جمع بندی بررسی حدیث حذیفه درباره 72 نشانه جامعه در آخرالزمان

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بررسی حدیث حذیفه درباره 72 نشانه جامعه در آخرالزمان

به نام خدا.

با عرض سلام.

حدیثی نقل شده از حضرت پیامبر(ص) خطاب به حذیفه در باب 72 نشانه جامعه در آخرالزمان. میخواستم بپرسم آیا این حدیث درست و مورد تایید هست یا نه؟

نقل قول:

يا حذيفه قد ذهبت الدنيا او كانك بالدنيا لم تكن قلت فداك ابى و امى يا رسول الله فهل من علامة يستدل بها على ذلك قال نعم يا حذيفة احفظ بقلبك و انظر بعينك و اعقد بيدك اذا ضيعت امتى الصلواة و اتبعت الشهوات و كثر الخيانات و قلت الامانات و شربوا القهوات و اظلم الهوى و غار الماء و اغبرت الافق و خيفت الطرق و تشاتم الناس و فسدوا و فجرت الباعة و رفضت القناعة و ساءت الظنون و تلاشت السنون و كثرت الاشجار و قلت الثمار و غلت الاسعار و كثرت الرياح و تبينت الاشراط و ظهر اللواط و استحسنوا الخلف و ضاقت المكاسب و قلت المطالب و استمروا بالهوى و تفاكهوا بينهم بشتيمة الاباء و الامهات و اكلوا الربا و فشا الزنا و قل الرضا و استعملوا السفهاء و كثرت الخيانة و قلت الامانة و ذكى كل امرء نفسه و عمله و اشتهر كل جاهل بجهله و زخرفت جدران الدور و رفع بناء القصور و صار الباطل حقا و الكذب صدقا و الصحة عجزا و اللؤ م عقلا و الضلالة هدى و البيان عمى و الصمت بلاهة و العلم جهالة و كثرت الايات و تتابعت العلامات و تراجموا بالظنون و دارت على الناس رحى المنون و عميت القلوب و غلب المنكر المعروف و ذهب التواصل و كثرت التجارات و استحسنوا البطالات و تهادوا انفسهم بالشهوات و تهاونوا بالمعضلات و ركبوا جلود النمور و اكلوا الماءتور و لبسوا الحبور و آثروا الدنيا على الاخرة و ذهبت الرحمة من القلوب و عم الفساد و اتخذوا كتاب الله لعبا و مال الله دولا و استحل الخمر بالنبيذ و النجش بالزكوة و الربا بالبيع و تكافاء الرجال بالرجال و النساء بالنساء و صارت المباهات فى المعصية و الكبر فى القلوب والجور فى السلاطين و السفاهه فى سائر الناس فعند ذلك لا يسلم لذى دين دينه الا من فر بدينه من شاهق الى شاهق و من واد الى واد و ذهب الاسلام حتى لايبقى الا اسمه و اندرس القران من القلوب حتى لايبقى الا رسمه يقرؤ ن القرآن لا يجاوز تراقيهم لا يعلمون بما فيه من وعد ربهم و وعيده و تحذيره و تنذيره و ناسخه و منسوخه فعند ذلك تكون مساجدهم عامرة و قلوبهم خاربة من الايمان علمانهم شر خلق الله على وجه الارض منهم بدت الفتنة و اليهم تعود و يذهب الخير و اهله و يبقى الشر و اهله و يصير الناس بحيث لايعباء الله بشى ء من اعماله قد حبب اليهم الدينار و الدارهم حتى ان الغنى ليحدث نفسه بالفقر

آدرس محل مشاهده : لینک

با تشکر، ستایشگر :Gol:

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد عمار

[TD][/TD]

با سلام و ادب
این حدیث در منابع زیر ذکر شده است:
1. نوائب الدهور، سید حسن میرجهانی، نجف، کتابخانه حیدریه، 1376، ج1، ص‌291.
2. محاضرة الأبرار ومسامرة الأخيار في الأدبيات والنوادر والأخبار، محيي الدين محمد علي محمد/ابن عربي الحاتمي،دارکتب العلمیه، لبنان- بیروت، ج 1، ص 21 و 22.

این روایت از حذیفه بن یمان نقل شده که مورد تایید می باشد. او از بزرگان و از یاران نبی اکرم صل الله علیه و آله می باشد.(1) و حذیفه در دوستی و یاری امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع) ثابت قدم و استوار بود، و روایات بسیاری از پیامبر (ص) در فضائل حضرت علی (ع) نقل کرده است و در میان اصحاب حضرت علی یکی از اصحاب چهار گانه معرفی شده است .(2)
في حذيفة بن اليمان رضى اللّه تعالى عنه حذيفة بن اليمان العبسي أبو عبد اللّه أحد الاركان الاربعة على قول، من كتاب أصحاب رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله، و من السابقين من أنصار أمير المؤمنين عليه السّلام، أنصاري سكن الكوفة و مات بالمدائن بعد بيعة أمير المؤمنين عليه السّلام بأربعين يوما قاله الشيخ (ره) في كتاب الرجال‏. (3)

پی نوشت ها:
1. عالمی دامغانی، محمد علی، پیغمبر و یاران، ج 2، ص 241، انتشارت بصیرتی، قم خیابان ارم، 1386ه ق؛ ابن اثیر، عزالدین، الکامل فی التاریخ، ج 2، ص 162، بیروت، دار صادر، 1385 / 1965.
2. محمدبن‌حسن طوسی، رجال الطوسی، چاپ جواد قیومی اصفهانی، قم ۱۴۱۵،ص60. و محمدبن عمر کشی، اختیار معرفةالرجال، (تلخیص) محمدبن‌حسن طوسی، چاپ حسن مصطفوی، مشهد ۱۳۴۸ش،ص 6و 7.
3. اختيار معرفة الرجال المعروف برجال الكشى (مع تعليقات مير داماد الأسترآبادى)،موسسة آل البيت( عليهم السلام) لإحياء التراث‏، ايران- قم‏،1404 ه. ق‏،چاپ اول، ج‏1، ص: 159

به نام خدا.

با عرض سلام و تشکر.

اگر در مورد مفهوم این حدیث سوالی داشته باشم در همین تاپیک میتونم بپرسم یا اینکه باید تاپیک جدیدی بزنم؟

سوالم این هست :

1- موارد مندرج در این حدیث پیشگویی هایی هستند که حتما حتما اتفاق می افتند یا اینکه به این معنی هستند که کار فرزندان آدم (ع) به اینجاها هم کشیده میشه اگر سر عقل نیان؟

2- اگر ما این شرایط رو امروز در جامعه و زمان خودمون ببینیم، باید چه کنیم؟ اجتماع رو ول کنیم بریم تو جاهای دور از هم زندگی کنیم تا از آسیب ها در امان باشیم؟

ستایشگر :Gol:

[=arial]

ستايشگر;998489 نوشت:
1- موارد مندرج در این حدیث پیشگویی هایی هستند که حتما حتما اتفاق می افتند یا اینکه به این معنی هستند که کار فرزندان آدم (ع) به اینجاها هم کشیده میشه اگر سر عقل نیان؟

سلام علیکم
نشانه های ظهور حضرت به قسمت های گوناگونی تقسیم می شوند که در یک مورد به علایم حتمی و غیر حتمی تقسیم می شود.
با ذکر دو روایت جواب سوال شما مشخص می شود:
[=arial] داود بن ابی القاسم نقل می کند که در حضور امام جواد (علیه السلام) بودیم. سخن از (نشانه های ظهور و) قیام و خروج (شخصی به نام) سفیانی به میان آمد و این که در برخی روایات گفته شده و حتماً واقع می شود. به امام (علیه السلام)عرض کردم: آیا خداوند در اصل وقوع یا ویژگی های امور حتمی نیز تغییر و دگرگونی (=بداء) ایجاد می کند ( چندان که یا اصلا محقق نمی شوند یا آن چنان که آن وعده های حتمی با آن مشخصات منعقد نمی گردند)؟ حضرت فرمودند: بله، امکان هرگونه تغییر و تصرف – حتی در امور حتمی – وجود دارد! گفتم: با این حساب می ترسیم که خداوند در اصل ظهور و فرج قائم (عج) نیز ایجاد تغییر و انصراف (بداء) کند!
[=arial] [=arial] حضرت پاسخ دادند: ]این چنین نیست؛ چون[ قیام قایم (ع) از میعاد و وعده های ]تغییر ناپذیر[ خداست.(1)
[=arial] [=arial]
[=arial] [=arial] همچنین محدث نوری (ره) در این باره می نویسد:
[=arial] [=arial] "... غیر از مسئله ظهور و خروج حضرت حجة بن الحسن المهدی (عج) که حتماً محقق خواهد شد و هیچ گونه تبدیل و تخلفی نخواهد داشت، سایر آنچه از آیات و علامات پیش از ظهور و مقارن آن ]آمده[، همه قابل تغییر و تبدیل و تقدیم (زودتر واقع شدن) و تأخیر (دیرتر رخ دادن) و ... هست. حتی آن علایمی که در شمار نشانه های محتوم ذکر شده! چه این که مراد از حتمی و محتوم – در آن اخبار – نه آن است که هیچ قابل تغییر نباشد و دقیقاً مثل و همان را که فرمودند به همان نحو بیاید و واقع شود، بلکه مراد آن است که مرتبه ای از تأکید در آن وجود دارد که منافاتی با تغییر در مرحله ای از آن ندارد".(2)

1. بحار الانوار، ج 52، ص 250- 251، چاپ اسلامیه.
2. محدث نوری، نجم الثاقب، ص 832، نشر جمکران.
[=arial]

ستايشگر;998489 نوشت:
2- اگر ما این شرایط رو امروز در جامعه و زمان خودمون ببینیم، باید چه کنیم؟ اجتماع رو ول کنیم بریم تو جاهای دور از هم زندگی کنیم تا از آسیب ها در امان باشیم؟

[=arial]این سوال جای بحث مفصل داره و نیاز به تاپیک مجزا دارد که کارشناس اخلاق به نظرم باید پاسخ دهند.

پرسش:
حدیثی نقل شده است از حضرت پیامبر(ص) خطاب به حذیفه در باب 72 نشانه جامعه در آخرالزمان. آیا این حدیث درست و مورد تایید می باشد یا خیر؟
و آیا موارد مندرج در این حدیث پیشگویی هایی هستند که حتما حتما اتفاق می افتند یا اینکه به این معنی هستند که کار فرزندان آدم (ع) به اینجاها هم کشیده میشه اگر سر عقل نیان؟

پاسخ:
این حدیث در منابع زیر ذکر شده است:
1. نوائب الدهور، سید حسن میرجهانی، نجف، کتابخانه حیدریه، 1376، ج1، ص‌291.
2. محاضرة الأبرار ومسامرة الأخيار في الأدبيات والنوادر والأخبار، محيي الدين محمد علي محمد/ابن عربي الحاتمي،دارکتب العلمیه، لبنان- بیروت، ج 1، ص 21 و 22.

این روایت از حذیفه بن یمان نقل شده که مورد تایید می باشد. او از بزرگان و از یاران نبی اکرم صل الله علیه و آله می باشد.(1) و حذیفه در دوستی و یاری امیرمؤمنان علی بن ابی طالب(ع) ثابت قدم و استوار بود، و روایات بسیاری از پیامبر (ص) در فضائل حضرت علی (ع) نقل کرده است و در میان اصحاب حضرت علی یکی از اصحاب چهار گانه معرفی شده است .(2)
في حذيفة بن اليمان رضى اللّه تعالى عنه حذيفة بن اليمان العبسي أبو عبد اللّه أحد الاركان الاربعة على قول، من كتاب أصحاب رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله، و من السابقين من أنصار أمير المؤمنين عليه السّلام، أنصاري سكن الكوفة و مات بالمدائن بعد بيعة أمير المؤمنين عليه السّلام بأربعين يوما قاله الشيخ (ره) في كتاب الرجال‏. (3)

اما نسبت به محقق شدن این علائم باید عرض کنیم نشانه های ظهور حضرت به قسمت های گوناگونی تقسیم می شوند که در یک مورد به علایم حتمی و غیر حتمی تقسیم می شود.
با ذکر دو روایت جواب سوال شما مشخص می شود:
داود بن ابی القاسم نقل می کند که در حضور امام جواد (علیه السلام) بودیم. سخن از (نشانه های ظهور و) قیام و خروج (شخصی به نام) سفیانی به میان آمد و این که در برخی روایات گفته شده و حتماً واقع می شود. به امام (علیه السلام)عرض کردم: آیا خداوند در اصل وقوع یا ویژگی های امور حتمی نیز تغییر و دگرگونی (=بداء) ایجاد می کند ( چندان که یا اصلا محقق نمی شوند یا آن چنان که آن وعده های حتمی با آن مشخصات منعقد نمی گردند)؟ حضرت فرمودند: بله، امکان هرگونه تغییر و تصرف – حتی در امور حتمی – وجود دارد! گفتم: با این حساب می ترسیم که خداوند در اصل ظهور و فرج قائم (عج) نیز ایجاد تغییر و انصراف (بداء) کند!
حضرت پاسخ دادند:
[این چنین نیست؛ چون] قیام قایم (ع) از میعاد و وعده های [تغییر ناپذیر] خداست.(4)
همچنین محدث نوری (ره) در این باره می نویسد:
"... غیر از مسئله ظهور و خروج حضرت حجة بن الحسن المهدی (عج) که حتماً محقق خواهد شد و هیچ گونه تبدیل و تخلفی نخواهد داشت، سایر آنچه از آیات و علامات پیش از ظهور و مقارن آن ]آمده[، همه قابل تغییر و تبدیل و تقدیم (زودتر واقع شدن) و تأخیر (دیرتر رخ دادن) و ... هست. حتی آن علایمی که در شمار نشانه های محتوم ذکر شده! چه این که مراد از حتمی و محتوم – در آن اخبار – نه آن است که هیچ قابل تغییر نباشد و دقیقاً مثل و همان را که فرمودند به همان نحو بیاید و واقع شود، بلکه مراد آن است که مرتبه ای از تأکید در آن وجود دارد که منافاتی با تغییر در مرحله ای از آن ندارد".(5)

پی نوشت ها:
1. عالمی دامغانی، محمد علی، پیغمبر و یاران، ج 2، ص 241، انتشارت بصیرتی، قم خیابان ارم، 1386ه ق؛ ابن اثیر، عزالدین، الکامل فی التاریخ، ج 2، ص 162، بیروت، دار صادر، 1385 / 1965.
2. محمدبن‌حسن طوسی، رجال الطوسی، چاپ جواد قیومی اصفهانی، قم ۱۴۱۵،ص60. و محمدبن عمر کشی، اختیار معرفةالرجال، (تلخیص) محمدبن‌حسن طوسی، چاپ حسن مصطفوی، مشهد ۱۳۴۸ش،ص 6و 7.
3. اختيار معرفة الرجال المعروف برجال الكشى (مع تعليقات مير داماد الأسترآبادى)،موسسة آل البيت( عليهم السلام) لإحياء التراث‏، ايران- قم‏،1404 ه. ق‏،چاپ اول، ج‏1، ص: 159.
4. بحار الانوار، ج 52، ص 250- 251، چاپ اسلامیه.
5. محدث نوری، نجم الثاقب، ص 832، نشر جمکران.

موضوع قفل شده است