جمع بندی اهمیت ظاهر و چهره در انتخاب همسر

تب‌های اولیه

31 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اهمیت ظاهر و چهره در انتخاب همسر

سلام خسته نباشید.من ۲۱سال دارم و به تازگی پسری ۲۶ساله به خواستگاری ام آمده در صحبت های اولیه که طی دوجلسه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که تفاهم اخلاقی و رفتاری و سلیقه داریم اما من هنوز در مورد ظاهر و تیپ و چهره ایشون مرددم البته از قیافشون بدم نیومده اما خوشمم نیومده حالا به نظرتون جلسات رو ادامه بدیم و به مشاوره هم بریم یا نه دیگه نباید ادامه بدم و ردش کنم؟ لطفاً راهنماییم کنید ممنون

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد نشاط

[TD][/TD]

با سلام و احترام
تناسب و دوست داشتن در ازدواج یکی از موارد مهم می باشد، توصیه می شود روی سایر خصوصیات دیگرش هم فکر کنین، چه بسا محسناتی داشته باشد که در کل انتخابش خوب باشد و بهتر باشد. پس ابتدا در مورد خصوصیاتش تامل کنید چه بسا بپذیرید و ذهنتان قانع بشود. منتها باز توجیه نشدید حتما به مشاور مراجعه کنید.
مسئله انتخاب در ازدواج هر چه قدر با تکیه بر مبنای شناختی و عقلانی باشد، انتخاب بهتر خواهد بود، فلذا نیاز است که شما خودتان با مطالعه و با توجه به نوع نگاهتان ملاکهای ازدواج را در نظر بگیرید و برای آنها اولویت بندی کنین. در واقع اگر ملاکهای مهم و اساسی را جدی نگیرین و چند مورد ظاهری را مد نظر قرار بدهید، به مشکل بر می خورید. البته مسئله به دل نشستن در ازدواج مهمه. منتها اگر تمام ابعاد خواستگار مورد توجه قرار بگیرد و رویکرد شما شناختی باشد، خطا و اشتباه به شدت کاهش خواهد یافت.

Fateme.j;997284 نوشت:
در صحبت های اولیه که طی دوجلسه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که تفاهم اخلاقی و رفتاری و سلیقه داریم

سلام!
عرض ادب
ازدواج یک امر خیلی مهم است و لازمه اش این است که ابتداء خودتان را بشناسید و بعد وقتی خودتان را خوب شناختید اقدام به پذیرش خواستگار کنید
بر فرض شما خودتان را شناخته اید و طبق گفته خودتان به تفاهم اخلاقی و رفتاری و سلیقه رسیده اید.
خوب یک سوال این را از کجا تشخیص دادید که تفاهم دارید؟
اگر یکسری رفتار از خودش بروز دهد که شبیه رفتار شما باشد این را می شود گذاشت تفاهم؟ کلمه تفاهم معنی دیگری دارد!

Fateme.j;997284 نوشت:
من هنوز در مورد ظاهر و تیپ و چهره ایشون مرددم البته از قیافشون بدم نیومده اما خوشمم نیومده

قیافه مهم است برای دخترخانم ها در برخی جهات خیلی خیلی مهم می شود ولی قبل از هر چیزی ببینید اخلاق و ایمان دارد؟
جربزه کار کردن دارد؟مرد کار هست؟از برنامه های زندگی اش بپرسید ببینید می خواهد چه کار کند؟
خیلی موارد وجود دارد که می توان پرسید و فهمید که واقعا مرد زندگی هست یا نه! البته آقایان هم می توانند خیلی سوالات از خانم ها بپرسند که آیا اهل زندگی کردن هستند یا خیر!!!

والا قیافه معمولا برای آقایان مهم هست و معمولا خانمها اهمیت کمتری نسبت به قیافه میدهند. بنابراین شاید در این مورد خاص خانمها نظر صائب تری داشته باشند تا این مخلص!

ولی در حالت کلی گفته میشود که قیافه خوب (یا همان خوشگل بودن!) معمولا عادی میشود ولی قیافه بد به احتمال زیاد مشکل ساز خواهد شد.
به تصور من اولین مساله در مورد ازدواج که نقش اساسی دارد این است که طرفین یک کشش حداقلی به لحاظ جذابیت ظاهری به همدیگر داشته باشند و این امر به هیچ وجه کم اهمیت نیست و به هیچ وجه نباید این فاکتور را به دلیل سایر محسنات کنار بگذارید. میتوان گفت که این قضیه اتفاقا در طول بقیه فاکتورها هست. یعنی اولین رخداد بین دو طرف باید وجود یک کشش و جذابیت نسبی از هر دو طرف نسبت به هم باشد تا وارد گام بعدی که بررسی بقیه چیزها هست بشویم. یعنی قبل از این بررسی سایر فاکتورها منتفی است.

یکی از شروط مهم و اصلی ازدواج پسندیدن قطعی هست.
این پسندیدنه که باعث میشه شما یک مرد یا زن رو با وجود مشکلاتی که داره بپذیرین و حتی کمکش کنین و زندگی رو با هم بسازین.
اما اگر این پسندیدن نصفه نیمه باشه و تو رودربایستی قرار بگیرین یا فکر کنین موقعیتتون رو از دست میدین یا در عقد طلاق میگیرین یا در زندگی مشترک.
هر مسئله ای در زندگیتون پیش بیاد یا همسرتون یه اخم کوچیک کنه زندگیتون بهم میریزه چون منتظر یه جرقه هستین همه چیز رو تمام کنین.
پس خودتون رو گول نزنین اگر به دلتون ننشسته تمومش کنین و براش آرزوی خوشبختی کنین تا زندگی دو نفر شما حفظ بشه و به تلخی نکشه.

سلام علیکم

قیافه ها عادی میشن چه زیبا چه زشت ،
ولی نه اخلاق شامل روزمرگی میشه ، نه تعهد و احساس مسئولیت نسبت به زندگی شمولیت روزمرگی پیدا میکنه و نه تقوی که زیبایی باطنیه و هر روز چشمها از دیدنش بیشتر لذت میبرن .

به همسر دکتر چمران گفتن شما موقع خواستگاری مشکلی نداشتین که دکتر سرش طاس بود ؟
همسرشون با تعجب پاسخی با این مضمون گفتند که مگه دکتر طاس بود ! من متوجه این مساله نبودم .

و

فاتح;997928 نوشت:
سلام علیکم

قیافه ها عادی میشن چه زیبا چه زشت ،
ولی نه اخلاق شامل روزمرگی میشه ، نه تعهد و احساس مسئولیت نسبت به زندگی شمولیت روزمرگی پیدا میکنه و نه تقوی که زیبایی باطنیه و هر روز چشمها از دیدنش بیشتر لذت میبرن .

به همسر دکتر چمران گفتن شما موقع خواستگاری مشکلی نداشتین که دکتر سرش طاس بود ؟
همسرشون با تعجب پاسخی با این مضمون گفتند که مگه دکتر طاس بود ! من متوجه این مساله نبودم .

هیچی عادی نمیشه من از نزدیک لمس کردم. هیچکسی هم با چشم بسته ازدواج نکرده که چیزی رو نفهمه!

سلام.
قیافه زشت هیچ وقت عادی نمیشه چون هر روز ذهنتو درگیر میکنه و بدتر میشه ولی قیافه زیبا عادی میشه ...البته زشتی و زیبایی نسبیه...

خوشبختی;997929 نوشت:
و

هیچی عادی نمیشه من از نزدیک لمس کردم. هیچکسی هم با چشم بسته ازدواج نکرده که چیزی رو نفهمه!

سلام علیکم

شما بعنوان یک مرد این حرف رو میزنید یا خانم ؟

فاتح;997950 نوشت:
سلام علیکم

شما بعنوان یک مرد این حرف رو میزنید یا خانم ؟

سلام
خانم هستم.

خوشبختی;997956 نوشت:
سلام
خانم هستم.

سلام ،

خب بنده که قبول ندارم جناب خوشبختی خانم هستند ولی حال که میفرمایید سلمنا ، و یک سوال

اولین چیزی که بدنبال آن در جنس مخالف هستید و برایتان چذاب است بعد از چند بار ملاقات با چند مرد ممکنه چی باشه ؟

فاتح;997958 نوشت:
سلام ،

خب بنده که قبول ندارم جناب خوشبختی خانم هستند ولی حال که میفرمایید سلمنا ، و یک سوال

اولین چیزی که بدنبال آن در جنس مخالف هستید و برایتان چذاب است بعد از چند بار ملاقات با چند مرد ممکنه چی باشه ؟

چرا قبول ندارین؟ من فقط خاله زنک نیستم . این درست نیست درباره ی دیگران قضاوت کنین چون کاربر قدیمی هستین و از شما انتظار نمیره.

برای من شخصا اخلاق و شعور و پاکی ارزش زیادی داره. اما ظاهر هم مهمه. اگر ظاهر رو نپسندم میگم خدانگهدار شما

erfan_alavi;997931 نوشت:
سلام.
قیافه زشت هیچ وقت عادی نمیشه چون هر روز ذهنتو درگیر میکنه

سلام و عرض ادب

گفته اند لیلی زیبا نبوده !

اما مجنون گفته :

تو مو می بینی و من پیچش مو

تــــو ابــــرو مـــن اشارتهای ابرو!

زشتی و زیبایی از درون انسان نشات می گیرد !

بکوش زیبایی در نگاه تو باشد

نـــه در آن چه بدان می نگری

قیافه و چهره نازیبا را می توان نگریست و لذت برد

اما رذایل اخلاقی را نمی توان نگریست و لذت برد

اولین و مهمترین چیز در انتخاب همسر اخلاق است

همسر نا زیبای خوش اخلاق و مومن
به از همسر زیبا و ثروتمند بد خلق یا غیر مومن

در پناه حق تعالی

Fateme.j;997284 نوشت:
قیافشون بدم نیومده اما خوشمم نیومده

سلام

خانم هایی مومن و تحصیل کرده و زیبایی هستند که حاضرند یک پسر شبیه "دم کنی قابلمه" بیاد خواستگاریشان، ولی خواستگار نیست.

مطمئن باشید خواستگار بعدی شبیه "برد پیت" نیست و اگر هم باشد او هم ایراداتی دارد.

جدا از اینکه اگر یک پسر خیلی زیباتر از شما باشد در آینده زندگی مشترک ممکن است دچار مشکل شوید.

موفق و سلامت باشید

برای شخص بنده هم زیبایی خیلی معیار مهمیه ، یعنی معیار اول من زیبایی و بعد اخلاقه نمیدونم شاید دارم اشتباه میکنم
آیا خانوم ها هم زیبایی مرد ها براشون خیلی مهمه از معیار هایی که برای ازدواج دارن...؟؟؟

meloody98;997985 نوشت:
برای شخص بنده هم زیبایی خیلی معیار مهمیه ، یعنی معیار اول من زیبایی و بعد اخلاقه نمیدونم شاید دارم اشتباه میکنم
آیا خانوم ها هم زیبایی مرد ها براشون خیلی مهمه از معیار هایی که برای ازدواج دارن...؟؟؟

[="#000080"]من دروغ نمیگم مثل خیلی از دخترها ......
برای من مهمه این دخترایی هم که میگن مهم نیست اکثرا فقط حرف میزنن(البته اگه پولدار باشین قضیه فرق میکنه Smile ) کافیه یه پسر که وضع مالی ضعیف داره یا قیافه معمولی داره یا معلولیت داره بره خواستگاریشون خیلی از همین دخترا بدون توجه به اخلاق و ایمان رد میکنن[/]

meloody98;997985 نوشت:

سلام علیکم

موضوع آقایون نیستند برای آقایان قضیه یخورده فرق میکنه . اگر ظاهر براتون هست و نیست را تعیین میکند مشاوره ازدواج برید برخی مهارتها هست که
اگر از اونها اطلاع نداشته باشید با سر تو حوض نقاشی می افتید .

خوشبختی;997970 نوشت:
چرا قبول ندارین؟ من فقط خاله زنک نیستم . این درست نیست درباره ی دیگران قضاوت کنین چون کاربر قدیمی هستین و از شما انتظار نمیره.

برای من شخصا اخلاق و شعور و پاکی ارزش زیادی داره. اما ظاهر هم مهمه. اگر ظاهر رو نپسندم میگم خدانگهدار شما

قصد توهین نداشتم . اگر برای شما هم زیبائی تعیین کننده است مشاوره برید که عین آموزش پیش از جنگ هرقدر اونجا وقت بگذارید هم نگاهتان تصحیح و تکمیل میشود هم انتخابتان ان شا الله بهتر و در نتیجه زندگی مشترک تان را طولانی تر می کنید . با این عیار , باید منتظر سکه شانس تان باشید که روزی شاید از آسمان در کاسه اتان بیفتد .

او خـواهـد آمـد;997987 نوشت:
من دروغ نمیگم مثل خیلی از دخترها ......
برای من مهمه این دخترایی هم که میگن مهم نیست اکثرا فقط حرف میزنن(البته اگه پولدار باشین قضیه فرق میکنه Smile ) کافیه یه پسر که وضع مالی ضعیف داره یا قیافه معمولی داره یا معلولیت داره بره خواستگاریشون خیلی از همین دخترا بدون توجه به اخلاق و ایمان رد میکنن

سلام علیکم

از صداقتان ممنون . حداقل قیمت ترشی رو هم فهمیدیم چرا آنا گران شد و گرایش شاخه حقوق جزا افزایش پیدا کرد .happy

معمولا آقایان جوانی که ازدواج میکنند پول زیادی ندارند یا کلا اصلا ندارند مگر اینکه بابا پولدار باشند .
اگر چهره زیبائی هم داشته باشند هم ( که کمابیش هر کسی به اندازه خودش استعداد این زیبائیها را با خود دارد خیلی کم پیدا میشود مرد یا زنی مطلقا زشت و بدون جذابیت ظاهری بریا همه سلایق باشند ) که نور علی نور میشود بقول شما

ولی خب اگر توفیق شد آمد با اسب سپید , اگر اخلاق و تقوی از معیار خارج شود و هست و نیست را تعئین نکند چیزی نمیگذرد که با الاغ سیاه در دادگاه خانواده رژه باید رفت .

سلام و عرض ادب

کسانی که زیبایی رو تنها ملاک قرار می دن

این مثل رو باید شنیده باشن

همسر زیبا مال مردمه!

در ضمن

زیبایی به تبی بنده

یه اتفاق کوچیک باعث از بین رفتن زیبایی می شه

یه تصادف

یا بیماری پوستی

یا ...

برای اون روز چه فکری کردید؟

جدایی و طلاق ؟

زندگی زیباست ای زیبا پسند
زنده اندیشان به زیبایی رسند

الامام الصادق( علیه السلام) :

إذا تَزَوَّجَ الرَّجُلُ الْمَراَةَ لِجَمالِها أو مالِها وُکِلَ إلي ذَلِکَ وَ
إذا تَزَوَّجَها لِدينها، رَزَقَهُ اللهُ الجَمالَ و المال.

الکافي، ج5، ص333

اگر کسي زني را به خاطر زيبايي و يا مال و ثروتش بگيرد، خداوند او را به همان وا مي‌گذارد.

اما اگر براي دين (و ايمان) با او ازدواج كند،

از جمال و مال نيز بهره‌مند مي‌گردد.

فاتح;997991 نوشت:

قصد توهین نداشتم . اگر برای شما هم زیبائی تعیین کننده است مشاوره برید که عین آموزش پیش از جنگ هرقدر اونجا وقت بگذارید هم نگاهتان تصحیح و تکمیل میشود هم انتخابتان ان شا الله بهتر و در نتیجه زندگی مشترک تان را طولانی تر می کنید . با این عیار , باید منتظر سکه شانس تان باشید که روزی شاید از آسمان در کاسه اتان بیفتد .

جناب فاتح خوب حرفاتونو در قالب چند تا کامنت به دیگرون میزنین! مراقب افکارتون و نوشته ی خودتون باشین . هر چه در ذهن میاد نباید بر زنان و قلم جاری بشه!

شما هنوز فرق پسندیدن و خوشگل بودن رو نمیتونید تشخیص بدید من چطور با شما بحث رو ادامه بدم؟

پسندیدن ممکنه زشت تربن در نظر من زیباترین باشه ، اما کسی که دنبال مرد خوشگل هست تمام معیارهای زیبایی ظاهری رو مد نظر داره.
شما در این سایت دنبال این هستید بپرسید فلانی شما مشخصات بدید .. مثل تاپیک قبل که اگر دختر بود صفت ترشیدگی و سکه افتادن در کاسه از آسمان بهش بزنید. آیا این رفتار در شأن سایت دینی برای هشتاد و خورده ای میلیون آدم هست؟

البته از شما نمیگیرم خدای من باید من رو از همه نظر مورد لطف بیشتر قرار میداد که نه نیاز باشه تاپیک اینچنین بزنم و نه نیاز باشه نگران مسایل و مشکلات مردم باشم!

فاتح;997994 نوشت:
سلام علیکم

از صداقتان ممنون . حداقل قیمت ترشی رو هم فهمیدیم چرا آنا گران شد و گرایش شاخه حقوق جزا افزایش پیدا کرد .happy

ولی خب اگر توفیق شد آمد با اسب سپید , اگر اخلاق و تقوی از معیار خارج شود و هست و نیست را تعئین نکند چیزی نمیگذرد که با الاغ سیاه در دادگاه خانواده رژه باید رفت .

از نشانه های فرهنگ پایین مردان یک جامعه دادن صفت ترشیدگی به زنان هست. که اونها بلوغ نیافته و با عجله به حجله ی مردان برن و بعد چند سال تازه بفهمن زندگی چه هست... متاسفم

خوشبختی;998031 نوشت:
از نشانه های فرهنگ پایین مردان یک جامعه دادن صفت ترشیدگی به زنان هست. که اونها بلوغ نیافته و با عجله به حجله ی مردان برن و بعد چند سال تازه بفهمن زندگی چه هست... متاسفم

سلام علیکم شما هم منظور بنده رو بد متوجه شدید ترشیدگی به جنسیت خاصی ارتباط ندارد ، ترشیدگی اصطلاح عامیانه برای پسر و دختری است که سن ازدواجشان گذشته .

برای مردها هم باورهای اشتباهی وجود داره که باعث بتعویق افتادن سن ازدواجشان میشود از جمله داشتن ثروت بعنوان پیش شرط ازدواج ، داشتن معیارهای مشابه خانمها درباره ظاهر همسر از جمله اونهاست . نیازی به توهین نبود این اصطلاح عامیانه و شایع است .

باسلام

شب بر همگی خوش

جهت اطلاع و یادآوری

نقل قول:
در پاسخ دادن به مطالب انجمن از درج پست های اسپم و بی محتوا همانند درج شکلک به تنهایی یا جملات بسیار کوتاه و بی مفهوم خودداري نماييد.

از ایجاد بحث های دو طرفه شخصی و چت گونه در پستها خودداري نموده و در صورت اختلاف نظر و عقيده به جاي مشاجره به صورت منطقي و مستدل بحث نماييد.

حفظ حرمت کاربران ديگر وظیفه همگانی بوده از این رو در صورت مشاهده هر گونه تمسخر، اعتراض، توهین و بي احترامي به كاربران، از سوی مديران یا مسئولان سايت، و یا سایر کاربران دیگر ، محدویت ایجاد خواهد شد.

لطفا رعایت فرمایید

باتشکر گل
یاحق

شروحیل;997973 نوشت:
سلام و عرض ادب

گفته اند لیلی زیبا نبوده !

اما مجنون گفته :

تو مو می بینی و من پیچش مو

تــــو ابــــرو مـــن اشارتهای ابرو!

زشتی و زیبایی از درون انسان نشات می گیرد !

بکوش زیبایی در نگاه تو باشد

نـــه در آن چه بدان می نگری

قیافه و چهره نازیبا را می توان نگریست و لذت برد

اما رذایل اخلاقی را نمی توان نگریست و لذت برد

اولین و مهمترین چیز در انتخاب همسر اخلاق است

همسر نا زیبای خوش اخلاق و مومن
به از همسر زیبا و ثروتمند بد خلق یا غیر مومن

در پناه حق تعالی

سلام.
مواردی که ذکر کردید درسته ولی واقعیت رو نبایس نادیده گرفت این یک موضوع روانشناسیه..همسری که نازیبا باشه وبه دل شخص نشینه مطمئنن در اینده شخصو دچار مشکل میکند به عبارتی ذهن شخصو درگیر خودش میکنه واین امر به دلیل تکرر هیچ وقت عادی نمیشه وگرنه اخلاق و ایمان که در جای خودش از اصول اولیه ازدواج است....

سلام

به نظرم اولویت در انتخاب همسر اخلاق و رفتار او است.
شما برای دوام یک زندگی به چه چیزی نیاز دارید ؟
اخلاق و اعتقاد
هیچ چیز به اهمیت این مورد نیست.
یادم می اید رفته بودم تاکسی تلفنی ( درب مغازه ) و گفتم یه تاکسی میخوام. یه جوونی اومد و توی ماشین سر صحبت رو باز کردم درباره ازدواج و دخترا...
گفت من یه خونه دارم که خانومم خبر نداره...
و گفت قبلا رابطه داشته و دوست دختر و بهمان...
نکته ای که به من تاکید کرد این بود گفت من یه دوست دختر داشتم که قیافه نداشت ولی خیلی دوستم داشت و خاضع بود ولی یکی قیافه داشت ولی تحملش سخت بود...

حالا باید قیافه رو نادیده بگیریم ؟
من میگم ما باید اون قدر خوب باشیم که زیبایی های اخلاقی و ایمانی و انسانی رو ببینیم. وقتی خودمون درست باشیم ظاهر برامون اهمیت نداره و عاشق زنمون میشیم.
بعضی مادرها یا پدرها هستند که به خاطر نقص بچه شون ، زیاد خوشحال نیستن و بچه شون رو دوست ندارن.
ولی بعضی از اینها عاشق بچشون هستن با اینکه یه بچه معمولی هست از نظر اخلاق و ایمان ...

حالا اونایی که دنبال قیافه هستند، گاهی اوقات چون تحمل پایینی دارند و نمیتونن زیبایی های دنیا رو ببینند، برای تداوم زندگی به ابزارهای جنسی متوسل میشن.
یعنی ضعف بینش رو با تقویت ابزارهای جنسی برطرف میکنند.
شاید در اینترنت به این مطلب برخورده باشید که یکی از علتهای اصلی طلاق، نبود رابطه عاشقانه جنسی است.. یعنی میگویند میتوان با این ابزار نه تنها زندگی را تداوم بخشید بلکه آن را اصلاح کرد... البته این منافاتی با چهره نازیبا ندارد ولی یکی از آپشنها است.....

ما باید خودمون رو اصلاح کنیم چرا دنیا رو زیبا نمی بینیم. یکی وقتی سختی میبینه تازه انگیزه پیدا میکنه چون هدف داره و براش ارزشمنده کارش.... یکی هم نق میزنه و نا امید میشه و میگه این چه دنیای کثیفی هست...
بعضی ها در داستان انتخاب همسر دچار دور طمع میشن... یکی رو میبینن بعد با ایده ال های خودشون مقایسه میکنن و میگن خوب شاید یکی بهتر گیرم بیاد...

بعضی هام داستان ظاهر رو یه جور دیگه نگاه میکنن و به فکر نسل و بچه هستن.
مثلا اگه این دختر رو بگیرم احتمال سلامت بچه بیشتره... اگه این دختر بگیرم احتمال سقط نشدن بچه بیشتره ( شاید اشاره برخی روایات به سرین از این باب باشه) ... اگه این دختر رو بگیرم بچم قوی هیکل و رزم اور میشه.... اگه این دختر رو بگیرم بچم نترس و شجاع بار میاد ( شاید بتونیم انتخاب ام البنین رو برای امیر المومنین ع در همین راستا بدونیم ) ....
ولی خوب این نگاه میتونه وسواس گونه بشه... یا با توکل منافات داشته باشه... فرض کنید کسی دخترهای دیابتی رو نگیره چون نسل اونها دچار دیابت نشه...

مگه اینکه لازمه ازدواج کردن رو بچه دار شدن ندونیم... مثل فرهنگ چند همسری... که مثلا یک زنمون عقیم باشه... یک زd

سلام

به نظرم اولویت در انتخاب همسر اخلاق و رفتار او است.
شما برای دوام یک زندگی به چه چیزی نیاز دارید ؟
اخلاق و اعتقاد
هیچ چیز به اهمیت این مورد نیست.
یادم می اید رفته بودم تاکسی تلفنی ( درب مغازه ) و گفتم یه تاکسی میخوام. یه جوونی اومد و توی ماشین سر صحبت رو باز کردم درباره ازدواج و دخترا...
گفت من یه خونه دارم که خانومم خبر نداره...
و گفت قبلا رابطه داشته و دوست دختر و بهمان...
نکته ای که به من تاکید کرد این بود گفت من یه دوست دختر داشتم که قیافه نداشت ولی خیلی دوستم داشت و خاضع بود ولی یکی قیافه داشت ولی تحملش سخت بود...

حالا باید قیافه رو نادیده بگیریم ؟
من میگم ما باید اون قدر خوب باشیم که زیبایی های اخلاقی و ایمانی و انسانی رو ببینیم. وقتی خودمون درست باشیم ظاهر برامون اهمیت نداره و عاشق زنمون میشیم.
بعضی مادرها یا پدرها هستند که به خاطر نقص بچه شون ، زیاد خوشحال نیستن و بچه شون رو دوست ندارن.
ولی بعضی از اینها عاشق بچشون هستن با اینکه یه بچه معمولی هست ...

حالا اونایی که دنبال قیافه هستند، گاهی اوقات چون تحمل پایینی دارند و نمیتونن زیبایی های دنیا رو ببینند، برای تداوم زندگی به ابزارهای جنسی متوسل میشن.
یعنی ضعف بینش رو با تقویت ابزارهای جنسی برطرف میکنند.
شاید در اینترنت به این مطلب برخورده باشید که یکی از علتهای اصلی طلاق، نبود رابطه عاشقانه جنسی است.. یعنی میگویند میتوان با این ابزار نه تنها زندگی را تداوم بخشید بلکه آن را اصلاح کرد... البته این منافاتی با چهره نازیبا ندارد ولی یکی از آپشنها است.....

ما باید خودمون رو اصلاح کنیم چرا دنیا رو زیبا نمی بینیم. یکی وقتی سختی میبینه تازه انگیزه پیدا میکنه چون هدف داره و براش ارزشمنده کارش.... یکی هم نق میزنه و نا امید میشه و میگه این چه دنیای کثیفی هست...
بعضی ها در داستان انتخاب همسر دچار دور طمع میشن... یکی رو میبینن بعد با ایده ال های خودشون مقایسه میکنن و میگن خوب شاید یکی بهتر گیرم بیاد...

بعضی هام داستان ظاهر رو یه جور دیگه نگاه میکنن و به فکر نسل و بچه هستن.
مثلا اگه این دختر رو بگیرم احتمال سلامت بچه بیشتره... اگه این دختر بگیرم احتمال سقط نشدن بچه بیشتره ( شاید اشاره برخی روایات به سرین از این باب باشه) ... اگه این دختر رو بگیرم بچم قوی هیکل و رزم اور میشه.... اگه این دختر رو بگیرم بچم نترس و شجاع بار میاد ( شاید بتونیم انتخاب ام البنین رو برای امیر المومنین ع در همین راستا بدونیم ) ....
ولی خوب این نگاه میتونه وسواس گونه بشه... یا با توکل منافات داشته باشه... فرض کنید کسی دخترهای دیابتی رو نگیره چون نسل اونها دچار دیابت نشه...

مگه اینکه لازمه ازدواج کردن رو بچه دار شدن ندونیم... مثل فرهنگ چند همسری... که مثلا یک زنمون عقیم باشه... یک زنمون دیابتی.. یک زنمون رزمی کار و فقط از آخری بچه دار بشیم...

حالا یه بخشهایی از صحبتام از بین رفت مهم نیست

یه حدیثی داریم از پیامبر به این مضمون که اگه پسری اومد که دین و اخلاقش خوب بود بهش دختر بدید که اگه ندید فتنه و فساد پیدا میشه....

البته در اون فضای فرهنگی مسئله حسب و نسب خیلی مهم بوده و پسرها رو به خاطر اینکه هم شان اونها نبودند رد میکردند....
ولی خوب این صحبت میتونه درباره جمال هم باشه... اینکه پسری رو به خاطر قیافه و جمالش رد کنند..
شاید داستان اون غلام سیاه قد کوتاه رو شنیدید که میره خواستگاری یه دختر از یه خانواده باکلاس زیبا ولی ردش میکنن و آخر سر با حرفهای پیامبر قبول میکنن...

واقعا سخت هست که زنی که برای ما ایده آل شده و خصوصا تاثیرات فیلم ها و سریال ها و کوچه و خیابان طی چند سال از کودکی تا بزرگسالی....
و بعد برویم خواستگاری دختری که فاصله زیادی دارد....
بنده خدایی با دختری ازدواج کرد و وقتی عقد کردند و هفته نگذشت، پشیمان شده بود که آقا من نمیدونستم زنم این شکلیه، نه قیافه داره نه هیکل درست و درمون.... البته بد تو هچل افتاده بود... طوری که نمیتونست خارج بشه... البته زندگی رو ادامه داد ولی دیگه نمیدونم چه طور خودش رو راضی کرد... به نظرم عشق دختره به اون پسره تونست راضیش کنه... ولی خوب دختره هم اخلاقای گندی داشت که بعد از مشاوره تونستن زندگی رو ادامه بدن چون میگفت مشکل اصلی همین اخلاقای اون دختره هست...
دنیای عجیبی است چشماتون رو باز کنید

Fateme.j;997284 نوشت:
ظاهر و تیپ و چهره ایشون مرددم

باسلام
خب ببنید این موضوع برای شما تو اولویت قرار دارد یا نه

مطمئنا شما نمی تونید همه محاسن رو یکجا در یک فرد ببنید

Fateme.j;997284 نوشت:
دوجلسه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که تفاهم اخلاقی و رفتاری و سلیقه داریم

یکی اینا رو نداره ظاهر مورد قبول شما رو ممکنه داشته باشه یکی اینا رو داره ظاهر رو نداره ممکنه ممکنه یکی هم پیدا بشه هر دو رو داشته باشه که اینحا هم معلوم نیست حالا ایشون از شما خوشش بیاد یا نه :>:dcrying:-"

ببنید اصل براتون چیه ظاهر یا این مواردی که گفتید طبق همون هم پیش برید

سوال:
من ۲۱سال دارم و به تازگی پسری ۲۶ساله به خواستگاری ام آمده در صحبت های اولیه که طی دوجلسه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که تفاهم اخلاقی و رفتاری و سلیقه داریم اما من هنوز در مورد ظاهر و تیپ و چهره ایشون مرددم البته از قیافشون بدم نیومده اما خوشمم نیومده حالا به نظرتون جلسات رو ادامه بدیم و به مشاوره هم بریم یا نه دیگه نباید ادامه بدم و ردش کنم؟ لطفاً راهنماییم کنید

پاسخ:
با سلام و احترام
تناسب و دوست داشتن در ازدواج یکی از موارد مهم می باشد، توصیه می شود روی سایر خصوصیات دیگرش هم فکر کنین، چه بسا محسناتی داشته باشد که در کل انتخابش خوب و بهتر باشد. پس ابتدا در مورد خصوصیاتش تامل کنید چه بسا بپذیرید و ذهنتان قانع بشود. منتها باز توجیه نشدید و در تصمیتان تردید داشتید حتما به مشاور مراجعه کنید.
مسئله انتخاب در ازدواج هر چه قدر با تکیه بر مبنای شناختی و عقلانی باشد، انتخاب بهتر خواهد بود، فلذا نیاز است که شما خودتان با مطالعه و با توجه به نوع نگاهتان ملاکهای ازدواج را در نظر بگیرید و برای آنها اولویت بندی کنین. در واقع اگر ملاکهای مهم و اساسی را جدی نگیرین و چند مورد ظاهری را مد نظر قرار بدهید، به مشکل بر می خورید. البته مسئله به دل نشستن در ازدواج مهمه. منتها اگر تمام ابعاد خواستگار مورد توجه قرار بگیرد و رویکرد شما شناختی باشد، خطا و اشتباه به شدت کاهش خواهد یافت.

موضوع قفل شده است