واجب شدن غسل جنابت-------سوال فقهي

تب‌های اولیه

82 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
واجب شدن غسل جنابت-------سوال فقهي

احکام آب منی و واجب شدن غسل ترتیبی رو میشه توضیح بدین ؟ یکی از کتابها نوشته بود آبی که در بازی زناشویی بصورت مایع بی رنگ ظاهر میشه نیازی به غسل نداره.

بله درست نوشته این اب پاکه و اثرات اون منی رو هم نداره
هم از نظر غلظت هم بو و....

بله! اون آب حکم منی نداره واسمش مذی هست.که پاک هست.(البته اگر علائم منی رو نداشته باشه)

آب و رطوبت هايي كه از انسان (مرد و زن ) خارج مي شود, غير از بول (ادرار) و مني بر چند قسم است :
اول آبي كه گاه بعد ار ادرار بيرون مي آيد و به آن ودي مي گويند.
دوم آبي كه هنگام ملاعبه و بازي كردن با همسر بيرون مي آيد و به آن مذي مي گويند.
سوم آبي كه گاهي بعد از مني بيرون مي آيد و به آن وذي مي گويند.
همه اين آب ها در صورتي كه مجري آلوده و مني نباشد, پاك است و وضو و غسل را هم باطل نمي كند(1)
بنابر آن چه گفته شد آبي كه هنگام بازي و معاشقه خارج مي شود , پاك است .

منبع:
1. توضيح المسائل مراجع , ج 1 ص 70 مسئله 73.

iranp301;32634 نوشت:
احکام آب منی و واجب شدن غسل ترتیبی رو میشه توضیح بدین ؟ یکی از کتابها نوشته بود آبی که در بازی زناشویی بصورت مایع بی رنگ ظاهر میشه نیازی به غسل نداره.

با سلام و تشکر از شما پرسشگر محترم :

اول اینکه: انسان به دو چیز جنب میشود 1): جماع 2): بیرون آمدن منی ، چه در خواب باشد و چه در بیداری کم با شد یا زیاد ، با شهوت باشد یا بی شهوت ، با اختیار باشد یا بی اختیار

منبع رساله مراجع م 345:Gol::Gol:

دوم اینکه : اگر رطوبتی از انسان خارج شود و نداند منی است یا بول یا غیر از اینها چنانچه باشهوت و جستن بیرون آمده و بعد از بیرون آمدن آن بدن سست شده آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر هیچ یک از این سه نشانه یا بعضی از اینها را نداشته باشد حکم منی را ندارد ولی در زن و مریض لازم نیست آن آب با جستن بیرون آمده باشد بلکه اگر با شهوت بیرون آمده باشد در حکم منی است و لازم نیست بدن او سست شود

منبع رساله مراجع م 346:Gol::Gol:

بعضی ها وقتی روی شکم دراز میکشند ناخودآگاه از آنها آبی بی رنگ بیرون میآید نه با جستن و نه با شهوت
حکمش چیه؟

محمدحسین;38451 نوشت:
بعضی ها وقتی روی شکم دراز میکشند ناخودآگاه از آنها آبی بی رنگ بیرون میآید نه با جستن و نه با شهوت حکمش چیه؟

با سلام خدمت كاربرمحترم وخير مقدم به شما
پاك است
رساله مراجع م=73

سلام و درود
من یک سوال داشتم
من وقتی‌ بول می‌کنم آخرش یه مایعی از من خارج می‌شه نمیدونم چی‌ هست اما بدون شهوت هستش ... آیا این حکمش چیست ؟ غسل واجب نیست ؟
آیا شستن مایعی که پاک هست واجب هست ؟ مثل بول یا چیزی که بعد از بول خارج می‌شه ؟ باید شست با آب خالی‌ ؟
ببخشید من وقتی‌ خودم رو با آب طهارت می‌کنم بعد از اینکه طهارت کردم دوباره آبی از من خارج می‌شه آیا باز هم باید طهارت کنم ؟ حتا اگه مایع‌ پاکی‌ هم باشه ؟ من مثلا وقتی‌ بول می‌کنم بعد از طهارت که کردم دوباره حسّ می‌کنم بول از من خارج شده یه کمی‌ .... آیا این عادی هست و توجه نباید کرد یا این که خیر ؟
نمیدونم گیج شدم شایدم وسواس شدم :Ghamgin:

فقط اگه می‌شه کمکم کنید ممنون میشم :Gol:

10000;59250 نوشت:
سلام و درود
من یک سوال داشتم
من وقتی‌ بول می‌کنم آخرش یه مایعی از من خارج می‌شه نمیدونم چی‌ هست اما بدون شهوت هستش ... آیا این حکمش چیست ؟ غسل واجب نیست ؟
آیا شستن مایعی که پاک هست واجب هست ؟ مثل بول یا چیزی که بعد از بول خارج می‌شه ؟ باید شست با آب خالی‌ ؟
ببخشید من وقتی‌ خودم رو با آب طهارت می‌کنم بعد از اینکه طهارت کردم دوباره آبی از من خارج می‌شه آیا باز هم باید طهارت کنم ؟ حتا اگه مایع‌ پاکی‌ هم باشه ؟ من مثلا وقتی‌ بول می‌کنم بعد از طهارت که کردم دوباره حسّ می‌کنم بول از من خارج شده یه کمی‌ .... آیا این عادی هست و توجه نباید کرد یا این که خیر ؟
نمیدونم گیج شدم شایدم وسواس شدم :Ghamgin:

فقط اگه می‌شه کمکم کنید ممنون میشم :Gol:[
/QUOTE]

باسلام و تشکر از شما جناب 10000
آبی که بعداز ادار خارج میشود اگر نشانه های جنابت را نداشته با شد شخص جنب محسوب نمی شودو غسل واجب نیست و اگر شخص بعداز ادرار استبراء کرده باشد آن آب پاک است

منبع رساله مراجع م 73:Gol::Gol::Gol::Gol:

آبهايي كه از بدن انسان خارج مي شود پنج قسم است:
1- بول 2-منى: آبى است كه در اوج شهوت (ارگاسم) خارج مي شود و که همراه با جستن وسستی مي باشد (البته در اقایان) 3- مذى: آبى است كه نوعا هنگام تحريك مختصر جنسى و بعد از آن خارج مى‏شود. 4- وذى: آبى است كه بعد از خروج منى خارج مى‏شود.
5- ودى: آب سفيد رنگي است كه بعد از بول كردن خارج مى‏گردد.
حكم آبها:
1- بول و مني نجس است و طهارت لازم دارد. با خروج مني غسل جنابت نيز به انسان واجب مي شود.
2- آبي که گاهي بعد از شوخي با همسريا تحريك شهوت از هر طريقي, بدون ارگاسم، خارج مي شود( مذي)پاک است و غسل ندارد و وضو و غسل را باطل نمي کند.
3- آبي که گاهي بعد از بول خارج مي شود( ودي) و شباهت به مني دارد آن هم موجب غسل نمي شود، ولي اگر يقين داشته باشد که با بول برخورد داشته, نجس است و لازم است محل خروج را تطهير شود.
4- همين طور آبي که گاهي بعد از مني بيرون مي آيد و به آن (وذي) مي گويند, به خودي خود پاک است و موجب غسل نمي شود, اگرچه شخص قبل از آن به واسطه خروج مني جنب شده و به غسل نياز دارد.

اگر شما استبراءبعد از بول را انجام میدهید رطوبت های مشکوک بعد از بول پاک خواهد بود ولذا نیاز به تطهیر مکرر ندارد باید مراقب باشید که دچار وسواس نشوید.

رساله مراجع / ج1 / م73 .

ببخشید من وقتی‌ استبراءکه می‌کنم اون رطوبت از من خارج می‌شه . قبل از اینکه نکنم خارج نمی‌شه .. آیا این اشکالی‌ نداره ؟ یا اینکه از عمد اشکال داره خارج شود ؟ آخه من بعد از بول اذیت میشم اگه استبراء نکنم واسه همین اون رطوبت هم هنگام استبراء از من خارج می‌شه .
شرمنده فقط خواستم بدونم هنگام استبراء کردن اشکال داره رطوبتی خارج بشه و فقط باید هنگام بول کردن خارج شه ... یا اینکه اشکالی‌ نداره ؟؟!
با تشکر از شما که به سوال‌های من پاسخ دادید :Gol::Gol:

10000;59294 نوشت:
ببخشید من وقتی‌ استبراءکه می‌کنم اون رطوبت از من خارج می‌شه . قبل از اینکه نکنم خارج نمی‌شه .. آیا این اشکالی‌ نداره ؟ یا اینکه از عمد اشکال داره خارج شود ؟ آخه من بعد از بول اذیت میشم اگه استبراء نکنم واسه همین اون رطوبت هم هنگام استبراء از من خارج می‌شه .
شرمنده فقط خواستم بدونم هنگام استبراء کردن اشکال داره رطوبتی خارج بشه و فقط باید هنگام بول کردن خارج شه ... یا اینکه اشکالی‌ نداره ؟؟!
با تشکر از شما که به سوال‌های من پاسخ دادید :Gol::Gol:

با سلام و تشکر از شما جناب 10000

اینکه بعداز استبراء آبی مشکوک خارج میشود حکم منی را ندارد و هیچ اشکالی ندارد مگر اینکه آن آب با شرائط جنابت خارج شود در غیر این صورت جکم جنا بت را ندارد :Gol::Gol::Gol::Gol:

چند تا سوال داشتم .
اولا چطور بفهمیم این آبی که خارج میشه منی هست ؟
از من قبلا چند بار رطوبتی خارج شده و از جنابت و غسل اون خبری نداشتم . باید چی کار کنم ؟ الان باید غسل کنم ؟ لطفا در مورد جنابت یکم توضیح بدین اطلاعاتی در مورد ندارم شرمنده

نوجوان;81667 نوشت:
چند تا سوال داشتم . اولا چطور بفهمیم این آبی که خارج میشه منی هست ؟

با سلام خدمت دوست جدید جناب نوجوان به اسک دین خوش آمدید

برای گرفتن پاسخ این سئوال می توانید به تاپیک زیر مراجعه نمایید و پست های کارشناسان (آی دی های سبز و آبی) را در این مورد ملاحظه کنید .

http://www.askdin.com/showthread.php?t=6297

نوجوان;81667 نوشت:
از من قبلا چند بار رطوبتی خارج شده و از جنابت و غسل اون خبری نداشتم . باید چی کار کنم ؟ الان باید غسل کنم ؟ لطفا در مورد جنابت یکم توضیح بدین اطلاعاتی در مورد ندارم شرمنده

با مطالعه تاپیک قبلی اگر یقین پیدا کردید که رطوبتی که در گذشته خارج شده ، منی بوده و موجب جنابت شده است ، قضای نمازهایی که در حال جنابت خوانده اید بر شما واجب است اما قضای روزه ها واجب نیست . (1)

اما اگر یقین ندارید که رطوبت ها موجب جنابت شده باشد ، چیزی بر شما واجب نیست .

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 194

نه شک دارم چون مقدارش خیلی کم بود و در ان زمان نیاز به ادرار داشتم !

نوجوان;81712 نوشت:
نه شک دارم چون مقدارش خیلی کم بود و در ان زمان نیاز به ادرار داشتم !

با سلام
وخیر مقدم به شما
اگر در حد شک است همان جواب استاد سجاد پاسخ شماست
.

سلام. عذر میخوام منم یه سوال دارم.
مرجع تقلیدم آیت الله مظاهری هستش. اینم لینک موضوع مورد سوالم در سایت ایشون: کلیک
1- میخوام بدونم پس از جماع در هر صورت اعم از رسیدن به اوج لذت جنسی در زن یا مرد و یا نرسیدن این دو به این مرحله، غسل جنابت بر هر دو واجب میشه؟ یعنی پس از هر بار جماع باید غسل انجام بشه؟
2- تمام مراجع در این مورد خاص چنین نظری دارند؟ آخه من قبلا در آموزش های سنتی اینجوری شنیده بودم که در صورت ارضا شدن هر یک از طرفین همون فرد بایدغسل کنه.

سرگشته;135815 نوشت:
میخوام بدونم پس از جماع در هر صورت اعم از رسیدن به اوج لذت جنسی در زن یا مرد غسل جنابت بر هر دو واجب میشه؟

بله غسل بر هر دو واجب می شود

سرگشته;135815 نوشت:
تمام مراجع در این مورد خاص چنین نظری دارند؟

بله

سرگشته;135815 نوشت:
آخه من قبلا در آموزش های سنتی اینجوری شنیده بودم که در صورت ارضا شدن هر یک از طرفین همون فرد بایدغسل کنه.

ارضا شدن شرط نیست

سلام. عذر میخوام سوالم رو الان که خوندم دیدم یه کم ناقص مطرح کردم. یادم رفت از حالتی بپرسم که هیچکدوم از طرفین به اوج لذت نرسن یا اصطلاحا ارضا نشن. آیا در این صورت که فقط دخول صورت بگیره اما هیچکدوم از طرفین به اوج لذت نرسن و در واقع هیچ رطوبتی از طرفین خارج نشه باز هم غسل بر هر دو واجبه؟

سرگشته;135943 نوشت:
سلام. عذر میخوام سوالم رو الان که خوندم دیدم یه کم ناقص مطرح کردم. یادم رفت از حالتی بپرسم که هیچکدوم از طرفین به اوج لذت نرسن یا اصطلاحا ارضا نشن. آیا در این صورت که فقط دخول صورت بگیره اما هیچکدوم از طرفین به اوج لذت نرسن و در واقع هیچ رطوبتی از طرفین خارج نشه باز هم غسل بر هر دو واجبه؟

با سلام

بله غسل جنابت بر هردو واجب می شود.

سرگشته;135943 نوشت:

سلام
بله به صرف دخول غسل دارد.
رساله امام/احکام جنابت

آیا عرق فرد جنب نجسه؟ (منظورم جنب از حرام نیستا. جماع با همسر رو عرض میکنم). یعنی حتی اگر یکی از لباس هاش آلوده نشده باشه بازم باید بعد از غسل، اون لباس رو عوض کنه؟

سرگشته;136249 نوشت:
آیا عرق فرد جنب نجسه؟

خیر نجس نیست

سرگشته;136249 نوشت:
(منظورم جنب از حرام نیستا. جماع با همسر رو عرض میکنم)

* حتی عرق جنب از حرام هم نجس نیست

سرگشته;136249 نوشت:
یعنی حتی اگر یکی از لباس هاش آلوده نشده باشه بازم باید بعد از غسل، اون لباس رو عوض کنه؟

خیر

توضیح المسائل مراجع،م116

سرگشته;136249 نوشت:
آیا عرق فرد جنب نجسه؟ (منظورم جنب از حرام نیستا. جماع با همسر رو عرض میکنم). یعنی حتی اگر یکی از لباس هاش آلوده نشده باشه بازم باید بعد از غسل، اون لباس رو عوض کنه؟

با تشکر از سئوال شما سرکار سرگشته گرانقدر و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری مولی الموحدین

پاسخ این پرسش در پست قبلی توسط استاد شفای بزرگوار داده شده است !

در پناه حضرت حق باشید

سلام و عرض ادب
ایام تسلیت

اگر مشکلی پیش بیاد نتونیم بریم غسل کنیم . گناه کردیم !! یا بریم به مسجد یا مکان مقدس ؟؟

یاعلی
لعنت بر ابن ملجم

madanchi11;136882 نوشت:
سلام و عرض ادب
ایام تسلیت

اگر مشکلی پیش بیاد نتونیم بریم غسل کنیم . گناه کردیم !! یا بریم به مسجد یا مکان مقدس ؟؟

یاعلی

لعنت بر ابن ملجم

ورود جنب به مسجد الحرام ومسجد النبی وتوقف در سایر مساجد وبنا بر احتیاط توقف در حرم امامان حرام است .
امام خمینی (ره)،توضیح المسائل مراجع ،م355

سلام و خسته نباشید
و تسلیت در این روز ها
یک مدت یک شبه دارم
گاهی اوقات در هنگام خواب ابی شبیه به منی و مقدار زیاد خارج میشه ولی هیچ گونه حالت شهوت و یا تحریک نداره این حکمش چی ؟!

بیداری;181718 نوشت:
سلام و خسته نباشید و تسلیت در این روز ها یک مدت یک شبه دارم گاهی اوقات در هنگام خواب ابی شبیه به منی و مقدار زیاد خارج میشه ولی هیچ گونه حالت شهوت و یا تحریک نداره این حکمش چی ؟!

با عرض سلام و احترام خدمت جناب بیداری گرامی و تشکر از سئوال شما

اگر مایع خارج شده با شهوت نباشد و یا با جهش نبوده باشد ، منی نیست و غسل را واجب نمی کند (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. توضیح المسائل مراجع م 346

سلام

نامزدم مدتی هست که گاهی شب هـا بدون اینکه دچـار شهوت شده باشه یا حتی خوابی ببینه آبی شبیه منی ازش خـارج میشه !
در صورتی که قبلا اینجور نبوده ..
آیا حکم جنب رو دارد ؟
و اینکـه این مورد یه چیز طبیعی میتونه باشه که گذرا هست ؟

*tabasom*;191869 نوشت:
نامزدم مدتی هست که گاهی شب هـا بدون اینکه دچـار شهوت شده باشه یا حتی خوابی ببینه آبی شبیه منی ازش خـارج میشه ! در صورتی که قبلا اینجور نبوده .. آیا حکم جنب رو دارد ؟ و اینکـه این مورد یه چیز طبیعی میتونه باشه که گذرا هست ؟

با سلام و احترام

اگر رطوبتی از انسان خارج شود و نداند منی است یا بول یا غیر از اینها چنانچه باشهوت و جستن بیرون آمده و بعد از بیرون آمدن آن بدن سست شده آن رطوبت حکم منی را دارد و اگر هیچ یک از این سه نشانه یا بعضی از اینها را نداشته باشد حکم منی را ندارد،ولی در زن و مریض لازم نیست آن آب با جستن بیرون آمده باشد بلکه اگر با شهوت بیرون آمده باشد در حکم منی است و لازم نیست بدن او سست شود اما بنابراین که می فرمایید با شهوت همراه نیست،یعنی غسل واجب نمی باشد.

رساله مراجع م 346

باسلام .
من یک دوست دارم که در هنگام خواب این مشکل برایش پیش می آید.ولی رویش نمی شود که صبح و یا ظهر و هر روز به حمام برود و غسل کند . زیرا طبق گفته ی خودش هر چند روز یک بار این مشکل برایش پیش میاد و نمیتواند این قضیه را به خانواده اش بگوید زیرا خجالت میکشد .
این دوست من ظهر به شماره 09640 زنگ زده ولی کسی جواب نداده و به اینترنت دسترسی ندارد و از من درخواست کمک کرد.
دوست من با این وضعیتی که دارد و با اینکه نمیتواند غسل کند ، نماز هم میخواند و قرآن هم میخواند . آیا نماز خواندن و قرآن خواندن با این وضعیت ایراد دارد ؟!
راستی در حین اینکه این مشکل برایش پیش می آمد نمیدانست که باید غسل کند . حکم این چیست ؟!
درضمن اگر این مشکل برایش زیاد پیش آمد و غسل نکرد میتواند مثلا برای همه ی این مشکلاتش هر جمعه غسل کند ؟! ( منظورم این است که برای مثلا یکشنبه و سه شنبه و پنجشنبه این مشکل برایش پیش می آید . میتواند غسل همه ی این روز ها را در روز جمعه انجام بدهد ولی در این مدت نماز و قرآن هم بخواند ؟! ))
میشه شما این دوست مرا راهنمایی کنید و چاره را به من بگویید تا من به گوشش برسانم ؟!
آیا در این مدت که غسل نکرده و در این مدت نماز خوانده ، نماز هایش صحیح است یا باطل ؟!
راستی چرا این مشکل برای انسان ها اتفاق می افته ؟!
چاره ی درمانش چیست ؟!
لطفا فقط کارشناسان محترم جواب مرا بدهند .
باتشکر

ali-akbar;210105 نوشت:
دوست من با این وضعیتی که دارد و با اینکه نمیتواند غسل کند ، نماز هم میخواند و قرآن هم میخواند . آیا نماز خواندن و قرآن خواندن با این وضعیت ایراد دارد ؟! راستی در حین اینکه این مشکل برایش پیش می آمد نمیدانست که باید غسل کند . حکم این چیست ؟! درضمن اگر این مشکل برایش زیاد پیش آمد و غسل نکرد میتواند مثلا برای همه ی این مشکلاتش هر جمعه غسل کند ؟! ( منظورم این است که برای مثلا یکشنبه و سه شنبه و پنجشنبه این مشکل برایش پیش می آید . میتواند غسل همه ی این روز ها را در روز جمعه انجام بدهد ولی در این مدت نماز و قرآن هم بخواند ؟! )) میشه شما این دوست مرا راهنمایی کنید و چاره را به من بگویید تا من به گوشش برسانم ؟! آیا در این مدت که غسل نکرده و در این مدت نماز خوانده ، نماز هایش صحیح است یا باطل ؟! راستی چرا این مشکل برای انسان ها اتفاق می افته ؟! چاره ی درمانش چیست ؟!

با عرض سلام و احترام خدمت جناب ali-akbar بزرگوار و تشکر از سئوال شما

برای خواندن نماز و سوره یا آیه سجده دار قرآن حتما باید غسل جنابت انجام شود و گرنه باطل و حرام است .

غسل جنابت برای خواندن هر نمازی واجب است و نمی توان آن را تا جمعه به تأخیر انداخت .

در این مدت که بدون غسل نماز خوانده ، نماز ها باطل است و باید دوباره آن ها را بخواند .

جنابت در خواب ، اتفاقی طبیعی است که با شدت و ضعفش برای همه پیش می آید از این رو نیازی به درمان نیست فقط باید تکلیف شرعی در قبالش انجام گیرد .

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی، توضیح المسائل م 345 به بعد

باسلام خدمت جناب سجاد گرامی
خیلی ممنون از زحمات شما برای انجمن اسک دین

یک سوال داشتم خدمت شما
آیا میشود که برای رفع این مشکل از غسل ارتماسی استفاده کرد ؟! برای مثال رفتن به استخر و پریدن در آب .

باتشکر از شما

ali-akbar;211172 نوشت:
باسلام خدمت جناب سجاد گرامی خیلی ممنون از زحمات شما برای انجمن اسک دین یک سوال داشتم خدمت شما آیا میشود که برای رفع این مشکل از غسل ارتماسی استفاده کرد ؟! برای مثال رفتن به استخر و پریدن در آب . باتشکر از شما

با عرض سلام مجدد خدمت حضرت عالی

خواهش می کنم

بله می توان برای حل مشکل از غسل ارتماسی مثلا در استخر استفاده کرد .

همیشه موفق و سلامت باشید

سجاد;211422 نوشت:
بله می توان برای حل مشکل از غسل ارتماسی مثلا در استخر استفاده کرد . همیشه موفق و سلامت باشید

سلام

این کار منجر به نجاست اب استخر نمی شود؟

ali-akbar;211172 نوشت:
آیا میشود که برای رفع این مشکل از غسل ارتماسی استفاده کرد ؟! برای مثال رفتن به استخر و پریدن در آب .

دوست عزیز یه پیشنهاد به دوستتون بگویید سعی کنه خودشو از محیط های شهوت انگیز دور کنه
کمک کنه تا شهوتش کاهش پیدا کنه

این طوری احتمالا مشکلش کم می شه

چون فکر کنم این عوامل تاثیر داشته باشه

موقعی که شهوت زیاد می شه این اتفاق می افته:Gol:

باید از نظر علمی بررسی بشه:khejalati:

اگر در مودش خجالت می کشی

بیا توی گروه مدعیون فعلا با هم کمی صحبت کنیم:Gol:

یا ابن الکوثر(ع);211438 نوشت:
سلام این کار منجر به نجاست اب استخر نمی شود؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب یا ابن الکوثر(ع) گرامی و تشکر از سئوال شما

بر فرض نجس بودن بدن و تطهیر نشدن موضع قبل از ورود به استخر هم ، بخاطر زیاد بودن آب استخر موجب نجاست آن نمی شود .

البته قبل از انجام غسل باید بدن پاک باشد .

همیشه سالم و موفق باشید

ali-akbar;210105 نوشت:
باسلام .
من یک دوست دارم که در هنگام خواب این مشکل برایش پیش می آید.ولی رویش نمی شود که صبح و یا ظهر و هر روز به حمام برود و غسل کند . زیرا طبق گفته ی خودش هر چند روز یک بار این مشکل برایش پیش میاد و نمیتواند این قضیه را به خانواده اش بگوید زیرا خجالت میکشد .
این دوست من ظهر به شماره 09640 زنگ زده ولی کسی جواب نداده و به اینترنت دسترسی ندارد و از من درخواست کمک کرد.
دوست من با این وضعیتی که دارد و با اینکه نمیتواند غسل کند ، نماز هم میخواند و قرآن هم میخواند . آیا نماز خواندن و قرآن خواندن با این وضعیت ایراد دارد ؟!
راستی در حین اینکه این مشکل برایش پیش می آمد نمیدانست که باید غسل کند . حکم این چیست ؟!
درضمن اگر این مشکل برایش زیاد پیش آمد و غسل نکرد میتواند مثلا برای همه ی این مشکلاتش هر جمعه غسل کند ؟! ( منظورم این است که برای مثلا یکشنبه و سه شنبه و پنجشنبه این مشکل برایش پیش می آید . میتواند غسل همه ی این روز ها را در روز جمعه انجام بدهد ولی در این مدت نماز و قرآن هم بخواند ؟! ))
میشه شما این دوست مرا راهنمایی کنید و چاره را به من بگویید تا من به گوشش برسانم ؟!
آیا در این مدت که غسل نکرده و در این مدت نماز خوانده ، نماز هایش صحیح است یا باطل ؟!
راستی چرا این مشکل برای انسان ها اتفاق می افته ؟!
چاره ی درمانش چیست ؟!
لطفا فقط کارشناسان محترم جواب مرا بدهند .
باتشکر

اين پاسخ كارشناسانه نيست ولي روحي روانيه
به دوستتون بگين من (اينجانب) اول خيلي خجالت ميكشيدم و به صورت مخفي حمام ميرفتم بعضي وقت ها هم كلا حمام ميكردم تا نفهمند ولي رفته رفته به صورت عادي اين كار را انجام دادم و متوجه شدم كه پدر و مادرم اصلا چيزي نميگويند وبراي اينكه من خجالت نكشم خودشونو بي توجه نشون ميدن چون بالاخره اونا خودشون هم اين دورانو طي كردن و ما رو درك ميكنن.

یا ابن الکوثر(ع);211438 نوشت:

این کار منجر به نجاست اب استخر نمی شود؟

براي اطمينان قبل از پريدن محل نجاست رو پاك كنه و بعد با نيت غسل به آب بپره.

با سلام خدمت کارشناسان عزیز
لطفأ به این سئوالهای من پاسخ بدید .
اگر مردی همسر خود رو مدتی ببوسه و یا نوازش کنه و در این حال بدون اینکه به اوج لذت برسه مایعی ازش خارج بشه آیا نیاز به غسل جنابت داره ؟ آیا با لباسهایی که این مایع بهش بر خورد کرده میشه نماز خوند یا نه ؟
ممنونم از زحماتی که می کشید .

مرجع تقلید:حضرت آقا

با عرض سلام و احترام خدمت جناب منتظر 12 گرامی و تشکر از سئوال شما

مایع یاد شده تا زمانی که نشانه های منی را مانند جهش و خروج با لذت و سستی بعد از خروج نداشته باشد ، پاک است و جایی را نجس نمی کند .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 180

سجاد;221344 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب منتظر 12 گرامی و تشکر از سئوال شما

مایع یاد شده تا زمانی که نشانه های منی را مانند جهش و خروج با لذت و سستی بعد از خروج نداشته باشد ، پاک است و جایی را نجس نمی کند .(1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:

1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 180

سلام دوست عزیزم سجاد ، ممنونم از پاسخی که به سئوال دادید .
دوست عزیز فقط یک سئوال برای من پیش اومده اون هم این هست که اگر از این 3 نشانه یاد شده یکی وجود نداشته باشد آیا باز هم این مایع پاک است ؟ ( برای اینکه غسل جنابت واجب بشه باید هر سه نشانه با هم وجود داشته باشه ؟ )

منتظر 12;221362 نوشت:
دوست عزیز فقط یک سئوال برای من پیش اومده اون هم این هست که اگر از این 3 نشانه یاد شده یکی وجود نداشته باشد آیا باز هم این مایع پاک است ؟ ( برای اینکه غسل جنابت واجب بشه باید هر سه نشانه با هم وجود داشته باشه ؟ )

با سلام و عرض ادب و خوش آمدگویی خدمت شما

در صورتي که انسان مريض نباشد و مایع با سه نشانه زیر از انسان خارج شود:
1- با جهش خارج شود،
2- با لذت و شهوت خارج شود،
3- بدن پس از خروج آن سست شود ،
منی است اما اگر يکي از آن سه نشانه را نداشته باشد ، حکم مني را ندارد.

پي نوشت :
1.آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات، س 177 و 180.

دوستانم سلام
در این سه حالت وظیفه یک مرد چیه :
1- دز خواب ببینه محتلم شده ولی بعد از بیداری اثری نبینه ؟
2- عین حالت اول با این تفاوت که موقع بیدار شدن یه ذره اب ازش خارج بشه و ندونه چیه ؟
3- در خواب چیزی متوئجه نشه و صبح فقط یه لکه روی لباس زیرش باشه ؟
و در همه حالت بفرمایید جایی نجس می شه یا نه؟
مرجه تقلید امام خامنه ای البته بقای بر تقلید ایت الله بهجت ره
ممنون می شم کمک کنید

عارف2010;227236 نوشت:
در این سه حالت وظیفه یک مرد چیه : 1- دز خواب ببینه محتلم شده ولی بعد از بیداری اثری نبینه ؟ 2- عین حالت اول با این تفاوت که موقع بیدار شدن یه ذره اب ازش خارج بشه و ندونه چیه ؟ 3- در خواب چیزی متوئجه نشه و صبح فقط یه لکه روی لباس زیرش باشه ؟ و در همه حالت بفرمایید جایی نجس می شه یا نه؟ مرجه تقلید امام خامنه ای البته بقای بر تقلید ایت الله بهجت ره ممنون می شم کمک کنید

با سلام و احترام

در تمام موارد تا یقین به جنابت و خروج منی حاصل نشود،غسل واجب نیست.

آیت الله خامنه ای ، رساله اجوبه الاستفتائات، س 177 و 180.

ممنونم فراوان جناب نور جان و ببخشیبد که من همیشه مزاحمم و با این جواب یعنی همه چیز پاکه ، درسته ؟ و نماز خوندن با همون لباس و در مکان هایی که رفت و امد شده با همون حال و لباس ، صحیحه ، درست می گم ؟

عارف2010;227247 نوشت:
ممنونم فراوان جناب نور جان و ببخشیبد که من همیشه مزاحمم و با این جواب یعنی همه چیز پاکه ، درسته ؟ و نماز خوندن با همون لباس و در مکان هایی که رفت و امد شده با همون حال و لباس ، صحیحه ، درست می گم ؟

با سلام و تشکر از شما

همانطور که بیان شد تا زمانی که یقین به خروج منی نشود،غسل جنابت واجب نیست و بدن و لباس پاک است.

موفق و موید باشید.

اگر فقط ملاعبه باشد و دخول صورت نگیرد، زن از رابطه لذت ببرد اما شک کند که به اوج لذت رسیده یا نه،سستی بدن هم نداشته باشد ایا غسل جنابت واجب است؟ اگر غسل نکرده باشد الان چه وظیفه ای دارد؟مرجع اقای سیستانی.

#melika#;239093 نوشت:
اگر فقط ملاعبه باشد و دخول صورت نگیرد، زن از رابطه لذت ببرد اما شک کند که به اوج لذت رسیده یا نه،سستی بدن هم نداشته باشد ایا غسل جنابت واجب است؟ اگر غسل نکرده باشد الان چه وظیفه ای دارد؟مرجع اقای سیستانی.

باسلام خدمت شما کاربر محترم
درصورتی که شک داشته باشید که به اوج لذت رسیدیدیا نه ؟حکم به جنابت نمی شود وتکلیفی ندارید
رساله مراجع /ج =1/جنابت

باسلام وتشکر خدمت استادان
از من مایعی خارج شده شک دارم که سستی و جهش داشته یانه حکم چیه؟
مقدار اون هم زیاد بود
مرجع تقلید:حضرت آیت الله خامنه ای

iman174;243512 نوشت:
باسلام وتشکر خدمت استادان از من مایعی خارج شده شک دارم که سستی و جهش داشته یانه حکم چیه؟ مقدار اون هم زیاد بود مرجع تقلید:حضرت آیت الله خامنه ای

با سلام و احترام

با وجود شک، غسل جنابت واجب نیست.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام جنابت

iman174;243512 نوشت:
باسلام وتشکر خدمت استادان از من مایعی خارج شده شک دارم که سستی و جهش داشته یانه حکم چیه؟ مقدار اون هم زیاد بود مرجع تقلید:حضرت آیت الله خامنه ای

باسلام خدمت شما کابرمحترم
شک دراین که علایم جنابت راداشته یا نه؟حکم به عدم جنابت می شود
اجوبه رهبری /موضوع =جنابت

موضوع قفل شده است