درخواست شرح کلام ابن عربی درباره ختم نبوت

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست شرح کلام ابن عربی درباره ختم نبوت

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم صل على محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن اعدائهم

لطفاً این کلام ابن عربی را شرح دهید.

فان النبوة التي انقطعت بوجود رسول اللّٰه-ص- إنما هي"نبوة التشريع"،لا مقامها.فلا شرع يكون ناسخا لشرعه- ص-و لا يزيد في حكمه شرعا آخر.و هذا معنى قوله- ص-:"إن الرسالة و النبوة قد انقطعت فلا رسول بعدى و لا نبى"أي لا نبى بعدى يكون على شرع يخالف شرعي.بل إذا كان، يكون تحت حكم شريعتي."و لا رسول"-أي لا رسول بعدى إلى أحد من خلق اللّٰه بشرع يدعوهم إليه.فهذا هو الذي انقطع و سد بابه،لا مقام النبوة.
http://lib.eshia.ir/10524/11/251

همانا نبوتی که با وجود رسول الله (ص) قطع شده آن فقط نبوت تشریعی است نه مقام نبوت پس هیچ شرع نیست که ناسخ شرع رسول (ص) باشد و هیچ حکم دیگری در شرع ایشان اضافه نخواهد شد. معنای قول نبی (ص) که رسالت و نبوت قطع شده پس هیچ رسولی و هیچ نبی بعد از من نیست، اینست یعنی هیچ نبی ای بعد از من نیست که مخالف شرعیت من باشد بلکه اگر نبی ای باشد تحت حکم شرع من خواهد بود و هیچ رسولی بعد از من نیست یعنی بعد از من هیچ نبی ای نمی تواند شریعت بیاورد پس این آنچیزی است که قطع شده و در آن بسته شده، نه اینکه باب مقام نبوت قطع شده باشد.

با نام و یاد دوست

سلام

پاسخ سوال فوق در تاپیک زیر توسط کارشناس محترم ارائه شده است:

نبوت انبایی و تشریعی

خواهشمندم تاپیک فوق را به دقت مطالعه نمایید، اگر به پاسخ سوال تون نرسیدید حتما با پیام خصوصی اطلاع دهید.

در همین جا از کاربران محترم درخواست دارم قبل از ایجاد موضوع و طرح سوال ، حتما از گزینه جستجوی سایت استفاده کنند

تا اگر بحث مشابهی قبلا در سایت وجود داشت مطالعه کنند

و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدند نسبت به ایجاد موضوع جدید اقدام نمایند.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

موضوع قفل شده است