خاص و عام در سوره های قرآن و مشابهت آن در غیر قرآن

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خاص و عام در سوره های قرآن و مشابهت آن در غیر قرآن

یک اشاره علمی: فرق است بین جایی که اول عام بیاید بعد خاص، مثل سوره نساء؛ و بین جایی که اول خاص بیاید و بعد عام، مثل سوره فاطر.

سلام

خداقوت

می خواستم ببینم این خاص و عام در سوره های قرآن می شه این جوری مقایسه کرد؟!

یک جور تفسیر به رای نیست؟!البته ببخشیدمن دیدم قیاس این شکلی یه جور فلسفه هست من متوجه نشدم

سوال من اول این بود بعد می خواستم بگم سوره هایی که خاص هستند و موارد متعدد روگفتند متشابه هم داره که برای حفظ کنارهم بزاریم و راحت تطبیق بدیم که برای روخوانی و دوره خوانی حفظ راحت باشیم

چون من شنیدم شش ماه هم می شه با روش خاصی کل قرآن حفظ کرد که مقایسه سوره ها با آیات متشابه هست اگه کتاب خاصی هم هست معرفی کنید ممنون

برچسب: 

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد هدی

[TD][/TD]

فریال;998321 نوشت:
یک اشاره علمی: فرق است بین جایی که اول عام بیاید بعد خاص، مثل سوره نساء؛ و بین جایی که اول خاص بیاید و بعد عام، مثل سوره فاطر.

سلام و عرض ادب
مثالهاتون از دو سوره ای که ذکر کردید رو بیان بفرمایید. این سوال به شکلی که پرسیدید قابل پاسخگویی نیست. توضیح اینکه بحث عام و خاص یکی از مباحث علوم قرآنی است و به این معناست که یک مفهوم عام با مفهوم خاص از همان نوع که در یک آیه یا دو آیه بیاید ترتیب قرار گیری آن دو و اینکه اول نام مفهوم عام بیاید یا خاص، دلایل مختلفی دارد که در حوزه علوم قرآنی بیان و شرح شده است . لذا برای پاسخ به سوالی که در سطر اول مطرح فرمودید باید آیات مد نظرتان را هم بیان نمایید.
هر چند از ادامه پرسشتان مشخص می شود سوال شما در حوزه حفظ و روخوانی قرآن است نه عام و خاص در حوزه علوم قرآنی . بهر حال سوال شما چندان واضح نیست . لطفا توضیح بیشتری بفرمایید.

هدی;998532 نوشت:
دلایل مختلفی دارد

سلام کاملا حق با شماست@};-@};-@};-

ارسالی که استاد میقات جواب دادند برای من سوال پیش اومد و هم مربوط به تفسیر بود هم روش های حفظ و تثبیت ؛

جالبه فلسفی شده!!:-??x_x

این سوال من قبلا در صفحه شخصی استاد میقات پرسیدم گفتم ارجاع دهند و برای من هم تعجب آور بود به تفسیر ارجاع شده:-??

http://www.askdin.com/member.php?u=15065

هدی;998532 نوشت:
سوال شما در حوزه حفظ و روخوانی قرآن است نه عام و خاص در حوزه علوم قرآنی . بهر حال سوال شما چندان واضح نیست . لطفا توضیح بیشتری بفرمایید.

برای تثبیت حفظ تفسیر لازم است سوره های مشابه زیاد داریم آیات مشابه زیاد هست می توان مشابه و نزدیک به هم تعریف کلی یا مجزا بیان کرد که وقتی دوره خوانی داریم راحت بفهمیم مربوط به کدام سوره و آیه هست

این در ذهن من بود که سوال کنم آیاتی که نوشتاری شبیه به هم هستند می شه ظرف شش ماه از برکرد و حافظ کل شد؟!(انگار یه نفر تجربه کرده بلده به همه نمی گه!!)8-|:-??

عام و خاص دراین حیطه برام سوال بود بقیه مطلب مربوط به سوالی بود که پاسخ قبلی استاد میقات در تاپیک جداگانه بود این جا فلسفی شده با هم ارجاع شده ببخشید:-h@};-

فریال;998543 نوشت:
برای تثبیت حفظ تفسیر لازم است سوره های مشابه زیاد داریم آیات مشابه زیاد هست می توان مشابه و نزدیک به هم تعریف کلی یا مجزا بیان کرد که وقتی دوره خوانی داریم راحت بفهمیم مربوط به کدام سوره و آیه هست
با سلام
بله درسته. ما آیاتی در قرآن داریم که از لحاظ کلمات و متن، شبیه هم هستند و برای حفظ قرآن، دانستن اونها لازمه. اما جهت افزایش اطلاعات قرآنیتون عرض می کنم که ایات "مشابه" در معنایی که فرمودید با ایات "متشابه" متفاوتند.
از یک دیدگاه آیات قران به محکم و متشابه تقسیم می شوند:
آیات محکم، آیاتی است که در معنی آنها یک نوع صراحت و اتقانی وجود دارد که خواننده بدون تردید و اشتباه به معنای آنها پی می برد مثل همین آیه که می فرماید: آیات قرآن بر دو دسته محکم و متشابه هستند، که آیه دلالتی صریح بر معنی خود دارد. و هر کسی که آیه را بخواند و با لغت عربی آشنا باشد بدون تردید معنی آنرا متوجه می شود. اما آیات متشابه، آیاتی هستند که مقصود از آن برای شنونده روشن نیست. و چنان نیست که شنونده به محض شنیدن، معنی آنرا درک کند. بلکه در این که منظور چیست؟، تردید دارد و تردیدش وقتی برطرف می شود که به آیات محکم رجوع نموده و به کمک آنها معنای آیات متشابه را مشخص کند، و در نتیجه همان آیات متشابه نیز محکم می شوند. پس آیات محکم خود بخود محکم هستند و آیات متشابه، بوسیله آیات محکم، محکم می شود.(1)
یعنی آیات متشابه آیاتی هستند که به خاطر بالا بودن سطح مطلب و جهات دیگر، در نگاه اول، احتمالات مختلفی در آن می رود، ولی با توجه به آیات محکم، تفسیر آنها آشکار می گردد.

این توضیح را صرفا برای افزایش اطلاعات قرآنی شما عرض کردم . لذا هر گاه خواستید از آیاتی نام ببرید که متن یکسانی دارند بهتر این است که از لفظ آیات "مشابه" استفاده کنید نه آیات" متشابه".
موفق باشید

1. تفسیر نمونه ج 2، ص 437.

موضوع قفل شده است