صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زنان چادری و وظیفه حضور در اجتماع

نوشته
    25
    حضور
    1 روز 12 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    90

حکایت مظلومیت و مهجوریت چادر مشکی را نه در هنگامه راهپیمایی 22 بهمن می توان سنجید و نه در کوچه ها و محله های سنتی شهر.
    «کافی بود محو تماشای ویترین یک مغازه شوی و دستان کوچکت از دستان مادر رها شود، آن وقت برایت شروع سردرگمی بود، اندکی جلو می رفتی و مادر را می دیدی و صدایش می کردی، رویش را که بر می گرداند و قامتِ کوچکت را که با نگاهی آمیخته به تعجب می نگریست، آن موقع تو می ماندی و سکوت ناشی از یک شرمندگی کودکانه…» این حکایت زمانی است که می توانستی در پیاده روهای شهر قدم بزنی و آسوده خاطر فقط مغازه ها را بنگری بی آن که نگران از فرو رفتن تیرهای شیطانی به چشمان خود باشی، آری شاید بتوان گفت این روزها تنها سود پوشش های رنگارنگ و چسبان و کوتاه زنان سرزمین ما این است که کودکان کمتر مادران خود را اشتباه می گیرند.

حکایت مظلومیت و مهجوریت چادر مشکی را نه در هنگامه راهپیمایی بیست و دو بهمن می توان سنجید و نه در صحن و سرای امام رئوف و نه در کوچه ها و محله های سنتی شهر. مظلومیت و مهجوریت چادر مشکی را آن زمان در می یابی که به سینما می روی، به تئاتر، به مراکز بزرگ خرید، به جشنواره های هنری، به پیاده روهای خیابان های بالای شهر، به کوه و پارک های جنگلی و نشانی از زنان چادری نمی یابی، تو گویی که تمام زنان شهر چادر را به کناری نهاده اند، این چنین است که "باربارا اسلاوین” خبرنگاری که نام او را در جمع همکاران روزنامه های واشنگتن پست، نیویورک تایمز و اندیشکده علوم و امنیت بین الملل ( ISIS ) وابسته به اسرائیل می توان یافت در آخرین سفر خود به تهران از وضعیت امروزِ حجاب زنان ایرانی نسبت به گذشته ها ابراز رضایت می کند و در گزارشِ آخرین سفر خود به ایران در پایگاه تحلیلی المانیتور اینطور می نویسد که "این روزها در تهران دیگر زنان زیر پنجاه سال چادری کم‌تر به چشم می‌خورند”.

اما به راستی آیا واقعیت همین است که مشاهده می شود؟ آیا نسبت زنان چادری به دیگر خانم ها که البته آنان نیز در صورت رعایت حجاب اسلامی محترم و قابل تکریم هستند، این قدر کم و ناچیز شده است یا این که برخی از زنان چادری ترجیح می دهند فضای اجتماعی را به خصوص در فعالیت های فرهنگی هنری و ورزشی تفریحی دربست تقدیم دیگران کنند و سپس خود نیز به جمع کسانی بپیوندند که از وضعیت بد حجاب در این اماکن گلایه مند هستند؟

زنان چادری و وظیفه حضور در اجتماع

حضور انبوه زنان چادری در اکران یک فیلم سینمایی

ممکن است استدلال شود که اجتناب حضور خانم های چادری در برخی فضاها به واسطه نامناسب بودن آن فضاهاست، اتفاقا همین عدم حضور این دسته از خانم ها یکی از دلایلی است که آن فضاها را نامناسب و جولانگاه بدحجابی کرده است. اگر برخی فضاها نامناسب است چه کسانی باید آن را درست کنند؟ آیا جز این است که همین زنان محجبه باید با حضور فعال و با نشاط و با جاذبه ی ناشی از رفتار رحمانی خویش ورق را برگردانند؟ آیا با در خانه نشستن اوضاع عوض می شود؟

سمیه حیدری و نمایشی از حضور چادر مشکی در ورزش بانوان

روی این سخن البته با معدود افرادی نیست که چادر را از روی عادت و اکراه بر سر نگه داشته اند و هر جا مجالی بیابند خود را از آن آسوده می کنند و یا با رفتار سبک و دور از متانت یک زن محجبه شأن چادر را مخدوش می کنند، بلکه با آنانی است که با عشق و بر اساس یک باور درونی حجاب برتر را انتخاب کرده و خود نیز از وضعیت امروز حجاب در کشور ناراحت هستند و نسبت به بهبود آن احساس وظیفه می کنند.

در عرصه اجتماعی تکلیف بزرگی بر دوش زنانی است که چادر را با معرفت برگزیده اند و آن این است که با خودنمایی خویش در عرصه های اجتماعی مانع از شکل گیری انگاره ی ذهنی در اقلیت بودن زنان چادری در محیط های فرهنگی هنری و ورزشی تفریحی شوند. این خودنمایی آن خودنمایی توأم با خودآرایی نیست که قطعا نکوهیده و مذموم است بالاخص برای زنان چادری، بلکه در واقع بالا نگاه داشتن عَلَم چادر مشکی در جامعه اسلامی و اثبات گزاره توانمندی زنان محجبه در عرصه های اجتماعی است. اتفاقی که تا کنون به دلایل متعددی تقریبا شکل نگرفته است و برخی فضاها را فقط زنان بدحجاب پر کرده اند و شاید هم این گونه بگوییم که برخی فضاها فقط زنان بدحجاب را جذب کرده اند تا جایی که اگر در مواردی نادر زنان چادری نیز مجال ورود یافته اند به دلیل سنگین بودن محیط ترجیح داده اند چادر خود را به کناری نهند و همرنگ جماعت شوند، دنیای سینما و بازیگری از آن دست فضاهایی است که تا کنون در بست دور از دسترس زنان محجبه باقی مانده است.
    اما به راستی چه باید کرد؟ آیا جز این است که وظیفه اصلی در باب نهادینه کردن فرهنگ حجاب بر دوش خود خانم های محجبه است؟ آیا جز این است که تا کنون فریادها و مرثیه خوانی ها از اوضاع غیرقابل قبول حجاب در عمل تاثیری نداشته است؟ به نظر می رسد این روزها که لشگر بی حجابان و ساپورت پوشان خیابان های شهر را به تسخیر درآورده اند، زنان محجبه بیش از گذشته وظیفه دارند با رفتار آمیخته با محبت و تدبیر در محیط های اجتماعی بالاخص فضاهای فرهنگی هنری و ورزشی تفریحی فعالیت کنند و توانمندی های خود را ارائه کنند، این فعالیت حتی اگر به صرفِ حضور و در سکوت کامل نیز باشد ارزشمند است، آن چنان که امام صادق (ع) در روایتی می فرمایند: با سکوت مردم را به سوی ما دعوت کنید.

ما رو دعا کنید

منبع

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ در ساعت ۱۰:۱۲

2. صلوات ها 6

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    29,176
    حضور
    261 روز 18 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    62
    صلوات
    66706

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

4. صلوات ها 5

نوشته
    1,020
    حضور
    54 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3776

نقل قول نوشته اصلی توسط ?yes or no نمایش پست ها

بسم الله الرحمن الرحیم
    عرض سلام و ادب خدمت شما کاربر گرامی

دغدغه شما نسبت به وضعیت حجاب در جامعه قابل تحسین است و فرمایشتان هم تا حدود زیادی صحیح.
    فقط یک نکته هست و آن هم اینکه خیلی اوقات خانمهای محجبه و به قول شما چادری، بعضی محیط ها و موقعیت ها را نمی پسندند و صرفنظر از اینکه چه کسانی این محیط را اشغال کرده اند، دوست ندارند که جزئی از این جمع باشند. ممکن است حتی هیچ اشکال شرعی و عرفی هم در این مسئله نباشد، ولی به هرحال خانم های چادری هم مثل بقیه حق انتخاب و آزادی عمل دارند و می توانند محل رفت و آمدشان را انتخاب کنند.

بهتر است مثال نزنم که هیچ گروه یا شخص خاصی مورد اشاره قرار نگیرد؛ ولی این یک واقعیت است که برخی جاها و برخی شرایط، شأن حضور یک خانم متدین و باوقار نیست؛ و تا اضطراری وجود نداشته باشد، بهتر است که وارد نشوند.

در غیر از اینها، من هم با فرمایش شما موافقم که هرچه افراد متدین (اعم از زن و مرد) موضع را رها کنند، فضا را بیشتر در اختیار دیگران قرار داده و کم کم حالتی ایجاد می شود که انگار این فضا کلا متعلق به افراد متدین نیست. در حالیکه خیلی فعالیت ها را می توان در عین حفظ
    شؤونات مذهبی و دینی انجام داد.

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

6. صلوات ها 6

نوشته
    248
    حضور
    9 روز 23 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    739

سلام. من اون موقعی که دانش آموز مدرسه بودم از نظر اخلاقی خیلی خیلی بهتر از موقعی بودم که در دانشگاه تحصیل کردم. یک سری داشته هام رو در دانشگاه از دست دادم و مخصوصا به لحاظ روحی و روانی بر من فشارهایی اومد، فشارهایی ک ناشی از حضور در محیط مختلط بود. البته این تقصیر دانشگاه نیست اصلا و ابدا اما من بدون آمادگی و برنامه وارد شده بودم. هر چند که در هر دو دوره چادری و با حجاب بودم و حتی مثلا در دوران دبیرستان با وجود چادری بودن نماز نمیخوندم اما از سال آخر دانشگاه شروع به نماز خوندن کردم.اما یک سری داشته های اخلاقیم رو از دست دادم.

همینطور موقعی که سر کار در محیط مختلط رفتم بازهم نسبت به محیط دانشگاه یک سری چیزها رو از دست دادم. شاید از نظر ناظر بیرونی من هر سال نسبت به سال قبل خانم تر و باوقارتر و مومن تر شده باشم اما از نظر درونی میدونم که خیلی ضربه خوردم. حتی وقتی کلاس زبان میرفتیم و با اینکه در حال پیشرفت چشمگیر بودم و استادمان جوان بود هم همین بود و حتی من مستقیم ایشون رو نگاه نمیکردم و همیشه تمام حدود به شکل خوبی رعایت میشد و خبری از شوخی و خنده و حرف اضافه نبود.

به همین دلیل و اینکه میدونستم ممکنه این تلاطمهای درونی یکدفعه یک جایی بیرون بزنه و من پام رو اساسی اساسی کج بگذارم از ادامه تحصیل در محیط مختلط چشم پوشی کردم مخصوصا وقتی که من دکتری جایی قبول شدم که استاد راهنمایم یک فرد بسیار جوان بود. با اینکه یکبار به من گفت شما بر خلاف سایر خانمها برای من هیچ مشکلی درست نکردید و من خیلی از شما راضی بودم اما من خودم متوجه سقوط درونی خودم در ارتباط با این آقا شدم با اینکه هیچ هیچ نمود بیرونی نداشت. البته الان خیلی پشیمان هستم . خوب بالاخره یک سری از موفقیتهای اجتماعی انسان در تعامل با سایرین و شکوفا کردن استعدادهایش بدست میاد و من متاسفم که چرا یاد نگرفتم خودم رو کنترل کنم. البته باید بگم که این روحیات هیچ نمود بیرونی نداشته و من بخاطر پا پس کشیدن هام از حضور در برخی محیطها و بدست اوردن خیلی از پوزیشن ها از طرف دوستان و آشنایان به دلایلی واهی مثلا پشتکار نداشتن ، تنبل و راحت طلب بودن، خسیس بودن در خرج کردن پول برای کلاس و ... متهم می شدم.

گاهی اوقات متاثر میشم و فکر میکنم ایا بقیه خانمها هم در ارتباط با همکاران مردشان چنین روحیاتی را دارند یا نه و به این نتیجه میرسم که این منم که از این کمبودها دارم چون دخترهای متاهل و مجرد محجبه و حتی شل حجاب رو میبینم که مدام در حال تعامل با دیگران در محیطهای کاری و درسی هستند و اون معصومیت و پاکی خودشون رو حفظ کردن و در عین حال اینقدر مقتدر به نظر میان که گویا هرگز حتی یک سر سوزن هم فکر غیرعادی که ناشی از احساسات و غریزه باشه وارد مغزشون نشده، خوش بحالشون. بدتر از همه اینه که نمیتونم برای کسی از اطرافیان وقتی علت رو میپرسن توضیح بدم که علت نرفتن به کلاس فلان استاد چیه چون همه الحمدلله مریم مقدس هستند و تا به حال چنین مسایلی رو در ارتباط با خودشون تجربه نکردن. مثلا من همسر دکتر شهید شهریاری که خودشون هیات علمی هستن رو میدیدم یا همسر شهید قشقایی و ... که هم مومن هستند و هم متخصص رو میدیدم واقعا از خودم خجالت میکشیدم.

البته لازمه بگم که این افکار وسواسی نیست بلکه کاملا بصورن بروز یکباره است در یک لحظه است.

اگر کسی اینقدر ظرفیت روحی اش بزرگ است که میدونه در ارتباط با افراد مختلف و در محیطهای گوناگون به سرمایه و اندوخته معنوی وجودیش لطمه ایی وارد نمیشه و از این دست کمبودهای مزخرف اثری در او نیست مطمئن هستم در اون محیط موفق خواهد بود.
    ویرایش توسط فیزیکدان : ۱۳۹۷/۰۳/۲۰ در ساعت ۱۰:۵۴

8. صلوات ها 3

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    7,086
    حضور
    372 روز 13 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    553
    صلوات
    23039

نقل قول نوشته اصلی توسط ترگل نمایش پست ها
    اینجا اولین چیزی که طرف میبینه ظاهر اون شخصه، و اگر خیلی پوشیده باشه شاید زده بشه
    باسلام چرا از ظاهر پوشیده زده شدن؟

من خودم برخورد دانشجوها رو وقتی باهام برای اولین بار روبرو میشن دیدم حتی خیلی هاشون دوست ندارن سلام بدن ولی به مرور زمان دیگه اینطور نیستند
    چیزی که من سعی کردم انجام بدم اینکه تا اونجاکه امکان داشته باهاشون ارتباط داشته باشم یعنی اونا فراری بودن من سر صحبت رو باهاشون باز کردم خیلی هاشون زیاد از نظر ظاهری عوض نشدن ولی این دیدگاه که یه چادری رو میبینند دیگه فراری نیستند حداقل میگن خب شاید اینم مثل اون یکی نباشه تو مشکلاتشون پیش قدم میشم که اگر امکانش باشه واسطه بشم مشکلشون حل بشه شاید خودش هم نیاد بگه خودم اقدام میکنم خیلی هاشون رو دیدم مثلا یکم مانتوش کوتاه بوده با اینکه کار ضروری هم داشته ولی در اولین برخورد اصلا ترسیدن بیان حرفشون رو بزنند نه از خود من بلکه با اون ذهنیتی که دارند که وای بازم این میخواد شروع کنه به موعظه ولی وقتی خودم پیش قدم میشم سعی هم میکنم تا اونجا که امکانش هست با خنده مهربانی شوخی پا پیش بزارم دیدگاه عوض میشه
    خیلی هاشون هم که البته خیلی شدید نبوده رعایت نکردن حجابشون دیدم که چادری شدن نمیگم از رفتار من ولی مطمئنا نوع برخورد ها تاثیر میزاره من خودم تو خیلی از محیطهایی که خانمها چادری هستند راحت نیستم یک جور ژست میگیرند و رفتار میکنند که من خانم که حجاب هم دارم نمی تونم باشون راحت باشم و ارتباط برقرار کنم حالا چه برسه به یکی که ظاهر متفاوت داره
    انقدر که خیلی مواقع خانمهای محجبه رو فقط دیدن که بگن چرا پس اینطوری چرا اینو پوشیدی چرا اینطور چرا اونطور

و یک موضوع اینکه نمیدونم چرا اصرار داریم تو هر جای دنیا خانمی یه کاری انجام داده تو یک محیطی بوده حتما خانمها ما هم تو اون عرصه ها خودی نشان بدن ولی از طرفی در وظایف اصلی که بر دوش خانمها هست خیلی ضعیف عمل میکنیم

و اصلا برامون ناراحت کننده نیست همین که یک دختر بچه در کشور اسلامی از حجاب و رعایت یک سری مسائل اطلاعاتی نداره به نظرتون کم کاری صورت نگرفته آیا این مادرانی که در عرصه های مختلف موفق هستند ولی یک بچه سالم نتونسته تحویل جامعه بده این خانم رو میشه گفت خانم موفقی هست

نمیدونم ولی نقش خانمها تو تربیت فرزندان انقدر کمرنگ شده با فعالیتهای حاشیه ای که ضربه ای که این کم رنگ شدنها خواهد زد مطمئنا بودنشون تو خیلی از محیط و شرایطها نخواهد زد
    اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

10. صلوات

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    2,779
    حضور
    56 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    2987

نقل قول نوشته اصلی توسط فیزیکدان نمایش پست ها
    سلام. من اون موقعی که دانش آموز مدرسه بودم از نظر اخلاقی خیلی خیلی بهتر از موقعی بودم که در دانشگاه تحصیل کردم. یک سری داشته هام رو در دانشگاه از دست دادم و مخصوصا به لحاظ روحی و روانی بر من فشارهایی اومد، فشارهایی ک ناشی از حضور در محیط مختلط بود. البته این تقصیر دانشگاه نیست اصلا و ابدا اما من بدون آمادگی و برنامه وارد شده بودم. هر چند که در هر دو دوره چادری و با حجاب بودم و حتی مثلا در دوران دبیرستان با وجود چادری بودن نماز نمیخوندم اما از سال آخر دانشگاه شروع به نماز خوندن کردم.اما یک سری داشته های اخلاقیم رو از دست دادم.

همینطور موقعی که سر کار در محیط مختلط رفتم بازهم نسبت به محیط دانشگاه یک سری چیزها رو از دست دادم. شاید از نظر ناظر بیرونی من هر سال نسبت به سال قبل خانم تر و باوقارتر و مومن تر شده باشم اما از نظر درونی میدونم که خیلی ضربه خوردم. حتی وقتی کلاس زبان میرفتیم و با اینکه در حال پیشرفت چشمگیر بودم و استادمان جوان بود هم همین بود و حتی من مستقیم ایشون رو نگاه نمیکردم و همیشه تمام حدود به شکل خوبی رعایت میشد و خبری از شوخی و خنده و حرف اضافه نبود.

به همین دلیل و اینکه میدونستم ممکنه این تلاطمهای درونی یکدفعه یک جایی بیرون بزنه و من پام رو اساسی اساسی کج بگذارم از ادامه تحصیل در محیط مختلط چشم پوشی کردم مخصوصا وقتی که من دکتری جایی قبول شدم که استاد راهنمایم یک فرد بسیار جوان بود. با اینکه یکبار به من گفت شما بر خلاف سایر خانمها برای من هیچ مشکلی درست نکردید و من خیلی از شما راضی بودم اما من خودم متوجه سقوط درونی خودم در ارتباط با این آقا شدم با اینکه هیچ هیچ نمود بیرونی نداشت. البته الان خیلی پشیمان هستم . خوب بالاخره یک سری از موفقیتهای اجتماعی انسان در تعامل با سایرین و شکوفا کردن استعدادهایش بدست میاد و من متاسفم که چرا یاد نگرفتم خودم رو کنترل کنم. البته باید بگم که این روحیات هیچ نمود بیرونی نداشته و من بخاطر پا پس کشیدن هام از حضور در برخی محیطها و بدست اوردن خیلی از پوزیشن ها از طرف دوستان و آشنایان به دلایلی واهی مثلا پشتکار نداشتن ، تنبل و راحت طلب بودن، خسیس بودن در خرج کردن پول برای کلاس و ... متهم می شدم.

گاهی اوقات متاثر میشم و فکر میکنم ایا بقیه خانمها هم در ارتباط با همکاران مردشان چنین روحیاتی را دارند یا نه و به این نتیجه میرسم که این منم که از این کمبودها دارم چون دخترهای متاهل و مجرد محجبه و حتی شل حجاب رو میبینم که مدام در حال تعامل با دیگران در محیطهای کاری و درسی هستند و اون معصومیت و پاکی خودشون رو حفظ کردن و در عین حال اینقدر مقتدر به نظر میان که گویا هرگز حتی یک سر سوزن هم فکر غیرعادی که ناشی از احساسات و غریزه باشه وارد مغزشون نشده، خوش بحالشون. بدتر از همه اینه که نمیتونم برای کسی از اطرافیان وقتی علت رو میپرسن توضیح بدم که علت نرفتن به کلاس فلان استاد چیه چون همه الحمدلله مریم مقدس هستند و تا به حال چنین مسایلی رو در ارتباط با خودشون تجربه نکردن. مثلا من همسر دکتر شهید شهریاری که خودشون هیات علمی هستن رو میدیدم یا همسر شهید قشقایی و ... که هم مومن هستند و هم متخصص رو میدیدم واقعا از خودم خجالت میکشیدم.

البته لازمه بگم که این افکار وسواسی نیست بلکه کاملا بصورن بروز یکباره است در یک لحظه است.

اگر کسی اینقدر ظرفیت روحی اش بزرگ است که میدونه در ارتباط با افراد مختلف و در محیطهای گوناگون به سرمایه و اندوخته معنوی وجودیش لطمه ایی وارد نمیشه و از این دست کمبودهای مزخرف اثری در او نیست مطمئن هستم در اون محیط موفق خواهد بود.
    با سلام و عرض ادب

واقعا جای تحسین داره که شما به خاطر آلوده نشدن به گناه از خواسته هاتون چشم پوشی کردید

اما به نظر من می شد راه های دیگه ای رو انتخاب می کردید

این احساسات که درون شما هست مختص به شما نیست

انسان های زیادی هستن که حتی بعد از ازدواج با وجود تامین شدن از طرف همسر باز هم به دیگران گرایش دارن!

این حس غریضی و جسمی هست و به نظرم اگر وجود نداشت هیچ کس به ازدواج فکر نمی کرد !!!!!

نکته مهم این هست کا ما باید یاد بگیریم احساساتمون رو کنترل کنیم

و حجاب به یک زن این کنترل احساسات و رعایت عفاف رو دیکته میکنه

به شرطی که اهمیت حجاب و دلیل استفاده از اون رو درک کرده باشه

در واقع بر عکس این دیدگاه که می گن حجاب برای کنترل نگاه مرد هست

به نظر من حجاب وسیله ای برای کنترل احساسات بانوان هست
    نه اینکه یک مسیحی، کلیمی، بودایی یا مسلمان باشم
    بلکه سعی می‌کنم شبیه به
    مسیح، شبیه به بودا، شبیه به موسی، یا شبیه به محمد باشم.
    عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

12. صلوات

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,646
    حضور
    109 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7517

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    باسلام چرا از ظاهر پوشیده زده شدن؟

من خودم برخورد دانشجوها رو وقتی باهام برای اولین بار روبرو میشن دیدم حتی خیلی هاشون دوست ندارن سلام بدن ولی به مرور زمان دیگه اینطور نیستند
    چیزی که من سعی کردم انجام بدم اینکه تا اونجاکه امکان داشته باهاشون ارتباط داشته باشم یعنی اونا فراری بودن من سر صحبت رو باهاشون باز کردم خیلی هاشون زیاد از نظر ظاهری عوض نشدن ولی این دیدگاه که یه چادری رو میبینند دیگه فراری نیستند حداقل میگن خب شاید اینم مثل اون یکی نباشه تو مشکلاتشون پیش قدم میشم که اگر امکانش باشه واسطه بشم مشکلشون حل بشه شاید خودش هم نیاد بگه خودم اقدام میکنم خیلی هاشون رو دیدم مثلا یکم مانتوش کوتاه بوده با اینکه کار ضروری هم داشته ولی در اولین برخورد اصلا ترسیدن بیان حرفشون رو بزنند نه از خود من بلکه با اون ذهنیتی که دارند که وای بازم این میخواد شروع کنه به موعظه ولی وقتی خودم پیش قدم میشم سعی هم میکنم تا اونجا که امکانش هست با خنده مهربانی شوخی پا پیش بزارم دیدگاه عوض میشه
    خیلی هاشون هم که البته خیلی شدید نبوده رعایت نکردن حجابشون دیدم که چادری شدن نمیگم از رفتار من ولی مطمئنا نوع برخورد ها تاثیر میزاره من خودم تو خیلی از محیطهایی که خانمها چادری هستند راحت نیستم یک جور ژست میگیرند و رفتار میکنند که من خانم که حجاب هم دارم نمی تونم باشون راحت باشم و ارتباط برقرار کنم حالا چه برسه به یکی که ظاهر متفاوت داره
    انقدر که خیلی مواقع خانمهای محجبه رو فقط دیدن که بگن چرا پس اینطوری چرا اینو پوشیدی چرا اینطور چرا اونطور

و یک موضوع اینکه نمیدونم چرا اصرار داریم تو هر جای دنیا خانمی یه کاری انجام داده تو یک محیطی بوده حتما خانمها ما هم تو اون عرصه ها خودی نشان بدن ولی از طرفی در وظایف اصلی که بر دوش خانمها هست خیلی ضعیف عمل میکنیم

و اصلا برامون ناراحت کننده نیست همین که یک دختر بچه در کشور اسلامی از حجاب و رعایت یک سری مسائل اطلاعاتی نداره به نظرتون کم کاری صورت نگرفته آیا این مادرانی که در عرصه های مختلف موفق هستند ولی یک بچه سالم نتونسته تحویل جامعه بده این خانم رو میشه گفت خانم موفقی هست

نمیدونم ولی نقش خانمها تو تربیت فرزندان انقدر کمرنگ شده با فعالیتهای حاشیه ای که ضربه ای که این کم رنگ شدنها خواهد زد مطمئنا بودنشون تو خیلی از محیط و شرایطها نخواهد زد
    من عمدا ظاهر اون خانم رو با جزئیات گفتم که دوستان بتونن تصور کنن
    عرض نکردم از هر محجبه ای ....
    ایشون (به گمان من)زیادی پوشیده بودن و همین باعث حالا تنفر اون دختر شد و به قول خودش میگفت چرا در محیطی که خانومهان اون خانم بازم اینجوری پوشیده
    بااینکه من بعد که منتقل کردم اون خانم گفت اتفاقا من روم کاملا باز بود ولی خب به نسبت بقبه باز هم تد چشم بود حجابش (محیط بیرون فقط نوک بیتی شون به زور دیده میشه و در جمع خانمها چادر تا روی پیشونیدو صورت بازه )
    در مورد دانشجوهایی که بحث گردین هم عرص کردممن منظورم جذب در طی مدت و .... نیست
    چون افرادی که باهاشون سروکار داریم بالاخره بعد مدتی اشنا میشن و خب اگر اخلاق خوبی داشته باشیم
    اصلا دیگه به ظاهر کاری ندارن !!
    اینکه خانمها کم کاری کردن در زمینه تربیت فرزندانشون بله بحثی توش نیس،بهترین کسی که میتونه این رو به فرزند یاد بده و نهادینه کنه مادره
    اگر بخواین بگیم آموزش و پرورش و خیلی جاهای دیگه م جز خانواده کم کاری کردن ولی بحث این نیست

بحث اینه من و شما به عنوان یه خانم مذهبی چطور میتونیم دیگران رو هم دعوت کنیم؟!!
    باید کنار کشید و راه رو برای انواع مدها و .... باز گذاشت یا به عنوان یک خانم چادری تبلیغ حجاب رو کرد؟!!!
    اگر جواب تبلیغ حجاب هست خب ابتدا باید جدب بشه سوالم از کارشناس این بود توی زمونه ای که انواع جذابیت ها اومده جمع حجاب و زیبایی روش درستی برای تبلیغ هست یاخیر؟!!
    چون بالاخره ابتدا طرف ظاهر و زیبایی های طاهری رو میبینه و شاید یه درصد تو دلش بخواد امتحان کنه و یا بگه به من هم میاد یانه،یا اصلا از اون تیپی که خانم محجبه داره خوشش بیاد (نه به معنای تحریک شدن،به معنای دوست داشتن )و بعد که این اتفاق بیفته و جذب میشه با بقیه امور هم آشنا بشه ....
    البته منطورم از این جمله این بود که خب خانمهایی که بی حجابن با دیدن دخترانی که با حجاب ظارهر اراسته ای دارن و به نوعی بهشون میاد شاید جذب همین بشن درابتدا و بعد جدب چیزهای دیگه
    خود من خانوم محجبه ای رو میبینم که حجابش بهش میاد و خوشگلتر شده خوشم میاد و فک میکنم اگر دخترخانمی که کمتر رعایت میکنه همچبن شخصی رو ببینه بیشتر و زودتر جدب مبشه تا یه خانم فوق العاده به لحاظ معنوی و .... در سطح بالا ولی حالا با ظاهری ساده تر ....
    اصلا جمع زیبایی و حجاب ممکنه یا خودش یک راه غلطه؟!!!(چون باعث جلب توجه نامحرم میشه)

علاقه
    کلا کارای هنری ....
    نوشته
    7,086
    حضور
    372 روز 13 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    553
    صلوات
    23039

نقل قول نوشته اصلی توسط ترگل نمایش پست ها
    اصلا جمع زیبایی و حجاب ممکنه یا خودش یک راه غلطه؟!!!(چون باعث جلب توجه نامحرم میشه)
    شاید برای اونی که تو پله اول هست همین رنگ و وارنگی جذابیت باشه ولی باز هم اگر مفهوم واقعی از حجاب نداشته باشه مجذوب این ست بودن بشه و اگر همینجا رها بشه نتیجه نمیده

به نظر یه خانم که از اول حجاب رو داره درخودش تغییراتی ایجاد کنه که بقیه رو جذب کنه من قبولش ندارم ولی میشه اونی که برای شروع داره پیش میره رو با همین ست کردن اینا یکم اوردش تو راه البته باید تو زمینه های دیگه هم روش کار بشه

هر چند این پستها فکر کنم با موضوع تایپک مستقیم در ارتباط نباشه :)
    اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
    درستکار آسوده است، بی گناه بی باک، خیانتکار ترسان و بدهکار هراسان است.
    امام حسین (ع)

15. صلوات

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,646
    حضور
    109 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7517

نقل قول نوشته اصلی توسط اللیل والنهار نمایش پست ها
    شاید برای اونی که تو پله اول هست همین رنگ و وارنگی جذابیت باشه ولی باز هم اگر مفهوم واقعی از حجاب نداشته باشه مجذوب این ست بودن بشه و اگر همینجا رها بشه نتیجه نمیده

به نظر یه خانم که از اول حجاب رو داره درخودش تغییراتی ایجاد کنه که بقیه رو جذب کنه من قبولش ندارم ولی میشه اونی که برای شروع داره پیش میره رو با همین ست کردن اینا یکم اوردش تو راه البته باید تو زمینه های دیگه هم روش کار بشه

هر چند این پستها فکر کنم با موضوع تایپک مستقیم در ارتباط نباشه :)
    تشکر بابت پاسخ
    هرچند منتظر شنیدن پاسخ کارشناس هستم
    بله من هم عرض کردم ابتدا بااین رنگ و لعابها جذب و بعددبقیه راه ....
    ضمن اینکهمن الان با گوشبم و نمیشه بخشی از متن رو نقل قول زد
    ولی به نطر شما اینکه برای مثال پرسیدن

"""اما به راستی چه باید کرد؟ آیا جز این است که وظیفه اصلی در باب نهادینه کردن فرهنگ حجاب بر دوش خود خانم های محجبه است""""
    با پرسش من در تناقضه؟!!!!!!

17. صلوات

علاقه
    .
    نوشته
    6,789
    حضور
    170 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    22
    آپلود
    0
    گالری
    3358
    صلوات
    46324

بسم الله الرحمن الرحیم

نقل قول نوشته اصلی توسط ?yes or no نمایش پست ها
    هر خانم چادری بنابر لزوم یا شغل یا نیاز و . . . در جامعه حضور پیدا می کند .

برای جواب دادن به این سوال باید بپرسیم در چه فضایی و بنابر چه لزومی باید حضور پیدا کنه ؟

هر وظیفه ای بنابر شرایط و موارد دیگر لزوم پیدا میکنه .

وقتی یک خانم هم چادری هست و هم ورزشکار => خب وظیفه اش این هست که با این شرایط هم در حد امکان چادرش رو تبلیغ کنه .

یا مثلا خانمی برای خرید در بازار حضور پیدا میکنه => وظیفه اش این میشه که با چادر حضور پیدا کنه .

خانم هایی که به چادر علاقه مند هستند در هر شرایطی و فعالیتی از ان استفاده میکنند .

19. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری