آموزش زبان عربی

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آموزش زبان عربی

با سلام.
بنده از اساتید این تارنما خواهش دارم که اگر می شود از ابتدا شروع به تدریس عربی بکنند !!
البته شاید تا حدودی عجیب به نظر بیاید ولی با توجه به ضعف های متعدد در آموزش عربی مدارس، بنده از اساتید درخواست دارم با توجه به نظرات خودشان از ابتدا عربی را به ما بیاموزند.
علت علاقه ی من به زبان عربی به دلیل علت علاقه ی بنده به تاریخ و فقه و ... است و با توجه به اینکه اکثر این کتب و یا کتاب های معتبر این علوم و کتاب قرآن و اکثر کتب احادیث به زبان عربی هستند بنده تمام تلاشم را می کنم که زبان عربی را فرا بگیرم.
البته میدانم که آموزش زبان عربی آن هم از پشت میز کامپیوتر هم برای معلم و هم برای دانشجو کار بسیار مشکلی است ، اما هرگز غیرممکن نیست.

اگر اساتید محترم این مسأله را تایید می کنند از آنها تقاضا دارم که ابتدا کتابی را معرفی کنند و بر اساس آن کتاب درس را شروع کنیم و بسیار خوشحال می شوم اگر تکلیفی هم در این بین داشته باشیم !!!!

:Ealam:

سلام علیکم خدمت اخوین گرامی

من یک پیشنهاد دارم خدمت شما.
زبان عربی بدین دلیل که یکی از پرقاعده ترین زبانهای دنیا از بابت قواعد دستور زبان است همینطور لغات عبارات عربی به تنهائی ( بدون در نظر گرفتن جوانب معنوب در لغات و اصطلاحات) خیلی وسیع است لذا برای سهولت کار بهتر است
صورت مسئله آموزش زبان عربی را کمی تغئیر بدهید .

بدین شکل که عربی را بصورت عملی و بشکل مقالات ترجمه شده بیاورید و تحویل دهید ( یعنی یک لغت معنی عربی به فارسی را می گیرید و یک کتاب من باب فقه و اصول یا هر موضوعی که به آن علاقمندید موضوعی را از آن کتاب انتخاب و خودتان ترجمه می کنید اساتید ترجمه شما را می خوانند آنچه که ایراد باشد توضیح و شما در حین انجام ترجمه موضوع را می آموزید.
این بسیار راحت تر است و هدفمندتر.

یاحق

اینجا بیشتر یک محل برای پرسش و پاسخ مذهبی است و مسئولیت آموزشی ندارد اگر هم این پیشنهاد را دادم به این خاطر بود که شاید یکی از اساتید وقت لازم برای این مطلب را داشته باشد و راغب نیز باشد این مطالب را برای دوستان انجام دهد.
در هر صورت شما به آن روشی که عرض کردم ترجمه در حد تحت اللفظی را شروع کنید تا بعد خدا بزرگ است.
یاحق

ehsan24;32801 نوشت:
با سلام.
بنده از اساتید این تارنما خواهش دارم که اگر می شود از ابتدا شروع به تدریس عربی بکنند !!
البته شاید تا حدودی عجیب به نظر بیاید ولی با توجه به ضعف های متعدد در آموزش عربی مدارس، بنده از اساتید درخواست دارم با توجه به نظرات خودشان از ابتدا عربی را به ما بیاموزند.
علت علاقه ی من به زبان عربی به دلیل علت علاقه ی بنده به تاریخ و فقه و ... است و با توجه به اینکه اکثر این کتب و یا کتاب های معتبر این علوم و کتاب قرآن و اکثر کتب احادیث به زبان عربی هستند بنده تمام تلاشم را می کنم که زبان عربی را فرا بگیرم.
البته میدانم که آموزش زبان عربی آن هم از پشت میز کامپیوتر هم برای معلم و هم برای دانشجو کار بسیار مشکلی است ، اما هرگز غیرممکن نیست.

با سلام
جناب احسان، در حال حاضر بهتر اینه که شما خودتون با مشورت دوستان یه سیر مطالعاتی رو شروع کنید و اگه جایی سوالی اشکالی داشتین طرح کنین تا دوستان پاسخ بدن...

با تشکر از شما !!
این هم نظر خوبی است !
ولی من یادگیری زبان عربی را با چه کتابی شروع بکنم ؟؟؟

سلام
طلاب علوم ديني در سال اول طلبگي براي ياد گيري زبان عربي اين كتب را مي آموزند:
در قسمت صرف كتاب صرف ساده
در قسمت نحو دو كتاب صمديه وهدايه كه البته توصيه ميكنم دو كتاب اخير را با شرح يا با استاد مطالعه كنيد(سي دي آموزشي دروس سال اول حوزه را تهيه كنيد)
و در سال دوم هم كتاب شرح ابن عقيل يا سيوطي
ودر سال سوم هم مغني الاديب كه باز هم روش پيشنهادي من اين است كه سي دي سال دوم وسوم حوزه كه در بازار موجود است را تهيه كنيد. به نظرم دو يا سه استاد مجرب به صورت تطبيق با متن اين دروس را آموزش ميدهند.كه متن كتب درون سي دي ها موجود است.

البته ياد گرفتن عربي محاوره نياز به روشهاي ديگري دارد و اين روش بيشتر براي مطالعه متون قديمي عربي مفيد است وهمچنين ياد گرفتن قواعد زبان عربي.

با تشکر از دوست خوبم محمد :Mohabbat::Gol:

دارم فایل های صوتی کتاب صرف ساده رو دانلود می کنم. استاد آدینه وند این کتاب رو به صورت صوتی تدریس کرده.با تشکر

کتبای نحو مقدماتی،هدایة،مبادی العربیة(چندجلدیه)بخشای صرف ونحو(البته مافقط نحوش رو خوندیم)،صرف(آقای حمیدمحمدی).
من استاد نیستم ولی چون خیییلییی دوست دارم عربی رو وجرعه ای استعداد دارم[خودستایی نباشه،دوسه سالی کشف کردم این علاقه رو] و ذوق میکنم با ترجمه کردن جاهایی که میتونم وکمکی بربیاد درخدمتم.

[="Tahoma"][="Indigo"]سلام

جزوه در قالب پی دی اف و 88 صفحه است و شامل عناوین زیر :

اسم اشاره
موصول
معرفه و نکره
جامد و مشتق
اسم فاعل و مفعول
اسم مکان و زمان
اسم تفضیل (اَفعَلُ التفضیل)
اسم آلت
صفت مشبهه
اسم مبالغه
کاربرد باب های ثلاثی مزید
رباعی مجرد
باب های ثلاثی مزید
جمله فعلیه
ارکان جمله فعلیه :
ضمایر بارز
مضاف الیه
صفت (نَعت)
حروف جاره
معرب و مبنی
طریقه تشخیص نوع بناء کلمات مبنی :
جمله اسمیه :
انواع خبر :
خبر مفرد
خبر جمله فعلیه
خبر جمله اسمیه
خبر شبه جمله
اعراب
اعراب اصلی (ظاهری یا لفظی)
اعراب محلی
اعراب فرعی
الاسلوب الاضافه
اعراب تقدیری
تنوین
انواع ضمیر
انواع ضمایر منفصل
انواع ضمایر متصل
معلوم و مجهول
طریقه مجهول کردن فعل ماضی
طریقه مجهول کردن فعل مضارع
طریقه مجهول کردن جمله معلوم
مبحث اعلال
فعل معتل
فعل مضاعف
فعل سالم
حروف جازمه
ادوات شرط
جمله شرطیه
حروف مشبهه بالفعل
لای نفی جنس
مبحث منصوبات
مفعول به
مفعول مطلق
مفعولٌ فیه
مفعول له = لاجله
مفعول معه
تمییز
حال
عطف بیان یا بدل
منادا
مستثنی
جمله تعجبی
اعداد
ماضی استمراری
ماضی بعید
ماضی نقلی
ماضی نقلی منفی
ماضی منفی
مضارع منفی
امر منفی (نهی)
مستقبل
مستقبل منفی
حروف عامل

در شماره ی دومی این جزوه ، فونت های عربیش به Tahoma تغییر کرده وگرنه مطالب داخلش یکیه

منبع
iran-eng.com[/]

فایل: 
موضوع قفل شده است