جمع بندی همسر بی اعتقاد

تب‌های اولیه

41 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همسر بی اعتقاد

با سلام و خسته نباشین بنده خانمی 32ساله هستم همسرم دو سال از بنده کوچکتر هستن یه گل پسر دارم همسر من هیچ اعتقاده به معصومین و کتوب الهی نداره حتی فحاشی هم میکنه من خیلی اذیت میشم حتی در روابطش با من مثل اروپایی ها برخورد میکنه و به زور و همچنین ایشون اوایل خیلی اخلاق آرام و متینی داشتن یه اعتقاداتی کم و بیش داشت ولی بعد از بدنیا اومدن پسرم کلا ایشون به بدترین شکل به من خیانت کردن اونم به صورت زنا نه عقد نه صیغه با این خانم 20ساله ولی من بعد از متوجه شدن این موضوع برای اولین بار به علت عصبانیت ابرو ایشون بردم ولی ناخواسته بود پیشمونم هستم با اینکه بخشیدم البته ایشون پشیمون نیستن ولی همیشه تو دلم هست ایشون خیلی دروغگو بد دهن و به شدت عصبی شده تا حدی که حتی بچه اشم رحم نمیکنه بچه یک و ساله نیمه رو میزنه من دلم نمیخواد طلاق بگیرم آیه قرانی یا حدیث هست من بخونم بلکه که اعتقاد همسرم به خدا پیغمبر زیاد بشه دست از گناه زنا نگاه زشت به ناموس مردم برداره با اینکه یس و آیت الکرسی زیاد میخونم .و ایه ای که این سردی تو زندگیمون از بین بره اصلا موندن من تو زندگی که طرف مسلمون زاده باشه ولی بی دینی به زبون بیاره گناه نیست تربیت پسرم دچار دوگانگی نمیشه و اگر سوالات ایراد داره و ربطی به این انجمن نداره شرمنده ام چون اولین استفاده من از این سایته سپاسگزارم

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد صابر

[TD][/TD]

با سلام و سپاس از همراهی شما خواهر محترم با اسک دین@};- و عرض وقت بخیر خدمت همه ی اسک دینی های عزیز@};- امیدواریم لحظات خوب و خوشی را در کنار خانواده محترمتان سپری نمایید.

***گرچه مشکلات زیادی را در ارتباط با همسرتان تحمل نموده اید ولی همین که با اراده به پای او مانده اید تا او اصلاح شود و تغییر کند بسیار خوب است. پس ناامید نباشید و همین طور با تعهد ادامه دهید.

خواهر محترم! نکته اولیه و مهمی که در مورد اعتقادات همسرتان باید عرض نماییم این است که او در هر صورت او همسر شماست و شما نیز به خود او اصلاح شدن او علاقه مندید ولی همواره این را توجه داشته باشید که در مورد اعتقادات او تا حدودی وظیفه دارید واگر با تمام تلاش و عمل به راهکارهایی که عرض خواهیم نمود باز هم پاسخی دریافت ننمودید بدانید که در پیشگاه الهی مسئولیتی ندارید و وظیفه خود را انجام داده اید. اینجاست که می گوییم خودتان پایبند و دیندار بمانید و با همسرتان مدارا کنید و تمام تلاشتان را بر تربیت دینی فرزندتان اعمال نمایید.
در ادامه راهکارهایی در سه پست در خصوص بددهنی و بداخلاقی، ضعف اعتقادی ایشان و موضوع خیانت می پردازیم.

در خصوص بد دهنی همسرتان سعی کنید به راهکارهای ذیل عمل نمایید.

1- هنگام عصبانيت ايشان كاملا آرام برخورد نماييد(اگر چه ممكن است سخت باشد ولي ارزش امتحان كردن را دارد).يادتان باشد كه انسانها بنده محبت هستند، سخترين انسانها در مقابل محبت رام مي شوند!
2- هفته اي 2 ساعت(مثلا شبهاي شنبه) را براي مسائل زناشويي خود اختصاص دهيد(جلسه اي ترتيب دهيد و در مورد مسائل خود با هم گفتگو كنيد. زمان و مكان مناسبي را براي اين گفتگو در نظر بگيريد. صورتجلسه را يادداشت نماييد. نبايد هميشه انتظار داشت كه در يك جلسه به نقطه مشتركي رسيد. اينجا فقط هدف گفتگوي آرام است).
3- چنانچه مسئله مورد بحث منجر به مشاجره شد، ختم جلسه را اعلام و موقعيت را ترك كنيد.
4- روابط جنسي براي مرد عامل بيدار شدن عشق و شكوفايي آن است. مردان در روابط جنسي با همسرشان عشق خود را زنده مي نمايند.
5- در كنار موارد بالا دقت داشته باشيد كه خيلي هم او را «نازك ­نارنجي» و «لوس» بار نياوريد. چون گاهي اوقات ما با نازكشيدن هاي بي موقع، طرف مقابل را لوس مي كنيم و توقعات او را بالامي بريم و باعث مي شويم با كوچكترين مشكلي قهر كند و ناراحت شود. يعني در واقع نقطه ضعف دست او مي دهيم. به ناراحتي ها و دغدغه هاي او توجه بكنيد؛ اما اينگونه نباشيد كه تا او قهر كرد و عصباني شد، شما شروع كنيد به التماس كردن كه چه اتفاقي افتاده و چه شده و ... . از او دلجويي بكنيد؛ اما اجازه دهيد تا خود او نيز كمي تنها باشد و فكر كند و بفهمد هميشه قرار نيست شما ناز او را بكشيد و شما به سمت او برويد.6- فكر كنيد، ببينيد شوهرتان روي چه مواردي حساس است. آنها را در نظر بگيريد و خطوط قرمز او بدانيد و هرگز پاي روي خطوط قرمز او نگذاريد.7- بی‌ترديد هر شخصى از نقطه پذيرشي كه در عرف مردم به آن رگ خواب مى‏گويند، برخوردار است. شوهر شما نيز از اين قانون مستثنى نيست. شما براى وارد شدن به فضاى ذهن او و تأثيرگذاردن بر روى رفتارش بايد از اين نقطه پذيرش وارد شويد و نقطه ضعف او را پيدا كنيد.

***اما در مورد بی اعتقادی و بی نمازی او نیز راهکارهایی را تقدیم می نماییم:
1. براي ترغيب و تشويق به نماز، در آغاز بايستي زير بناهاي فکري همسرتان را مورد بررسي قرار داده و در اصلاح آن بکوشيد. ديدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستي، انسان، معاد و ... اموري است که داراي نتيجه مستقيم بر عملکرد فرد است . پس بايد به تقويت و اصلاح اين مباني کوشيد.
2. نماز، عملي است که در مجموعه عقيده توحيدي، داراي معنا و فلسفه است . انسان‌ طبق‌ فطرتش‌ همواره‌ به‌ چيزي ‌که ‌برايش ‌اهميت‌ دارد، توجه ‌و اهتمام ‌مي‌ورزد. يکي ‌از دلائل ‌مهم ‌اهمال‌ در به‌ جا آوردن‌ نماز، عدم‌ شناخت ‌فلسفه ‌نماز است‌. امام‌ علي‌ (ع)مي‌فرمايد: "الناس‌أعداء ما جهلوا؛ انسان ها ‌دشمن‌ چيزي ‌هستند که ‌به ‌آن‌ جهل ‌دارند. از اين‌ رو لازم‌ است‌ با استفاده‌ از آيات‌ و روايات، ‌ايشان ‌را به ‌فلسفه ‌نماز آشنا سازيد.
3. در هيچ يک از مراحل ارشاد و راهنمايي از برخورد نيک و ملاطفت آميز و احترام نهادن دور نشويد. با فشار و اجبار نمي توان کسي را هدايت نمود . چه بسا تأثير منفي آن بيش تر از هدايت گردد.
4. تبليغ عملي داشته باشيد. يعني بايد آثار خواندن نماز، مانند دوري از گناهان، داشتن اخلاق نيکو، کمک به دوستان و وفاداري و فداکاري، پاکيزه بودن در ظاهر و باطن، اعمال نيک و شايسته و برخورد خوب و ...، در رفتار و کردار و گفتارتان نمايان باشد. تبليغ عملي موثرتر از تبليغ زباني است. به نماز اول وقت خود اهميت دهيد و مقيد باشيد در اول وقت نمازتان را بخوانيد.
از نظر شرعي وظيفه داريد که با اخلاق نيک و زبان ملايم او را نصيحت کنيد . امر به معروف و نهي از منکر کنيد. کار را به دعوي و مجادله نرسانيد. فقط به تذکر و نصيحت با اخلاق نيک و بدون خشونت اکتفا کنيد.***

***اما در خصوص خیانت همسرتان و طریقه برخورد با او در این شرایط مناسب است:
- از موقعيت‌ها و شرايطي که به هر نحوي شما را به ياد اين اتفاق و آن اشخاص مي‌اندازند اجتناب کنيد.
- به نقاط مثبتي که در همسرتان وجود دارد فکر کنيد.
- آيا اين افکار مشکلي را از شما حل مي‌کنند يا اينکه باعث بيشتر شدن درگيري‌هاي ذهني و ايجاد افسردگي در شما مي‌گردند؟ پس واقع‌نگري را پيشه خود قرار دهيد و تلاش نماييد از افکار جايگزين استفاده کنيد.
- تلاش کنيد همسرتان را قانع کنيد تغييرات اساسي در خود دهد و زندگي مستقل و آرامي را براي شما فراهم سازد.
- در هيچ شرايطي نااميد نباشيد و از خداوند متعال طلب کمک کنيد.
در پايان مجددا توصيه اکيد به مراجعه حضوري به روان‌شناس کرده و براي‌تان آرزوي آرامش و حالي خوب داريم. ***

خیلی خیلی سپاسگزارم انشالله که با عمل کردن به توصیه های شما بتونم همسرمو ازبیراهه نجات بدم خدا بهترینا براتون رقم بزنه که وقتونو برای پاسخگویی میزارین

صابر;998327 نوشت:
با سلام و سپاس از همراهی شما خواهر محترم با اسک دین@};- و عرض وقت بخیر خدمت همه ی اسک دینی های عزیز@};- امیدواریم لحظات خوب و خوشی را در کنار خانواده محترمتان سپری نمایید.

***گرچه مشکلات زیادی را در ارتباط با همسرتان تحمل نموده اید ولی همین که با اراده به پای او مانده اید تا او اصلاح شود و تغییر کند بسیار خوب است. پس ناامید نباشید و همین طور با تعهد ادامه دهید.

خواهر محترم! نکته اولیه و مهمی که در مورد اعتقادات همسرتان باید عرض نماییم این است که او در هر صورت او همسر شماست و شما نیز به خود او اصلاح شدن او علاقه مندید ولی همواره این را توجه داشته باشید که در مورد اعتقادات او تا حدودی وظیفه دارید واگر با تمام تلاش و عمل به راهکارهایی که عرض خواهیم نمود باز هم پاسخی دریافت ننمودید بدانید که در پیشگاه الهی مسئولیتی ندارید و وظیفه خود را انجام داده اید. اینجاست که می گوییم خودتان پایبند و دیندار بمانید و با همسرتان مدارا کنید و تمام تلاشتان را بر تربیت دینی فرزندتان اعمال نمایید.
در ادامه راهکارهایی در سه پست در خصوص بددهنی و بداخلاقی، ضعف اعتقادی ایشان و موضوع خیانت می پردازیم.

سلام

چند راه قابل بررسی هست
1
بگیم کفر زن یا شوهر ، موجب جدایی است. پس به محض کافر شدن یک طرف، زن و شوهر به یکدیگر نامحرم میشوند و رابطه آنها حرام است.
در اینجا زن منزل شوهر را ترک میکند و به خانه پدر یا خانه خودش میرود.
اگر زن بتواند کفر شوهر را اثبات کند که هیچ.
ولی اصولا هیچ مردی اعتراف به کفر نمیکند چون تبعات قانونی دارد.
ولی زن در هر صورت وظیفه دارد این زندگی را ترک کند.
مرد در مقابل ترک منزل فقط میتواند نفقه زنش را با حکم دادگاه قطع کند ولی مرد نمیتواند همسرش را به زور به خانه ببرد.
بعدا مرد چه زنش ناشزه باشد و ترک منزل کند و چه نکند، موظف به پرداخت مهریه است.
پس زن دو راه دارد بعد از ترک منزل یا به مرد میگوید طلاقم بده تا مهرم را ببخشم و از طرفی شرط میکند فرزندانش تحت سرپرستی خودش باشد. چون زن میداند شوهرش کافر شده است و جایز نیست فرزندش تحت سرپرستی و تربیت مرد باشد پس این کار اگر واجب نباشد حداقل اخلاقی است.
و میتواند مهرش را نبخشد بلکه آن را مطالبه کند و طلاق نگیرد. چون طلاق به دست مرد است. اگر چه ازدواج مجدد او شرعا جایز است ولی چون کفر مرد ثابت نشده، ازدواج مجدد او غیر قانونی خواهد بود و مجازات میشود.
پس بهترین راه حل طلاق در قبال بخشیدن مهریه است.

این راه میتواند به دو صورت انجام شود
الف
از طریق حکم و داور خانوادگی
ب
از طریق دادگاه

2
راه حل دیگر این است که رابطه زناشویی را ادامه دهد
و باز میتواند به دو صورت عمل کند و به راهنمایی های شما عمل کند
یا رابطه زناشویی را ادامه دهد و هر دو به حکم و داور خانوادگی مراجعه کنند تا اگر مشکل اعتقادی و رفتاری شوهر حل شد زندگی ادامه یابد و الا طلاق....

لذا باید راه حل ها را با احکام شریعت تطبیق داد.
اگر واقعا حکم شریعت به جدایی این زن و شوهر به واسطه کفر باشد
پس راه حل اول بهتر است.

خباء;998513 نوشت:
سلام

چند راه قابل بررسی هست
1
بگیم کفر زن یا شوهر ، موجب جدایی است. پس به محض کافر شدن یک طرف، زن و شوهر به یکدیگر نامحرم میشوند و رابطه آنها حرام است.
در اینجا زن منزل شوهر را ترک میکند و به خانه پدر یا خانه خودش میرود.
اگر زن بتواند کفر شوهر را اثبات کند که هیچ.
ولی اصولا هیچ مردی اعتراف به کفر نمیکند چون تبعات قانونی دارد.
ولی زن در هر صورت وظیفه دارد این زندگی را ترک کند.
مرد در مقابل ترک منزل فقط میتواند نفقه زنش را با حکم دادگاه قطع کند ولی مرد نمیتواند همسرش را به زور به خانه ببرد.
بعدا مرد چه زنش ناشزه باشد و ترک منزل کند و چه نکند، موظف به پرداخت مهریه است.
پس زن دو راه دارد بعد از ترک منزل یا به مرد میگوید طلاقم بده تا مهرم را ببخشم و از طرفی شرط میکند فرزندانش تحت سرپرستی خودش باشد. چون زن میداند شوهرش کافر شده است و جایز نیست فرزندش تحت سرپرستی و تربیت مرد باشد پس این کار اگر واجب نباشد حداقل اخلاقی است.
و میتواند مهرش را نبخشد بلکه آن را مطالبه کند و طلاق نگیرد. چون طلاق به دست مرد است. اگر چه ازدواج مجدد او شرعا جایز است ولی چون کفر مرد ثابت نشده، ازدواج مجدد او غیر قانونی خواهد بود و مجازات میشود.
پس بهترین راه حل طلاق در قبال بخشیدن مهریه است.

این راه میتواند به دو صورت انجام شود
الف
از طریق حکم و داور خانوادگی
ب
از طریق دادگاه

2
راه حل دیگر این است که رابطه زناشویی را ادامه دهد
و باز میتواند به دو صورت عمل کند و به راهنمایی های شما عمل کند
یا رابطه زناشویی را ادامه دهد و هر دو به حکم و داور خانوادگی مراجعه کنند تا اگر مشکل اعتقادی و رفتاری شوهر حل شد زندگی ادامه یابد و الا طلاق....

لذا باید راه حل ها را با احکام شریعت تطبیق داد.
اگر واقعا حکم شریعت به جدایی این زن و شوهر به واسطه کفر باشد
پس راه حل اول بهتر است.

با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی!@};-
راهکارهایی که شما فرمودید به لحاظ قانونی و شرعی کاملا درست است ولی ما یک موضوعی در زندگی به نام محبت و صبر هم داریم. زن و مرد تا حد امکان باید بتوانند مسائل خود را با مهر و محبت و آرامش حل کنند نه اینکه به صرف اولین اختلاف صحبت از طلاق شود.

ما معتقدیم زن و مرد تا می توانند حتی اسم طلاق را هم در زندگی نبرند چه برسد به بررسی راه های قانونی جدا شدن.
نکته دیگر اینکه اثبات کفر یک فرد بسیار کار مشکلی است و تا می توانیم نباید حکم به آن کرد. مگر اینکه خودش نزد قاضی اقرار نماید که مرتد شدم یا کافر بالله هستم.

صابر;998578 نوشت:
با سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی!@};-
راهکارهایی که شما فرمودید به لحاظ قانونی و شرعی کاملا درست است ولی ما یک موضوعی در زندگی به نام محبت و صبر هم داریم. زن و مرد تا حد امکان باید بتوانند مسائل خود را با مهر و محبت و آرامش حل کنند نه اینکه به صرف اولین اختلاف صحبت از طلاق شود.

ما معتقدیم زن و مرد تا می توانند حتی اسم طلاق را هم در زندگی نبرند چه برسد به بررسی راه های قانونی جدا شدن.
نکته دیگر اینکه اثبات کفر یک فرد بسیار کار مشکلی است و تا می توانیم نباید حکم به آن کرد. مگر اینکه خودش نزد قاضی اقرار نماید که مرتد شدم یا کافر بالله هستم.

سلام

بزرگوار در این موارد لازم نیست ارتداد در دادگاه یا نزد قاضی ثابت شود.
این مورد استفتاء شده است.
علم زن یا مرد کفایت میکند و لازم به اثبات در دادگاه نیست.
بله میگویند صرف نماز نخواندن موجب ارتداد نیست
ولی وقتی بداند اصلا اعتقادی به دین ندارد بلکه فحش و ناسزا میدهد و زنا میکند مرتد است.
حتی شبیه این موارد سوال شده و گفته اند او مرتد است.
به هر حال صبری که میفرمایید وقتی است که ارتداد برای زن ثابت نشده باشد.
وقتی بخواهند حکم مرتد ( مثل قتل و ..) را اجرا کنند نیاز به حکم دادگاه است نه در این موارد.
باید از حیث شرعی بررسی کرد و عمل کرد.

درباره ارتداد نظرهای خاص هم داریم
مثلا ایت الله صادقی تهرانی ( که معروف به فقیه قرانی است) در جایی اشاره میکند به همسر نوح و لوط و اشاره میکند به بخشی از یک آیه درباره ارتداد که علت در دعوت کفار و مشرکان به آتش است.
البته نمیدانم ایشان آخر نظر فقهی شان چه بود ولی چنین اشاراتی داشتند.
شاید برخی از فقها باشند که به دلایلی مثل اینکه بگویند ارتداد شوهر باعث دعوت به نار نیست، زندگی با او اشکال ندارد.
پس اگر چنین فقیهی باشد و مرجع تقلید این خانم بشود و ایشون هم ظاهرا علم به کفر مرد داره، میتواند باز هم به زندگی با مرتد ادامه دهد.
ظاهرا چنین فقیهی نایاب یا کم یاب است.
بله طبق نظر فقها زن باید عده وفات بگیرد و نباید با آن مرد رابطه داشته باشد مگر اینکه توبه کند.
که بعد از توبه باید دوباره عقد بخوانند و طلاق رجعی در اینجا معنا ندارد. بلکه آن دو دوباره باید ازدواج کنند ک زن میتواند مهریه و شرط و شروط بگذارد.

سخنی با استارتر :

خانم بزرگوار
راه برای توبه دادن و زندگی دوباره با همسرتان وجود دارد.

ولی این را بدانید اگر علم به کفر او دارید ( که ظاهر عبارات شما همین را میگوید ) ، بدانید راه توبه دادن شوهرتان، ادامه رابطه زناشویی نیست.
چون طبق فتوای فقهایی که ما میدانیم، شما باید عده وفات بگیرید و ترک رابطه کنید
ولی در عین حال میتوانید با واسطه یا خودتان به توبه دادن او اقدام کنید. مثلا مشاوره اعتقادی و روانشناسی برود.
ولی در این زمینه احتیاط کنید
مراقب باشید ترک رابطه و عده وفات گرفتن باعث نشود به شما صدمه بزند.
اگر میترسید صدمه بزند از او دوری کنید ....
البته اگر ایشان توبه کند از حیث شرعی شاید از ارث محروم شود ولی تحقیق کنید چون این قسمت را فقط در جایی خواندم و اطمینان ندارم.
اگر هم شوهرتان توبه کرد باید دوباره ازدواج کنید و صیغه عقد بخوانید. و اگر این طور شد حق دارید دوباره مهریه بگیرید و شرط و شروط بگذارید.
یا حتی میتوانید مهریه اندکی بگیرید ولی حق وکالت مطلق بگیرید تا هر زمان تشخیص دادید از او جدا شوید. یا هر شرطی که لازم میدانید...

خباء;998606 نوشت:
سلام

این مورد استفتاء شده است.
علم زن یا مرد کفایت میکند و لازم به اثبات در دادگاه نیست.
بله میگویند صرف نماز نخواندن موجب ارتداد نیست
ولی وقتی بداند اصلا اعتقادی به دین ندارد بلکه فحش و ناسزا میدهد و زنا میکند مرتد است.
حتی شبیه این موارد سوال شده و گفته اند او مرتد است.
به هر حال صبری که میفرمایید وقتی است که ارتداد برای زن ثابت نشده باشد.
وقتی بخواهند حکم مرتد ( مثل قتل و ..) را اجرا کنند نیاز به حکم دادگاه است نه در این موارد.
باید از حیث شرعی بررسی کرد و عمل کرد.

با سلام مجدد@};- فرمایش شما درست، به فرض اینکه فقط در مقابل زن و مرد ثابت شود که هر کدام مرتد شده است حکم به جدایی و دیگر احکام شود ولی آیا واقعا اگر هیچ یک از طرفین نباید هیچ تلاشی برای اصلاح وضعیت نمایند... در بسیاری موارد اعتقادات فرد وابسته به مشکلات اوست اگر مشکلات او حل و فصل شود، اعتقاداتش نیز اصلاح می شود.
پس کمی حوصله در هر صورت لازم است...

صابر;998618 نوشت:
با سلام مجدد@};- فرمایش شما درست، به فرض اینکه فقط در مقابل زن و مرد ثابت شود که هر کدام مرتد شده است حکم به جدایی و دیگر احکام شود ولی آیا واقعا اگر هیچ یک از طرفین نباید هیچ تلاشی برای اصلاح وضعیت نمایند... در بسیاری موارد اعتقادات فرد وابسته به مشکلات اوست اگر مشکلات او حل و فصل شود، اعتقاداتش نیز اصلاح می شود.
پس کمی حوصله در هر صورت لازم است...

سلام

بزرگوار من نگفتم آنها تلاشی برای بهبود وضعیت نکنند.
اتفاقا میتوانند به مشاور کلام و روانشناس مراجعه کنند. و بنده خطاب به استارتر هم عرض کردم.
و مرد ممکن است با مشاوره اصلاح شود و توبه کند.

مشکل این بود که برای اصلاح مرد نمیتوان به رابطه زناشویی ادامه داد. چون آن دو نامحرم هستند و زن باید عده وفات بگیرد.

بله تنها یک راه حل وجود دارد
اینکه شما استفتاء کنید که آیا زن میتواند به امید توبه دادن همسرش، عده وفات نگیرد و با همسر مرتدش رابطه زوجیت را ادامه دهد؟

فعلا که مرجع تقلیدی چنین فتوایی نداده و ظاهر فتاوی نیز بر وجوب گرفتن عده وفات است. ولی اگر چنین جوازی صادر شود این خانم میتواند در صورت ارتداد هم به رابطه ادامه دهد برای کمک به توبه دادن مرد.

مرسی طلاق اخرین مرحله هست که من میتونم بهش فکر کنم ایشون فقط فقط خدا رو قبول داره ولی باز از خدا هم نمیترسه ولی خوب میدونم این رفتارش بخاطر راهنمایی اشتباه دوستان و بزرگترشون هست میخوام تمام سعیمو کنم که همسرم به راه راست بیارم ایشون هیچوقت حاضر نمیشه جلوی قاضی اعتراف کنه به مرتد بودن

پرستوطبسی;998635 نوشت:
مرسی طلاق اخرین مرحله هست که من میتونم بهش فکر کنم ایشون فقط فقط خدا رو قبول داره ولی باز از خدا هم نمیترسه ولی خوب میدونم این رفتارش بخاطر راهنمایی اشتباه دوستان و بزرگترشون هست میخوام تمام سعیمو کنم که همسرم به راه راست بیارم ایشون هیچوقت حاضر نمیشه جلوی قاضی اعتراف کنه به مرتد بودن

سلام علیکم

وقتی خدا رو قبول داره برای چی مرتد ؟ کفر و شرک عملی و نظری خفیف و ثقیل رو خیلیها بهش مبتلا هستن حالا شدت و ضعف داره ، بالاخره برخی ملاحظات رو اکثر آدمها ندارن حلالی رو بخاطر جهل حروم میکنن حرامی رو حلال تصور میکنن ،
اگر بخوایم برای هر کدومش ارتداد در نظر بگیریم کسی باقی نمی مونه ، این دید درستی نیست .

توصیه های استاد خیلی عالی بود بنده خیلی استفاده کردم ، لازمه رسیدن به مقصود صبر و استقامت و توکله . خدا حتما کار صابرین رو بدون اجر نمیذاره .

پرستوطبسی;998635 نوشت:

ارتداد با انکار پیامبر یا کتاب الهی نیز اتفاق می افتد.
اینکه میگویید ایشان فقط و فقط خدا را قبول دارد و تازه از او نمیترسد، به معنای مسلمان بودن نیست.

ضمنا لازم نیست ایشون اعتراف کنه پیش قاضی.
همینکه شما به ارتداد ایشون پی ببرید رابطه شما حرام خواهد بود. و اگه ایشون توبه کرد باید دوباره عقد کنید و مهریه تعیین کنید.

خباء;998645 نوشت:
ارتداد با انکار پیامبر یا کتاب الهی نیز اتفاق می افتد.
اینکه میگویید ایشان فقط و فقط خدا را قبول دارد و تازه از او نمیترسد، به معنای مسلمان بودن نیست.

ضمنا لازم نیست ایشون اعتراف کنه پیش قاضی.
همینکه شما به ارتداد ایشون پی ببرید رابطه شما حرام خواهد بود. و اگه ایشون توبه کرد باید دوباره عقد کنید و مهریه تعیین کنید.

سلام علیکم

جناب خبا ارتداد یک حکم اجتماعی است که اولا نیاز به زبان آوردن و انشا از روی اختیار کامل بدون هیچ جبری دارد ثانیا نیاز به رای یک قاضی فقیه دارد تا استماع ادله کند.

شاید یکی از روی خشم یا عدم فهم برخی مسائل یا فشار مسائل کفر آمیز را به زبان بیاورد . مثل زنی که دیروز بنده دیدم بخاطر فوت پدرش در بیمارستان تحت فشار صبرش را از دست داده بود و کفریات میگفت

اینها دلالت بر کافر شدن فرد نمیکند . عرض کردم ارتداد یک حکم اجتماعی است و فردی هم اظهار کفر کند کسی که در حد فقاهت است باید این را با معیارهای دینی بسنجد که این شخص کافر شده یا خیر .

فاتح;998653 نوشت:
سلام علیکم

جناب خبا ارتداد یک حکم اجتماعی است که اولا نیاز به زبان آوردن و انشا از روی اختیار کامل بدون هیچ جبری دارد ثانیا نیاز به رای یک قاضی فقیه دارد تا استماع ادله کند.

شاید یکی از روی خشم یا عدم فهم برخی مسائل یا فشار مسائل کفر آمیز را به زبان بیاورد . مثل زنی که دیروز بنده دیدم بخاطر فوت پدرش در بیمارستان تحت فشار صبرش را از دست داده بود و کفریات میگفت

اینها دلالت بر کافر شدن فرد نمیکند . عرض کردم ارتداد یک حکم اجتماعی است و فردی هم اظهار کفر کند کسی که در حد فقاهت است باید این را با معیارهای دینی بسنجد که این شخص کافر شده یا خیر .

سلام

برادر شما بین حکم ارتداد و این مبحث خلط کرده اید.

این موضوع استفتاء شده است و نیاز به حکم دادگاه و اثبات قضایی و آن شرایط ندارد.

علم این خانم به ارتداد شوهرش کافی است برای اینکه ایشون قطع رابطه کرده و عده وفات بگیرد.

بله شما میتوانید به ایشان بگویید :
از کجا فهمید که شوهرش مرتد است؟

من هم به ایشان گفتم ظاهر عبارات شما نشان میدهد شوهرتان مرتد است.
ظاهر عبارات مثل چی ؟
مثل اینکه خودشون اول گفتن هیچ اعتقادی به معصومین و کتب الهی مداره و فحش میده
مثل اینکه فقط و فقط به خدا اعتقاد دارد
مثل اینکه قبلا یه خورده اعتقاد داشته و الان همونم نداره

این ظواهر نشان از ارتداد داره.
ما چیزی خارج از اینها نگفتیم و همه را به دقت به ایشان تذکر دادیم با تفاصیلش.

پرستوطبسی;998635 نوشت:

پرستوطبسی;998635 نوشت:

سلام

این رو تاکید میکنم
شما ابتدا درباره تعریف ارتداد تحقیق کنید
و اینکه چه طور متوجه شدید شوهرتان به معصومین و کتب الهی اعتقاد ندارد و حتی فحش میدهد...

بعد هم موضوع را به صورت شفاف از مرجع تقلیدتان ، استفتاء کنید.

اینطوری تکلیفتان معلوم میشود.

من قبلا عرض کردم اگر شوهرتان مرتد شود حکمش این است. ولی اینکه واقعا مرتد باشد یا نه ؟ باید تحقیق کنید.
من بر اساس ظاهر عبارات شما گفتم اینها علائم ارتداد است. و این را هم صراحتا گفتم.

لازم دانستم این پست را بنویسم چون خیلی ها به این مسائل دقت نمیکنند و از مباحث دینی و شرعی آگاهی کافی ندارند.

خباء;998606 نوشت:
سلام

.

سلام و عرض ادب

تا جایی که بنده اطلاع دارم ، مرتد شخصی است که بدون اجبار مسلمان شده و سپس اسلام را رد کند

در حالی که طبق گفته های این خانم ،

شخص مورد نظر از ابتدا اعتقاد صحیحی به اسلام نداشته است ( اسلامش موروثی بوده )

و این خانم ایمان شخص مقابلش را ملاک ازدواجش قرار نداده است!

و این مشکلات کنونی اثر وضعی آن انتخاب (بدون در نظر گرفتن ایمان) در گذشته است

در ضمن برای اجرای طلاق به صورت رسمی ، نیاز به دادگاه است

ان هم در صورتی که بتوان ارتداد شخص را اثبات کرد ( که بدون اظهار شخص ، تقریبا محال است)

پرستوطبسی;998635 نوشت:

سلام و عرض ادب

با محبت رفتار کنید

از محبت خار ها گل می شود

سعی کنید اعتقادات خودتان را تقویت کنید

تا بتوانید به همسرتان کمک کنید

از خداوند یاری طلبید

تمام سعی خود را به کار ببندید

از بزرگتر ها و دوستان کمک بگیرید

مراجعه خانوادگی به مشاور نیز بسیار موثر است

اگر به هیچ وجه نتوانستید ایشان را اصلاح کنید و تغییری در او مشاهده نکردید

می توانید مستنداتی از ایشان به هنگام توهین به مقدسات تهیه کنید( مثل فیلم و صوت ) و به دادگاه ارائه دهید

در پناه حق تعالی

خباء;998609 نوشت:
درباره ارتداد نظرهای خاص هم داریم
مثلا ایت الله صادقی تهرانی ( که معروف به فقیه قرانی است) در جایی اشاره میکند به همسر نوح و لوط و اشاره میکند به بخشی از یک آیه درباره ارتداد که علت در دعوت کفار و مشرکان به آتش است.
البته نمیدانم ایشان آخر نظر فقهی شان چه بود ولی چنین اشاراتی داشتند.
شاید برخی از فقها باشند که به دلایلی مثل اینکه بگویند ارتداد شوهر باعث دعوت به نار نیست، زندگی با او اشکال ندارد.
پس اگر چنین فقیهی باشد و مرجع تقلید این خانم بشود و ایشون هم ظاهرا علم به کفر مرد داره، میتواند باز هم به زندگی با مرتد ادامه دهد.
ظاهرا چنین فقیهی نایاب یا کم یاب است.
بله طبق نظر فقها زن باید عده وفات بگیرد و نباید با آن مرد رابطه داشته باشد مگر اینکه توبه کند.
که بعد از توبه باید دوباره عقد بخوانند و طلاق رجعی در اینجا معنا ندارد. بلکه آن دو دوباره باید ازدواج کنند ک زن میتواند مهریه و شرط و شروط بگذارد.

سخنی با استارتر :

خانم بزرگوار
راه برای توبه دادن و زندگی دوباره با همسرتان وجود دارد.

ولی این را بدانید اگر علم به کفر او دارید ( که ظاهر عبارات شما همین را میگوید ) ، بدانید راه توبه دادن شوهرتان، ادامه رابطه زناشویی نیست.
چون طبق فتوای فقهایی که ما میدانیم، شما باید عده وفات بگیرید و ترک رابطه کنید
ولی در عین حال میتوانید با واسطه یا خودتان به توبه دادن او اقدام کنید. مثلا مشاوره اعتقادی و روانشناسی برود.
ولی در این زمینه احتیاط کنید
مراقب باشید ترک رابطه و عده وفات گرفتن باعث نشود به شما صدمه بزند.
اگر میترسید صدمه بزند از او دوری کنید ....
البته اگر ایشان توبه کند از حیث شرعی شاید از ارث محروم شود ولی تحقیق کنید چون این قسمت را فقط در جایی خواندم و اطمینان ندارم.
اگر هم شوهرتان توبه کرد باید دوباره ازدواج کنید و صیغه عقد بخوانید. و اگر این طور شد حق دارید دوباره مهریه بگیرید و شرط و شروط بگذارید.
یا حتی میتوانید مهریه اندکی بگیرید ولی حق وکالت مطلق بگیرید تا هر زمان تشخیص دادید از او جدا شوید. یا هر شرطی که لازم میدانید...

ایشون بعضی وقتا یهو بلند میشه دو رکعت نماز میخونه بعضی وقتا قران با صوت میخونه ولی همیشه تکرار میکنه پیامبر امامان زرنگ زن باز بودن همش بخاطر قدرت شخصی خودشون میجنگیدن مثلا میگه خدا ببخشه حضرت محمد به زن برده خودش رحم نکردم گفت باید طلاقش بده با من ازدواج کنه یا میگه جنگ امام حسین سر قدرت و زن بود میگه مشخص دیگه چرا باید بزرگترین سوره قران اسمش گاو باشه اینها همه بخاطر نداشتن راهنمایه خوب چون مادر ایشون خیلی معتقد بودن ولی از زندگی پدرشون رفتن و بچه رو قبول نکردن از دین گریز هستن و میگه چرا اگر قران و امام حقیقت داره تمام کشور اسلامی جهان سوم هستن جنگ و مشکل فراون هست ولی جهای دیگه زیبایی و ارامش

پرستوطبسی;998665 نوشت:
ایشون بعضی وقتا یهو بلند میشه دو رکعت نماز میخونه بعضی وقتا قران با صوت میخونه ولی همیشه تکرار میکنه پیامبر امامان زرنگ زن باز بودن همش بخاطر قدرت شخصی خودشون میجنگیدن مثلا میگه خدا ببخشه حضرت محمد به زن برده خودش رحم نکردم گفت باید طلاقش بده با من ازدواج کنه یا میگه جنگ امام حسین سر قدرت و زن بود میگه مشخص دیگه چرا باید بزرگترین سوره قران اسمش گاو باشه اینها همه بخاطر نداشتن راهنمایه خوب چون مادر ایشون خیلی معتقد بودن ولی از زندگی پدرشون رفتن و بچه رو قبول نکردن از دین گریز هستن و میگه چرا اگر قران و امام حقیقت داره تمام کشور اسلامی جهان سوم هستن جنگ و مشکل فراون هست ولی جهای دیگه زیبایی و ارامش

سلام

نه این شرایط رو نمیشه گفت مرتده...
بهتره تحقیق کنید.

ولی درباره احکام ازدواج و برخی استفتائات میتونید به اینجا مراجعه کنید
http://hadana.ir/ارتداد-همسر-و-ادامه-زندگی-یا-طلاق/

پرستوطبسی;998665 نوشت:

برای این گفتم معلوم نمیشه
چون از یک طرف نماز میخونه از طرفی این حرفا رو درباره پیامبر و معصومین میزنه...
خوب احتمالا ایشون سرگردون هست و نمی دونه نماز بخونه یا نخونه ؟ قران رو قبول کنه یا نه ؟ پیامبر رو معصوم بدونه یا انسان زرنگی که طالب قدرت و زن بوده ؟
نمیشه گفت این سرگردانی به معنای ارتداد است.

مگه شما توضیحات بیشتری شنیده باشید که نشون بده اون نماز خواندن به خاطر تظاهر بوده یا اون نماز به خاطر دین جدیدی است که خودش ساخته...

شروحیل;998661 نوشت:
سلام و عرض ادب

تا جایی که بنده اطلاع دارم ، مرتد شخصی است که بدون اجبار مسلمان شده و سپس اسلام را رد کند

در حالی که طبق گفته های این خانم ،

شخص مورد نظر از ابتدا اعتقاد صحیحی به اسلام نداشته است ( اسلامش موروثی بوده )

و این خانم ایمان شخص مقابلش را ملاک ازدواجش قرار نداده است!

و این مشکلات کنونی اثر وضعی آن انتخاب (بدون در نظر گرفتن ایمان) در گذشته است

در ضمن برای اجرای طلاق به صورت رسمی ، نیاز به دادگاه است

ان هم در صورتی که بتوان ارتداد شخص را اثبات کرد ( که بدون اظهار شخص ، تقریبا محال است)

سلام شروحیل

چه از اول کافر باشد و چه بعد از ازدواج کافر شود در اصل قضیه فرق نمیکند چون رابطه حرام است.

طلاق درباره کافر مطرح نیست. طلاق مربوط به مسلمان است.
برای جدایی نیاز به دادگاه نیست. شریعت فراتر از رسمی نبودن است. چون استفتاء شده که ثابت نشدن در دادگاه تکلیف را ساقط نمیکند...

البته این خانم طبق توضیحاتی که دادن نمیشه مطمئن شد شوهرشون مرتده .... و دلیلشم گفتم بهشون...
ولی خوب ما از گفتار و رفتار شوهرشون دقیقا آگاه نیستیم و ایشون باید تشخیص بده....
ولی خوب تا زمانی که به ارتداد مطمئن نیست نباید جدا بشه..

خباء;998671 نوشت:
سلام شروحیل

برای جدایی نیاز به دادگاه نیست. شریعت فراتر از رسمی نبودن است.
.

سلام و عرض ادب

یک زن وقتی همسرش را تمکین نکند ، نمی تواند نفقه دریافت کند

این حکم شریعت است!

حال در حالی که اسم شوهرش که از روی ظن مرتد شده ، یا از ابتدا کافر بوده در شناسنامه اوست

چطور می تواند ازدواج دیگری داشته باشد؟ ومخارج خود را تامین کند؟

عمل به شریعت راه و روش دارد !
این خانم قاضی نیستند
و عالم به علوم دینی هم نیستند

یک عالم عادل باید این مساله را حقیقت یابی و اثبات کند

با روش شما
هر زن و شوهری که با هم به اختلاف می خورند
می توانند همدیگر را کافر و مرتد خطاب کنند
و از هم جدا شوند!!!!

پرستوطبسی;998665 نوشت:

سلام و عرض ادب

ایشون کسی رو نداشتن که راه صحیح رو نشونشون بده و شبهاتشون رو برطرف کنه

ایشون نیاز به مشاوره و راهنمایی دارن

شما برای همین سوالات می تونید در همین سایت تاپیک بزنید
و جواب ها رو دریافت کنید
و به همسرتون منتقل کنید
تا شبهات ایشون بر طرف بشه

یا از خود ایشون بخواهید که اینجا عضو بشن و سوالات خودشون رو مطرح کنند

سعی کنید با محبت و مهربانی با ایشون رفتار کنید ، تا بتونید ایشون رو جذب خودتون کنید و روش تاثیر مثبت بزارید

در پناه حق تعالی

شروحیل;998682 نوشت:
سلام و عرض ادب

این حکم شریعت است!

حال در حالی که اسم شوهرش که از روی ظن مرتد شده ، یا از ابتدا کافر بوده در شناسنامه اوست

این خانم قاضی نیستند

با روش شما
و از هم جدا شوند!!!!

سلام

با شما موافقم که ایشان به یک عالم عادل مراجعه کنند.
و موافقم که عمل به شریعت راه و روش دارد.
راه و روش برای ایشان مراجعه به کسی است که نسبت به موضوعات شریعت و نحوه تشخیص آنها آگاهی دارد.
اتفاقا بنده ابتدا اشاره کردم باید این را از حیث شریعت بررسی کرد.

اما نکته ای در کلام شما وجود دارد که با آن مخالفم.
درست است که ایشان به مشاور دینی برای تشخیص وظیفه اش لازم دارد اما به قاضی نیازی ندارد.
شما به لینکی که گذاشتم هم مراجعه کنید گفته شده است درباره ازدواج نیازی به قاضی و دادگاه نیست. و علم شخص کفایت میکند.
اما چون ایشان و حتی بنده آگاهی کافی درباره ارتداد و تشخیص آن نداریم باید به عالم عادل مراجعه کنیم تا ایشان در تشخیص این مطلب به ما کمک کند.
و تا زمانی که برای ما چیزی ثابت نشود نمیتوانیم از همسر یا شوهر جدا شویم.

درباره نفقه و تامین مخارج مطلبی فرمودید
قبلا درباره اش صحبت کردم ولی خوب شما بهتر میدانید کسی نگفته اگر ارتداد همسرتان ثابت شد ولی چون قدرت تامین مخارج تان را ندارید ، حق دارید با مرتد رابطه زناشویی داشته باشید. خودتان هم میدانید این توجیهات نمیتواند احکام شریعت را تعطیل کند.
نمیخواهم زیاد وارد جزئیات شوم چون الان دیگر تکلیف ایشان معلوم است.
ایشان به کارشناس احکام مراجعه کرده و تکلیفش معلوم میشود.
من فقط طبق ظواهر عبارات ایشان و توضیحاتی که دادند گفتم به نظرم ارتداد شوهرشان ثابت نیست و تا وقتی مطمئن نیستند نباید جدا شوند.
ولی باز هم به ایشان گفتم خودشان تحقیق کنند و الان هم سخن شما را تایید میکنم که به کارشناس مراجعه کنند.

حرف آخر :

اگرچه قصد من راهنمایی بود و خطابم بیشتر با کارشناس و یک بحث علمی درباره حکم شریعت بود ولی به نظرم مخاطب شناسی ام ضعیف بود و شاید در راهنمایی این خانوم آن طور که میخواستم موفق نبودم.
چرا که ابتدائا ورود من برای یک بحث علمی بود و مخاطبم کارشناس و نمیخواستم ایشان را مخاطب قرار دهم ولی بعد احساس کردم شاید مخاطب برداشت بدی داشته باشد لذا به ایشان گفتم ظاهر عباراتشان این طور میگوید. و باز هم از کلمه ''اگر''استفاده کردم.
به نظرم با توضیحات تکمیلی استارتر و دوستان دیگر جای نگرانی نباشد و سوء تفاهمات برطرف شده باشد.

خباء;998624 نوشت:
سلام

بزرگوار من نگفتم آنها تلاشی برای بهبود وضعیت نکنند.
اتفاقا میتوانند به مشاور کلام و روانشناس مراجعه کنند. و بنده خطاب به استارتر هم عرض کردم.
و مرد ممکن است با مشاوره اصلاح شود و توبه کند.

مشکل این بود که برای اصلاح مرد نمیتوان به رابطه زناشویی ادامه داد. چون آن دو نامحرم هستند و زن باید عده وفات بگیرد.

بله تنها یک راه حل وجود دارد
اینکه شما استفتاء کنید که آیا زن میتواند به امید توبه دادن همسرش، عده وفات نگیرد و با همسر مرتدش رابطه زوجیت را ادامه دهد؟

فعلا که مرجع تقلیدی چنین فتوایی نداده و ظاهر فتاوی نیز بر وجوب گرفتن عده وفات است. ولی اگر چنین جوازی صادر شود این خانم میتواند در صورت ارتداد هم به رابطه ادامه دهد برای کمک به توبه دادن مرد.

بله احسن@};- حکم شرعی دقیقا همین است ولی مهم این است که خیلی اوقات نمی توان از دل هیچ کس با خبر شد مثلا ممکن است حتی کسی در ظاهر فحش به مقدسات می دهد ولی از روی لجبازی با همسر است و نمی توان حکم به ارتداد کرد.
لذا به نظر می رسد حکم کلی صحیح است ولی در پیاده سازی بر مصادق آن باید حاکم یا مرجع یقین نماید که فرد مرتد است و بعد حکم به عده وفات و حرمت رابطه شود...[-x

خباء;998670 نوشت:
برای این گفتم معلوم نمیشه
چون از یک طرف نماز میخونه از طرفی این حرفا رو درباره پیامبر و معصومین میزنه...
خوب احتمالا ایشون سرگردون هست و نمی دونه نماز بخونه یا نخونه ؟ قران رو قبول کنه یا نه ؟ پیامبر رو معصوم بدونه یا انسان زرنگی که طالب قدرت و زن بوده ؟
نمیشه گفت این سرگردانی به معنای ارتداد است.

مگه شما توضیحات بیشتری شنیده باشید که نشون بده اون نماز خواندن به خاطر تظاهر بوده یا اون نماز به خاطر دین جدیدی است که خودش ساخته...

نماز فقط در خفا میخونه بعضی وقتا من میبینم فقط دو رکعتی میگه نماز شکر وقتی خیلی شاد یل خیلی غمگینه بعضی وقتا یه جا قسم راست میخوره میگه به حضرت عباس که متاسفانه خودم قبولش ندارم

صابر;998753 نوشت:

بله احسن@};- حکم شرعی دقیقا همین است ولی مهم این است که خیلی اوقات نمی توان از دل هیچ کس با خبر شد مثلا ممکن است حتی کسی در ظاهر فحش به مقدسات می دهد ولی از روی لجبازی با همسر است و نمی توان حکم به ارتداد کرد.
لذا به نظر می رسد حکم کلی صحیح است ولی در پیاده سازی بر مصادق آن باید حاکم یا مرجع یقین نماید که فرد مرتد است و بعد حکم به عده وفات و حرمت رابطه شود...[-x

باز هم شما را به لینک و استفتائات و مبانی فقهی ارجاع میدهم.
تشخیص مصادیق بر عهده مکلف است نه مرجع تقلید.
بله در فقه مسئله ای داریم که برخی موضوعات شرعی نیاز به مشاور دارد.
ولی این طور نیست که یقین مرجع به جای یقین ما قرار گیرد. بر اساس همان ملاکها و تعاریفی که مرجعیت میفهمد شما نیز قادر به تشخیص هستید. نه اینکه قدرت تشخیص مکلف را نفی کنیم.
مسئله حاکم و ولی شرع نیز در اینجا جایی ندارد این را قبلا هم عرض کردم. ان مسائل مربوط به حکم قتل مرتد است نه زناشویی. ( به هر حال اگر مرجع تقلید شما حکم دیگری دارد شما به حکمش عمل کن )

شروحیل;998682 نوشت:
سلام و عرض ادب

این حکم شریعت است!

این خانم قاضی نیستند

با روش شما
و از هم جدا شوند!!!!

ما خیلی به مشکل خوردیم ولی اصلا یه فکر جدایی نیستم به فکر راه حل اصلاح ایشون هستم من اطلاعات دینی خودمم کامل نیست ولی دوست دارم کتابی بهم معرفی بشه که اول اطلاعات صحیح دینی خودم بالابره هم بتونم با منطق جواب همسرمو بدم ولی کتابی باید باشه خیلی یه زبان ساده توضیح داده باشه

پرستوطبسی;998757 نوشت:
نماز فقط در خفا میخونه بعضی وقتا من میبینم فقط دو رکعتی میگه نماز شکر وقتی خیلی شاد یل خیلی غمگینه بعضی وقتا یه جا قسم راست میخوره میگه به حضرت عباس که متاسفانه خودم قبولش ندارم

با توضیحاتی که شما دادید نمیتوان ارتداد ایشون رو فهمید. فقط میشه فهمید ایشون دچار سرگردانی است و دچار یک سری شبهات یا مشکلات شده.

شما میتوانید این مسئله را با کارشناس احکام در همین سایت مطرح کنید.
همچنین میتوانید با مشاوره با کارشناسان این سایت راهی پیدا کنید تا شوهرتان به مشاور کلام و روانشناس مراجعه کند.
ان شا الله روانشناس و کارشناس کلام میتوانند آرامش و ایمان را به ایشان بازگردانند.

شروحیل;998683 نوشت:
سلام و عرض ادب

و جواب ها رو دریافت کنید
و به همسرتون منتقل کنید

سعی کنید با محبت و مهربانی با ایشون رفتار کنید ، تا بتونید ایشون رو جذب خودتون کنید و روش تاثیر مثبت بزارید

در پناه حق تعالی

بنده هم میخوام تا وقتی توان اصلاح داشته باشم تمام تلاشمو بکنم حتی ایشون راضی کردم به کلاس های مشاور خیلی پیشنهاد خوبی بود حتما پیشنهاد عضو شدن در سایت به ایشون میدم متشکرم

شروحیل;998683 نوشت:
سلام و عرض ادب

و جواب ها رو دریافت کنید
و به همسرتون منتقل کنید

در پناه حق تعالی

بله ایشون به دلیل اینکه مادر اصلی خودشون بالا سرشون نبوده و پدرشون زحمت کشیدن بزرگشون کردن از سه ماهگی از این نظر ضعف دارن وگرنه مادراصلی خودشون هم اطلاعات دینی و مطالعه دینیشون عالی هست ولی متاسفانه خیلی دور هستیم و همسرم رابطه ندارن با مادرشون و دلیل اصلی جدایی مادرشون همین مسایل دینی بوده

خباء;998730 نوشت:
سلام

با شما موافقم که ایشان به یک عالم عادل مراجعه کنند.
و موافقم که عمل به شریعت راه و روش دارد.
راه و روش برای ایشان مراجعه به کسی است که نسبت به موضوعات شریعت و نحوه تشخیص آنها آگاهی دارد.
اتفاقا بنده ابتدا اشاره کردم باید این را از حیث شریعت بررسی کرد.

اما نکته ای در کلام شما وجود دارد که با آن مخالفم.
درست است که ایشان به مشاور دینی برای تشخیص وظیفه اش لازم دارد اما به قاضی نیازی ندارد.
شما به لینکی که گذاشتم هم مراجعه کنید گفته شده است درباره ازدواج نیازی به قاضی و دادگاه نیست. و علم شخص کفایت میکند.
اما چون ایشان و حتی بنده آگاهی کافی درباره ارتداد و تشخیص آن نداریم باید به عالم عادل مراجعه کنیم تا ایشان در تشخیص این مطلب به ما کمک کند.
و تا زمانی که برای ما چیزی ثابت نشود نمیتوانیم از همسر یا شوهر جدا شویم.

درباره نفقه و تامین مخارج مطلبی فرمودید
قبلا درباره اش صحبت کردم ولی خوب شما بهتر میدانید کسی نگفته اگر ارتداد همسرتان ثابت شد ولی چون قدرت تامین مخارج تان را ندارید ، حق دارید با مرتد رابطه زناشویی داشته باشید. خودتان هم میدانید این توجیهات نمیتواند احکام شریعت را تعطیل کند.
نمیخواهم زیاد وارد جزئیات شوم چون الان دیگر تکلیف ایشان معلوم است.
ایشان به کارشناس احکام مراجعه کرده و تکلیفش معلوم میشود.
من فقط طبق ظواهر عبارات ایشان و توضیحاتی که دادند گفتم به نظرم ارتداد شوهرشان ثابت نیست و تا وقتی مطمئن نیستند نباید جدا شوند.
ولی باز هم به ایشان گفتم خودشان تحقیق کنند و الان هم سخن شما را تایید میکنم که به کارشناس مراجعه کنند.

حرف آخر :

اگرچه قصد من راهنمایی بود و خطابم بیشتر با کارشناس و یک بحث علمی درباره حکم شریعت بود ولی به نظرم مخاطب شناسی ام ضعیف بود و شاید در راهنمایی این خانوم آن طور که میخواستم موفق نبودم.
چرا که ابتدائا ورود من برای یک بحث علمی بود و مخاطبم کارشناس و نمیخواستم ایشان را مخاطب قرار دهم ولی بعد احساس کردم شاید مخاطب برداشت بدی داشته باشد لذا به ایشان گفتم ظاهر عباراتشان این طور میگوید. و باز هم از کلمه ''اگر''استفاده کردم.
به نظرم با توضیحات تکمیلی استارتر و دوستان دیگر جای نگرانی نباشد و سوء تفاهمات برطرف شده باشد.

من سپاسگزارم از راهنمایی شما و وقتی که گذاشتین

بسم هو

با سلام خدمت خواهر بزرگوار

بنظر بنده دلیل عمده ی کم شدن اعتقاد و ایمان همسر شما شبهاتی هست که باهاش برخورد داشتن و جوابی نتونستن براش پیدا کنن . از اونجایی هم که زمینه ی اعتقادی و باور قلبی خاصی هم نداشتن تاثیر اون شبهات رو بیشتر کرده .
فکر میکنم ایشون دچار یکجور دوگانگی هستن . یکجور عدم اطمینان ..
که برخواسته از نظرات و شبهاته .

خداوند بهتون صبر و ارامش بده که بتونید این مسئله رو تحمل کنید و بهتون علم بده که بتونید براشون توضیح بدید و راهنمایی کنید .
در کنار توضیحات کارشناس محترم ، سعی کنید اطلاعاتتون در زمینه شبهات دینی بالا ببرید
به سوالات و شبهات همسرتون فکر کنید و پیگیر جوابی براش باشید .. با حوصله براشون توضیح بدید .
در تلگرام کانال قرار گاه شبهات فعالیت داره که میتونه براتون مفید باشه ،
آیدی کانال : @GhararGahShayeat

پرستوطبسی;998759 نوشت:
ما خیلی به مشکل خوردیم ولی اصلا یه فکر جدایی نیستم به فکر راه حل اصلاح ایشون هستم من اطلاعات دینی خودمم کامل نیست ولی دوست دارم کتابی بهم معرفی بشه که اول اطلاعات صحیح دینی خودم بالابره هم بتونم با منطق جواب همسرمو بدم ولی کتابی باید باشه خیلی یه زبان ساده توضیح داده باشه

سلام و عرض ادب

در همین سایت مقاله های بسیار مفیدی در زمینه های مختلف موجود است

هر سوالی نیز برایتان پیش آمد می توانید از کارشناسان محترم سوال بفرمایید ، تا راهنماییتان کنند

در پناه حق تعالی

خباء;998758 نوشت:
از هم شما را به لینک و استفتائات و مبانی فقهی ارجاع میدهم.
تشخیص مصادیق بر عهده مکلف است نه مرجع تقلید.
بله در فقه مسئله ای داریم که برخی موضوعات شرعی نیاز به مشاور دارد.
ولی این طور نیست که یقین مرجع به جای یقین ما قرار گیرد. بر اساس همان ملاکها و تعاریفی که مرجعیت میفهمد شما نیز قادر به تشخیص هستید. نه اینکه قدرت تشخیص مکلف را نفی کنیم.
مسئله حاکم و ولی شرع نیز در اینجا جایی ندارد این را قبلا هم عرض کردم. ان مسائل مربوط به حکم قتل مرتد است نه زناشویی. ( به هر حال اگر مرجع تقلید شما حکم دیگری دارد شما به حکمش عمل کن )

دوست بزرگوار!
بحث بنده تروی و تأمل در صدور حکم ارتداد است که همه قبول دارند ...معیار هم فهم مکلف هست نه اینکه همسرش بفهمد مرتد شده یا نه؟! پس فقط خودش می تواند بفهمد مرتد شده است یا خیر...بنابراین باید ما کمی تأمل کنیم و برای بازگشت او تلاش کنیم نه اینکه با عجله حکم اعدام را صادر کنیم... تمام حرف بنده همین است...
[-(

صابر;998885 نوشت:
دوست بزرگوار!
بحث بنده تروی و تأمل در صدور حکم ارتداد است که همه قبول دارند ...معیار هم فهم مکلف هست نه اینکه همسرش بفهمد مرتد شده یا نه؟! پس فقط خودش می تواند بفهمد مرتد شده است یا خیر...بنابراین باید ما کمی تأمل کنیم و برای بازگشت او تلاش کنیم نه اینکه با عجله حکم اعدام را صادر کنیم... تمام حرف بنده همین است...
[-(

کارشمناس محترم

صابر;998885 نوشت:
..معیار هم فهم مکلف هست نه اینکه همسرش بفهمد مرتد شده یا نه؟! پس فقط خودش می تواند بفهمد مرتد شده است یا خیر...بنابراین باید ما کمی تأمل کنیم و برای بازگشت او تلاش کنیم نه اینکه با عجله حکم اعدام را صادر کنیم... تمام حرف بنده همین است...[-(

باز هم مبحث اعدام را با بحث زناشویی خلط کردید.

لطفا به استفتاء توجه کنید :

کفایت علم شخصی در ثبوت حکم ارتداد [مرتد ]

پرسش : آیا مساله زوجیت و ارث در مورد مرتد منحصر به ثابت شدن ارتداد نزد حاکم شرع است؟ یعنی به عبارت دیگر اگر برای حاکم شرع ثابت نشود که شخصی مرتد است ولی مثلا همسر او به این مساله یقین داشته باشد بدون اجازه حاکم شرع باید از شوهرش جدا شود؟

پاسخ : هنگامی که موضوع در هر کسی ثابت شود باید به تکلیف عمل کند ولی حکم اعدام جز به دستور حاکم شرع جایز نیست یعنی اگر خود فرد مرتد بعدها توبه کند باید همسر و اموال خود را رها کند و برود.

سؤال:
خانمی 32 ساله هستم همسرم دو سال از بنده کوچکتر هستند و یک پسر دارم. همسر من هیچ اعتقادی به معصومین و کتب الهی ندارد حتی فحاشی هم می کند. بعد از بدنیا آمدن پسرم کلا ایشون به بدترین شکل به من خیانت کردن اونم به صورت زنا همچنین خیلی دروغگو بد دهن و به شدت عصبی شده است. دلم نمی خواهد طلاق بگیرم. لطفا راهنمایی فرمایید.

پاسخ:
گرچه مشکلات زیادی را در ارتباط با همسرتان تحمل نموده اید ولی همین که با اراده به پای او مانده اید تا او اصلاح شود و تغییر کند بسیار خوب است. پس ناامید نباشید و همین طور با تعهد ادامه دهید.
خواهر محترم! نکته اولیه و مهمی که در مورد اعتقادات همسرتان باید عرض نماییم این است که او در هر صورت همسر شماست و شما نیز به اصلاح شدن او علاقه مندید ولی همواره این را توجه داشته باشید که در مورد اعتقادات او تا حدودی وظیفه دارید واگر با تمام تلاش و عمل به راهکارهایی که عرض خواهیم نمود باز هم پاسخی دریافت ننمودید بدانید که در پیشگاه الهی مسئولیتی ندارید و وظیفه خود را انجام داده اید. اینجاست که می گوییم خودتان پایبند و دیندار بمانید و با همسرتان مدارا کنید و تمام تلاشتان را بر تربیت دینی فرزندتان اعمال نمایید.

در ادامه راهکارهایی در خصوص هر سه مورد یعنی بددهنی و بداخلاقی، ضعف اعتقادی ایشان و موضوع خیانت بصورت مجزا می پردازیم.

در خصوص بد دهنی همسرتان سعی کنید به راهکارهای ذیل عمل نمایید.
1- هنگام عصبانيت ايشان كاملا آرام برخورد نماييد(اگر چه ممكن است سخت باشد ولي ارزش امتحان كردن را دارد).يادتان باشد كه انسانها بنده محبت هستند، سخترين انسانها در مقابل محبت رام مي شوند!
2- هفته اي 2 ساعت (مثلا شبهاي شنبه) را براي مسائل زناشويي خود اختصاص دهيد(جلسه اي ترتيب دهيد و در مورد مسائل خود با هم گفتگو كنيد. زمان و مكان مناسبي را براي اين گفتگو در نظر بگيريد. صورتجلسه را يادداشت نماييد. نبايد هميشه انتظار داشت كه در يك جلسه به نقطه مشتركي رسيد. اينجا فقط هدف گفتگوي آرام است).
3- چنانچه مسئله مورد بحث منجر به مشاجره شد، ختم جلسه را اعلام و موقعيت را ترك كنيد.
4- روابط جنسي براي مرد عامل بيدار شدن عشق و شكوفايي آن است. مردان در روابط جنسي با همسرشان عشق خود را زنده مي نمايند.
5- در كنار موارد بالا دقت داشته باشيد كه خيلي هم او را «نازك ­نارنجي» و «لوس» بار نياوريد. چون گاهي اوقات ما با نازكشيدن هاي بي موقع، طرف مقابل را لوس مي كنيم و توقعات او را بالامي بريم و باعث مي شويم با كوچكترين مشكلي قهر كند و ناراحت شود. يعني در واقع نقطه ضعف دست او مي دهيم. به ناراحتي ها و دغدغه هاي او توجه بكنيد؛ اما اينگونه نباشيد كه تا او قهر كرد و عصباني شد، شما شروع كنيد به التماس كردن كه چه اتفاقي افتاده و چه شده و ... . از او دلجويي بكنيد؛ اما اجازه دهيد تا خود او نيز كمي تنها باشد و فكر كند و بفهمد هميشه قرار نيست شما ناز او را بكشيد و شما به سمت او برويد.6- فكر كنيد، ببينيد شوهرتان روي چه مواردي حساس است. آنها را در نظر بگيريد و خطوط قرمز او بدانيد و هرگز پاي روي خطوط قرمز او نگذاريد.7- بی‌ترديد هر شخصى از نقطه پذيرشي كه در عرف مردم به آن رگ خواب مى‏گويند، برخوردار است. شوهر شما نيز از اين قانون مستثنى نيست. شما براى وارد شدن به فضاى ذهن او و تأثيرگذاردن بر روى رفتارش بايد از اين نقطه پذيرش وارد شويد و نقطه ضعف او را پيدا كنيد.

در مورد بی اعتقادی و بی نمازی او به راهکارهای ذیل عمل نمایید:
1. براي ترغيب و تشويق به نماز، در آغاز بايستي زير بناهاي فکري همسرتان را مورد بررسي قرار داده و در اصلاح آن بکوشيد. ديدگاه فرد در مورد خداوند، جهان هستي، انسان، معاد و ... اموري است که داراي نتيجه مستقيم بر عملکرد فرد است . پس بايد به تقويت و اصلاح اين مباني کوشيد.
2. نماز، عملي است که در مجموعه عقيده توحيدي، داراي معنا و فلسفه است . انسان‌ طبق‌ فطرتش‌ همواره‌ به‌ چيزي ‌که ‌برايش ‌اهميت‌ دارد، توجه ‌و اهتمام ‌مي‌ورزد. يکي ‌از دلائل ‌مهم ‌اهمال‌ در به‌ جا آوردن‌ نماز، عدم‌ شناخت ‌فلسفه ‌نماز است‌. امام‌ علي‌ (ع)مي‌فرمايد: "الناس‌أعداء ما جهلوا؛ انسان ها ‌دشمن‌ چيزي ‌هستند که ‌به ‌آن‌ جهل ‌دارند. از اين‌ رو لازم‌ است‌ با استفاده‌ از آيات‌ و روايات، ‌ايشان ‌را به ‌فلسفه ‌نماز آشنا سازيد.
3. در هيچ يک از مراحل ارشاد و راهنمايي از برخورد نيک و ملاطفت آميز و احترام نهادن دور نشويد. با فشار و اجبار نمي توان کسي را هدايت نمود . چه بسا تأثير منفي آن بيش تر از هدايت گردد.
4. تبليغ عملي داشته باشيد. يعني بايد آثار خواندن نماز، مانند دوري از گناهان، داشتن اخلاق نيکو، کمک به دوستان و وفاداري و فداکاري، پاکيزه بودن در ظاهر و باطن، اعمال نيک و شايسته و برخورد خوب و ...، در رفتار و کردار و گفتارتان نمايان باشد. تبليغ عملي موثرتر از تبليغ زباني است. به نماز اول وقت خود اهميت دهيد و مقيد باشيد در اول وقت نمازتان را بخوانيد.
از نظر شرعي وظيفه داريد که با اخلاق نيک و زبان ملايم او را نصيحت کنيد . امر به معروف و نهي از منکر کنيد. کار را به دعوي و مجادله نرسانيد. فقط به تذکر و نصيحت با اخلاق نيک و بدون خشونت اکتفا کنيد.

در خصوص خیانت همسرتان و طریقه برخورد با او در این شرایط مناسب است:
- از موقعيت‌ها و شرايطي که به هر نحوي شما را به ياد اين اتفاق و آن اشخاص مي‌اندازند اجتناب کنيد.
- به نقاط مثبتي که در همسرتان وجود دارد فکر کنيد.
- آيا اين افکار مشکلي را از شما حل مي‌کنند يا اينکه باعث بيشتر شدن درگيري‌هاي ذهني و ايجاد افسردگي در شما مي‌گردند؟ پس واقع‌نگري را پيشه خود قرار دهيد و تلاش نماييد از افکار جايگزين استفاده کنيد.
- تلاش کنيد همسرتان را قانع کنيد تغييرات اساسي در خود دهد و زندگي مستقل و آرامي را براي شما فراهم سازد.
- در هيچ شرايطي نااميد نباشيد و از خداوند متعال طلب کمک کنيد.
در پايان مجددا توصيه اکيد به مراجعه حضوري به روان‌شناس کرده و براي‌تان آرزوي آرامش و حالي خوب داريم.

موضوع قفل شده است