حقیقت ببندید

کسی که خوابیده را می توان بیدار کرد

اما کسی که خودش را به خواب زده هرگز!

در پناه حق تعالی

سلام.
چرا این تاپیک ادامه پیدا نکرد؟ همه ی حرف ها زده شد؟ ابهامات برطرف شد؟
یا انگیزه ها ته کشید؟!
مسئله ای به این مهمی، انتظار داشتم بیشتر از اینها بحث بشه. البته این مسئله اینقدر بزرگه و اینقدر نکات مبهم و نامفهموم برای من عوام داره و اینقدر حرف های نگفته روی هم تلنبار شده که حق میدم دیگه هیچکس حوصله ی ادامه داشتنش رو نداشته باشه.
اگه درباره ش صحبت نشه، پس تکلیف من که دائما در معرض بمباران افکار و عقاید باطل قرار دارم چی میشه؟

momi14;999763 نوشت:
مسئله ای به این مهمی، انتظار داشتم بیشتر از اینها بحث بشه. البته این مسئله اینقدر بزرگه و اینقدر نکات مبهم و نامفهموم برای من عوام داره

سلام

دوست عزیز مگر شما در این جامعه زندگی نمی کنید! چرا منتظرید دیگران نظر بدهند تا نکات مبهم بر طرف شود، یعنی چه عوامید!!! خودتان نظرتان را تایپ کنید، شاید یک نکته به ذهن شما آمده باشد که به ذهن هیچ کس نیامده. عوامی که در این جامعه برای نسل من تعریف شده دور از جان شما یکسری گوسفند هستند که احتیاج به راهنمایی چوپان که خاص است دارند.شما درک و فهم دارید،پس شما هم نظرتان را بفرمایید و منتظر کس دیگری نباشید.

موفق و سلامت باشید

چشم دوست عزیز، حالا چرا اینقدر عصبانی میشید!

اشاره من به عوام در واقع کنایه بود.
من هم حرف های زیادی برای گفتن دارم. اما به دلیل نابسامانی اوضاع فکری جامعه، واقعا از بحث کردن خسته شدم.
نابسامانی که این تاپیک هم دچارش شده!

قصدم این بود که دوستان بحث کننده رو تشویق کنم نظراتشون رو جمع جور کنن و یک مسئله واحد رو مشخص کنند تا بدونیم دقیقا راجع به چه چیزی بحث میکنیم.
در غیر این صورت نظر من هم در این فضای درهم و برهم گم میشه.

momi14;999769 نوشت:
من هم حرف های زیادی برای گفتن دارم. اما به دلیل نابسامانی اوضاع فکری جامعه، واقعا از بحث کردن خسته شدم.
نابسامانی که این تاپیک هم دچارش شده!

سلام دوست عزیز

خوب بعضی ها دلیل مشکلات جامعه را فقط حکومت اسلامی می دونند در صورتیکه اصلا به این موضوع مهم هیچ توجهی ندارند که خود ما، خود مردم هم تاثیر زیادی در این اوضاع دارن.

ارکان مهم این نظام که در اقتصاد و فرهنگ و مسائل دیگر تاثیر زیادی داره مثل دولت و مجلس که از آسمون نیومدن واسه ما تصمیم بگیرن ما خودمون انتخاب کردیم.

منظورم اینه که بخشی مهمی از این مسئله به خود ما بر میگرده.

حکومت اسلامی یا غیر اسلامی، دینی، لائیک، لیبرال، کمونیست، دموکراسی یا دیکتاتوری یا هر چیز دیگه ای، مگر غیر از اینه که توسط خود جامعه انتخاب میشه؟
اما یه مسئله ای که متاسفانه اصلا بهش توجه نمیشه اینه که با انتخاب کار تموم نشده، بلکه داستان تازه شروع میشه.

چگونگی "حفظ و نگهداری" کردن از اون انتخاب اهمیتش صدها برابره.

نظر ما (عمدتا شیعیان) در رابطه با چگونگی حفظ حکومت اسلامی پیامبر بعد از شهادت ایشان چیه؟ مسلمانان خودشون انتخابش کردن، اما چطور ازش نگه داری کردن؟
ما چطور داریم از حکومتی که خودمون انتخابش کردیم حفاظت میکنیم؟
اصلا یادمون هست دلیل این انتخاب چی بوده؟

کشورهایی که در انتخاب نوع حکومتشون، بدون شک (با توجه به معیاهای دینی ما) عملکرد بدی داشتن، الان از نظر شاخصه های زندگی از ما بالاترند. چون در مرحله دوم که اهمیتش بیشتره، عملکرد بهتری داشتند.

سبحان ا;999775 نوشت:
خوب بعضی ها دلیل مشکلات جامعه را فقط حکومت اسلامی می دونند در صورتیکه اصلا به این موضوع مهم هیچ توجهی ندارند که خود ما، خود مردم هم تاثیر زیادی در این اوضاع دارن.

ارکان مهم این نظام که در اقتصاد و فرهنگ و مسائل دیگر تاثیر زیادی داره مثل دولت و مجلس که از آسمون نیومدن واسه ما تصمیم بگیرن ما خودمون انتخاب کردیم.

منظورم اینه که بخشی مهمی از این مسئله به خود ما بر میگرده.

منظورم از این پست انتخاب حکومت اسلامی نیست. بلکه انتخابات مربوط به دولت و مجلس توسط مردم بود.

چون به انقلاب و اصل نظام اعتقاد دارم و مشکلات را از آن نمی دانم.

سبحان ا;999784 نوشت:
منظورم از این پست انتخاب حکومت اسلامی نیست. بلکه انتخابات مربوط به دولت و مجلس توسط مردم بود.

چون به انقلاب و اصل نظام اعتقاد دارم و مشکلات را از آن نمی دانم.

سلام و عرض ادب

به نظر شما اگر شخص منتخب لایق این منصب نیست و انتخاب مردم اشتباه بود

چرا شخص رهبری با برکناری او توسط مجلس منتخب مردم مخالفت کرد؟

یا چرا صلاحیت این شخص توسط نماینده رهبر تایید شده؟

در ضمن حکومت این کشور ترکیبی از جمهوری و اسلام است ، نه صرفا اسلامی !

شروحیل;999786 نوشت:
در ضمن حکومت این کشور ترکیبی از جمهوری و اسلام است ، نه صرفا اسلامی !

لطفا در رابطه با این جمله بیشتر توضیح بدید. برداشت شما از جمهوری اسلامی چیه؟

یار مهربان;999005 نوشت:
اوضاع نابسامان جامعه و کارآمد نبودن حکومت اسلامی

نکته دیگری که در این راستا خیلی مهم است و باید به آن توجه کرد این است که اصل این مدعا یعنی تلقین کردن «ناکارآمدی حکومت» از اساس اشتباه است.
اتفاقا بنده به جِدّ معتقدم که حکومت ما کاملا کارآمد بوده است. این همه جنگ و تحریم و دشمنی غرب با ما چه معناست؟ جز این است که این نظام کارآمد است؟ اگر کارآمد نبود که این همه هزینه برای زمین زدن آن ارزش نداشته و منطقی نبود!
جهان غرب از جانب ایران احساس خطر کرده است که اینچنین به مقابله با آن برخاسته است؛ جملات سیاستمداران و اندیشمندان غربی در این باره را می توانید در کتاب عصر امام خمینی(ره) مطالعه کنید.

به لحاظ داخلی هم گام های بلندی برداشته شده است، نمیگویم مشکلات وجود ندارد، اما باید پیشرفت و پس رفت هر کشور را با توجه به شرایطش سنجید؛ ایران که از زمان انقلابش در جنگ نظامی و تحریم اقتصادی و ترور دانشمندان و گروهک های تروریستی مورد حمایت غرب بوده را نمی توان با ژاپن سنجید! کشوری که فقط 40 سال است از استعمار رها شده و با این همه دشمنان روبرو شده است را نمی توان با کشورهای توسعه یافته ای چون آمریکا و مانند آن سنجید که عمرشان را به استعمار مشغول بوده اند.

کارآمدی هر حکومت را باید با مشکلاتی که بر سر آن بوده است سنجید، ایران با این مشکلات بوده است که به اینجا رسیده است که رتبه اول دنیا در برق رسانی به روستاها را دارد، ایران با شرایط تحریم و دشمنی و در حالی که دور آن را جنگ و خونریزی گرفته است به اقتدار نظامی و امنیت امروز رسیده است، در شرایط تحریم علمی و اقتصادی در برخی رشته های مهم چون نانو و لیزر و سلول های بنیادین به رتبه های برتر جهان تبدیل شده است، نه چون برخی کشورها در کمال امنیت و آرامش!

مسلم;999797 نوشت:
بنده به جِدّ معتقدم که حکومت ما کاملا کارآمد بوده است.

بعد از جناب شروحیل از شما هم سوالی دارم، شما کارامدی رو نسبت به چه چیزی میسنجید؟

در کنار تهدیدات موجود، امکانات موجود رو هم در نظر میگیرید؟
ایران رو با کشورهای دیگه مقایسه میکنید؟ اون هم کشورهایی که هر کدام با امکانات و تهدیدات خودشون در مسیر آرمان ها و اهداف خودشون گام برداشتند خیلی با ما تفاوت دارند. اساسا در بین این تفاوت ها تطبیق شرایط دو کشور امکان پذیر هست؟ یا شما صرفا اون معیارهایی که تایید کننده ی نظرتون هست رو به صورت گزینشی انتخاب میکنید و دست به مقایسه میزنید؟
اساسا کسب رتبه ی برتر دنیا چه دخلی به نان شب من و شما داره؟
برق رسانی به روستاها نکته ی مهمیه و قابل تقدیره که البته اونم جای بحث داره، مثلا عراق هم در دوران صدام موفق به کسب افتخاراتی در زمینه ی بهبود شرایط زندگی شد، اما امروزه هیچکس از صدام به نیکی یاد نمیکنه.

ممنون میشم دوستان منو از این آشفتگی ذهنی در بیارن.

momi14;999795 نوشت:
لطفا در رابطه با این جمله بیشتر توضیح بدید. برداشت شما از جمهوری اسلامی چیه؟

سلام و عرض ادب

جمهوری اسلامی یعنی مطابق کردن اسلام با نظر اکثریت حاکم ! نه تغییر نظر اکثریت به سمت اسلام ! ( اون چیزی که بنده تو این 40 سال دیدم ! )

به طور مثال در اسلام ربا حرام هست

خوب جمهوری اسلامی این مشکل مردم را حل کرد !

هم مردم و بانکها نزول می دهند و می گیرند

هم اسمش ربا نیست

با اسم پیش بینی سود !

همگام با مردم ( مقبولیت اجتماعی ) ، همنام با اسلام ( مشروعیت ظاهری ) !

هر موردی که از نظر اسلام حرام باشد ، می توان با تصویب قانونی مطابق با نظر اکثریت با اسمی جدید اجرا کرد !
( مانند ربا به اسم پیش بینی سود ، جریمه دیرکرد با اسم وجه التزام ، تبعیض نژاد به اسم قانون مهاجرت و ... )

یا هر موردی را که از نظر اسلام حلال باشد ، ولی از نظر اکثریت مردم قبیح باشد را می توان منع کرد
( منع تعدد زوجین به اسم حمایت از خانواده ، منع بیع آزاد به اسم جلوگیری از قاچاق و ... )

برخی موارد سلیقه ای را نیز می توان به اسم اسلام به جامعه تحمیل کرد

به طور مثال حجاب که اختصاص به مومنین و مسلمین دارد را بر غیر مسلمانان به اجبار به اسم اسلام تحمیل کرد

این چیزی است که بنده از جمهوری اسلامی برداشت کرده ام .

momi14;999808 نوشت:
شما کارامدی رو نسبت به چه چیزی میسنجید؟

نسبت به اون اهدافی که حکومت برای اون تأسیس شده سنجیده میشود.
انقلاب اسلامی ایران انقلابی برای تغییر مسیر مردم و استعمار و استکبار ستیزی تأسیس شد، امروز هم همان خط مشی را دنبال می کند، امروز هم خاری در چشم دشمنان و مستکبرین عالم است.
هم در منطقه تاثیرگذار است و هم در جهان، با نفوذ نظامی خود در منطقه، با قدرت رسانه ای خودش به زبان های مختلف، و با تربیت مبلغین از کشورهای متعدد اینها همه کارآمدی است
امروز به برکت این نظام 50 میلیون نفر در دنیا شیعه شده اند، فقط 15 میلیون نفر در نیجریه شیعه شده و پیرو امام و رهبری هستند.
این نفوذ بین المللی ایران از شرق ایران تا شمال افریقا مسئله ساده ای نباید قلمداد شود، وقتی رقیب اوباما در انتخابات از ایران به عنوان ابرقدرت جدید یاد می کند، و هنری کیسینجر از تشکیل امپراتوری ایران نام می برد یعنی جهان غرب خطر گسترش تفکری که ما برای آن انقلاب کرده ایم را حس کرده است، آیا کارآمدی غیر از این است؟

من قبول دارم که مشکلات اقتصادی داخلی وجود دارد، قبول دارم که مسئولین ناکارآمد و حتی گاهی خیانت کار وجود دارد، اما برای کارآمدی یک حکومت باید نگاهی کلان به مسیر حکومت داشت، نه نگرشی جزئی نگرانه؛ مشکلات جزئی نشأت گرفته از مسئولین موقتی هست که می آیند و می روند، گاهی اصلاح می کنند، گاهی خراب می کنند، تصمیم گیری های مقطعی است! اما سکان دار مسیر کلان انقلاب ولی فقیه است که شما می بینید از اول انقلاب تا کنون تغییر نکرده و با سرعت به مسیر خودش ادامه میدهد، اگرچه برخی مجلس ها و برخی دولت ها به سرعت آن کمک کرده اند، و برخی از سرعت آن کاسته اند اما حرکت رو به جلو همیشه بوده است.

momi14;999808 نوشت:
در کنار تهدیدات موجود، امکانات موجود رو هم در نظر میگیرید؟

بله، بنده قطعا اعتقاد دارم ما می توانستیم بهتر از این باشیم، اما برنامه ریزی و بهره وری از این امکانات بر عهده مجلس و دولت است، نه ولی فقیه! ما حتما می توانستیم بهتر از این باشیم به شرط آنکه مجلس و دولت هایمان در طول این چهل سال قوی تر می بودند، در این شکی نیست، اما آنچه که در مورد ولی فقیه به عنوان سکن دار فراتر از این قوا می توان گفت این است که قطعا اگر ولی فقیه نبود وضعیت ما از همینی که هست هم بدتر می بود!
رهبری زبان مردم و مطالبه گر حقوق ملت است، اوست که نمی گذارد ماجرای حقوق های نجومی فراموش شود، اوست که دائما از مسولین مطالبه گری می کند، اوست که چشم انداز ترسیم می کند و مسئولین را در حرکت در این چارچوب وادار می کند، طبیعتا کسی برای رفع نواقصش، نقطه قوتش را کنار نمی گذارد.

momi14;999808 نوشت:
ایران رو با کشورهای دیگه مقایسه میکنید؟ اون هم کشورهایی که هر کدام با امکانات و تهدیدات خودشون در مسیر آرمان ها و اهداف خودشون گام برداشتند خیلی با ما تفاوت دارند. اساسا در بین این تفاوت ها تطبیق شرایط دو کشور امکان پذیر هست؟ یا شما صرفا اون معیارهایی که تایید کننده ی نظرتون هست رو به صورت گزینشی انتخاب میکنید و دست به مقایسه میزنید؟

بله کاملا مقایسه اینجا امکان پذیر است چون مقایسه در خصوص هدف نیست، در خصوص دستاورد است.
مثلا هم ما و هم اسرائیل به دنبال موشک هستیم اگرچه نیت های ما متفاوت است، اما ما در شرایطی به موشک های بالستیک دست یافته و به این اقتدار رسیده ایم که دنیا با تمام توان ما را به لحاظ دست یافتن به این مسئله تحریم کرده بود، چرا یوزی رابین مدیر اسبق برنامه موشکی اسرائیل در برابر صنعت موشکی ایران کلاه از سر بر می دارد؟ او تصریح می کند این احترام به خاطر این است که ایرانی ها این دستاورد را در شرایط تحریم به دست آورده اند.

بنابراین باید مقایسه کرد تا انتظار و توقع به جایی داشت، اینکه مثلا سیستم حمل و نقل شهری ما را با کشورهای پیشرفته مقایسه می کنند خب اینها درست نیست، چون ما وقتی انقلاب کردیم آنها مترو داشتند! چرا کشورهای اروپای شرقی را با ایران مقایسه نمی کنند! فقط دستاوردهای گلچین شده از بهترین کشورهای دنیا را با ایران مقایسه می کنند تا ایران را ناکارآمد جلوه بدهند.

اما اگر مقایسه درست و منطقی شکل بگیرد کارامدی ایران اتفاقا خیلی خوش میدرخشد.

momi14;999808 نوشت:
اساسا کسب رتبه ی برتر دنیا چه دخلی به نان شب من و شما داره؟
برق رسانی به روستاها نکته ی مهمیه و قابل تقدیره که البته اونم جای بحث داره، مثلا عراق هم در دوران صدام موفق به کسب افتخاراتی در زمینه ی بهبود شرایط زندگی شد، اما امروزه هیچکس از صدام به نیکی یاد نمیکنه.

در این خصوص باید به چند نکته اشاره کنم:
نکته اول: من مشکلات اقتصادی را قبول دارم، اما نباید بحران سازی کرد، اینطور نیست که نیمی از مردم ایران گرسنه بخوابند! اگرچه یک نفر هم گرسنه بخوابد در شأن جمهوری اسلامی نیست، اما با بحران سازی در این زمینه موافق نیستم، وضع تغذیه و پایین بودن نرخ مواد غذایی در ایران از بسیاری از کشورها بهتر است.

نکته دوم: این تا حد بسیار زیادی در اختیار دولت و مجلس است، و البته خود مردم؛ ولی فقیه اقتصاد دان یا مهندس تولید یا مهندس کشاورزی نیست، اقدام برای آرامش و امنیت غذایی مردم بر عهده قوه مقننه و مجریه است، و همچنین خود مردم که باید از احتکار اجناس، و یا خرید بیش از حد نیازشان پرهیز کنند. ما نمی توانیم این کمبود را حتی اگر باشد به پای حکومت اسلامی بنویسیم؛ من منظورم را در قالب یک سوال ساده بیان می کنم: اگر حکومت اسلامی نبوده و ولی فقیه وجود نداشت وضع ما به لحاظ نان شب بهتر بود یا بدتر؟

نکته سوم: حکومت های دیکتاتوری اصلِ وجودِ به ناحقشان تمام دستاوردهای آنان را پایمال می کند، مانند کسی است که به زور به خانه کسی هجوم ببرد و او را اسیر کند و حالا در این بین به او غذای خوب هم بدهد! اصل حضور او در این پُست به ناحق است! حکومن اسلامی ما هم مشروع است و هم مقبول؛ در چنین شرایطی باید همه فاکتورهای خوب را سنجید و در برابر نقص ها و کاستی ها مطالبه گر بود اما نمیشود اصل حکومت را زیر سوال برد، چون بر فرض که این حکومت را به خاطر این نقائص کنار گذاشتید بعدش می خواهید چکار کنید؟ آن را که تبدیل به دیکتاتوری نمی کنید؟ طبیعتا دوباره جمهوری تشکیل می دهید و دوباره همین آش و همین کاسه! هیچ کسی حکومت جمهوری را کنار نمیگذارد تا دوباره جمهوری تشکیل دهد! راه رفع نقائص در حکومت های جمهوری مطالبه گری و ایجاد گفتمان، و همچنین تعیین سرنوشت در پای صندوق های رأی است.

شروحیل;999838 نوشت:
این چیزی است که بنده از جمهوری اسلامی برداشت کرده ام .

خب برداشت شما مشکل دارد...

اگر طبق آنچه که شما فرموده اید بر ای جمهوری اسلامی صرفا نظر اکثریت ملاک است:

شروحیل;999838 نوشت:
جمهوری اسلامی یعنی مطابق کردن اسلام با نظر اکثریت

طبیعتا این حرف شما نقض می شود:

شروحیل;999838 نوشت:
حجاب که اختصاص به مومنین و مسلمین دارد را بر غیر مسلمانان به اجبار به اسم اسلام تحمیل کرد

اگر نظر اکثریت ملاک بود، جمهوری اسلامی می توانست راحت در مورد حجاب فراندوم برگزار کند تا نظر اکثریت را جویا شود، اما چرا زیر بار آن نمیرود؟ چون آن را حرف خداوند می داند که اصلا نمی توان در مورد آن رأی گیری کرد.

اما در مورد ربا:

شروحیل;999838 نوشت:
در اسلام ربا حرام هست
خوب جمهوری اسلامی این مشکل مردم را حل کرد !
هم مردم و بانکها نزول می دهند و می گیرند
هم اسمش ربا نیست
با اسم پیش بینی سود !

آنچه که در قالب عقود شرعی انجام میشود، یا سود علی الحساب از دیدگاه مراجع اشکالی ندارد، شما نمی توانید در مسائل تخصصی نظر مراجع را نقد کنید که...!!
اما در مورد سود دیرکردها و مانند آن مراجع آن را حرام اعلام کرده اند، و به خاطر نام جمهوری اسلامی در برابر آن سکوت نکرده اند!

مسلم;999797 نوشت:
این همه جنگ و تحریم و دشمنی غرب با ما چه معناست؟
جز این است که این نظام کارآمد است؟
اگر کارآمد نبود که این همه هزینه برای زمین زدن آن ارزش نداشته و منطقی نبود!

سلام و عرض ادب و احترام

از نظر شما هر کشوری که دشمن بسیار داشته باشد کارآمد است!

نظریه جالبی است!

طبق نظر شما کره شمالی باید یکی از کارآمد ترین و پیشرفته ترین کشور های دنیا باشد !

مسلم;999797 نوشت:

جهان غرب از جانب ایران احساس خطر کرده است که اینچنین به مقابله با آن برخاسته است؛

این یکی از بدیهیات است !

هر کشوری پیشرفته ای ببیند یک کشور جهان سوم
به چیزی دسترسی دارد
که بوسیله آن می توان امنیت دنیا را به هم بریزد
و شعار مرگ مرگ آن همه دنیا را هدف گرفته

احساس خطر می کند!!!!

شما یک اسلحه بدهید دست یک بچه قلدر و بازیگوش ! که همه جمع را مورد تهدید قرار می دهد !

چه کسی نسبت به این بچه احساس خطر نمی کند؟

مسلم;999797 نوشت:

اما باید پیشرفت و پس رفت هر کشور را با توجه به شرایطش سنجید؛

بله

نمی توان ژاپن بدون منابع را
با کشوری مثل ایران که جزو 5 کشور برتر دنیاست مقایسه کرد!

مسلم;999797 نوشت:

به اقتدار نظامی و امنیت امروز رسیده است،

کدام اقتدار برادر من؟

ما از لحاظ امکانات

نه در زمینه نیروی هوایی حرفی برای گفتن داریم ( با بازسازی f4 متعلق به زمان شاه به اسم هواپیمای جدید !)

و نه دریایی

تنها چیزی که ایران دارد موشک های دوربرد است

که افغانستان و پاکستان ، چند برابر آن ، حتی از نوع اتمی ان را دارند!!!!

مسلم;999797 نوشت:

در شرایط تحریم علمی و اقتصادی در برخی رشته های مهم چون نانو و لیزر و سلول های بنیادین به رتبه های برتر جهان تبدیل شده است، نه چون برخی کشورها در کمال امنیت و آرامش!

وقتی داروهای خاص و حیاتی همه وارداتی است

این رتبه های دهن پر کن به چه کار مردم ما می آید

به عمل کاربرآید نه به حرف!

مسلم;999842 نوشت:
خب برداشت شما مشکل دارد...

اگر طبق آنچه که شما فرموده اید بر ای جمهوری اسلامی صرفا نظر اکثریت ملاک است:

طبیعتا این حرف شما نقض می شود:

اگر نظر اکثریت ملاک بود، جمهوری اسلامی می توانست راحت در مورد حجاب فراندوم برگزار کند تا نظر اکثریت را جویا شود، اما چرا زیر بار آن نمیرود؟ چون آن را حرف خداوند می داند که اصلا نمی توان در مورد آن رأی گیری کرد.

سلام و عرض ادب

برادر گرامی

سخن بنده در مورد اکثریت حاکم بر جامعه بود !

در ضمن دقیقا به بنده نشان دهید خداوند کجا حجاب را بر همه جامعه

بدون در نظر گرفتن ایمان و اسلام واجب کرده

و برخورد با غیر مسلمانان بدون حجاب را از مومنین خواسته و بر انان واجب کرده است؟؟؟

اینجا می توان به صدق سخن و عمل افرادی که به عمر بدعت گذار می گویند
و خود عمل عمر را انجام می دهند پی برد !

مسلم;999842 نوشت:

اما در مورد ربا:

آنچه که در قالب عقود شرعی انجام میشود، یا سود علی الحساب از دیدگاه مراجع اشکالی ندارد، شما نمی توانید در مسائل تخصصی نظر مراجع را نقد کنید که...!!
اما در مورد سود دیرکردها و مانند آن مراجع آن را حرام اعلام کرده اند، و به خاطر نام جمهوری اسلامی در برابر آن سکوت نکرده اند!

برادر گرامی حاکمیت چه ربطی به مراجع دارد!

مگر مراجع قانون گذاری می کنند ؟

الان بانک سود را روی پول می دهد یا روی عقود ؟

کدام بانک خود را در ضرر بیع سهیم می داند؟

مبنای بانک پول پرداختی شما و درصد سود تعیین شده از طرف بانک مرکزی است

این که در واقعیت سود و ضرر معاملات چقدر است

هیچ وقت مد نظر قرار نمی گیرد

شما به بانک می روید

بانک مرکزی که از عالم غیب با خبر است سود را پیش بینی می کند !

و به شما می گوید این پول شما انقدر سود معاملهاش می شود !!!

اصلا تعریف ربا از نظر شما چیست؟

از نظر اسلام همین تعیین سود پیش از معامله ( نه تعیین سهم )
و اجبار بر پرداخت آن ( همین وجه التزام )
بدون در نظر گرفتن سود و زیان حقیقی معامله
معنای رباست

نزول خور های بازاری
که می خواهند کار خود را شرعی نشان دهند
از همین روش حکومت استفاده می کنند!!

انجام ربا با صورت بیع

با توجه به تعریف شما از عقود شرعی و عملکرد کنونی حاکمیت

اصلا چیزی به اسم ربا وجود خارجی ندارد !

العیاذ بالله خداوند حرفی عبث زده !

چیزی که وجود خارجی ندارد را حرام و جنگ با خدا و رسول خدا اعلام کرده !!!!

گم شدن اصل مسئله کاملا عیان است. بحث سر مشروعیت یا عدم مشروعیت ولی فقیه یا اصل نظام، کاملا یک بحث بی نتیجه س.
شما نمیتونید با پرسش یک سوال اشتباه، انتظار دریافت جواب صحیح داشته باشید.

همه به نوعی پشت رهبر و نظام مخفی شدیم تا از اصل موضوع که مسوولیت خودمونه شانه خالی کنیم. مخالفین و موافقین از یک روش استفاده میکنند!

مخالفین رهبر و نظام با انداختن تقصیر گردن رهبر و نظام، از خود سلب مسوولیت کرده و کار خود را راحت میکنند، چون پیدا کردن مقصر خیلی دل آدم رو خنک میکنه!

موافقین رهبر و نظام هم ابتدا یک مسولیت من درآوردی برای رهبر و نظام و خودشون به عنوان موافقین نظام میسازند و در مرحله ی بعد با دادن نمره قبولی به خودشون و با رفع و دفع تقصیر از رهبر و نظام و خودشون، آگاهانه یا ناخودآگاه، از اصل موضوع کنار میکشند و تقصیرها را متوجه مخالفان و آمریکا و تلگرام و بدخواهان و منحرفین و مرتدین و فتنه گر و دلالان ارز و سکه و بی بی سی و فضای مجازی و فوکل جوون ها و دوست دختر پسرها و دوست پسر دخترها و اساتید لیبرال دانشگاه ها و شیعه انگلیسی و خلاصه آنچه بتونن ردیف کنن، میکنند و بعدم با ژست با بصیرتی، ادای منتظران فرج رو در میارن که یعنی ما ذیگه کارمونو انجام دادیم و دیگه فقط مونده خودش بیاد!

من اصلا با خود اسم جمهوری اسلامی مشکل دارم، ما هنوز تعریف واحدی از اسلام نداریم، چطور میتونیم ادعای داشتن حکومتی اسلامی رو داشته باشیم؟
که بعد بیایم بر اساسش آرمان و چشم انداز تعریف کنیم و کلاهمون رو هم بندازیم بالا که در مسیر تحقق این چشم انداز قرار داریم.

جناب مسلم!

اگر واقعا نسل اول انقلاب، هدفش از انقلاب و تشکیل حکومت، استعمار ستیزی و فروکردن خار تو چشم استعمار بوده باشه، فکر کنم باید از بازمانده های اون موقع تست سلامت روان گرفته بشه!
خود اون استعمار هم اگه در ابتدای شکل گیریش همچین هدفی برای خودش تعیین میکرد، الان به این قدرت دست پیدا نکرده بود که بتونه استعمارگری بکنه.
منظورم از مسوولیت من درآوردی هم همینه، مسوولیت ما استعمار ستیزیه آیا؟ من کاری ندارم شما در انجام این مسوولیت چه نمره ای به خودمون (یا بهتر بگم خودتون) میدید. کلا خود این مسوولیت زیر سواله، چه برسه به نمره ش.

ترکیه هم در دنیا تاثیرگذاره، عربستان هم تاثیرگذاره، اسرائیل! اسرائیل رو که دیگه نگو .... تاثیرگذاری مهمه، اما قابل استناد نیست.

ظهور و افول امپراطوری های مختلف بارها و بارها اتفاق افتاده، البته که خیلی دستاورد بزرگیه، اما چیزی نیست که بشه بهش افتخار کرد، یه زمانی شوروی ظهور کرد، همچین خاری هم شد تو چشم غرب، بعد هم نابود شد. خیلی هم دستاورد داشت، ایدوئولوژیش هنوز هم باقی مونده، خیلی هم نفوذ داشت. اما الان نیست. این که نشد دلیل. اینم قابل استناد نیست.

بدون شک بهره وری از امکانات به عهده ی دولت و مجلس است، اما دقیقا همینجاست که شما نظام را به دو دسته تقسیم میکنید و خود را در دسته ای که کاری از دستش برنمیاد قرار میدید و تقصیر ها را به گردن اونیکی دسته میندازید. دولت و مجلس هم از آسمون نیفتادن پایین بشن ارکان نظام. جزئی از همین نظام هستند و برای احراز صلاحیت از فیلترهای همین نظام عبور کردن و ساختار فکری اکثرشون در همین نظام شکل گرفته و اکثرشون سابقه های درخشانی در ایفای نقش در مسیر تشکیل نظام به نام خودشون ثبت کردن به برکت همین نظام سری تو سرها درآوردن و همین نظام بهشون قدرت داده و از منابع همین نظام ارتزاق میکنن و از امکانات همین نظام برای ریختن خون ملت تو شیشه استفاده میکنن و در پشت پرده های همین نظام زد و بند میکنن و ... بازم بگم؟

منظورم از مقایسه گزینشی رو هم خودتون اثبات کردین، ما و اسرائیل فقط به دنبال موشک هستیم؟ چیزی دیگه ای نیست که مقایسه ش کنید؟ چند مثال براتون بزنم که ما فقط در مقایسه با اسرائیل توشون به معنای واقعی گند زدیم؟ حالا بماند که تو همین مثال خودتون شما احتمالا تعریفتون از موشک، یه جسم استوانه ایه که میره هوا، دیگه کاری ندارید که چه عملکردی داره؟ چه بردی داره؟ چه قدرت تخریبی داره؟ چقدر احتمال برخورد به هدف داره؟ چقدر احتمال کشف شدن داره؟ از چه نسلی محسوب میشه؟ چه مکمل هایی داره؟ اصلا چند نوع موشک داریم؟ یه وقت روم به دیوار فکر نکنین هیچ شباهتی بین موشک های ما و کره شمالی هم وجود داره ها؟ ما فقط و فقط خودمون میسازیم. مهم نیست شکلش یکیه، مهم اینه که اسمش فرق میکنه! تازه اینا فقط مربوط به موشک سطح به سطح میشه. با بقیه ش کاری ندارم.
ببخشید که این بخش از موضوع اصلی منحرف شد، اما اگه فقط در رابطه با همین یک مثال شما بخوام صحبت کنم، بهتون نشون میدادم الان ما در چه مرحله ای هستیم و اسرائیل در چه مرحله ایه. بقیه ش بماند.
(من قصد بی ارزش نشون دادن همچین دستاوردی در شرایط تحریم ندارم، قصدم اشاره به این موضوعه که برای اثبات پیشرفت، همچین مثالی خیلی قابل استناد نیست)

در رابطه ربط دستاوردها و کسب رتبه ها با وضعیت اقتصادی ایران هم منظور من این بود که بیاید دقیقا راجع به وضعیت اقتصادی صحبت کنیم که نقاط مثبتش هم کم نیست انصافا، اما کسب رتبه برتر در زمینه نانو تا اینجا که کوچک ترین ربطی به شرایط اقتصادی ما نداشته. پس بهتره به این و امثال این هم استناد نکنیم.

در رابطه با این جمله شما هم که فرمودید "مانند کسی است که به زور به خانه کسی هجوم ببرد و او را اسیر کند و حالا در این بین به او غذای خوب هم بدهد!" باید بگم که کاملا با شما موافقم! حالا دیگه نمیدونم منظورم رو متوجه شدید یا نه.

ضمن اینکه تاکید میکنم ربط دادن موضوع به رهبری کاملا باعث بی نتیجه موندن بحث میشه، چه در قالب انتقاد به عنوان مخالف و چه در قالب دفاع به عنوان موافق. مسئله اصلا این نیست!

شروحیل;999849 نوشت:
هر کشوری پیشرفته ای ببیند یک کشور جهان سوم
به چیزی دسترسی دارد
که بوسیله آن می توان امنیت دنیا را به هم بریزد
و شعار مرگ مرگ آن همه دنیا را هدف گرفته
احساس خطر می کند!!!!

شروحیل;999849 نوشت:
شما یک اسلحه بدهید دست یک بچه قلدر و بازیگوش ! که همه جمع را مورد تهدید قرار می دهد !
چه کسی نسبت به این بچه احساس خطر نمی کند؟

شروحیل;999849 نوشت:
کدام اقتدار برادر من؟

متاسفانه می بینیم که دشمن خوب توانسته ما را نسبت به خودمان بدبین کند!! یعنی حتی برخی از خود ما هم پذیرفته ایم که کشوری ظالم و قلدر و زورگو هستیم و دشمن حق دارد از ما بترسد!!!
انگار ما بودیم که به صدام بمب شیمیایی دادیم! ما هستیم که گروهک های تروریستی را نتجهیز و حمایت می کنیم! انگار منافقین تحت حمایت ما 17000 نفر را کشتند! انگار عبدالمالک ریگی در اعترافاتش گفته از جانب ایران حمایت میشده! انگار ما با بمب اتم یش از 200 هزار نفر را در ژاپن ذوب کردیم!انگار ما هستیم که با داشتن بیش از 400 کلاهک هسته ای عضو پیمان منع گسترش سلاح های اتمی نمیشویم!!!

برادر من مسئله برعکس است، یک عده استعمارگر جانی از اینکه یک کشور با شعار عدالت و حمایت از مظلومین قدرت یابد و علیه 1 درصد مافیای ثروت و قدرت در دنیا بایستد ترسیده اند، و دنیا را می خواهند از ما بترسانند، اما متاسفانه خود ما هم از خودمان ترسیده ایم!!

دیگر حرفی در این رابطه با شما ندارم؛ واقعا متأسفم؛ همین!

momi14;999857 نوشت:
من اصلا با خود اسم جمهوری اسلامی مشکل دارم، ما هنوز تعریف واحدی از اسلام نداریم، چطور میتونیم ادعای داشتن حکومتی اسلامی رو داشته باشیم؟
که بعد بیایم بر اساسش آرمان و چشم انداز تعریف کنیم و کلاهمون رو هم بندازیم بالا که در مسیر تحقق این چشم انداز قرار داریم.

اگر واقعا نسل اول انقلاب، هدفش از انقلاب و تشکیل حکومت، استعمار ستیزی و فروکردن خار تو چشم استعمار بوده باشه، فکر کنم باید از بازمانده های اون موقع تست سلامت روان گرفته بشه!

سلام.

حکومت ما طوری هست که استعمارگران وجودش رو بر نمی تابند این یکی از نقاط مثبت این انقلاب هست.

مسلم;999889 نوشت:
متاسفانه می بینیم که دشمن خوب توانسته ما را نسبت به خودمان بدبین کند!! یعنی حتی برخی از خود ما هم پذیرفته ایم که کشوری ظالم و قلدر و زورگو هستیم و دشمن حق دارد از ما بترسد!!!
انگار ما بودیم که به صدام بمب شیمیایی دادیم! ما هستیم که گروهک های تروریستی را نتجهیز و حمایت می کنیم! انگار منافقین تحت حمایت ما 17000 نفر را کشتند! انگار عبدالمالک ریگی در اعترافاتش گفته از جانب ایران حمایت میشده! انگار ما با بمب اتم یش از 200 هزار نفر را در ژاپن ذوب کردیم!انگار ما هستیم که با داشتن بیش از 400 کلاهک هسته ای عضو پیمان منع گسترش سلاح های اتمی نمیشویم!!!

برادر من مسئله برعکس است، یک عده استعمارگر جانی از اینکه یک کشور با شعار عدالت و حمایت از مظلومین قدرت یابد و علیه 1 درصد مافیای ثروت و قدرت در دنیا بایستد ترسیده اند، و دنیا را می خواهند از ما بترسانند، اما متاسفانه خود ما هم از خودمان ترسیده ایم!!

دیگر حرفی در این رابطه با شما ندارم؛ واقعا متأسفم؛ همین!

سلام و عرض ادب

برادر گرامی

شما باید خودتان را جای دیگران بگذارید

تا بتوانید دلیل دشمنی ان ها با خودتان را درک کنید !

در آمریکا هزاران مسلمان زندگی می کنند

و شهروند این کشور محسوب می شوند

و مشکل خاصی هم ندارند

چرا کسی با این ها دشمنی نمی کند؟

وقتی زیر ساخت ها مشکل دارد

و حتی بذر اقلام اساسی وارداتی است

وقتی راه بی افتید در مجامع بین المللی

این و ان را تهدید کنید

توقع دارید همه برای شما تعظیم کنند؟؟؟؟

نتیجه می شود همین وضع کنونی ....

کسی نگفته از مظلوم حمایت نکنید
( این خود جای بحث دارد که چرا در برابر آمریکا مرگ مرگ هست و در برابر چین سکوت محض )

خود امریکایی ها برای حمایت از مردم فلسطین تظاهرات بر پا می کنند

اما هر کاری راه و روشی دارد

با قلدری در مجامع بین المللی و منم منم کردن مشکلی حل نمی شود !!!

روسیه و چین با آن قدرت نظامی و اقتصادی و خود کفایی

گاهی کوتاه می آیند و سکوت می کنند

تا منافع بین المللی ایشان حفظ شود

و دچار خسارات جبران ناپذیر
مانند آن چه هر روز در ایران شاهد آن هستیم
نشوند

آمریکا و اسرائیل استعمارگر هستند

کودک کش هستند

قبول

این مسائل بر کسی پوشیده نیست

اکثریت مردم این حقیقت ها را می دانند

وقتی یک نفر در خیابان اسلحه می کشد

بزرگترین حماقت ان است

که بروید جلوی او

و به او بگویید

تو آدم کشی ، قاتلی و ...

مرگ بر تو مرگ بر تو

خوب در انی کار شما را خواهد ساخت !!!

راه حل این است

که شما صبر کنید
سکوت کنید
اسلحه تهیه کنید

و بدون سر و صدا دخلش را بیاورید!

سبحان ا;999897 نوشت:
حکومت ما طوری هست که استعمارگران وجودش رو بر نمی تابند این یکی از نقاط مثبت این انقلاب هست.

استعمار از یه جایی به بعد صدام را هم برنتابید، الان این از ویژگی های مثبت صدام محسوب میشود؟ این چه حرفیست؟ اگر استعمار ستیزی را حذف کنیم، چیز دیگری باقی میماند که با آن حقانیتمان را به جهان اثبات کنیم؟ (تاکید میکنم، به بقیه مردم دنیا، نه خودمان، والا هر کی از نظر خودش حقه)

این برای من سواله. ممنون میشم مرا از رنج این سوال برهانید.

موضوع قفل شده است