صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آثار و پيامدهاي خودفراموشي

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377

  آثار و پيامدهاي خودفراموشي
  به نظر شما آثار و پيامدهاي خود فراموشی چه چیزهائی میتونه باشه؟

  این حرفهای یک جوان خوش فکر و دور اندیش است که بنده برای شما بیان می کنم:

  گاهی اوقات که توی غار تنهائی خودم خلوت می کنم و یه نگاهی از بالا به زندگیم می ندازم،سوالهای زیادی از خودم می پرسم که یکی از اونها اینه که:
  من به چه نظام اخلاقی پایبندم و ملتزم؟  اگر نه، به چه علت؟ و اگر ضعیف چرا؟
  (البته قرار نیست بحث اعتقادی بشه و باید جنبه اخلاقی عرفانی مدّ نظر باشه.)

  در واقع سوال هایی که این جوان در ذهن می پروراند حول این محور است که
  هدف من در زندگی چه باید باشد؟
  و "ملاک در این هدف یابی چیست؟ " که من به اینجا رسیدم.
  او در یک بازیابی به این سوال مهم رسیده که
  کدام نظام اخلاقی را الگوی خود در زندگی قرار دهم؟

  آثار و پيامدهاي خودفراموشي

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۸/۰۲ در ساعت ۱۱:۳۵

 2. صلوات ها 8


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  پاسخ به این سوال ها:

  1ـ عدم درك درست از زمان
  عمر انسان كه تنها سرمايه اوست، همچون آب روان در سراشيبی تندی می گذرد و هر روز كه می گذرد به اندازه يك روز از سرمايه انسان مستهلك می شود، بنابراين بايد نهايت توجه و وسواس را داشت تا در قبال اين رفتن سرمايه، توشه و كمالی كسب كنيم. نيروها، نشاط، سلامتي و بالاخره فرصت های مختلفي كه اكنون برای همه فراهم است، هميشه همين طور نمی ماند، بلكه روز به روز از مقدار آن كاسته مي شود. انسان عاقل آن است كه قبل از پايان يافتن فرصت ها، بارش را ببندد و كمال مطلوب خود را تحصيل كند. انسان خود فراموش، بدون هدف ساعات عمرش را سپری می كند، بدون آن كه از آن استفاده بكند; ساعت های عمر خود را جلو آيينه می گذارند و كمترين توجهی ندارد كه "الفرصة تمرّ مر السحاب فانتهزوا فرض الخير"[1] فرصت ها همچون ابر در گذرند و نبايد فرصت های شايسته و خوب را از دست داد.
  بنابراين، بايد بيشترين بهره را از عمر خود برد و توجه داشت كه اين فرصت ها، عمر انسان است كه در گذر است و هر كدام كه از دست رفت ديگر بازگشتی برای آن نيست; علي(عليه السلام)می فرمايد: "و لاكل فرصة نصاب"[2] هر فرصتی به دست نمی آيد. يعنی فرصت ها هميشه به سراغ انسان ها نمی آيند، اكنون كه به سراغ تو آمده است و چند صباحی مهمان توست از آن نهايت بهره برداری را بكن، چرا كه هزاران اوضاع و شرايط جزئی و كلی دست به دست هم مي دهد. تا فرصتی برای كسی پيش آيد و با فقدان يكی از آن ها فرصت به دست آمده هم از ميان مي رود. لذا تا فرصت هست، تا سلامتی و نشاط هست، تا امكانات تحصيلی علم و كمال هست، بايد حداكثر نتيجه را از آن گرفت. وقت شناسی و آمادگی برای بهره برداری درست از شرايط و امكانات گوناگون، از اصول مورد تأكيد اسلام است. حضرت امير(عليه السلام) فرمودند: "بادر الفرصة قبل ان تكون غصة"[3] از فرصت قبل از آن كه (با رفتنش) غصه شود سبقت بگير. بنابراين، اولين پيامد خودفراموشي، اين است كه انسان زمان را دست درك نكرده و درست از آن استفاده نمی كند; يا اين كه استفاده از فرصت يكي از اصولي است كه با برنامه ريزی دقيق مي توان به آن دست يافت.

  سعديا دی رفت، فردا همچنان موجود نيست *** در ميان اين و آن، فرصت شمارامروز را


  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۸/۰۲ در ساعت ۱۱:۴۳

 4. صلوات ها 6


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  هويت منفي
  در اين حالت، جوان و نوجوان، نقش و وظايفي را كه به وسيله خانواده يا اجتماع براي وي مناسب تشخيص داده مي شود، با تمسخر يا پرخاش و حالتي خصمانه رد مي كند و ممكن است رفتاري غريب و نامأنوس يا اجتماع داشته باشد.[4]
  بي ترديد هر جواني در زندگي خود در جستجوي سعادت و خوشبختي است; يكي اين سعادت را در كسب درآمد بيشتر مي جويد و ديگري در تعقيب تحصيلات عالي تر و سوّمي در آرزوي رسيدن به سكوي قهرماني و...، اما واقعيت اين است كه هيچ كدام از اين آرزوها، جوان را سيراب نمي سازد، زيرا او به دنبال "ناخود" از "خودِ" خويش، پيوسته دور مي شود و شخصيت انساني خود را رفته رفته به دست فراموشي مي سپارد و تمام شخصيت او، با چيزي كه در جستن آن بوده عجين مي شود:
  من فاش كنم حقيقت مطلب را هر چيز كه در جستن آني، آني
  ناگفته نماند كه اگر جواني به راستي استعدادهاي خود را بشناسد و ارزش خويش را آن چنان كه شايسته است دريابد، تحصيلات عالي، سكوي قهرماني و ديگر افتخارات، براي او ارزشمند خواهند بود و او بايد همه آن ها را پاس دارد و براي رسيدن به مراحل بعدي كمال، تلاش بيشتري انجام دهد.

  گناه و شرمساري
  جوان خودفراموش، بر اثر بيماري، دچار فرومايگي و پستي مي شود، انسانيت را از ياد مي برد، به نداي وجدان اخلاقي بي اعتنا مي گردد، به آساني تن به گناه و ناپاكي مي دهد و پيوسته در مسير سقوط حركت مي كند.
  امام علي(عليه السلام) مي فرمايد: "قبيح بذي العقل ان يكون بهيمةً و قد امكنه ان يكون انساناً"[5] براي انسان خردمند و عاقل، ناپسند است كه داراي اخلاقي حيواني باشد، با آن كه مي تواند به حقيقت انسان باشد.
  انساني كه مي تواند خود را به مرحله اي برساند كه امام فرشتگان بشود، انساني كه مي تواند خود را به مرحله اي برساند كه معبود ملائكة الله بشود، در اثر گناه به جايي مي رسد كه فرمود: "اولئك كالانعام بل هم اضل اولئك هم الغافلون"[6] حتي خود را به رده چارپايان مي رساند.

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۹۰/۰۸/۰۲ در ساعت ۱۱:۴۵

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۸۹
  نوشته
  824
  حضور
  15 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  13
  صلوات
  5632  نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها
  هدف من در زندگی چه باید باشد؟

  با سلام و تشکر


  بنظر حقیر اگر هدف توی زندگی هر چیزی غیر از خدا باشه انسان هر موقع به اون هدفش رسید احساس پوچی می کنه . بخاطر همین باید هدف اصلی فقط و فقط خدا باشه .  http://www.azha.ir/showthread.php?tid=762

  ویرایش توسط بال : ۱۳۹۱/۰۳/۱۲ در ساعت ۱۵:۴۰
  شهید محمود آقا شیری

  امروز من می روم ، فردا تو

  ولی ببین چه با خود آوردی ، خیر یا شر .

  ***********

  وصیت های پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به ابوذر غفاری

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  388
  حضور
  150 روز 23 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  2804

  راه چاره و در مان خود فراموشی
  راه چاره و درمان خود فراموشي چيست؟  آثار و پيامدهاي خودفراموشي
  براي اين كه بتوانيم بر خود فراموشي و از خود بيگانه شدن غلبه كنيم، رعايت چند نكته لازم به نظر مي رسد.  1 ـ نظم و برنامه ريزي و استفاده از فرصت تاثير نظم در زندگي غير قابل انكار است. جواني كه به اميد موفقيت تلاش مي كند، با غفلت از اين عامل مهم، ره به جايي نخواهد برد. نظم در زندگي، رفتاري موقتي نيست كه بتوان با رعايت آن در كوتاه مدت به نتيجه رسيد، بلكه اين اصل مهم بايد همواره در زندگي جاري باشد و به صورت يك عادت مطلوب در آيد.


  ارزش نظم در اسلام تا آن اندازه مورد توجه قرار گرفته كه حضرت امام علي(عليه السلام) در آخرين لحظات زندگي، پيروان خود را به اين مهم سفارش مي كند: "اوصيكم بتقوي الله و نظم امركم".[1] شما را به دو چيز سفارش مي كنم: يكي پرهيزگاري و ديگري نظم در كارها.


  براي برقراري نظم در زندگي بايد با برنامه ريزي به كارهاي روزانه پرداخت و هر كاري را در وقت مناسب انجام داد. امام كاظم(عليه السلام) مي فرمايد: سعي كنيد كه وقت خويش را چهار قسمت كنيد: 1 ـ ساعتي براي مناجات باشد 2 ـ ساعتي براي امر معاش 3 ـ ساعتي براي معاشرت با دوستان و افراد مورد اطمينان كه عيوب شما را به شما مي شناسانند و در نهادشان نسبت به شما دلسوزند و اخلاص دارند. 4 ـ ساعتي نيز براي لذت حلال و تفريحات سالم; و به سبب همين قسمت آخر است كه بر سه قسمت ديگر قدرت (و نشاط) پيدا خواهيد كرد.[2]  بنابراين، جوان خودباخته لازم است براي رسيدن به پيروزي با يك برنامه ريزي دقيق و منطقي و با استفاده مناسب از فرصت ها، تمام كارهاي روزانه خود را انجام دهد و از درهم ريختگي و بي نظمي كه عامل ركود و آفت پيروزي است، به شدت بپرهيزد.  ویرایش توسط بال : ۱۳۹۱/۰۱/۳۱ در ساعت ۱۵:۴۰

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  388
  حضور
  150 روز 23 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  2804

  2 ـ ذكر خدا دستور صريح خداوند اين است كه مومنان بايد خدا را بسيار ياد كنند: "يا ايها الذين آمنوا اذكرو الله ذكراً كثيراً و سبّحوه بكرة و اصيلا".[3]

  البته بايد دانست كه ذكر در اذكار زباني يا نماز و عبادت خلاصه نمي شود، بلكه ذكر مصاديق بسيار دارد، از جمله ذكر نعمت هاي خداوند، ذكر كمك ها و توفيقات الهي، ذكر آيات الهي، ذكر دستورهاي الهي در هنگام عمل و رعايت فرمان هاي خداوند، ذكر معاد و مرگ و از همه مهم تر ذكر ذات خداوندي; بدين معنا كه او را در همه احوال حاضر و ناظر دانسته و توجه داشته باشيم كه معبود مطلق اوست و رشته تمام امور به دست اوست; بايد تنها از او كمك خواست و بر او توكل كرد.

  به همين سبب ذكر كثير خداوند از شديدترين و مهم ترين وظايف انسان دانسته شده است
  . انسان سرگردان در بيابان خود فراموشي، بايد به ياد خدا باشد و او را نظاره گر اعمال خود بداند كه عالم محضر خداوند است و نبايد در پيشگاه حضرت دوست، معصيتي صورت گيرد كه خود فرمود: "الم يعلم بان الله يري"[4] آيا نمي دانيد كه خداوند ناظر شماست؟

  پس همواره به ياد خدا باشيد و او را حاضر و ناظر بدانيد چرا كه در پرتو ياد خداست كه انسان خود را آن چنان كه هست مي يابد.


  آثار و پيامدهاي خودفراموشي
  آثار و پيامدهاي خودفراموشي


 12. صلوات


 13. #7

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  388
  حضور
  150 روز 23 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  2804

  3 ـ عبادت به همان نسبت كه وابستگي و غرق نشدن در ماديات انسان را از آن جدا مي كند، عبادت انسان را به خويشتن باز مي گرداند.

  عبادت به هوش آورنده و بيدار كننده انسان است. عبادت انسان را مانند نجات غريق، از اعماق درياي غفلت ها بيرون مي آورد. در عبادت و در پرتو ياد خداوند است كه انسان خود را آن چنان كه هست مي بيند، به نقص ها و كسري هاي خود آگاه مي گردد و از بالا به هستي، حيات و زمان و مكان مي نگرد; در عبادت است كه انسان به حقارت و پستي آمال و آرزوهاي محدود مادي پي مي برد و مي خواهد كه خود را به قلب هستي برساند.

  پس در همه حال بايد خود را به سلاح دعا و نيايش مجهز كرد، چرا كه دعا يكي از وظايف عبد واقعي است و عبادتي[5] است كه اگر انسان از آن سرباز زند،
  رحمت خاصه خداوند شامل حالش نخواهد شد:
  "قل ما يعبوابكم ربّي لولا دعاؤكم"[6] اي پيامبر، بگو اگر دعاي شما نباشد، خداوند به شما عنايتي نخواهد كرد.

  آثار و پيامدهاي خودفراموشي

  آثار و پيامدهاي خودفراموشي


 14. صلوات


 15. #8

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  388
  حضور
  150 روز 23 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  2804

  4ـ دعا  آثار و پيامدهاي خودفراموشي

  همان طوري كه ذكر خداوند موجب تقرب بنده در پيشگاه خداوند است; دعا نيز موجب جلب رحمت و عنايات خداوندي است.


  لذا در مواقع مناسب با ايجاد آمادگي و تهيه مقدمات، بايد ضمن دعاي قلبي، از ادعيه زباني نيز غفلت نكرد.

  بنابراين فردي كه دچار بي هويتي شده براي اين كه بتواند خويشتن خويش را باز يابد، بهتر است كه بخشي از اوقات زندگي خود را به نماز و دعا و راز و نياز با خداوند بي نيازي بگذراند كه در پرتو ذكر او قلب ها آرام مي گيرند و در ساحل امنيت و آرامش و اطمينان لنگر مي اندازند.  ویرایش توسط بال : ۱۳۹۱/۰۱/۳۱ در ساعت ۱۶:۱۹

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  388
  حضور
  150 روز 23 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  2804
  5 ـ توبه

  آثار و پيامدهاي خودفراموشي


  بعد از كفر و شرك، يأس از رحمت خداوند در رأس گناهان كبيره قرار دارد
  .
  كسي كه از رحمت خداوند نااميد است و خود را قابل بخشش نمي داند، كم كم اين تصور برايش پيدا مي شود كه او فردي جهنمي است و هرگز بخشيده نخواهد شد. پس دست كم در اين دنيا بايد هرچه مي تواند، حتي به قيمت ارتكاب گناهان مختلف از زندگي لذت ببرد. به اين ترتيب انواع گناهان را مرتكب مي شود و خود را ازمسير رحمت الهي دور مي سازد. چنان كه پيش تر ذكر شد يكي از پيامدهاي خود فراموشي احساس گناه و شرمساري است كه دامن گير چنين انساني مي شود; اما بايد دانست كه پشيماني از گناه اولين و اصولي ترين راهي است كه به سوي خودشناسي برداشته مي شود و اين توفيق را نبايد ناديده گرفت كه رسول رحمت براي عالميان نبي اكرم پيامبر اسلام(صلي الله عليه وآله وسلم) فرمودند: "التائب من الذنب كمن لا ذنب له"[7] كسي كه از گناهان خود توبه مي كند مانند كسي است كه براي او گناهي نيست.

  بنابراين يكي از راه هاي درمان خود فراموشي اين است كه پيوسته در مقابل هر عملي كه منجر به شرمساري مي گردد، توقف و از هر گفتار و كردار و پندار ناروا به معناي واقعي كلمه توبه نمود تا مورد محبت خداوند واقع شد. چرا كه هيچ چيز در پيشگاه خداوند محبوبتر از جوان توبه كار نيست كه پيامبر اكرم(صلي الله عليه وآله وسلم) فرمود: "ما من شيء احب الي الله من شاب تائب"[8]

  چنان كه نقل شده است: جواني از بني اسرائيل به مدت بيست سال عبادت خدا كرد و سپس بيست سال از عمرش را در نافرماني از خداوند گذراند. روزي موي سپيد خود را در آينه ديد، به خود آمد و گفت: واي بر من كه دوران پيري فرا رسيد و جواني سپري شد! خدايا، سالياني به ياد تو بودم و چند سالي از تو روي برتافتم، اينك اگر به سويت بازگردم، آيا مرا مي پذيري؟ در اين هنگام ندايي شنيد كه اي مرد، تو مدتي عبادت كردي، ما به ياد تو بوديم، آن گاه ما را فراموش كردي، ماهم تو را به خود واگذاشتيم، ولي تو را مهلت داديم; اينك اگر به سوي ما بازگردي تو را مي پذيريم.[9]


  بنابراين بايد صفحه دل را از هر چه يأس و نااميدي است با ياد خداصيقل داد تا نو ر اميد و خداشناسي در آن سايه اندازد.


  آثار و پيامدهاي خودفراموشي  ویرایش توسط بال : ۱۳۹۱/۰۱/۳۱ در ساعت ۱۶:۱۸

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  388
  حضور
  150 روز 23 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  2804

  6 ـ خودشناسي  آثار و پيامدهاي خودفراموشي


  خودشناسي يكي از مهم ترين رموز پيروزي و موفقيت است. انسان با شناخت خود مي تواند اسرار دروني و استعدادهاي ذاتي اش را كشف كند و در مسير پيروزي و كاميابي حقيقي به جريان اندازد. بي حكمت نيست كه "خودشناسي" يكي از قديمي ترين دستورهاي حكيمانه بشريت است و انبيا و اوليا و حكيمان بزرگ جهان بر آن تاكيد داشته اند. علي(عليه السلام) در اين زمينه مي فرمايند: "افضل المعرفه، معرفة الانسان نفسه"[10] برترين شناخت اين است كه انسان خودش را بشناسد.

  شناخت استعدادها، توانايي ها، علايق، گرايش ها و همچنين يادآوري پيروزي ها و موفقيت هايي كه در گذشته كسب كرده است، موجب مي شود كه جوان اعتماد بيشتري به خود پيدا كند،
  مسير زندگي اش را در راستاي توانايي ذاتي خود برگزيند و راه پيروزي را آسان تر بپيمايد; از سوي ديگر، شناخت ضعف ها و حساسيت ها اين امكان را ايجاد مي كنند كه انسان در جهت رفع جنبه هاي منفي شخصيت خويش تلاش كند، در برخورد با مشكلات زندگي، معقول و منطقي رفتار كند و ضعف هاي خود را در نظر داشته باشد.
 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود