جمع بندی تأثیر زیبایی ظاهر در انتخاب همسر

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تأثیر زیبایی ظاهر در انتخاب همسر

سلام
می خواستم ببینم زیبایی دختر چقد تو زندگی آینده تاثیر داره. یه دختر خانمی رو برای ما پیشنهاد دادن طبق تحقیق و اینا فهمیدم واقعا اخلاق و اعتقادشون عالیه و من دنبال همچین دختری بودم ولی ظاهر و بدنشون متناسب نیست، حتی در حد خودمم نیست(میدونم نقاش خداست) چه کار کنم، نمی تونم خودمو توجیه کنم که با ایشون ازدواج کنم می ترسم بعد ها پشیمون بشم و یا زندگیم به هم بخوره8-|

برچسب: 

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد باور

با سلام و احترام
زیبایی در حد ممتاز بودن چهره پسر یا دختر هیچگاه یک ملاک برای ازدواج موفق نیست زیرا موجب پایداری ازدواج و احساس رضایت از زندگی مشترك نخواهد بود و چنانچه دختر یا به ویژه پسر درباره زیبایی همسر آینده خود بیش از اندازه حساسیت نشان می‌دهد، باید با مراجعه به روانشناس موضوع را از جنبه های گوناگون مورد توجه و بررسی قرار دهد و به یك تصمیم مناسب دست یابد.
اما زیبایی به معنای دلنشین بودن چهره طرف مقابل برای دختر و پسر یکی از ملاک‌های مهم است. دلنشین بودن به این معنا است که ممکن است عموم مردم فردی را زیبا ندانند ولی به دل خواستگار بنشیند. و فردی از نظر مردم زیبا باشد ولی به دل خواستگار ننشیند. پس حالتی نسبی دارد و باید دید که دختر یا پسر از نظر چهره چه اندازه از انتظارات طرف مقابل را برآورده می کنند.
اینکه همسر آینده تان در ذهن شما متهم به کاستی از نظر دلنشین بودن نباشد از این نظر مهم است که معمولا این ویژگی در زندگی آینده مشکلاتی به وجود می آورد. یافته های پژوهشی حاکی از آن است که «هر اندازه مردان از جذابیت بدنی بیشتری نسبت به همسر خود برخوردار باشند، امکان آنکه به سمت ازدواج با زنان دیگر که از همسر کنونی آنها زیباتر باشد، تمایل پیدا کنند بیشتر خواهد بود. مسئله اصلی آن است که در این صورت مرد با خود می‌اندیشد که من می‌توانستم با زنی زیباتر از همسر کنونی ام ازدواج کنم. این نگرش باعث می‌شود که این شوهران، رضایتمندی زناشویی کمتری را احساس کنند و در نتیجه ممکن است نسبت به آن تعهد کمتری از خود نشان دهند.»
گفتید «می دونم نقاش خداست». گاهی افراد با خود چنین می‌اندیشند که: «می‌ترسم که مورد لعن و نفرین دین قرار بگیرم که از اندام فرد دیگر ایراد می‌گیرم و تاوان آن را روزی پس خواهم داد!»؛ همچنین گاهی ممکن است اطرافیان آن را به پسر یا دختر القا نمایند. در تمام موارد باید از افکاری که مبتنی بر احساس گناه و تقصیر به دور ماند و مطمئن بود که این افکار هیچ مبنا یا جایگاه دینی نداشته و انسان در انتخاب همسر خود باید مسؤولانه رفتار نماید.
بله سیرت مهمتر از صورت است ولی در ازدواج تا حد امکان باید صورت و سیرت هر دو تناسب لازم را در بین دو نفر داشته باشد. در واقع اگر بین دو فرد که چهره هر دو مورد پسند است ولی از نظر دینداری و تعهد و پاکدامنی و سلامت روان و ... یکی تناسب بیشتری با شما داشت این مورد ارجح از مورد دیگر خواهد بود هر چند آن یکی، زیباتر از این موردی که تناسب بیشتری دارد، باشد.

dariosh14;989502 نوشت:
سلام
می خواستم ببینم زیبایی دختر چقد تو زندگی آینده تاثیر داره. یه دختر خانمی رو برای ما پیشنهاد دادن طبق تحقیق و اینا فهمیدم واقعا اخلاق و اعتقادشون عالیه و من دنبال همچین دختری بودم ولی ظاهر و بدنشون متناسب نیست،

از کحا فهمیدید ؟؟؟
معمولا انسانهایی که کمی زیبا هستند ... اخلاق بهتری نسبت به افرادی دارند که زشت هستند و تنساب اندام ندارند .

معمولا انسانهایی که کمی زیبا هستند چون زیبا هستند همه دوست دارند در درون اجتماع باهاشون باشند و ایشان هم سعی میکنه که مبادی آداب باشه ولی کسایی که زشت هستند اکثرا عقده ای هستند و خوبیشون هم از رویه عقده شون هست ....

کسی رو ندارند ... مجبورن که خوب باشند تا در درون اجتماع مقبول واقع بشوند .

اگر بخاطر اخلاق میخوای با ایشون ازدواج کنیم ... خداقلش صد در صد مطمین شو که همونی هست که فکر میکنی .... نه 99.999999999999999999999999999999999 درصد . دقیقا صد در صد . و چاره ای نداری به جز اینکه حداقل 6 ماه باهاش دوست باشی یا نامزد باشین یا ....

در غیر اینصورت از اینجا مونده و از اونجا رونده میشی .

dariosh14;989502 نوشت:
سلام
می خواستم ببینم زیبایی دختر چقد تو زندگی آینده تاثیر داره. یه دختر خانمی رو برای ما پیشنهاد دادن طبق تحقیق و اینا فهمیدم واقعا اخلاق و اعتقادشون عالیه و من دنبال همچین دختری بودم ولی ظاهر و بدنشون متناسب نیست، حتی در حد خودمم نیست(میدونم نقاش خداست) چه کار کنم، نمی تونم خودمو توجیه کنم که با ایشون ازدواج کنم می ترسم بعد ها پشیمون بشم و یا زندگیم به هم بخوره8-|

سلام و عرض ادب

ملاک هر شخص برای همسر آینده متفاوت هست

بدون شک زیبایی قسمتی از هر انسانی برای انتخاب شدن هست

دقت کنید فقط قسمتی از ملاک ها ، نه تنها ملاک

فرض بگیرید می خواید همسری با بالاترین نمره انتخاب کنید

یکی جمع ملاک هاش 80 نمره می شه و دیگری 70 نمره (از 100)

اون که 70 نمره داره زیباست و اونی که 80 نمره داره زیبا نیست (از لحاظ بصری)

از لحاظ معنوی شخصی که 80 نمره داره ، زیباتر از اونی هست که 70 نمره داره

فقط نیاز به چشم بصیرت داره !

تو مو می بینی و من پیچش مو

تو ابرو من اشارت های ابرو !

در پناه حق تعالی

مبنای 2;990000 نوشت:

ولی کسایی که زشت هستند اکثرا عقده ای هستند و خوبیشون هم از رویه عقده شون هست ....

سلام و عرض ادب

زشتی و زیبایی بصری ، صرفاً ربطی به اخلاق ندارد

به طور مثال اکثر سلبریتی ها زیبا هستند

اما معمولا بد اخلاق ترین اشخاص در بعد خانواده هستند و بیشترین آمار تجرد و طلاق رو در جامعه دارند .

همین طور اکثر علما و دانشمندان از لحاظ بصری زیبا نیستند ،

ولی کمترین آمار طلاق و بد اخلاقی رو دارند .

معمولا زیبایی بصری اگر زکاتش ( که عفاف هست ) پرداخت نشه ، به غرور کاذب و بد اخلاقی ختم می شه

dariosh14;989502 نوشت:
سلام
می خواستم ببینم زیبایی دختر چقد تو زندگی آینده تاثیر داره. یه دختر خانمی رو برای ما پیشنهاد دادن طبق تحقیق و اینا فهمیدم واقعا اخلاق و اعتقادشون عالیه و من دنبال همچین دختری بودم ولی ظاهر و بدنشون متناسب نیست، حتی در حد خودمم نیست(میدونم نقاش خداست) چه کار کنم، نمی تونم خودمو توجیه کنم که با ایشون ازدواج کنم می ترسم بعد ها پشیمون بشم و یا زندگیم به هم بخوره

سلام و عرض ادب
با اجازه من می‌خواهم سوال شمار را تغییر بدهم. کارشناس محترم نکتهء دقیقی را اشاره کردند:

باور;989754 نوشت:
دلنشین بودن به این معنا است که ممکن است عموم مردم فردی را زیبا ندانند ولی به دل خواستگار بنشیند
و فردی از نظر مردم زیبا باشد ولی به دل خواستگار ننشیند

به نظر من گاهی ما به این دلیل پاسخ اشتباه می‌گیریم که سوال اشتباه می‌پرسیم و استاد "باور" توجه شما را به همین موضوع جلب کردند
شما هرگز نباید بپرسید زیبایی چقدر مهم است، بلکه باید بپرسید به دل نشستن چقدر مهم است

مثلاً ممکن است برای من بیشتر چهرهء یک دختر باعث ایجاد میل و کشش بشود و برای مرد دیگری اندام یک دختر کشش قلبی ایجاد کند
حالا این دو نفر هرگز نمی‌توانند زیبایی را برای هم تعریف کنند، چرا که اولی میل به اندام را درک نکرده و دومی میل به چهره را
اما هرکدام می‌توانند برای خودشان مشخص کنند که دختری به دل آنها نشسته یا نه

از نظر من ازدواج با زنی که 60 درصد ملاک‌های شما را دارد اما دوستش داری (به او میل و کشش قلبی داری) و او هم شما را دوست دارد
بسیار موفقیت آمیزتر از ازدواج با زنی است که 90 درصد ملاک‌های شما را دارد اما دوستش نداری یا او شما را دوست ندارد
دقت کنید این قانون درمورد زنی که زیر 50 درصد ملاک‌های شما را دارد صرق نمی‌کند
یعنی اگر زنی زیر 50 درصد با شما تناسب داشت حتی اگر دوستش داری یا دوستت دارد، باید روی دلت پا بگذاری

نکتهء مهم:
ممکن است این سوال پیش بیاید که چطور می‌شود کسی 90 درصد ملاک‌های ما را داشته باشد ولی به او علاقمند نشویم؟
پاسخ این است که دوست داشتن ملاک‌ها با دوست داشتن خودِ شخص فرق دارد. اولی دوست داشتن عقلی است و دومی دوست داشتن قلبی و احساسی (البته با هم در ارتباط هستند)
دوست داشتن عقلی به باورهای ما بستگی دارد اما دوست داشتن قلبی یک ارتباط روحی است که توضیحش خودش یک تاپیک مجزا می‌طلبد

[="Arial"]

مبنای 2;990000 نوشت:
کسایی که زشت هستند اکثرا عقده ای هستند

[=arial]و از اونجایی که شما شدیدااااا محبوب القلوب این سایتی درجه زیبایی و زشتیتون مشخصه ....
ادب هم که کلا چه عرض کنم ؟....
هنوز انقدر بزرگ نشدی که بفهمی هرکسی با تمامی کمبودهاش برای خودش شان و شخصیتی داره
و کسی حق نداره کس دیگه ای رو تحقیر کنه؟

dariosh14;989502 نوشت:
می خواستم ببینم زیبایی دختر چقد تو زندگی آینده تاثیر داره.

[=arial]زیبایی چهره و گرایش به اون یه چیز نسبی و شخصیه
یعنی هرکسی
بر اساس باورها ... عقاید ، آداب و رسوم ، فرهنگ و منشی که باهاش بزرگ شده
زیبایی رو یک جور تعریف کمیکنه
درسته توجه به ظاهر و قیافه در ازدواج اغلب بیشتر از شش ماه طول نمیکشه
و بعدش کاملا عادی میشه
ولی شما بیشتر از هرکسی خودت رو میشناسی
اگه جزو اقلیتی هستین که چهره و تناسب اندام خیلی واستون مهمه
و یه جورایی دغدغه ذهنیتون محسوب میشه
پس بهتره دنبال موارد دیگه ای باشین
تا علاوه بر ملاکهای اعتقادی و شخصیتی به تناسبهای ظاهری و زیبایی هم برسین.
براتون آرزوی خوشبختی میکنم.

سلام و عرض ادب

یک نکته رو هم مد نظر داشته باشید

قال رسول‌الله( صلی الله علیه و آله ): مَنْ تَزَوَّجَ امرَأةً لا يتَزَوَّجُها إلّا لِجَمالِها لَمْ يَرَ فيها

ما يُحِبُّ، و مَن تَزَوَّجَها لِمالِها لا يتَزَوَّجُها إلا لَهُ وَکَلَهُ اللهُ إلَيهِ، فعلَيکُم بِذاتِ الدُِّينِ

التهذيب، ج7، ص399

کسي که براي زيبايي زني با آن ازدواج کند آنچه دوست دارد را نخواهد ديد

و کسي که براي مال زن با او ازدواج کند، خدا او را به همان مال مي سپارد،

بر شما باد به زنان و دختران متدين.

ناپایداری زیبایی و ثروت

قال رسول‌الله( صلی الله علیه و آله ): لا تَزَوَّجُوا النساءَ لِحُسنِهِنَّ، فَعَسي حُسنُهُنَّ

أن يردِيهُنّ، و لا تَزَوَّجُوهنَّ لِأموالِهِن، فَعَسي أموالُهُنَّ أن تُطغِيهُنَّ، و لکن تَزَوَّجُوهُنَّ

علي الدُِّينِ

سنن ابن ماجة، 1859

با زنان به خاطر زیباییشان ازدواج نکنید؛
زیرا ای بسا که زیبایی آن‌ها موجب تباهی و هلاکتشان شود.

برای مال و ثروت نیز با آنان ازدواج نکنید؛
زیرا چه بسا که مال و ثروتشان آنان را به طغیان و سرکشی وادارد؛

بلکه بر اساس دینداری با آن‌ها ازدواج کنید.

[="Times New Roman"][="Black"]اینجوری که من متوجه شدم شما دوست داری فقط ایمان و اخلاق واست باشه ولی نیست

حالا که نیست زور میزنی یه جوری خودتو قانع کنی که انتخاب درستی کرده باشی

ولی این ازدواج منجر به شکست میشه

باید در حالی که اخلاق و ایمان واست مهم هست میل و کشش به سمت همسر آینده ات داشته باشی

وگرنه ازدواجت منجر به شکست خواهد شد و همسرت بیشتر خواهرت خواهد بود تا همسرت[/]

Im_Masoud.Freeman;990229 نوشت:
[=Times New Roman]اینجوری که من متوجه شدم شما دوست داری فقط ایمان و اخلاق واست باشه ولی نیست

حالا که نیست زور میزنی یه جوری خودتو قانع کنی که انتخاب درستی کرده باشی

ولی این ازدواج منجر به شکست میشه

باید در حالی که اخلاق و ایمان واست مهم هست میل و کشش به سمت همسر آینده ات داشته باشی

وگرنه ازدواجت منجر به شکست خواهد شد و همسرت بیشتر خواهرت خواهد بود تا همسرت

حرفت خیلی درست هست.

اما واقعا تصمیم گیری خیلی سخته.

فرض کن طرف همه معیارهای تورو داشته باشه به غیر از ظاهر و تو هیچ کششی نسبت بهش نداشته باشی یعنی چهره اونطور که باید بدلت ننشسته باشه

مبنای 2;990000 نوشت:
معمولا انسانهایی که کمی زیبا هستند چون زیبا هستند همه دوست دارند در درون اجتماع باهاشون باشند و ایشان هم سعی میکنه که مبادی آداب باشه ولی کسایی که زشت هستند اکثرا عقده ای هستند و خوبیشون هم از رویه عقده شون هست ....

با این توضیحاتی که شما فرمودید بهتر است اصلا با چنین دختر خانم های ازدواج نکرد
فردا که بچه ای متولد کرد و یا سنش بیشتر شد،طبیعی است که زیبایی اش کم و کم تر می شود
خدا به داد وقت پیری برسد،آن وقت زندگی را جهنم خواهد کرد
چون زشت هست از اجتماع دوستاران زیبا رویان هم خارج می شود،لذا تبدیل به فردی عصبی و پرخاش گر خواهد شد
شما فراموش کردید که در بین آنهایی که زیبا تر هستند انسان های بسیار مغرور و خودخواه دیده می شود،گوئی ازخرطوم فیل افتاده و خدا را هم بنده نیستند،برخی هم آنقدر پر از فیس و ادا هستند که فقط باید هفته ای چند صد هزار تومان شوهر بیچاره خرج کند تا او به قیافه مصنوعی خود بیفزاید

dariosh14;989502 نوشت:
سلام
می خواستم ببینم زیبایی دختر چقد تو زندگی آینده تاثیر داره. یه دختر خانمی رو برای ما پیشنهاد دادن طبق تحقیق و اینا فهمیدم واقعا اخلاق و اعتقادشون عالیه و من دنبال همچین دختری بودم ولی ظاهر و بدنشون متناسب نیست، حتی در حد خودمم نیست(میدونم نقاش خداست) چه کار کنم، نمی تونم خودمو توجیه کنم که با ایشون ازدواج کنم می ترسم بعد ها پشیمون بشم و یا زندگیم به هم بخوره

اول باید تکلیف خودت را روشن کنی

واقعا دنبال چه هستی؟

عروسک می خواهی

یا

هم پا و رفیق؟

اگر خودشه به نظرم دست دست نکن...
اه و حسرت فردا سودی نداره
اگر هم خودش نیست..توکل بر خدا کن

به نظر من زن و شوهر نبید از نظر ظاهر اختلاف زیادی داشته باشن یه اختلاف کم رو میشه نادیده گرفت

سوال:
زیبایی دختر زندگی آینده چه مقدار تاثیر دارد؟ دختری رو برای ما پیشنهاد دادن طبق تحقیق فهمیدم اخلاق و اعتقادشون عالیه و من دنبال اینچنین دختری بودم ولی ظاهر و بدنشون متناسب نیست، حتی در حد خودمم نیست نمی تونم خودمو توجیه کنم که با ایشون ازدواج کنم می ترسم بعد ها پشیمون بشم و یا زندگیم به هم بخوره

پاسخ:

با سلام و احترام
زیبایی در حد ممتاز بودن چهره پسر یا دختر هیچگاه یک ملاک برای ازدواج موفق نیست زیرا موجب پایداری ازدواج و احساس رضایت از زندگی مشترك نخواهد بود و چنانچه دختر یا به ویژه پسر درباره زیبایی همسر آینده خود بیش از اندازه حساسیت نشان می‌دهد، باید با مراجعه به روانشناس موضوع را از جنبه های گوناگون مورد توجه و بررسی قرار دهد و به یك تصمیم مناسب دست یابد.
اما زیبایی به معنای دلنشین بودن چهره طرف مقابل برای دختر و پسر یکی از ملاک‌های مهم است. دلنشین بودن به این معنا است که ممکن است عموم مردم فردی را زیبا ندانند ولی به دل خواستگار بنشیند. و فردی از نظر مردم زیبا باشد ولی به دل خواستگار ننشیند. پس حالتی نسبی دارد و باید دید که دختر یا پسر از نظر چهره چه اندازه از انتظارات طرف مقابل را برآورده می کنند.
اینکه همسر آینده تان در ذهن شما متهم به کاستی از نظر دلنشین بودن نباشد از این نظر مهم است که معمولا این ویژگی در زندگی آینده مشکلاتی به وجود می آورد. یافته های پژوهشی حاکی از آن است که «هر اندازه مردان از جذابیت بدنی بیشتری نسبت به همسر خود برخوردار باشند، امکان آنکه به سمت ازدواج با زنان دیگر که از همسر کنونی آنها زیباتر باشد، تمایل پیدا کنند بیشتر خواهد بود. مسئله اصلی آن است که در این صورت مرد با خود می‌اندیشد که من می‌توانستم با زنی زیباتر از همسر کنونی ام ازدواج کنم. این نگرش باعث می‌شود که این شوهران، رضایتمندی زناشویی کمتری را احساس کنند و در نتیجه ممکن است نسبت به آن تعهد کمتری از خود نشان دهند.»
گفتید «می دونم نقاش خداست». گاهی افراد با خود چنین می‌اندیشند که: «می‌ترسم که مورد لعن و نفرین دین قرار بگیرم که از اندام فرد دیگر ایراد می‌گیرم و تاوان آن را روزی پس خواهم داد!»؛ همچنین گاهی ممکن است اطرافیان آن را به پسر یا دختر القا نمایند. در تمام موارد باید از افکاری که مبتنی بر احساس گناه و تقصیر به دور ماند و مطمئن بود که این افکار هیچ مبنا یا جایگاه دینی نداشته و انسان در انتخاب همسر خود باید مسؤولانه رفتار نماید.
بله سیرت مهمتر از صورت است ولی در ازدواج تا حد امکان باید صورت و سیرت هر دو تناسب لازم را در بین دو نفر داشته باشد. در واقع اگر بین دو فرد که چهره هر دو مورد پسند است ولی از نظر دینداری و تعهد و پاکدامنی و سلامت روان و ... یکی تناسب بیشتری با شما داشت این مورد ارجح از مورد دیگر خواهد بود هر چند آن یکی، زیباتر از این موردی که تناسب بیشتری دارد، باشد.

موضوع قفل شده است