جمع بندی راهکار اسلام برای تطهیر موبایل نجس!!

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهکار اسلام برای تطهیر موبایل نجس!!

[=&quot]باسلام. چند وقت پیش با کسی که اسلام رو قبول نداشت در مورد خوبیهای دین بحث کردم تا شاید ایشون رو متقاعد کنم و علی رغم اینکه حرفی برای گفتن نداشت، بازهم قبول نکرد و به نوعی عناد کرد.در این حین گوشیم رو خواست که با کسی حرف بزنه. وسط تابستون هم بود و گوشی من رو هم خیس کرد و به اصطلاح رساله ها گوشی دو میلیونی نجس شد.[/]
[=&quot]همه جا رو بهم زدم که روشی برای پاک کردن اون پیدا کنم که متاسفانه راه حلی برای اون پیدا نشد و حتی بیشتر این سایتها با توهین به شعور سوال کننده جواب داده بودند که " طاهر کردن گوشی از نجاست لازم نیست و نماز خوندن با گوشی نجس مشکلی نداره، اما باید مواظب بود که به چیز تر نخوره ". آخه یکی نیست بگه، مگه تو این زمانه این کار امکان داره؟ تابستونه و با دست عرق کرده مجبوریم گوشی رو جواب بدیم یا موقع شستن دست، گوشی زنگ خورد و مجبوریم جواب بدیم.کلا همه جا گوشی با ماست.[/]
[=&quot]تعویض گوشی هم ممکن نیست. چون با این گرونی گوشی کلی ضرر میکنم. در ضمن دفعه بعد چنین اتفاقی افتاد چیکار باید بکنم.بازهم عوضش کنم؟ ظاهرش رو هم آب بکشم خراب میشه. قطعاتش رو باز کنم و آب بکشم، معلوم نیست که دوباره کار کنه. فکر میکردم که با مرطوب کردن و جلوی آفتاب گذاشتن پاک میشه که بعد از بررسی دیدم نخیر طبق رساله پاک نمیشه. [/]
[=&quot]واقعا از اونروز دارم شکنجه میشم.البته نه تنها از اونروز، بلکه از بچگی که باید همش نجاست رعایت کنیم. [/][=&quot]بعضی وقتها میگم چه خوشبختند اونایی که به مسایل دینی اهمیت نمیدن. ما داریم خودمون رو با این مسایل بی اهمیت شکنجه میدیم.خارجیا دارن روی برنامه ها و گوشیهای پیشرفته کار میکنن اونوقت ما با عمل به حرف مراجعمون باید همش به فکر این باشیم که گوشی به جای نجس نخوره[/][=&quot]. این چیز نجسه...اون چیز نجسه.... [/]
[=&quot]کمتر مذهبی دیدم که این مسایل، مشکلش نباشه. برادرم به من گیر میداد که دچار وسواسی شدی، اما یکبار که رفته بودیم به روستایی که آب لوله کشی نداشت، داشت زجر میکشید که برگردیم شهر که همه جام نجس شد.[/][=&quot] [/]
[=&quot]((این همه از پویایی فقه شیعه گفته میشه اما یک راه حل برای اینکه گوشی نجس شده رو چطور پاک کنیم وجود نداره[/][=&quot].تا کی باید به خاطر این مسایل بسوزیم.))[/]
[=&quot]احتمالا بهم میگید دچار وسواسی شدی و کلی راه جلوی پام بذارید که با این روشها از وسواسی باید خلاص بشی. اگر این همه مسایل در مورد نجاست نباشه، من چرا باید دچار وسواسی بشم؟ چرا مساله ای نیست که اگر عین نجاست رو با هر طریقی برطرف کردید دیگه پاک میشه؟ اگر بخوام وسواس نباشم باید این رو در نظر بگیرم که مسایل رساله واقعیت نداره و ساختگی هستش. اصلا چرا باید این همه مسایل نجاست، تو فقه ما باشه که این همه افراد بیمار و وسواسی هم ایجاد بشه؟ تا حالا سری به کلینیکهای روانی زدید که ببینید چقدر خانمهایی که به خاطر این مسایل دچار بیماری روانی شده اند. میدونید این مسایل چه انسانهایی رو از فهم زیبای دین منحرف کرده و همش باید با موهومات زندگی کنه. جواب اینها رو کی می خواد بده؟[/]
[=&quot]باتشکر از وقتی که میزارید، فقط خواهشا جوابی ندید که مثلا جوابی گفته باشید.جواب قانع کننده و کامل می خوام [/]

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد مسلم

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام و تشکر از سوال شما

محمد1361;990278 نوشت:
این همه از پویایی فقه شیعه گفته میشه اما یک راه حل برای اینکه گوشی نجس شده رو چطور پاک کنیم وجود نداره.تا کی باید به خاطر این مسایل بسوزیم

اول از همه باید دید گوشی دو میلیونی که میگید قیمت الان هست یا قبل از عید؟! چون اگر قیمت الان باشه حباب داره، من خودم قبل از عید گوشی پسندیدم یک میلیون اما الان که رفتیم بخریم شده بود 1950 تومان...!! دیگه قید خریدش رو زدم...!:khandeh!:

اما فارغ از بحث قیمت گوشی، برای پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه بفرمایید که سه نکته اولی فقهی، و دو نکته دومی فراتر از آن است:

نکته اول:

باید تحقیق کنید که آیا گوشی تان واقعا نجس شده یا خیر؟ چون از نگاه برخی مراجع به صرف این که کسی اسلام را قبول نداشته باشد نجس نخواهد بود، بلکه ممکن است از اهل کتاب باشد که در پاک یا نجس بودن ایشان اختلاف نظر وجود دارد.

نکته دوم:

اگر گوشی شما کاور و محافظ ال سی دی داشته خب آنها را عوض کنید، اگر نداشته برایش کاور و محافظ ال سی دی نو بگیرید، با این کار گوشی شما دیگر مشکلی نخواهد داشت. اینجوری موقع فروش هم ازتون خوب میخرند چون خط و خش نخواهد داشت...! با این وضعیت دلار هم قطعا بالاتر از قیمت خریدتون می فروشید..!

نکته سوم:

اگر راه حل فوق هم به دلتان نمی چسبد خب هیچ چیز نشد ندارد، من بارها از جانب اطرافیان خودم دیده ام که نه یک بار، و دوبار، بلکه بارها گوشی خود را آب کشیده اند، حتی یک از آنها که وسواس دارد دیدم جاروبرقی اش را شسته بود! من خودم یک بار داشتم چای میخوردم گوشیم افتاد داخل استکان چای و با تدابیر سریعی که داشتم خراب هم نشد.
اگر خیلی نسبت به پاک شدن گوشی تان دغدغه دارید می توانید باتری گوشی تان را در بیاورید، درب باتری آن را دوباره ببندید؛ یک حوله یا دستمال از قبل آماده کنید، برای یک لحظه بسیار بسیار کوتاه گوشی را زیر آب بگیرید ، البته از جهتی که هنزفری، میکروفون، و اسپیکر آن مستقیم زیر شیر آب قرار نگیرد...، اگر بتوانید پیش از شستن منافذ گوشی را با چیزی بپوشانید خیلی بهتر خواهد بود.
در هر صورت پس از شستن سریع آن را خشک کنید، دوباره درب آن را که باز کنید، می بینید که آب داخل آن نرفته و یا خیلی کم رفته است، داخل گوشی را هم اگر خیس شده(که نشده) خوب خشک کنید و برای احتیاط مدتی روشن نکنید، روی یک حوله و در جای گرم یا داخل سطل برنج بگذارید.

من خودم اگر باشم برای گوشی خودم با روشی که بلدم و دستم هم تند است، به گونه ای گوشی را آب میکشم که گوشی تا بیاید بفهمد خشک شده! این تجربه شخصی من است و من روش انجام آن را بلد هستم، وگرنه کارشناس این رشته نیستم، شما روشی را که گفتم با کارشناسان فنی در میان بگذارید بعید می دانم مشکلی پیش بیاید.

فارغ از نکات فقهی که عرض شد اما پاسخ اصلی به سوال شما با رویکرد کلامی هم در گرو دو نکته است:

نکته اول:

قضاوت در خصوص سختی و آسانی در جایی معنا دارد که یک مسئله قراردادی باشد، مثلا اگر قوانین اداری در یک اداره دشوار باشد خب این اشکال وارد است که چرا مسیر ساده تری وضع نشده است، اما وقتی پای یک مسئله حقیقی اشکال گرفتن به آسانی و سختی معنا ندارد! مثلا اگر گوشی دو میلیونی شما با کمال معذرت به درون چاه توالت افتاده باشد شما چه می کنید؟ به پزشکان و متخصصین بهداشت اعتراض میکنید که چرا من را مجبور به شستن آن میکنید؟ روشن است که خیر! چون می دانید گوشی شما به چیزی آلوده شده که پاک شدن آن در گرو شستن است، و کسی این قانون را وضع نکرده، این خاصیت توالت است که کثیف است، وخاصیت آب است که آن را پاک می کند.
چاه توالت هم که لامصب قیمت دلار سرش نمیشه...! گوشی رو کثیف می کنه! حال چه می کنید؟!

مسائل نجاست و پاکی هم همین است، نماز تأثیر واقعی در رشد و تکامل انسان دارد و این تأثیر معنوی در گرو این است که بدن و لباس انسان نجس نباشد، اسلام از یک نقش تکوینی و حقیقی سخن می گوید، اما البته این نجس ماندن در غیر نماز از نظر دین هیچ اشکالی ندارد.

نکته دوم:

پویایی اسلام در این نیست که احکامش عوض شود، وگرنه معنا نداشت که در روایات بفرمایند: «حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ»؛ حلال محمد(ص) حلال است ابدا تا روز قیامت، و حرام او حرام است ابدا تا روز قیامت.(الکافی، ج1، ص58)
منظور از پویایی اسلام تطابق آن با زمان است، یعنی کلیات احکام به گونه ای است که در هر زمان هر موضوع جدیدی پیش بیاید حکمی برای آن داریم و احکام اسلام قابل تطبیق بر آن است، نه اینکه احکام در هر زمان عوض میشود!

آنچه در مسئله شما جدید است نه حکم جدید است، نه موضوع جدید است، فقط یک مصداق جدید از شیء نجس است. گوشی که مدخلیتی در حکم ندارد، یعنی انتقال نجاست که ربط به این ندارد که آن چیزی که قرار است نجس شود گوشی باشد یا نباشد!! اسلام گفته مطلقا نجاست از چیز نجس به چیز خیس منتقل می­شود، و فرقی نمی کند که آن چیز خیس که نجس میشود قلاف شمشیر در قرن اول هجری باشد یا گوشی دو میلیونی در قرن بیست و یک!
کسی به این تغییر حکم پویایی نمی گوید! این تعطیل فقه است نه پویایی آن...!

اما در مورد دو سه تا جمله تون هم باید توضیحاتی رو عرض کنم:

محمد1361;990278 نوشت:
یکبار که رفته بودیم به روستایی که آب لوله کشی نداشت، داشت زجر میکشید که برگردیم شهر که همه جام نجس شد.

احکام اسلام در خصوص نجاست و پاکی سخت نیستند، گاهی برخی انسان ها به خاطر ندانستن احکام، یا وسواس در اجرای آن به خودشان سخت میگیرند، اما واقعا سخت نیست! اینکه می فرمایید روستای بدون لوله کشی آب دشوار بوده است به نظرم نشأت گرفته از عدم آگاهی از مسئله بوده است، مگر اسلام که در عربستان ظهور کرد آب لوله کشی داشت؟! قرن ها از ظهور اسلام می گذرد و آب لوله کشی نبوده است.

محمد1361;990278 نوشت:
چرا باید این همه مسایل نجاست، تو فقه ما باشه که این همه افراد بیمار و وسواسی هم ایجاد بشه؟ تا حالا سری به کلینیکهای روانی زدید که ببینید چقدر خانمهایی که به خاطر این مسایل دچار بیماری روانی شده اند

این اشکال شما همانطور که گذشت اگر وارد باشد به توصیه های بهداشتی و پزشکی هم وارد هست، آیا به مسئولین بهداشتی تا به حال گفته اید که توصیه آنها به رعایت مسائل بهداشتی موجب وسواسی شدن بعضی ها میشود.
نباید در برابر افراط برخی، تفریط کرد که...! باید روش اعتدال را به آنها یاد داد

محمد1361;990278 نوشت:
خارجیا دارن روی برنامه ها و گوشیهای پیشرفته کار میکنن اونوقت ما با عمل به حرف مراجعمون باید همش به فکر این باشیم که گوشی به جای نجس نخوره

خیلی تو سایتهای ضد دین امثال این جمله و میشنوم، به این طور جملات آلرژی پیدا کردم! نمیتونم راحت از کنارش بگذرم اما به خاطر گل روی شما این دفعه رو زود میگذرم فقط همین قدر بدونید متخصصین هر رشته ای وظائف خودشون رو دارند، شما هرگز از شکسپیر و ویلیام جیمز و داستایوفسکی و مانند ایشان توقع ساخت و تکنولوژی چیزی را ندارید؛ آن کسی که در غرب این گوشی ها را می سازد مهندسین سخت افزار و نرم افزار هستند نه اندیشمندان و فیلسوفان دین، نه روانشناسان، نه جامعه شناسان، نه حقوقدانان و...!!
گوشی ساختن که وظیفه روحانیون نیست که بگویید پس چرا به جای ساختن گوشی به بیان احکام نجاست وپاکی پرداخته اند...!مهندسین ما باید احکام دین را از روحانیون گرفته و با لباس پاک نماز بخوانند بهترین گوشی ها را هم بسازند که هم سعادت دنیوی داشته باشند و هم اخروی.

[="Times New Roman"][="Black"]فرض کنید هیچ راهکاری جز دور انداختن گوشی با تمام محتویاتش ندارید

اونوقت چکار می کنید ؟

بهتره اینطوری بگم

هیچگونه نیاز و دلبستگی و وابستگی نباید به پایبندی شما به احکام شرعی خدشه وارد کنه

نه اینکه جوری حرف بزنید که انگار احکام شرعی مزاحم زندگی شما شده اند

قرار نیست تا زمانی که اسلام با ما هماهنگ هست دین دار باشیم

و به محض اینکه یه حکمی خلاف جهت زندگی ما اومد یقه دین را بگیریم

این که دیگه دینداری نیست ، بلانسبت کاسبی هست[/]

1. برخی از قطعات الکترونیکی خاص نسبت به آب حساس هستند ؛

2. و مساله بعدی قسمتی هست که اصطلاحا بهش میگن باتری RTC ... پشتیبان ساعت حقیقی سیستم . که برخی از موقع ها یک خازن تانتال هست

3. تمام CPU های موبایل های هوشمند از سری ARM هستند .... سری های کورتکس ... A8 , A16 , .... این CPU ها پایه هایی رو دارند که توسط اونها تغذیه میشوند ... یک سری پایه ها باید مستقیما به باتری وصل بشن ... یگ سری از پایه ها از CPU به سمت بیرون میروند ... توسط مداراتی که اصطلاحا Booster نامیده میشه تقویت ولتاژ میشن ... و سپس دوباره به CPU برگدانده میشن ... برای کاربردهایی خاص ...

4. ال سی دی هم نسبت به آب حساس هست .

یک تعمیر کار حرفه ای اگر بهش در حدود 50 هزار تومن بدین این کار رو براتون انجام میده ... روش این هست که باید ال سی دی رو از مدار خارج کنه ... باید اتصالات تاچ رو از مدار خارج کنه ... و باتری رو از سیستم جدا کنه ....

این ها رو جداگونه با یک پنبه آغشته به آب تمییز کنه ....

بعدش ...
با اینکه سیستم به باتری وصل نیست ولی بر رویه خازنهای موجود بر رویه برد گوشی ولتاژ وجود داره و همین مساله هست که کار رو خراب میکنه ...
باید دو سر جایی از برد که به باتری متصل میشه رو اتصال کوتاه کنه و
در حدود 2 یا سه روز وای سه ...
اینجوری ولتاژهایی که در درون خازنهای سیستم هست دشارژ کامل میشه ...

بعدش حتی میتونه برد رو زیر شیر آب بگیره و اون رو بشوره ....

بعدش ...

اون رو با تینر میشوره ... و با کمپرسورهای باد ... با فشار کم بهش باد میده ... یا از Hot Air استفاده کنه ... تا مطمئین بشه تمام قطرات آب خشک شدن .... تقریبا یک روز طول خشک شدنش طول میکشه ...

بعدش هم دوباره باتری و سایر قطعات رو بهش وصل میکنه .

مبنای 2;991304 نوشت:
1. برخی از قطعات الکترونیکی خاص نسبت به آب حساس هستند

خب الحمدلله کارشناس هم تو سایت داریم، میتونیم ازشون سوال کنیم

خانم مهندس اگر گوشی بدون باتری خیلی سریع زیر آب گرفته بشه، یعنی اصلا زیر آب نگه داشته نشه، آیا باز هم میتونه خطر داشته باشه؟ چون برای تطهیر همین که آب یک لحظه روی گوشی جاری بشه گوشی پاک میشه؛ نیاز به شستن به معنای تمیز شدن نیست. آیا با این فوریت در آب کشی و خشک کردن سریع باز هم احتمال داره آب به اون قطعات الکترونیکی خاصی که میگید برسه؟ چون یکی از آشنایهای ما همانطور که گفتم وسواس داره، گوشیش رو (بدون باتری) دو سه ماهی یک بار میشوره و مشکلی پیش نیومده!! جاروبرقیش رو برداشته شسته...!!!

همیشه شما سوال می پرسیدید و ما پاسخگو بودیم، حالا ما سوال بپرسیم شما پاسخگو باشید:khandeh!:

محمد1361;990278 نوشت:
[=&quot]باسلام. چند وقت پیش با کسی که اسلام رو قبول نداشت در مورد خوبیهای دین بحث کردم تا شاید ایشون رو متقاعد کنم و علی رغم اینکه حرفی برای گفتن نداشت، بازهم قبول نکرد و به نوعی عناد کرد.در این حین گوشیم رو خواست که با کسی حرف بزنه. وسط تابستون هم بود و گوشی من رو هم خیس کرد و به اصطلاح رساله ها گوشی دو میلیونی نجس شد.
[=&quot]همه جا رو بهم زدم که روشی برای پاک کردن اون پیدا کنم که متاسفانه راه حلی برای اون پیدا نشد و حتی بیشتر این سایتها با توهین به شعور سوال کننده جواب داده بودند که " طاهر کردن گوشی از نجاست لازم نیست و نماز خوندن با گوشی نجس مشکلی نداره، اما باید مواظب بود که به چیز تر نخوره ". آخه یکی نیست بگه، مگه تو این زمانه این کار امکان داره؟ تابستونه و با دست عرق کرده مجبوریم گوشی رو جواب بدیم یا موقع شستن دست، گوشی زنگ خورد و مجبوریم جواب بدیم.کلا همه جا گوشی با ماست.
[=&quot]تعویض گوشی هم ممکن نیست. چون با این گرونی گوشی کلی ضرر میکنم. در ضمن دفعه بعد چنین اتفاقی افتاد چیکار باید بکنم.بازهم عوضش کنم؟ ظاهرش رو هم آب بکشم خراب میشه. قطعاتش رو باز کنم و آب بکشم، معلوم نیست که دوباره کار کنه. فکر میکردم که با مرطوب کردن و جلوی آفتاب گذاشتن پاک میشه که بعد از بررسی دیدم نخیر طبق رساله پاک نمیشه.
[=&quot]واقعا از اونروز دارم شکنجه میشم.البته نه تنها از اونروز، بلکه از بچگی که باید همش نجاست رعایت کنیم. [=&quot]بعضی وقتها میگم چه خوشبختند اونایی که به مسایل دینی اهمیت نمیدن. ما داریم خودمون رو با این مسایل بی اهمیت شکنجه میدیم.خارجیا دارن روی برنامه ها و گوشیهای پیشرفته کار میکنن اونوقت ما با عمل به حرف مراجعمون باید همش به فکر این باشیم که گوشی به جای نجس نخوره[=&quot]. این چیز نجسه...اون چیز نجسه....
[=&quot]کمتر مذهبی دیدم که این مسایل، مشکلش نباشه. برادرم به من گیر میداد که دچار وسواسی شدی، اما یکبار که رفته بودیم به روستایی که آب لوله کشی نداشت، داشت زجر میکشید که برگردیم شهر که همه جام نجس شد.[=&quot]
[=&quot]((این همه از پویایی فقه شیعه گفته میشه اما یک راه حل برای اینکه گوشی نجس شده رو چطور پاک کنیم وجود نداره[=&quot].تا کی باید به خاطر این مسایل بسوزیم.))
[=&quot]احتمالا بهم میگید دچار وسواسی شدی و کلی راه جلوی پام بذارید که با این روشها از وسواسی باید خلاص بشی. اگر این همه مسایل در مورد نجاست نباشه، من چرا باید دچار وسواسی بشم؟ چرا مساله ای نیست که اگر عین نجاست رو با هر طریقی برطرف کردید دیگه پاک میشه؟ اگر بخوام وسواس نباشم باید این رو در نظر بگیرم که مسایل رساله واقعیت نداره و ساختگی هستش. اصلا چرا باید این همه مسایل نجاست، تو فقه ما باشه که این همه افراد بیمار و وسواسی هم ایجاد بشه؟ تا حالا سری به کلینیکهای روانی زدید که ببینید چقدر خانمهایی که به خاطر این مسایل دچار بیماری روانی شده اند. میدونید این مسایل چه انسانهایی رو از فهم زیبای دین منحرف کرده و همش باید با موهومات زندگی کنه. جواب اینها رو کی می خواد بده؟
[=&quot]باتشکر از وقتی که میزارید، فقط خواهشا جوابی ندید که مثلا جوابی گفته باشید.جواب قانع کننده و کامل می خوام

سلام

جواب بستگی به مرجع تقلیدت داره...
ولی لازم نیست آب بکشی.
با چند تیکه پنبه خیس اگه چند بار ظاهرش رو تمیز کنی پاک میشه.
طهارت لازم نیست با شستشو و زیر آب گرفتن باشه...

برخی از مجتهدان، نجاست کافر رو ظاهری نمیدونن بلکه نجاستش رو باطنی میدونن. با این فرض اصلا گوشیتون نجس نشده که بخواد پاکش کنید.

مسلم;991309 نوشت:

خانم مهندس اگر گوشی بدون باتری خیلی سریع زیر آب گرفته بشه، یعنی اصلا زیر آب نگه داشته نشه، آیا باز هم میتونه خطر داشته باشه؟ چون برای تطهیر همین که آب یک لحظه روی گوشی جاری بشه گوشی پاک میشه؛ نیاز به شستن به معنای تمیز شدن نیست. آیا با این فوریت در آب کشی و خشک کردن سریع باز هم احتمال داره آب به اون قطعات الکترونیکی خاصی که میگید برسه؟ چون یکی از آشنایهای ما همانطور که گفتم وسواس داره، گوشیش رو (بدون باتری) دو سه ماهی یک بار میشوره و مشکلی پیش نیومده!! جاروبرقیش رو برداشته شسته...!!!

همیشه شما سوال می پرسیدید و ما پاسخگو بودیم، حالا ما سوال بپرسیم شما پاسخگو باشید

:khandeh!:

سلام و عرض ادب

ایشون توضیح دادن که :

قطعات الکترونیکی دارای خازن هستند
( که حتی بدون باتری تا مدتی ولتاژ رو درون خودشون نگهداری می کنند)

پس حتی بدون باتری هم امکان آسیب رسیدن به برد هست
(اگر آب به برد برسه )

البته احتمالش خیلی ضعیف هست

مثل انتقال ایدز از طریق تماس دست (اگر هر دو دست زخمی باشه)

البته این مساله خازن ها و برد و ... فکر کنم در کتب راهنمایی و دبیرستان هم موجود باشه

[="Tahoma"][="Navy"]

محمد1361;990278 نوشت:
اسلام. چند وقت پیش با کسی که اسلام رو قبول نداشت در مورد خوبیهای دین بحث کردم تا شاید ایشون رو متقاعد کنم و علی رغم اینکه حرفی برای گفتن نداشت، بازهم قبول نکرد و به نوعی عناد کرد.در این حین گوشیم رو خواست که با کسی حرف بزنه. وسط تابستون هم بود و گوشی من رو هم خیس کرد و به اصطلاح رساله ها گوشی دو میلیونی نجس شد.
همه جا رو بهم زدم

سلام
یکی از راههای تطهیر اشیاء نجس ( به فرض نجس بودن موبایل شما) شستن با آبه. شما میتونید گوشیتونو خاموش کنید و باطریشو دربیارین که هیچ منبع تغذیه برقی نداشته باشه بعد اونو با آب بشورید و بعد بذارید کامل خشک بشه. البته اگر در مورد تماسهاتون خیلی حساس هستید در مدتی که موبایل میخواد خشک بشه از یک گوشی دیگه بطور موقت استفاده کنید.
یا علیم[/]

شروحیل;991328 نوشت:
قطعات الکترونیکی دارای خازن هستند
( که حتی بدون باتری تا مدتی جریان رو درون خودشون نگهداری می کنند)

خازن نمیتونه جریان الکتریکی رو در درون خودش نگاه داره ...
خازن تنها میتونه اختلاف پتانسیل الکتریکی رو در درون خودش نگه داره ...
و این دو مقوله با هم متفاوت هستند .

سلف ... ابزاری هستش که میشه باهاش جریان الکتریکی رو حفظ کرد .
دیدین که وقتی جاروبرقی رو از برق میکشید ... دو سره دوشاخه برق بعضی موقع ها جرقه میزنه ...
علتش این هست که سلف ... میخواد اینرسی جریان رو ثابت نگه داره و اینجوری میشه که میتونه تبدیل به یک منبع برای جریان الکتریکی بشه ...
دیدین وقتی که یک شیلنگ بر میدارین و میک میزنین ... جریان در درون شلنگ ثابت میمونه ...
سلف هم چنین حالتی داره و میشه باهاش جریان الکتریکی رو ثابت نگه داشت ...

شاید براتون جالب باشه که با استفاده از همین خاصیت سلف هستش که میتونند شوکر های برقی بسازند و با یک باتری کتابی 9 ولت ... اختلاف پتانسیل 40 هزار ولت ایجاد کنند و باهاش باتوم برقی بسازند ...

اگر سلف و خازن رو هم موازی کنند ... مدار حاصل یک مدار تانک هست ... که در مخابرات برای ایجاد سیگنال حامل کاربرد داره و سیگنال صوت رو بر رویه اون سوار میکنند ...

مسلم;991309 نوشت:

همیشه شما سوال می پرسیدید و ما پاسخگو بودیم، حالا ما سوال بپرسیم شما پاسخگو باشید

:khandeh!:

سلام ...
از لطفتون سپاسگذارم ...

چه عجب .... بالاخره مقوله ای پیدا شد که روحانیون در درونش کارشناس نیستند ...
آخه دست رو هر چی میزارین ... دانشمندها سالها در درونش بحث و تبادل نظر میکنند ... آخر سرش هم میگن نمیدونیم ...

ولی روحانی ها ... همه چی میدونن ... از شیر مرغ تا جون آدمیزاد ...
یکی اومده بود سوال پرسیده بود در درون برزخ هم خونه میسازیم یا نه ... خونه متری چنده و از این جور حرفها ... کارشناس هم اومده بود و داشت بهش جواب میداد ...

یعنی میخواستم سرم و بکوبونم به دیوارا .....

در مورد سوال موضوع ...
برخی از قطعات الکترونیکی هستند که وقتی در کنار آب قرار میگیرند ... باهاش ترکیب شیمیایی میکنند . مثلا در زیر همین کیبوردهای کامپیوتر عناصری از جنس کربن هیت که اگر کوچکترین رطوبتی بهش برسه ... تغییر میکنه ... بنابراین نباید کیبورد رو در معرض خیس شدن قرار داد ... چون به راحتی میسوزه ...

موبایل هم همینجوری هست ... دارای قطعانی هستش که نسبت به آب حساس هستش ...
مثلا میکروفون وباتری و تاچ و ....

معمولا آی سی ها نسبت به آب حساس نیستند .
ولی بر رویه برد قطعانی مانند خازن وجود داره که میتونه اختلاف پتانسیل رو حفط کنه ... در اینصورت حتی اگر برد رو از باتری هم جدا کنند ... برای چند روزی نمیتونند اون رو تمییز کنند و باید وایسن تا تخلیه بار الکتریکی صورت بگیره .... مقوله تعمیر کردن ... مقوله ای دیگر هست .

در نهایت ...
اون چیزی که شما میگین هم شدنی هست ... بستگی داره که نوع گوشی چی باشه ... مثلا برخی از گوشی ها ip شون 68 هست و نسبت به نفوذ گرد و غبار و آب مصون هستند ... برخی ip شون 67 هست و برخی ....

بستگی به ip موبایل داره ... Ip شاخصه ای برای تعیین نفوذ گرد و غبار و آب به یک سیستم الکترونیکی هست ....

راستش رو بخواین ... برای من هم پیش اومده که گوشیم افتاده در درون رودخونه و برداشتمش و هیچ مشگلی هم براش بوجود نیومده ... ولی خیلی خیلی بستگی به نوع گوشی داره ....

ببخشید از وقتیکه سوال

این تاپیک رو خوندم همش یاد اون بنده خدام که توی دستشویی یک استراحتگاه بین راهی ازم خواست به گوشیش زنگ بزنم . فکر کردم گوشیش گم شده
زنگ زدم دیدم صدای زنگش از یه جایی میاد
بعد ایشون دستشو تا آرنج کرد یه جایی گوشی شو در آورد
نقره ای رنگ بود بنظر اپل بود . عین نجاست رو میشه از بین برد ولی سوال اینه کسی میتونه توضیح بده اگر مثلا [=HelveticaNeue]باکتری انتاموبا هیستولیتیکا روی خازنش جا خوش کرده باشه عملا با این گوشی ۲ یا ۳ میلیونی چطور میشه برخورد کرد ؟

مسلم;991279 نوشت:
قضاوت در خصوص سختی و آسانی در جایی معنا دارد که یک مسئله قراردادی باشد، مثلا اگر قوانین اداری در یک اداره دشوار باشد خب این اشکال وارد است که چرا مسیر ساده تری وضع نشده است، اما وقتی پای یک مسئله حقیقی اشکال گرفتن به آسانی و سختی معنا ندارد! مثلا اگر گوشی دو میلیونی شما با کمال معذرت به درون چاه توالت افتاده باشد شما چه می کنید؟ به پزشکان و متخصصین بهداشت اعتراض میکنید که چرا من را مجبور به شستن آن میکنید؟ روشن است که خیر! چون می دانید گوشی شما به چیزی آلوده شده که پاک شدن آن در گرو شستن است، و کسی این قانون را وضع نکرده، این خاصیت توالت است که کثیف است، وخاصیت آب است که آن را پاک می کند.
چاه توالت هم که لامصب قیمت دلار سرش نمیشه...! گوشی رو کثیف می کنه! حال چه می کنید؟!

فاتح;991415 نوشت:
این تاپیک رو خوندم همش یاد اون بنده خدام که توی دستشویی یک استراحتگاه بین راهی ازم خواست به گوشیش زنگ بزنم . فکر کردم گوشیش گم شده
نقره ای رنگ بود بنظر اپل بود . عین نجاست رو میشه از بین برد ولی سوال اینه کسی میتونه توضیح بده اگر مثلا باکتری انتاموبا هیستولیتیکا روی خازنش جا خوش کرده باشه عملا با این گوشی ۲ یا ۳ میلیونی چطور میشه برخورد کرد ؟

یک فرقی دارد البته، بسیاری از اوقات خود ما به مردم میگوئیم که اینها اعتباری هست. مثلا اگر از کارشناسان احکام بپرسید یک فرشی یقین داریم نجس شده بسیاری از اوقات هم با پای خیس از روی آن راه میرویم میگویند چون یقین ندارید کدام نقطه است هر چند بسیاری از اوقات با پای خیس از روی آن رد میشوید پاک هست و بسیاری از متدینین هم به این قاعده اسلام عمل میکنند و نیازی به تطهیر فرش نمیبینند اما اگر فرضا اون یه نجاستی باشه که خود متدینین هم نجس بدونن مثل مثال مدفوع که میزنین صد درصد تطهیر میکنند و استفتا نمیکنند که کارشناس بگه اگه میدونی ده جاش نجس شده ولی نمیدونی دقیقا کدوم نقطش بوده، لازم نیست تطهیر کنی. یا اگه حقیقی بگیرید دیگه مثلا نمیگیم خب در ژاپن که هستیم که همه کافرند که دیگه همه جا نجاست اندر نجاست شده نه راحت زندگی میکنید یا برخورد میکنید نه مثل نجاست حقیقی

صـادق خان;991419 نوشت:
اگر از کارشناسان احکام بپرسید یک فرشی یقین داریم نجس شده بسیاری از اوقات هم با پای خیس از روی آن راه میرویم میگویند چون یقین ندارید کدام نقطه است هر چند بسیاری از اوقات با پای خیس از روی آن رد میشوید پاک هست و بسیاری از متدینین هم به این قاعده اسلام عمل میکنند

این حکمی که می فرمیایید بسیار بعید می دونم درست باشه، چون اینجا شبهه محصوره است؛ در هر صورت در خصوص این ب یک کارشناس احکام مشورت بفرمایید، چون زمانی نجاست یک چیزی که دقیقا نمیدونیم کجاست نادیده گرفته میشه که مثلا از میون 100 تا فرش یکیش نجس باشه یعنی شبهه ما شبهه غیر محصوره باشه، اما اینکه یک نقطه از یک فرش نجس باشه شبهه محصوره هست و باید تمام فرش رو آب کشید.
باز میتونید برای اطمینان با کارشناس فقه و احکام مشورت بفرمایید.

صـادق خان;991419 نوشت:
اگه حقیقی بگیرید دیگه مثلا نمیگیم خب در ژاپن که هستیم که همه کافرند که دیگه همه جا نجاست اندر نجاست شده نه راحت زندگی میکنید یا برخورد میکنید نه مثل نجاست حقیقی

اما در هر صورت پاسخ کلامی به سوال شما این خواهد بود که تمام احکام نقش حقیقی دارند هیچ کدوم اعتباری نیستند، اما نوع تاثیرگذاری آنها توسط خداوند هست که تعیین میشه، این خداوند هست که تشخیص میده تاثیرگذاری یک رفتار با دانستن محقق میشود، یا حتی بدون دانستن؛ مثال میزنم تا روشن بشه.

ما در احکام دو نوع شرط داریم، یک وقت شرط علمی هست، و یک وقت شرط واقعی

شرط علمی یعنی اینکه اگر مکلف به آن شرط علم داشت تاثیرگذار است، اما اگر جاهل باشد آن شرط تاثیرگذار نخواهد بود.
شرط پاک بودن لباس و بدن یک شرط علمی هست، یعنی نباید در صورتی که میدانی لباس و بدنت نجس هست نماز بخونی، این بدین معنا نیست که نجس بودن مهم نیست و اعتباری هست، بلکه بدین معنا هست چون نماز تأثیر درونی و بر باطن انسان دارد، نماز خواند با اینکه میدانی لباست نجس است دیگر فایده ندارد!
یعنی از آنجا که تاثیرگذاری نماز مانند یک تاثیرگذاری درونی است اگر بدانی لباست نجس است این آگاهی مانع از تاثیر نماز در رشد وتکامل تو خواهد شد. این را با مسائل پزشکی مقایسه نکنید، چون مسائل پزشکی فقط در خصوص بدن انسان هستند، لذا نوع نگرش انسان اصلا مهم نیست، چون فقط تاثیر آن مادی است، اما وقتی می خواهند بر باطن بیمار هم تاثیر بگذارند از دارونماها استفاده میشود که نقش آگاهی بیمار هم در آنها مهم است؛ منتهی فرق شرط پاک بودن لباس و دارونماها این است که دارونما فقط تاثیر تلقینی دارد، اما نجاست تاثیر حقیقی دارد.

به همین خاطر در کسانی که نیازی به تلقین درمانی ندارند از دارونما استفاده نمیشود، اما شرط رعایت پاکی لباس برای تمام انسان ها ضرورت دارد، این نشان میدهد تاثیر آن حقیقی است. علامت دیگر ان است که اگر کسی فراموش کرده بود لباسش نجس است و با آن نماز خواند و بعد یادش آمد حتما باید نمازش را دوباره بخواند، در حالی که اگر اثر نماز تلقینی صرف میبود در حال خواندن نماز که این آقا گمان میکرد لباسش پاک است و تاثیر خود را می گرفت، اما چنین نیست و باید نمازش را دوباره بخواند.
قرینه دیگر انتقال نجاست است، اگر نجاست صرفا یک امر اعتباری می بود انتقال آن از یک چیز نجس به چیز دیگر معنا نداشت، خداوند فقط باید می فرمود از خون و مردار و بول و مدفوع دوری کنید که به بدن و لباستان نباشد!

مجموعه ی این ها نشان میدهد نجاست تاثیرش حقیقی است به شرط آنکه انسان از آن نجس بودن آگاه باشد، چون دانستن هم اینجا بخشی از تاثیرگذاری را بر عهده دارد.

صـادق خان;991419 نوشت:
یک فرقی دارد البته، بسیاری از اوقات خود ما به مردم میگوئیم که اینها اعتباری هست. مثلا اگر از کارشناسان احکام بپرسید یک فرشی یقین داریم نجس شده بسیاری از اوقات هم با پای خیس از روی آن راه میرویم میگویند چون یقین ندارید کدام نقطه است هر چند بسیاری از اوقات با پای خیس از روی آن رد میشوید پاک هست و بسیاری از متدینین هم به این قاعده اسلام عمل میکنند و نیازی به تطهیر فرش نمیبینند اما اگر فرضا اون یه نجاستی باشه که خود متدینین هم نجس بدونن مثل مثال مدفوع که میزنین صد درصد تطهیر میکنند و استفتا نمیکنند که کارشناس بگه اگه میدونی ده جاش نجس شده ولی نمیدونی دقیقا کدوم نقطش بوده، لازم نیست تطهیر کنی. یا اگه حقیقی بگیرید دیگه مثلا نمیگیم خب در ژاپن که هستیم که همه کافرند که دیگه همه جا نجاست اندر نجاست شده نه راحت زندگی میکنید یا برخورد میکنید نه مثل نجاست حقیقی

سلام علیکم

فرمایش شما متین ولی مساله ای که عرض شد مساله تطهیر شرعی نیست که بشود عین را از بین برد رنگ و بو نداشت بگیم پاکه . یک سوال بین رشته ای . یعنی بین دو رشته الکترونیک و ویروس شناسی

میدونید خرج درمان یک بیماری غیر از درد و رنجش از پول گوشی بالا میزنه / این مواقع چه باید کرد .

فاتح;991423 نوشت:
سلام علیکم

فرمایش شما متین ولی مساله ای که عرض شد مساله تطهیر شرعی نیست که بشود عین را از بین برد رنگ و بو نداشت بگیم پاکه . یک سوال بین رشته ای . یعنی بین دو رشته الکترونیک و ویروس شناسی

میدونید خرج درمان یک بیماری غیر از درد و رنجش از پول گوشی بالا میزنه / این مواقع چه باید کرد .

سلام و عرض ادب

میتونید گوشی ضد آب بخرید هر وقت دوست داشتید با خودتون ببریدش حموم لیف و کیسه بکشید ویروس هاش از بین بره !

شروحیل;991507 نوشت:
سلام و عرض ادب

میتونید گوشی ضد آب بخرید هر وقت دوست داشتید با خودتون ببریدش حموم لیف و کیسه بکشید ویروس هاش از بین بره !

سلام علیکم

ضد ویروسش رو به ضد آب ترجیح میدم . بعضی ویروسها و آمیبها و باکتریها با کف صابون مثل برف شادی لذت میبرن . گوشی ضد ویروس که باشه آنتی ویروسم نمیخواد دیگه نصب کنم .

فاتح;991415 نوشت:
ببخشید از وقتیکه سوال

نقره ای رنگ بود بنظر اپل بود . عین نجاست رو میشه از بین برد ولی سوال اینه کسی میتونه توضیح بده اگر مثلا [=HelveticaNeue]باکتری انتاموبا هیستولیتیکا روی خازنش جا خوش کرده باشه عملا با این گوشی ۲ یا ۳ میلیونی چطور میشه برخورد کرد ؟

بنظرم آدم بعضی وقتا هم باید قید یسری چیزا رو بزنه حتی اگر خیلی گرون باشه.

جناب محمد1361 عزیز
اگر به دین اسلام و احکامش اعتقاد دارید، قاعدتا بایستی برای تطهیر، تلفن همراهتان را با آب بشورید. مگر اینکه دوستان و مراجع تقلید هم فکرتان برای مشکل شما راهکار جدیدی ارائه دهند.
چون این اعتقاد شماست و به قولی خربزه و لرزش.happy

پرسش:
یکی از کسانی که اسلام را قبول نداشت گوشی من را خواست که با کسی حرف بزند و به خاطر گرمی هوا دستش خیس شده و گوشی من را نجس کرد. حالا سوال من این است به رغم اینکه از پویایی فقه شیعه گفته میشود اما چرا یک راه حل برای اینکه گوشی نجس شده دو میلیونی رو چطور تطهیر کنیم در فقه شیعه وجود ندارد؟

پاسخ

برای پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه بفرمایید که سه نکته اولی فقهی، و دو نکته دومی فراتر از آن است:

نکته اول:
باید تحقیق کنید که آیا گوشی تان واقعا نجس شده یا خیر؟ چون از نگاه برخی مراجع به صرف این که کسی اسلام را قبول نداشته باشد نجس نخواهد بود، بلکه ممکن است از اهل کتاب باشد که در پاک یا نجس بودن ایشان اختلاف نظر وجود دارد.

نکته دوم:
اگر گوشی شما کاور و محافظ ال سی دی داشته خب آنها را عوض کنید، اگر نداشته برایش کاور و محافظ ال سی دی نو بگیرید، با این کار گوشی شما دیگر مشکلی نخواهد داشت.

نکته سوم:
اگر راه حل فوق هم به دلتان نمی چسبد خب هیچ چیز نشد ندارد، من بارها از جانب اطرافیان خودم دیده ام که نه یک بار، و دوبار، بلکه بارها گوشی خود را آب کشیده اند، حتی یک از آنها که وسواس دارد دیدم جاروبرقی اش را شسته بود!

بنابراین اگر خیلی نسبت به پاک شدن گوشی تان دغدغه دارید می توانید باتری گوشی تان را در بیاورید، درب باتری آن را دوباره ببندید؛ یک حوله یا دستمال از قبل آماده کنید، برای یک لحظه بسیار بسیار کوتاه گوشی را زیر آب بگیرید ، البته از جهتی که هنزفری، میکروفون، و اسپیکر آن مستقیم زیر شیر آب قرار نگیرد...، اگر بتوانید پیش از شستن منافذ گوشی را با چیزی بپوشانید خیلی بهتر خواهد بود.
در هر صورت پس از شستن سریع آن را خشک کنید، دوباره درب آن را که باز کنید، می بینید که آب داخل آن نرفته و یا خیلی کم رفته است، داخل گوشی را هم اگر خیس شده(که نشده) خوب خشک کنید و برای احتیاط مدتی روشن نکنید، روی یک حوله و در جای گرم یا داخل سطل برنج بگذارید.
این تجربه شخصی ماست، وگرنه کارشناس این رشته نیستیم، شما می توانید این روش را با کارشناسان فنی در میان بگذارید بعید می دانم مشکلی پیش بیاید.

فارغ از نکات فقهی که عرض شد اما پاسخ اصلی به سوال شما با رویکرد کلامی هم در گرو دو نکته است:

نکته اول:

مسائل نجاست و پاکی هم همین است، نماز تأثیر واقعی در رشد و تکامل انسان دارد و این تأثیر معنوی در گرو این است که بدن و لباس انسان نجس نباشد، اسلام از یک نقش تکوینی و حقیقی سخن می گوید، اما البته این نجس ماندن در غیر نماز از نظر دین هیچ اشکالی ندارد.

نکته دوم:
پویایی اسلام در این نیست که احکامش عوض شود، وگرنه معنا نداشت که در روایات بفرمایند: «حَلَالُ مُحَمَّدٍ حَلَالٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ وَ حَرَامُهُ حَرَامٌ أَبَداً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ»؛ حلال محمد(صلی الله علیه و آله) حلال است ابدا تا روز قیامت، و حرام او حرام است ابدا تا روز قیامت.(1)
منظور از پویایی اسلام تطابق آن با زمان است، یعنی کلیات احکام به گونه ای است که در هر زمان هر موضوع جدیدی پیش بیاید حکمی برای آن داریم و احکام اسلام قابل تطبیق بر آن است، نه اینکه احکام در هر زمان عوض میشود!

آنچه در مسئله شما جدید است نه حکم جدید است، نه موضوع جدید است، فقط یک مصداق جدید از شیء نجس است. گوشی که مدخلیتی در حکم ندارد، یعنی انتقال نجاست که ربط به این ندارد که آن چیزی که قرار است نجس شود گوشی باشد یا نباشد!! اسلام گفته مطلقا نجاست از چیز نجس به چیز خیس منتقل می­شود، و فرقی نمی کند که آن چیز خیس که نجس میشود قلاف شمشیر در قرن اول هجری باشد یا گوشی دو میلیونی در قرن بیست و یک!
کسی به این تغییر حکم پویایی نمی گوید! این تعطیل فقه است نه پویایی آن...!

پی نوشت ها:
1. کلینی، محمد، الكافي، دار الكتب الإسلامية، تهران، چاپ چهارم، 1407ق ، ج1، ص58.

موضوع قفل شده است