جمع بندی خلاصه مطالب قرآن

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خلاصه مطالب قرآن

سلام،
همانطوریکه میدانیم خیلی از مطالب قران تکراری هست مثلا بارها بهشت وجهنم وعده داده شده یا مثلا داستان های موسی و یوسف و ... که حفظ کردن و استنتاج همه آن مطالب برای یک فرد عادی و برای زندگی روزمره غیرممکنه.
آیا مقاله ای یا کتابچه ای کوچک وجود داره که رئوس مطالب مهم را که باید سرلوحه کارهایمان قرار بدیم را دسته بندی کنه؟ یک چیزی شبیه ۱۰ فرمان تورات.

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد میقات

[TD][/TD]

[="Tahoma"]

Fadaei53;998195 نوشت:
خیلی از مطالب قران تکراری هست مثلا بارها بهشت وجهنم وعده داده شده یا مثلا داستان های موسی و یوسف و ...

با سلام و درود

یکی از تفاوت های قرآن کریم با سایر کتب آسمانی دیگر، این است که قرآن به صورت مکتوب (نوشته شده) و یکجا نازل نشده است، بلکه به تدریج و در طول 23 سال و با توجه به مناسبت ها و نیازهای هدایتی مردم، نازل شده است.

لذا تدریجی بودن نزول و متناسب بودن با موقعیت های هدایتی و...، تکرار را کاملا طبیعی و منطقی می کند.

البته همین تکرار نیز با هدف خاص هدایتی بوده و در تثبیت معارف در قلوب انسان ها بسیار مؤثر است. لذا صرف تکرار نیست.

این ها را عرض کردم تا روشن شود این شیوه قرآن، علاوه بر این که عیب و نقص محسوب نمی شود، دارای هدف و به قصد تاثیرگذاری بیشتر بوده و در هر تکراری به تناسب موقعیت آن، فایده ای نهفته است.

[="Tahoma"]

Fadaei53;998195 نوشت:
آیا مقاله ای یا کتابچه ای کوچک وجود داره که رئوس مطالب مهم را که باید سرلوحه کارهایمان قرار بدیم را دسته بندی کنه؟

اما در باره کتابی مختصر و یک جلدی که اصول و رئوس مفاهیم قرآن را فهرست کرده باشد باید عرض کنم، با این که جستجو کردم چنین کتابی نیافتم.

لازم به ذکر است معارف و تعالیم قرآن کریم بسیار زیاد و در شاخه ها و موضوعات مختلف است لذا هر نویسنده ای به بخشی از قرآن پرداخته است و اگر هم بخواهد به همه جوانب آن بپردازد، دیگر در قالب یک کتابچه، جمع نمی شود.

کتاب «آشنایی با قرآن» از شهید مطهری، گرچه چندین جلد است ولی کتاب های کوچک و مختصری هستند.

کتاب «خلاصه تفسیر نور» از حجة الاسلام قرائتی که یک جلد است و کل تفسیر نور را در یک جلد خلاصه کرده است نیز خوب است، البته حجمش کم نیست و بیش از 600 صفحه است. آن هم فهرستش بر اساس سوره هاست، نه موضوعی.

کتاب «تفسیر معین» (راهنمای مفاهیم قرآن کریم) از هویدی بغدادی، یک جلدی است که توسط چندین مترجم و زیر نظر آقای محی الدین بهرام محمدیان ترجمه شده است.
در این کتاب شرح و توضیح بیش از هفت هزار واژه از قرآن کریم همراه با بیش از پانصد موضوع از موضوعات اساسی قرآن کریم همراه با بیش از پنج هزار حدیث ائمه (علیهم السلام)، به صورت کامل (سی جزء قرآن کریم) آمده است.

کتاب «قرآن در اسلام» علامه طباطبایی(ره)، موقعیت و جایگاه قرآن را در اسلام، تبیین می کنید. این کتاب یک جلد و مختصر است.

اگر هم کسی بخواهد به صورت موضوعی، قرآن را بررسی و تفسیر کند، به خاطر گستردگی موضوعات و مطالب، نمی توان همه را در قالب یک کتابچه، جمع آوری کرد؛ کما این که تفسیر های موضوعی نیز در این زمینه تدوین شده اند، مانند «پیام قرآن» از آیت الله مکارم شیرازی در 10 جلد و نیز «تفسیر موضوعی» آیت الله جوادی آملی در 18 جلد.

لذا یک کتابچه کوچک و مختصر و یا حتی چیزی شبیه ده فرمان تورات، در باره قرآن کریم، نداریم زیرا قرآن کریم بسیار جامع است و قرار است تا قیامت، راهنمایی انسان در همه دوران ها باشد، از اینرو کاملترین و جامعترین و آخرین کتاب آسمانی است.

Fadaei53;998195 نوشت:
سلام،
همانطوریکه میدانیم خیلی از مطالب قران تکراری هست مثلا بارها بهشت وجهنم وعده داده شده یا مثلا داستان های موسی و یوسف و ... که حفظ کردن و استنتاج همه آن مطالب برای یک فرد عادی و برای زندگی روزمره غیرممکنه.
آیا مقاله ای یا کتابچه ای کوچک وجود داره که رئوس مطالب مهم را که باید سرلوحه کارهایمان قرار بدیم را دسته بندی کنه؟ یک چیزی شبیه ۱۰ فرمان تورات.

درود

کردار نیک :
علموا الصالحات

گفتار نیک : قولوا للناس حسنا

پندار نیک : اجتنبوا کثیرا من الظن

همین سه فرمان را فرا گیری و پاس بداری هم به دین عمل کرده ای هم به انسانیت

باقی چیزها شرح و حاشیه این سه فرمان است وسلام

[="Tahoma"]

Fadaei53;998195 نوشت:
یک چیزی شبیه ۱۰ فرمان تورات.

در باره ده فرمان تورات و مقایسه آن با قرآن کریم

ده فرمان به صورت ‌های مختلفی در تورات شمارش شده که محتوای معروف آن چنین است؛
خدا با موسی سخن گفت و این احکام را صادر کرد:
1. من خداوند، خدای تو هستم، همان خدایی که تو را از اسارت و بندگی مصر آزاد کرد.
2. تو را خدایان دیگر غیر از من نباشد...
3. از نام من که خداوند، خدای تو هستم سوء استفاده نکن...
4. روز سبت(شنبه) را به یاد داشته باش و آن را مقدس بدار...
5. پدر و مادرت را احترام کن تا در سرزمینی که خداوند، خدای تو به تو خواهد بخشید عمر طولانی داشته باشی.
6. قتل مکن.
7. زنا مکن.
8. دزدی مکن.
9. دروغ مگو.
10. چشم طمع به مال و ناموس دیگران نداشته باش...

اما قرآن کریم:

برخی مفسران، آیات سه گانه قرآن در سوره انعام (آيات 151- 153) را با ترجمه ده‏ فرمان‏ تورات‏ فعلى (سفر خروج، باب سوم) مقايسه کرده و به این آیات، عنوان «ده‏ فرمان‏» را اطلاق كرده ‏اند.(تفسیر کاشف، ج 3، ص 282 تا 285)

با مقايسه میان ده فرمان تورات و آن چه در آيات (انعام: 6/ 151 تا 153) مى ‏خوانيم روشن مى‏ شود كه فاصله فوق العاده زيادى ميان اين دو برنامه است، البته نمى ‏توان اطمينان يافت كه تورات كنونى در اين قسمت مانند بسيارى از قسمت هاى ديگر دستخوش تحريف نشده باشد، ولى آنچه مسلم است ده فرمان موجود در تورات اگر چه مشتمل بر مسائل لازمى است، اما از نظر وسعت و ابعاد اخلاقى و اجتماعى و عقيده‏ اى در سطحى بسيار پائين تر از مفاد آيات فوق است.(تفسیر نمونه، ج 6، ص 35)

برخی نیز ده فرمان تورات را با آیات 23 تا 39 سوره اسراء، مقایسه کرده اند.

نکته:
ده فرمان تورات در قالب چندین آیه آمده است، شما حساب کنید قرآن کریم بیش از شش هزار آیه دارد؛ قطعا نمی توان کل قرآن را در قالب ده فرمان و یا کتابچه کوچک، جمع آوری کرد و تصور داشت، به همه تعالیم آن اشاره شده است.

[="Tahoma"]کتب آسمانی و جامعیت قرآن

قرآن کریم، جامع تمام مطالب كتاب هاى پيشين است، چنان كه در روایتی از پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) آمده:

«خداوند از آسمان، صد و چهار كتاب فرستاد و از آن، چهار كتاب اختيار كرد و علوم آن صد كتاب در آن چهار كتاب جمع كرد و آن تورات، انجيل، زبور و قرآن بود و آن گاه علوم و بركات و ثواب اين چهار كتاب، در يكى بنهاد و آن قرآن است.»(روض الجنان و روح الجنان في تفسير القرآن، ج ‏1، ص 30)

در روايت ديگرى نیز از آن حضرت آمده:

«اعطيتُ مكان التّورية السّبع الطّوال و اعطيتُ مكان الزّبور المئين‏ و اعطيتُ مكان الانجيل المثاني و فضّلتُ بالمفصّل»

یعنی مرا به جاى تورات اين هفت سوره طولانی دادند: بقره، آل عمران، نساء، مائده، انعام، اعراف و توبه؛
و به جاى «زبور»، «مئين» دادند (يعنى سوره‏ هايى كه در حدود صد آيه است مانند: يونس، هود، يوسف، اسراء، كهف و...)؛
و به جاى «انجيل» مرا «مثانى» دادند (يعنى سوره ‏هايى كه زير صد آيه است)؛
و مرا «تفضيل» دادند به «مفصّل»* يعنى در برابر اين، هيچ پيغمبر صاحب كتاب را چيزى ندادند.»(روض الجنان و روح الجنان في تفسير القرآن، ج ‏1، ص 16 و 17)

* منظور از «مفصّل» را بعضى از سوره «محمد» تا آخر قرآن گفته اند و برخى چون عبد اللّه بن عباس از سوره «و الضّحى» تا آخر قرآن ذكر كرده ‏اند و وجه تسميه آن را فصل هاى بسيار اين قسمت با «بِسْمِ اللَّهِ» گفته ‏اند.

Fadaei53;998195 نوشت:
سلام،

سلام

آیات قرآن رو میتونیم دسته بندی کنیم
من اینطوری میگم
1
ایمان به خدای یکتا و کتابهای اسمانی و ایمان به جهان آخرت و فرشتگان و رسولان و ایمان به بهشت و جهنم و معاد و کلا ایمان به تمام آیات خدا در قرآن.
2
عمل صالح و ترک محرمات
مهمترین واجبات و محرمات در قران
نماز
زکات
خمس
اجتناب از رباخوری
روزه
حج
امر به معروف و نهی از منکر
جهاد
حجاب
دوری از زنا و سفاح
دوری از شراب
اجتناب از قتل و ظلم و مال مردم خوری
اجتناب از تمسخر و بد زبانی و غیبت و حسادت
خوش رفتاری و حسن خلق مخصوصا با والدین و خویشان و یتیمان و همسایه ها

Fadaei53;998195 نوشت:
رئوس مطالب مهم را که باید سرلوحه کارهایمان قرار بدیم را دسته بندی کنه؟

با سلام و درود

1. اعتقاد به اصول دین (توحید، نبوت، عدل، امامت، معاد)

2. توجه به فروع دین و احکام و تکالیف شرعی (عمل به واجبات و ترک محرمات)

3. رعایت معیارها و ارزش های اخلاقی (کسب فضائل و دوری از رذایل)

نکته:
این سه مورد می توانند به عنوان محور اصلی و کلیاتی باشند که زیرمجموعه، مصادیق و افراد بسیاری دارند.

جمع بندی

پرسش:
خیلی از مطالب قرآن تکراری است مثلا بارها بهشت و جهنم وعده داده شده یا مثلا داستان های موسی و یوسف و...؛ آیا مقاله ای یا کتابچه ای کوچک وجود دارد که رئوس مطالب مهم را که باید سرلوحه کارهایمان قرار دهیم دسته بندی کند؟ چیزی شبیه ده فرمان تورات؟

پاسخ:
در ابتدا باید گفت یکی از تفاوت های قرآن کریم با سایر کتب آسمانی دیگر، این است که قرآن به صورت مکتوب (نوشته شده) و یکجا نازل نشده است، بلکه به تدریج و در طول 23 سال و با توجه به مناسبت ها و نیازهای هدایتی مردم، نازل شده است.
لذا تدریجی بودن نزول و متناسب بودن با موقعیت های هدایتی و...، تکرار را کاملا طبیعی و منطقی می کند.
البته همین تکرار نیز با هدف خاص هدایتی بوده و در تثبیت معارف در قلوب انسان ها بسیار مؤثر است. لذا صرف تکرار نیست.
این ها را عرض کردم تا روشن شود این شیوه قرآن، علاوه بر این که عیب و نقص محسوب نمی شود، دارای هدف و به قصد تاثیرگذاری بیشتر بوده و در هر تکراری به تناسب موقعیت آن، فایده ای نهفته است.

اما در باره کتابی مختصر و یک جلدی که اصول و رئوس مفاهیم قرآن را فهرست کرده باشد باید عرض کنم، با این که جستجو کردم چنین کتابی نیافتم.
لازم به ذکر است معارف و تعالیم قرآن کریم بسیار زیاد و در شاخه ها و موضوعات مختلف است لذا هر نویسنده ای به بخشی از قرآن پرداخته است و اگر هم بخواهد به همه جوانب آن بپردازد، دیگر در قالب یک کتابچه، جمع نمی شود.
کتاب «آشنایی با قرآن» از شهید مطهری، گرچه چندین جلد است ولی کتاب های کوچک و مختصری هستند.
کتاب «قرآن در اسلام» علامه طباطبایی(ره)، موقعیت و جایگاه قرآن را در اسلام، تبیین می کند. این کتاب یک جلد و مختصر است.

کتاب «خلاصه تفسیر نور» از حجة الاسلام قرائتی که یک جلد است و کل تفسیر نور را در یک جلد خلاصه کرده است نیز خوب است، البته حجمش کم نیست و بیش از 600 صفحه است. آن هم فهرستش بر اساس سوره هاست، نه موضوعی.
کتاب «تفسیر معین» (راهنمای مفاهیم قرآن کریم) از هویدی بغدادی، یک جلدی است که توسط چندین مترجم و زیر نظر آقای محی الدین بهرام محمدیان ترجمه شده است. در این کتاب شرح و توضیح بیش از هفت هزار واژه از قرآن کریم همراه با بیش از پانصد موضوع از موضوعات اساسی قرآن کریم همراه با بیش از پنج هزار حدیث ائمه (علیهم السلام)، به صورت کامل (سی جزء قرآن کریم) آمده است.
اگر هم کسی بخواهد به صورت موضوعی، قرآن را بررسی و تفسیر کند، به خاطر گستردگی موضوعات و مطالب، نمی توان همه را در قالب یک کتابچه، جمع آوری کرد؛ کما این که تفسیر های موضوعی نیز در این زمینه تدوین شده که به برخی از موضوعات پرداخته اند، مانند «پیام قرآن» از آیت الله مکارم شیرازی در 10 جلد و نیز «تفسیر موضوعی» آیت الله جوادی آملی در 18 جلد.

لذا یک کتابچه کوچک و مختصر و یا حتی چیزی شبیه ده فرمان تورات، در باره قرآن کریم، نداریم زیرا قرآن کریم بسیار جامع است و قرار است تا قیامت، راهنمایی انسان در همه دوران ها باشد، از اینرو کاملترین و جامعترین و آخرین کتاب آسمانی است.

مطلب دیگر؛ ده فرمان تورات و مقایسه آن با قرآن کریم
ده فرمان به صورت ‌های مختلفی در تورات شمارش شده که محتوای معروف آن چنین است؛
خدا با موسی سخن گفت و این احکام را صادر کرد:
1. من خداوند، خدای تو هستم، همان خدایی که تو را از اسارت و بندگی مصر آزاد کرد.
2. تو را خدایان دیگر غیر از من نباشد...
3. از نام من که خداوند، خدای تو هستم سوء استفاده نکن...
4. روز سبت(شنبه) را به یاد داشته باش و آن را مقدس بدار...
5. پدر و مادرت را احترام کن تا در سرزمینی که خداوند، خدای تو به تو خواهد بخشید عمر طولانی داشته باشی.
6. قتل مکن.
7. زنا مکن.
8. دزدی مکن.
9. دروغ مگو.
10. چشم طمع به مال و ناموس دیگران نداشته باش...

اما قرآن کریم:
برخی مفسران، آیات سه گانه قرآن در سوره انعام (آيات 151- 153) را با ترجمه ده‏ فرمان‏ تورات‏ فعلى (سفر خروج، باب سوم) مقايسه کرده و به این آیات، عنوان «ده‏ فرمان‏» را اطلاق كرده ‏اند.(1)
با مقايسه میان ده فرمان تورات و آن چه در آيات (انعام: 6/ 151 تا 153) مى ‏خوانيم روشن مى‏ شود كه فاصله فوق العاده زيادى ميان اين دو برنامه است، البته نمى ‏توان اطمينان يافت كه تورات كنونى در اين قسمت مانند بسيارى از قسمت هاى ديگر دستخوش تحريف نشده باشد، ولى آنچه مسلم است ده فرمان موجود در تورات اگر چه مشتمل بر مسائل لازمى است، اما از نظر وسعت و ابعاد اخلاقى و اجتماعى و عقيده‏ اى در سطحى بسيار پائين تر از مفاد آيات فوق است.(2)
برخی نیز ده فرمان تورات را با آیات 23 تا 39 سوره اسراء، مقایسه کرده اند.
نکته:
ده فرمان تورات در قالب چندین آیه آمده است، شما حساب کنید قرآن کریم بیش از شش هزار آیه دارد؛ قطعا نمی توان کل قرآن را در قالب ده فرمان و یا کتابچه کوچک، جمع آوری کرد و تصور داشت، به همه تعالیم آن اشاره شده است.

مطلب دیگر؛ کتب آسمانی و جامعیت قرآن
قرآن کریم، جامع تمام مطالب كتاب هاى پيشين است، چنان كه در روایتی از پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) آمده:
«خداوند از آسمان، صد و چهار كتاب فرستاد و از آن، چهار كتاب اختيار كرد و علوم آن صد كتاب در آن چهار كتاب جمع كرد و آن تورات، انجيل، زبور و قرآن بود و آن گاه علوم و بركات و ثواب اين چهار كتاب، در يكى بنهاد و آن قرآن است.»(3)
در روايت ديگرى نیز از آن حضرت آمده:
«اعطيتُ مكان التّورية السّبع الطّوال و اعطيتُ مكان الزّبور المئين‏ و اعطيتُ مكان الانجيل المثاني و فضّلتُ بالمفصّل»
یعنی مرا به جاى تورات اين هفت سوره طولانی دادند: بقره، آل عمران، نساء، مائده، انعام، اعراف و توبه؛
و به جاى «زبور»، «مئين» دادند (يعنى سوره‏ هايى كه در حدود صد آيه است مانند: يونس، هود، يوسف، اسراء، كهف و...)؛
و به جاى «انجيل» مرا «مثانى» دادند (يعنى سوره ‏هايى كه زير صد آيه است)؛
و مرا «تفضيل» دادند به «مفصّل»(4) يعنى در برابر اين، هيچ پيغمبر صاحب كتاب را چيزى ندادند.»(5)

کلام آخر؛
سه محور: اعتقاد به اصول دین (توحید، نبوت، عدل، امامت، معاد)؛ توجه به فروع دین و احکام و تکالیف شرعی (عمل به واجبات و ترک محرمات)؛ و رعایت معیارها و ارزش های اخلاقی (کسب فضائل و دوری از رذایل)؛ می توانند به عنوان محور اصلی و کلیاتی باشند که زیرمجموعه، مصادیق و افراد بسیاری دارند.

پی نوشت ها:
1. مغنیه، التفسیر الکاشف، انتشارات: دار الکتب الاسلامی ـ قم، ج 3، ص 282 تا 285.
2. مکارم شیرازی و همکاران، تفسير نمونه، انتشارات: دار الکتب الاسلامیه ـ تهران، ج 6، ص 35.
3. ابوالفتوح رازی، روض الجنان و روح الجنان في تفسير القرآن، انتشارات: آستان قدس رضوی ـ بنیاد پژوهشهای اسلامی ـ مشهد، ج ‏1، ص 30.
4. منظور از «مفصّل» را بعضى از سوره «محمد» تا آخر قرآن گفته اند و برخى چون عبد اللّه بن عباس از سوره «و الضّحى» تا آخر قرآن ذكر كرده ‏اند و وجه تسميه آن را فصل هاى بسيار اين قسمت با «بِسْمِ اللَّهِ» گفته ‏اند.
5. روض الجنان و روح الجنان في تفسير القرآن، ج ‏1، ص 16 و 17.

موضوع قفل شده است