جمع بندی فردی آیا دیگری را بعنوان پیامبر قبول کند مشرک است!؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فردی آیا دیگری را بعنوان پیامبر قبول کند مشرک است!؟

سلام
احوالات آخرالزمان چگونه بوده که امام عصر عج خواسته مفهوم را بوسیله دعا ( در وقت امتحان امت، وقتی که اجازه سخن فرمودن نداشت ) بفهماند!؟
به طوری که فرمود خدایا ما را بدلیل نشناختن حق حجتت و رسولت و خودت به مرگ جاهلیت نمیران!

حضرت از اطاعت پذیری مردم از عالمان دینی که خبر داشت!

راهنمایی بفرمایید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

پرسش:
الف- شرایط امتحانات آخرالزمان چگونه بوده که امام عصر (عجل الله فرجه) خواسته مفهوم را بوسیله دعا بفهماند!؟ به طوری که فرمود خدایا ما را بدلیل نشناختن حق حجتت و رسولت و خودت به مرگ جاهلیت نمیران! مگر نه اینکه حضرت از اطاعت پذیری مردم از عالمان دینی خبر داشت!

ب- آیا اگر فردی، شخص دیگری را بعنوان پیامبر قبول کند مشرک است!؟

پاسخ:

در پاسخ به سؤالات شما نکاتی را در دو بخش تقدیم می کنیم:

الف- فلسفه تعلیم دعا در زمان غیبت: یکی از وظایف منتظران در زمان غیبت کبری خواندن دعاهای وارده و دعا برای تعجیل در ظهور است. در این باره دعاهای مختلفی از طریق معصومان (علیهم السلام) وارد شده که یکی از آن‏ها دعایی است که در پرسش آمده است. مطلبی که شما در پرسش، بدان اشاره کردید توسط امام عصر (عجل الله فرجه) بیان نشده بلکه روایتی است که در قالب دعا، توسط امام صادق (علیه السلام) به زراره تعلیم داده شده و شيخ كلينى و غير او این روایت را نقل کرده اند تا مؤمنان در زمان غیبت و امتحان شیعه بخوانند:

«اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى» خدايا خود را به من بشناسان، زيرا اگر خود را به من نشناسانى فرستاده ات را نشناخته ام، خدايا فرستاده ات را به من بشناسان، زيرا اگر فرستاده ات را به من نشناسانى حجّتت را نشناخته ام، خدايا حجّتت را به من بشناسان، زيرا اگر حجّتت را به من نشناسانى، از دين خود گمراه مى شوم.(1)

در این دعا دو مضمون حائز اهمیت است:
1 - شناخت واقعی خداوند و پیامبر و امامان معصوم(علیهم السلام)، تنها با توفیق و یاری الهی صورت میگیرد، فلذا مؤمنان باید در زمانه غیبت این مهم را در قالب دعا و ارتباط با خداوند مکرر بخواهند.
2 - شناخت واقعی خداوند درگرو شناخت پیامبر(صلی الله علیه و آله) بوده، شناخت واقعی پیامبر با شناخت امامان(علیهم السلام) و شناخت دین حقیقتی نیز تنها با شناخت امام زمان(علیه السلام) میسر خواهد بود.

اطاعت پذیری مردم در زمان غیبت از عالمان دینی تابع شناخت و معرفت ایشان نسبت به امام عصر (عجل الله فرجه) و تبعیت از دین حقه است و اگر این شناخت و معرفت و اطاعت پذیری اولیه نبود، اطاعت پذیری ثانوی که همانا پیروی و تبعیت از عالمان بالله بعنوان جانشینان عام امام عصر هستند نیز محقق نمی شد.

2. نتیجه رویگردانی از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله): رویگردانی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و انتخاب پیامبری دیگر، چه آن پیامبر از زمره پیامبران پیشین الهی باشد و چه پیامبر دروغین، در حقیقت پشت کردن به دین مبین اسلام بعنوان آخرین و کاملترین شریعت حقه الهی و کفر به پیامبر خاتم (صلی الله علیه و آله) و پشت کردن به دین حقه یعنی اسلام است. بی شک، اگر کسی به دین و پیامبر خاتم کافر شود طبق آیات قرآن مرتکب فعل حرام شده و عقوبت دارد. قوله کریم: «ولما جاءهم کتـب من عند الله مصدق لما معهم وکانوا من قبل یستفتحون علی الذین کفروا فلما جاءهم ما عرفوا کفروا به فلعنة الله علی الکـفرین»(2)؛ و هنگامی که از طرف خداوند، کتابی برای آنها آمد که موافق نشانه‌هایی بود که با خود داشتند، و پیش از این، به خود نوید پیروزی بر کافران می‌دادند(که با کمک آن، بر دشمنان پیروز گردند.) با این همه، هنگامی که این کتاب، و پیامبری را که از قبل شناخته بودند نزد آنها آمد، به او کافر شدند؛ لعنت خدا بر کافران باد!. بعلاوه اینکه طبق آیات قرآن، هیچ دینی جز شریعت اسلام از اَحَدی پذیرفته نمی شود و هر کس به غیر از اسلام به دین دیگری در آید و یا پیامبر دیگری را برگزیند از خسارت کنندگان خواهد بود. چنانکه فرمود: «وَ مَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ»(3)، «هر کسی غیر اسلام، دین دیگری برگزیند از وی پذیرفته نخواهد شد و او در قیامت از خاسرین و زیانکاران است».

ضمن آنکه اگر کسی مسلمان زاده بوده و یا پس از تحقیق اسلام آورده، اگر پس از ایمان به اسلام و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) مجدداً راه کفر را پیش گیرد و به دین دیگری در آید، دچار ارتداد شده و احکام مرتد در باره وی جاری خواهد بود. آیات مربوط به ارتداد به دو گروه تقسیم شود:

یک- آیاتی که لفظ «ارتداد» در آن ذکر شده است.

الف – « وَ مَنْ یَرْتَدِدْ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَیَمُتْ وَ هُوَ کافِرٌ فَأُولئِکَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ فِی الدُّنْیا وَ اْلآخِرَةِ وَ أُولئِکَ أَصْحابُ النّارِ هُمْ فیها خالِدُونَ » ، ولی کسی که از آیینش برگردد ، و در حال کفر بمیرد، تمام اعمال نیک (گذشته) او، در دنیا و آخرت، برباد می‏رود؛ و آنان اهل دوزخند؛ و همیشه در آن خواهند بود.(4)
ب – « یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تُطیعُوا الَّذینَ کَفَرُوا یَرُدُّوکُمْ عَلی‏ أَعْقابِکُمْ فَتَنْقَلِبُوا خاسِرینَ » ، ای کسانی که ایمان آورده‏اید! اگر از کسانی که کافر شده‏اند اطاعت کنید، شما را به گذشته‏ هایتان باز می‏گردانند؛ و سرانجام، زیانکار خواهید شد.(5)

دو- گروه دوم، آیات که لفظ ارتداد در آنها وارد نشده و لکن معنای ارتداد در این آیات ذکر شده است.(6) برای اطلاع از توضیحات تفصیلی در باره فلسفه و حکم ارتداد می توانید به تایپیک های مربوطه در این خصوص در همین سایت (از طریق جستجوگر) رجوع کنید.

موفق باشید ...@};-

پی نوشت ها:
1. الکافی, کلینی, ج1, ص 337؛ چاپ دارالکتب الاسلامیه تهران, نشر 1365؛ محمدباقر مجلسی, بحارالانوار, ج52, ص 7 - 146 ح 70.
2. بقره/89.
3. آل عمران/ 85.
4. بقره/ 217.
5. آل عمران/ 149.
6. سوره نور آیه 55؛ سوره توبه آیه 65 و 66؛ سوره بقره آیه 108؛ سوره ال عمران آیه 86؛ سوره آل عمران آیه 177.

موضوع قفل شده است