صفحه 3 از 3 نخست 123
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بعد از سال ها دوری از درس ، می خواهم دوباره درس بخوانم

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    653
    حضور
    11 روز 20 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1406

نقل قول نوشته اصلی توسط الرحیل نمایش پست ها
    سلام
    قطعا نه
    کی خوشش میاد ۵۰۰ سال مثل انگل زندگی کنه و فقط به فکر عشق و حال خودش باشه

تازه بعد از مرگ جواب خدا رو چی بدیم که عمرمون رو چه کردیم؟ بگیم ۵۰۰ سال عشق و حال میکردیم؟ حداقل این طوری میگیم اگه دستمون خالیه ولی سعی کرده بودیم گره ای از کار بنده هات وا کنیم
    اگه به فکر مرگ و بعد از آن هستید نهایتا به فکر خودتان هستید که آن دنیا شرمنده نشوید یا عذاب نشوید یا پاداشی چیزی بگیرید دیگه ؟ پس برای بقیه کار نمی کنید. دراصل برای خودتان کار می کنید. درسته؟ این رو جواب بدید تا ادامه دهیم.
    ویرایش توسط ابوالبرکات : ۱۳۹۷/۰۷/۱۰ در ساعت ۱۸:۰۵
    چه خیال می توان بست و کدام خواب نوشین / به از این در تماشا که به روی من گشادی

2. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,635
    حضور
    53 روز 17 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2718

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    اگه به فکر مرگ و بعد از آن هستید نهایتا به فکر خودتان هستید که آن دنیا شرمنده نشوید یا عذاب نشوید یا پاداشی چیزی بگیرید دیگه ؟ پس برای بقیه کار نمی کنید. دراصل برای خودتان کار می کنید. درسته؟ این رو جواب بدید تا ادامه دهیم.
    سلام
    قطعا نه
    کی خوشش میاد ۵۰۰ سال مثل انگل زندگی کنه و فقط به فکر عشق و حال خودش باشه

تازه بعد از مرگ جواب خدا رو چی بدیم که عمرمون رو چه کردیم؟ بگیم ۵۰۰ سال عشق و حال میکردیم؟ حداقل این طوری میگیم اگه دستمون خالیه ولی سعی کرده بودیم گره ای از کار بنده هات وا کنیم
    سلام و عرض ادب

بهتر است این گونه بگوییم

اگر خداوند گفت وظیفه تو در آخرت این است که نگهبان جهنم باشی ،

می پذیری به جای بهشت به جهنم بروی و گرهی از کار بنده ها باز کنی ؟
    ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۷/۰۷/۱۰ در ساعت ۲۰:۳۸
    دکتر بهشتی :
    ھر جا دیدید که میگویند: دین و اسلام ھست ولی عدالت اجتماعی نیست،
    بدانید دین و اسلامش ُقلابی است
    عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

4. صلوات ها 3

نوشته
    878
    حضور
    116 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2743

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    فرض کنیم این طور باشه. خب؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط شروحیل نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب

بهتر است این گونه بگوییم

اگر خداوند گفت وظیفه تو در آخرت این است که نگهبان جهنم باشی ،

می پذیری به جای بهشت به جهنم بروی و گرهی از کار بنده ها باز کنی ؟
    سلام علیکم
    فکر نمی کنم در آخرت حق انتخاب داشته باشیم و بتوانیم با خدا چانه بزنیم
    ضمن اینکه همین جا هم آنچنان حق انتخابی نداریم. خدا ما را در جهانی قرار داده که افراد زیادی (از جمله خودمان) به کمک نیاز دارند و هر چقدر هم که بخواهیم چشم به رویشان ببندیم باز هم با آنان و مشکلاتشان رو به رو می شویم
    ویرایش توسط الرحیل : ۱۳۹۷/۰۷/۱۰ در ساعت ۲۱:۵۱

6. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    2,635
    حضور
    53 روز 17 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2718

سلام علیکم
    فکر نمی کنم در آخرت حق انتخاب داشته باشیم و بتوانیم با خدا چانه بزنیم
    ضمن اینکه همین جا هم آنچنان حق انتخابی نداریم. خدا ما را در جهانی قرار داده که افراد زیادی (از جمله خودمان) به کمک نیاز دارند و هر چقدر هم که بخواهیم چشم به رویشان ببندیم باز هم با آنان و مشکلاتشان رو به رو می شویم
    سلام و عرض ادب

منظور بنده این بود

که این سخنانی که فرمودید(کمک به دیگران)

از سر اجبار و اکراه و تسکین درون و نفع شخصی است
    یا با رضایت کامل قلبی و برای کسب رضایت حق تعالی !

در ضمن انتخاب بحثی مفصل است

انتخاب فقط این نیست که به مردم کمک کنم یا نکنم

مثلا من می توانم

انتخاب کنم به مردم کمک کنم تا به بهشت بروم و حالش را ببرم!

یا انتخاب کنم به مردم کمک کنم تا آلام درونم را تسکین ببخشم

یا انتخاب کنم به مردم کمک کنم تا رضایت معشوقم را جلب کنم !

خود این انخاب ها می تواند زیر شاخه های بسیار زیادی داشته باشد یا به صورت ترکیبی باشد!

مثلا انتخاب کنم که هم برای رضای خدا باشد و هم برای رضای شخصی که به او کمک می کنم!
    ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۷/۰۷/۱۱ در ساعت ۲۰:۱۷
    دکتر بهشتی :
    عیسى علیه السلام :
    سخن سنج باشید.

8. صلوات ها 2

نوشته
    878
    حضور
    116 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2743

نقل قول نوشته اصلی توسط شروحیل نمایش پست ها
    سلام و عرض ادب

منظور بنده این بود

که این سخنانی که فرمودید(کمک به دیگران)

از سر اجبار و اکراه و تسکین درون و نفع شخصی است
    یا با رضایت کامل قلبی و برای کسب رضایت حق تعالی !

در ضمن انتخاب بحثی مفصل است

انتخاب فقط این نیست که به مردم کمک کنم یا نکنم

مثلا من می توانم

انتخاب کنم به مردم کمک کنم تا به بهشت بروم و حالش را ببرم!

یا انتخاب کنم به مردم کمک کنم تا آلام درونم را تسکین ببخشم

یا انتخاب کنم به مردم کمک کنم تا رضایت معشوقم را جلب کنم !

خود این انخاب ها می تواند زیر شاخه های بسیار زیادی داشته باشد یا به صورت ترکیبی باشد!

مثلا انتخاب کنم که هم برای رضای خدا باشد و هم برای رضای شخصی که به او کمک می کنم!
    سلام
    فرض کنیم من برای آلام درونی ام کمک کنم و دیگری برای رضای خدا
    در هر دو حالت به این نمی رسیم که به کسی کمک کردن اشتباه است و عشق و حال کردن گزینه بهتری است

10. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    2,635
    حضور
    53 روز 17 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2718

سلام
    فرض کنیم من برای آلام درونی ام کمک کنم و دیگری برای رضای خدا
    در هر دو حالت به این نمی رسیم که به کسی کمک کردن اشتباه است و عشق و حال کردن گزینه بهتری است
    سلام و عرض ادب

اتفاقا عشق و حال کردن بنده با خدا گزینه بهتری است!

چرا که شخص هم لذت دنیا را خواهد برد و هم لذت آخرت را !

اما کسی که تمام عمرش را برای حوری بهشتی به دیگران کمک کرده ( این بهترین حالت است)

دنیایش را تباه کرده

چون از روی اجبار این کار را انجام داده نه با رضایت قلبی

حتی اگر به بهشت برسد

و نهایت فهمش از بهشت ، حوری بهشتی است! نه لقاء الله !

اگر خسر الدنیا و الاخرت باشد ، که دیگر حسابش با کرام الکاتبین است!
    ( اگر عملش با ریا یا شرک مخلوط باشد )

بهترین گروه کسانی هستند که این خواسته را از خدا دارند:

وَمِنْهُمْ مَنْ يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ
    و بعضی دیگر گویند: خدایا ما را از نعمتهای دنیا و آخرت هر دو بهره‌مند گردان و از عذاب آتش دوزخ نگاه دار.
    بقره201

یعنی کسانی که که با نیت رضایت الهی به دیگران کمک می کنند و کسب حسنه در دنیا و آخرت می کنند

نه با اکراه و اجبار !

حقیقت از نظر من این است که شخصی که به دیگران کمک می کند

با جبر الهی است ! ( یعنی تفویض در کار نیست )

اما آن که این کمک را با چه نیتی انجام دهد ، معنای انتخاب اوست!

مَا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ ۖ وَمَا أَصَابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ ۚ وَأَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولًا ۚ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ شَهِيدًا
    هر چه از حسنه به تو رسد از جانب خداست
    و هر بدی رسد از خودِ توست،
    و ما تو را به به سوی مردم فرستادیم،
    و تنها گواهی خدا کافی است.

نساء 79

در پناه حق تعالی

ویرایش توسط شروحیل : ۱۳۹۷/۰۷/۱۲ در ساعت ۰۸:۰۳
    دکتر بهشتی :
    عیسى علیه السلام :
    سخن سنج باشید.

12. صلوات ها 3

نوشته
    85
    حضور
    2 روز 17 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    224

سلام ، روز بخیر

شما برای دانایی و آگاهی بیشتر نباز به ادامه تحصیل نداربن و باید مطالعه ی آزاد بیشتری داشته باشین. ادامه ی تحصیل یعنی تخصص در یک موضوع خاص . اما مطالعه آزاد یعنی شما از هر موضوعی یک فایل مختصر در مغرتون دارین.

ببینید دوست گرامی من مخالف مسیر شما هستم! اما چرا؟!

دوستان خوبی که تحصیلات دانشگاه رو سپری کردن و شاغل شدن و ....‌ اگر در زندگی دچار روزمرگی شدن یا عاشق خواندن درس و دانایی بیشترن راهش این نیست با ورود به دانشگاه مانع ورود یک دختر یا پسر جوان بشن و در نتیجه مسیر آینده یک فرد رو تغییر بدن. یا دوستان شاغل و بازنشسته ما فرصت به جوانانی ندن که تازه میخوان شاغل بشن و درآمد پاکی داشته باشن.

مطالعه آزاد این فرصت رو به هر دو طرف قضیه میده که مسیر درست رو پیش بگیرن.
    یا اینکه کناره گیری از یک شغل به جوانان فرصت شکوفایی رو میده .

اگر مسئله ی در آمد کم و نیاز به ارتقای شغلی یا شغل دوم مطرح هست افراد میتونن با کسب مشاوره وارد بازار بشن و در یک زمینه ی خاص فعالیت کنن تا شغل دوم داشته باشن.

نیاز نیست در هر موضوع و مبحثی ما صاحب نظر باشیم ، یکی از بزرگترین اشتباهات ما این هست که قدرت کافی برای گفتن این جمله رو نداریم.:

«من اطلاعاطلاعی از این موضوع یا مسایل ندارم»

حتما باید نظر بدیم با بدونیم که چنین امری میسر نیست و حتی لازم نیست.

14. صلوات ها 3

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    653
    حضور
    11 روز 20 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1406

فرض کنیم این طور باشه. خب؟؟
    پس قبول دارید که ما برای خودمان کار می کنیم. حالا بنده می گویم بیایید همین حالا برای خودمان کار کنیم. اگر هم برای دیگران کار می کنیم برای خودمان کار کنیم. بنابراین نیایید خودمان را بکشیم تا این که مثلا یک اختراعی ، اکتشافی انجام دهیم تا آن روز فکر کنیم که زندگی ما معنادار شده است. همین امروز بیاییم معنای زندگی رو به خود بدهیم. ما سالک هستیم . و معنای زندگی سلوک هست. سلوک در لحظه. شاعر می گه: من بهشت نقدم امروز حاصل می شود / وعده ی فردای زاهد را چرا باور کنم.
    چه خیال می توان بست و کدام خواب نوشین / به از این در تماشا که به روی من گشادی

16. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی، کتاب، گفتگو
    نوشته
    387
    حضور
    17 روز 12 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1335

جمع بندی

پرسش:

من کارشناس ارشد بیوشیمی هستم و در یک آزمایشگاه تشخیص طبّی کار می کنم. از شغلم راضی هستم؛ اما بعد از سال ها کارکردن، حسّ می کنم زندگی ام یکنواخت شده و چیزی گُم کرده ام که نمی دانم چیست. از کودکی به درس خواندن علاقه داشتم و درسم همیشه خوب بود. دوست دارم دوباره درس خواندن را شروع کنم. اما نمی دانم چه علمی را بخوانم. از یک طرف به علوم و معارف اسلامی فکر می کنم؛ اما نمی دانم برای یادگیریِ عمیق معارف اسلامی، وارد حوزه علمیّه خواهران شوم یا خودم مطالعه کنم. از طرف دیگر به ادامه تحصیل در رشته خودم فکر می کنم. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ:

گفته اید که کارشناس ارشد بیوشیمی می باشید و از شغلتان احساس رضایت می کنید. با این حساب، شما در کارتانْ مفید هستید. فکر کنید که چند نفر در روز از خدماتِ شما بهره می برند؟ اگر شما به این کار اشتغال نداشته باشید، این عدّه چه کار باید انجام دهند؟ لطفا نگویید:«این افراد می توانند به همکارانِ من که چنین تحصیلاتی دارند، مراجعه کنند». زیرا شما به سهمِ خود باری را از دوشِ مردمِ جامعه برمی دارید. شما به عنوان عضوی از این جامعه وظیفه ای در قبالِ هموطنان خود دارید که با انجامِ این کار در حالِ ادای این وظیفه هستید. اگر شما این وظیفه را انجام ندهید، چه وظیفه یِ دیگری را می خواهید به عهده بگیرید؟ آیا مطمئن هستید که در انجامِ وظیفه یِ دیگر به اندازه این وظیفه موفّق خواهید بود؟ پیداست که نمی توانید تضمین کنید حتما در انجام وظیفه دیگر نیز موفّق خواهید بود.

پیامبراکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرماید:«مَنْ قَضَى لِأَخِیهِ الْمُؤْمِنِ حَاجَةً كَانَ كَمَنْ عَبَدَ اللَّهَ دَهْراً» یعنی«کسی که حاجت برادر مؤمنش را برآورده سازد، مانند کسی است که عُمری خدا را عبادت نماید»(1). بنابراین شما که نیازِ افرادِ بیمار را برآورده می سازید، کاری انجام می دهید که به درد آخرت تان می خورد. لازم نیست حتماً در حوزه علمیّه دروس اسلامی را از ابتدا بخوانید تا مفید باشید. هر فردی که در شغلش گره از کارِ دیگری باز می کند، فردی مفید است و در آخرت _ان شاءالله_ اجر و پاداش الهی نصیبش می شود.
    برای یادگیریِ معارف اسلامی لازم نیست حتما دروس حوزوی را از ابتدا بخوانید. می توانید شروع به «مطالعه منظّمِ» کتاب های اسلامی در یک حوزه خاصّ نمایید. مثلا می توانید در موضوع «زن در اسلام» به مطالعه کتاب هایی از شهید مطهّری، آیت الله جوادی آملی و بقیّه یِ متفکّران و اندیشمندان اسلامی بپردازید؛ بدین گونه پس از مدّتی در یک حیطه مشخص دانش ارزشمندی کسب می کنید.
    به نظر من بهتر است در همین زمینه ای که تحصیل کرده اید، ادامه تحصیل دهید. به دست آوردنِ چنین توانایی در علوم دینی با ورود به حوزه علمیّه نیاز به صرف وقت و زمان بسیاری دارد که ممکن است شما را پس از مدتی از شروعِ آن پشیمان سازد.

برای اینکه زندگی تان از یکنواختی خارج شود، علاوه بر شروع کردنِ مطالعه در یک زمینه خاصّ، می توانید کارهای زیر را انجام دهید:
    - گل های آپارتمانی تهیه کنید و از آنها مراقبت نمایید. باید گل هایی انتخاب کنید که با آب و هوای شهرتان سازگار باشد. خانم هایی می شناسم که با داشتنِ سنّ بالا، در خانه شان گل نگه می دارند. این کار روحیّه یِ آنها را واقعا شاداب کرده است.
    - فعالیت های هنری انجام دهید. در گروهِ خانم هایی که هنری را انجام می دهند، عضو شوید. منظورم گروه های فضای مجازی نیست، بلکه منظورم عضویت در گروه های مفید در واقعیت است. زیرا پژوهش ها نشان داده که فضای مجازی با همه مزایایی که دارد، باعث افزایش افسردگیِِِ افراد می شود.
    - ورزش های شاد و مفرّح انجام دهید. ورزش کردن باعث افزایش فعالیت و نیز ارتقای انگیزه یِ پیشرفت می شود. منظور ورزش هایی است که تحرک زیادی می طلبد. طناب زنی کنید. ورزش های هوازی انجام دهید که سوخت و ساز بدنتان را بیشتر می کند و گردش اکسیژن را افزایش می دهد.

- در ظاهرتان تنوّعِ صحیح ایجاد کنید. می توانید با یادگرفتنِ خیّاطی و گلدوزی، به جای صرفِ مقدار زیادی پول جهت خرید لباس های گران قیمت، بعضی از لباس هایِ مورد نیازتان را خودتان تهیّه کنید. می توانید گاهی در خانه با تغییر در ظاهر و آرایشِ تان، زندگی را از یکنواختی درآورید. به این گونه روحیّه شاداب تری پیدا می کنید.
    - هرگز زندگی تان را با زندگی دیگران مقایسه نکنید. شما از واقعیّت ها و سختی های زندگیِ دیگران آگاه نیستید و فقط ظاهرِ زندگیِ شان را می بینید.
    - هنگامی که یکنواختی در زندگی و کار به شما فشار می‌آورد، به دامان طبیعت پناه برده و از مناظرِ طبیعت لذّت ببرید تا به آرامش رسیده و انرژی دوباره بدست آورید. مطمئنّاً شهر محلّ زندگیِ تان اماکن تاریخی و گردشگریِ زیادی دارد. از آنها بهره ببرید.

پی نوشت:
    1:
    مجلسیّ، محمد باقر، بحارالانوار، ج71، ص302، مؤسّسة الوفاء، بیروت، 1403 ه.ق

پرسش و پاسخ های موضوعِ ازدواج سفید:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=61223&page=14

18. صلوات ها 2

صفحه 3 از 3 نخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۷/۰۸/۱۵, ۱۲:۱۳ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری