جمع بندی توکل در امر ازدواج ، مقوله پیچیده‌ای برای من!

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توکل در امر ازدواج ، مقوله پیچیده‌ای برای من!

سلام.
من جوانی ۲۲ ساله‌ام که احتمالن مثل همه جوان‌ها نیاز به ازدواج دارم و طوری که ترس به گناه افتادن به خاطرش تقریبن ۱۰۰ درصده.
محیط خانواده‌ام هم خیلی سرد و بسته‌ست و خودم چندین بار برای همین ازدواج کردن گوشه دادم ولی از این بیشتر رو میترسم چون احتمال اینکه بم تهمتی بزنن و یا توی فامیل بپیچه و بی‌آبرو بشم هست نتیجه اینکه به خدا توکل کردم که برام یه همسر مناسب پیدا کنه و امام علی رو از اعماق جان واسطه کردم که یکی از گناهام رو ترک کنم و ایشون در جواب این کارم فرد مناسب از هر جهت رو در مسیرم قرار بده.
تا اینکه بعد چند ماه پسری رو توی یک کنگره دیدم و ایشون ازم خوشش اومد، فردی ماخوذ به حیا بودن طوری که وختی از من شماره خواستن دستاشون میلرزید و میدونستم که اینکاره و هرجایی نیستن. بهشون ایمیلم رو دادم و کم کم در ارتباط بودیم‌...
ایشون دانشجوی پزشکی بودن ۷ ماه از من کوچیکتر و همون روز اول به من گفتن که قصد نهاییشون برای ازدواج هست و مذهبی و مودب هم بودن ولی یه مشکلی وجود داره که یکی از مهمترین چیزهایی بود که از حضرت علی میخواستم و اون عمق درک و نگاه فرد مقابلم به زندگی و دنیا بود، پسر سطحی‌نگری هستن و دغدغه‌های من رو ندارن در حالیکه من کسی رو میخواستم که یک soulmate و یا تکمیل کننده درونم باشه که بتونم شیعه واقعی حضرت علی بشم.
و در ضمن آدمی نیستن که بتونن به حرفشون عمل کنن و فکر اینکه واقعن بیان خواستگاری من (با سن کمشون) برام قابل باور نیست، در حالیکه من یه راه حل فوری از حضرت میخواستم.
در ضمن کانورسیشن‌های ما داره رنگ و بوی گناه میگیره و من در ذهنم نمیگنجه که حضرت علی کسی رو بم معرفی کنن که منو به گناه بکشونه.
آیا واقعن این فرد همونیه که حضرت علی برام خواسته؟ چطور باید متوجه شم؟ چیکار کنم دقیقن؟ بم بگین لطفن

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد راهنما

fateme1996;990620 نوشت:
سلام.
من جوانی ۲۲ ساله‌ام که احتمالن مثل همه جوان‌ها نیاز به ازدواج دارم و طوری که ترس به گناه افتادن به خاطرش تقریبن ۱۰۰ درصده.
محیط خانواده‌ام هم خیلی سرد و بسته‌ست و خودم چندین بار برای همین ازدواج کردن گوشه دادم ولی از این بیشتر رو میترسم چون احتمال اینکه بم تهمتی بزنن و یا توی فامیل بپیچه و بی‌آبرو بشم هست نتیجه اینکه به خدا توکل کردم که برام یه همسر مناسب پیدا کنه و امام علی رو از اعماق جان واسطه کردم که یکی از گناهام رو ترک کنم و ایشون در جواب این کارم فرد مناسب از هر جهت رو در مسیرم قرار بده.
تا اینکه بعد چند ماه پسری رو توی یک کنگره دیدم و ایشون ازم خوشش اومد، فردی ماخوذ به حیا بودن طوری که وختی از من شماره خواستن دستاشون میلرزید و میدونستم که اینکاره و هرجایی نیستن. بهشون ایمیلم رو دادم و کم کم در ارتباط بودیم‌...
ایشون دانشجوی پزشکی بودن ۷ ماه از من کوچیکتر و همون روز اول به من گفتن که قصد نهاییشون برای ازدواج هست و مذهبی و مودب هم بودن ولی یه مشکلی وجود داره که یکی از مهمترین چیزهایی بود که از حضرت علی میخواستم و اون عمق درک و نگاه فرد مقابلم به زندگی و دنیا بود، پسر سطحی‌نگری هستن و دغدغه‌های من رو ندارن در حالیکه من کسی رو میخواستم که یک soulmate و یا تکمیل کننده درونم باشه که بتونم شیعه واقعی حضرت علی بشم.
و در ضمن آدمی نیستن که بتونن به حرفشون عمل کنن و فکر اینکه واقعن بیان خواستگاری من (با سن کمشون) برام قابل باور نیست، در حالیکه من یه راه حل فوری از حضرت میخواستم.
در ضمن کانورسیشن‌های ما داره رنگ و بوی گناه میگیره و من در ذهنم نمیگنجه که حضرت علی کسی رو بم معرفی کنن که منو به گناه بکشونه.
آیا واقعن این فرد همونیه که حضرت علی برام خواسته؟ چطور باید متوجه شم؟ چیکار کنم دقیقن؟ بم بگین لطفن

با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی و همه اسک دینی های عزیز
از حسن اعتمادتون به این انجمن سپاسگذارم امیدوارم نکاتی که خدمتتون عرض می کنم راهگشا باشد
خواهر گرامی لازم است به شما آفرین بگویم که دغدغه انجام ندادن گناه را دارید این‌نشاندهنده توفیق الهی برای شما است.
بسیار خوب است که برای ازدواج به اهل بیت (علیهم السلام) متوصل شده اید و اینکار را حتما ادامه دهید و هرگز ناامید نشوید و لازم است بدانید که کافی نیست در مورد ازدواج لازم است:

• از ویژگیهای خود و طرف مقابل اطلاع پیدا کنید.
  • هدف از زندگی را بیابید.
  • مطالعات خود را بالا ببرید و با شناخت و آگاهی ازدواج نمایید.
  • در مورد چیستی ،چرایی و چگونگی ازدواج اطلاعات خود را بالا ببرید.
  • ملاکهای و معیارهای لازم در ازدواج
  • پیدا نمودن روشهای تحقیق در ازدواج
  • افزایش اطلاعات در مورد انواع بلوغ در ازدواج

در مورد چگونگی ازدواج لازم است بدانید روابط پیش از ازدواج در صورتی که بدون نظارت،ضابطه و تعهد باشند ضمن آنکه به هدف لازم نمی رسند بلکه مشکلاتی نظیر سلب آبرو،وابستگی و...را به همراه می آورد.پس به همین خاطر پیشنهاد دهید که به خواستگاری بیایند و فرایند آشنایی را با نظارت،ضابطه و تعهد پیش ببرید.

لازم است توصل و دعا در کنار شناخت و آگاهی و تدبیر باشد لذا به این فکر که این فرد شاید همان‌ فردی باشد که دعا نموده ام و بدون فکر و آگاهی و تدبیر اقدام نمایید اهمیت ندهید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یاعلی

fateme1996;990620 نوشت:
سلام.

سلام و عرض ادب و احترام

ایجاد رابطه قبل از ازدواج بدون هماهنگی با خانواده کار صحیحی نیست .

به ایشون بگید اگر قصد ازدواج دارند اقدام به خواستگاری کنند ، تا خانواده شما شرایط ایشون رو بررسی و تایید کنند

بعد از اون در مورد مسائل دیگه می تونید صحبت کنید

برای ازدواج باید لیستی از انتظاراتتون رو تهیه کنید و یه حداقل ممکن رو تعیین کنید

یعنی لازم نیست همسر شما همه شرایط رو داشته باشه

هیچ انسانی قبل از ازدواج کامل نیست

هر انسانی یک سری عیوب و یک سری محاسن داره

خود شما هم همین طور

اگر حداقل های ممکن رو برای زندگی داره با توکل بر خدا اقدام کنید

ان شاء الله موفق باشید

در مورد نیاز شما به ازدواج لازم است بگویم که
شما نباید منفعل و بی اثر باشید و با استفاده از واسطه های مطمئن زمینه ازدواج خود را فراهم آورید.
حل مساله شما به خواست الهی و تدبیر شما قطعی می باشد و لذا سعی نمایید در کنار دعا و توسل به اهل بیت(ع) تدابیر مناسبی را در نظر بگیرید
لازم است با انجام راهکارهای مناسب، شرایط ازدواج ،ورود خواستگاران بیشتر و انتخاب همسر مناسب را برای خود تسهیل نمایند.این راهکارها عبارتند از :

1. مطالعات خود را در زمینه ازدواج بالا ببرید و اهداف مناسبی را بری خود ترسیم نمایید.ملاکهای درستی را تنظیم نمایید و براساس آنها خواستگاران خود را ارزیابی نمایید.
  2. به ویژگیهای مثبت خود که در نگاه جامعه مثبت و حائزاهمیت می باشد و البته از نظر شرع نیز حلال می باشد بیافزایید
  3. مهارتهای فردی ، اجتماعی ، خانوادگی ، خانه داری و همسرداری خود را افزایش دهید.
  4. در اجتماعات فامیلی ،خانوادگی . زنانه حضور بیشتر و فعالتری داشته باشید.
  5. به نشاط و انرژی خود بیافزایید و خود را بشاش و با نشاط و پر انرژی نشان دهید.
  6. در روابط بین فردی و اجتماعی به دیگران محبت نمایید و به آنها کمک نمایید.
  7. سعی نمایید نقاط ضعف خود را برطرف نمایید.
  8. مقبولیت و محبوبیت خود را افزایش دهید.
  9. برخورد خود را خوش اخلاق گونه نمایید.
  10. به دوستان و افراد مورد اعتماد به صورت شوخی و یا جدی،آمادگی خود جهت ازدواج را اعلام نمایید.
  11. در مقابل خواستگاران خود بیشتر تامل نمایید و مواظب باشید که سخت گیر نباشید.
  12. علل نتیجه بخش نبودن خواستگاری خواستگاران مناسب را بیابید و برطرف نمایید.

یا علی

پرسش:
دختری ۲۲ ساله‌ که نیاز به ازدواج دارم
محیط خانواده‌ام سرد و بسته‌ست و خودم چندین بار برای همین ازدواج کردن اشاره کردم ولی از این بیشتر رو میترسم چون احتمال اینکه بهم تهمتی بزنن و نتیجه اینکه به خدا توکل کردم که برام یه همسر مناسب پیدا کنه تا اینکه بعد چند ماه پسری رو توی یک کنگره دیدم و ایشون ازم خوشش اومد، فردی ماخوذ به حیا بودن بهشون ایمیلم رو دادم و کم کم در ارتباط بودیم‌ ایشون ۷ ماه از من کوچیکتر و همون روز اول به من گفتن که قصد ازدواج دارند و مذهبی و مودب هم بودن ولی پسر سطحی‌نگر هستن و دغدغه‌های من رو ندارن در حالیکه من کسی رو میخواستم که تکمیل کننده درونم باشه که بتونم شیعه بشم

پاسخ:
با عرض سلام و ادب
خواهر گرامی لازم است به شما آفرین بگویم که دغدغه انجام ندادن گناه را دارید این‌ نشان دهنده توفیق الهی برای شما است.
بسیار خوب است که برای ازدواج به اهل بیت (علیهم السلام) متوصل شده اید و اینکار را حتما ادامه دهید و هرگز ناامید نشوید و لازم است بدانید که کافی نیست در مورد ازدواج لازم است:

• از ویژگی های خود و طرف مقابل اطلاع پیدا کنید.
  • هدف از زندگی را بیابید.
  • مطالعات خود را بالا ببرید و با شناخت و آگاهی ازدواج نمایید.
  • در مورد چیستی ،چرایی و چگونگی ازدواج اطلاعات خود را بالا ببرید.
  • ملاکهای و معیارهای لازم در ازدواج
  • پیدا نمودن روشهای تحقیق در ازدواج
  • افزایش اطلاعات در مورد انواع بلوغ در ازدواج
در مورد چگونگی ازدواج لازم است بدانید روابط پیش از ازدواج در صورتی که بدون نظارت،ضابطه و تعهد باشند ضمن آنکه به هدف لازم نمی رسند بلکه مشکلاتی نظیر سلب آبرو،وابستگی و...را به همراه می آورد.پس به همین خاطر پیشنهاد دهید که به خواستگاری بیایند و فرایند آشنایی را با نظارت،ضابطه و تعهد پیش ببرید.

در ضمن انتظار اینکه فردی صددرصد با ما هماهنگ باشد و ایده آل خیلی کم و شاید بشود گفت که اصلا رخ نمی دهد پس لازم است دنبال فردی باشیم که با ما تناسب بیشتری باشه و البته هر دو نیز انعطاف پذیر و اهل گذشت و ایثار باشیم.
در ضمن تکمیل کننده بودن زن و شوهر همدیگر را به معنای مثل هم بودن نیست در بعضی از موارد و ویژگیها، تناسب و همانندی اختلافات را بیشتر می کند و البته در برخی دیگر لازم است همانندی حتما باشد.
لازم است توسل و دعا در کنار شناخت و آگاهی و تدبیر باشد لذا به این فکر که این فرد شاید همان‌ فردی باشد که دعا نموده ام و بدون فکر و آگاهی و تدبیر اقدام نمایید اهمیت ندهید.
در مورد نیاز به ازدواج لازم است بگویم که شما نباید منفعل و بی اثر باشید و لازم است با استفاده از واسطه های مطمئن زمینه ازدواج خود را فراهم آورید.
حل مساله شما به خواست الهی و تدبیر شما قطعی می باشد و لذا سعی نمایید در کنار دعا و توسل به اهل بیت(ع) تدابیر مناسبی را در نظر بگیرید
لازم است با انجام راهکارهای مناسب، شرایط ازدواج ،ورود خواستگاران بیشتر و انتخاب همسر مناسب را برای خود تسهیل نمایند.این راهکارها عبارتند از :

1. مطالعات خود را در زمینه ازدواج بالا ببرید و اهداف مناسبی را بری خود ترسیم نمایید.ملاک های درستی را تنظیم نمایید و براساس آنها خواستگاران خود را ارزیابی نمایید.
  2. به ویژگیهای مثبت خود که در نگاه جامعه مثبت و حائزاهمیت می باشد و البته از نظر شرع نیز حلال می باشد بیافزایید
  3. مهارت های فردی ، اجتماعی ، خانوادگی ، خانه داری و همسرداری خود را افزایش دهید.
  4. در اجتماعات فامیلی ،خانوادگی . زنانه حضور بیشتر و فعالتری داشته باشید.
  5. به نشاط و انرژی خود بیافزایید و خود را بشاش و با نشاط و پر انرژی نشان دهید.
  6. در روابط بین فردی و اجتماعی به دیگران محبت نمایید و به آنها کمک نمایید.
  7. سعی نمایید نقاط ضعف خود را برطرف نمایید.
  8. مقبولیت و محبوبیت خود را افزایش دهید.
  9. برخورد خود را خوش اخلاق گونه نمایید.
  10. به دوستان و افراد مورد اعتماد به صورت شوخی و یا جدی،آمادگی خود جهت ازدواج را اعلام نمایید.
  11. در مقابل خواستگاران خود بیشتر تامل نمایید و مواظب باشید که سخت گیر نباشید.
  12. علل نتیجه بخش نبودن خواستگاری خواستگاران مناسب را بیابید و برطرف نمایید.

یاعلی
موضوع قفل شده است