نمونه هایی از تفسیر ابن عباس و دیگر مفسران قرون . اعصار

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نمونه هایی از تفسیر ابن عباس و دیگر مفسران قرون . اعصار

با عرض سلا م

در اینجا نمونه هایی از تفاسیر مفسران مشهور ادوار تاریخ را می آورم تا بدانید که بیشتر مفسر ها !!

چه گفته اند !

[="red"]یک[/]

در ذیل آیه ی 190-189 اعراف در تفسیر طبری و تفسیر درّ المنثور به نقل از ابن عباس

( رییس المفسرین )

آمده است:

هنگامی که چند بار حوا بار دار شد اما نوزادان وی زنده نمی ماندند ابلیس نزد آدم آمد وگفت

این بخاطر این است که شما نام فرزندان خود را عبد الله و عبید الله و مانند آن می گذارید اگر بار بعد

چیزی غیر از این اسامی بگذارید فرزند شما زنده خواهد ماند

پس در بار بعد که حوا بار دار شد نام نوزاد را عبد الحرث( بنده ی شیطان !) گذاشتند بنا براین

فرزندشان زنده ماند

در روایت دیگری از ابن عباس هست ( از همان تفاسیر فوق) :

هنگامی که حوا بار دار شد ابلیس آمد و آمد گفت من همان دوست شمایم که از بهشت بیرونتان آوردم

یا از من پیروی کنید یا اینکه شاخ خود را روی سر فرزندانتان می رویانم تا شکم تو را پاره کند

پس نام فرزند خود را عبد الحارث (بنده ی شیطان ) بگذار تا این کار را نکنم اما حوا این کار را نکرد

و وی چند بار باردار شد هر بار ابلیس می آمد و تهدید می کرد اما حوا گوش به حرفش نمی داد

پس نوزادانش می مردند

تا عاقبت عشق به داشتن فرزند در دل آدم و حوا شعله ور گشته پس تسلیم حرف ابلیس شده و

نام فرزند خود را عبد الحارث گذاشتند !

[="red"] دو [/]

در تفسیر طبری به نقل از ابن عباس و ابن مسعود در ذیل آیات مربوط به فریب خوردن آدم وحوا آمده

است :

زمانی که آدم وحوا در بهشت بودند شیطان نمی توانست وارد آن شود پس برای اینکه وارد بهشت شده

وآنها را منحرف سازد در شکم ماری وارد شد و [="red"]مار [/]آن زمان چهار پا داشت ! واز زیباترین موجودات خداوند

بود وقتی که ابلیس ومار داخل بهشت شدند ابلیس از شکم مار بیرون آمد و آنها را از را بدر کرد !

[="red"]سه:[/]

در برخی از منابع تفسیری شیعه و سنی مثلِ تفسیر ابو الفتوح رازی و تفسیر منهج الصادقین و تفسیر

طبری و تفسیر در المنثور و تفسیر قرطبی آمده است که

زمانی که قابیل برادرش هابیل را کشت جنازه اش را تا یک سال( در برخی منابع به نقل از کتاب[="red"] البدایه و

النهایه [/]تا صد سال !!!) در کیسه ای بر دوش خود حمل می کرد تا اینکه خدا دلش سوخت

وخواست دفن کردن را به او بیاموزاند پس دو کلاغ را فرستاد که با هم جنگ کرده ویکی کشته شده ودیگری

او را دفن کرد پس قابیل یاد گرفت !!

[="red"]چهار [/]:
در تفسیر صافی وتفسیر منهج الصادقین از قول امام صادق آمده است که

شان نزول سوره های معوذتین در آخر قرآن( فلق و ناس ) این بوده است که فردی یهو دی

بنام لبید بن اعصم یا دخترانش [="red"] پیامبر اسلام را جادو کرده [/]پس آن حضرت تا مدتی به

بیماری شدیدی مبتلا شد پس آن سوره ها نازل شدند !

[="red"] پنج [/]

در تفسیر طبری و تفسیر در المنثور از ابن عباس و تفسیر روح المعانی از امام باقر و او هم از امام علی

نقل کرده که

حضرت یوسف برای انجام خواسته ی زلیخا میان پاهای او نشست و شروع به در آوردن لباس های خود

زلیخا نمود اما.....

[="red"]شش[/]

در تفسیر قرطبی از قول پیامبر نقل شده است که

هر که ماری به هر رنگ دید بکشد چون این جانور بود که در فریفتن آدم وحوا کمک کرد

و هرکس توسط نیش ما ر بمیرد شهید است ( مات شهیدا !!!!)

[="red"]هفت
[/]

در تفسیر عیاشی و تفسیر و منهج الصادقین و روضه ی کافی ( منابع شیعی ) از قول مقاتل بن

سلیمان آمده است که

چون خدای متعال آدم و حوا را به زمین فرستاد دو پای آدم روی بلندی کوه صفا بود و سرش زیز سقف

آسمان ! آدم از گرمی آفتاب به خدا شکایت کرد پس جبرییل آدم را آنقدر فشرد !!!! تا قدش 70 ذراع

شود و حوا را نیز آنقدر فشرد تا قدش 35 ذراع شود !!

[="blue"] علامه مجلسی[/] هم برای اثبات و توجیه قد بلند آدم و حوا به شخصی بنام عوج

بن عناق اشاره می کند که وی آنقدر بلند قد بوده که ماهی را از دریا گرفته و روی آفتاب می انداخته که سرخ

شود !!!!!

اینها نمونه ای کوچک بود از سخنان مفسرانی که در قرون گذشته بوده اند ( با تخلیص و تجمیع )

برای آگهی بیشتر ودقیقتر به متون اصلی تفاسیر فوق مراجعه نمایید

پس آیا این قهرمانان فیلم های تخیلی مفسرند و من غلامعلی نوری نیستم ؟؟؟

دوستان عزیز بیاید یک کم فکر کنیم

من تعجب می کنم چرا بعضی ها اینقدر حمیت و تعصب ارزشمند خود را برای دفاع از این ذهنیات

پوسیده و پوچ به هدر می دهند !

غلامعلی نوری *;32810 نوشت:
دوستان عزیز بیاید یک کم فکر کنیم من تعجب می کنم چرا بعضی ها اینقدر حمیت و تعصب ارزشمند خود را برای دفاع از این ذهنیات پوسیده و پوچ به هدر می دهند !

سلام و درود بر مرد صدیق
بزرگواری بفرمائید اگر آدرس دقیق تری دم دستتان بود آنها را درج بفرمائید
:Gol:
یاحق:Gol:

غلامعلی نوری *;32810 نوشت:
دوستان عزیز بیاید یک کم فکر کنیم من تعجب می کنم چرا بعضی ها اینقدر حمیت و تعصب ارزشمند خود را برای دفاع از این ذهنیات پوسیده و پوچ به هدر می دهند !

سلام و درود بر مرد صدیق
بر عهد خود وفا کردی سپاسگذارم من از این مطالب رو نوشت بر می دارم چراکه همینطوری دارم نگاهشان می کنم سرگیجه می گیرم که این چه اراجیفی است که اگر این تفسیر و آنان مفسرند شما برحق ترید چراکه حداقل تهمت و افترا به انباء الهی و مطهرین و عزیزان خدا نمی زنید.
:Gol:
یاحق:Gol:

bina88;32839 نوشت:
سلام و درود بر مرد صدیق
بزرگواری بفرمائید اگر آدرس دقیق تری دم دستتان بود آنها را درج بفرمائید
:gol:
یاحق:gol:

[="red"]آدرس دقیقتر بعضی از بندها [/]

[="blue"]آدرس دقیقتر بند یک [/]

تفسیر در المنثور جلد 3 ص 152
تفسیر قمی جلد 1 ص 232

تفسیر طبری جلد 9 ص 99

ذیل آیات 190 -189 سوره اعراف

[="blue"]آدرس دقیقتر بندچهار [/]

تفسیر صافی جلد 5 ص 396

تفسیر البرهان جلد چهار ص 529

[="blue"]آدرس دقیقتر بند شش [/]

تفسیر قرطبی جلد 1 ص 313

[="blue"]آدرس دقیقتر بند هفت [/]

روضه ی کافی حدیث 308 از قول معصومین ؟؟؟

تفسیر عیاشی جلد 1 ص 177

تفسیر منهج الصادقین جلد 1 ص 187

[="red"] توجیه آخوند درباری مجلسی در مورد قد آدم هم [="blue"]در بحار الانوار جلد 11 ص 127 [/][/]

غلامعلی نوری *;32849 نوشت:
غلامعلی نوری *;32849 نوشت:
توجیه آخوند درباری مجلسی در مورد قد آدم هم در بحار الانوار جلد 11 ص 127

آقای نوری بالاخره شما دین و مرام خود را مشخص نکردید تا بدانیم شما نماینده کدام مکتب فکری هستید که به همه علمای فریقین می تازید البته این مقدار می دانیم که شما مطلب علمی ندارید و قطعا سنی هم نیستید و تخصص شما اغواگری و توهین است همان کاری که شیطان رانده شده از درگاه الهی دارد . و مطالب باطل خود را شما همیشه با رشحاتی از حقیقت همراه می کنید تا مخاطب غافل را گمراه نمایید .
خوب می دانید که این سایت شیعه هست و شبهات مربوط به این مکتب حقه جواب داده میشود نه اشکالات مربوط به اهل سنت و منابع علمی و علمای آن. لطف کنید حق را با باطل مخلوط و ممزوج نفرمایید . تا دوستان کارشناس جواب مستدل تقدیم کنند .

سلام علیکم
سلیم گرامی قبلا قرار بر این شد که ایشان نمونه ای از تفاسیر ضعیف را بیاورند لذا مطرح کردن این مضمون به آن دلیل بود.
قصد نقد سنت در سایت شیعه را نداشتند. قبلا تعبیری را نطرح نموده بودند صحبت از این مطلب به میان آمد .

یاحق

موضوع قفل شده است