جمع بندی آیا پسری که ادعای عاشق بودن داره، توهین می کنه؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا پسری که ادعای عاشق بودن داره، توهین می کنه؟

سلام من دختری ۲۳ ساله هستم
پسری که تمام رفتارها و نشانه های یه پسر عاشقو داره و خاستگاری هم اومده ، توی یکی از حرفاش بم گفت چقدر خنگی ، من به همین خاطر از ازدواج باهاش منصرف شدم . هیچ وقت توهین را حتی بصورت شوخی نمیتونم تحمل کنم . از هر کسی چه برسه به کسی که قراره عشق زندگیم باشه و از همه لحاظ باید خوب باشه و انتظاری جز خوبی ازش ندارم .

اینم بگم اولین بار که منو دید تا خونمون تعقیبم کرد و چشم ازم برنمیداشت . دومین بار هم همینطور و دفعه ی دوم حتی روم غیرت و حساسیت شدید هم نشون میداد در صورتی که اونطور که شناختمشون خودش پسر امروزی و خوش ظاهر و روشنفکر بوده ولی برای من از مذهبی ها هم شدید تر برخورد میکنه .
یه مساله ی دیگه هم که فکرمو درگیر کرده و واقعا برام مهمه گذشته ی طرف هست چون میدونم ادم به هرکاری عادت کنه دوباره انجامش میده . این اقا پسر ازون پسرای مغرور و خوش ظاهر و خوشگل هست که همیشه همه جا کلی دختر دنبالش بودن . و من دختری ام که هیچ وقت با پسری رابطه نداشتم و دوست نبودم . برای همین برام مهمه .
آقا پسر ۲۷ سالشونه .
از یه جهت هم چون یه دختر آرمانگرام و همیشه بهترینارو میخوام ، هر خاستگاری برام اومده ردش کردم و همش فک میکنم هیچ کدوم ازینا همسر من نخواهد بود ، و قراره یکی پولدارتر ، خوشگلتر و عاشقتر و ...برام بیاد
شاید اینارو بخونید بخندید ولی حقیقته .

لطفا نظراتتونو صادقانه بگید ممنون .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد باور

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما
از اعتماد شما متشکرم و امیدوارم که راهنمایی مناسبی داشته باشم. این نکته لازم است گفته شود که مسلما اینکه در مسئله مهمی مانند ازدواج و انتخاب گزینه مناسب مشورت می گیرید نشان دهنده هوش و درایت بالای شماست.
ازدواج مرحله مهمی از زندگی مخصوصا برای جوانان است. سنین جوانی در میان مراحل رشد انسان مرحله صمیمیت در برابر انزوا است و قابلیت اساسی در این دوره از رشد عشق می باشد(اریکسون،1950). اصولاً ازدواج های خارج از این دوره کمتر مفهومی مانند عشق را در خود دارند.
پرسیدید «آیا پسری که ادعای عاشق بودن داره، توهین می کنه؟»
در جواب باید گفت که با توجه به آنچه مطرح نمودید گویا ایشان به شوخی چنین گفته اند و آزردگی شما به نظر می رسد بیش از حد نرمال بوده است. یک خطای شناختی در روانشناسی وجود دارد که به آن فاجعه سازی می گویند در این خطای شناختی فرد مسائل کوچک را بزرگتر از آنچه هستند جلوه می‌دهد. مسلما آزردگی از یک شوخی نباید آن چنان زیاد باشد که شما تصمیم گیری درباره چنین مسئله مهمی را به آن گره بزنید. و اساسا فکر می کنم این شوخی یک فرصت مناسب برای دادن جواب رد به ایشان بوده است که سریعا استفاده نموده اید.
اما اینکه چرا دنبال فرصتی برای رد خواستگاران هستید در پاراگراف پایانی خود به آن پرداخته اید و آن چیزی جز آرمان گرایی نیست.
آنچه شما به آن آرمانگرایی می گویید در روانشناسی کمالگرایی نامیده می شود. افراد کمال گرا دوست دارند بهترین را انجام دهند و بهترین را انتخاب کنند ولی بیشتر اوقات چنین امکانی وجود ندارد بنابراین به مشکلاتی از نظر روحی گرفتار می شوند. این صفت در افراد اضطرابی، افسرده، وسواسی و ... بیشتر دیده می‌شود. اما چرا داشتن چنین زمینه ای در این افراد به چنین مشکلاتی ختم می شود؟ علت آن است که انسان به طور طبیعی ضعفهایی دارد و قادر به ارائه‌ی شخصیت،رفتار و گفتار و محصول بدون نقص نمی باشد و چون چنین قدرتی ندارد این باعث بروز چنین مشکلاتی در فرد می گردد.
به نظر بنده مهم نیست که چه جوابی به این آقا پسر می دهید. چون عشق و صمیمیت در این سن به راحتی ایجاد می شود و اگر فرد از نظر روانی نرمال باشد در صورت رد درخواست بعد از مدتی می تواند به شخص دیگری عشق ورزد. پس جایی برای تصمیم احساسی وجود ندارد اما مهم این است که تصمیمتان به رد این خواستگار از روی کمال گرایی نباشد. در واقع بهتر است بیشتر در این باره فکر کنید. به هر حال برای اطمینان از تناسب یک فرد با شما از یک مشاوره استاندارد پیش از ازدواج توسط یک مشاور می توانید استفاده کنید. اما کمال گرایی و امید به بهترین انتخاب فارغ از غیر واقع بینانه‌ای بودنش، باعث انزوای افراد بسیاری شده است که بعد از گذشت سن ازدواج و از دست دادن موقعیت ها دچار مشکلات روحی قابل توجهی شده اند و از این نظر باید نسبت به عواقب کمال گرایی آگاه باشید.
بنابر این توصیه می کنم تصمیمی جدی برای مقابله با این ویژگیتان چه در مسئله ازدواج و چه در سایر مسائل بگیرید.
موفق و موید باشید.

[="Teal"]خوشگلتر،پولدارتر،عاشق تر؟!!!!!
تمام خواسته تون از زندگی مشترک همینه؟!!
توصیه میکنم در ملاک هاتون تجدید نظر کنید زندگی سخت گیرتر از اونی هست که بخواین با به دست آوردن این چیزها خوشبخت بشید
[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

****;983320 نوشت:
از یه جهت هم چون یه دختر آرمانگرام و همیشه بهترینارو میخوام ، هر خاستگاری برام اومده ردش کردم و همش فک میکنم هیچ کدوم ازینا همسر من نخواهد بود ، و قراره یکی پولدارتر ، خوشگلتر و عاشقتر و ...برام بیاد

زندگی دو روز نیست = یک عمر است که پستی و بلندی داره

زندگی فقط جوانی نیست = پیری هم یه دوره هست

ایا شوهرتون فردا یه برهه ای پیش اومد و جیبش خالی شد عشق هم با جیب خالی خواهد شد ؟

ایا شوهرتون فردا پیر شد و خوشگلیش هم متعاقبا ناچیز شد عشق هم ناچیز خواهد شد ؟

این عشق پوچ هست و هوس پول و ماشین و خوشگلی و پول

****;983320 نوشت:
اینم بگم اولین بار که منو دید تا خونمون تعقیبم کرد و چشم ازم برنمیداشت . دومین بار هم همینطور و دفعه ی دوم حتی روم غیرت و حساسیت شدید هم نشون میداد در صورتی که اونطور که شناختمشون خودش پسر امروزی و خوش ظاهر و روشنفکر بوده ولی برای من از مذهبی ها هم شدید تر برخورد میکنه .

این رفتارارو هر مردی و پسری میتونه داشته باشه و نمی تونیم ازش بعنوان عشق یاد کنیم
گرایش به جنس مخالف طبیعی هست و حالا ممکن هست یه پسری روی یه دختری زوم کنه بنا به دلایلی .

[=Arial Black]

****;983320 نوشت:
پسری که تمام رفتارها و نشانه های یه پسر عاشقو داره و خاستگاری هم اومده ، توی یکی از حرفاش بم گفت چقدر خنگی ، من به همین خاطر از ازدواج باهاش منصرف شدم . هیچ وقت توهین را حتی بصورت شوخی نمیتونم تحمل کنم . از هر کسی چه برسه به کسی که قراره عشق زندگیم باشه و از همه لحاظ باید خوب باشه و انتظاری جز خوبی ازش ندارم .

یه مساله ی دیگه هم که فکرمو درگیر کرده و واقعا برام مهمه گذشته ی طرف هست چون میدونم ادم به هرکاری عادت کنه دوباره انجامش میده . این اقا پسر ازون پسرای مغرور و خوش ظاهر و خوشگل هست که همیشه همه جا کلی دختر دنبالش بودن . و من دختری ام که هیچ وقت با پسری رابطه نداشتم و دوست نبودم . برای همین برام مهمه .
آقا پسر ۲۷ سالشونه .

سلام. شما هیچ چیز از نتیجه تحقیقات خانواده تون درباره آن پسر و خانواده اش نگفتید. اصلا تحقیق کرده اید؟ شما در مورد وضعیت دینی و مذهبی او چیزی نگفتید؟ پایبند نماز و روزه هست؟ اصلا اینها براتون مهم هست؟ اینکه روی شما غیرت نشون داده ناشی از مذهبی بودنش نیست. میتونه ناشی از عشقق باشه. منظورم از عشق ، حتما خود عشق نیست. منظورم عشق اصطلاحیه.. متاسفانه نود درصد عشق اصطلاحی ، هوس هست.... اینکه اون کلمه را گفته ، ناشی از کم بودن ادبش است.... او در این لحظات اول آشنایی که همه آدمها رعایت میکنند و مواظب حرفا و رفتارشون هستند ، نتونست خودشو کنترل کنه و حرف بی ادبانه ای زد، پس فردا که ازدواج کردید و عشقش کم شد و رابطه شما با هم عادی شد چه میکنه؟ حتما از این رفتارها بیشتر از او سر میزنه. و شما بیشتر اذیت میشی............ حرف هر کسی نشانه شخصیت درونی اوست. به قول معروف: "تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد".به فرموده حضرت علی ع بزرگترین سرمایه انسان ادب اوست..................نظرم اینه درباره اش تحقیق کنید. خانواده تان نه خودتون. ببینید دوستانش چه جور آدمهایی هستن. ببینید در چه جور خانواده ای بزرگ شده. ارزشهای اصلی را مد نظر بگیرید در تحقیقتون.... ارزش های اصلی ماندگار هستند و میشه برای یک عمر زندگی روشون حساب کرد..... اما ارزشهای غیر اصلی مثل خوش تیپ و پولدار بودن و ... نه تنها ماندگار نیستند و ممکنه از بین بروند، بلکه اساسا نمیشه روشون حساب کرد..... ارزشهاس اصلی مثل مذهبی بودن و اخلاق ، باعث میشه یه نفر قابل اعتماد بشه. بشه بهش اعتماد کرد....اما پول و خوشگلی و .... گرچه خوب هستند اما طرف را قابل اعتماد نمیکنه.

سلام علیکم
چند تا نکته رو میگم که شاید به کارتون بیاد
اول اینکه شما وقتی با کسی می خواید ازدواج کنید دیگه به گذشته طرف چیکار دارید؟طرف اگه توبه کرده و مسیر زندگیش عوض شده قبل از آشنایی با شما
به گذشته اش دیگه کار نداشته باشید چون شما می خواید با حال و آینده اون طرف باشید نه صرفا گذشته!!
اگه صرفا و همیشه دنبال گذشته افراد باشید
این باعث بی اعتمادی در زندگی زناشویی میشه
(البته منظورم این نیست که تحقیق نکنید اتفاقا خوب تحقیق کنید)
دوم اینکه آرمانگراها یا همون بهتره بگم کمالگراها
وقتی به خودشون میان که دیگه کار از کار گذشته
عزیز جان الان رو نگاه نکن که 23 سالته و خواستگار زیاد دارید
پس فردا که سنت یه ذره بالاتر رفت
تعداد خواستگارهات انگشت شمار میشن!
فکر فردا رو هم کنید

سوم اینکه یه خنگ گفتن که دلیلی نمی شه بر رد کردن خواستگار!!!
چهارم برای اینکه در آینده دچار پشیمونی های زیادی نشید
بهتره برید دنبال درمان کمال گرایی
اگه خودتون هم بخواید و تلاش کنید حداقل 6 ماهه درمان میشید

موفق باشید

یا صاحب الزمان(عج)
یا علی مدد

[="Arial Black"][="Blue"]پزشکی را می شناسم که هم قیافه خوبی داره و هم مطب شخصی و ...
ایشون زمان دانشجویی با یکی از همکلاسی هاش قرار شد ازدواج کنند... حتی خانه هم خریدند و اثاثیه منزل هم تهیه کردند.... در مرحله انتخاب تالار برای مراسم عروسی ، دختر خانم یک تالار انتخاب کرد، آقای دکتر گفتند چون فامیلهای نزدیک من مسن هستند و اینجا پله زیاد داره، آنها نمیتوانند اینجا بیایند جای دیگری را انتخاب کن. دختر خانم بر همین تالار اصرار کرد.... آقای دکتر گفت: وقتی میگم فامیلهای پیر من نمیتوانند اینجا بیایند دیگه مزحرف نگو.
دختر خانم به خاطر همین کلمه "مزحرف" ، قرار عقد و عروسی را به هم زد...
پس از سالها ، اکنون آن دخترخانم عروسی کرده، اما آقای دکتر دیگه طرف ازدواج نرفت و همچنان مجرد است.
[/]

عبد شکور;983535 نوشت:
[="Arial Black"][="Blue"]پزشکی را می شناسم که هم قیافه خوبی داره و هم مطب شخصی و ...
ایشون زمان دانشجویی با یکی از همکلاسی هاش قرار شد ازدواج کنند... حتی خانه هم خریدند و اثاثیه منزل هم تهیه کردند.... در مرحله انتخاب تالار برای مراسم عروسی ، دختر خانم یک تالار انتخاب کرد، آقای دکتر گفتند چون فامیلهای نزدیک من مسن هستند و اینجا پله زیاد داره، آنها نمیتوانند اینجا بیایند جای دیگری را انتخاب کن. دختر خانم بر همین تالار اصرار کرد.... آقای دکتر گفت: وقتی میگم فامیلهای پیر من نمیتوانند اینجا بیایند دیگه مزحرف نگو.
دختر خانم به خاطر همین کلمه "مزحرف" ، قرار عقد و عروسی را به هم زد...
پس از سالها ، اکنون آن دخترخانم عروسی کرده، اما آقای دکتر دیگه طرف ازدواج نرفت و همچنان مجرد است.
[/]

چقدر بی منطق!!
اون دکتره که معصوم نیست
حالا یبار از دهنش در رفته!
چقدر ملت سخت می گیرند...
سخت می گیرند که سن ازدواج انقدر رفته بالا دیگه!

[=Arial Black]

****;983320 نوشت:
از همه لحاظ باید خوب باشه و انتظاری جز خوبی ازش ندارم .

آدمی که از همه لحاظ خوب باشه که وجود نداره.
بالاخره هر کسی یه سری نقصهایی داره: یکی پولش کمه ، یکی قیافه اش زیاد خوب نیست، یکی اخلاقش بده، یکی ادب نداره، یکی عقلش کمه.
اول از همه ، طرف باید در مسایل اصلی یعنی تقوا و اخلاق خوب باشه.
اخلاق طرف هست که زندگی را به کامت شیرین میکنه و خوشبختت میکنه
خوشبختی و شیرین بودن زندگی را با پول نمیشه خرید..
چقدر خانواده های ثروتمند هستند که احساس خوشبختی نمیکنند و زندگیشون شیرین نیست.

نمیگم پول بده. نمیگم باید با فقر زندگی کنم.
اتفاقا مرد باید بتونه رفاه همسرش را تامین کنه.
میگم به اخلاق و دیانت بیشتر اهمیت بدهیم. در الویت بذاریم.

****;983320 نوشت:
هیچ وقت توهین را حتی بصورت شوخی نمیتونم تحمل کنم .

با سلام مجدد
خیلی اوقات ما برداشت توهین از کلمات دیگران داریم در حالی که طرف مقابل جواب می دهد قصد توهین نداشتم یا فقط شوخی کردم. نوع نگاه در ایجاد چنین حسی بسیار موثر است. اگر از نگاهی دیگر به موقعیت بنگرید شوخی می تواند نشانه صمیمیت باشد نه توهین. پس نوع نگاه در نوع برداشت شما بسیار تاثیر گذار است و می تواند 180 درجه نظر شما نسبت به یک موقعیت تغییر دهد.

****;983320 نوشت:
یه مساله ی دیگه هم که فکرمو درگیر کرده و واقعا برام مهمه گذشته ی طرف هست چون میدونم ادم به هرکاری عادت کنه دوباره انجامش میده .

این نگاه، نگاه خوبی است. افراد طبق شاکله ای که دارند رفتار می کنند بنابر این باید محتاط بود. اما بدون تحقیق درباره فرد معنا ندارد به بهانه محتاط بودن جواب رد داده شود. باید در محل زندگی و محل تحصیل و محل کار فرد تحقیق نمود و از همسایه ها و همکارها و همکلاسی های دختر و پسرش درباره او پرسید. اگر همه تایید کردند که از این نظر مشکلی نخواهد بود و نوبت به مشاوره پیش از ازدواج می رسد و بررسی ملاکهای مهم در ازدواج و بررسی میزان تناسب شما و ایشان. اما اگر اطرافیان تایید نکردند یا تردیدهایی داشتند یا مشخص شد که در گذشته اش مشکلی بزرگ مانند عدم پاکدامنی یا انجام جرم یا ... وجود داشته، نباید به سادگی از کنار مسئله گذشت.

****;983320 نوشت:

بحث کمال گرایی را قبلا مطرح کردم. اما مطلب دیگر این است که چه ملاکهایی برای ازدواج مهم است؟
آیا پول و زیبایی و علاقه برای ازدواج کافی است؟
تحقیقات علمی نشان می دهد که پول شاید برای افرادی که زیر خط فقر یا روی خط فقر هستند مسرت بخش است اما در افرادی که بالای خط فقرند و نیازهای مادیشان برطرف می شود شادیهای پایدار را تضمین نمی کند (سلیگمن، 2002 به نقل از مگیار، 1391). پس اگر به فرض با فردی پولدار ازدواج کردید این تضمین کننده شادی شما نخواهد بود.

زیبایی
نیز از ملاکهای اصلی در ازدواج نیست. بله دلنشین بودن چهره فرد مقابل مهم است اما فقط تا این حد، و نباید در فکر بهترین ها بود.

اما عشق و علاقه؛ اول باید گفت که منظور ما از عشق همین علاقه ی شدیدی است که بین زن و مرد در ابتدای آشنایی ایجاد می شود و روند آن از سه حالت خارج نیست یا همانگونه ادامه می یابد که درصد بسیار اندکی را شامل می شود یا کمرنگتر می شود که بسیاری از زندگی ها شاهد آن هستند و یا به راحتی و با چند اشتباه اساسی در زندگی تبدیل به نفرت می شود کما اینکه در برخی از ازدواجها دیده می شود.
همانطور که قبلا هم گفتم شما در سنی هستی که به طور نرمال این عشق و علاقه به راحتی ایجاد می شود مگر اینکه روند رشد طبیعی در شما یا فرد مقابلتان وجود نداشته باشد و شما یا طرف مقابلتان دچار انزوا گردید. پس با فرض سلامت روان و شخصیت دو طرف از این نظر نباید مشکلی باشد و این عشق و علاقه بعد از ازدواج هم می تواند ایجاد شود.
اما نکته ای که وجود دارد این است که خیلی از ازدواجها با عشق و علاقه شروع می شود اما چون همسران مهارتهای لازم را ندارند روز به روز کمرنگ می شود. برای تداوم عشق باید مهارت داشت و آن را به کار برد نه اینکه فکر کنیم هر که عاشقتر است و بیشتر احساسی تر و آتشی تر است برای ازدواج خوب است. نه این فرض درست نیست.

مشخص شد که همانطور که برخی دوستان در پستهایشان اشاره کردند این ملاکها برای ازدواج ملاکهای اساسی و تضمین کننده نیستند، اما ملاکهای مهم ازدواج کدامند؟
منتظر نظرات شما و دوستان هستیم.

****;983320 نوشت:
چقدر خنگی

****;983320 نوشت:
هیچ وقت توهین را حتی بصورت شوخی نمیتونم تحمل کنم .

بر خلاف سایر دوستان من معتقدم یه پسر عاشق نباید اینطور حرف بزنه.ممکنه به همون گذشته ها مربوط باشه.

****;983320 نوشت:
اولین بار که منو دید تا خونمون تعقیبم کرد و چشم ازم برنمیداشت

عشق در یک نگاه که همیشه مورد سرزنش اساتید بود اینبار جا افتاد.

****;983320 نوشت:
حتی روم غیرت و حساسیت شدید هم نشون میداد

نه به بار نه به دار هنوز هیچی نشده احساس مالکیت داره.نشونه خوبی نیست.

****;983320 نوشت:

شکتون به جاست.باید مطمئن بشید قرص و محکم توبه کرده. رو مرز نیست که یه وقت دوباره بیفته اونور.

****;983320 نوشت:

دیگه تو 23 سالگی نباید از این فکرا بکنید حس میکنم باید یکم پخته تر بشید
پیشنهاد میکنم فعالیت اجتماعی تون رو متنوع کنید تا بیشتر با زندگی اشنا بشین.مثلا اگه دانشگاه تشریف میبرین فقط دو نوع ادم هست دانشجوهای خوشحال و استادای ارمانگرا، یک شغلی هم پیدا کنید یا به مکان ها برید که طیف های مختلفی از ادما حضور دارن.فکر میکنم اگه یه کم در روابطتون با آدم ها و مکان ها و جو های مختلف تنوع بدین طرز فکر و زندگیتون یه تکون جالبناکی میخوره.

[="Tahoma"][="Navy"]

****;983320 نوشت:

آقا پسر ۲۷ سالشونه .

سلام
ادب چیزی است و عشق چیزی و پول چیزی و خوشگلی چیزی دیگر. اینها هیچ رابطه قطعی و الزامی با هم ندارند چون هریک به شانی متفاوت از شوون فرد برمی گردد.
و اما رد کردن خواستگارهاتون
هرچند معیارهای شما ایده آل نیستند اما چه بسا این رد کردنها به محرومیتی در پایان ختم بشه
لذا مراقب باشید فرصتها را با ایده آل گرایی افراطی از دست ندین
یا علیم[/]

خط قرمز منم توهین هست. به هیچگس توهین نمیکنم شوخی و جدی....دوست ندارم کسی هم اینکار رو کنه....به خصوص اگر این توهین شعور و فهم منو نشونه بگیره....خیلی سخته برام[-(

****;983320 نوشت:

آقا پسر ۲۷ سالشونه .

سلام

اینکه به شما گفته خنگ شاید توهین نبوده باشه
این کلمه زشته
من همیشه میگم بشین و بفرما و بتمرگ یه خواسته رو داره ولی بفرما خیلی مودبانه بشین شاید یکم دوستانه و برای نزدیکان Smile و بتمرگ بی ادبی هست
ولی بعضیا این رو نمیدونن
من یه دوستی دوران دبیرستان داشتم وقتی به هرکسی میخواست بگه متوجه نشدی میگفت تو چقدر خنگی و من بخاطر همین همیشه اعصابم بهم میریخت چون روز در میون بهم میگفت Fool
بنظر من این مسائل سوتفاهم هایی هستن که باید با صحبت حل بشه - این رو توجه کنین هر وقت ازدواج کنید هم ممکنه از این قبل مسائل در ارتباط با همسرتون یا خانوادش پیش بیاد و برای هر کدوم شما بخواین بدون صحبت کردن ، خودتون برداشتی داشته باشید و ناراحت بشین که نمیتونید زندگی کنید

ولی در مورد انتخاب و معیار های شما
من دوستی دارم که همسرش یکی از پولدارترین های شهرمون هست خودش و خانوادش
دو بار ازدواج و دو بار طلاق گرفتن و در این بین همسرش هم یک بار دیگه ازدواج و طلاق داد شخص رو و الان که باز دوم هست که با دوستم ازدواج کرده بودن و باز هم طلاق گرفتن اون آقا دوباره دنبال ازدواج با خانوم دیگه ای هست
در نتیجه پول خوشبختی نمیاره

خوشگلی هم اصلا معیار نیست - من همیشه میگم چه خانم چه آقا ، خیلی خوشگلش برای مردم هست - به قول شما دخترا دنبالش هستن
و این وسط فقط کافیه شخص یکم شنا بلد باشه Smile
این رو همیشه بدون ظاهر زیبا روز اول هفته اول نهایتا یک سال اول (که فکر نکنم به سال برسه) برات جذاب هست و لذت میبری از نگاه کردن به همسرت
نهایتا اخلاقش جای ظاهرش رو میگیره
حالا مگر اینکه شانس بیاری یه آدم خوشگل خوش تیپ با اخلاق پولدار فهمیده با شخصیت و کسی که در هر شرایط به همسرش وفادار هست پیدا کنی
فکر نکنم با تمام این مشخصات اصلا موجود داشته باشیم که شما بخواد پیداش کنید
برای ازدواج باید معیار مشخص کنید و اولویت بندی کنید و نهایتا کسی که مثلا 70 درصد خواسته هاتون رو داره رو بپذیرید چون شما هم برای هیچ کس 100 درصد نیستید

****;983320 نوشت:

آقا پسر ۲۷ سالشونه .

سلام
بنظرم کلا معیاراتون اشتباهه . خوشگل تر و پولدارتر و .. فقط به ظواهر توجه میکنید و این اشتباهه
درسته که هرکسی به هرچیزی که هدفش باشه میرسه ولی خوشبختی توی ظواهر خلاصه نمیشه
شاید یروزی با یه پسر خیلی پولدار و خوشگل و خوش تیپ ازدواج کنید ولی این به این معنی نیس که حتما خوشبخت میشوید
چون اصل زندگی چیز دیگریست و باید به باطن و اصل طرف دقت کنید

دختر خوب خواهر جان، شما میخوای شریک برای زندگیت انتخاب کنی . کسی که مثلا وقتی 50 سالش شد و دندون دستی گذاشت و موقع غذا خوردن ملچ ملوچ کرد ناراحت نشی، کسی که 10 سال دیگه که موهاش ناگهان ریخت و کچل شد از دیدنش حالت بد نشه، کسی که وقتی بیمار شد و گوشه خونه افتاد، چه در پیری و چه در جوانی، موقع مواظبت و پرستاری ازش حس نکنی که چقدر بدبختی. کسی که وقتی در اوج پولداری دو تا معامله ناپخته کرد و به خاک سیاه نشست شما انگیزه موندن باهاش رو داشته باشی، کسی که اگر تصادف کرد و صورتش کج شد و زیباییش رو از دست داد از دیدنش حس تنفر بهت دست نده، کسی که اگر در عصبانیت بهت گفت حق نداری پاتو از خونه بگذاری بیرون ، فرداش نری ازش طلاق بگیری!
کسی که انتخاب میکنی باید اینقدر خوب باشه که اگر لازم شد بخاطرش دردها و مصیبتهایی رو تحمل کنی و راضی باشی. من نمیدونم اما آیا به نظرت در خوشگلی، عاشقی، پولداری چنین صفات خوبی نهفته است؟

فیزیکدان;984210 نوشت:
دختر خوب خواهر جان، شما میخوای شریک برای زندگیت انتخاب کنی . کسی که مثلا وقتی 50 سالش شد و دندون دستی گذاشت و موقع غذا خوردن ملچ ملوچ کرد ناراحت نشی، کسی که 10 سال دیگه که موهاش ناگهان ریخت و کچل شد از دیدنش حالت بد نشه، کسی که وقتی بیمار شد و گوشه خونه افتاد، چه در پیری و چه در جوانی، موقع مواظبت و پرستاری ازش حس نکنی که چقدر بدبختی. کسی که وقتی در اوج پولداری دو تا معامله ناپخته کرد و به خاک سیاه نشست شما انگیزه موندن باهاش رو داشته باشی، کسی که اگر تصادف کرد و صورتش کج شد و زیباییش رو از دست داد از دیدنش حس تنفر بهت دست نده، کسی که اگر در عصبانیت بهت گفت حق نداری پاتو از خونه بگذاری بیرون ، فرداش نری ازش طلاق بگیری!
کسی که انتخاب میکنی باید اینقدر خوب باشه که اگر لازم شد بخاطرش دردها و مصیبتهایی رو تحمل کنی و راضی باشی. من نمیدونم اما آیا به نظرت در خوشگلی، عاشقی، پولداری چنین صفات خوبی نهفته است؟

آنچه بیان نمودید بسیار خوب است و آموزنده. حزم و دور اندیشی از ویژگی هایی است که در دین بسیار بر آن تاکید شده است.

دوستان مطالب خوبی ارائه کردند که تشکر می کنم.
سوالی درباره ملاکهای مهم ازدواج پرسیدم و منتظر نظر دوستان بودن تا کمک فکری بیشتری به پرسشگر محترم شده باشد که متاسفانه کسی از دوستان پاسخ روشنی ارائه نکرد.
به طور خلاصه پاسخی را عرض می کنم.
اولین و مهمترین مسئله در ازدواج عقلانی بودن آن است.
عقلانی بودن ازدواج در کفویت دو فرد، خود را نشان می دهد.
کفویت جهات مختلفی دارد.
از نظر ظاهر دلنشین بودن چهره پسر و دختر برای یکدیگر کافی است و نباید به دنبال چهره های زیبا بود زیرا ملاکی اصلی نمی باشد.
سن دختر بهتر است دو تا هشت سال و میانگین پنج سال کمتر از پسر باشد. بالاتر بودن سن دختر غالبا مشکلات جدی ایجاد می کند ولی چون این مشکلات ممکن است در برخی ازدواج ها پیش نیاید، نظر مشاور بعد از چک کردن عاملهای شخصیتی می تواند ملاک عمل باشد.
از نظر تحصیلات دو فرد بیش از یک رده تحصیلی از یکدیگر فاصله نداشته باشند. بالاتر بودن تحصیلات زن نسبت به مرد بسیاری از اوقات باعث تعارض می گردد.
در یک سطح بودن خانواده ها از نظر فرهنگی و اقتصادی مهم است و بهتر است کمی خانواده پسر وضع اقتصادیشان بهتر باشد.

کفویت در عقاید دینی و دینداری نیز مهم است.
در مورد اندیشه های اجتماعی و سیاسی، دور نبودن از هم به معنای اینکه یکی مخالف جدی نظرات دیگری نباشد.
کفویت در چیزی مثل
سنتی یا مدرن بودن دو فرد باید مد نظر باشد.
از نظر برون گرایی و درون گرایی تناسب داشته باشند. یعنی یکی خیلی برون گرا و دیگری درون گرا نباشد. از آن گذشته برون گرایی بیشتر دختر نسبت به پسر خوب نیست.
اما برخی چیزها نیز باید مورد توجه قرار گیرد:
یکی شغل پسر است که باید دارای ویژگیهایی باشد از جمله بیش از حد دور نبودن، دارای فضای کاری مناسب بودن و درآمد مکفی داشتن. اگر در اول ازدواج هم فرد شغلی نداشته باشد باید چشم اندازی این چنین داشته باشد.
بررسی خسیس نبودن پسر که در دوران نامزدی و دست و دلباز بودن مشخص می گردد مگر اینکه امکانات مالی برای دست و دلبازی وجود نداشته باشد.
سلامت جسمی و روانی طرف مقابل
برخی چیزها را نیز باید به توافق رسید از جمله:
مسئله شاغل بودن خانوم
مسئله ادامه تحصیل خانوم
مسئله فرزندآوری (تعداد و زمان)

شرایط دیگری نیز وجود دارد مانند شایستگی خانوادگی و ... که لازم ندیدم به صورت ریزتر وارد شوم.
اما این شرایط صد در صد نیست و تنها معیاری است برای سنجش میزان سنخیت دو فرد با یکدیگر و نمی توان امیدوار بود که دو فرد در یک ازدواج بتوانند تمام این شرایط را داشته باشند. پس نباید کمال طلبی باعث برداشت اشتباه از این معیارها گردد.

نهایتا پیشنهاد ما این است که هر فردی می خواهد ازدواج کند بهتر است یک مشاوره استاندارد پیش از ازدواج را به همراه فرد مورد نظرش داشته باشد.

سوال: آیا پسری که ادعای عاشق بودن داره، توهین می کنه؟

پاسخ:
در جواب باید گفت که با توجه به آنچه مطرح نمودید گویا ایشان به شوخی گفته اند «چقدر خنگی» و آزردگی شما به نظر می رسد بیش از حد نرمال بوده است. یک خطای شناختی در روانشناسی وجود دارد که به آن فاجعه سازی می گویند در این خطای شناختی فرد مسائل کوچک را بزرگتر از آنچه هستند جلوه می‌دهد. مسلما آزردگی از یک شوخی نباید آن چنان زیاد باشد که شما تصمیم گیری درباره چنین مسئله مهمی را به آن گره بزنید. و اساسا فکر می کنم این شوخی یک فرصت مناسب برای دادن جواب رد به ایشان بوده است که سریعا استفاده نموده اید.
اما اینکه چرا دنبال فرصتی برای رد خواستگاران هستید در پاراگراف پایانی خود به آن پرداخته اید و آن چیزی جز آرمان گرایی نیست.
گفته اید: «از یه جهت هم چون یه دختر آرمانگرام و همیشه بهترینارو میخوام ، هر خاستگاری برام اومده ردش کردم و همش فک میکنم هیچ کدوم ازینا همسر من نخواهد بود ، و قراره یکی پولدارتر ، خوشگلتر و عاشقتر و ...برام بیاد.»
آنچه شما به آن آرمانگرایی می گویید در روانشناسی کمال‌گرایی نامیده می شود. افراد کمال گرا دوست دارند بهترین را انجام دهند و بهترین را انتخاب کنند ولی بیشتر اوقات چنین امکانی وجود ندارد بنابراین به مشکلاتی از نظر روحی گرفتار می شوند. این صفت در افراد اضطرابی، افسرده، وسواسی و ... بیشتر دیده می‌شود. اما چرا داشتن چنین زمینه ای در این افراد به چنین مشکلاتی ختم می شود؟ علت آن است که انسان به طور طبیعی ضعفهایی دارد و قادر به ارائه‌ی شخصیت، رفتار و گفتار و محصول بدون نقص نمی باشد و چون چنین قدرتی ندارد از انجام کارهای مهم طفره می رود و خود را با کارهای کم چالش مشغول می کند تا توجیهی برای انجام ندادن کار اصلی داشته باشد ولی در بلند مدت موجب می شود موفقیت چندانی نداشته باشد و به مشکل برخورد. اضطراب نیز ناشی از نگرانی از قضاوتهای دیگران است.
به نظر بنده مهم نیست که چه جوابی به این آقا پسر می دهید. چون عشق و صمیمیت در این سن به راحتی ایجاد می شود و اگر فرد از نظر روانی نرمال باشد در صورت رد درخواست بعد از مدتی می تواند به شخص دیگری عشق ورزد. پس جایی برای تصمیم احساسی وجود ندارد اما مهم این است که تصمیمتان به رد این خواستگار از روی کمال گرایی نباشد بلکه با توجه به بررسی ملاکهای لازم برای تناسبتان با ایشان باشد. در واقع بهتر است بیشتر در این باره فکر کنید. برخی ملاکهایتان سطحی می باشد که باید ملاکهای اصلی را در اولویت خود قرار دهید. ملاکهایی مانند سن، تحصیلات، تناسب خانوادگی از نظر اقتصادی، فرهنگی و ...، دینداری، پاکدامنی، سلامت جسمی و روانی، استقلال، تناسب فکری (عقیدتی و سیاسی)، برون گرایی و درون گرایی و ... .
برای اطمینان از تناسب یک فرد با شما از یک مشاوره استاندارد پیش از ازدواج توسط یک مشاور می توانید استفاده کنید.
اما کمال گرایی و امید به بهترین انتخاب فارغ از غیر واقع بینانه‌ بودنش، باعث انزوای افراد بسیاری شده است که بعد از گذشت سن ازدواج و از دست دادن موقعیت ها دچار مشکلات روحی قابل توجهی شده اند و از این نظر باید نسبت به عواقب کمال گرایی آگاه باشید.
بنابر این توصیه می کنم تصمیمی جدی برای مقابله با این ویژگی تان چه در مسئله ازدواج و چه در سایر مسائل بگیرید.
موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است