جمع بندی درآمد کلان پزشکان چگونه توجیه می شود؟

تب‌های اولیه

78 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درآمد کلان پزشکان چگونه توجیه می شود؟

سلام. سوال من به درامدهای نجومی پزشکان مربوط است. همانطور که مستحضرید پزشکان متخصص جامعه امروز، درامدهای خیلی بالاتری از نرم جامعه دارند و اکثریت همه ثروتشان را هم برای خودشان نگه میدارند، زیرا ادعا دارند که سالهای زیادی درسهای سخت خوانده اند و سختی کشیده اند پس این میزان درامد، حقشان است. البته این تفسیر هم ازنظر من خیلی قابل قبول نیست چون سختی کشیدن تنها در درس خواندن زیاد خلاصه نمیشود و ممکن است کسی از نظر تحصیلات سختی نکشیده باشد ولی در جنبه های دیگر زندگی سختی کشیده باشد، و او هم ادعا کند زندگی مرفه حق اوست.

پزشکان متخصص آشنایی که اطرافم هستند، ویلاها و خانه های آنچنانی دارند و وقتی آدم فکر میکند نمیشود واقعا از انها انتظار داشت یک خانه و ماشین ساده داشته باشند. ولی، حدیث داریم هرخانه اضافه ای که در این دنیا بسازید، به همان مقدار یک خانه در جهنم ساخته میشود. خب، این مسائل همه با هم چگونه توجیه میشود

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بدیع

عارفه محمدی;986938 نوشت:
سلام. سوال من به درامدهای نجومی پزشکان مربوط است. همانطور که مستحضرید پزشکان متخصص جامعه امروز، درامدهای خیلی بالاتری از نرم جامعه دارند و اکثریت همه ثروتشان را هم برای خودشان نگه میدارند، زیرا ادعا دارند که سالهای زیادی درسهای سخت خوانده اند و سختی کشیده اند پس این میزان درامد، حقشان است. البته این تفسیر هم ازنظر من خیلی قابل قبول نیست چون سختی کشیدن تنها در درس خواندن زیاد خلاصه نمیشود و ممکن است کسی از نظر تحصیلات سختی نکشیده باشد ولی در جنبه های دیگر زندگی سختی کشیده باشد، و او هم ادعا کند زندگی مرفه حق اوست.

پزشکان متخصص آشنایی که اطرافم هستند، ویلاها و خانه های آنچنانی دارند و وقتی آدم فکر میکند نمیشود واقعا از انها انتظار داشت یک خانه و ماشین ساده داشته باشند. ولی، حدیث داریم هرخانه اضافه ای که در این دنیا بسازید، به همان مقدار یک خانه در جهنم ساخته میشود. خب، این مسائل همه با هم چگونه توجیه میشود

با سلام خدمت شما و دوستان همراه

قبل از ورود در بحث جا دارد از پزشکان متعهد کشور که به این حرفه به عنوان عبادت خدا و خدمت به خلق خدا نگاه میکنند تشکر کنم. قطعا نمی توان همه پزشکان را در رعایت الزامات اخلاقی و شرعی این حرفه مورد نقد قرار داد همانطوری که همه را نیز نمی توان تایید نمود. از نظر میزان درآمد نیز اختلاف فاحشی در میان آنها وجود دارد و باز آنچه گفته شد شامل حال همه نمی شود. برخی فعالیت های پزشکی مثل فعالیت در سازمان هلال احمر و یا انتقال خون وجود دارد که علیرغم حساسیت و اهمیت درآمد بالایی نسبت به پزشک بیمارستان و یا مطب ندارد.

در آمد بالای پزشکان از چند جهت قابل بررسی است که به تدریج و مرور زمان به آنها خواهیم پرداخت:

1. اختصاص بخش مهمی از بودجه کشور به خود
با توجه به محدودیت منابع مالی کشور توزیع عادلانه بودجه در همه بخش ها و در نظر گرفتن اولویتها یک ضرورت است. با این وصف اجرای طرح پرهزینه سلامت که دستمزد بالای پزشکان در آن لحاظ شده است به کمبود منابع در بخش های دیگر منجر میشود.

2. اختلاف طبقاتی و آثار اجتماعی
هر کسی ممکن است در زندگی با مشکلاتی روبرو شود. اما میزان مقاومت فرد در برابر مشکلات بستگی به عوامل گوناگونی دارد که یکی از آنها عمومی بودن یا نبودن آن مشکل است. تجربه نشان داده است که مشکلات عمومی و بلاهای همگانی بهتر توسط افراد مدیریت و تحمل میشود. مثلا در یک زلزله ممکن است صدها نفر کشته و هزاران خانه خراب شود. اما فرد آسیب دیده خود را در این مصیبت تنها نمی بیند و همدردی با دیگران تحمل مشکل را برای او آسان تر میکند. فقر نیز یک آسیب اجتماعی است. اما اختلاف طبقاتی تحمل آن را برای فقیر تلخ تر می کند. افراد ثروتمندی که نه تنها حق فقرا را از اموال خود نمی دهند بلکه با جلوه گری و رفاه زدگی آنها را آزرده تر میکنند. چنین تمایزی باعث حسرت، حسادت، افسردگی و ... در طبقات پایین میشود.

عارفه محمدی;986938 نوشت:

سلام علیکم و رحمه

عارفه محمدی;986938 نوشت:

حدیث داریم هرخانه اضافه ای که در این دنیا بسازید، به همان مقدار یک خانه در جهنم ساخته میشود. خب، این مسائل همه با هم چگونه توجیه میشود

چقدر کار خطرناکی رو مرتکب میشوید
اینکه کتاب حدیث برداریم و باز کنیم و هر حدیث با هر متنی دیدیم بخواهیم اون رو قبول کنیم و تکلیف دیگران رو باهاش مشخص کنیم(دکتر دارای خانه اضافی در جهنم ساکن است!)
به نفس خودتون میسپارم که آیا صحیح است چنین برخورد کردن؟
برای به جواب رسیدن هم این کار رو انجام بده:
شما ببین اون حدیث مثلا صحیح و قابل استناد هست یا نه؟
اگر هست ببین( مقام بیان )حدیث و امام یا پیامبر چیه؟ معصوم چی میخواد بگه؟منظورش چیه؟ یا با مسلمان دینی ببین میتونی متن رو توجیه کنی؟ مثلا شاید منظور کسی است که حقوق شرعی اموال خود را نمی دهد با انفاق و صدقه نمی دهد.

نه اینکه چون دو تا خونه داره جهنمی است! چون آیا دو تا خانه داشتن کجای دین گناه دانسته شده؟

بدیع;987364 نوشت:
با سلام خدمت شما و دوستان همراه

با این وصف اجرای طرح پرهزینه سلامت که دستمزد بالای پزشکان در آن لحاظ شده است به کمبود منابع در بخش های دیگر منجر میشود.

البته در نظر باید داشت که پر هزینه بودن طرح سلامت آن هم به خاطر دستمزد بالای پزشکان لزوما به معنای ایجاد مشکل از سوی پزشکان نیست، باید دید که آیا دستمزد آنها با رعایت شان و حقوق آنها لحاظ شده و در عین حال از بودجه سایر دسنگاه ها کم شده یا نه،

حقوق بالا و مناسب هر چند حق پزشک است ولی خب آن هم حد و حدود دارد.

[SPOILER][/SPOILER][SPOILER][/SPOILER]سلام.
می دونید مشکل کجاست ؟ مشکل از جهان سومی بودنه و ادعا هم داریم.
کشور ما کشور مهندسی و تولید کننده نیست و اصلا زیرساخت تولیدی ندارد.همه یا وارد کننده اند یا مصرف کننده یا پزشک.
لینک زیر رو بازکنید تفاوت حقوق مهندس و پزشک رو در ایران و جهان می بینید.ببینید بیشترین حقوق پزشک رو کدوم کشورها دارند.

[SPOILER]
http://www.alef.ir/news/3961113127.html
[/SPOILER]
شما به اون پزشکان محترم عرض کنید که شما که پز درس خوندن رو می دید چی کار کردید دقیقا ؟ یک مشت اختراع و کشفیات دانشمندان دیگه رو حفظ کردید. الان مهندسین کشورمون که رفتن دانشگاه درس نخوندن و حمالی کردن ؟؟
وقتی چیزی درست سرجاش نباشه عاقبت همین میشه که وزیر پورشه سوار خواهیم داشت.
[SPOILER]
مهران مدیری سریال در حاشیه را در وصف پزشکان تولید کرد دیدید که چه آشوبی به پا شد.

[/SPOILER]

عارفه محمدی;986938 نوشت:

3. اقتضائات شرع و اخلاق
برای فهم بهتر آیات و روایاتی که در این زمینه وجود دارد باید میان تولید و مصرف تفاوت قائل شد. صرف درآمد بالا داشتن اگر از راه حلال باشد مذموم نیست. در کار و تولید محدودیت وجود ندارد همانطوری که در سیره معصومین(علیهم السلام) شاهد آن هستیم. امیر المومنین(علیه السلام) نخلستان های زیادی را با دستان مبارک خود به ثمر نشاند و به شدت کار میکرد. اما از آن طرف در مصرف به شدت قناعت و زهد داشت. آنچه به طور ویژه پای شرع و اخلاق را به مسئله باز میکند بحث مصرف و میزان و مقدار آن است. اصولا اسراف به عنوان یک رذیله اخلاقی در مصرف معنا و مفهوم پیدا میکند نه در تولید. اما روایتی که در ذهن داشتید به طور دقیق به این مضامین وارد شده است:

امام صادق(علیه السلام) میفرمایند:
کُلُّ بِنَاءٍ لَیْسَ بِکَفَافٍ فَهُوَ وَبَالٌ عَلَی صَاحِبِهِ یَوْمَ الْقِیَامَة. هر ساختمانی که به مقدار کفایت و نیاز نباشد روز قیامت، وبال صاحبش خواهد بود.(1)

همچنین در روایت دیگری میفرمایند:
مَنْ‏ بَنَى‏ فَوْقَ‏ مَا يَسْكُنُهُ كُلِّفَ حَمْلَهُ يَوْمَ الْقِيَامَة. هر کسی بیشتر از مقداری که برای سکونت نیاز دارد، بسازد در روز قيامت وادار شود كه آن را به دوش كشد.(2)

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) میفرمایند:
کل بِنَاءٍ يُبْنَى‏ وَبَالٌ‏ عَلَى صَاحِبِهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِلَّا مَا لَا بُدَّ مِنْهُ. هر بنائی در روز قیامت وبال صاحبش است مگر بنائی که به آن نیاز است.(3)

اصولا اسلام با هر گونه احتکار منابع و انباشت ثروت بدون اینکه نه صاحبش از آن بهره برد و نه دیگران، مخالف است.

پی نوشت ها:

1. الکافی، ج6، ص531.
  2. مكارم الأخلاق، ص127.
  3. وسائل الشيعة، ج‏5، ص338.

عارفه محمدی;986938 نوشت:
سوال من به درامدهای نجومی پزشکان مربوط است. همانطور که مستحضرید پزشکان متخصص جامعه امروز، درامدهای خیلی بالاتری از نرم جامعه دارند و اکثریت همه ثروتشان را هم برای خودشان نگه میدارند،

درود

چند پرسش منم ازشما این است اگر مراد شما در آمد و کسب پول است

چرا تنها روی پزشگان تمرکز کرده اید ؟

چرا بازاریان را نمی گویید چرا مدیران ادارات را نمی گویید چرا رانت خواران را نمی گویید چرا فوتبالیست ها را نمی گویید چرا کار چاق کن ها را نمی گویید ؟

به فروشگاههای لوازم خانگی سر بزنید به موبایل فروشی ها سر بزنید به تاجران بیسواد سر بزنید که چگونه با کمترین زحمات کشیده شده پول را با چند تلفن و واسطه بازی پارو می کنند

نخست اینکه بیش از 90 درسد پزشکان زندگی متوسطی دارند تنها کمتر از ده درسد هستند که زندگی آنچنانی دارند
که این نسبت ده - نود در همه مشاغل ممکن است وجود داشته باشد و ویژه ی پزشکان نیست

پزشگان کار تخصصی انجام می دهند و دقیقن شاغل در کاری هستند که برای آن زحمت و تلاش کرده و تخصص آن کار را گرفته اند و مزد کار تخصصی و به حق خود را می گیرند

بسیاری از مفت خوران نجومی هستند که با رانت و رابطه بازی در شغلی نصب یا وارد شده اند که اصلن شایسته ی آن نیستند و تخصص آن کار را ندارند چرا که اگر شایستگی آن را داشتند در کشور ما این همه نابسامانی های اقتصادی و اختلاس نبود

از سوی دیگر توانایی تشخیصی درمانی پزشکان ایران در حد استانداردهای برتر جهانی است و این نشانگر شایستگی شغلی انان است و پولی هم که می گیرند شایسته ی آن هستند

ولی شور بختانه در دیگر مناصب و مشاغل مهم با وجود هزینه ها و رانت های فراوان از بیت المال هنوز در قعر جدول رده بندی جهانی هستیم

چرا ؟

چگونه کمتر اتفاق می افتد که در ایران شایستگان را بکار بگمارند بلکه یک سری شاخص های فسیلی و پوسیده را ملاک انتصاب کرده اند و رابطه و ریاکاری نیز حرف اول را می زند

دکترنادرنوری;987644 نوشت:
درود

چرا بازاریان را نمی گویید چرا مدیران ادارات را نمی گویید چرا رانت خواران را نمی گویید چرا فوتبالیست ها را نمی گویید چرا کار چاق کن ها را نمی گویید ؟

به فروشگاههای لوازم خانگی سر بزنید به موبایل فروشی ها سر بزنید به تاجران بیسواد سر بزنید که چگونه با کمترین زحمات کشیده شده پول را با چند تلفن و واسطه بازی پارو می کنند

نخست اینکه بیش از 90 درسد پزشکان زندگی متوسطی دارند تنها کمتر از ده درسد هستند که زندگی آنچنانی دارند

پزشگان کار تخصصی انجام می دهند و دقیقن شاغل در کاری هستند که برای آن زحمت و تلاش کرده و تخصص آن کار را گرفته اند و مزد کار تخصصی و به حق خود را می گیرند

بسیاری از مفت خوران نجومی هستند که با رانت و رابطه بازی در شغلی نصب یا وارد شده اند که اصلن شایسته ی آن نیستند و تخصص آن کار را ندارند چرا که اگر شایستگی آن را داشتند در کشور ما این همه نابسامانی های اقتصادی و اختلاس نبود

از سوی دیگر توانایی تشخیصی درمانی پزشکان ایران در حد استانداردهای برتر جهانی است و این نشانگر شایستگی شغلی انان است و پولی هم که می گیرند شایسته ی آن هستند

ولی شور بختانه در دیگر مناصب و مشاغل مهم با وجود هزینه ها و رانت های فراوان از بیت المال هنوز در قعر جدول رده بندی جهانی هستیم

چرا ؟

چگونه کمتر اتفاق می افتد که در ایران شایستگان را بکار بگمارند بلکه یک سری شاخص های فسیلی و پوسیده را ملاک انتصاب کرده اند و رابطه و ریاکاری نیز حرف اول را می زند

سلام و عرض ادب

تفاوت یک پزشک با دلال این هست که:

اولا پزشک قسم خورده برای انسانیت کار کنه نه پول !!!!
اما دلال چنین قسمی نخورده !

دوما مردم می تونن گوشی نخرن ، یا لوازم خونگی لوکس نخرن
اما نمیتونن دکتر نرن و خودشون رو درمان نکنن !!!!!

سوما دلال سرمایه می زاره وقت میزاره فکر میزاره سر هزار نفر کلاه میزاره !!!!!
اما دکتر یه نگاه هم بهت نمی کنه ویزیت میکنه میگه برو اینارو انجام بده
دوباره بیا پول ویزیت بده نگات کنم !!!!!!
اسمش اینه که نون حلال داره درمیاره !!!!

در ضمن کدوم مدیر دولتی 180-190 تومن در ماه درآمد داره که اکثریت پزشکان مثلا متخصص دارن !!!

صحبت از آمار جهانی شد

یه مهندس که کلی هم در س خونده و زحمت کشیده در ایران یک هفتممیانگین جهانی درآمد داره
و یک دکتر متخصص 7 برابر میانگین جهانی در ایران در آمد داره !!!!!

فقط چون ملت همیشه در صحنه ایران مرض دارن و دکتر ها زیر نظر دکترها نظارت می شن !!!!!! نه زیر نظر ناظر ها !!!!

بدون شک هیچ کس همکارش رو ول نمیکنه طرف مردم رو بگیره !!!!!

جالب اینجاست کلی ازت پول می گیرن بعد امضاء هم میگیرن که اگر مردی گردن خودت !!!!!!

خب یا پول رو نگیر اگه طرف مرد

یا مرگ طرف رو گردن بگیر

هم خدا و هم خرما که نمی شه !!!!

هم پولو از طرف می گیرن هم میزنن می کشنش !!!

بعد می گن خودش مرد ،ما کاری نکردیم !!!

خب اگه کاری نکردی اون پولی که گرفتی چی بود !!!

یه وسیله رو می بری تعمیرگاه اگه درست نشه دیگه ازت پول نمی گیره !!!

بعد چطوری یه آدم رو با این همه ادعا میزنن می کشن
هم پولش رو می گیرن
هم از زیر بار مسئولیت شونه خالی میکنن !!!!

طرف رو تخت بیمارستان خوابیده دکتر کنارش وایساده عوض این که امید بده میگه کارش تمومه !!!!
خب این بدبخت رو اگه امیدی هم داشت نابود کردی داغونش کردی !!!!

سلام من تو این تاپیک کاری با مهارت یا تبحر یه پزشک ندارم.

اما شاید تعجب کنین اگر بدونین پزشکی ثروتمندترین شغل ها نیستن بلکه پزشک زیبایی و دندانپزشکی وضعیتشون بهتره و بعد پوست... اگر سرچ و تحقیق کنین میبینین پردرآمدترین شغل پزشکی نیست...
از طرفی یک دانشجوی پزشکی از همون اول تا پایان ۷ سال چندین بار از فیلتر باید رد بشه . ۷ سال درس های سنگین از گروه های عمومی و بعد تخصصی تحمل میکنه تابستونا هم کارهای عملی داره. کشیک و شیفت در انواع بخش ها رو میگذرونه بعد از ۷ سال ۲ سال هم طرح در نقاط دور داره اگر بخواد تخصصی قبول بشه طرحش دوبرابره ... پزشک ها زمانی به پول میرسن که کلی سختی و .. تحمل کردن نتونستن مثل بقیه زود ازدواج کنن و وضع مالیشون و خوب کنن و وقتی میشن متخصص احتمالا سی و خورده ای سال سن دارن.. در حالیکه میبینم نمونه ی دیگه اش ممکنه اصلا درسی نخونده و بازاریه و تونسته زود صاحب زن و بچه بشه و وضع مالیش هم بالاست... بنابراین پزشک سعی میکنه کمبود و زحمات اون سالها رو جبران کنه.
روابط بین مردم و پزشک ها هم خوب نیست.
در ضمن فقط پزشکی نیست که ویزیتش گرونه شما یه دعانویس و توی اینترنت سرچ کنین از ویزیت یه پزشک بیشتره.

البته درآمد پزشک ها متوسط به بالاست اما اونطور که شروع کننده تاپیک گفتن نیست. و بعضی هاشون ثروتمندن

جایگاه اجتماعی و درآمد هر شغل در یک جامعه متاثر از فرهنگ آن جامعه است. در جوامع پیشرفته شغل هایی که در حوزه پیشگیری فعالیت دارند و به امور بنیادی و زیربنایی می پردازند از اهمیت و درآمد بیشتری برخوردار هستند و لو اینکه اثرات مثبت آنها در دراز مدت پدیدار شود. چرا که نگاه کلان و آینده نگری مردم و مسئولین باعث میشود اهمیت چنین فعالیت هایی مسجل و قطعی دانسته شود.

اما در مقابل نگاه های سطحی و مقطعی، افراد را به سمت اهمیت دادن به نیاز های عاجل و فوری سوق میدهد. در چنین جوامعی شغل هایی که در زمینه آموزش و فرهنگ فعالیت میکنند از کمترین درآمد و اهمیت برخوردار هستند و اصولا چون نقش آنها در دراز مدت پدیدار میشود، دیده نمی شوند. مثلا اگر یک معلم اطلاعات دانش آموزان خود را در زمینه پیشگیری از بیماری بالا ببرد و یا طرز نشستن و مطالعه صحیح را برای مبتلا نشدن به دیسک و ... آموزش دهد کار مهمی انجام نداده است. اما اگر همین دانش آموز به دیسک و یا بیماری دیگری مبتلا شود برای درمان او بیشترین هزینه می شود. هزینه ای که اصولا یک هزینه قابل پیشگیری و از دست رفته محسوب میشود.

همچنین اگر یک عالم دینی و یا فعال فرهنگی با فعالیت فرهنگی و تربیت دینی، سطح بزهکاری را در جامعه هدف خود پایین بیاورد کار او چندان مورد توجه قرار نمیگیرد و حمایتی دریافت نمی کند. اما اگر بزهکاری صورت بگیرد و به اختلاف حقوقی و قضائی کشیده شود بیشتری هزینه برای دادرسی در شغل های مرتبط (وکالت، قضاوت و .... ) انجام میشود.

عبد الرحمن سُلـّمی در مدینه معلم قرآن بود و به کودکان قرآن می‌آموخت. امام حسین (علیه السلام) یکی از فرزندان خویش را پیش او فرستاد تا قرآن بیاموزد. معلم، قرائت سوره حمد را به کودک آموخت. هنگامی که کودک به نزد سید الشهدا(علیه السلام) آمد و سوره حمد را که آموخته بود، برای پدر قرائت نمود، امام (علیه السلام) معلم را احضار کرد و دستور داد تا در حضور جمعیت، هزار دینار (سکه طلا) و هزار حُـلـّه (پارچه گرانبها) به عنوان جایزه به او دادند. اما امام حسین (علیه السلام) به این دو جایزه کلان اکتفا نکرد و آنگونه که نقل گردیده است، دستور داد تا دهان معلم را پر از درّ و جواهر کردند.

مردم تعجب کنان می‌پرسیدند: آیا تعلیم یک سوره حمد، این همه جایزه دارد؟ امام (علیه السلام) فرمود: این چیزی که من به او دادم کجا و آن چیزی که او به طفل من عطا کرده کجا؟(1)

این حرکت امام یک حرکت استراتوژیک و راهبردی و برای تثبیت جایگاه معلم در جامعه بوده است. وگرنه امام خود میتوانستند این آموزش را برای فرزندان خود داشته باشند.

پی نوشت:
(1) تفسیر البرهان ، ج1، ص100.

سلام تاپیک زیبا و سخنوری است!! اگر ره به بیراهه نبرد هرکس شغل و کاری دارد با توکل به خدا رزق و روزی برایش مهیا می شود چه بسا پزشکی که خود معالج بیماری های لاعلاج است و فرزند فلجی دارد که بی درمان است و این باز حکمت خداست

یادمه یه بار پرستار بیمارستان برامون کلاس امداد و کمک های اولیه گذاشته بود درمورد تجارب پزشکی و مامایی صحبت می کرد می گفت داخل اورژانس شلوغ شد مریض بدحالی آورده بودند همه ریختند برای کمک کردن یکی سرم یکی پانسمان یکی خون یکی... خلاصه بیمار وضع حادی داشت درگذشت

فردا معلوم شد تنها فردی که می شناخته و ازش شکایت کرده من بودم!!

رییس بیمارستان می گفت نامه شکایت رو کنار انداخت که نمی خواد بری این معلومه ناراحته عصبیه نیازی نیست برای شکایت حتی مراجعه کنی ولی من قبول نکردم با صراحت به نزد مسئول حراست رفتم که دریک بیمارستان چند نفر کارمی کنند من هم یکی مثل اونها که برای کمک وحس انسان دوستی کنارشون بودم دلیل این شکایت رو برای من توجیه کنید که مدرکی هم ضمیمه ی شکایت نبود و راحت اومدم بیرون

وقتی برای خداکارمی کنید وقتی در زمین خدا هستید چه خوب و چه بد مشکلات زندگی هست بستگی دارد از زاویه ی دید چه کسی به این موضوع نگاه کنید

الله یشفی خدا شفادهنده هست خداروزی دهنده است وحساب و کتاب همه ی ما ثبت و ضبط شده والله اعلم

پناه حق باشید تاپیک زیبایی بودممنون:-h@};-

روزنه;987700 نوشت:
سلام من تو این تاپیک کاری با مهارت یا تبحر یه پزشک ندارم.

اما شاید تعجب کنین اگر بدونین پزشکی ثروتمندترین شغل ها نیستن بلکه پزشک زیبایی و دندانپزشکی وضعیتشون بهتره و بعد پوست... اگر سرچ و تحقیق کنین میبینین پردرآمدترین شغل پزشکی نیست...
از طرفی یک دانشجوی پزشکی از همون اول تا پایان ۷ سال چندین بار از فیلتر باید رد بشه . ۷ سال درس های سنگین از گروه های عمومی و بعد تخصصی تحمل میکنه تابستونا هم کارهای عملی داره. کشیک و شیفت در انواع بخش ها رو میگذرونه بعد از ۷ سال ۲ سال هم طرح در نقاط دور داره اگر بخواد تخصصی قبول بشه طرحش دوبرابره ... پزشک ها زمانی به پول میرسن که کلی سختی و .. تحمل کردن نتونستن مثل بقیه زود ازدواج کنن و وضع مالیشون و خوب کنن و وقتی میشن متخصص احتمالا سی و خورده ای سال سن دارن.. در حالیکه میبینم نمونه ی دیگه اش ممکنه اصلا درسی نخونده و بازاریه و تونسته زود صاحب زن و بچه بشه و وضع مالیش هم بالاست... بنابراین پزشک سعی میکنه کمبود و زحمات اون سالها رو جبران کنه.
روابط بین مردم و پزشک ها هم خوب نیست.
در ضمن فقط پزشکی نیست که ویزیتش گرونه شما یه دعانویس و توی اینترنت سرچ کنین از ویزیت یه پزشک بیشتره.

البته درآمد پزشک ها متوسط به بالاست اما اونطور که شروع کننده تاپیک گفتن نیست. و بعضی هاشون ثروتمندن

سلام . یک کاربری بودند به اسم آقای مهرانت ، ایشون 25 سالشون که شد تخصص اطفال قبول شدم یکسال قبلش هم فکر کنم ازدواج کرده بودن با دختری 18 ساله و تازه دوسال هم در حال خواستگاری های متعدد بودن. این قضیه 7 سال و دو سال طرح و .. برای همه فکر نمیکنم صادق باشه!

فیزیکدان;987720 نوشت:
سلام . یک کاربری بودند به اسم آقای مهرانت ، ایشون 25 سالشون که شد تخصص اطفال قبول شدم یکسال قبلش هم فکر کنم ازدواج کرده بودن با دختری 18 ساله و تازه دوسال هم در حال خواستگاری های متعدد بودن. این قضیه 7 سال و دو سال طرح و .. برای همه فکر نمیکنم صادق باشه!

سلام
دقیق نمیدونم اما اگر در آزمون آخر امتیازش بالا باشه میتونه بلافاصله امتحان تخصصی بده ولی باید طرحش و بعدا بگذرونه... دقیق نمیدونم باید دوستان نظر بدن

این جور موارد استثنا هستن من کلی گفتم. شما تصور کنین باید دروس سنگین بخونین و وقت برای کار کردن و پول درآوردن ندارین اگر پدر پولداری نداشته باشین نمیتونین ازدواج کنین مخصوصا که بعدشم مشخص نیست کجا خدمت کنین کجا تخصص بخونین و...

من هدفم دفاع از پزشکا نیست ولی به نظرم مشکل اینجاست جز پزشکی رشته های دیگه درآمد و فرصت شغلی ندارن.

بسم الله الرحمن الرحبم

سلام

اینو من قبلا زده بودم.الان که اینجا رو دیدم یادم افتاد رفتم دیدم.
کارشناسان و باقی دوستان چیزهای خوبی گفتند.

یه نگاه بیاندازید.شاید به درد خورد.

من نمیگم پزشکا زحمت نمیکشن کارشون سخت نیست. ولی من خودم تجربه کنکور دادن دارم. بخدا کنکور برای بچه هایی که نمیتونستن به هردلیلی پزشکی بیارن(استعدادشون برای این رشته کافی نبوده، خانواده مشکل اقتصادی داشته یا تنش ها و دعواهای خانوادگی باعث مشغولی ذهن و ناتوانی در تمرکز روی دروس بوده و خیلی علل دیگه) سخت تر بود. چرا؟ چون بچه هایی که قبول میشدن حداقل اینه که زحمت میکشیدن جوابش رو هم هم توی ازمون ها و هم با دریافت تشویق های فراوان از سوی استاد و خانواده میگرفتند. ولی اون دسته دوم هم در دوره کنکور و هم بعدش و هم در ادامه زندگی شون ضربه خوردن. تو ایران همه تلاش میکنن، در حد مرگ هم تلاش میکنن چون کشور رو هواست همه با چنگ و دندون سعی میکنن یه درامد و زندگی برا خودشون بسازن. چون مجبورن. چون اینجا از بی پولی بمیری هم کسی محل سگت نمیذاره. و کنکور هم همینه تو کنکور همه شرکت کننده های تجربی برا پزشکی میخونن هیچکی نمیگه من مثلا برا پرستاری میخونم ولی فقط عده کمی قبول میشن. مگه اونایی که قبول نشدن واسه پزشکی تلاش نکردن؟ چه بسا از اونایی ک قبولش دن هم بیشتر تلاش کردن ولی همه فاکتورهای محیطی لازم برای قبولی رو نداشتند. محیط هم که تحت کنترل خودشون نیست. من میگم همه زحمت میکشند و زیاد. اون شیفت و اینها و همه که شما گفتید قبول. ولی مطمئنا شغلهای دگ هم اگ بخوان کارشونو خوب اجرا کنن زحمتشون کمتراز پزشکی نیست چه بسا بیشتر هم باشه. حتی اگر هم پزشکان برفرض زحمت بیشتری بکشند باز هم مثلا مستحق دریافت حقوق دو یا سه برابر هستند نه ده، بیست برابر!!

بدیع;987640 نوشت:
3. اقتضائات شرع و اخلاق
برای فهم بهتر آیات و روایاتی که در این زمینه وجود دارد باید میان تولید و مصرف تفاوت قائل شد. صرف درآمد بالا داشتن اگر از راه حلال باشد مذموم نیست. در کار و تولید محدودیت وجود ندارد همانطوری که در سیره معصومین(علیهم السلام) شاهد آن هستیم. امیر المومنین(علیه السلام) نخلستان های زیادی را با دستان مبارک خود به ثمر نشاند و به شدت کار میکرد. اما از آن طرف در مصرف به شدت قناعت و زهد داشت. آنچه به طور ویژه پای شرع و اخلاق را به مسئله باز میکند بحث مصرف و میزان و مقدار آن است. اصولا اسراف به عنوان یک رذیله اخلاقی در مصرف معنا و مفهوم پیدا میکند نه در تولید. اما روایتی که در ذهن داشتید به طور دقیق به این مضامین وارد شده است:

کُلُّ بِنَاءٍ لَیْسَ بِکَفَافٍ فَهُوَ وَبَالٌ عَلَی صَاحِبِهِ یَوْمَ الْقِیَامَة. هر ساختمانی که به مقدار کفایت و نیاز نباشد روز قیامت، وبال صاحبش خواهد بود.(1)

مَنْ‏ بَنَى‏ فَوْقَ‏ مَا يَسْكُنُهُ كُلِّفَ حَمْلَهُ يَوْمَ الْقِيَامَة. هر کسی بیشتر از مقداری که برای سکونت نیاز دارد، بسازد در روز قيامت وادار شود كه آن را به دوش كشد.(2)

کل بِنَاءٍ يُبْنَى‏ وَبَالٌ‏ عَلَى صَاحِبِهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِلَّا مَا لَا بُدَّ مِنْهُ. هر بنائی در روز قیامت وبال صاحبش است مگر بنائی که به آن نیاز است.(3)

اصولا اسلام با هر گونه احتکار منابع و انباشت ثروت بدون اینکه نه صاحبش از آن بهره برد و نه دیگران، مخالف است.

پی نوشت ها:

1. الکافی، ج6، ص531.
  2. مكارم الأخلاق، ص127.
  3. وسائل الشيعة، ج‏5، ص338.

خب اونجوری که میشه سلیقه ای!!! یکی میگه من هم ویلای شمال واسه عوض شدن روحیه م نیاز دارم. هم یه خونه میلیاردی تو شهرخودم. یه خونه تو روستایی که بزرگ شدم بسازم آخرهفته میرم. یه خونه هم مثلا دبی رفت و آمد میکنم داشته باشم. این حدیث نوع بیانش طوریه که کاملا برداشت سلیقه ای میشه ازش کرد.

شروحیل;987683 نوشت:
سلام و عرض ادب

تفاوت یک پزشک با دلال این هست که:

اولا پزشک قسم خورده برای انسانیت کار کنه نه پول !!!!
اما دلال چنین قسمی نخورده !

دوما مردم می تونن گوشی نخرن ، یا لوازم خونگی لوکس نخرن
اما نمیتونن دکتر نرن و خودشون رو درمان نکنن !!!!!

سوما دلال سرمایه می زاره وقت میزاره فکر میزاره سر هزار نفر کلاه میزاره !!!!!
اما دکتر یه نگاه هم بهت نمی کنه ویزیت میکنه میگه برو اینارو انجام بده
دوباره بیا پول ویزیت بده نگات کنم !!!!!!
اسمش اینه که نون حلال داره درمیاره !!!!

در ضمن کدوم مدیر دولتی 180-190 تومن در ماه درآمد داره که اکثریت پزشکان مثلا متخصص دارن !!!

صحبت از آمار جهانی شد

یه مهندس که کلی هم در س خونده و زحمت کشیده در ایران یک هفتممیانگین جهانی درآمد داره
و یک دکتر متخصص 7 برابر میانگین جهانی در ایران در آمد داره !!!!!

فقط چون ملت همیشه در صحنه ایران مرض دارن و دکتر ها زیر نظر دکترها نظارت می شن !!!!!! نه زیر نظر ناظر ها !!!!

بدون شک هیچ کس همکارش رو ول نمیکنه طرف مردم رو بگیره !!!!!

جالب اینجاست کلی ازت پول می گیرن بعد امضاء هم میگیرن که اگر مردی گردن خودت !!!!!!

خب یا پول رو نگیر اگه طرف مرد

یا مرگ طرف رو گردن بگیر

هم خدا و هم خرما که نمی شه !!!!

هم پولو از طرف می گیرن هم میزنن می کشنش !!!

بعد می گن خودش مرد ،ما کاری نکردیم !!!

خب اگه کاری نکردی اون پولی که گرفتی چی بود !!!

یه وسیله رو می بری تعمیرگاه اگه درست نشه دیگه ازت پول نمی گیره !!!

بعد چطوری یه آدم رو با این همه ادعا میزنن می کشن
هم پولش رو می گیرن
هم از زیر بار مسئولیت شونه خالی میکنن !!!!

طرف رو تخت بیمارستان خوابیده دکتر کنارش وایساده عوض این که امید بده میگه کارش تمومه !!!!
خب این بدبخت رو اگه امیدی هم داشت نابود کردی داغونش کردی !!!!

واقعا همینه. پزشکا فقط میخوان پول بزنن به جیب و بچاپن و آخرش هم بگن حقمونه درس خوندیم. ببینین، وقتی حضرت موسی رفت پیش فرعون بهش گفت از اموالت سهم فقرا رو بده، فرعون گفت نیازی نمیبینم من این اموال رو با هوش و تلاش خودم بدست آوردم. آیه قرآنه. این دقیقا حرفیه که پزشکای متخصص میزنن. اگه اینها برفرض ماهی ۱۰۰میلیون درامد دارن(گرچه بیشتراز اینه!) خب سالی میشه گفت خرج زندگیشونو بذاریم کنار، نزدیک یک میلیارد پس انداز دارن. خب خمس ش میشه ۲۰۰ میلیون. حالا سکه و اینام داشته باشن اونم زکات داره. اینا رو بدن بقیه پولشون نوش جونشون. ولی خب کدومشون این مبلغ رو میدن؟؟؟؟ به مردم عادی میگی خمستونو بدین همش دلیل میارن ماخودمون نداریم فلان. خب اینا که دارن چرا نمیدن؟ یه مشکل بزرگ دیگه شون فخرفروشی. حالا همه شون منظورمون نیست ها ولی خب کم هم نیستن. انقد دماغشونو میگیرن بالا، حال آدمو بد میکنن. جواب سلام آدمو نمیدن. بخدا من یکی از دوستام پزشکی قبول شد هنوز دانشگاهش شروع نشده دگ مارو میبینه محل نمیده جواب سلاممونم نمیده. بیشترشون هم ک برای خدا کار نمیکنن و به قول شما فقط دنبال دروغ گفتن به مریض درجهت کسب پول بیشتر هستن. خب این چیزارو آدم میبینه که بدش میاد ازاین قشر، واگرنه چرا که نه. ما که حسود نیستیم من خودم یکی از بهترین شغلها رو دارم ولی خب مربوط به پست نمیشه که ذکر کنم. ولی این رفتارهاشون اصلا درست و اخلاقی نیست.

عارفه محمدی;987780 نوشت:
پزشکا فقط میخوان پول بزنن به جیب و بچاپن و آخرش هم بگن حقمونه درس خوندیم.

سلام علیکم
جسارتا در مکانهای عمومی مثل اینجا، اینطور جمع بستن و عمومیت دادن به قضیه باعث ایجاد بگو مگو و اصطکاک لفظی بین کاربران میشه و تاپیک به حاشیه میره.
از همه بیشتر استارتر (شما ) ضرر خواهید کرد.
مثلا میتونید بگید برخی از پزشکان
یا تعداد کمی از پزشکان
یا تعداد زیادی از پزشکان....
ولی اینکه میگید (همه) پزشکان....ممکنه مشکل ساز بشه

دکترنادرنوری;987644 نوشت:
درود

چرا ؟

اقای عزیز شما مثل اینکه در جریان وضع معیشتی مردم نیستید. نمیبینید که خیلی از پاساژها خالی شده اند. خیلی ها دیگر سر سفره شان برنج مصرف نمیکنند نان میخورند‌. میخوام بگم که دیگه از بازار نمیشه پول دراورد. یکی از اقوام نزدیک پسر جوونیه که دنبال شغل ازاد نسبتا پردرامد هست. اول رفت تو کار خریدوفروش برنج و فقط ضرر کرد چون خریدار نیست. مردم توان خرید ندارند! الان بدترین وضعیت رو بازاری ها دارن پیدا میکنن. مگر به قول شما رانت خوار ها و یسرای دگ ک براشون مهم نیست پولشون حلاله یا حرام. اونا خب اره. ولی بحث من اینه پزشکا این پول رو حلال و باادعای تمام حق خودشون میدونن. اون رانت خوار ک میدونه کسبش حرامه دگ جای بحث نداره! البته نمیگیم که پول پزشکا حرامه ولی میگیم خیلی هاشون حدود الهی رو توی کسب شون رعایت نمیکنن. گفتم مثل همون ک دوستمون گفت الکی ۱۰بار ادمو ویزیت میکنن و خیلی کارای دگ شون... مسلما اینا ک درامد بیشتری دارن دین بیشتری هم بر گردنشون هست.

hamidrezza;987781 نوشت:
سلام علیکم
جسارتا در مکانهای عمومی مثل اینجا، اینطور جمع بستن و عمومیت دادن به قضیه باعث ایجاد بگو مگو و اصطکاک لفظی بین کاربران میشه و تاپیک به حاشیه میره.
از همه بیشتر استارتر (شما ) ضرر خواهید کرد.
مثلا میتونید بگید برخی از پزشکان
یا تعداد کمی از پزشکان
یا تعداد زیادی از پزشکان....
ولی اینکه میگید (همه) پزشکان....ممکنه مشکل ساز بشه

بله حق با شماست. من سعی کردم در جاهای مختلف عمومیت ندم و ذکر کردم منظورم همه پزشکان نیست. درضمن منظورم از پزشکان صرفا پزشکان متخصص هست. منتهی بعضی جاها بحث بالا گرفت شاید از قلم افتاد. و اگر هم نظر با نقطه دیدگاه منفی نسبت به این قشر نظری داده شد دوباره لازم به ذکر هس که چنین چیزی به هیچ عنوان عمومیت به کل افراد این قشر نداره. اصلا مگه میشه همه افراد یک قشر خاص رو متهم قرار داد؟ همیشه ادم خوب و بد با هم هست. علی ای حال، اگر هم بخوام دوباره از قیدی استفاده کنم باز از از قید *اکثر* پزشکان *متخصص* استفاده میکنم. چون چیز قابل انکاری نیست و همه مون به وضوح دیدیم و این قید رو مناسب میدونیم. مگر اینکه بخوایم با تعارف و ابا انکارش کنیم. گاهی بهتره روحیه ریاکاری رو کنار بزنیم و مخصوصا تو بحث ها مستقیم و مصمم باشیم

عارفه محمدی;987782 نوشت:
اقای عزیز شما مثل اینکه در جریان وضع معیشتی مردم نیستید

مهربانو عصبانی نشو خب داریم حرف می زنیم happy

عارفه محمدی;987782 نوشت:
خیلی از پاساژها خالی شده اند. خیلی ها دیگر سر سفره شان برنج مصرف نمیکنند نان میخورند‌. میخوام بگم که دیگه از بازار نمیشه پول دراورد.

این مشکلات اقتصادی را پزشگا بوجود آوردن ایا ؟

این مشکلات ناشی از تصمیم های غلط و لجبازی های سردمداران و کشور گردانان است که تنها به فکر حکومت و بقا خود هستند به هر قیمتی

اگر به فکر مردم باشندکه راست و الله وکیلی کنار می کشند و مسولیت را به افراد متخصص همون حوزه واگذار می کنند

تعرفه های دریافتی و مبلغ ویزیت ها ی پزشکان را خود همین دولت و مسولان ذی ربط تعیین می کنند و زیر نظر همین دولت است

مشکل پزشگان نیستند خانه از پای بست ویران است

الناس علی دین ملوکهم - وقتی مردم می بینند کشور هر که به هر که است و مسولان و کشور بدستان این حکومت اسلامی تنها به فکر بقا و منافع شخصی هستند مجبورند مانند انها تنها به فکر منافع شخصی خودشان باشند

رفاه و رفتار مردم آینه ی عملکرد کشور داران حکومت اسلامی است

شروحیل;987683 نوشت:
اولا پزشک قسم خورده برای انسانیت کار کنه نه پول !

باشه چشمhappy
ولی یک پرسش پس جه جوری مخارج زندگی را تامین کنند ؟؟

کاسه گدایی که نمیشه دست گرفت دراه انسانیت به من کمک کنید [-(
همه باید برای انسانیت کار کنند بحث انسانیت منحصر به پزشکانه ؟؟
همون مهندس که مثال زدین همون مسولان و کار بدستان مملکت نباید برای انسانیت کار کنند ؟[-(

شروحیل;987683 نوشت:
بدون شک هیچ کس همکارش رو ول نمیکنه طرف مردم رو بگیره

وقتی بحث کلی باشه باید کلی بحث کرد
ولی من پزشک می شناسم که از گروه اولایک کاالانعام بل هم اضل است همانگونه که ممکن است یک روحانی هم در میان بقیه روحانی ها پیدا شود و فرد شیادی باشد

پس آیا همه ی معمم ها بدن ؟؟؟؟

دکترنادرنوری;987784 نوشت:

این مشکلات ناشی از تصمیم های غلط و لجبازی های سردمداران و کشور گردانان است که تنها به فکر حکومت و بقا خود هستند به هر قیمتی

اگر به فکر مردم باشندکه راست و الله وکیلی کنار می کشند و مسولیت را به افراد متخصص همون حوزه واگذار می کنند

تعرفه های دریافتی و مبلغ ویزیت ها ی پزشکان را خود همین دولت و مسولان ذی ربط تعیین می کنند و زیر نظر همین دولت است

الناس علی دین ملوکهم - وقتی مردم می بینند کشور هر که به هر که است و مسولان و کشور بدستان این حکومت اسلامی تنها به فکر بقا و منافع شخصی هستند مجبورند مانند انها تنها به فکر منافع شخصی خودشان باشند

با سلام و عرض ادب

برادر گرامی اتفاقا اکثریت دولتمردان در این حوزه خودشون متخصص این حوزه هستن

و دلیل اصلی مشکلات هم همین هست !!!!!

دکترنادرنوری;987785 نوشت:
باشه چشم
دکترنادرنوری;987785 نوشت:
happy
ولی یک پرسش پس جه جوری مخارج زندگی را تامین کنند ؟؟

کاسه گدایی که نمیشه دست گرفت دراه انسانیت به من کمک کنید [-(
همه باید برای انسانیت کار کنند بحث انسانیت منحصر به پزشکانه ؟؟
همون مهندس که مثال زدین همون مسولان و کار بدستان مملکت نباید برای انسانیت کار کنند ؟[-(

صادق باشید دوست گرامی

آیا پورشه سواری و ویلای آن چنانی تو اروپا نیاز های ضروری زندگی محسوب می شه ؟؟؟؟؟؟

ما که بخیل و حسود نیستیم

بگیرن

ولی انقدی بگیرن که کمر یه کارگر زیر بار این خرج ها خم نشه ....

طرف تو مرکز یه مقدار ویزیت از مردم می گرفت باقی رو از دولت

بعد از این که معروف شد و مردم شناختنش

رفت مطب بیرون زد که همش رو مستقیم از مردم بگیره

این شخص داره برای رضای خدا کار میکنه !!!!!؟؟؟؟

دکترنادرنوری;987784 نوشت:

به نظر من هم اخرش بعنوان لپ نتیجه گیری مطلب به این میرسیم که به قول شما خانه از پای بست ویران است! باصحبت های شما پیرامون الناس علی دین ملوکهم تا حد زیادی موافقم. ولی فکر کن فردای قیامت همه مردم ایران بیان همین حرفو تحویل خدا بدن. خیلی غلط هم نگفتن ولی فرق میکنه. خدا از آدمای مختلف متناسب با امکانات و توانایی هاشون حساب میکشه. اینا که حقوقشون درسطح جهان رکورد زده غالب مردم کشور خودشون هم زیر خط فقر اند، مسلما مسئولیت بیشتری دارن و حسابرسی شون هم دقیق تر هست. پس اینکه اونام فقط به فکر خودشون باشن و تک خوری کنن و ثروت اندوزی کنن فردای محشر به این راحتی ها قابل توجیه نیست

عارفه محمدی;987779 نوشت:
خب اونجوری که میشه سلیقه ای!!! یکی میگه من هم ویلای شمال واسه عوض شدن روحیه م نیاز دارم. هم یه خونه میلیاردی تو شهرخودم. یه خونه تو روستایی که بزرگ شدم بسازم آخرهفته میرم. یه خونه هم مثلا دبی رفت و آمد میکنم داشته باشم. این حدیث نوع بیانش طوریه که کاملا برداشت سلیقه ای میشه ازش کرد.

سلام
خب بله، نیازهای آدما با هم فرق می کنه
مثلا یکی که محل کارش سر کوچه شونه، کل فامیل هم تو محله شون زندگی میکنن و نهایت سالی چند روز بخواد بره مسافرت شهر دیگه نیازش فرق داره با کسی که فامیلای نزدیکش توی کشور پراکنده هستن و بابد بهشون سر بزنه یا محل کار و محل زندگیش توی دو تا استان مختلفه

واقعیت درآمد پزشکان از زبان نائب رئیس مجلس:

[SPOILER]
alef.ir/news/3970401038.html
[/SPOILER]

مضطرب;987828 نوشت:
واقعیت درآمد پزشکان از زبان نائب رئیس مجلس:

[SPOILER]
alef.ir/news/3970401038.html
[/SPOILER]

کاملا درسته. اگر هم قراره اختلاف درامدی باشه، نباید اینقدر فاحش باشه و با سایر اقشار جامعه شکاف ایجاد کنه.

بدیع;987705 نوشت:
امام (علیه السلام) معلم را احضار کرد و دستور داد تا در حضور جمعیت، هزار دینار (سکه طلا) و هزار حُـلـّه (پارچه گرانبها) به عنوان جایزه به او دادند. اما امام حسین (علیه السلام) به این دو جایزه کلان اکتفا نکرد و آنگونه که نقل گردیده است، دستور داد تا دهان معلم را پر از درّ و جواهر کردند.

سلام
یک سمینار موفقیت در شهرمون بود که سخنرانش میگفت امام حسین (ع) تاجر پارچه بوده اند و میگفتند این نشون میده که شغلهای پر درآمد منافاتی با دین نداره و گله داشت از این که چرا این بخش از سیره ائمه (ع) به ما گفته نمیشه.

بعد که سرچ کردم دیدم شغل ایشان در سایتها کشاورز ذکر شده. اما الآن که این حکایت رو فرمودید، به نظر می رسه که ایشان خیلی پر درآمد بوده باشند.

امکان داره در این زمینه توضیح بفرمائید؟

ممنون

عارفه محمدی;987780 نوشت:
وقتی حضرت موسی رفت پیش فرعون بهش گفت از اموالت سهم فقرا رو بده، فرعون گفت نیازی نمیبینم من این اموال رو با هوش و تلاش خودم بدست آوردم. آیه قرآنه.

با سلام به شما
ایه شریفه 78 سوره مبارکه قصص درباره قارون است.

عارفه محمدی;987779 نوشت:
نوشته اصلی توسط بدیع
3. اقتضائات شرع و اخلاق

پی نوشت ها:

الکافی، ج6، ص531.
مكارم الأخلاق، ص127.
وسائل الشيعة، ج‏5، ص338.

سلام مجدد
ملاک در وبال بودن یا نبودن منزل در قیامت، نیاز و رفع نیاز است که تعبیر کفاف در روایت به همین اشاره دارد. اگر خانه ای که فرد دارد از نظر تعداد، وسعت، تجهیزات و .... بر مبنای نیاز او ساخته شده باشد اشکالی ندارد اگرچه ممکن است فضیلت زهد و یا قناعت چیز دیگری را اقتضا کند. اما به هر حال اگر با پولی که حقوق واجب آن پرداخت شده باشد و حلال باشد خانه یا خانه هایی خریداری کند و به وسیله آن نیازش را برطرف کند نمیتوان گفت قیامت عذاب می بیند. صرف تعدد منزل به خاطر تعدد محل سکونت هم نمی تواند مذموم باشد. تعدد وطن در بحث احکام مسافر کاملا از لحاظ شرعی پذیرفته شده است و فقها درباره فردی که در دو شهر منزل و ملک مسکونی دارد صحبت کرده اند. هیچ کسی نگفته کار حرامی انجام داده و مسافرتش حرام است.

خانه ای که در قیامت وبال صاحبش میشود خانه ای است که فرد برای ریا و خودنمایی و فخرفروشی می سازد. در چنین حالتی چون هدف فخر فروشی است فرد نیازش را در نظر نمی گیرد بلکه سعی میکند هر چه میتواند بزرگتر و چشم پر کن تر بسازد.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) میفرمایند: مَنْ‏ بَنَى‏ بُنْيَاناً رِيَاءً وَ سُمْعَةً حَمَّلَهُ اللَّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ- مِنَ الْأَرْضِ السَّابِعَةِ وَ هُوَ نَارٌ يَشْتَعِلُ مِنْهُ ثُمَّ يُطَوَّقُ فِي عُنُقِهِ وَ يُلْقَى فِي النَّارِ فَلَا يَحْبِسُهُ شَيْ‏ءٌ مِنْهَا دُونَ قَعْرِهَا إِلَّا أَنْ يَتُوبَ فَقِيلَ يَا رَسُولَ اللَّهِ- كَيْفَ يَبْنِي رِيَاءً وَ سُمْعَةً فَقَالَ يَبْنِي فَضْلًا عَلَى مَا يَكْفِيهِ اسْتِطَالَةً بِهِ عَلَى جِيرَانِهِ وَ مُبَاهَاةً لِإِخْوَانِه. هر كس بنايى را به ريا و براى شهرت بسازد، او را در قيامت به هفت طبقه زمين می برد، سپس به صورت گردنبندى آتشين بر گرد گردن او در می ‏آيد، و آنگاه همراه با آن در آتش فرو افكنده می شود. گفتيم: يا رسول اللَّه! خانه چگونه به ريا و براى شهرت ساخته می شود؟ فرمود: به اينكه بيش از اندازه كفاف بسازد، يا براى اينكه به آن ببالد.(1)

پی نوشت:
(1) وسائل الشيعة، ج‏5، ص338.

[="Tahoma"][="Navy"]

عارفه محمدی;986938 نوشت:

سلام
ما نمی توانیم به کسب درآمد قانونی و حلال ولو اینکه زیاد باشد اعتراض کنیم. بله می توانیم از خدمات گران پزشکی به وزارت بهداشت شکایت کنیم که البته آنها هم از بیمه سخن خواهند گفت. واقعیت دیگر این است که تا یک قشری اینگونه مورد توجه قرار نگیرند چندان رغبتی به کار و تلاش نخواهند داشت و رشد چندانی هم نخواهد کرد. فکر می کنم رشد قابل توجه پزشکی در کشور ما تا حدی مرهون همین بذل توجه مادی است. دیگر زمانه اینطوری است...
یا علیم[/]

محی الدین;987974 نوشت:

سلام
ما نمی توانیم به کسب درآمد قانونی و حلال ولو اینکه زیاد باشد اعتراض کنیم. بله می توانیم از خدمات گران پزشکی به وزارت بهداشت شکایت کنیم که البته آنها هم از بیمه سخن خواهند گفت. واقعیت دیگر این است که تا یک قشری اینگونه مورد توجه قرار نگیرند چندان رغبتی به کار و تلاش نخواهند داشت و رشد چندانی هم نخواهد کرد. فکر می کنم رشد قابل توجه پزشکی در کشور ما تا حدی مرهون همین بذل توجه مادی است. دیگر زمانه اینطوری است...
یا علیم

سلام و عرض ادب

آیا خداوند در قرآن گرانفروشان را مورد خشم قرار نداده !؟

[="Tahoma"][="Navy"]

شروحیل;987975 نوشت:
سلام و عرض ادب

آیا خداوند در قرآن گرانفروشان را مورد خشم قرار نداده !؟

سلام
تعرفه های خدمات پزشکی رو وزارت بهداشت تعیین میکنه و با توجه به قانونی بودن نمیشه اونو گران حساب کرد چون مرجع نهایی در قیمت گذاری باز خود همین وزارته...
البته مردم اگر تصور می کنند گران است ( که البته الان همه چیز گران شده ) حق دارند اعتراض کنند...
یا علیم[/]

محی الدین;987982 نوشت:

سلام
تعرفه های خدمات پزشکی رو وزارت بهداشت تعیین میکنه و با توجه به قانونی بودن نمیشه اونو گران حساب کرد چون مرجع نهایی در قیمت گذاری باز خود همین وزارته...
البته مردم اگر تصور می کنند گران است ( که البته الان همه چیز گران شده ) حق دارند اعتراض کنند...
یا علیم

برادر گرامی

هر قانونی که قانون اسلامی نیست

در جامعه اسلامی قیمت هر چیز طبق شرایط جامعه تعیین می شه

نه طبق خواست طبقه ثروتمند !!!

مسئولین این وزارت خونه طبق اعتراف خودشون درآمد 400-500 میلیونی دارن !!!

در حالی که کمتر کسی رو می شه تو همین کشور پیدا کرد که با مدرک دکتری چنین در آمدی رو داشته باشه
(تقریبا هیچ تحصیلکرده ای )

[="Tahoma"][="Navy"]

شروحیل;987983 نوشت:
برادر گرامی

هر قانونی که قانون اسلامی نیست

در جامعه اسلامی قیمت هر چیز طبق شرایط جامعه تعیین می شه

نه طبق خواست طبقه ثروتمند !!!

مسئولین این وزارت خونه طبق اعتراف خودشون درآمد 400-500 میلیونی دارن !!!

در حالی که کمتر کسی رو می شه تو همین کشور پیدا کرد که با مدرک دکتری چنین در آمدی رو داشته باشه
(تقریبا هیچ تحصیلکرده ای )

سلام
بنده هم به تعرفه های پزشکی ایراد دارم ولی نمیتونم بگم غیر اسلامیه چون در قیمت ها عوامل متعددی دخیل اند.
قیمت کالا و خدمات باید با توان مالی اکثریت تناسب داشته باشه. حالا آقایان چقدر هنر این کار رو داشته باشند به اونا مربوطه و البته ما هم باید بخوایم
یا علیم[/]

محی الدین;987992 نوشت:

سلام
بنده هم به تعرفه های پزشکی ایراد دارم ولی نمیتونم بگم غیر اسلامیه چون در قیمت ها عوامل متعددی دخیل اند.
قیمت کالا و خدمات باید با توان مالی اکثریت تناسب داشته باشه. حالا آقایان چقدر هنر این کار رو داشته باشند به اونا مربوطه و البته ما هم باید بخوایم
یا علیم

سلام
بله برادر

اگر زمان حکومت سابق بود می تونستید بگید غیر اسلامیه

اما الان نمی تونید بگید

خدا به دادمون برسه از این اسم و از این رسم !

[="Tahoma"][="Navy"]

شروحیل;987993 نوشت:
سلام
بله برادر

اگر زمان حکومت سابق بود می تونستید بگید غیر اسلامیه

اما الان نمی تونید بگید

خدا به دادمون برسه از این اسم و از این رسم !

سلام
ما نظام اسلامی تشکیل دادیم و باید در داخل همین نظام، اهداف اسلامی رو پیگیری کنیم...
حکومت پهلوی اصل و ریشه اش غیر اسلامی بود و بالتبع فروعاتش هم غیر اسلامی اما امروز چنین نیست. اصل اسلامی است و اگر در فروعات امر غیر اسلامی باشه باید از طریق همین ساختار درست بشه...با خواست مردم و با اقدام مسوولین...
یا علیم[/]

محی الدین;987974 نوشت:
[="Tahoma"][="Navy"]
سلام
یا علیم
[/]

کاملا درسته. ولی دوتا مشکل. شما میگید به درامد حلال ولو زیاد نمیشه ایرادی گرفت. کاملا قبول دارم. اصل این سخن درسته. ولی تعداد زیادی شون امور واجب شرعی پولشون رو پرداخت نمیکنن. اگر اینطور بود ما اینهمه فقیر نداشتیم. هر خاندانی معمولا داخلش یه نفر با این شغل دارن. خمس و زکات این مبلغ اونقدری هست که کل نیازمندای اطراف خودش رو پوشش بده. مشکل دوم. اینکه، بله حتما باید به پزشک ها توجه مادی و معنوی بشه اصلا همینقدر هم بهشون پول بدن،نوش جونشون هم باشه. ولی اگه قراره توجه بشه به همه اقشار توجه بشه. برای مثال، شما منکر هستین که معلم ها ارزش و اهمیتشون اگه از پزشکا بیشتر نباشه کمتر نیست؟ چرا باید معلم ماهی دو میلیون درامد داشته باشه، پزشک حتی عمومی و دولتی ش ۶،۷تومن؟ متخصص هایی ک خودشون مطب دارن ک فبها بالای صد میلیونه. پس وقتی حکومتتون اینطور تبعیض قائل میشه الکی ادعای اسلامی بودنش رو نکنید و اسلام رو هم خراب نکنید

سلام .
به نظره من مشگل از نظام مالیاتی کشور هستش ...

دکتری رو میشناسم که عمل جراحی انجام میده ... وقتی که خواستم پول به حسابش بریزم گفتش پول نقد بهم بده !!! فکر کنین 12 میلیون تومن پول نقد !!!
آیا دکتر بنده خدا دستگاه pos نداره ؟؟؟ آیا یه حساب بانکی نداره ؟؟؟

ولی خوب ترجیح میده که پول رو نقد بگیره و نقدا بره باهاش سکه بخره ... چون اگر کارت بکشه ... درآمدش معلوم میشه و باید مالیات بده ....

مشگلان کشورمون اونقدر راحت حل میشه ... اونقدر راحت حل میشه که نیازی به این همه درد سر هم نیست ...
مثلا همه میدونیم که سیگار عامل اکثر سرطانها هست ... و مریضی های زیادی رو هم موجب مبشه ...

کاری که میشه کرد ... اینه که جاهایی رو درست کنن و کسایی که میخوان سیگار بخرن ... با کارت ملیشون برن و به تعداد محدودی ( مختص یک نفر ) سیگار تحویل بگیرند ...
بعدش ...
وقتی کسی مریض میشه ... مثلا بررسی کنن ... اگر سیگاری بوده ... بیمه بهش تعلق نگیره ...

و اگر کسی سیگاری نبود ... و برای تن و بدنش ارزش قایل بود .... بهش بیمه تعلق بگیره ...

ولی خوب دیگه از من مالیات میگیرن که این همه سیگاری که خودشون برای سلامت خودشون ارزش قایل نیستند دوا درمون بشن ...

به نظره من مسایل خیلی راحت تر از اونی که فکر میکنم حل میشه ...

فقط نمیخوایم ....

[="Tahoma"][="Navy"]

عارفه محمدی;988014 نوشت:
کاملا درسته. ولی دوتا مشکل. شما میگید به درامد حلال ولو زیاد نمیشه ایرادی گرفت. کاملا قبول دارم. اصل این سخن درسته. ولی تعداد زیادی شون امور واجب شرعی پولشون رو پرداخت نمیکنن. اگر اینطور بود ما اینهمه فقیر نداشتیم. هر خاندانی معمولا داخلش یه نفر با این شغل دارن. خمس و زکات این مبلغ اونقدری هست که کل نیازمندای اطراف خودش رو پوشش بده. مشکل دوم. اینکه، بله حتما باید به پزشک ها توجه مادی و معنوی بشه اصلا همینقدر هم بهشون پول بدن،نوش جونشون هم باشه. ولی اگه قراره توجه بشه به همه اقشار توجه بشه. برای مثال، شما منکر هستین که معلم ها ارزش و اهمیتشون اگه از پزشکا بیشتر نباشه کمتر نیست؟ چرا باید معلم ماهی دو میلیون درامد داشته باشه، پزشک حتی عمومی و دولتی ش ۶،۷تومن؟ متخصص هایی ک خودشون مطب دارن ک فبها بالای صد میلیونه. پس وقتی حکومتتون اینطور تبعیض قائل میشه الکی ادعای اسلامی بودنش رو نکنید و اسلام رو هم خراب نکنید

سلام
ما نمی توانیم برای انجام تکالیف افراد پلیس بذاریم . این یک وظیفه شخصی و مربوط به خود شخص است. اگر عمل کنند خود و دیگران منتفع می شوند و اگر نکنند نه
در مورد اختلاف حقوق بله اختلاف هست و نمی تواند هم بین اقشار مختلف اختلاف نباشد حتی اسلام هم پرداخت یکسان حقوق را لازم نشمرده اما اینکه چه قشری بیشتر بگیرد یا نگیرد به قانونگذار برمی گردد.
باید توجه داشته باشید در آنچه که به عقل و تشخیص ملت یا نمایندگان آنها واگذار شده خطا راه دارد و این به اصل اعتبار بخشی به نظرات شورا ربطی ندارد. شورا و مشورت که الان جایگاهش مجلس است یک امر عقلایی در امور اجتماعی است که دین هم پای آنرا امضاء کرده اما مفهومش بی خطا بودن نیست.
بهتر است در امور اجتماعی منطقی و کلان فکر کنید نه احساسی و شخصی... آن اسلامی که از حوزه شخص و فرد فراتر نمی رود دیگر دورانش گذشته و کارش به پایان رسیده ...امروز باید تفکر اجتماعی اسلامی رو هضم کرد.
یا علیم[/]

[="Times New Roman"][="Black"]

عارفه محمدی;986938 نوشت:

وقتی یک چیزی در جامعه نیاز و ارزش تلقی بشه

هرکسی که بتونه اون نیاز رو برطرف کنه به درآمد بالایی میرسه

شاید بیست ساله پیش دکتر زیبایی اصلا معنا و مفهومی در کشور نداشت و اگر کسی دکتر زیبایی بود درآمدی نداشت

ولی الان چون زیبایی ظاهری و حفظ کردنش یک ارزش محسوب میشه

هر دکتری که بتونه این نیاز و ارزش رو پاسخ بده به درآمد بالایی میرسه

پس از درآمد دکترها نباید ایراد گرفت

ولی من با سبک زندگیشون و پول جمع کردن و قایم کردن و پول روی پول گذاشتن موافق نیستم

و بهتره بخشی از این پول ها رو خرج واجباتشون و نیازهای جامعه بکنند.

شما هم اگر می خواید به درآمد بالایی برسید

باید یا ارزش بیافرینید یا ارزش های مخفی رو شناسایی کنید و در اون زمینه ها متخصص بشید و نیازها رو برطرف کنید تا به درآمد بالایی برسید.[/]

محی الدین;988062 نوشت:

سلام
ما نمی توانیم برای انجام تکالیف افراد پلیس بذاریم . این یک وظیفه شخصی و مربوط به خود شخص است. اگر عمل کنند خود و دیگران منتفع می شوند و اگر نکنند نه
در مورد اختلاف حقوق بله اختلاف هست و نمی تواند هم بین اقشار مختلف اختلاف نباشد حتی اسلام هم پرداخت یکسان حقوق را لازم نشمرده اما اینکه چه قشری بیشتر بگیرد یا نگیرد به قانونگذار برمی گردد.
باید توجه داشته باشید در آنچه که به عقل و تشخیص ملت یا نمایندگان آنها واگذار شده خطا راه دارد و این به اصل اعتبار بخشی به نظرات شورا ربطی ندارد. شورا و مشورت که الان جایگاهش مجلس است یک امر عقلایی در امور اجتماعی است که دین هم پای آنرا امضاء کرده اما مفهومش بی خطا بودن نیست.
بهتر است در امور اجتماعی منطقی و کلان فکر کنید نه احساسی و شخصی... آن اسلامی که از حوزه شخص و فرد فراتر نمی رود دیگر دورانش گذشته و کارش به پایان رسیده ...امروز باید تفکر اجتماعی اسلامی رو هضم کرد.
یا علیم

با سلام و عرض ادب

قانونگذار در اسلام خداست

در اسلام شورا وظیفه اجرا و نظارت بر صحت امور را دارد ، نه قانون گذاری !

اگر نظر شما را بپذیریم باید حکمیت را درست و قانون خدا بدانیم !

دیروز از یکی از بچه ها که مطب دکتر .ک ( جراح ارتوپد ) کار میکنه برام ماجرا رو تعریف کرد که واقعا دلم درد گرفت

ماجرا رو اینطوری تعریف کرد برام:

یه خانواده ۳ نفری که شامل یه مادر و پدرو یه بچه هستن سوار موتور با یه ماشینی تصادف میکنن و مقصر خودشون میشن.
پدره سالم میمونه ولی مادرو بچه پاهاشون مشکل پیدا میکنه

میبرنشون بیمارستانو این آقای دکتر پای مادرو بچه رو آتل میگیره و میگه بیاین مطب که گچ بگیره براشون
( این روال مسخره ای هست که پزشکای ارتوپد در آوردن برای پول در اوردن بیشتر

تو بیمارستان دولتی هم میتونن گچ بگیرن اما مریضو میبرن مطب با سه تا چهار برابر تعرفه بیمارستان همون کارو براشون انجام میدن که واقعا شرم اوره )
خلاصه میرن مطب و دکتره میگه پای مادر و بچه باید گچ گرفته بشه و مادر ۱۰۰ تومن هزینش میشه

وضع مالیشون اصلا خوب نبود و گفتن ما ۱۰۰ تومن نداریم و مادره گفت نمیخواد پای منو گچ بگیرین من مواظبم.
(اینو گفت چون میخواست برای بچش هزینه کنه )

دکتر بچه رو معاینه کرد و گفت اینم باید گچ بگیره .
هزینه گچ گیری بچه ۵۰ تومن میشد اما دکتر به خاطر اینکه میدونست به خاطر بچه هر کاری میکنن گفت هزینش میشه ۲۰۰ تومن که پول مادره رو هم در بیاره.

دوستم گفت: وقتی دیدیم اینا اینقدر مستاصل شدن و ناراحتمن که این همه پول از کجا بیارن یواشکی مادره رو کشیدم کنار که نمیخواد گچ بگیرین برای بچه . شکستگیش بد نیست و با مراقبت خوب میشه .
و احتیاجی به گچ گیری نداره و برین خونه .

[="Microsoft Sans Serif"][="Black"]

شروحیل;988091 نوشت:
دوستم گفت: وقتی دیدیم اینا اینقدر مستاصل شدن و ناراحتمن که این همه پول از کجا بیارن یواشکی مادره رو کشیدم کنار که نمیخواد گچ بگیرین برای بچه . شکستگیش بد نیست و با مراقبت خوب میشه .
و احتیاجی به گچ گیری نداره و برین خونه .

سلام و عرض ادب
مدرک تحصیلی دوست شما چیه؟[/]

تا اونجایی که میدونم درامد پزشکان به طور معمول بالا نیست یعنی مثلا پزشک عمومی که بعد از گذراندن طرح در یک درمانگاه اتخدام میشه و شیفتی کار میکنه و 12 ملیون ماهیانه درامد داره به نظرم درامدش زیاد نیست بلکه درامد بقیه مردم کم هست. تا وفتی اینهمه دستفروش و کارگر روزمزد و مهندس بیکار داریم درامد پزشکان زیاد بهد ساب میاد. البته اگر فقط کاشون پزشکی و طبابت باشه نه قرارداد بستن مخفیانه با آزمایشگاهها، داروخانه ها ، رادیولوژیها و ... خاص که مریضشون رو الزاما اونجا بفرستن و درصد بگیرن و نه اینکه وارد واردات و انبارداری و پخش دارو و تجهیزات پزشکی بشن. اگر در کشور تولید رونق داست اگر صادرات رونق داست اگر هرکس سرجای خودش بود اگر بچههای مردم رو بی مهارت و بدون پشتوانه از انواعدمقاطع تحصیلی اعم از کاردانی تا دکتری فارغ التحصیل نمیکردن ، اگر هپکو بازهم برای سرن ابزار فوق پیشرفته میساخت اگر اگر اگر ..... اونوقت ما هم مثل بقیه کشورها استاندارد سلامت داستیم ، هر 6 ماه یکبار برای چکاپ میرفتیم برای دندان پزشکی میرفتیم. نمیگذاشتیم کارد به استخون برسه و خوش خیم به بد خیم تبدیل بشه که بخوایم تمام زندگیمونو بفروشیم تا 4 سال بیشتر زندگی کنیم و بیشتر هم درد بکشیم. اون پزشکی و وزیری که پورشه سوار میشه حق داره چون اصلا فقیر به عمرش نمیبینه که بخواد دلش بسوزه ، هر کس اطرافشه از خانواده خودش و همسر و بچه ها و همسایه ها و دوستان و دانشجویان و .... همگی یا پزشک اند یا داروساز اند یا تاجر دارو و لوازم پزشکی اند یا .... . وقتی یک عمر با ثروتمندان همنشین باشی یادت از فقرا نمیاد. مثل فقرا که اصلا نمیدونن زندگی ثروتمندان چیه .

مسئله انسانیت و طبابت و اخلاق و .. هم که سالهاست در جامعه پزشکی ایران از بین رفته . با دانشجوهای پزشکی شهرستان دورافتاده که صحبت میکنی حتی به دروغ و برای آبروداری هم نمیگه بخاطر خدمت به مردم و انسانبت و ... پزشک شدم بلکه راست و مستقیم میگه بخاطر درامد و جایگاه اجتماعیش بود.

[="Tahoma"][="Navy"]

شروحیل;988086 نوشت:
با سلام و عرض ادب

قانونگذار در اسلام خداست

در اسلام شورا وظیفه اجرا و نظارت بر صحت امور را دارد ، نه قانون گذاری !

اگر نظر شما را بپذیریم باید حکمیت را درست و قانون خدا بدانیم !

سلام
پس در شورایی که قرآن آنرا توصیف کرده چه تصویب می شود؟ و امرهم شوری بینهم. منظور از این امر چیست؟
دیگر اینکه نظامات و ساختارها و برنامه های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی بطور تفصیل که فقط اجرای آن مانده باشد در کجای آیات و روایات آمده است؟ مثلا در مورد ساخت و ساز و کنترل بازار یا ساختارهای آموزش و تربیت وووودر کدام آیه و روایت به تفصیل برنامه داده شده که فقط اجرایش بر عهده ما باشد؟
یعنی بعد 1400 سال شما دارید حرف کسانی را می زنید که می گفتند کفانا کتاب الله یا الحکم لله
یا علیم[/]

محی الدین;988164 نوشت:

سلام
پس در شورایی که قرآن آنرا توصیف کرده چه تصویب می شود؟ و امرهم شوری بینهم. منظور از این امر چیست؟
دیگر اینکه نظامات و ساختارها و برنامه های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی بطور تفصیل که فقط اجرای آن مانده باشد در کجای آیات و روایات آمده است؟ مثلا در مورد ساخت و ساز و کنترل بازار یا ساختارهای آموزش و تربیت وووودر کدام آیه و روایت به تفصیل برنامه داده شده که فقط اجرایش بر عهده ما باشد؟
یعنی بعد 1400 سال شما دارید حرف کسانی را می زنید که می گفتند کفانا کتاب الله یا الحکم لله
یا علیم

سلام وعرض ادب

برادر گرامی

نسبت دادن قانون به وسیله اسلام به خدا بدعت محسوب می شه !!!!

بله هر شخصی می تونه برای امور خودش قانونی وضع کنه

اما نمی تونه بگه این قانون قانونه اسلام و حکم خداست

و تبعیت ازش واجبه و رد کردنش رد کردن حکم خداست

و تقدیسش کنه !!!!!!

قانونی که توسط شورا تصویب شده

از کجا به این شورا رسیده؟؟؟

از غیب ؟؟؟؟؟

که شده حکم خدا و واجب الاطاعت !؟؟؟

نکنه به اعضای شورا وحی می شه ما خبر نداریم !؟؟؟

[="Tahoma"][="Navy"]

شروحیل;988165 نوشت:
سلام وعرض ادب

برادر گرامی

نسبت دادن قانون به وسیله اسلام به خدا بدعت محسوب می شه !!!!

بله هر شخصی می تونه برای امور خودش قانونی وضع کنه

اما نمی تونه بگه این قانون قانونه اسلام و حکم خداست

و تبعیت ازش واجبه و رد کردنش رد کردن حکم خداست

و تقدیسش کنه !!!!!!

قانونی که توسط شورا تصویب شده

از کجا به این شورا رسیده؟؟؟

از غیب ؟؟؟؟؟

که شده حکم خدا و واجب الاطاعت !؟؟؟

نکنه به اعضای شورا وحی می شه ما خبر نداریم !؟؟؟

سلام
وجوب اطاعت از قانون یک امر عقلایی است . این حرف را که چرا باید از قانون تبعیت کرد اگر هرجای جهان بزنید، به شما می خندند و می پرسند شما از کدام قرن ماقبل تاریخ آمده اید.
اما در حکومت دینی و اسلامی چه چیز به این امر عقلایی جنبه شرعی نیز می دهد؟ همان فرمان تشکیل شورا " و امرهم شورا بینهم "
پس تبعیت از قانون حکومت اسلامی هم جنبه عقلایی دارد هم شرعی
یا علیم[/]

محی الدین;988167 نوشت:

سلام
وجوب اطاعت از قانون یک امر عقلایی است . این حرف را که چرا باید از قانون تبعیت کرد اگر هرجای جهان بزنید، به شما می خندند و می پرسند شما از کدام قرن ماقبل تاریخ آمده اید.
اما در حکومت دینی و اسلامی چه چیز به این امر عقلایی جنبه شرعی نیز می دهد؟ همان فرمان تشکیل شورا " و امرهم شورا بینهم "
پس تبعیت از قانون حکومت اسلامی هم جنبه عقلایی دارد هم شرعی
یا علیم

بله هر جای دنیا بگویند شخصی با برداشت و رای شخصی از 1400 سال پیش

قانونی بر خلاف علم و بر خلاف همان قانون 1400 سال پیش صادر میکند ، به شما خواهند خندید!!!!!!

مثلا قانون پیش بینی سود با علم غیب !!!!
در حالی که ربا در اسلام حرام است!!!!!
و در کشور های کافر هم خلاف علم اقتصاد و دلیل اصلی ایجاد تورم و گرانی!!!!

موضوع قفل شده است