جمع بندی مسلمان واقعی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مسلمان واقعی

با سلام من میخوام مسلمان واقعی بشم ایا خدا منو میبخشه?

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

پرسش: من میخواهم یک مسلمان واقعی بشوم. آیا خداوند من را می بخشد؟

پاسخ: بله؛ قطعا! شک نداشته باشید. این وعده صریح خداوند در قرآن است و در وعده او تخلفی نیست. در واقع یکی از امیدبخش ترین آیات قرآن، آیه ای ست که پروردگار مهربان در مورد همه گناهان، بدون هیچ استثنائی، وعده بخشش و رحمت می دهد. ««قُلْ یا عِبادِیَ الَّذِینَ اَسْرَفُوا عَلى اَنْفُسِهِمْ لاتَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللّهِ اِنَّ اللّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ؛ به آنها بگو اى بندگان من که بر خودتان اسراف و ستم کرده اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى بخشد که او بخشنده و مهربان است.» (۱)

اما وعده بخشش، مخصوص کسانی ست که اولا پشیمانی و توبه شان حقیقی بوده و ثانیا در مسیر اصلاح و جبران گذشته بر می آیند: «ثُمَّ إِنَّ رَبَّكَ لِلَّذينَ عَمِلُوا السُّوءَ بِجَهالَةٍ ثُمَّ تابُوا مِنْ بَعْدِ ذلِكَ وَ أَصْلَحُوا إِنَّ رَبَّكَ مِنْ بَعْدِها لَغَفُورٌ رَحيمٌ؛ آن گاه پروردگارت به كسانى كه از روى نادانى كار زشت مرتكب شدند، و بعد از آن توبه كردند و (رفتار خویش را) اصلاح نمودند، (لطف و عنايت دارد) زيرا پروردگارت پس از آن (توبه و اصلاح) بسيار آمرزنده و مهربان است.» (۲)

امام موسی کاظم (علیه السلام) در مورد آیه هشتم سوره تحریم و در توضیحِ توبه نصوح و حقیقی می فرمایند: «يَتوبُ العبدُ ثُمّ لا يَرْجِعُ فيهِ؛ توبه نصوح اين است كه بنده توبه كند و ديگر به گناه باز نگردد.» (۳)

چنین توبه ای قطعا پذیرفتنی ست و خداوند هرگز خلاف وعده اش عمل نخواهد کرد.

پی نوشت ها:
۱. سوره زمر، ۵۳
۲. سوره نحل، ۱۱۹
۳. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمید رضا، انتشارات دارالحدیث، قم، ج ۲، ص ۱۳۵

موضوع قفل شده است