جمع بندی آیا این مطلب صحیح است: «خواص خارق العاده دعای جلیل الجبار»

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این مطلب صحیح است: «خواص خارق العاده دعای جلیل الجبار»

با سلام و احترام
برای دعای جلیل الجبار روایت است که حضرت رسول (ص) فرمودند: هرکس هر وقت این دعا را بخواند چنان باشد که:

360حج کرده است

و360 ختم قرآن کرده باشد

و360 بنده آزاد کرده باشد

و360دینارصدقه داده باشد

و360اندوهگین را از غم رهایی بخشد.

چون حضرت رسول (ص) این کلام را فرمود جبرئیل (ع)در رسید و گفت:

یا رسول الله هر بنده از بندگان خدا و هر امتی از پیروان تو این دعا را در عمر خود یک بار بخواند یا محمد(ص)، به حرمت و جلال خودم قسم او را هفت چیز بدهم:

اول : فقر و درویشی را از او بردارم.

دوم: از سوال نکیر و منکر ایمن شود.

سوم: از صراط بگذرد.

چهارم: از مرگ ناگهانی برهانم.

پنجم: دوزخ را بر وی حرام گردانم.

ششم: از تنگی قبر ایمن نگه دارم.

هفتم: از غضب سلطان وظالم حفظ فرمایم.

در صورت صحیح بودن این روایت، برداشت بنده این است که کسی با خواندن این دعای مختصر، به جهنم نخواهد رفت، و از پل صراط عبور می کند، و ثواب به شدت فراوانی میبرد، یعنی ثواب 360 حج و ... .

چنین چیزی چطور ممکن است?

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مدبر

سلام علیکم
این دعا در منابع معتبر وجود ندارد و توصیه هم نمی شود، تبعا آثار و پاداش هایی هم که نقل شده نامعتبر است.
نکته مهمی که باید عرض شود این موضوع می باشد: اگر دعایی و یا عملی با فضیلت زیاد و با سند معتبر نقل شود دلیل بر این نیست که اگر فقط آن دعا خوانده شود انجام باقی امور بندگی لازم نیست رعایت شود!
در مرتبه نخست انسان باید اهل ایمان باشد و در مرحله بعد اهل تقوا باشد تا اعمالش پذیرفته شود زیرا خداوند با صراحت در قرآن میفرماید :إِنَّما يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقينَ .( مائده آیه 26)
خدا، تنها از پرهيزگاران مى‏پذيرد!
همچنین ملاک در انجام ادعیه صرف خواندن آنها نیست بلکه ادعیه پل ارتباط انسان با خداوند است و دعایی که با غفلت خوانده شود نه تنها آثار مثبت ندارد بلکه آثار منفی مانند قساوت قلب به همراه دارد.

بنا بر این خواندن دعاها و انجام نماز های مستحبی و ... به شرطی ما را به ثواب های عظیم آخرت می رساند که با اخلاص و اعتقاد و رعایت تقوا همراه بوده و هدایتگر فکر و خُلق و عمل ما باشد. و گرنه خواندن بدون فهم و تأثیر ناپذیری از آنها، نتیجه ای ندارد.

Amir297;985967 نوشت:
با سلام و احترام
برای دعای جلیل الجبار روایت است که حضرت رسول (ص) فرمودند: هرکس هر وقت این دعا را بخواند چنان باشد که:

یا رسول الله هر بنده از بندگان خدا و هر امتی از پیروان تو این دعا را در عمر خود یک بار بخواند یا محمد(ص)، به حرمت و جلال خودم قسم او را هفت چیز بدهم:

چنین چیزی چطور ممکن است?

با سلام

احادیث و ادعیه و... مستقیم به دست ما نرسیده بلکه با واسطه های متعدد به آنها دست یافتیم لذا احتمال تحریف و نقص در آنها زیاد است خصوصا مواردی که در کتب اهل سنت هست!

البته جاعلان و تحریف کنندگان تا جایی که بنده دیدم ردپائی از خود برجا میگذارند مثلا در همین مورد مذکور: جبرئیل را در حد خداوند بالا برده تا جایی جبرئیل میگوید من دوزخ را بر وی حرام میکنم و...؟!!!! در حالیکه خداوند دوزخ را بر کسی که بخواهد حرام میکند

یا اینکه جبرئیل به حرمت و جلالِ خودش سوگند خورده؟؟!!!! شما تا بحال از جلال و عظمت جبرئیل چیزی شنیدید یا ذوالجلال و الاکرام در خصوص خداوند رو ؟

جای خنده دارتر اونجایی هست که گفته : پیامبر داشتند به مردم و اصحاب در خصوص خواص این دعا سخن میگفتند یه دفعه جبرئیل سر رسیده؟!!!!!!!!!!!! و انگار جلوی پیامبر و بقیه شروع کرده به ذکر خواص دیگه ی این دعا؟؟؟؟!!!

یا اصلا این چطوری هست که پیامبر خواص اون دعا را کامل از جبرئیل نگرفته باشه و باز جبرئیل دوباره بیاد و خواص دیگه ای ذکر کنه؟!!!!!!!!!

حدس بنده اینست که این دعا از منابع اهل سنت هست! اونا دعا سازی و ذکرسازی زیاد انجام میدند برای اینکه پیش شیعه کم نیارند!

پرسش:
360حج کرده است
و360 ختم قرآن کرده باشد
و360 بنده آزاد کرده باشد
و360دینارصدقه داده باشد
و360اندوهگین را از غم رهایی بخشد.

یا رسول الله هر بنده از بندگان خدا و هر امتی از پیروان تو این دعا را در عمر خود یک بار بخواند یا محمد(ص)، به حرمت و جلال خودم قسم او را هفت چیز بدهم:اول : فقر و درویشی را از او بردارم.
دوم: از سوال نکیر و منکر ایمن شود.
سوم: از صراط بگذرد.
چهارم: از مرگ ناگهانی برهانم.
پنجم: دوزخ را بر وی حرام گردانم.
ششم: از تنگی قبر ایمن نگه دارم.
هفتم: از غضب سلطان وظالم حفظ فرمایم.
در صورت صحیح بودن این روایت، برداشت بنده این است که کسی با خواندن این دعای مختصر، به جهنم نخواهد رفت، و از پل صراط عبور می کند، و ثواب به شدت فراوانی میبرد، یعنی ثواب 360 حج و ... .
چنین چیزی چطور ممکن است؟

پاسخ :
این دعا در منابع معتبر وجود ندارد و خواندن آن هم توصیه نمی شود، تبعا آثار و پاداش هایی هم که نقل شده نامعتبر است.
نکته مهم :
اگر دعایی و یا عملی با فضیلت زیاد و با سند معتبر نقل شود دلیل بر این نیست که اگر فقط آن دعا خوانده شود انجام باقی امور بندگی لازم نیست رعایت شود!
در مرتبه نخست انسان باید اهل ایمان باشد و در مرحله بعد اهل تقوا باشد تا اعمالش پذیرفته شود زیرا خداوند با صراحت در قرآن میفرماید :إِنَّما يَتَقَبَّلُ اللَّهُ مِنَ الْمُتَّقينَ .( مائده آیه 26)
خدا، تنها از پرهيزگاران مى‏پذيرد!
همچنین ملاک در انجام ادعیه صرف خواندن آنها نیست بلکه ادعیه پل ارتباط انسان با خداوند است و دعایی که با غفلت خوانده شود نه تنها آثار مثبت ندارد بلکه آثار منفی مانند قساوت قلب به همراه دارد.

بنا بر این خواندن دعاها و انجام نماز های مستحبی و ... به شرطی ما را به ثواب های عظیم آخرت می رساند که با اخلاص و اعتقاد و رعایت تقوا همراه بوده و هدایتگر فکر و خُلق و عمل ما باشد. و گرنه خواندن بدون فهم و تأثیر ناپذیری از آنها، نتیجه ای ندارد.

موضوع قفل شده است