صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: زنان چادری و وظیفه حضور در اجتماع

نوشته
    1,021
    حضور
    54 روز 13 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3778

نقل قول نوشته اصلی توسط فیزیکدان نمایش پست ها
    من بخاطر پا پس کشیدن هام از حضور در برخی محیطها و بدست اوردن خیلی از پوزیشن ها از طرف دوستان و آشنایان به دلایلی واهی مثلا پشتکار نداشتن ، تنبل و راحت طلب بودن، خسیس بودن در خرج کردن پول برای کلاس و ... متهم می شدم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ترگل نمایش پست ها
    بحث اینه من و شما به عنوان یه خانم مذهبی چطور میتونیم دیگران رو هم دعوت کنیم؟!!
    باید کنار کشید و راه رو برای انواع مدها و .... باز گذاشت یا به عنوان یک خانم چادری تبلیغ حجاب رو کرد؟!!!
    اگر جواب تبلیغ حجاب هست خب ابتدا باید جدب بشه سوالم از کارشناس این بود توی زمونه ای که انواع جذابیت ها اومده جمع حجاب و زیبایی روش درستی برای تبلیغ هست یاخیر؟!!
    چون بالاخره ابتدا طرف ظاهر و زیبایی های طاهری رو میبینه و شاید یه درصد تو دلش بخواد امتحان کنه و یا بگه به من هم میاد یانه،یا اصلا از اون تیپی که خانم محجبه داره خوشش بیاد (نه به معنای تحریک شدن،به معنای دوست داشتن )و بعد که این اتفاق بیفته و جذب میشه با بقیه امور هم آشنا بشه ....
    البته منطورم از این جمله این بود که خب خانمهایی که بی حجابن با دیدن دخترانی که با حجاب ظارهر اراسته ای دارن و به نوعی بهشون میاد شاید جذب همین بشن درابتدا و بعد جدب چیزهای دیگه
    خود من خانوم محجبه ای رو میبینم که حجابش بهش میاد و خوشگلتر شده خوشم میاد و فک میکنم اگر دخترخانمی که کمتر رعایت میکنه همچبن شخصی رو ببینه بیشتر و زودتر جدب مبشه تا یه خانم فوق العاده به لحاظ معنوی و .... در سطح بالا ولی حالا با ظاهری ساده تر ....
    اصلا جمع زیبایی و حجاب ممکنه یا خودش یک راه غلطه؟!!!(چون باعث جلب توجه نامحرم میشه)

عرض سلام مجدد

بسیار خوشحال و سپاسگزار خداوند هستم از اینکه جوانان متدین و دقیقی در جامعه مان داریم که در مسائل دینی به دقت تأمل کرده و تمام تلاششان در جهت انجام تکلیف الهی به بهترین شکل ممکن است.
    همین دقت هاست که انسان را مشمول توجهات خاص الهی کرده و ظرفیت تعالی را در انسان ایجاد می کند. وقتی انسان رضایت خداوند را به رضایت نفسش ترجیح دهد، دیگر حرف از ثواب و پاداش نیست؛ بلکه استحقاق ترفیع درجه و قدم گذاشتن به مراحل بالاتری از عبودیت را پیدا می کند. خصوصا اگر در این راه متضرر شده و مورد شماتت نادانان هم قرار گیرد. هرگز پروردگار مهربان سختی و رنج شما را نادیده نگرفته و اطمینان داشته باشید که به بهترین شکل برایتان جبران خواهد کرد. این بشارت خداوند برای بندگان مومنی ست که رضایت او را در نظر دارند:

«مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ؛ هر كس از مرد يا زن كار شايسته كند و مؤمن باشد، قطعا او را با زندگى پاكيزه‏ اى حيات [حقيقى] بخشيم و مسلما به آنان بهتر از آنچه انجام مى‏ دادند، پاداش خواهيم داد.» (۱)

اما در پاسخ به سوالتان، توجه بفرمایید که زیبائی و آراستگی، کاملا با تبرج متفاوت است. چیزی که بانوان از آن نهی شده اند، تبرج و خودنمائی در مقابل نامحرم است. خودنمائی می تواند به انحاء مختلف انجام شود و منحصر در نوع یا رنگ پوشش نیست. بعضی از انواع پوشش به خودی خود جلب توجه می کنند که تکلیفشان روشن است. اما با پوشش بسیار ساده هم می توان خودنمائی کرد. طبق صریح قرآن هر کسی به نفس خودش آگاه است و کاملا می تواند تشخیص دهد که آیا پوشش، رفتار و گفتارش همراه با تبرج هست یا نه.

اما در مورد دعوت به حجاب، درست است که ظاهر و لباس اشخاص، خیلی اوقات باعث جذب یا دفع دیگران می شود، اما تمام این جاذبه یا دافعه، مربوط یه زیبائیِ هماهنگ کردن رنگ و یا استفاده از مدل های خاص و جدید نیست. آراستگی، نظافت و مرتب بودن تاثیرش بیشتر و بالاتر است، در عین اینکه توجه افراد مریض را هم جلب نمی کند.

در کنار اینها، توجه بفرمایید که توجه به ظاهر، در عین اینکه تاثیرگذار و قدم اول است، اما نتیجه مقطعی و کوتاه مدتی دارد. به این معنی که اگر کسی در یک جلسه فقط تحت تاثیر ظاهر شما جذب حجاب شود، به راحتی در برخورد با نفر بعدی که این درصد از آراستگی و زیبائی را ندارد، دفع خواهد شد. مراعات کردنِ اموری مثل حجاب در جامعه، در مرحله بعدی، نیازمند فرهنگ سازی، ایجاد انگیزه و تفهیمِ چرائی آن است. بانوئی که به واقع با فلسفه حجاب و پوشش آشنا شود، نه تنها آن را باعث بزرگی و کرامت خودش می داند، بلکه در لغزش گاه ها هم دچار انحراف و مشکل نشده و با کمال میل از تبرج و خودنمائی دوری خواهد کرد. بنابراین اگر طبق فرمایش امام صادق (علیه السلام) هر کدام از شیعیان مصداق و نمونه ای از یک مومن واقعی باشند، نه تنها خودشان به سعادت می رسند، بلکه جامعه اسلامی را هم به سمت هدایت و کمال سوق خواهند داد.

امام صادق عليه السلام فرمودند: «مَعاشِرَ الشِّيعَةِ، كونوا لنا زَينا و لا تكونوا علَينا شَينا، قولوا لِلناسِ حُسنا، و احفَظُوا ألسِنَتَكُم، و كُفُّوها عنِ الفُضولِ و قَبيحِ القَولِ؛ اى گروه شيعه! مايه زینت ما باشيد و باعث عيب و ننگ نباشيد. با مردم نيكو سخن بگوييد و زبانهايتان را نگه داريد و از زياده گويى و سخن زشت، بازشان داريد. (۲)

و نکته دوم هم اینکه درست است که به بانوان دستور داده شده که خودنمائی نداشته و از پوشش هایی که آنها را مورد اشاره قرار می دهد دوری کنند، اما این بدان معنا نیست که استفاده از هر نوع رنگ یا مدلی ممنوع باشد. رنگ های بسیاری هستند که به هیچ وجه مصداق تبرج نبوده و می توانید به راحتی استفاده کنید. اگر کسی در این مورد هم دچار مشکل شد، باید به پزشک مراجعه کند! قرار نیست تمام بار مسئولیتِ عفاف جامعه به دوش خانمها باشد. هر کسی در گرو عمل خودش است و به همان نسبت که خانمها موظف به حفظ حجاب و داشتن پوشش مناسب هستند، آقایان هم از رها کردن چشم و ذهنشان به هر چیز و هر جائی نهی شده اند. عفاف یک مسئله درونی ست و فقط مختص بانوان نیست.

پی نوشت:
    ۱. سوره نحل، ۹۷
    ۲. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، انتشارات دارالحدیث، قم، ج ۱۰، ص ۲۰۸

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

2. صلوات ها 3

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,646
    حضور
    109 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7517

نقل قول نوشته اصلی توسط حنیف نمایش پست ها

عرض سلام مجدد

بسیار خوشحال و سپاسگزار خداوند هستم از اینکه جوانان متدین و دقیقی در جامعه مان داریم که در مسائل دینی به دقت تأمل کرده و تمام تلاششان در جهت انجام تکلیف الهی به بهترین شکل ممکن است.
    همین دقت هاست که انسان را مشمول توجهات خاص الهی کرده و ظرفیت تعالی را در انسان ایجاد می کند. وقتی انسان رضایت خداوند را به رضایت نفسش ترجیح دهد، دیگر حرف از ثواب و پاداش نیست؛ بلکه استحقاق ترفیع درجه و قدم گذاشتن به مراحل بالاتری از عبودیت را پیدا می کند. خصوصا اگر در این راه متضرر شده و مورد شماتت نادانان هم قرار گیرد. هرگز پروردگار مهربان سختی و رنج شما را نادیده نگرفته و اطمینان داشته باشید که به بهترین شکل برایتان جبران خواهد کرد. این بشارت خداوند برای بندگان مومنی ست که رضایت او را در نظر دارند:

«مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ؛ هر كس از مرد يا زن كار شايسته كند و مؤمن باشد، قطعا او را با زندگى پاكيزه‏ اى حيات [حقيقى] بخشيم و مسلما به آنان بهتر از آنچه انجام مى‏ دادند، پاداش خواهيم داد.» (۱)

اما در پاسخ به سوالتان، توجه بفرمایید که زیبائی و آراستگی، کاملا با تبرج متفاوت است. چیزی که بانوان از آن نهی شده اند، تبرج و خودنمائی در مقابل نامحرم است. خودنمائی می تواند به انحاء مختلف انجام شود و منحصر در نوع یا رنگ پوشش نیست. بعضی از انواع پوشش به خودی خود جلب توجه می کنند که تکلیفشان روشن است. اما با پوشش بسیار ساده هم می توان خودنمائی کرد. طبق صریح قرآن هر کسی به نفس خودش آگاه است و کاملا می تواند تشخیص دهد که آیا پوشش، رفتار و گفتارش همراه با تبرج هست یا نه.

اما در مورد دعوت به حجاب، درست است که ظاهر و لباس اشخاص، خیلی اوقات باعث جذب یا دفع دیگران می شود، اما تمام این جاذبه یا دافعه، مربوط یه زیبائیِ هماهنگ کردن رنگ و یا استفاده از مدل های خاص و جدید نیست. آراستگی، نظافت و مرتب بودن تاثیرش بیشتر و بالاتر است، در عین اینکه توجه افراد مریض را هم جلب نمی کند.

در کنار اینها، توجه بفرمایید که توجه به ظاهر، در عین اینکه تاثیرگذار و قدم اول است، اما نتیجه مقطعی و کوتاه مدتی دارد. به این معنی که اگر کسی در یک جلسه فقط تحت تاثیر ظاهر شما جذب حجاب شود، به راحتی در برخورد با نفر بعدی که این درصد از آراستگی و زیبائی را ندارد، دفع خواهد شد. مراعات کردنِ اموری مثل حجاب در جامعه، در مرحله بعدی، نیازمند فرهنگ سازی، ایجاد انگیزه و تفهیمِ چرائی آن است. بانوئی که به واقع با فلسفه حجاب و پوشش آشنا شود، نه تنها آن را باعث بزرگی و کرامت خودش می داند، بلکه در لغزش گاه ها هم دچار انحراف و مشکل نشده و با کمال میل از تبرج و خودنمائی دوری خواهد کرد. بنابراین اگر طبق فرمایش امام صادق (علیه السلام) هر کدام از شیعیان مصداق و نمونه ای از یک مومن واقعی باشند، نه تنها خودشان به سعادت می رسند، بلکه جامعه اسلامی را هم به سمت هدایت و کمال سوق خواهند داد.

امام صادق عليه السلام فرمودند: «مَعاشِرَ الشِّيعَةِ، كونوا لنا زَينا و لا تكونوا علَينا شَينا، قولوا لِلناسِ حُسنا، و احفَظُوا ألسِنَتَكُم، و كُفُّوها عنِ الفُضولِ و قَبيحِ القَولِ؛ اى گروه شيعه! مايه زینت ما باشيد و باعث عيب و ننگ نباشيد. با مردم نيكو سخن بگوييد و زبانهايتان را نگه داريد و از زياده گويى و سخن زشت، بازشان داريد. (۲)

و نکته دوم هم اینکه درست است که به بانوان دستور داده شده که خودنمائی نداشته و از پوشش هایی که آنها را مورد اشاره قرار می دهد دوری کنند، اما این بدان معنا نیست که استفاده از هر نوع رنگ یا مدلی ممنوع باشد. رنگ های بسیاری هستند که به هیچ وجه مصداق تبرج نبوده و می توانید به راحتی استفاده کنید. اگر کسی در این مورد هم دچار مشکل شد، باید به پزشک مراجعه کند! قرار نیست تمام بار مسئولیتِ عفاف جامعه به دوش خانمها باشد. هر کسی در گرو عمل خودش است و به همان نسبت که خانمها موظف به حفظ حجاب و داشتن پوشش مناسب هستند، آقایان هم از رها کردن چشم و ذهنشان به هر چیز و هر جائی نهی شده اند. عفاف یک مسئله درونی ست و فقط مختص بانوان نیست.

پی نوشت:
    ۱. سوره نحل، ۹۷
    ۲. محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مترجم شیخی، حمیدرضا، انتشارات دارالحدیث، قم، ج ۱۰، ص ۲۰۸

سلام استاد
    تشکر بابت پاسخ
    دو سوال پیش اومد واسم که از اینکه زیاد با موضوع تاپیک در ارتباط نیست عذرخواهی میکنم ولی ممنون میشم جواب رو بفرمایید

فرمودید ملاک تشخیص خود خانم ها هستن ،ولی خب اینجا تفاوت در نگاه هست، خیلی از خانومها چیزهایی رو استفاده میکنن که از نطر خودشون و یا دوستانشون فقط بیشتر بهشون میاد ولی از نظر جنس مخالف شاید اینطور نباشه،آیا اینجا باید به تشخیص خودمون عمل کنیم یا همینکه متوجه نگاه متفاوتی شدیم دیگه نباید استفاده کرد؟!!

دومین سوال اینه که فرمودین جذب اگر به واسطه ظاهر صورت بگیره دفعه بعد که اون ظاهر نباشه ممکنه تبدیل به دفع بشه و به قول معروف ای برادر سیرت زیبا بیار ...

ولی من عرضم این بود که اگر برای مثال بخوایم خانمی رو در سطح جامعه و یا یه محیطی جذب مثلا مسجد کنیم خب در مرحله اول که قطعا اون حالا متوجه ویژگی ذاتی افراد نمیشه و آشنایی در کار نیست که بخواد رابطه ای برقرار کنه شاید با یک رفتار خوب و ظاهری اراسته بتونه جذب محیطی بشه که در ادامه اون اهداف دیگری که از این دعوت مدنظره طی زمان طولانی تری به دست بیاد
    آیا این روش درستی هست و میشه روش حساب کرد یاخیر؟!!

اگر باز دوستان اعتراضی نمیکنن یک اشاره کوچیک کنم
    توی سفر زیارتی ای که قبل از عید نصیب شد ،
    می دیدیم که حتی برخورد خانمهای مسن هم با یکی از دوستان که حالا اون ظاهر خوش آب و رنگ تری داشت نسبت به بقیه که ساده تر بودند و فقط صرفا مشکی پوش بودن،خیلی متفاوته
    رفتار محبت امیز، لطافت مهربانی و .... در همه بچه ها به عقیده من یکسان بود ولی اون خب با استفاده از حجاب زیباتری تونسته بود افراد رو به سمت خودش بیشتر جذب کنه
    جوری که گاهی حتی سراغش رو از بقیه میگرفتن و یا میگفتند به اون خانمی که این مشخصات رو داشت هم سلام برسونید
    و خیلی ها مخصوصا دخترایی که سنین پایین تر بودند به نطر من جذب حجاب زیباترش شده بودن و من فکر میکنم خیلی جواب میده ولی خب قطعا نگاههایی رو در پی داره ....

4. صلوات

نوشته
    248
    حضور
    9 روز 23 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    739

ببخشید ترگل جان یک سوال. اصلا چرا چادری ها باید تلاش کنند تا کسی را با پوشش خود به دین جذب کنند؟ هر کس که مثلا در سن 30 سالگی هست مطمئنا یک عقبه تربیتی 30 ساله در پشت تمام رفتارها و تصمیماتش هست، حالا چرا من چادری باید تمام تلاشم رو بکنم و با آراسته کردن خودم سعی در تغییر نظر او به دین داشته باشم؟ من فکر میکنم صرف نظر از اینکه تیپ زیبا ی یک چادری نگاه حرامی رو به خودش جذب میکنه یا نه، این روش تبلیغ دین درست نیست.

چرا چادری ها از روشهای دیگه دین رو تبلیغ نکنند؟ مثلا یک موقعیت کاری خوب براشون بوجود اومده و با کمال میل اون رو در اختیار دختر همسایه بدحجابمان بگذارند، یا مثلا در حال رانندگی با ماشین شخصی هستند و در مسیر افراد بد حجاب و پیرزن پیرمردهای منتظر رو هم سوار کنند، یا اینکه گاهی از پولشون مایه بگذارند و همکارانشون رو به بستنی یا عصرانه دعوت کنند یا براشون بدون چشمداشت روسری گران قیمت بخرند، یا به دوست بدحجابشون بدون چشمداشت مالی در کارهای درسی کمک کنند، بدون توقع بازگرداندن به همسایه بدحجابشان یا به همسفرانشان در یک سفر طولانی پول قرض بدن ، بلیط سینماشون رو بدن به زوج بد حجابی که بلیط گیرشون نیامده، جای پارک ماشینشون رو بدن به آقایی که قیافه مذهبی نداره و در عوض خودشون دوساعت به دنبال جای پارک بعدی باشن، یکبار که سوار تاکسی هستند کرایه مسافران هم مسیر رو که اصلا نمیشناسنشون و بد حجاب هستن صلواتی حساب کنن و .... .
    البته که 90 درصدشون از این کارها نمیکنن چون راحت ترین و کم خرج ترین چیزی که دم دست زنها هست زیباییشون هست که فکر میکنن با استفاده از اون میتونن دل همسرشون، همسایه شون و ... رو بدست بیارند در حالی که همیشه همیشه این اخلاق خوب هست که دلها رو به هم وصل میکنه. اون دختری که روسری رنگی میپوشه و همه سراغش رو میگیرن خود بخود از صحنه محو میشه اگر یک خانم با وقار بخشی از توان مالی یا زمانی یا آبرویی خودش رو برای حل مشکلات یا راحتی همسفران و همکاران و .. بکار بگیره.

حتی اگر چادریها از توان مالی و .. خودشون برای افراد مایه بگذارند و نتونن نتیجه لازم رو بگیرن دیگه این مسئولیت رو ندارن که از زیبایی خودشون هم برای جلب شخص خرج کنند. اون افراد بد حجاب و ..، اگر عقل داشته باشند با ارشادات عقلی به دین جذب میشن نه با دیدن رنگ صورتی و سبز و آب و ساق دستهای پولک دار و گلدوزی و تور دار یا چادرهای فلان مارک متری 200 تومنی یا صورت فلان طور و کفش چرم طبیعی!
    ویرایش توسط فیزیکدان : ۱۳۹۷/۰۳/۲۱ در ساعت ۱۰:۱۳

6. صلوات

علاقه
    خـــــــــــــــــــــــدا
    نوشته
    1,646
    حضور
    109 روز 3 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7517

نقل قول نوشته اصلی توسط فیزیکدان نمایش پست ها
    ببخشید ترگل جان یک سوال. اصلا چرا چادری ها باید تلاش کنند تا کسی را با پوشش خود به دین جذب کنند؟ هر کس که مثلا در سن 30 سالگی هست مطمئنا یک عقبه تربیتی 30 ساله در پشت تمام رفتارها و تصمیماتش هست، حالا چرا من چادری باید تمام تلاشم رو بکنم و با آراسته کردن خودم سعی در تغییر نظر او به دین داشته باشم؟ من فکر میکنم صرف نظر از اینکه تیپ زیبا ی یک چادری نگاه حرامی رو به خودش جذب میکنه یا نه، این روش تبلیغ دین درست نیست.

چرا چادری ها از روشهای دیگه دین رو تبلیغ نکنند؟ مثلا یک موقعیت کاری خوب براشون بوجود اومده و با کمال میل اون رو در اختیار دختر همسایه بدحجابمان بگذارند، یا مثلا در حال رانندگی با ماشین شخصی هستند و در مسیر افراد بد حجاب و پیرزن پیرمردهای منتظر رو هم سوار کنند، یا اینکه گاهی از پولشون مایه بگذارند و همکارانشون رو به بستنی یا عصرانه دعوت کنند یا براشون بدون چشمداشت روسری گران قیمت بخرند، یا به دوست بدحجابشون بدون چشمداشت مالی در کارهای درسی کمک کنند، بدون توقع بازگرداندن به همسایه بدحجابشان یا به همسفرانشان در یک سفر طولانی پول قرض بدن ، بلیط سینماشون رو بدن به زوج بد حجابی که بلیط گیرشون نیامده، جای پارک ماشینشون رو بدن به آقایی که قیافه مذهبی نداره و در عوض خودشون دوساعت به دنبال جای پارک بعدی باشن، یکبار که سوار تاکسی هستند کرایه مسافران هم مسیر رو که اصلا نمیشناسنشون و بد حجاب هستن صلواتی حساب کنن و .... .
    البته که 90 درصدشون از این کارها نمیکنن چون راحت ترین و کم خرج ترین چیزی که دم دست زنها هست زیباییشون هست که فکر میکنن با استفاده از اون میتونن دل همسرشون، همسایه شون و ... رو بدست بیارند در حالی که همیشه همیشه این اخلاق خوب هست که دلها رو به هم وصل میکنه. اون دختری که روسری رنگی میپوشه و همه سراغش رو میگیرن خود بخود از صحنه محو میشه اگر یک خانم با وقار بخشی از توان مالی یا زمانی یا آبرویی خودش رو برای حل مشکلات یا راحتی همسفران و همکاران و .. بکار بگیره.

حتی اگر چادریها از توان مالی و .. خودشون برای افراد مایه بگذارند و نتونن نتیجه لازم رو بگیرن دیگه این مسئولیت رو ندارن که از زیبایی خودشون هم برای جلب شخص خرج کنند. اون افراد بد حجاب و ..، اگر عقل داشته باشند با ارشادات عقلی به دین جذب میشن نه با دیدن رنگ صورتی و سبز و آب و ساق دستهای پولک دار و گلدوزی و تور دار یا چادرهای فلان مارک متری 200 تومنی یا صورت فلان طور و کفش چرم طبیعی!
    سلام
    خب این کارهایی که شما گفتین اولا خیلیاش نیاز به هزینه تقریبا زیادی داره ثانیا واقعا فکر میکنم خیلی شعاریه و در عمل کمتر کسیه که اجرایی ش کنه
    ممکنه شما از روی ترحم و نه به بهانه تبلیغ حجاب،پیرزنی رو سر راه سوار کنید و یا با خودتون بگید فعلا وقت دارن برای گشتن دنبال پارک و جای پارک رو بدین به اولین نفری که اونجاس (یعنی مذهبی باشه نمیدین؟!!!) و یا همکاری که تیپ مذهبی نداره ولی انقدر ارزش داره که بخواین روسری گرون قیمتی بدین که بعد نندازه دور و یا برداشت دیگه ای نکنه ولی قطعا تا زمانیکه ضرورتی پیش نیاد و یا اون لحظه حس ترحم و .... نباشه اینکارا رو اکثرا انجام نمیریم
    مگه اینکه همیشه نیت مون کمک به دیگران باشه و همیشه از لحاط روحی اماده باشیم
    چون بالاخره این حجم از فداکاری نیازمند خودسازی هست و خودخواهی خبلی از آدمها دلیلی برای انجام ندادنش ...
    ولی این مطلب رو که کسی برای تبلیغ حجاب از زیبایی ش خرج کنه و .... قبول ندارم
    من فقط به ظاهر زیبا اشاره نکردم گفتم رفتار و برخورد خوب همراه با آراستگی برای تاثیر گداری بیشتر
    اون خانم اگر برخوردش خوب نبود قطعا ظاهرش برای هم جنساش مهم نبود ولی برخوردش به همراه ظاهرش باعث تاثیر گذاری بیشتر شد (البته به عقیده من)

نوشته
    1,021
    حضور
    54 روز 13 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3778

سلام استاد
    تشکر بابت پاسخ
    دو سوال پیش اومد واسم که از اینکه زیاد با موضوع تاپیک در ارتباط نیست عذرخواهی میکنم ولی ممنون میشم جواب رو بفرمایید

فرمودید ملاک تشخیص خود خانم ها هستن ،ولی خب اینجا تفاوت در نگاه هست، خیلی از خانومها چیزهایی رو استفاده میکنن که از نطر خودشون و یا دوستانشون فقط بیشتر بهشون میاد ولی از نظر جنس مخالف شاید اینطور نباشه،آیا اینجا باید به تشخیص خودمون عمل کنیم یا همینکه متوجه نگاه متفاوتی شدیم دیگه نباید استفاده کرد؟!!
    علیکم السلام و رحمه الله

در این مورد ملاک عرف متدین است. یعنی منش عملى و ذهنیاتِ برخاسته از اسلام، که در بین متدینین (به دور از افراط و تفریط) وجود دارد.
    اگر شما پوشش تان در نظر عرف متدین جلب توجه کننده نباشد، می توانید استفاده کنید و گناهی هم بر شما نیست.

این در مورد شرایط عادی ست؛ اما اگر متوجه نگاه متفاوتی شدید، تکلیف هم متفاوت است که در این مورد می توانید حکم شرعی را از همکاران محترم انجمن فقه و احکام شرعی، با توجه به مرجع تقلیدتان سوال کنید.

اگر برای مثال بخوایم خانمی رو در سطح جامعه و یا یه محیطی جذب مثلا مسجد کنیم خب در مرحله اول که قطعا اون حالا متوجه ویژگی ذاتی افراد نمیشه و آشنایی در کار نیست که بخواد رابطه ای برقرار کنه شاید با یک رفتار خوب و ظاهری اراسته بتونه جذب محیطی بشه که در ادامه اون اهداف دیگری که از این دعوت مدنظره طی زمان طولانی تری به دست بیاد
    آیا این روش درستی هست و میشه روش حساب کرد یاخیر؟!!
    ببینید همه ما در درجه اول نسبت به خودمان مسئولیت داریم. قرآن می فرماید:

«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لَا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ….؛اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد به خودتان بپردازيد هر گاه شما هدايت‏ يافتيد آن كس كه گمراه شده است به شما زيانى نمى ‏رساند...» (۱)

شما در درجه اول باید مراقب باشید که حجابتان برای خودتان سودمند باشد و خودتان را از خطرات و گناه حفظ کند. بنابراین به خودتان مراجعه کنید. اگر با زیبا کردن پوشش تان، طبق موازین شرعی و عرفی، می توانید هم خودتان را از معرض گناه حفظ کرده و هم دیگران را جذب کنید، بسیار هم عالی ست و حتما اینکار را انجام دهید. اما اگر به هر نحوی پرداختن به این نوع مسائل ممکن است شما را ولو اندکی در معرض لغزش قرار دهد، قاعدتا عقل سلیم چنین چیزی را نمی پذیرد.

توجه بفرمایید که لغزش فقط به معنای افتادن در گناه نیست، گاهی اوقات زاویه گرفتن از مسیر صحیح، در وهله اول آنقدر ناچیز است که بدون دقت و مراقبت های خاص ممکن است حتی دیده هم نشود؛ اما به مرور، انسان در دام توجیه و تطهیر کردن نفسش افتاده و کم کم دچار مشکلات بزرگتر خواهد شد.

اگر حس می کنید که با پرداختن به دیگران، ممکن است از خودتان غافل شوید، هیچوقت چنین کاری را انجام ندهید. هزینه کردن از معنویت خودتان، برای هدایت دیگران، به هیچ وجه درست نبوده و چیزی نیست که خداوند از شما بخواهد. هر کسی در گرو عمل خودش است و خداوند هر کسی را بخواهد به روش خودش هدایت خواهد کرد.

«...كَبُرَ عَلَى الْمُشْرِكِينَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَيْهِ اللَّهُ يَجْتَبِي إِلَيْهِ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدِي إِلَيْهِ مَنْ يُنِيبُ ؛ …آنچه مشركان را به آن مى ‏خوانى، بر ايشان دشوار آيد، خداوند هركس را بخواهد به راه خويش برمى‏ گزيند و هركس را كه روى به درگاه او آورد، به سوى خويش هدايت مى‏ كند.» (۲)

پی نوشت ها:
    ۱.
    سوره مائده، ۱۰۵
    ۲. سوره شوری، ۱۳

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

9. صلوات ها 4

نوشته
    1,021
    حضور
    54 روز 13 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3778

جمع بندی

پرسش: آیا نسبت خانم های چادری به دیگر خانم ها، اینقدر کم شده که خانم های چادری ترجیح می دهند فضاهای فرهنگی، ورزشی، هنری و تفریحی را ترک کرده و فقط از وضعیت بدِ حجاب در این اماکن گله مند باشند؟ آیا همین عدم حضور آنان نیست که این فضاها را برای بدحجابی مناسب کرده است؟ آیا نباید همین خانم های محجبه با حضور فعال و با جذبه های ناشی از رفتار رحمانی، ورق را برگردانده و این فضاها را مناسب کنند؟ اگر بخواهند چنین کاری را انجام دهند، آیا استفاده از جاذبه های ظاهری، مثل زیبا کردن پوشش، کار مناسبی است؟ با توجه به اینکه اگر پوشش زیبا شود، همزمان هم خانم ها و هم آقایان را مجذوب خواهد کرد.

پاسخ:
    بسیار خوشحال و سپاسگزار خداوند هستم از اینکه جوانان متدین و دقیقی در جامعه مان داریم که در مسائل دینی به دقت تأمل کرده و تمام تلاششان در جهت انجام تکلیف الهی به بهترین شکل ممکن است. همین دقت هاست که انسان را مشمول توجهات خاص الهی کرده و ظرفیت تعالی را در انسان ایجاد می کند. وقتی انسان رضایت خداوند را به رضایت نفسش ترجیح دهد، دیگر حرف از ثواب و پاداش نیست؛ بلکه استحقاق ترفیع درجه و قدم گذاشتن به مراحل بالاتری از عبودیت را پیدا می کند. خصوصا اگر در این راه متضرر شده و مورد شماتت نادانان هم قرار گیرد. هرگز پروردگار مهربان سختی و رنج هیچکدام از بندگان صالحش را نادیده نگرفته و به بهترین شکل برایشان جبران خواهد کرد. این بشارت خداوند برای بندگان مومنی ست که رضایت او را در نظر دارند:

این فرمایش شما که خانم ها باید در جامعه حضور داشته، و نباید میدان را خالی کنند، تا حدود زیادی صحیح است. فقط یک نکته هست و آن هم اینکه خیلی اوقات خانمهای محجبه و به قول شما چادری، بعضی محیط ها و موقعیت ها را نمی پسندند و صرفنظر از اینکه چه کسانی این محیط را اشغال کرده اند، دوست ندارند که جزئی از این جمع باشند. ممکن است حتی هیچ اشکال شرعی و عرفی هم در این مسئله نباشد، ولی به هرحال خانم های چادری هم مثل بقیه حق انتخاب و آزادی عمل دارند و می توانند محل رفت و آمدشان را انتخاب کنند.

بهتر است مثال نزنم که هیچ گروه یا شخص خاصی مورد اشاره قرار نگیرد؛ ولی این یک واقعیت است که برخی جاها و برخی شرایط، شأن حضور یک خانم متدین و باوقار نیست؛ و تا اضطراری وجود نداشته باشد، بهتر است که وارد نشوند.

در غیر از اینها، من هم با فرمایش شما موافقم که هرچه افراد متدین (اعم از زن و مرد) موضع را رها کنند، فضا را بیشتر در اختیار دیگران قرار داده و کم کم حالتی ایجاد می شود که انگار این فضا کلا متعلق به افراد متدین نیست. در حالیکه خیلی فعالیت ها را می توان در عین حفظ شؤونات مذهبی و دینی انجام داد.

در عین حال چند نکته مهم است که باید دقت شود. اول اینکه زیبائی و آراستگی، کاملا با تبرج متفاوت است. چیزی که بانوان از آن نهی شده اند، تبرج و خودنمائی در مقابل نامحرم است. خودنمائی می تواند به انحاء مختلف انجام شود و منحصر در نوع یا رنگ پوشش نیست. بعضی از انواع پوشش به خودی خود جلب توجه می کنند که تکلیفشان روشن است. اما با پوشش بسیار ساده هم می توان خودنمائی کرد. طبق صریح قرآن هر کسی به نفس خودش آگاه است و کاملا می تواند تشخیص دهد که آیا پوشش، رفتار و گفتارش همراه با تبرج هست یا نه.

نکته بعدی اینکه توجه به ظاهر، در عینِ تاثیرگذاری، قدم اول است و نتیجه مقطعی و کوتاه مدتی دارد. به این معنی که اگر کسی در یک جلسه فقط تحت تاثیر ظاهر شما جذب حجاب شود، به راحتی در برخورد با نفر بعدی که این درصد از آراستگی و زیبائی را ندارد، دفع خواهد شد. مراعات کردنِ اموری مثل حجاب در جامعه، در مرحله بعدی، نیازمند فرهنگ سازی، ایجاد انگیزه و تفهیمِ چرائی آن است. بانوئی که به واقع با فلسفه حجاب و پوشش آشنا شود، نه تنها آن را باعث بزرگی و کرامت خودش می داند، بلکه در لغزش گاه ها هم دچار انحراف و مشکل نشده و با کمال میل از تبرج و خودنمائی دوری خواهد کرد. بنابراین اگر طبق فرمایش امام صادق (علیه السلام) هر کدام از شیعیان مصداق و نمونه ای از یک مومن واقعی باشند، نه تنها خودشان به سعادت می رسند، بلکه جامعه اسلامی را هم به سمت هدایت و کمال سوق خواهند داد.

امام صادق (عليه السلام) فرمودند: «مَعاشِرَ الشِّيعَةِ، كونوا لنا زَينا و لا تكونوا علَينا شَينا، قولوا لِلناسِ حُسنا، و احفَظُوا ألسِنَتَكُم، و كُفُّوها عنِ الفُضولِ و قَبيحِ القَولِ؛ اى گروه شيعه! مايه زینت ما باشيد و باعث عيب و ننگ نباشيد. با مردم نيكو سخن بگوييد و زبانهايتان را نگه داريد و از زياده گويى و سخن زشت، بازشان داريد. (۲)

همچنین توجه بفرمایید که همه ما در درجه اول، نسبت به خودمان مسئولیت داریم. قرآن می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لَا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ….؛اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد به خودتان بپردازيد هر گاه شما هدايت‏ يافتيد آن كس كه گمراه شده است به شما زيانى نمى ‏رساند...» (۳)

پس شما در درجه اول باید مراقب باشید که حجابتان برای خودتان سودمند باشد و خودتان را از خطرات و گناه حفظ کند. برای این منظور، به خودتان مراجعه کنید. اگر با زیبا کردن پوشش تان، طبق موازین شرعی و عرفی، می توانید هم خودتان را از معرض گناه حفظ کرده و هم دیگران را جذب کنید، بسیار هم عالی ست و حتما اینکار را انجام دهید. اما اگر به هر نحوی پرداختن به این نوع مسائل ممکن است شما را ولو اندکی در معرض لغزش قرار دهد، قاعدتا عقل سلیم چنین چیزی را نمی پذیرد.

روشن است که لغزش فقط به معنای افتادن در گناه نیست، گاهی اوقات زاویه گرفتن از مسیر صحیح، در وهله اول آنقدر ناچیز است که بدون دقت و مراقبت های خاص ممکن است حتی دیده هم نشود؛ اما به مرور، انسان در دام توجیه و تطهیر کردن نفسش افتاده و کم کم دچار مشکلات بزرگتر خواهد شد. اگر حس می کنید که با پرداختن به دیگران، ممکن است از خودتان غافل شوید، هیچوقت چنین کاری را انجام ندهید. هزینه کردن از معنویت خودتان، برای هدایت دیگران، به هیچ وجه درست نبوده و چیزی نیست که خداوند از شما بخواهد. هر کسی در گرو عمل خودش است و خداوند هر کسی را بخواهد به روش خودش هدایت خواهد کرد.

«...كَبُرَ عَلَى الْمُشْرِكِينَ مَا تَدْعُوهُمْ إِلَيْهِ اللَّهُ يَجْتَبِي إِلَيْهِ مَنْ يَشَاءُ وَيَهْدِي إِلَيْهِ مَنْ يُنِيبُ ؛ …آنچه مشركان را به آن مى ‏خوانى، بر ايشان دشوار آيد، خداوند هركس را بخواهد به راه خويش برمى‏ گزيند و هركس را كه روى به درگاه او آورد، به سوى خويش هدايت مى‏ كند.» (۴)

در کنار تمام اینها، درست است که به بانوان دستور داده شده که خودنمائی نداشته و از پوشش هایی که آنها را مورد اشاره قرار می دهد دوری کنند، اما این بدان معنا نیست که استفاده از هر نوع رنگ یا مدلی ممنوع باشد. رنگ های بسیاری هستند که به هیچ وجه مصداق تبرج نبوده و می توانید به راحتی استفاده کنید. اگر کسی در این مورد هم دچار مشکل شد، باید به پزشک مراجعه کند! قرار نیست تمام بار مسئولیتِ عفاف جامعه به دوش خانمها باشد. هر کسی در گرو عمل خودش است و به همان نسبت که خانمها موظف به حفظ حجاب و داشتن پوشش مناسب هستند، آقایان هم از رها کردن چشم و ذهنشان به هر چیز و هر جائی نهی شده اند. عفاف یک مسئله درونی ست و فقط مختص بانوان نیست.

پی نوشت:
    ۱. سوره نحل، ۹۷
    ۳. سوره مائده، ۱۰۵
    ۴. سوره شوری، ۱۳

11. صلوات

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری