جمع بندی نگاه «مستقل»

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نگاه «مستقل»

سلام
مدتیه که دچار یه شبهه ای شدم. بنظرمن تمامی مسائل، از تاریخ گرفته تا دین، از نگاه یک گروه به ما داده می شوند. واضح تر بگم،
یه کتابی خوندم به اسم «تاریخ معاصر از دیدگاه امام»، بعد اینطوری گفتم که چرا از نگاه امام؟! یعنی ممکنه از یه نگاه دیگه به قضیه نگاه کرد؟
یعنی یه جورایی این کتاب یه «تفسیر» از تاریخه، نه «خودِ بی طرفِ تاریخ».
یا مثلا مسائل دیگه... حتی دین! آیا واقعا بهترین دین، اسلامه به خاطر اینکه خودش گفته؟! یعنی خودش در مقام تایید خودش براومده؟!
مسئله اسراییل، مسئله ی...
چندباری به ذهنم خورد برم کتاب های مخالف دین رو بخونم تا با نظر اونا آشنا بشم و...
خلاصه اینکه، چطور به قضایا «مستقل» نگاه کنیم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد قول سدید

Montazer...313;985188 نوشت:
سلام
مدتیه که دچار یه شبهه ای شدم. بنظرمن تمامی مسائل، از تاریخ گرفته تا دین، از نگاه یک گروه به ما داده می شوند. واضح تر بگم،
یه کتابی خوندم به اسم «تاریخ معاصر از دیدگاه امام»، بعد اینطوری گفتم که چرا از نگاه امام؟! یعنی ممکنه از یه نگاه دیگه به قضیه نگاه کرد؟
یا مثلا مسائل دیگه... حتی دین! آیا واقعا بهترین دین، اسلامه به خاطر اینکه خودش گفته؟! یعنی خودش در مقام تایید خودش براومده؟!
چندباری به ذهنم خورد برم کتاب های مخالف دین رو بخونم تا با نظر اونا آشنا بشم و...

با سلام و عرض ادب و آرزوي توفيق روزافزون.

برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

حتما مشاهده کرده ایم که در مواجهه با پدیده های طبیعی و تاریخی، تفاسیر و نظرات مختلفی بروز می یابد که نمی توان همه آنها را درست دانست. برای نمونه، در مواجهه با اسرائیل دو دیدگاه وجود دارد: یکی نظر امام خمینی ره است و دیگری نظر دولتمردان آمریکایی. یا در مواجهه با جامعیت و کامل بودن دین، دو نظر وجود دارد: دین اسلام جامع و کامل است و یا چنین نیست. هیچ گاه نمی توان این دو دیدگاه را با هم پذیرفت و هر دو را درست دانست. بنابراین، چاره ای نیست که یکی را درست و دیگری را نادرست بدانیم.

برای تشخیص نظر درست از نادرست نیز دو راه وجود دارد: یکی این که به کارشناسان مورد اعتماد رجوع کنیم و دیگر این که خودمان تحقیق کنیم. البته تحقیق در زمینه موضوع مورد نظر بدون کمک از کارشناسان صاحب نظر در آن زمینه، سخت و دشوار است. مثل این است که بخواهیم دوباره و بدون استفاده از تجارب صدساله صنعت ماشین سازی، خودمان از صفر آغاز کنیم و ماشینی را بسازیم.

بنابراین، پیشنهاد می شود اگر درصدد تحقیق در زمینه مسائل تاریخی و دینی هستید، این هدف را با استفاده از نظر صاحب نظران و کارشناسانی که سالیان طولانی در این زمینه عمر خود را صرف کرده اند، دنبال کنید. منظور ما از استفاده از نظر کارشناسان این نیست که از آنها تقلید و تبعیت محض کنید. شما همواره در طول گفتگو و مکاتبه با محققان سایت مختارید که تفکر و تامل نموده و نظرات کارشناسان را متناسب با دانشی که دارید، نقّادی نمایید.

در پناه حق تعالی پیروز و موفق باشید.

سلام

با سلام و عرض ادب

دوست گرامی

همه مسائل و علوم معمولا تحت تاثیر اعتقادات شخصی هست که اون رو بیان می کنه

اگر در همین کشور خودمون دقت کرده باشید این اسلام اون اسلامی که در ابتدا مطرح شده بود نیست

به طور مثال چیزی که ما از اون با عنوان معماری اسلامی یاد می کنیم و میلیاردها تومن خرجش میکنیم
وجود خارجی در اسلام اصلی نداره!!!!

یعنی اسلام نبوی صراحتا مصلحت رو در ساده زیستن می دونه

نه از شکم گرسنه ها زدن و خرج ضریح و گنبد کردن !!!!!

یعنی ائمه ما خودشون گرسنگی می کشیدن که فقرا و یتیمان رو سیر کنن
و با ساختن گنبد و بارگاه روی قبور مخالفت می کردن(به احادیث رجوع کنید)

و حالا ما با وجود این همه گرسنه و یتیم و مشکلات اقتصادی و بیکاری برای خوشگل کردن مقبره ها هزینه میکنیم !!!!!!

معماری اسلامی در واقع ریشه در اعتقادات صفویه داره و می شه گفت تقریبا هیچ ربطی به اسلام نداره

مثل معماری مساجد اسلامی در روسیه !

این فقط یک نمونه از تاثیر شخصی بر یک دین هست

برای این که بتونید یک اعتقاد رو به خوبی بشناسید ، باید تا می تونید تفکرات شخصیت های مختلف رو در مورد اون اعتقاد مطالعه کنید

تفکرات شخصیت های متعصب ، معمولی ، ظاهر نما ، مخالف ، بی طرف ( تقریبی، چون هیچ کس 100درصد بی طرف نیست) ، منحرفین و...

به طور مثال همین مساله اسرائیل که کارشناس گفتن فقط دو نگرش وجود داره

در واقع در مورد اسرائیل نگرش های بسیاری وجود داره و به دو مورد محدود نمی شه

در خود اسرائیل چندین نگرش وجود داره که یکی از اون ها همزیستی مسالمت آمیز کنار فلسطینی ها هست !!!!

اما معمولا به این مورد پرداخته نمی شه چون متعصبان اسرائیلی و متعصبان فلسطینی از این موضوع می ترسن!!!!

چون هر دوی اون ها دارن از این اختلافات منفعت کسب می کنن!!!!!

وجود اختلاف برای اشخاصی که از این اختلافات سود می برن یک امر ضروری هست !!!!

چون اگر تعصب ها کنار گذاشته بشه حقیقت هایی مشخص می شه و مسئولین برپایی این تعصبات در جامعه دیگه منفعتی نخواهند برد ...

این مساله در کشور خود ما هم به وضوح دیده میشه

شاید ما نتونیم همه جامعه رو از این حقیقت با خبر کنیم

اما حداقل می تونیم با مطالعه خودمون رو از این تعصبات کورکورانه رها کنیم

قول سدید;985921 نوشت:
بنابراین، پیشنهاد می شود اگر درصدد تحقیق در زمینه مسائل تاریخی و دینی هستید، این هدف را با استفاده از نظر صاحب نظران و کارشناسانی که سالیان طولانی در این زمینه عمر خود را صرف کرده اند، دنبال کنید. منظور ما از استفاده از نظر کارشناسان این نیست که از آنها تقلید و تبعیت محض کنید. شما همواره در طول گفتگو و مکاتبه با محققان سایت مختارید که تفکر و تامل نموده و نظرات کارشناسان را متناسب با دانشی که دارید، نقّادی نمایید.

ممنون و متشکر از شما
کتاب در این زمینه پیشنهاد می فرمایید؟؟

شروحیل;985944 نوشت:
یعنی اسلام نبوی صراحتا مصلحت رو در ساده زیستن می دونه

نه از شکم گرسنه ها زدن و خرج ضریح و گنبد کردن !!!!!

از شما هم ممنون جناب شروحیل (البته با این سخن تون موافق نیستم)

شروحیل;985944 نوشت:
اما حداقل می تونیم با مطالعه خودمون رو از این تعصبات کورکورانه رها کنیم

برای مطالعه چی پیشنهاد میدین؟؟

راستش من خودم دوست دارم، نظرات هردو گروه رو بدونم...
مثلا همین مسئله ی فلسطین، یه کتابی رو با استفاده از بیانات رهبر انقلاب، درباره ی اون منتشر کردن. ولی دوست دارم بدونم، «طرف مقابل» چجور به قضیه ی فلسطین نگاه می کنه.
بعد من خودم بشینم، آرای هر دو گروه رو مقایسه کنم، ببینم عقل و منطق من چه نتیجه ای میگیره.

این روش خوبه بنظرتون؟

Montazer...313;986045 نوشت:

از شما هم ممنون جناب شروحیل (البته با این سخن تون موافق نیستم)

با سلام و عرض ادب

دوست گرامی احادیث در این مورد کم نیست

از جابر(رض) روایت است: (نهی رسول الله(صلى الله عليه وسلم) أن یجصص القبر، و أن یقعد علیه، و أن یبنی علیه أو یزاد علیه، أو یکتب علیه)
«پیامبر(صلى الله عليه وسلم) از گچ‌کاری قبر و نشستن و بنا کردن روی آن و بلند کردن بیش از حد شرعی، و از نوشتن روی آن، نهی کرده است».

از عبدالله بن عباس روایت است: (لما نزل برسول الله(صلى الله عليه وسلم) طفق یطرح خمیصة له علی وجهه، فإذا اغتم بها کشفها عن وجهه فقال: و هو کذلک، لعنة الله علی الیهود و النصاری اتخذوا قبور أنبیائهم مساجد، یحذر ما صنعوا)[۶] «وقتی پیامبر(صلى الله عليه وسلم) مریض شد (بیماری وفاتش) پارچه‌ای روی صورتش کشید، هرگاه اذیت می‌شد آن را از صورتش برمی‌داشت درهمان حال فرمود: لعنت خدا بر یهود و نصاری باد که قبرهای پیامبرانشان را به مسجد تبدیل کردند، از آنچه آنها کردند (مسلمانان را) بر حذر می‌داشت».

مقداری جستجو کنید کتاب هایی در این رابطه پیدا می کنید

برای مطالعه چی پیشنهاد میدین؟؟

راستش من خودم دوست دارم، نظرات هردو گروه رو بدونم...
مثلا همین مسئله ی فلسطین، یه کتابی رو با استفاده از بیانات رهبر انقلاب، درباره ی اون منتشر کردن. ولی دوست دارم بدونم، «طرف مقابل» چجور به قضیه ی فلسطین نگاه می کنه.
بعد من خودم بشینم، آرای هر دو گروه رو مقایسه کنم، ببینم عقل و منطق من چه نتیجه ای میگیره.

این روش خوبه بنظرتون؟

متاسفانه امکان ارائه منبع نیست

خودتون جستجو کنید می تونید پیدا کنید

مطالعه داشته باشید اما بی طرف

یعنی تا یک جمله مطابق امیال خودتون دیدید سریع جبهه گیری نکنید

بلکه فقط به عنوان یک نظر مثل هزاران نظر دیگه اون رو بخونید

اما در مورد نتیجه گیری توصیه می کنم به قرآن و سنت رجوع کنید

و با منطق شخصی تجزیه و تحلیل نکنید

چون ما قادر نیستیم صد در صد مسائل رو تجزیه و تحلیل بکنیم

به خداوند توکل کنید و ازش بخواید شما رو به راه راست هدایت کنه و از شر شیطان حفظ کنه

در پناه حق تعالی ....

[="Tahoma"][="Navy"]

سلام

سلام
بله نگاه های مختلفی به مسائل وجود دارد و این قابل انکار نیست و این تفاوت نگاه هاست که تفاوت برخورد را باعث می شود. مثلا نگاه توحیدی به هستی با نگاه الحادی 180 درجه تفاوت دارد. اتفاقا یکی از مهمترین آزمون های ما در دنیا کسب نگاه درست به جهان و پدیده های آن است. برای بدست آوردن نگاه درست عقل و دین به ما کمک می کند.
یا علیم[/]

ممنون و متشکر از شما
کتاب در این زمینه پیشنهاد می فرمایید؟؟

با سلام و عرض ادب و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

مسائل تاریخی و دینی متنوعند و کتابی که جامع تمامی مسائل باشد، در دست نیست؛ خصوصا این که کتاب مورد نظر جامع نظرات مختلف باشد.

پیشنهاد میکنم مسائل اساسی خودتان را اهم و مهم نموده و بیان بفرمایید تا در آن زمینه کتاب های برتر معرفی شوند.

مثلا در زمینه مباحث کلام اسلامی، کتاب آموزش کلام اسلامي، به قلم محمد سعيدي مهر، منتشر شده در مؤسسه فرهنگي طه را پیشنهاد میکنم. همچنین برای آگاهی از مباحث کلام جدید و آرای فیسلوفان غربی در این زمینه، کتاب عقل و اعتقاد دینی، به قلم مایکل پترسون و ...، ترجمه سلطانی و نراقی، منتشر شده در انتشارات طرح نو، را پیشنهاد میدهم.

ضمنا می توانید به سایت پرتال جامع علوم انسانی مراجعه کنید و نظرات محققان علوم انسانی در زمینه های مختلف (دینی و فلسفی و سیاسی و هنری و ...) که به صورت مقاله های پژوهشی و تخصصی به چاپ رسیده است را مطالعه نمایید.

در پناه حق تعالی، موفق و پیروز باشید.

شروحیل;986051 نوشت:
از جابر(رض) روایت است: (نهی رسول الله(صلى الله عليه وسلم) أن یجصص القبر، و أن یقعد علیه، و أن یبنی علیه أو یزاد علیه، أو یکتب علیه)
«پیامبر(صلى الله عليه وسلم) از گچ‌کاری قبر و نشستن و بنا کردن روی آن و بلند کردن بیش از حد شرعی، و از نوشتن روی آن، نهی کرده است».

از عبدالله بن عباس روایت است: (لما نزل برسول الله(صلى الله عليه وسلم) طفق یطرح خمیصة له علی وجهه، فإذا اغتم بها کشفها عن وجهه فقال: و هو کذلک، لعنة الله علی الیهود و النصاری اتخذوا قبور أنبیائهم مساجد، یحذر ما صنعوا)[۶] «وقتی پیامبر(صلى الله عليه وسلم) مریض شد (بیماری وفاتش) پارچه‌ای روی صورتش کشید، هرگاه اذیت می‌شد آن را از صورتش برمی‌داشت درهمان حال فرمود: لعنت خدا بر یهود و نصاری باد که قبرهای پیامبرانشان را به مسجد تبدیل کردند، از آنچه آنها کردند (مسلمانان را) بر حذر می‌داشت».

البته باید نظر مراجع و رهبری رو دراین قضیه دانست.
شما چیزی در این مورد می دانید؟

شروحیل;986051 نوشت:
اما در مورد نتیجه گیری توصیه می کنم به قرآن و سنت رجوع کنید

و با منطق شخصی تجزیه و تحلیل نکنید

چون ما قادر نیستیم صد در صد مسائل رو تجزیه و تحلیل بکنیم

بله درسته
کاملا موافقم

محی الدین;986080 نوشت:
برای بدست آوردن نگاه درست عقل و دین به ما کمک می کند.

سپاس

قول سدید;986109 نوشت:
یشنهاد میکنم مسائل اساسی خودتان را اهم و مهم نموده و بیان بفرمایید تا در آن زمینه کتاب های برتر معرفی شوند.

مثلا در زمینه مباحث کلام اسلامی، کتاب آموزش کلام اسلامي، به قلم محمد سعيدي مهر، منتشر شده در مؤسسه فرهنگي طه را پیشنهاد میکنم. همچنین برای آگاهی از مباحث کلام جدید و آرای فیسلوفان غربی در این زمینه، کتاب عقل و اعتقاد دینی، به قلم مایکل پترسون و ...، ترجمه سلطانی و نراقی، منتشر شده در انتشارات طرح نو، را پیشنهاد میدهم.

ضمنا می توانید به سایت پرتال جامع علوم انسانی مراجعه کنید و نظرات محققان علوم انسانی در زمینه های مختلف (دینی و فلسفی و سیاسی و هنری و ...) که به صورت مقاله های پژوهشی و تخصصی به چاپ رسیده است را مطالعه نمایید.

ممنون و متشکر

ای کاش در زمینه ی تاریخ معاصر هم می فرمودید

Montazer...313;986125 نوشت:
البته باید نظر مراجع و رهبری رو دراین قضیه دانست.
شما چیزی در این مورد می دانید؟

با سلام و عرض ادب

برادر گرامی

هیچ ماست فروشی نمی گه ماست من ترشه

معمولا این موارد رو یه جوری توجیه می کنن

اون چیزی که مسلم هست هیچ امامی برای امام قبل از خودش گنبد و بارگاه نساخته!!!!!

و سبک زندگی ائمه در حد افراد معمولی و سطح پایین جامعه بوده

هیچ امامی توی خونه خودش فرش دستباف و سقف آیینه کاری شده نداشته

ائمه حامی پابرهنگان بودن

نه جیره خور ثروتمندان !!!!!

در پناه حق تعالی

یا مثلا مسائل دیگه... حتی دین!

سلام منتظر گرامی
کتابهای درسی خیلی ساده انگارانه به مسئله دین پرداخته اند در حالی که مسئله دین به این سادگی نیست. این کتابها فقط قسمتهایی از تاریخ اسلام و مسائل دیگر را ارائه می کنند که خوشایند به نظر میاد و اگر قرار باشه خیلی از مسائل در کتب درسی گفته بشن، برای خواننده سوال پیش میاد.
آوردن اثبات و برهان به این سادگی نیست ...
تطبیق دین بر علم مسئله ساده ای نیست ...
تطبیق دین بر اخلاق هم ساده نیست.

Montazer...313;986125 نوشت:
ای کاش در زمینه ی تاریخ معاصر هم می فرمودید

سلام مجدد

برای مطالعه در زمینه تاریخ ایران و اسلام می توانید به آثار رسول جعفریان مراجعه بفرمایید؛ خصوصا کتاب جریان ها و سازمان های مذهبی سیاسی ایران از زمان محمدرضا شاه تا پیروزی انقلاب اسلامی[h=1][/h]آثار ایشان در این آدرس ذکر شده اند:
https://www.adinehbook.com/gp/search?search-alias=books&author=%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%84+%D8%AC%D8%B9%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86&select-author=author-exact

شروحیل;986131 نوشت:
هیچ ماست فروشی نمی گه ماست من ترشه

معمولا این موارد رو یه جوری توجیه می کنن

البته علما و رهبری با ماست فروش، خیلی فرق دارن!

ما در زندگی هزاران خرج بیهوده داریم، گوشی ها و ماشین های آنچنانی، سفرهای خارجی و... که هیچ وقت هم هزینه شون به شکم گرسنه ها نمیرسه.

چون از موضوع بحث خارجه،

به همین نشانی اکتفا می کنم: http://porseman.org/q/show.aspx?id=118683

در پناه حق

قول سدید;986150 نوشت:
برای مطالعه در زمینه تاریخ ایران و اسلام می توانید به آثار رسول جعفریان مراجعه بفرمایید؛ خصوصا کتاب جریان ها و سازمان های مذهبی سیاسی ایران از زمان محمدرضا شاه تا پیروزی انقلاب اسلامیآثار ایشان در این آدرس ذکر شده اند:
https://www.adinehbook.com/gp/search...r=author-exact

@};-@};-@};-

Montazer...313;986237 نوشت:
البته علما و رهبری با ماست فروش، خیلی فرق دارن!

ما در زندگی هزاران خرج بیهوده داریم، گوشی ها و ماشین های آنچنانی، سفرهای خارجی و... که هیچ وقت هم هزینه شون به شکم گرسنه ها نمیرسه.

چون از موضوع بحث خارجه،

به همین نشانی اکتفا می کنم: http://porseman.org/q/show.aspx?id=118683

در پناه حق

با سلام و عرض ادب

اگر نبود زر و زیور روی قبر نشانه بی احترامی هست

ائمه بقیع باید بی احترام ترین آدم ها باشن !

در حالی که اونها محترم ترین اشخاص حتی نزد اهل سنت و دیگر فرقه ها هستن!

احترام گذاشتن هیچ ربطی به زر و زیور آویزون کردن روی قبر نداره

قبر خیلی افراد زر و زیور داره ، اما فقط برخی افراد قبر پرست میرن ماچ و بوسش می کنن

احترام به شخصیت شخص برمی گرده نه به زر زیور قبرش

انسان وقتی تو یه گروهی باشه اشتباهات اون گروه رو توجیه میکنه

اما وقتی از بیرون به مسائل نگاه کنه می تونه حقیقت ها رو ببینه

امثال داعش از فقهاشون تبعیت می کنن

و قرآن و احادیث رو تفسیر به رای می کنن

البته اون ها علنی سر می برن

ودیگران با پنبه و غیر علنی سر می برن

شروحیل;986252 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر نبود زر و زیور روی قبر نشانه بی احترامی هست

ائمه بقیع باید بی احترام ترین آدم ها باشن !

در حالی که اونها محترم ترین اشخاص حتی نزد اهل سنت و دیگر فرقه ها هستن!

احترام گذاشتن هیچ ربطی به زر و زیور آویزون کردن روی قبر نداره

قبر خیلی افراد زر و زیور داره ، اما فقط برخی افراد قبر پرست میرن ماچ و بوسش می کنن

احترام به شخصیت شخص برمی گرده نه به زر زیور قبرش

انسان وقتی تو یه گروهی باشه اشتباهات اون گروه رو توجیه میکنه

اما وقتی از بیرون به مسائل نگاه کنه می تونه حقیقت ها رو ببینه

امثال داعش از فقهاشون تبعیت می کنن

و قرآن و احادیث رو تفسیر به رای می کنن

البته اون ها علنی سر می برن

ودیگران با پنبه و غیر علنی سر می برن

سلام و عرض ادب و تشکر از مشارکت شما

لطفا این مساله را در تایپیک مستقل دنبال بفرمایید.

پرسش:
به نظرمن تمامی مسائل، از تاریخ گرفته تا دین، از نگاه یک گروه به ما داده می شوند؛ مثلا درباره موضوع اسرائیل یا جامعیت دین، چند نظر وجود دارد و ما از منظر آنها به ماجرا نگاه می کنیم. سوالم این است که چطور به قضایا «مستقل» نگاه کنیم؟

پاسخ:
برای پاسخ به پرسش مذکور، توجه شما را به این نکات جلب می کنیم:

حتما مشاهده کرده ایم که در مواجهه با پدیده های طبیعی و تاریخی، تفاسیر و نظرات مختلفی بروز می یابد که نمی توان همه آنها را درست دانست. برای نمونه، در مواجهه با اسرائیل دو دیدگاه وجود دارد: یکی نظر امام خمینی ره است و دیگری نظر دولتمردان آمریکایی. یا در مواجهه با جامعیت و کامل بودن دین، دو نظر وجود دارد: دین اسلام جامع و کامل است و یا چنین نیست. هیچ گاه نمی توان این دو دیدگاه را با هم پذیرفت و هر دو را درست دانست. بنابراین، چاره ای نیست که یکی را درست و دیگری را نادرست بدانیم.

برای تشخیص نظر درست از نادرست نیز دو راه وجود دارد: یکی این که به کارشناسان مورد اعتماد رجوع کنیم و دیگر این که خودمان تحقیق کنیم. البته تحقیق در زمینه موضوع مورد نظر بدون کمک از کارشناسان صاحب نظر در آن زمینه، سخت و دشوار است. مثل این است که بخواهیم دوباره و بدون استفاده از تجارب صدساله صنعت ماشین سازی، خودمان از صفر آغاز کنیم و ماشینی را بسازیم.

موضوع قفل شده است