صفحه 10 از 10 نخست ... 8910
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نبود ملاک صحیح در مورد درستی دین

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    2,768
    حضور
    77 روز 3 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5525

نقل قول نوشته اصلی توسط خباء نمایش پست ها
    مسلم جان! من هم میدانم بحثمان چیست...
    و انچه گفتم کاملا مرتبط است...
    به همین خاطر میگویم متوجه عرض من نمیشوید
    خوب است این جمله رو از استارتر بیارم :
    شمارا به خدا اگر جواب منطقی دارید آنچه که بتوان با عقل فهمید و در دنیای عملی تست کرد بهم جواب بدین
    خب اگر منظورتان همان حرف استارتر است که بنده از همان اولین پستم همین حرف شما را زدم :

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    طبق آنچه که در نکات پیشین گذشت که این مسائل از آن مسائلی است که برای بشر قابل فهم نبوده و فقط در حیطه علم الهی است، روشن میشود که این راه، راه مناسبی برای کشف حقانیت ادیان نیست، نه اسلام، نه ادیان دیگر، و نه حتی عرفان ها و فرقه ها و مکتب های دیگر را با این ادله نه میتوان رد نمود، و نه اثبات؛ چرا که با قاطعیت نمیتوان تشخیص داد وعده آن دین عملی شده یا خیر تا بتوان حق و باطل بودن آن دین را نتیجه گرفت.
    نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    ما هم به دنبال این نیستیم که از این مسیر، حقانیت دین را اثبات کنیم، بلکه میخواهیم بگوییم از این مسیر دین ابطال نمیشود!
    بنابراین ما اختلافی نداریم، یا اگر هست من متوجه نمیشوم...!

خب در هر صورت خیلی مهم نیست
    یا حق

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89
    ((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

علاقه
    مطالعه ، فن آوری اطلاعات ، مباحثه ، اجنهاد و...
    نوشته
    1,636
    حضور
    35 روز 6 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    1308

سلام
    گفتید
    باور ندارد
    باور ندارد یعنی کافر است یا مسلمان؟
    اگر مسلمان است چه قدر باور لازم است؟ در کجا خدا فرموده درجه باور باید این قدر باشد و برایش باید این کار را بکنید تا به آن مقدار لازم برسید؟
    سلام و عرض ادب
    تفاوتی ندارد کافر باشد یا مسلمان
    بنده طبیعت یا خدا یا هرچه شخص به ان باور دارد و با ان قرار می گذارد را مد نظر داشتم

هر شخص زمانی که دعا می کند یک چیز را میخواند . خدا یا طبیعت یا کهکشان و ....

شخص یا 100 درصد باور دارد که طرف مقابل خواست او را بر اوزرده می کند ، یا باور ندارد و یا شک دارد

باور یا هست یا نیست

ابعاد و اندازه و کم و زیاد ندارد !!!!

گفتید ناامیدی
    مگر نا امید دعا میکند و ماهها صرف عبادت میکند؟!
    آنها که امید دارند دعا میکنند و نمیرسند
    شخص به آخرین چیزی که ذره ای احتمال امید از آن می رود چنگ می زند و دعا میکند
    ( دقت کنید شخص امید به اون چیز نداره و فقط احتمال می ده که شاید امیدی باشه !!! )

شخص در آن لحظه نیاز درخواست می کند چون راه چاره دیگری ندارد

اما چون امید واهی و لحظه ای و بدون تفکر و تعقل بوده رنگ می بازد و تبدیل به یاس و تفکرات منفی و انرژی منفی می شود .

یعنی همان ابتدا هم امید واقعی در کار نبوده

گفتید تلاش
    از نظر شما چه قدر تلاش کافی است
    کسی که 8 تا 12 ساعت از زندگی اش صرف معاش می شود و بلکه بیشتر.... او انسان تنبلی است؟!
    کسی که ساعتها دعا میکند و واجباتش را انجام میدهد انسان تنبلی است؟!
    اصولا هر تلاشی واقعا به معنای تلاش نیست

به طور مثال برنامه داشتن خود یک قسمت از تلاش است

فرض بگیرید هدف شخص رسیدن از نقطه a (کنونی) به نقطه b ( خواسته) هست و در این بین کوهی به نام مشکلات وجود دارد

یک شخص شروع به کندن کوه می کند و بدون شک هیچ گاه به هدف نخواهد رسید ، چون شکافتن کوه به عمر او کفاف نخواهد داد !

اما شخص دیگر از روی کوه عبور کرده و به هدف خواهد رسید

هر دو در ظاهر تلاش کرده اند

اما این کجا و آن کجا !

تلاش کردن به معنای 12 ساعت زور زدن بدون تفکر و تعقل نیست

بدون شک نیم ساعت تفکر در راستای راه های رسیدن به هدف نتیجه بهتری خواهد داد !!!!!

شما تاویل و تفسیرهای خودتان مبهم است و جالب اینکه آن را به خدا نسبت میدهید و جالب تر آنکه شرایط قرار داد خدا را محدود و محصور هم میکنید، گویی شما وکیل و وصی خدا هستید....
    اما بدانید در همین باب استجابت دعا چند قول میان علما وجود دارد، و ما ندانستیم شما وکیل خدایید یا ایشان؟!
    آیاتی در این رابطه را ذکر میکنم

خودتان تفکر و تعقل کنید

بنده نه تفسیری میکنم نه ترجمه ای

وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ

وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ

اَحَسِبَ النَّاسُ أنْ یُتْرَکُوا أنْ یَقُولُوا آمَنَّا و هُم لا یُفتَنُونَ

فَاَمَّا الِانسانُ اِذا ما ابتَلاهُ رَبُهُ فَاکرَمَهُ وَ نَعَّمَهُ فَیَقُولُ رَبّی اکْرَمَنِ وَ امَّا اِذا مَا ابتَلاهُ فَقَدَرَ عَلَیهِ رِزْقَهُ فَیقُولُ رَبّی أهانَن

وَإِذَا مَسَّ الْإِنْسَانَ ضُرٌّ دَعَا رَبَّهُ مُنِیبًا إِلَیهِ ثُمَّ إِذَا خَوَّلَهُ نِعْمَةً مِنْهُ نَسِی مَا کَانَ یدْعُو إِلَیهِ مِنْ قَبْلُ

فَإِذَا رَکِبُوا فِی الْفُلْکِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ إِلَی الْبَرِّ إِذَا هُمْ یشْرِکُونَ

استیون هاوکینگ:
    به ستارگان نگاه کنید ، نه به زیر پاهایتان ... تا زندگی هست ، امید هم هست ...
    عیسى علیه السلام :
    حق را از اهل باطل فراگیرید و باطل را از اهل حق فرا نگیرید.
    سخن سنج باشید.

نوشته
    586
    حضور
    11 روز 7 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    571

1
    از آن مسائلی است که برای بشر قابل فهم نبوده و فقط در حیطه علم الهی است
    2
    چرا که با قاطعیت نمیتوان تشخیص داد وعده آن دین عملی شده یا خیر
    3
    مومنی که می بیند بعد از ازدواج در کارش گشایش واقع شده، و مال و اموالش درست بعد از ازدواج برکت یافته است هیچ ایرادی به او وارد نیست که آن را تحقق وعده الهی بداند...
    به شرطی که ذیل بند 6 معنا شود
    4
    ما نمیتوانیم ادعای مومنین را قبول کنیم مبنی بر اینکه آنها مصداق وعده غنا شده اند...
    چرا ؟ به بند 2 و 1 رجوع شود
    5
    شما و دیگران حق ندارید بگویید به خاطر ازدواج غنی شدید و این را مصداق عینی عمل به وعده بدانید...
    چرا ؟ به بند 2 و1 رجوع شود
    6
    وعده الهی را از طریق ایمان و اعتقاد و دلیل عقلی متوجه میشویم پس کسی نمیگوید ما به وعده خدا از طریقی جز خدا پی ببریم
    7
    مومنین الان که میگویند ما ازدواج کردیم و پولدار شدیم
    آن را تجربه شخصی میدانند؟( بنا به بند 1 و 2)
    یا آن را به خاطر ایمان به گفتار خدا میگویند؟( بنا به بند 6)

قطعا بسیاری از مومنین آن را تجربه شخصی عنوان میکنند
    و این حرف اشتباه است طبق بند یک و دو

نوشته
    935
    حضور
    38 روز 11 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1061

نقل قول نوشته اصلی توسط hamidrezza نمایش پست ها
    سلام علیکم و رحمه الله
    بزرگوار شما این را می فرمایید :
    ...
    بعد از آنطرف همه نظرات و راههای نفوس دیگران را نفی می فرمایید؟!!!
    خدا خیرتان دهد!
    سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
    نفی نکردم برادر بلکه ظاهراً در انتقال منظورم کم‌توفیق هستم ... من حتی با براهین نفلسفی هم مخالف نیستم بلکه با ادعای فلاسفه در نحوه‌ی عملکرد این براهین است که مخالفم ... شما ممکن است از مثالی به مفهومی پی ببرید ولی آن مثال صرفاً مثال بوده است و نه کل ماجرا ...
    منظور؟!
    قرار نیست که اسلام منطبق بر مسیحیت باشد...ولی مسیحیت باید منطبق بر اسلام باشد...اسلام مسیحیت را تایید می کند به علاوه شامل احکام تکمیلی و متعای تری است.
    اینکه بعضیها از برخی احکام خوششان بیاد یا نیاد آیا باید محدودیت در بررسی ایجاد کند؟
    بعضی‌ها از برخی احکام خوششان نیاید؟ صحبت سر خوش آمدن نیست ... صحبت سر این است که برخی از مسلمین هم نمی‌توانند برخی از احکام اسلام را هضم کنند و تمام تلاششان را می‌کنند که وانمود کنند آن احکام جزء اسلام نیست و به اقتضای فرهنگ اعراب جاهلی در اسلام وارد شده است و امثال آن! مسلمین که هیچ، دیده‌ام از علما هم که تحمل پذیرش برخی از احکام را ندارند و هزار جور بهانه و توجیه می‌آورند که در چهارچوب حقوق بشر فعلی آن‌ها را قابل پذیرش کنند ... فکر کنید همین مسلمان‌های خیل معتقد اگر در اسلام به دنیا نمی‌آمدند، آن وقت با برخورد با همین احکام چه معامله‌ای با آن‌ها می‌کردند؟ چه دلیلی داشتند که باز هم از این قوانین دفاع کنند و هزار دلیل و توجیه در حمایت از ان‌ها بیاورند؟ ...
    منظورم این بود که راهی که پیشنهاد می‌دهید، که اگر درست فهمیده باشم این است که یک راه خوب برای شناخت حقانیت یک مکتب این است که آموزه‌های آن را بسنجیم، این راه درست نیست ... مگر اینکه آن سنجش به صورتی باشد که معمولاً تبیین نمی‌شود ...
    هر انسانی یک لیست از ارزش‌ها و ضدارزش‌ها را پیش خودش دارد که تک‌تک موارد آن را از افراد و جاهای مختلفی کسب کرده است و برخی را هم خودش به ارزش بودن آن‌ها رسیده است ... اگر قرار باشد این لیست ارزش‌ها ملاک ارزش‌گذاری احکام و آموزه‌های دین باشد واضح است که این نگاه را نمی‌توان حقیقت‌جویانه در نظر گرفت ... چون خود آن سیستم ارزشی قابل به چالش کشیده شدن است ...
    منظورتان از گفتن این صحبتها چیست؟
    برای کسی که بخواهد در مورد جزئیات اسلام بررسی و تحقیق کند و بعد آن را انتخاب کند (به استارتر کاری ندارم...البته ایشان هم به عنوان یک مسلمان ظاهرا در حقانیت آن شک دارند و دنبال یک محک هستند) فرض کنید در مورد یک مسیحی داریم صحبت می کنیم...ایشان خدا و نبوت (عیس مسیح) و معاد را قبول دارند...حال چگونه مسلمان شود؟!
    به چه چیزی بگوید چشم؟!
    منظورم نقد فرمایش شما بود، نگفتم که به نظر خودم از چه راهی می‌توان به حقانیت اسلام رسید ... اینکه برای تحقیق حقانیت اسلام احکام این دین رامطالعه و بررسی کنیم درست نیست، اینکه این احکام انسانی به نظر برسند یا نرسند ملاک درستی نیست و لزوماً هم به پذیرش حقانیت اسلام ختم نمی‌شود ... چون معیار درستی نیست ... منظور دیگری نداشتم ... این معیار درست نیست، همانطور که استدلال‌های فلسفی در اثبات حقانیت یک جهان‌بینی و یا اسلام به طور خاص ناتوان است و لزوماً هم به فهم حقانیت اسلام ختم نمی‌شود ...

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عليه السلام، قَالَ: «لَيْسَ لِلَّهِ عَلى‏ خَلْقِهِ أَنْ يَعْرِفُوا، وَ لِلْخَلْقِ عَلَى اللَّهِ أَنْ يُعَرِّفَهُمْ، وَ لِلَّهِ عَلَى الْخَلْقِ إِذَا عَرَّفَهُمْ أَنْ يَقْبَلُوا»
    معرفتی که خدا به انسان داده است نه از طریق قرآن که از طریق فطرتی است که در عالم ذر به انسان داده است، قرآن تنها یک ذکر است، اتمام حجت از طریق فطرت است ... دین خدا فطری است ولی آن را استدلالی معرفی می‌کنند ... و بیشتر ایشان نمی‌دانند ... اطلاعات بیشتر

5. صلوات

علاقه
    فلسفه
    نوشته
    532
    حضور
    9 روز 20 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1168

سلام بنده دو کتاب بهتون معرفی می کنم که حتما بخونیدشون. یکی کتاب ((حیات معقول)) از علامه جعفری. یکی کتاب((پایان تئولوژی)) از دکتر عبدالکریمی . کتاب ((فلسفه ی دین)) علامه جعفری رو هم در درجه ی بعدی بهتون معرفی می کنم . همچنین کتاب ((منزلت عقل در هندسه ی معرفت دینی)) از آیت الله جوادی آملی . ای کاش می فرمودید رشته ی تحصیلیتون چیست؟ متاسفانه بین مفهوم دین با شریعت خلط شده است . همچنین بین دین و اعتقادات. دین مرتبه ای بالاتر از شریعت و فقه و روایات و آیات است . با عذر خواهی از شما که فرمودید حدیث تحویلم نده ولی من می خوام یک حدیث بگویم که خیلی راهگشا است . حضرت علی علیه السلام می فرمایند (اول الدین معرفت الله)) . یک بخش در مورد ضرورت شریعت از آقای دکتر دینانی خواندم یادم نیست در کدام کتاب بود ولی اون هم می تونه راهگشا باشه .
    چون معلم شد عقلش ز ابتدا بعداز این شد عقل شاگردی و را
    عقل چون جبریل گوید احمدا گر یکی گامی نهم سوزد مرا
    تو مرا بگذار و زین پس پیش ران حدمن این بودی ای سلطان جان
    هرکه ماند از کاهلی بی شکر و صبر او همین داند که گیردپای جبر
    هرکه جبرآرد خود رنجورکرد تا که رنجوریش او در گور کرد

7. صلوات

نوشته
    8
    حضور
    3 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط مهربون نمایش پست ها
    در کنار اینها به نظرم یک کتاب تاریخ ادیان هم مطالعه کنید (مثل کتاب تاریخ ادیان جان ناس) تا یک درک کلی از وضعیت ادیان از ابتدای بشریت تا امروز به دست بیاورید. این ذهن شما را برای مقایسه و ارزیابی ادیان بازتر و وسیع تر می کند.
    کتاب های شهید مطهری از جمله کتاب عدل الهی هم می تواند برایتان کمک کننده باشد.
    خیلی ممنون به خاطر معرفی کتاب ها. حتما مطالعه می کنم

9. صلوات ها 2

نوشته
    8
    حضور
    3 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط ابوالبرکات نمایش پست ها
    سلام بنده دو کتاب بهتون معرفی می کنم که حتما بخونیدشون. یکی کتاب ((حیات معقول)) از علامه جعفری. یکی کتاب((پایان تئولوژی)) از دکتر عبدالکریمی . کتاب ((فلسفه ی دین)) علامه جعفری رو هم در درجه ی بعدی بهتون معرفی می کنم . همچنین کتاب ((منزلت عقل در هندسه ی معرفت دینی)) از آیت الله جوادی آملی .
    سلام. من از سبک نگاه شما خیلی خوشم اومد. عنوان کتاب ها بهم می گه که احتمالا گمشده من هستن، و اینکه ادبیات کلامی و نحوه برخوردتان مشخص می کنه انسانی بسیار قابل احترامی هستید. من تازه در این سایت عضو شدم و خیلی ازش سر در نمی یارم. اگه راهی هست که بشه بعد خوندن کتابا با یک راهنما مطلع در ارتباط باشم تا اگه به مشکل خوردم بتونم ازش سوال کنم. بازم تشکر می کنم به خاطر معرفی کتاب ها براتون آرزوی سلامتی دارم
    ویرایش توسط اللیل والنهار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۸ در ساعت ۱۱:۰۴

11. صلوات

علاقه
    مطالعه کتابهای عرفانی ، خط نستعلیق، ورزش
    نوشته
    43
    حضور
    5 روز 11 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    97

خیلی ممنون به خاطر معرفی کتاب ها. حتما مطالعه می کنم
    خواهش می کنم انشالله موفق باشید
    در پناه خدا

13. صلوات

نوشته
    23
    حضور
    22 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    20

نقل قول نوشته اصلی توسط نقطه نمایش پست ها
    اینکه برای تحقیق حقانیت اسلام احکام این دین رامطالعه و بررسی کنیم درست نیست
    سلام علیکم و رحمه الله
    ببخشید فرض کنید یک مسیحی میخواد در مورد تشیع مطالعه کند....اگر تعالیم و دستورات را بر اساس قرآن (کتاب و حکمت (جمعش میشه احکام)) و سنت بررسی نکنه و با عقل و سیاق خودش سبک و سنگین نکنه, چه کار باید بکنه؟
    این را هم در نظر داشته باشیم که همچنین انسانی مثل ما (اسکدینیها و طلبه ها) خیلی دنبال پیچاندن موضوع و کلنجار رفتن و ایستگاه زدن سر هر موضوع نیست و خیلی راحتتر از اینها و با مراجعه به عقل و فطرت راهشون را پیدا می کنن...حال درست یا غلط همینکه در حد توان تعقل و تفکر کنه کافیه...لا یکلف الله نفسا....(یاد داستان پیرزن نخ ریس و موسی و شبان افتادم!)
    ضمن اینکه آیا از کل راههای رسیدن به خدا که به تعداد نفوس انسانهاست و همگی مورد قبول خدا هستند الزامی نیست که همگی کوتاهترین راه (راه مستقیم) باشد زیرا که احتمالا طی چنین طریقی فقط از عهده معصومین علیم السلام بر آید!
    با مصرف کالای ایرانی، کار آفرینی باشیم برای تولید کننده ایرانی!

صفحه 10 از 10 نخست ... 8910

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۷/۰۳/۲۷, ۲۰:۰۸ : 10

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری