جمع بندی صله رحم و نارضایتی پدر و مادر

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صله رحم و نارضایتی پدر و مادر

سلام وقت بخیر
خانواده پدری من باهم مشکل دارند و رفت وامد خانوادگی ندارند ولی من گاهی اوقات خبر عمه وعمویم را میگیرم که نهایتا پدر و مادرم گفتن اگر بروی از تو راضی نیستیم الان من باید چه کارکنم؟؟؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد حنیف

[TD][/TD]

hadijalali69;997957 نوشت:
سلام وقت بخیر
خانواده پدری من باهم مشکل دارند و رفت وامد خانوادگی ندارند ولی من گاهی اوقات خبر عمه وعمویم را میگیرم که نهایتا پدر و مادرم گفتن اگر بروی از تو راضی نیستیم الان من باید چه کارکنم؟؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و احترام خدمت شما همراه گرامی

صله رحم یکی از واجبات دینی ست که در روایات به شدت بر آن تاکید شده و موجب خیرات و برکات زیادی در زندگی دنیوی و اخروی انسان می شود.

امام باقر (علیه السلام) فرمودند: «صلةُ الأرحامِ تُحَسِّنُ الخُلُقَ و تُسَمِّحُ الكَفَّ و تُطَيِّبُ النَّفْسَ ، و تَزِيدُ في الرّزقِ و تُنسِئُ في الأجَلِ؛ صله رحم، خلق و خوى را نيكو ، دست را بخشنده ، جان را پاكيزه و روزى را زياد مى كند و اجل را به تأخير مى اندازد.» (۱)

قطع رحم در روایات بسیاری نهی شده و پیامبر بزرگوار اسلام و اهل بیت علیهم اسلام نسبت به آن هشدار داده اند.

پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) فرمودند: «إنّ الملائكةَ لا تَنزِلُ على قَومٍ فيهِم قاطِعُ رَحِمٍ؛ فرشتگان بر مردمى كه در ميان آنها كسى قطع رحم كرده باشد ، فرود نمى آيند.» (۲)

و امام صادق (عليه السلام) فرمودند:
«الذُّنوبُ التي تُعَجِّلُ الفَناءَ قَطيعَةُ الرَّحِمِ؛ از جمله گناهانى كه مرگ و نابودى را شتاب مى بخشد ، قطع رحم است.» (۳)

بنابراین با اینکه اطاعت از والدین و پرهیز از رنجاندن آنها هم دستور صریح پروردگاردر قرآن است، اما والدین فقط در محدوده دستورات پروردگار اجازه امر و نهی دارند. در روایت آمده است که
«لا طاعَةَ لِمَخلوقٍ في مَعصِيَةِ الخالِقِ؛ در معصيت خالق، از هيچ مخلوقى اطاعت نبايد كرد.» (۴)

بنابراین و در جمع کردن بین حق والدین و پرهیز از قطع رحم، شما می توانید به صورت هایی غیر از رفت و آمد با اقوام پدری تان ارتباط برقرار کنید. صله رحم فقط به معنای رفت و آمد حضوری و در منزل نیست. می توانید بیرون از منزل قرار بگذارید و یکدیگر را ببینید و از حال هم باخبر شوید. یا تلفنی ارتباط برقرار کنید و یا حتی از دیگران احوالشان را بپرسید و ابراز دوستی و محبت کنید.

در کنار اینها بسیار خوب و به جاست اگر شما بتوانید مشکل اصلی بین خانواده را پیدا کرده و تلاش کنید که به هر نحو ممکن آن را حل کنید. به هرحال هیچ ناراحتی و کدورتی غیرقابل برطرف شدن نیست. چه بسا تمام ناراحتی ها ناشی از یک سوءتفاهم یا یک مسئله ساده باشد. در این ارتباط می توانید از کمک بزرگترهای فامیل یا کسانی که خانواده تان برای ایشان احترام قائل هستند هم استفاده کنید.

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹؛ ج ۴، ص ۴۰۳
۲. همان؛
ص ۴۰۸
۳. همان؛ ص ۴۰۹
۴. همان؛
ج ۱۳؛ ص ۴۹۱

حنیف;998184 نوشت:
به صورت هایی غیر از رفت و آمد با اقوام پدری تان ارتباط برقرار کنید.

سلام

یادمه رفته بودم نماز جمعه بعد یه خانمی اومد برای سلام و احوالپرسی و دست چند نفر که نشسته بودند گرفت و سلام علیک کرد و رفت. بعد که رفت زنی که کنار من نشسته بود با تعجب گفت مگه شما با همدیگه ارتباط دارید من شنیدم خونه همدیگه سرنمی زنید

که جوابش برام خیلی جالب بود: بله ولی مسجد سلام و علیک که می کنه دستش می گیرم ولی به خاطربعضی مسائل ارتباط نداریم و این بهتره!!

انسان اگه بخواد کاری انجام بده و رضای خدا دراون باشه راهش هم پیدامی کنه:iran:happy@};-

پرسش: خانواده پدری من با هم مشکل دارند و والدین من رضایت ندارند که من با عمو و عمه ام ارتباط برقرار کنم. راه حل چیست؟

پاسخ: صله رحم یکی از واجبات دینی ست که در روایات به شدت بر آن تاکید شده و موجب خیرات و برکات زیادی در زندگی دنیوی و اخروی انسان می شود. امام باقر (علیه السلام) فرمودند: «صلةُ الأرحامِ تُحَسِّنُ الخُلُقَ و تُسَمِّحُ الكَفَّ و تُطَيِّبُ النَّفْسَ ، و تَزِيدُ في الرّزقِ و تُنسِئُ في الأجَلِ؛ صله رحم، خلق و خوى را نيكو ، دست را بخشنده ، جان را پاكيزه و روزى را زياد مى كند و اجل را به تأخير مى اندازد.» (۱)

همچنین قطع رحم در روایات بسیاری نهی شده و پیامبر بزرگوار اسلام و اهل بیت علیهم اسلام نسبت به آن هشدار داده اند. پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) فرمودند: «إنّ الملائكةَ لا تَنزِلُ على قَومٍ فيهِم قاطِعُ رَحِمٍ؛ فرشتگان بر مردمى كه در ميان آنها كسى قطع رحم كرده باشد ، فرود نمى آيند.» (۲) و امام صادق (عليه السلام) فرمودند: «الذُّنوبُ التي تُعَجِّلُ الفَناءَ قَطيعَةُ الرَّحِمِ؛ از جمله گناهانى كه مرگ و نابودى را شتاب مى بخشد ، قطع رحم است.» (۳)

بنابراین با اینکه اطاعت از والدین و پرهیز از رنجاندن آنها هم دستور صریح پروردگاردر قرآن است، اما والدین فقط در محدوده دستورات پروردگار اجازه امر و نهی دارند. در روایت آمده است که «لا طاعَةَ لِمَخلوقٍ في مَعصِيَةِ الخالِقِ؛ در معصيت خالق، از هيچ مخلوقى اطاعت نبايد كرد.» (۴) در جمع کردن بین حق والدین و پرهیز از قطع رحم، شما می توانید به صورت هایی غیر از رفت و آمد با اقوام پدری تان ارتباط برقرار کنید. صله رحم فقط به معنای رفت و آمد حضوری و در منزل نیست. می توانید بیرون از منزل قرار بگذارید و یکدیگر را ببینید و از حال هم باخبر شوید. یا تلفنی ارتباط برقرار کنید و یا حتی از دیگران احوالشان را بپرسید و ابراز دوستی و محبت کنید.

در کنار اینها بسیار خوب و به جاست اگر شما بتوانید مشکل اصلی بین خانواده را پیدا کرده و تلاش کنید که به هر نحو ممکن آن را حل کنید. به هرحال هیچ ناراحتی و کدورتی غیرقابل برطرف شدن نیست. چه بسا تمام ناراحتی ها ناشی از یک سوءتفاهم یا یک مسئله ساده باشد. در این ارتباط می توانید از کمک بزرگترهای فامیل یا کسانی که خانواده تان برای ایشان احترام قائل هستند هم استفاده کنید.

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث، قم ۱۳۸۹؛ ج ۴، ص ۴۰۳
۲. همان؛
ص ۴۰۸
۳. همان؛ ص ۴۰۹
۴. همان؛
ج ۱۳؛ ص ۴۹۱

موضوع قفل شده است