جمع بندی خوابیدن در قبر برای رسیدن به آرامش

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خوابیدن در قبر برای رسیدن به آرامش

به نام خدا
با سلام
مدتی هست که هیچ یک از کارهام با وجود اینکه تلاش هم میکنم نتیجه نمیدن . و ذهن و افکارم درگیر شده
حالا برای اروم شدن ذهنم و برطرف شدن این بدبیاری میخام یه تایم کمی داخل قبر بخوابم
این کار درسته؟ گناه نداره؟ اعمال خاصی دارت؟ شب باشه یا روز ؟ وقت خاصی داره ؟

ممنون

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد بدیع

[TD][/TD]

ahmadpour;995826 نوشت:
به نام خدا
با سلام
مدتی هست که هیچ یک از کارهام با وجود اینکه تلاش هم میکنم نتیجه نمیدن . و ذهن و افکارم درگیر شده
حالا برای اروم شدن ذهنم و برطرف شدن این بدبیاری میخام یه تایم کمی داخل قبر بخوابم
این کار درسته؟ گناه نداره؟ اعمال خاصی دارت؟ شب باشه یا روز ؟ وقت خاصی داره ؟

ممنون

با سلام خدمت شما

امیدواریم هر چه زودتر بتوانید آرامش خود را به دست بیاورید.

حقیقتا هر چقدر فکر کردم نتوانستم ارتباطی میان وضعیت شما با خوابیدن در قبر پیدا کنم و نمی دانم شما چگونه فکر کردید اگر داخل قبر بخوابید آرامش پیدا خواهید کرد و بدبیاری شما برطرف خواهد شد.

بله توصیه شده است در مواقعی که خیلی خوشحال و یا خیلی ناراحت هستید به زیارت قبور بروید تا حالت تعادل پیدا کنید. یاد مرگ و قبر این حقیقت را به انسان گوشزد میکند که نه شادی دنیا و نه غم آن ادامه پیدا نخواهد کرد.

بنابراین توصیه من به شما این است که واقع بینانه تر به مشکلات خود فکر کنید و در پی راه حل باشید.

مشکلات و سختي هايي که براي يک فرد به وجود مي آيد ممکن است دلايل مختلفي داشته باشد. شما نيز ابتدا بايد مشکلات خود را ريشه يابي کنيد تا بتوانيد تفسير و تصميم درستي داشته باشيد. بسياري از مشکلات ما معلول عوامل طبيعي همچون اشتباهات خودمان است. يعني وقتي منصفانه نگاه ميکنيم مي بينيم هر کسي چنين اشتباهي را در شغل خود انجام ميداد ورشکست ميشد و يا هر کسي چنين اشتباهي را در روابط خانوادگي اش انجام مي داد با همين مشکل روبرو ميشد. نه اينکه مشکلات من يک بلاي آسماني بوده باشد و من هيچ نقشي در آن نداشته باشم. در اين صورت راه حل اين است که از اشتباهات گذشته درس بگيريد و در صدد جبران آنها برآييد.

دليل دومي که براي مشکلات ممکن است وجود داشته باشد گناهان است. گناه نيز آرامش و برکت را از زندگي بر ميدارد. خداوند متعال ميفرمايد: من أَعْرَضَ عَن ذِكرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكا(1). «هر كس از توجه و ياد من رو برگرداند زندگي تنگ و پر از فشار خواهد داشت». در اين صورت نيز راه حل توبه و ترک گناه است.

اما دسته ديگري نيز از مشکلات وجود دارند که تنبيهي نيسند بلکه ترفيعي هستند. يعني به خاطر گناه و اشتباهي که فرد در گذشته انجام داده است به وجود نيامده اند بلکه به خاطر پاداش و مقامي که در آينده قرار است به او داده شود به وجود آمده اند. در اين نوع مشکلات نيز انسان ايد صبر کند و منتظر فرج الهي باشد.

پی نوشت:
1. طه، 124.

[="Teal"]سلام ...
بابابزرگ خدابیامرز من یک روز قبل مرگش که دوست صمیمی ش فوت میکنه میره تو قبر میخوابه و میگه میخوام ببینم جای رفیق قدیمی م خوبه؟!!تنگ که نیست ....
روز بعد در کمال صحت و سلامت فوت میکنه ...

چند وقت پیش که حرفش شده بود مادرم تعریف میکرد،شنیده که چند نفر دیگه م همینجوری فوت کردند و واقعا نمیدونم ارتباطی بین فوت شون با خوابیدن درقبر وجود داره یا خیر چون در این باره یه باور خرافی م تازگیا شنیدم (اینکه چنین افرادی رو به اصطلاح عزرائل نشون میکنه Smile )

ممنون میشم کارشناس محترم توضیح بدن میتونه به این دلیل باشه؟!!![/]

ترگل;996154 نوشت:
[="Teal"]سلام ...
بابابزرگ خدابیامرز من یک روز قبل مرگش که دوست صمیمی ش فوت میکنه میره تو قبر میخوابه و میگه میخوام ببینم جای رفیق قدیمی م خوبه؟!!تنگ که نیست ....
روز بعد در کمال صحت و سلامت فوت میکنه ...

چند وقت پیش که حرفش شده بود مادرم تعریف میکرد،شنیده که چند نفر دیگه م همینجوری فوت کردند و واقعا نمیدونم ارتباطی بین فوت شون با خوابیدن درقبر وجود داره یا خیر چون در این باره یه باور خرافی م تازگیا شنیدم (اینکه چنین افرادی رو به اصطلاح عزرائل نشون میکنه Smile )

ممنون میشم کارشناس محترم توضیح بدن میتونه به این دلیل باشه؟!!![/]

با سلام
نه ارتباطی وجود نداره، تقارن فوت پدربزرگ شما با خوابیدن در قبر کاملا اتفاقی بوده. الله اعلم.

پرسش: مدتی است که در زندگی دچار مشکل شده ام و از نظر ذهنی دچار به هم ریختگی شده ام. به نظرم رسید برای بر طرف شدن این مشکل و پیدا کردن آرامش کمی داخل قبر بخوابم. آیا این کار درست است؟

پاسخ: امیدواریم هر چه زودتر بتوانید آرامش خود را به دست بیاورید.

هر چقدر فکر کردم نتوانستم ارتباطی میان وضعیت شما با خوابیدن در قبر پیدا کنم و نمی دانم شما چگونه فکر کردید اگر داخل قبر بخوابید آرامش پیدا خواهید کرد و بدبیاری شما برطرف خواهد شد.

بله توصیه شده است در مواقعی که خیلی خوشحال و یا خیلی ناراحت هستید به زیارت قبور بروید تا حالت تعادل پیدا کنید. یاد مرگ و قبر این حقیقت را به انسان گوشزد میکند که نه شادی دنیا و نه غم آن ادامه پیدا نخواهد کرد.

بنابراین توصیه من به شما این است که واقع بینانه تر به مشکلات خود فکر کنید و در پی راه حل باشید.

مشکلات و سختي هايي که براي يک فرد به وجود مي آيد ممکن است دلايل مختلفي داشته باشد. شما نيز ابتدا بايد مشکلات خود را ريشه يابي کنيد تا بتوانيد تفسير و تصميم درستي داشته باشيد. بسياري از مشکلات ما معلول عوامل طبيعي همچون اشتباهات خودمان است. يعني وقتي منصفانه نگاه ميکنيم مي بينيم هر کسي چنين اشتباهي را در شغل خود انجام ميداد ورشکست ميشد و يا هر کسي چنين اشتباهي را در روابط خانوادگي اش انجام مي داد با همين مشکل روبرو ميشد. نه اينکه مشکلات من يک بلاي آسماني بوده باشد و من هيچ نقشي در آن نداشته باشم. در اين صورت راه حل اين است که از اشتباهات گذشته درس بگيريد و در صدد جبران آنها برآييد.

دليل دومي که براي مشکلات ممکن است وجود داشته باشد گناهان است. گناه نيز آرامش و برکت را از زندگي بر ميدارد. خداوند متعال ميفرمايد: «من أَعْرَضَ عَن ذِكرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكا؛ هر كس از توجه و ياد من رو برگرداند زندگي تنگ و پر از فشار خواهد داشت».(1) در اين صورت نيز راه حل توبه و ترک گناه است.

اما دسته ديگري نيز از مشکلات وجود دارند که تنبيهي نيستند بلکه ترفيعي هستند. يعني به خاطر گناه و اشتباهي که فرد در گذشته انجام داده است به وجود نيامده اند بلکه به خاطر پاداش و مقامي که در آينده قرار است به او داده شود به وجود آمده اند. در اين نوع مشکلات نيز انسان ايد صبر کند و منتظر فرج الهي باشد.

خوابیدن در قبر ممکن است در برخی موارد قابل توصیه و ارزشمند باشد. به عنوان نمونه پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) قبل از دفن فاطمه بنت اسد(سلام الله علیها) در قبر ایشان خوابیدند تا تسکین و تخفیف هول و هراس او و سبب فراخی قبرش باشد.

حسن بن محمّد بن يحيى علوى (رحمة اللَّه عليه) می گويد: جدّم از بكر بن عبد الوهاب از عيسى بن عبد اللَّه، از پدرش، از جدّش نقل كرده كه گفت: رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) فاطمه بنت اسد بن هاشم را دفن نمودند، اين بانو از مهاجرين بوده و در "روحاء" مقابل "حمّاد ابو قطيعه" با رسول خدا بيعت نمود. حضرت رسول خدا (صلّى اللَّه عليه و آله) ایشان را در پيراهن خود كفن نمودند و در قبرش داخل شده و در لحدش خوابيدند. محضر مباركش عرض شد كه سبب اين همه لطف و عنايت چيست؟ حضرت فرمودند: پدرم كه از دنيا رفت من طفلى صغير بودم و اين بانو و همسرش مرا تحت تكفّل خود گرفته حتى مرا بر فرزندانشان مقدّم می كردند. لذا دوست دارم كه حق تبارك و تعالى با خوابيدن‏ من در قبرش، قبر را براى او فراخ نموده و توسعه دهد.(2)

پی نوشت:
1. طه/ 124.
2. ابن بابويه، محمد بن على‏(381 ق‏)، علل الشرایع، قم، کتاب فروشی داوری، ج2، ص469.

موضوع قفل شده است