جمع بندی دو خواستگاری همزمان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دو خواستگاری همزمان

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

با سلام
من دختری هستم حدودا 30 ساله

مدتی قبل پسری به خواستگاری من آمد، ایشون از همه لحاظ پسر خوبی‌ بود، به جز اینکه کمی‌ هم از لحاظ تحصیلات و نیز مسائل فرهنگی‌ به هم نمیخوردیم چون سطح تحصیلات من بالاتر بود. همچنین ایشون در شهری نزدیک شهر ما زندگی‌ میکرد.

در طول مدت خواستگاری، چندین بار رابطه ما به هم خورد، زیرا ایشان درخواست داشت که ما کمی‌ به هم نزدیکتر شویم. بعد از مدتی گفت من اشتباه کردم نزدیکی‌ نیاز نیست بیا مدتی با هم حرف بزنیم تا به هم علاقمندتر شویم و شناخت بیشتری از یکدیگر پیدا کنیم. هر چند قبلا هم رابطه ما بیشتر تلفنی بود و به شناختی‌ نسبی‌ از هم رسیده بودیم. من هم چون قصد ازدواج داشتم این پیشنهادش رو قبول کردم. خانواده ها در جریان بودند ما گاهی حضوری همدیگر را میدیدیم. در طی این ملاقات ها و صحبت های تلفنی علاقه ای بین ما شکل گرفت چون از لحاظ های دیگه خوب بود، صداقت داشت ولی‌ ما از لحاظ فکری بعضی‌ جاها با هم تفاهم نداشتیم.
در همین اوضاع خواستگار دیگری برای من پیدا شد که از همه لحاظ مناسب من بود. خواستگار دوم من در خارج از کشور زندگی‌ می کرد و امکان دیدن نداشتیم. من هم همزمان با هر دو مدت کوتاهی حرف میزدم . البته بعد از مدتی به خواستگار اول جواب منفی‌ دادم و با وجود کمی‌ علاقه گفتم ما برای هم مناسب نیستیم ولی‌ اصرار نمود و گفت ما برای هم مناسبیم تو اشتباه میکنی‌.

در این مدت هم سه بار به دیدن خواستگار اول رفتم که هر بار مرا می بوسید و در آغوش میگرفت. خانواده من هم فکر میکردند دیدار ما معمولی‌ است. من به خواستگار اولم هر بار می‌گفتم این اشتباه است و ما هنوز عقد نکردیم، ولی او می گفت من قصدم جدی است و در این مرحله این حد از رابطه اشکال ندارد. اما من عذاب وجدان داشتم هم اینکه این کار گناه بود و هم هنوز مطمین نبودم.

خلاصه بعد از آن از رفتن پیش خواستگار اول اجتناب کردم. و هر بار می‌گفتم فکر می‌کنم ما متفاوتیم ولی‌ او میگفت من به تو علاقه دارم و همه چیز را به خدا بسپار و بیا باهم ازدواج کنیم. برخی مسائل هم که تو مشکل داری بعد ازدواج حل می شوند. اما من هنوز مردد و دو دل بودم . خواستگار اولم گفت دلیل این همه شک تو چیست؟ نکند تو خواستگار دیگری هم داری؟ من هم گفتم آره چند بار با خواستگار دیگری هم حرف زدم. ناراحت شد و گفت تو به من خیانت کردی ولی‌ من گفتم تو باید به من فرصت فکر کردن و انتخاب می‌دادی. من به تو گفتم من هنوز مطمین نیستم.
اما من به خواستگار دوم هیچی‌ نگفته بودم و عذاب وجدان داشتم چون پسر خوبی‌ بود ومی گفت من با اینکه در خارج زندگی‌ می‌کنم پسر معتقدی هستم.

حالا خودم با دست خودم در چاهی افتادم که نمیدانم چه کار کنم؟
خواستگار اول به من علاقه دارد و می گوید بیا با هم ازدواج کنیم ولی‌ ایشون از لحاظ عقلی برای من مناسب نیست و من باید جواب منفی خودم رو هم قاطع تر بهش می گفتم.
من انسان گنهکاری هستم خودم میدونم.
من نباید اجازه میدادم خواستگار اول، آن چند بار به من نزدیک شود، یا نباید مدتی با او حرف می زدم.
من به کمک شما نیاز دارم. الان باید چه کار کنم؟
راه دینی و عقلانی چیست؟
با تشکر و سپاس

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد همدل

پرسش:
دختری 30 ساله و شاغل هستم، دو خواستگار دارم؛ خواستگار اولم از هر لحاظ پسر خوبی است به جز اینکه کمی‌ هم از لحاظ تحصیلات و نیز مسائل فرهنگی‌ به هم نمی خوریم؛ چون سطح تحصیلات من بالاتر بود. همچنین ایشون در شهری نزدیک شهر ما زندگی‌ می کرد. از لحاظ فکری نیز بعضی‌ جاها با هم تفاهم نداشتیم.
خواستگار دوم من از همه لحاظ مناسب من بود ولی در خارج از کشور زندگی‌ می کرد و امکان دیدن نداشتیم، اما من هم همزمان با هر دو حرف می زدم، با خواستگار اولم دیدار حضوری هم داشتیم و با هم زیاد صمیمی شده بودیم، اما به خاطر خواستگار دوم به وی جواب رد دادم؛ حال باید چکار کنم؟

پاسخ:
«جلوي ضرر را هر وقت بگيري منفعته!»
اگر چه شما در انتخاب همسر برخی ملاحظات را در نظر نگرفته اید و خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی با خواستگاران تان رابطه برقرار کرده اید و با آنها همکلام شده اید و بعضاً دچار خطاها و اشتباهاتی در این زمینه شده اید، اما یادتان باشد که هيچگاه براي شروعي دوباره دير نيست. به قول معروف: «ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است» و يا «جلوي ضرر را هر وقت بگيري منفعته!» پس رابطه را قطع کنید و برای همسرگزینی از راهش اقدام کنید تا هم دچار خطا و لغزش نشوید و هم زودتر به نتیجه برسید.

راه های شناخت خواستگار
معمولاً سه روش برای شناخت همسر و تشخیص ملاک‌ها و معیارهای ازدواج وجود دارد که عبارتنداز:
الف) تحقیق از افراد آگاه = 50 ٪
ب) آزمون‌های روان‌شناختی = 30 ٪
ج) گفت‌ و گو‌های دختر و پسر در جلسات خواستگاری = 20 ٪
توصیه می شود برای تصمیم گیری درست در پذیرش و رد خواستگار با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه از مشاوره پیش از ازدواج(Pmc) بهره بجویید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید. این طوری از انتخاب خود مطمئن خواهید شد و درست تصمیم گیری خواهید نمود.

یک لحظه تأمل!
باور ما بر این است که شما تنها می توانید با فردی ازدواج کنید که با شما بیشترین تناسب و همخوانی را در معیارهای اساسی ازدواج داشته باشد، برای داشتن بهترین انتخاب می توانید به همراه خواستگاران تان با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه و اجرای برخی تست های روانشناسی از جمله تست شخصیت از میزان تناسب خود آگاه گردید و بهترین انتخاب را برای همسرگزینی داشته باشید. در این فرض دیگر دچار شک و تردید نخواهید شد و همسر آیندتان را بر اساس معيارها و ملاك هاي ازدواج و تأیید کارشناسان و مشاوران ازدواج انتخاب خواهید کرد نه بر اساس معیارهای خودساخته و یا اجبار و تحمیل دیگران و یا افتادن در رودربایستی و چیزهای دیگر.

توصیه می‌شود وقتی خواستگاری به شما معرفی می شود برای رسیدن به جمع‌بندی نهایی می‌توانید از جدول نمره‌دهی و جمع‌بندی امتیازات استفاده کنید به این صورت که هر یک از معیارها و ملاک‌های ازدواج و نیز مزایا و معایب طرف مقابل را از 1 تا 100 نمره گذاری کنید. ازدواج زمانی مناسب خواهد بود که میانگین نمرات از 70 به بالا باشد و نمره هر یک از معیار از50 کمتر نباشد، در غیر این صورت، ازدواج ریسک‌پذیر خواهد بود. همچنین می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی استفاده کنید و با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان با تجربه در زمینه ازدواج به جمع‌بندی نهایی برسید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید.

حرف آخر!
اگر شما در انتخاب همسر دقت کنید و براساس موازین و اصول همسرگزینی همسرتان را انتخاب کنید و به معیارها و ملاک های ازدواج توجه کنید و بکوشید بیشترین تناسب را در این زمینه با همسرتان داشته باشید و صحت و سلامت ازدواج تان به تأیید مشاوران و روانشناسان ازدواج برسد، مشکل خاصی برای ازدواج تان وجود ندارد و می توانید از بین خواستگاران تان یکی از بهترین آنها را انتخاب کنید و به راحتی تصمیم نهایی خودتان را بگیرید.

معرفی منابع برای مطالعۀ بیشتر:

1. یزدانی، محمود، یک انتخاب مناسب (همسر گزینی در بیست گام)، مشهد: آهنگ قلم، 1385.
  2. حسین‌خانی نائینی، هادی، فرآیند همسرگزینی، قم: بنشاسته، 1393.
  3. مظاهری، علی اكبر، جوانان و انتخاب همسر، قم: پارسیان، 1390.
  4. امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، تهران: انجمن اولیاء و مربیان، 1387.
  5. ملک‌محمودی الیگودرزی، امیر، راهنمای ازدواج: آنچه یک پسر و دختر دربارة انتخاب همسر باید بدانند، میراث ماندگار، 1386.
  6. ایمانی، محسن، شیوه‌های شناخت و گزینش همسر، تهران: انجمن اولیاء و مربیان، 1393.
  7. حسینی، سیدمهدی، مشاوره قبل از ازدواج، آوای نور، 1386.
موضوع قفل شده است