جمع بندی تردید برای ازدواج

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تردید برای ازدواج

سلام دختری هستم دانشجو بخاطر خیانت هایی که در اطراف دیدم مردان نسبت به همسرانشون دارن واقعا میترسم ازدواج کنم فکر میکنم مردها اصلا دل ندارن و اصلا نمیدونن دوست داشتن چی هست فقط واسه برطرف کردن نیاز خودشون ازدواج میکنن هر مردی رو میبینم فکر میکنم داره خیانت میکنه و یه مورد دیگه اینکه میترسم با کسی ازدواج کنم که من و نخواد و به اجبار ازدواج کرده باشه و یه نفر دیگه تو ذهنش باشه واقعا ذهن من درگیر شده نمیدونم چکارکنم آخه هرکی رو میبینم بهش خیانت شده

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیـد

haniy;984072 نوشت:
سلام دختری هستم دانشجو بخاطر خیانت هایی که در اطراف دیدم مردان نسبت به همسرانشون دارن واقعا میترسم ازدواج کنم فکر میکنم مردها اصلا دل ندارن و اصلا نمیدونن دوست داشتن چی هست فقط واسه برطرف کردن نیاز خودشون ازدواج میکنن هر مردی رو میبینم فکر میکنم داره خیانت میکنه و یه مورد دیگه اینکه میترسم با کسی ازدواج کنم که من و نخواد و به اجبار ازدواج کرده باشه و یه نفر دیگه تو ذهنش باشه واقعا ذهن من درگیر شده نمیدونم چکارکنم آخه هرکی رو میبینم بهش خیانت شده

سلام.
طاعات و عباداتتان قبول درگاه حق.
می توانید بگویید چند خانم دیده اید که شوهران شان به آنها خیانت کرده اند؟

haniy;984072 نوشت:

با سلام و عرض ادب و احترام

خواهر گرامی

انسان دارای نعمت هایی است به نام عقل و اختیار

شما می تونید در ابتدای زندگی با تعقل اقدام به انتخاب همسر مناسب کنید

و هر جا هم که دیدید نمی تونید با ایشون به تفاهم برسید و ادامه زندگی ممکن نیست با اختیار جدا بشید و انتخابی مجدد داشته باشید

به همون اندازه که مرد خائن در جامعه هست زن خائن هم هست شاید هم بیشتر

وجود خیانت دلیلی نمی شه که ما زندگی رو برای خودمون جهنم کنیم و در تنهایی بسر ببریم

مهم این هست که به انسان های دور و برمون به اندازه یک انسان دل ببندیم

و اون ها رو به مقام خدایی نرسونیم

و توقع نداشته باشیم که هیچ خطا و اشتباهی از اون ها سر نزنه ...

چون فقط خداست که بی عیب و نقص هست و تمام مخلوقات دارای نقص هایی هستن غیر قابل انکار

زندگی پر از فراز و نشیب هست

و همین فراز و نشیب ها و تجربه ها انسان رو می سازه

ما برای لذت بردن و آسایش داشتن به این دنیا نیومدیم

برای فهمیدن و رشد کردن و تلاش برای رسیدن به آرامش خاطر ، راهی این دنیا شدیم

براستی که پس از هر سختی آسانیست ....

در پناه حق تعالی

هم اطراف خودم دیدم هم توی سایت های مشاوره خوندم هم دختر خاله خودم طلاق گرفته

دخترعمو، دختر دایی و پسردایی من طلاق گرفته اند پس حالا من دیگه باید بترسم!؟ نه اتفاقا من شجاع تر میشم چون خدا بهم این لطف رو کرده که بدون اینکه خودم این شکست رو تحمل کنم به گنجینه تحربه افراد شکست خورده در ازدواج دستیابی داشته باشم. هر کاری که اونها نکردن و هر شناختی که از طرف مقابل کسب نکردن رو من بدست بیارم و هر اشتباهی کردن من تکرار نکنم. شما زمانی باید بترسی از ازدواج که هیچ تجربه ایی یا نکته ایی ازش ندونی.
خیالت راحت، پسرها خیلی زود خودشون رو لو میدن. اگر دخترها باهوش باشن ظرف حداکثر یکماه اول آشنایی (نه ازدواج) میفهمن طرفشون بطور کلی چکاره است، وفادار و چشم پاک هست یا خیر. اینکه میبینی بیشتر دخترها سرشون کلاه میره چون خودشون خواستن سرشون کلاه بره. مثلا دختر بیشتر به فکر پول طرف بوده یا به فکر خرج کردن احساس برای طرف بوده یا به فکر موقعیت اجتماعی طرف بوده یا .....
مثلا میتونم بگم شاید 1 درصد ازدواجهای همراه با آگاهی و حداکثر تلاش برای شناخت به بن بست میرسه تازه شاید هم 0 درصد!

دختر خوب فکر کنم زیاد نی نی سایت میری، دیگه نرو.

haniy;984072 نوشت:

نباید به حرف های دیگران در فضای مجازی استناد کنید کههمه مردان خاين هستند
همه مردا بد نیستن همونطور ه همه خانم ها بد نیستن
با چشم باز و تحقیق و صحبت کردن میتونین بفهمین که شخصیت خواستگار تا حد زیادی به چه شکلی هست

ممنون که راهنمایی کردین ولی با این موضوع که فکر میکنم مردا مهربونی بلد نیستن و خودخواه اند چکار کنم و میترسم یکی باهام به اجبار ازدواج کنه و من رو بخاطر خودم نخوادمردایی که پایبند نمیتونن باشن واسه چی ازدواج میکنن

haniy;984236 نوشت:
ممنون که راهنمایی کردین ولی با این موضوع که فکر میکنم مردا مهربونی بلد نیستن و خودخواه اند چکار کنم و میترسم یکی باهام به اجبار ازدواج کنه و من رو بخاطر خودم نخوادمردایی که پایبند نمیتونن باشن واسه چی ازدواج میکنن

با سلام و عرض ادب

خواهر گرامی

کسی نمی تونه شما رو مجبور به ازدواج کنه !

ابتدا در مورد شخص مورد نظر تحقیق کنید و اگر اخلاقش حسنه و با ایمان بود ، به خدا توکل کنید و اقدام به ازدواج کنید

بالاخره هر انسانی یک سری نیاز های حیوانی داره
شهوت هم یکی از این نیاز هاست و خوب و بد نمیشناسه و در همه انسان ها وجود داره
هر مردی برای رفع این نیاز احتیاج به شریک داره

این افراد وقتی نیازهاشون در کانون خانواده تامین نمیشه بیرون از خانواده دنبال شریکی برای رفع نیازهاشون می گردن

در پناه حق تعالی ...

haniy;984185 نوشت:
هم اطراف خودم دیدم هم توی سایت های مشاوره خوندم هم دختر خاله خودم طلاق گرفته

خانم گرامی
قبل از ارائه پاسخ اصلی، مقدمه ای را خدمتتان ارائه می دهم:
پدیده های شیمی و فیزیک، از «علیّتِ خطّی» تبعیّت می کنند. به عنوان مثال وقتی کُلر با سدیم ترکیب می شود، این ترکیبْ علّت برای تشکیلِ کُلُریدِ سدیم (نمک طعام) می شود. پس ترکیبِ دو عنصر، علّت و تشکیلِ نمک طعامْ معلول می باشد. به این نوع علیّت، «علّیّتِ خطّی» می گویند. یعنی یک شیءْ باعثِ پیدایشِ یک شیءِ دیگر می شوند. "الف" باعثِ "ب" و "ب" باعثِ "پ" می شود و "پ" باعثِ "ت" می گردد. اگر شما چنین دیدگاهی در مورد خانواده و رویدادهای آن داشته باشید، معتقد می شوید که علّتِ پیدایشِ طلاق در خانواده ها، (مثلا) تنوّع طلبیِ مردها، اعتیادِ مردها و نبودنِ حسّ مسؤولیت در مردها است.
اما این الگویِ «توپِ بیلیارد» که می گوید:«نیرو فقط در یک سمت حرکت می کند و در مسیر خودْ اشیاءِ دیگر را تحت تأثیر قرار می دهد»، در روابطِ بشری دیگر کاراییِ چندانی ندارد. دیدگاهِ «علّیّتِ خطّی» مدّت هاست که جایگاهی در خانواده درمانیِ علمی ندارد. زیرا امروزه به خانواده به چشم یک سیستم نگاه می شود. در یک سیستم همه اعضا در پیدایشِ رویدادها نقش دارند. در یک سیستم، همه اعضا در یکدیگر تأثیر دارند و از یکدیگر تأثیر می پذیرند. به این نوع علّیّت، «علّیِتِ حَلقوی» می گویند. در این نوع علّیّت، هیچ فردی به تنهایی علّت برای یک موضوع نیست و هیچ رویدادیْ معلولِ رویدادِ قبل از خود نیست. در این دیدگاه، وقتی مشکلی در خانواده بُروز می کند، مثلا بین زن و شوهر اختلافِ شدیدی بروز می کند، اشتباه است دنبالِ مقصّر بگردیم. زیرا همه اعضای خانواده در بُروزِ آن نقش داشته اند.
بر اساسِ این دیدگاه، وقتی شوهر خیانت می کند و به دنبالِ یافتنِ شریکِ دیگری می رود، شوهر تنها بخشی از مشکل را به دوش می کشد. من موارد زیادی از اقدام شوهر برای ازدواج مجدد را دیده ام و با تعدادی از خانم هایی که شوهرشان اقدام به ازدواج مجدد نموده، صحبت کرده ام. وقتی خوب در زندگیِ آنها کنکاش می کنید و بررسی می نمایید، می بینید خانم نیز بخشی از مشکل را به دوش می کشد. مثلا عده ای از خانم ها که به اصطلاح هَوو بر سرشان آمده، بر اثر غرق شدن در کارهای خانه و بچه داری دیگر به خودشان رسیدگی نمی کنند. آنها تصوّر می نمایند که تنها وظیفه شان پختن و تمیزکردن است و بس. این خانم ها دیگر مثل دوران مجرّدی به دنبال کسب دانش و افزایش اطلاعات نیستند. به سر و وضع خود به ندرت (فقط در عروسی ها) رسیدگی می کنند. عشوه گری برای شوهر را کاری سخیف قلمداد می کنند. طبیعی است که این خانم ها در دنیای پُر زرق و برقِ کنونی که در هر لحظه، خانمی با رنگ و لعابی جدید به نمایش گذاشته می شود؛ در رقابت با هم جنس های خودْ عقب می مانند و توجّهِ شوهرشان به تدریج به آن افراد جلب می شود.

haniy;984236 نوشت:
میترسم یکی باهام به اجبار ازدواج کنه

باید بررسی کرد و دید که این فکر «نکنه مردی با من به اجبار ازدواج کنه» از کجا به ذهن شما وارد شده.
آیا در اطرافیان تان خانم هایی را دیده اید که شوهرشان به اجبارِ دیگران با آنها ازدواج کرده؟ دیدنِ چنین مسأله ای احتمالا می تواند این تصوّر را در شما تقویت کند که «خیلی وقت ها مردها با اجبار ازدواج می کنند».
اصولا وقتی یک انسانِ بالغ و عاقلْ پیمانی را امضا می کند، اصل این است که او با اختیارِ خود و با میل و رغبت به این تعهّد اقدام نموده است. به همین خاطر اگر فرد پس از امضای قراردادیْ ادّعا نماید که با اجبارِ دیگرانْ تن به امضای آن داده است، پذیرفته نمی شود؛ مگر اینکه دلایلِ مُتقَن و محکمی ارائه نماید.

ممنون از همه که اینقدر خوب و سریع راهنمایی میکنید

haniy;984236 نوشت:

سلام مجدد عزیزجان. این طرز تفکر درباره مردها رو از کجا آوردی؟ فکر میکنی مردها کی هستن؟ موجودات فرا زمینی خیلی خاص که تا پامون رو کج بگذاریم مثل ترانسفورمر تبدیل به آدم آهنی بشن و یک اسلحه خفن از پشت بیرون بکشن و ما رو نابود کنن؟ نه عزیزم. اونها هم آدم هستند. مثل ما غذا میخورند ، لباس میپوشند ، جوراب پاره میکنند. اصلا مردها خود خواه نیستند. مردها ذاتا دوست دارن حامی کسی باشن، بهش محبت کنند ، پشت و پناه و یاور او باشند، خرجش رو بدن و رشد و شکوفایی اش رو ببینن. اصلا من از مردها از خود گذشته تر ندیدم، مخصوصا وقتی همسر و پدر باشند. حالا شما اون مواردی رو که به عنوان ناهنجاری از جانب برخی آقایون میبینی نباید به همه تعمیم بدی که. شما به من بگو آیا خانمها خیانت نمیکنند به شوهرانشون؟ باید بگم چندین برابری که یک مرد ممکنه خیانت کنه زن ها خیانت میکنند، غیبت شوهرانشون رو پیش مادر و پدر و خواهر و برادر و دوست و همسایه و همکارشون میکنن تا مثلا سبک بشن، در حالی که دارند گوشت شوهر مرده بدبخت رو به نیش میکشند، خیانت از این بدتر؟! در طی روز به انواع و اقسام زخم زبانها به خودش و مادر و پدر و خواهر و ... اش او را آزار میدهند . با صرفه جویی نکردن و زیاده طلبی ها او رو وارد رقابتهای مالی و مخاطرات مادی و شغلی میکنند. حالا همسر منت مگذاره میگه عزیزم شما خانم باش نمیخواد بری بیرون سر کار، بشین خونه و راحت باش ، مسافرت میبرمت، مهمونی هات رو ساپورت میکنم و .. از اون طرف زن غر میزنه که باید مستقل باشم و مجردی مسافرت برم و حق شیر بچم رو میخوام و حق ظرفهایی رو که شستم میخوام و جورابی که وصله زدم و ... . من فکر میکنم مردها موجودات خوبی اند به شرطی باهاشون خوب و درست رفتار کنیم. البته یک مقدار شیشه خرده رو بعضیها دارن که باید مواظب بود.
نترس، هیچکس به اجبار به طرف شما نمیاد. مگر شما وقتی میخوای بری عروسی دختر عموت، قبلش به زور میری لباس زیبا میخری و خودت رو خوشگل میکنی ؟ نه . شما با این کار احساس رضایت و لذت میکنی، به نیاز به آراسته بودن و مورد احترام بودن پاسخ میدی. مردها هم همینطورند، به طور معمول برای تکمیل حسها و نیازهای خاصی که دارند ازدواج میکنند . مثل من ، مثل شما. باز هم میگم نخاله ها از این قضایا مستثنی هستند. اگر حواست را جمع کنی گیر اونها نمی افتی.

ممنون ازشما عزیزان تا حالا با هرکی صحبت کردم اینطور جواب های خوب نشنیدم

haniy;984291 نوشت:
ممنون ازشما عزیزان تا حالا با هرکی صحبت کردم اینطور جواب های خوب نشنیدم

توصیه های زیر را برای داشتن یک زندگیِ خوب انجام دهید:

- در خواستگارهایتان دقت کنید. همسری مناسب است که از نظر اعتقاد و مذهب، سنّ، تحصیل، وضعیت مالی، فرهنگ و آداب ورسوم، زیبایی و جسم با شما تناسب داشته باشد. برای این که به یک خواستگار جواب مثبت دهید، اول باید از داشتن این خصوصیات مطمئن شوید. برای این کار باید تحقیق کنید. پس از تحقیق در مورد خواستگارتان، با یکدیگر به یک روانشناس متعهّد و خبره در شهرتان مراجعه نمایید و از ایشان بخواهید که تناسب میان شما را بررسی نماید.

- از هم اکنون شروع به تحقیق و مطالعه درباره «مهارت های زناشویی» نمایید. پژوهش های روانشناختی نشان داده همسرانی که در روابط خود موفّق می شوند، از مهارت های ویژه ای برخوردارند. کتاب «مهارت گفتگو برای همسران» نوشته خانم «زهره شیری» را به صورت رایگان از اینترنت دانلود و توصیه هایش را به دقت مطالعه و تمرین کنید. کتاب «مهارت های زناشویی» نوشته«مَتیو مَک کِی» که چند انتشارات آن را چاپ کرده اند (مثل انتشارات ابن سینا) را تهیه و مطالعه نمایید.

- پس از ازدواج نیز به خودتان رسیدگی کنید. فرقی نمی کند که چند ماه یا چند سال همسرتان را می شناسید. حتی اگر یک سال از رابطه تان گذشته باشد، نباید تنها به این دلیل که با او احساس راحتی می کنید، خودتان را رها کرده و دیگر مثل سابق به ظاهرتان نرسید. شما باید همیشه بیشترین تلاش خود را کنید تا زیباتر از همیشه به نظر آیید. همیشه به این فکر کنید که دیدار اول تان است، سعی کنید دل شوهرتان را هر طوری شده به دست آورید. اگر شما برای ظاهر و زیبایی تان ارزش قائل شوید، از نظر دیگران نیز زیبا خواهید بود. باید در خانه خود را آراسته نگاه دارید و به ظاهر خود بیشتر اهمیت دهید و از نظر روحی فردی پرانرژی باشید. همه این کارها نه تنها به دوام زندگی زناشویی شما کمک می کند، بلکه سبب اعتماد به نفس بالای شما می شود. لازم نیست ساعت ها به آرایش کردن و لباس خوب خریدن و پوشیدن اختصاص دهید. همین که پیش از آمدن همسرتان، آرایش مختصری نمایید و خود را خوشبو کنید و لباس مرتّبی بپوشید، کافی است. این را جزء اصلی برنامه روزانه خود قرار دهید و هیچ وقت از آن غافل نشوید.
- پس از ازدواج همیشه سرگرمی های جدیدی برای خود بیابید. در زمینه ای که استعداد دارید، فعالیت نمایید. ورزش کنید. کتاب های مفید مطالعه نمایید و در گروه های خانم هایی که حرفه یا هنر مفیدی را انجام می دهند و با یکدیگر همفکری می نمایند (خارج از فضای مجازی) عضو شوید. پژوهش ها نشان داده که فضای مجازی با همه فایده هایی که دارد، باعث افزایش افسردگی در افراد می شود. سعی کنید برای فعالیت های مفید که باعث رشد شخصی تان می شود، وقتی بیابید. به این صورت پس از مدتی، هم نظر مثبت تری در مورد خود می یابید و هم همسرتان دیگر شما را دست کم نمی گیرد و برای نظراتتان اهمیت بیشتری قائل می شود.

پرسش:

دختری دانشجو هستم که به خاطر خیانت هایی در بستگانم دیده ام، از ازدواج می ترسم. فکر می کنم مردها نمی دانند دوست داشتن چیست و فقط برای برطرف کردنِ نیازشان ازدواج می کنند. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ:

به عنوان مقدّمه باید بگویم: پدیده های شیمی و فیزیک، از «علیّتِ خطّی» تبعیّت می کنند. به عنوان مثال وقتی کُلر با سدیم ترکیب می شود، این ترکیبْ علّت برای تشکیلِ کُلریدِ سدیم (نمک طعام) می شود. پس ترکیبِ دو عنصر، علّت و تشکیلِ نمک طعامْ معلول می باشد. به این نوع علیّت، «علّیّتِ خطّی» می گویند. یعنی یک شیءْ باعثِ پیدایشِ یک شیءِ دیگر می شوند. "الف" باعثِ "ب" و "ب" باعثِ "پ" می شود و "پ" باعثِ "ت" می شود. اگر شما چنین دیدگاهی در مورد خانواده و رویدادهای آن داشته باشید، معتقد می شوید که علّتِ پیدایشِ طلاق در خانواده ها، (مثلا) تنوّع طلبیِ مردها، اعتیادِ مردها و نبودنِ حسّ مسؤولیت در مردها است.

اما این «علّیّت خطّی»- یا به عبارت دیگر الگویِ «توپِ بیلیارد»- که می گوید:«نیرو فقط در یک سمت حرکت می کند و در مسیر خودْ اشیاءِ دیگر را تحت تأثیر قرار می دهد»، در روابطِ بشری دیگر کاراییِ چندانی ندارد. دیدگاهِ «علّیّتِ خطّی» مدّت هاست که جایگاهی در خانواده درمانیِ علمی ندارد. زیرا امروزه به خانواده به چشم یک سیستم نگاه می شود. در یک سیستم همه اعضا در پیدایشِ رویدادها نقش دارند. در یک سیستم، همه اعضا در یکدیگر تأثیر دارند و از یکدیگر تأثیر می پذیرند. به این نوع علّیّت، «علّیِتِ حَلقوی» می گویند. در این نوع علّیّت، هیچ فردی به تنهایی علّت برای یک موضوع نیست و هیچ رویدادیْ معلولِ رویدادِ قبل از خود نیست. در این دیدگاه، وقتی مشکلی در خانواده بُروز می کند، مثلا بین زن و شوهر اختلافِ شدیدی بروز می کند، اشتباه است دنبالِ مقصّر بگردیم. زیرا همه اعضای خانواده در بُروزِ آن نقش داشته اند.

وقتی در خانواده ای، شوهر خیانت می کند و به دنبالِ یافتنِ شریکِ دیگری می رود، شوهر تنها بخشی از مشکل را به دوش می کشد. من موارد زیادی از اقدام شوهر برای ازدواج مجدد را دیده ام و با تعدادی از خانم هایی که شوهرشان اقدام به ازدواج مجدد نموده، صحبت کرده ام. وقتی خوب در آنها کنکاش می کنید و بررسی می نمایید، می بینید خانم نیز بخشی از مشکل را به دوش می کشد. مثلا عده ای از خانم ها که به اصطلاح هَوو بر سرشان آمده، بر اثر غرق شدن در کارهای خانه و بچه داری دیگر به خودشان رسیدگی نمی کنند. آنها تصوّر می نمایند که تنها وظیفه ی آنها پختن و تمیزکردن است و بس. این خانم ها دیگر مثل دوران مجرّدی به دنبال کسب دانش و افزایش اطلاعاتِ خود نیستند. به سر و وضع خود به ندرت (فقط در عروسی ها) رسیدگی می کنند. عشوه گری برای شوهر را کاری سخیف قلمداد می نمایند. طبیعی است که این خانم ها در دنیای پُر زرق و برقِ کنونی که در هر لحظه، خانمی با رنگ و لعابی جدید به نمایش گذاشته می شود؛ در رقابت با هم جنس های خودْ عقب می مانند و توجّهِ شوهرشان به تدریج به خانم های دیگر جلب می شود.

برای اینکه ازدواج مناسبی داشته باشید، توصیه های زیر را انجام دهید تا بتوانید شریک مناسبی برای خود پیدا کنید:
- در خواستگارهایتان دقت کنید. همسری مناسب است که از نظر اعتقاد و مذهب، سنّ، تحصیل، وضعیت مالی، فرهنگ و آداب ورسوم، زیبایی و جسم با شما تناسب داشته باشد. برای این که به یک خواستگار جواب مثبت دهید، اول باید از داشتن این خصوصیات مطمئن شوید. برای این کار باید تحقیق کنید.
- از هم اکنون شروع به تحقیق و مطالعه درباره «مهارت های زناشویی» نمایید. پژوهش های روانشناختی نشان داده همسرانی که در روابط خود موفّق می شوند، از مهارت های ویژه ای برخوردارند.

-پس از ازدواج نیز به خودتان رسیدگی کنید. شما باید همیشه بیشترین تلاش خود را کنید تا زیباتر از قبل به نظر آیید. باید در خانه خود را آراسته نگاه دارید و به ظاهر خود بیشتر اهمیت دهید و از نظر روحی فردی پرانرژی باشید. همه این کارها نه تنها به دوام زندگی زناشویی شما کمک می کند، بلکه سبب اعتماد به نفس بالای شما می شود. لازم نیست ساعت ها به آرایش کردن و لباس خوب خریدن و پوشیدن اختصاص دهید. همین که پیش از آمدن همسرتان، آرایش مختصری نمایید و خود را خوشبو کنید و لباس مرتّبی بپوشید، کافی است. این را جزء اصلی برنامه روزانه خود قرار دهید و هیچ وقت از آن غافل نشوید.

کلید واژه: تردید در ازدواج، خیانت، مهارت های زناشویی

موضوع قفل شده است