جمع بندی رفع عوارض اذکار

تب‌های اولیه

28 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفع عوارض اذکار

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام،خسته نباشین،یه خواهشی داشتم اینه که به این سوال زود جواب داده بشه،سوال اینه من یه زمانی هر وقت ناراحت می شدم ۱۰۰بار ذکر یونسیه میگفتم یا بعضی اوقات ۱۰۰بار تهلیل(۱بار هم ۴۰۰بار گفته بودم)،۱۰۰بار هم (حوقله)گفتم[بدون اذن استاد]،الان به مدت چند ماهه که یه حس وسوسه مزخرفی دارم به این نحو که هر وقت واسم شبهه پیش میاد،وقتی به جواب اون شبهه میرسم بازم واسم تکرار میشه یا مثلا نکنه اون یا فلان چیز شرک باشه یا نه؟خواهشا دستورالعملی بفرمایید

سوال دوم اینه که من حقیر همیشه ۱۰۰صلوات هر روز میگم،می خواستم بدونم آیا صلوات عوارض نداره که به تعداد خاص گفته بشه،یا بدون اذن استاد باشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کافی

نوکر خداوند;987446 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام،خسته نباشین،یه خواهشی داشتم اینه که به این سوال زود جواب داده بشه،سوال اینه من یه زمانی هر وقت ناراحت می شدم ۱۰۰بار ذکر یونسیه میگفتم یا بعضی اوقات ۱۰۰بار تهلیل(۱بار هم ۴۰۰بار گفته بودم)،۱۰۰بار هم (حوقله)گفتم[بدون اذن استاد]،الان به مدت چند ماهه که یه حس وسوسه مزخرفی دارم به این نحو که هر وقت واسم شبهه پیش میاد،وقتی به جواب اون شبهه میرسم بازم واسم تکرار میشه یا مثلا نکنه اون یا فلان چیز شرک باشه یا نه؟خواهشا دستورالعملی بفرمایید

سوال دوم اینه که من حقیر همیشه ۱۰۰صلوات هر روز میگم،می خواستم بدونم آیا صلوات عوارض نداره که به تعداد خاص گفته بشه،یا بدون اذن استاد باشه؟

باسمه تعالی
اولا سعی کنید،در بحث ذکر گفتن، به همان اذکار عامی که در بیانات دینی و روایی ما از طریق اهل بیت (علیهم السلام) رسیده، مانند اذکاری که در کتاب هایی مثل مفاتیح الجنان و ثواب الأعمال شیخ صدوق وارد شده، و اذکار ایام هفته، اکتفا کنید.
اگر موتور پر قدرت هواپیمای جت را به عنوان نیروی پیش برنده به یک اتومبیل ببندند چه رخ می دهد؟ این اتومبیل هرگز سالم به مقصد نمی رسد . این به مقصد نرسیدن از موتور جت نبوده است . باید موتور متناسب با این وسیله تعبیه می شد اینجا مقصر راننده است . اگر این راننده با متخصص مشورت می کرد مشکلی پیش نمی آمد و به سلامت اگر چه دیرتر به مقصد می رسید.
ثانیا: به این افکاری که به ذهنتان می آید، توجه نکنید. هر گاه این افکار به ذهن روی می آورد، سریعا با تغییر مکان، صحبت کردن با کسی، خود را به کاری مشغول کردن، و... انصراف ذهنی ایجاد کنید و آن افکار را از ذهن خارج کنید.
یک مدتی که به آن افکار توجه نکنید، از ذهن شما خارج خواهند شد.
ثالثا: صلوات از اذکار عام است و عوارض ندارد.
موفق باشید.

نوکر خداوند;987446 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

ذکر یونسیه نگید بهتره. اگر میگید همین 100 کافیه.

لاحول و لاقوه الا بالله و تهلیل صد بار در زمان ناراحتی اشکال ندارد.

اگر برای مدت طولانی میخواهید بخوانید بنیت خاصی نخونید. برای قربه الی الله بخوانید

از صد به بالا نخوانید تا مشکلی پیش نیاید. ولی کلا ذکر گفتن (غیر از استغفار و صلوات) به مدت طولانی ممکن است چنین حالاتی که گفتید را ایجاد کند

هر ذکری مثلا ذکر یونسیه حتی تو کتاب یه شخص معتبر بود باز باید از یک مشاور کمک بگیرید چه بسا یک کتاب عرفانی و برای اهل ذکر و سلوک و آشنا به اذکار باشد نه برای عموم!

صلوات و استغفار ذکر عام هست و به هر عددی اشکال ندارد

کافی;987726 نوشت:
اسمه تعالی
اولا سعی کنید،در بحث ذکر گفتن، به همان اذکار عامی که در بیانات دینی و روایی ما از طریق اهل بیت (علیهم السلام) رسیده، مانند اذکاری که در کتاب هایی مثل مفاتیح الجنان و ثواب الأعمال شیخ صدوق وارد شده، و اذکار ایام هفته، اکتفا کنید.

سلام

چرا اذکار باید با مشاوره استاد گفته بشه. اصلا این چه اذکاری است که فقط با اجازه استاد باعث تقرب انسان به خداوند میشه.

تا اونجایی که فهمیدم بهترین ذکرها همون ذکر صلوات هست . حالا چه ذکرهایی بالاتر از صلوات بر پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و خاندان پاکش وجود داره که موثرتر هست و باید در شرایط خاصی گفته شود؟

اصلا این اذکار از کجا آمده و چرا باید مقدم بر اذکاری همچون صلوات و استغفار و نمونه های که در مفاتیح وجود دارد باشد؟

ممنون .

سبحان ا;987899 نوشت:
سلام

چرا اذکار باید با مشاوره استاد گفته بشه. اصلا این چه اذکاری است که فقط با اجازه استاد باعث تقرب انسان به خداوند میشه.

تا اونجایی که فهمیدم بهترین ذکرها همون ذکر صلوات هست . حالا چه ذکرهایی بالاتر از صلوات بر پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله و خاندان پاکش وجود داره که موثرتر هست و باید در شرایط خاصی گفته شود؟

اصلا این اذکار از کجا آمده و چرا باید مقدم بر اذکاری همچون صلوات و استغفار و نمونه های که در مفاتیح وجود دارد باشد؟

ممنون .

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید

همانطوریکه هیچ انسانی از حیث ظاهر شبیه دیگری نیست حتی دوقلوها که حداقل در بند انگشت از هم ممتاز می شوند واثر انگشت هر انسانی مختص به همان انسان است
هیچ انسانی از حیث باطن هم شبیه دیگری نیست وباطن افراد هم با یکدیگر فرق می کند
لذا در مسیر سیر وسلوک،که سالک در خدمت استاد کامل و مکملی قرار می گیرد که باطن افراد را می خواند،و مطابق باطن خاص،دستور العمل می دهد ،دیده می شود که دو شاگرد با هم مسیر سیر وسلوک را در خدمت یک پیر طریق شروع می کنند ،ولی دستور العملهای هر یک ،با هم تفاوت می کند ، چون باطن هایشان باهم فرق می کند.
مانند اینکه دو نفر هستند،که هردو سرما خورده اند وگلویشان درد می کند ،وقتی این دو شخص خدمت پزشک می روند ،آقای دکتر به یکی پنی سیلین فقط تجویز می کند وبه دیگری کپسول،با اینکه هردو سر ما خورده اند،چرا؟
چون یکی از این افراد علاوه بر سرما خوردگی، مشکل زخم معده دارد لذا داروی کپسول برای او مفید نیست وباید پنی سیلین مصرف کند ولی دیگری مشکل زخم معده را ندارد لذا فقط باید کپسول مصرف کند
پس اگر یک خضر راهی دستورالعملی را به یکی از شاگردانش داد،و او عمل کرد و نتیجه گرفت، ما نباید توقع داشته باشیم که آن دستور العمل را انجام دهیم و همان نتیجه را بگیریم، چون این دستورالعمل با تعداد خاص خود مختص این باطن بود و چه بسا برای باطن خاص ما مفید واقع نشود.
البته دستوراتی که استاد عملی در مسیر سیر وسلوک می دهد
الف: منشاء روایی دارد مانند ذکر(یا هو یامن هو لا هو الا هو)که حضرت امیر علی علیه السلام
در جنگ بدر برسر زبان داشت وپیامبر صلی الله علیه واله وسلم اطلاق اسم اعظم را بر این ذکر فرمودند(1 واین ذکر به شاگرد طبق باطن خاص آن شاگرد ممکن است داده شود
و یا مانند این بیان شریفی که حضرت علامه حسن زاده آملی فرموده اند آیه سخره (55تا57)سوره اعراف در صفا قلب واطمینان نفس ونفی خواطر وازاله شک ووساوس به عدد سبعین (70)مر نفوس مستعده را در تربیت ایقان است ودستور آن از حضرت وصی علیه السلام عین برهانست واحادیث متعددی را در این زمینه بیان فرموده اند(2 ومانند این نوع دستورات.....

ب:دستورات استاد سینه به سینه رسیده اسیت که البته سلیقه ای هم نیست بلکه بر اساس تعداد اعداد حروف است
مانند اینکه عدد ذکر یاشافی 391 است
و یا حضرت علامه حسن زاده آملی فرموده اند ای عزیز در حال قبض ذکر (یاباسط)به عدداسم(قابض)903 بسیار نافع است که بسط می آورد.....(3)
یا در بیانی پیامبر اسلام (صلی الله علیه واله وسلم) فرمودند در قبرستان سوره توحید را 11بار بخوانید که عدد هو است
ویا ذکر یا کاشف الکرب عن وجه الحسین....133 بار که تعداد حروف عباس است
پی نوشت
1-صافی در شرح کافی ملا خلیل قزوینی ج2 ص 263
2-هزار ویک نکته نکته 978
3-انسان در عرف عرفان ص36

کافی;987902 نوشت:
ب:دستورات استاد سینه به سینه رسیده اسیت که البته سلیقه ای هم نیست بلکه بر اساس تعداد اعداد حروف است
مانند اینکه عدد ذکر یاشافی 391 است
و یا حضرت علامه حسن زاده آملی فرموده اند ای عزیز در حال قبض ذکر (یاباسط)به عدداسم(قابض)903 بسیار نافع است که بسط می آورد.....(3)و
یا در بیانی پیامبر اسلام صلی الله علیه واله وسلم فرمودند در قبزستان سوره توحید را 11بار بخوانید که عدد هو است
ویا ذکر یا کاشف الکرب عن وجه الحسین....133 بار که تعداد حروف عباس است

سلام

اگر زحمتی نیست ادرس احادیث این اذکار را بیان بفرمایید

با تشکر

قدیما;987903 نوشت:
سلام

اگر زحمتی نیست ادرس احادیث این اذکار را بیان بفرمایید

با تشکر

باسمه تعالی
در پی نوشت، آدرس ها را ذکر نمودم.

کافی;987909 نوشت:
باسمه تعالی
در پی نوشت، آدرس ها را ذکر نمودم.

سلام

دوست عزیز انسان در عرف عرفان نوشته اقای حسن زاده املی است که همین الان زنده هستند.اقای حسن زاده یا باید از یک کتاب متقدم نقل کرده باشد یا با واسطه راویان از معصوم که تعداد این راویان برای اینکه متصل به معصوم شود با توجه به فاصله 1200 ساله ایشان از معصوم حدود 300 راوی می شود.

قدیما;987914 نوشت:
سلام

دوست عزیز انسان در عرف عرفان نوشته اقای حسن زاده املی است که همین الان زنده هستند.اقای حسن زاده یا باید از یک کتاب متقدم نقل کرده باشد یا با واسطه راویان از معصوم که تعداد این راویان برای اینکه متصل به معصوم شود با توجه به فاصله 1200 ساله ایشان از معصوم حدود 300 راوی می شود.

باسمه تعالی
علیکم السلام
خب مشکل کجاست؟

کافی;987902 نوشت:
باسمه تعالی

الف: منشاء روایی دارد مانند ذکر(یا هو یامن هو لا هو الا هو)که حضرت امیر علی علیه السلام
در جنگ بدر برسر زبان داشت

منبع لطفا؟؟

mohammadz;987922 نوشت:
منبع لطفا؟؟

باسمه تعالی
ابن بابويه، محمد بن على‏، التوحيد( للصدوق)، ص 89، جامعه مدرسين‏، ايران؛ قم‏، 1398 ق‏

[=Traditional Arabic]

باسمه تعالی
لطفا از مباحثی که از موضوع تاپیک خارج است، خود داری فرمایید.

اگر کسی بر خلاف گفته اقای حسن زاده املی به جای 903 بار، 904 بار بگوید "یا باسط" یا به جای 225 بار "یا طیهار یا طیهور" 224 بار بگوید چه عوارضی دارد؟

کاملا مربوط به موضوع

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب استاد،بعد مثلا اشکال نداره ذکر استغفار و صلوات رو ۱۰۰بار تو یه مکان خاص و فقط به یک نیت گفت؟آخه چند تاپیک در این مورد دیده بودم که مشکل بعضیا تو ذکر اینه که فقط به یک نیت خاص،تعدار خاص و مکان خاص میگن

بسم الله الرحمن الرحیم
دوست عزیز،اینجانب حقیر از معلم دینی مون شنیده بودم که عدد ذکر مثل شماره تلفنه،کم بزنی نمی گیره یا یه شماره زیادتر بزنی بازم نمیگیره،ولی راجب عوارضش رو نمیدونم،ولی آنچه که قطعی میاد اینه که این ذکر ها عوارض ندارن،شرایطی دارن که ما اونا رو نمیدونیم و به خاطر همینه که هر کسی نباید خود سرانه اقدام به اذکار خاص کنه

کافی;987926 نوشت:
باسمه تعالی
ابن بابويه، محمد بن على‏، التوحيد( للصدوق)، ص 89، جامعه مدرسين‏، ايران؛ قم‏، 1398 ق‏

در این منبع گفته نشده است که حضرت علی در جنگ بدر ذکر "یا هو یامن هو لا هو الا هو" می گفته اند . لطفا منبع رو بازبینی کنید. منتظر ذکر منبع صحیح برای ادعایی که مطرح کردید هستم.

بسم الله الرحمن الرحیم
کتاب گنج های معنوی،رضا جاهد

قدیما;987930 نوشت:
اگر کسی بر خلاف گفته اقای حسن زاده املی به جای 903 بار، 904 بار بگوید "یا باسط" یا به جای 225 بار "یا طیهار یا طیهور" 224 بار بگوید چه عوارضی دارد؟

کاملا مربوط به موضوع

باسمه تعالی
حداقل عوارض آن این است که انسان علی رغم زحمتی که می کشد، به آن خواسته خود نمی رسد. مانند این که یک کلید برای آن که قفلی را باز کند، دارای دندانه هایی حساب شده است، حال اگر این دندانه کم و زیاد شود، طبیعی است که آن قفل باز نمی شود.
ِلذا امام صادق (علیه السلام) در دعای غریق که در مورد عاقبت بخیری است می فرمایند: «يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ‏ قَلْبِي‏ عَلَى‏ دِينِكَ‏ »
اما روای می گوید بنده این گونه گفتم: يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ثَبِّتْ‏ قَلْبِي‏ عَلَى‏ دِينِكَ‏
و حضرت فرمودند که إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُقَلِّبُ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ هستند ولکن تو، دعا را همان گونه که گفتم بگو یعنی يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ‏ قَلْبِي‏ عَلَى‏ دِينِكَ‏.» [1]
پس برای این که به آن هدف خاص برسیم، نباید کم و زیاد کرد.

[=Traditional Arabic] [=Traditional Arabic]

mohammadz;987937 نوشت:
در این منبع گفته نشده است که حضرت علی در جنگ بدر ذکر "یا هو یامن هو لا هو الا هو" می گفته اند . لطفا منبع رو بازبینی کنید. منتظر ذکر منبع صحیح برای ادعایی که مطرح کردید هستم.

نوکر خداوندبسم الله الرحمن الرحیم
کتاب گنج های معنوی،رضا جاهد

قدیما;987930 نوشت:

کاملا مربوط به موضوع

باسمه تعالی
حداقل عوارض آن این است که انسان علی رغم زحمتی که می کشد، به آن خواسته خود نمی رسد. مانند این که یک کلید برای آن که قفلی را باز کند، دارای دندانه هایی حساب شده است، حال اگر این دندانه کم و زیاد شود، طبیعی است که آن قفل باز نمی شود.
ِلذا امام صادق (علیه السلام) در دعای غریق که در مورد عاقبت بخیری است می فرمایند: «يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ‏ قَلْبِي‏ عَلَى‏ دِينِكَ‏ »
اما روای می گوید بنده این گونه گفتم: يَا اللَّهُ يَا رَحْمَانُ يَا رَحِيمُ يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ثَبِّتْ‏ قَلْبِي‏ عَلَى‏ دِينِكَ‏
و حضرت فرمودند که إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مُقَلِّبُ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ هستند ولکن تو، دعا را همان گونه که گفتم بگو یعنی يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ‏ قَلْبِي‏ عَلَى‏ دِينِكَ‏.» [1]
پس برای این که به آن هدف خاص برسیم، نباید کم و زیاد کرد.

[=Traditional Arabic]

نوکر خداوند;987932 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب استاد،بعد مثلا اشکال نداره ذکر استغفار و صلوات رو ۱۰۰بار تو یه مکان خاص و فقط به یک نیت گفت؟آخه چند تاپیک در این مورد دیده بودم که مشکل بعضیا تو ذکر اینه که فقط به یک نیت خاص،تعدار خاص و مکان خاص میگن

باسمه تعالی
اگر مقید به قیدی نشده باشد و به طور عام توصیه شده باشد، مشکلی ندارد.

mohammadz;987937 نوشت:

باسمه تعالی
پس لازم شد متن روایت را بیاورم
«
[=Traditional Arabic]رَأَيْتُ الْخَضِرَ ع فِي الْمَنَامِ قَبْلَ بَدْرٍ بِلَيْلَةٍ فَقُلْتُ لَهُ عَلِّمْنِي شَيْئاً أُنْصَرْ بِهِ عَلَى الْأَعْدَاءِ فَقَالَ قُلْ يَا هُوَ يَا مَنْ لَا هُوَ إِلَّا هُوَ فَلَمَّا أَصْبَحْتُ قَصَصْتُهَا عَلَى رَسُولِ اللَّهِ ص فَقَالَ لِي يَا عَلِيُّ عُلِّمْتَ‏ الِاسْمَ‏ الْأَعْظَمَ‏
[=Traditional Arabic]فَكَانَ عَلَى لِسَانِي يَوْمَ بَدْرٍ [=Traditional Arabic]

کافی;987944 نوشت:
باسمه تعالی
اگر مقید به قیدی نشده باشد و به طور عام توصیه شده باشد، مشکلی ندارد.

باسمه تعالی

یعنی چی مقید به قیدی؟

نوکر خداوند;987946 نوشت:
یعنی چی مقید به قیدی؟

یعنی اینکه گفته نشده باشد، در زمان خاص، یا مکان خاص

سلام علیکم

اهل اذکار و اهل انکار خیلی تند صحبت میکنند و بد اخلاقند . کلاس اخلاق ظاهرا لازم تر است . بد اخلاق که به جایی نمیرسه .
صد رحمت به من تند زبان !

نوکر خداوند;987932 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام

استغفار و صلوات صد بار به نیت خاص مثلا رزق و در مکان خاص مثلا اتاق شخص هیچ اشکالی ندارد

اما سایر اذکار باید بررسی شود چون دستورات در کتب و اینترنت ناقص است و برای عموم نیست. ممکن دستور احضار و.... باشد! و در این موارد مقدمات ضروری را نمیگویند چون اهل این علوم آنرا بلد است و میداند!

قدیما;987901 نوشت:
سلام علیکم

یک دکانی برای جذب مرید.
اقای حسن زاده املی:225 بار در شب قدر بیست و سوم در سجده بگویید یا طُهر یا طاهِر یا طهور یا طَیهور یا طَیهار :-o

قدیما;987903 نوشت:
سلام اگر زحمتی نیست ادرس احادیث این اذکار را بیان بفرمایید

با تشکر

نه علوم غریبه بلدی نه عرفان اسلامی! نه عربی بلدی و...! بعد آمدی مثل تاپیکهای دیگت یه مشت حرف مفت میزنی!

یا طاهر یا طَیهُور

یا قائم یا قَیُّوم

یاد دائم یا دَیّوم

پرسش:
بنده هر وقت ناراحت می شدم ۱۰۰بار ذکر یونسیه می گفتم یا بعضی اوقات ۱۰۰بار تهلیل(۱بار هم ۴۰۰بار گفته بودم)،۱۰۰بار هم (حوقله)گفتم[بدون اذن استاد]،الان به مدت چند ماه است که یک حس وسوسه دارم به این نحو که هر وقت شبهه ای پیش میاد، وقتی به جوابش می رسم، مجددا برایم تکرار می شود یا مثلا نکند فلان چیز شرک باشد؟ خواهشا دستورالعملی بفرمایید

سوال دوم این است که بنده ۱۰۰صلوات هر روز میگویم،می خواستم بدانم آیا صلوات عوارض ندارد که به تعداد خاص گفته بشود؟
پاسخ:

اگر موتور پر قدرت هواپیمای جت را به عنوان نیروی پیش برنده به یک اتومبیل ببندند چه رخ می دهد؟ این اتومبیل هرگز سالم به مقصد نمی رسد . این به مقصد نرسیدن از موتور جت نبوده است . باید موتور متناسب با این وسیله تعبیه می شد اینجا مقصر راننده است . اگر این راننده با متخصص مشورت می کرد مشکلی پیش نمی آمد و به سلامت اگر چه دیرتر به مقصد می رسید.
ثانیا: به این افکاری که به ذهنتان می آید، توجه نکنید. هر گاه این افکار به ذهن روی می آورد، سریعا با تغییر مکان، صحبت کردن با کسی، خود را به کاری مشغول کردن، و... انصراف ذهنی ایجاد کنید و آن افکار را از ذهن خارج کنید.
یک مدتی که به آن افکار توجه نکنید، از ذهن شما خارج خواهند شد.
ثالثا: صلوات از اذکار عام است و عوارض ندارد.

موضوع قفل شده است