سخنان ناراحت کننده برخی افراد به مؤمنان واقعی

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سخنان ناراحت کننده برخی افراد به مؤمنان واقعی

سلام خسته نباشید
میخواستم بگم افرادی هستند که میگویند شما مومن هستید و برای نعمت های بهشتی الهی مخصوصا هوری مومنیت میکنید و باعث ناراحتی می شوند
چون واقعا اینطور نیست و برای مثال خود بنده اصلا به این چیزها فکر هم نمیکنم و از خداوند هم درخواست میکنم که این نعمتی که گفتم رو به من نده و بزاره من فقط در بهشت زندگی زیبا بدون این نعمت رو داشته باشم و یا شبیه این نعمت حتی به جز خانواده عزیزم.
البته مواقعی این درخواست را میکنم که این افراد میان ناگهان در موردش میگن و یاد آوری می کنند وگرنه طرز فکری نباشد که بگوید چون به فکرشون هستم درخواست میکنم این دعارو...خیر و اصلا.
هر چند میدانم هر چه خداوند صلاح بداند درست است ولی خب بنده به عنوان یک مومن خالص برای خداوند دوست نداشتم همچین نعمتی باشه برای مردان و حتی خانم ها. و قبول نمیکنم هرگز که خداوند این نعمت را به من بدهد و از خداوند ناراحت میشوم در این خصوص.
بنده دوست دارم تنها با خانواده خودم باشم و لذت های معنوی پاک و تمیز و جاودان را ببرم نه دیگر این جور مسایل
در واقع این نعمت بهشتی که خداوند وعده داده باعث شده برخی افراد نسبت به همه مردان دیدی متفاوت بگیرند و اونهارو در واقع همیشه خراب در نظر بگیرند
و بگویند برای مثال مردی در این دنیا کار زشتی کرده و بگویند مردها همه اینجوری خلق شده اند و این حالت ها درون همشون هست و حتی تو اون دنیا
ولی به قرآن اینطوری نیست و همه یک شکل نیستند.
ممنون میشم بگید به جواب آن افراد چی بگم و به نظر شما این سخنان من خداوند را ناراحت میکند نسبت به من؟
هر چند میدانم خداوند خودشان آگاه هستند و همه اینها آزمایش است.
ممنون بابت پاسخگویی

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد شعیب

[TD][/TD]

با سلام خدمت شما دوست گرامی
در چند مجور به سوال شما پاسخ م یدهیم:
اول: درجات مومنین در عمل و اخلاص آنها متفاوت است. هر جند که همه آنها برای خدا عمل می کنند ولی در میان آنها برخی از خوف جهنم و برخی از سر شوق بهشت اعمال دینی را انجام می دهند و برخی خالصا و مخلصا لله کار می کنند .
در حدیثی از مولای متقیان امام علی(ع) این معنا بیان شده است:
إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْأَحْرَارِ وَ هِيَ أَفْضَلُ الْعِبَادَةِ.(تحف العقول 264)
در روایت دیگر امام صادق(ع) می فرماید:

[=Traditional Arabic] إِنَّ النَّاسَ يَعْبُدُونَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَى ثَلَاثَةِ أَوْجُهٍ فَطَبَقَةٌ يَعْبُدُونَهُ رَغْبَةً فِي ثَوَابِهِ فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْحُرَصَاءِ وَ هُوَ الطَّمَعُ وَ آخَرُونَ يَعْبُدُونَهُ [=Traditional Arabic]خَوْفاً [=Traditional Arabic]مِنَ‏ [=Traditional Arabic]النَّارِ فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ وَ هِيَ رَهْبَةٌ وَ لَكِنِّي أَعْبُدُهُ حُبّاً لَهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْكِرَام‏(امالی صدوق ص38)

البته این ها درجه مومنین است و نمی شود گفت که یکی بد و دیگری خوب است بلکه خوب و خوب تر است . عبادت از روی شکر و سپاسگزاری درجه بالای بالای عبودیت است.
خدا که خالق انسان است می دانسته که انسان منفعت طلب است و از مضرات دوری می کند از این رو برای این که انسان در مسیر کمال قرار بگیرد برای عمل به سوی کمال نعمت های بهشتی را به او وعده داده و برای عمل های ضد کمال و معصیت عذاب اخروی را در وعده می دهد. و این ثواب و عقاب محرک انسان های معمولی برای حرکت در مسیر کمال است دقیقا همان کاری که یک پدر و مادر خوب برای کودک خود انجام می دهند و برای رشد او در مسیر تحصیل و زندگی مشوق ها و تنبیه هایی را در نظر می گیرند .
البته در این مسیر انسان هایی هم هستند که عقلشان و معرفتشان آنقدر کامل است که می گویند حتی اگر هیچ مشوق و تنبیه ی در کار نبود باز ما مسیر کمال و عبودیت را می پیمودیم چرا که بندگی خدا خود برای ما مطلوبیت دارد . دقیقا مانند کودک باهوشی که در مسیر تحصیل تا پدر به او وعده دوچرخه و فلان وسیله بازی و ... را می دهد و یا او را وعده به تنبیه می دهد می گوید پدر و مادر اگر دوچرخه ای هم در کار نباشد من مدرسه رفتن را دوست دارم چون دانا شدن برای من ارزش دارد !!
البته طبیعی است که این افراد کم هستند اما همین افراد کم هم بسیار با ارزش اند و در دنیا جایگاه ویژه ای دارند.
پس خوش به حال آن کس که بفهمد بهشت و جهنم همه بهانه رسیدن به قرب الهی است .

دوم: اگر انسان فقط رضای الهی را در نظر بگیرد و حتی نعمت های بهشت را درخواست نکند باز هم آن نعمت ها نصیب او می شود چرا که چه کسی بهتر از این افراد که این نعمت ها به آنها داده شود خدا بهترین نعمت ها را برای بهترین بندگانش قرار می دهد.

سوم:نعمت همسران بهشتی (چه برای زن و جه برای مرد) که در قرآن از آن به حوریه تعبیر شده است با فاحشه گی و بی بندباری در دنیا متفاوت است !! یک وقت نباید تصور شود که در بهشت بی بند و باری است . نه!! یکی از نعمت هایی که در دنیا برای انسان ها کشش و جاذبه بسیرا زیدی دارد همسران شایسته است چه زن و چه مرد یکی از آرزو هایش این است که دارای همسر عالی باشد خدا برای مومنان این نعمت را در دنیا (در حد ظرفیت دنیا) و در آخرت (به اندازه مقامی که فرد در دنیا کسب کرده است) عنایت می فرماید. و همان گونه که همسر گزینی در دنیا دارای قاعده و قانون است در آخرت نیز این گونه است فقط با این تفاوت که در بهشت خدا به اندازه مقام فرد و بنا بر خواست او « مما تشتهی الانفس» به او عنایت می فرماید. گاهی برخی از افراد در بهشت درخواست دارند که با همسرانی که در دنیا زندگی می کرده اند ادامه زندگی خود را در بهشت با آن همه نعمت داشته باشند که این درخواست هم قبول می شود به شرط این که مقام درخواست کننده(یکی از همسران) بالاتر از آن دیگری و یا هم رتبه او باشد.

چهارم: این که گاهی می بینیم برخی مانند موضوع سوال شما می خواهند در بهشت این نعمت(حوریان بهشتی ) نباشد و یا به آن اشکال دارند از کمی اطلاع در رابطه این نعمت الهی و یا سوء برداشت از این معرفت یعنی حوریان بهشتی است و الا اگر کسی اینحقیقت را درست درک کند نه تنها از آن استنکاف ندارد بلکه دعای هر روز او رسیدن به مقامی است که خدا به او در بهشت حور العین عنایت فرماید.

ممنون بابت جواب شما
کاملا درست و مفید بود ممنون......چه خوب که گفتید بهترین بندگان کسانی هستند که فقط خداوند را میخواهند(چون به نظر بنده هم کامل ترین حالت بندگی همین است و راهی بسیار زیبایی است که قابل وصف نیست حتی حاضرید از نعمت های خود خداوند هم بگذرید و خالص برای خداوند پیش برید)...........شماره 4:بله درسته قبول دارم اما به نظر بنده وقتی شما برای رسیدن به خداوند در معنویت از این نعمت ها هم بگذرید و در واقع قبول نداشته باشید که وجود داشته باشند برای شما چون احساس میکنید مانع شما میشوند که بیشتر نزدیک شوید به خداوند....خود خالق هم قبول دارند احتمالا بیشتر اون بنده رو دوست دارند....ولی قبول دارم که حقیقت خیلی فرق میکند....خداوند میداند...

زیاد به حرف اینجور آدما اهمیت ندید اینا هر کاری کنید یه حرفی میزنن .

خوب باشی میگن ریا میکنی بد باشی میگن بدی ...

الله اکبر..الله اعلم;996077 نوشت:
سلام خسته نباشید
میخواستم بگم افرادی هستند که میگویند شما مومن هستید و برای نعمت های بهشتی الهی مخصوصا حوری مومنیت میکنید و باعث ناراحتی می شوند

ممنون میشم بگید به جواب آن افراد چی بگم؟

با سلام

این پستم رو کامل بخونید تا جوابی که باید بگید رو بیابید!

هم احادیث و آیاتی در خصوص عشق به خدا در بهشت و هم در خصوص نعمات و زیبارویان بهشتی وجود دارد. اما احادیث و آیاتی که در مورد حوریان بهشتی و... آمده بیشتر نمود پیدا کرده یا بالای منابر یا در کتب و سایتها ذکر شده!

که بنظر بنده تقصیر روحانیون هم از جهتی هست و باید هنگام ذکر نعمات بهشتی، احادیث و آیات در خصوص حبّ الهی و اخلاص و... رو هم ذکر کنند!

اما جواب افراد مذکور رو چی بدیم؟

یک جواب اینکه بگید: شیعیان چند جور و مرتبه اند ولی بنده که میخوام شیعه واقعی باشم به چند دلیل مشتاق بهشتم:

1- اونجا تمام پاکان و نیکوکاران و محبوبان الهی حضور دارند و عشق و دوستی بین همه برقرار است و هیچ کینه و حسادت و بخل،دشمنی و... و هیچ صفت مذمومی وجود ندارد پس از بهترین مکانهاست!

2- آنجا زمان ندارد و زندگی جاودانه داریم و مرگی و غم و نگرانی هم نیست پس باز هم جذابترین جاهاست!

3- انواع زیبایی ها و خیرات و نعمات الهی، فرشتگان، انواع زیبارویان و... در آنجاست پس باز هم دلپذیرترین جهانها است!

4- در مراتبی از بهشت، همه عُشّاق خداوند و عاشقان صادق حضور دارند لذا آنجا بوی عشق میدهد! و آنجا خداوند برای عاشقانش جلوه میکند پس عشق انگیزترین باغهاست!

پیامبر اکرم (ص): پست ترین منازل بهشت منزل كسى است كه همه نظرش به بهشت خود و همسران و نعیم و خدمتگزاران و میز و صندلى هاى خویش است، كه به مسافت هزار سال راه طول دارد، و گرامى ترین اهل بهشت و محترم ترین آنان نزد خدا كسى است كه صبح و شام به روى خدا نظر مى كند.

آن گاه این آیه را تلاوت فرمود: وُجُوهٌ یَوْمَئِذٍ ناضِرَةٌ إِلى رَبِّها ناظِرَةٌ؛ (آرى) در آن روز صورتهایى شاداب و مسرور است، یعنى صورت هایى كه در آن روز سفید و با صفا است همه روزه به روى خدا نظر مى كند

امام صادق عليه السلام ـ در توصيف مؤمنان در بهشت ـ فرمود : خداوند را در هر روز جمعه بر بندگان مؤمن خود كرامت و بخششى است ··· هرگاه گرد هم آيند، پروردگار تبارك و تعالى برايشان جلوه مى كند و چون به [جلوه] او بنگرند، به سجده درمى افتند.

5- در بهشت وقتی نعمات و پاداشها مشاهده می کنیم و نیز می بینیم که خداوند در برابر اعمال اندک ما، پاداشهای بیشتری عطا کرده، عشق و یقین مان نسبت به وی بیشتر میشود! پش بهشت یقین افزا و عشق زاست!

6- خداوند بر همه نظر خیر و لطف کثیر دارد و همه آنجا با تمام وجود شاکرند بیش از آنچه در دنیا شاکر بودند! همه شاد و سرزنده اند و خداوند از آنها راضی و خشنود است و مومن احساس قرب بیشتری نسبت به پروردگارش دارد!

7- بهشون بگید: عشق من به همسرم یک عشق ابدی است و من تمام سعیم را میکنم تا در بهشت هم با خانواده ام باشم! و تا ابد با همسرم باشم! پس بهشت عاشقانه ترین خلوتگه هاست! تازه همسر مومنه دنیوی در آنجا هزار بار از حور العین زیباتر است!!!

آنهایی که در پی زندگی در بهشت نیستند حتی همین عشق زمینی شان بی معنی و پوچ است چون تنها تا زمان مرگ احساسی بینشان هست و دنبال زندگی عاشقانه جاودانه نیستند! و با مرگشان علاقه بینشان هم تمام میشود!

و.....

اما در مورد دوست داشتن زیبارویان بهشتی :

1- آنجا هر کس براساس میزان معرفت و اخلاص و تقوایش دارای مرتبه ای از بهشت میشود و آنجا حتی به کسانی که از روی اخلاص نه برای بهشت، خداوند را عبادت و بندگی کرده باشند حوریان و زیبارویان عطا میشود. مثلا عارفان که فقط خداجویند چون خداوند به آنها وعده دیدار در بهشت داده بهشت را میخواهند همانطور که سعدی هم گفته:

حدیث روضه نگویم گل بهشت نبویم **** جمال حور نجویم دوان به سوی تو باشم

عارف و حکیم الهی عبدالصمد همدانی در کتاب بحر المعارف : برگزیدگان و خاصان الهی هر چند از جهت هویت عقلیشان مقرب درگاه خداوندیند و در جایگاه صدق زیر بارگاه جبروت نشسته اند، ولی از جهت نفوس خود که مطیع فرمان خدا و تسلیم حکم او هستند در مراتع لذات به گشت و گذار مشغول و از نعمت های بهشتی بهره ورند

بنابراین برای ارواح آنان که عقول بالفعل اند بهشتهایی معنوی از علوم و معارف بوده، و نیز برای نفوس حیوانی و طبیعی آنها بهشت هایی صوری از لذات و شهوات وجود داشته است که از طریق قوای حسی عملی از قبیل اکل و شرب و نکاح و غیره از آن ها بهره مند می گردند. و این ها همه پاداش صبر شماست، پس چه خوب است سرانجام این خانه (جزاء بما صبرتم فنعم عقبی الدار)

2- علاقه به زن دنیوی و حوریان و زیبارویان بهشتی اشکالی ندارد. چون این علاقه و عشق را خداوند در انسان قرار داده و خود زن و زیبارویان در بهشت مظهر معشوقیّت و محبوبیت خداوند هستند و خداوند صفاتی همچون زیبایی،عطوفت،عاشقی و.. را در زنان چه دنیوی چه بهشتی قرار داده و بخاطر همین صفات الهی برای ما شیعیان جذاب هستند!

همانطور که صفات مهربانی و پاکی و هدایت و... در معصومین و پاکان است و ما آنها را بخاطر این صفات الهی دوست داریم!

عارف و حکیم الهی سعد الدین حمویه : بدان که حور، عکسِ روح است.

عارف و حکیم الهی عبدالعزیز بن محمّد نسفی : بدانکه حوران بهشتی، اسرار و مکنونات علومند که از نظر نامحرمان پوشیده و در حجابند دست نامحرمان از ایشان کوتاهست و بایشان نمیرسد جمال ایشان از نظر اغیار در خیام است و روی نمی‌نمایند: حور مقصورات فی‌الخیام

3- در عالم، غیر از خداوند معشوقی نیست! اگر زنان یا کسی محبوبیت و معشوقیّتی یافته از پرتوی زیبایی و وجود معشوق اصلی و پنهان است که اینان جلوه گری میکنند.

حال که زن، حور العین، خیرات حسان و... جرعه ای از زیبایی خداوند در آنان ظاهر شده، آیا نباید این جرعه هم مثل زیباییهای دیگر خداوند، برای ما الهی باشد؟!!!

وقتی مومن حقیقی، عاشقِ وجود و هستی مطلق شد، نباید عاشقِ موجودات و تمام جلوه های وجود مطلق هم باشد؟!

اى قصه ی بهشت ز كويت حكايتى ****** شرح جمال حور ز رويت روايتى

4- آنجا شیطان و هواهای نفسانی نیست و عشق و علاقه ها واقعی و حقیقی است! و شهوتی هم که هست خداوند در بهشتیان قرار داده!

إنَّ أطْيَبَ شيءٍ في الجَنّةِ و ألذَّهُ حُبُّ اللّه ِ و الحُبُّ في اللّه ِ و الحَمدُ للّه ِ ، قالَ اللّه ُ عزّ و جلّ : «و آخِرُ دَعْواهُم أنِ الحَمدُ للّه ِ ربِّ العالَمِينَ» ، و ذلكَ أنَّهُم إذا عايَنوا ما في الجَنّةِ مِن النَّعيِم هاجَتِ المَحَبّةُ في قُلوبِهِم ، فيُنادُونَ عندَ ذلكَ : أنِ الحَمدُ للّه ِ رَبِّ العالَمينَ .

امام على عليه السلام : بهترين و لذّت بخش ترين چيز در بهشت، همانا دوست داشتن خدا و دوست داشتن به خاطر خدا و ستايش خداست. خداوند عزّ و جلّ فرموده است: « و آخِرُ دَعْواهُم أنِ الحَمدُ للّه ِ ربِّ العالَمِينَ و آخرين سخن آنها اين است كه ستايش ، از آنِ خداست كه پروردگار جهانيان است». اين از آن روست كه وقتى نعمتهاى بهشت را مى بينند، محبّت در دلهايشان شور مى انگيزد و ندا در مى دهند : ستايش خداى را كه پروردگار جهانيان است.

امام زين العابدين عليه السلام فرمود : آن گاه كه بهشتيان وارد بهشت مى شوند و دوستِ خدا به باغها و خانه هايش درمى آيد ··· خداى جبّار بر آنان مشرف مى شود و مى گويد: ··· آيا به شما بگويم بهتر از آنچه اينك داريد، چيست؟ عرض مى كنند: پروردگارا! چه چيز بهتر از اين وضعى است كه ما داريم؟ ··· پس خداوند تبارك و تعالى به آنها مى فرمايد : خشنودى من از شما و محبّت من به شما، بهتر و بالاتر از اين است كه داريد ··· . سپس امام عليه السلام اين آيه را تلاوت فرمود: «و خشنودى خدا برتر است، اين همان رستگارى بزرگ است».
امام صادق عليه السلام : اگر مردم مى دانستند كه شناخت خداوند عزّ و جلّ چه ارزشى دارد، به زرق و برق زندگى دنيا و نعمتهاى آن كه خداوند دشمنان را از آنها بهره مند ساخته است چشم نمى دوختند و دنياى آنان در نظرشان كمتر از خاك زير پايشان بود و از معرفت خدا متنعم مى شدند و چونان كسى از آن لذّت مى بردند كه همواره در باغهاى بهشت با اولياء و دوستان خدا باشد. شناخت خدا، مونس هر تنهايى است و يار هر بى كسى و روشنايى هر تاريكى و نيروى هر ناتوانى و شفاى هر بيمارى.

نکته بسیار مهم دیگر اینکه در روایات، نکاح بعنوان بالاترین لذات جسمانی در بهشت گفته شده نه بالاترین لذات معنوی!

إِنَّ أَهْلَ الْجَنَّةِ مَا يَتَلَذَّذُونَ بِشَيْءٍ فِي‌ الْجَنَّةِ أَشْهَي‌ عِنْدَهُمْ مِنَ النِّكَاحِ، لَا طَعَامٍ وَ لَا شَرَابٍ
اهل‌ بهشت‌ در بهشت‌ از هيچ‌ چيز مانند نكاح‌ لذّت‌ نمي‌برند، نه‌ غذا خوردن‌ و نه‌ آشاميدن‌

خصوصا اینکه ائمه نازنین در جایی از رضایت و حُبّ خدا را لذت بخش ترین لذت بهشت گفته اند و در جای دیگر لذت نکاح را! و چه بسا به اندازه فهم و درک مخاطبشان اینطور بیان داشته اند یا سخنشان کامل نقل نشده!

درود بر شما دوست عزیز

ممنون بابت جوابتون عالی بود از هر نظر و زحمت کشیدید که نوشتید

بله کاملا درسته.... تمامی محبت های خداوند(تمامی نعمت ها) در بهشت همه از طرف خداوند سر چشمه میگیرد و دیگر وقتی خداوند آنها را به ما عطا کند دیگر آدم نباید ناراحتی و یا شکی داشته باشد چون از حق نشات میگیرد و خداوند صلاح هر چیزی را میداند....

[=&quot]امام صادق (علیه ‏السلام): مؤمن همواره خانواده خود را از دانش و ادب شایسته بهره مند مى سازد تا همه آنان را وارد بهشت کند.

ادْخُلُوا الْجَنَّةَ أَنتُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ تُحْبَرُونَ شما با همسرانتان(دنیوی) شادمانه داخل بهشت‏ شويد

پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: بعد از ایمان به خدا نعمتى بالاتر از همسر موافق و سازگار نیست.

[=&quot][=&quot]پيامبر صلي الله عليه و آله: خداوند مى فرمايد: هرگاه بخواهم، خير دنيا و آخرت را نصيب مسلمانى كنم، براى او قلبى خاشع، زبانى ذاكر و بدنى صبور در برابر بلا، قرار مى دهم و به او زنى مؤمن مى دهم كه هرگاه به او نظر كند، شادش نمايد و هرگاه غايب گردد، حافظ ناموس و مال او باشد.
[=&quot]

سوال:
برخی به ما طعنه می زنند که شما برای به دست آوردن حور العین بهشتی مومن هستید و عبادت می کنید در حالی که من اصلا حوری را نمی خواهم چرا که می خواهم در بهشت با خانواده ام زندگی کنم.
آیا اشکال دارد که من نعمت حور العین را دوست نداشته باشم؟!! و در ان دنیا اگر خدا این نعمت را به من داد آن را قبول نکنم؟؟ چرا که وجود این نعمت برای مومنین باعث سوءظن افراد به مومنین می شود و آنها را شهوت پرست می خوانند.

جواب:
در چند مور به سوال شما پاسخ می دهیم:
اول: درجات مومنین در عمل و اخلاص آنها متفاوت است. هر چند که همه آنها برای خدا عمل می کنند ولی در میان آنها برخی از خوف جهنم و برخی از شوق بهشت اعمال دینی را انجام می دهند و برخی خالصًا و مخلصاً لله کار می کنند .
در حدیثی از مولای متقیان امام علی(علیه السلام) این معنا بیان شده است:
إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَغْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ التُّجَّارِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ رَهْبَةً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ وَ إِنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللَّهَ شُكْراً فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْأَحْرَارِ وَ هِيَ أَفْضَلُ الْعِبَادَةِ.(1)

در روایت دیگر امام صادق(ع) می فرماید:
إِنَّ النَّاسَ يَعْبُدُونَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَى ثَلَاثَةِ أَوْجُهٍ فَطَبَقَةٌ يَعْبُدُونَهُ رَغْبَةً فِي ثَوَابِهِ فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْحُرَصَاءِ وَ هُوَ الطَّمَعُ وَ آخَرُونَ يَعْبُدُونَهُ خَوْفاً مِنَ‏ النَّارِ فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْعَبِيدِ وَ هِيَ رَهْبَةٌ وَ لَكِنِّي أَعْبُدُهُ حُبّاً لَهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَتِلْكَ عِبَادَةُ الْكِرَام‏(2)

البته این ها درجه مومنین است و نمی شود گفت که یکی بد و دیگری خوب است بلکه خوب و خوب تر است . عبادت از روی شکر و سپاسگزاری درجه بالای بالای عبودیت است.
خدا که خالق انسان است می دانسته که انسان منفعت طلب است و از مضرات دوری می کند از این رو برای این که انسان در مسیر کمال قرار بگیرد برای عمل به سوی کمال، نعمت های بهشتی را به او وعده داده و برای عمل های ضد کمال و معصیت، او را از عذاب اخروی می ترساند. و این ثواب و عقاب محرک انسان های معمولی برای حرکت در مسیر کمال است دقیقا همان کاری که یک پدر و مادر خوب برای کودک خود انجام می دهند و برای رشد او در مسیر تحصیل و زندگی مشوق ها و تنبیه هایی را در نظر می گیرند .
البته در این مسیر انسان هایی هم هستند که عقلشان و معرفتشان آنقدر کامل است که می گویند حتی اگر هیچ مشوق و تنبیهی در کار نبود باز ما مسیر کمال و عبودیت را می پیمودیم چرا که بندگی خدا خود برای ما مطلوبیت دارد . دقیقا مانند کودک باهوشی که در مسیر تحصیل تا پدر به او وعده دوچرخه و فلان وسیله بازی و ... را می دهد و یا او را وعید به تنبیه می دهد می گوید پدر و مادر؛ اگر دوچرخه ای هم در کار نباشد من مدرسه رفتن را دوست دارم چون دانا شدن برای من ارزش دارد!!
البته طبیعی است که این افراد کم هستند اما همین افراد کم هم بسیار با ارزش اند و در دنیا جایگاه ویژه ای دارند.
پس خوش به حال آن کس که بفهمد بهشت و جهنم همه بهانه رسیدن به قرب الهی است .

دوم: اگر انسان فقط رضای الهی را در نظر بگیرد و حتی نعمت های بهشت را درخواست نکند باز هم آن نعمت ها نصیب او می شود چرا که چه کسی بهتر از این افراد که این نعمت ها به آنها داده شود خدا بهترین نعمت ها را برای بهترین بندگانش قرار می دهد.

سوم: نعمت همسران بهشتی (چه برای زن و جه برای مرد) که در قرآن از آن به حوریه تعبیر شده است با فاحشه گی و بی بندباری در دنیا متفاوت است!! یک وقت نباید تصور شود که در بهشت بی بند و باری است . نه!! یکی از نعمت هایی که در دنیا برای انسان ها کشش و جاذبه بسیار زیادی دارد همسران شایسته است چه زن و چه مرد یکی از آرزوهایشان این است که دارای همسر عالی باشند خدا برای مومنان این نعمت را در دنیا (در حد ظرفیت دنیا) و در آخرت (به اندازه مقامی که فرد در دنیا کسب کرده است) عنایت می فرماید. و همان گونه که همسر گزینی در دنیا دارای قاعده و قانون است در آخرت نیز این گونه است فقط با این تفاوت که در بهشت خدا به اندازه مقام فرد و بنابر خواست او « مَا تَشْتَهِيهِ الْأَنفُسُ وَتَلَذُّ الْأَعْيُنُ»(3) به او عنایت می فرماید. گاهی برخی از افراد در بهشت درخواست دارند که با همسرانی که در دنیا زندگی می کرده اند ادامه زندگی خود را در بهشت با آن همه نعمت داشته باشند که این درخواست هم قبول می شود به شرط این که مقام درخواست کننده(یکی از همسران) بالاتر از آن دیگری و یا هم رتبه او باشد.

چهارم: این که گاهی می بینیم برخی مانند موضوع سوال شما می خواهند در بهشت این نعمت(حوریان بهشتی ) نباشد و یا به آن اشکال دارند از کمی اطلاع در رابطه این نعمت الهی و یا سوء برداشت از این معرفت یعنی حوریان بهشتی است و الا اگر کسی اینحقیقت را درست درک کند نه تنها از آن استنکاف ندارد بلکه دعای هر روز او رسیدن به مقامی است که خدا به او در بهشت حور العین عنایت فرماید.

پی نوشت ها:
1- ابن شعبه حرانی، تحف العقول، جامعه مدرسین، 264.
2- صدوق، امالی صدوق، کتابچی، ص38.
3- زخرف: 71.

موضوع قفل شده است