جمع بندی کالای ایرانی بخریم حتی اگر بی کیفیت بود؟

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کالای ایرانی بخریم حتی اگر بی کیفیت بود؟

عبد شکور;981956 نوشت:
سلام
میخواهم یک گوشی موبایل اندروید بخرم.
روی ایرانی بودنش تأکید دارم.

دوستانی که برندهای ایرانی گوشی موبایل را می شناسند و درباره اش اطلاعات دارند لطفا برند را معرفی کنند.
اگر کسی تجربه ای از یک گوشی برند ایرانی دارد لطفا تجربه خودش را در اختیار سایر دوستان علاقمند قرار دهد.

با سلام و عرض ادب و احترام

توصیه بنده این هست که هدفتون خریدن جنس با کیفیت باشه

بدون تعصب روی ملیت

چرا که خریدن جنس بی کیفیت از روی تعصب ملی گرایانه نوعی اسراف و تبذیر هست ...

در ضمن تمام اجناس الکترونیکی در ایران با قطعات وارداتی مونتاژ میشه

و صرف خوردن یه مارک ایرانی روی اون کالا، کلالی مورد نظر ، کالای ایرانی محسوب نمیشه

[=Times New Roman]حمایت از کالای ایرانی به معنای این است که دو طرف معامله وظیفه ی خودشون رو به خوبی انجام بدن.

اگر یک نفر کارشو درست انجام نده معامله دیگه دو سر برد نیست. بلکه یک سر برد یک سر باخت هست.

پارسال رهبری می فرمودند من در برابر تولید کننده ایرانی احساس شرمندگی میکنم.

چرا ؟ چون برخی کالای با کیفیت تولید می کنند و استقبال نمیشه.

با این رویه سال آینده رهبری در برابر مردم ایران احساس شرمندگی میکنند.

چرا ؟ چون مردم از کالای ایرانی حمایت میکنند ولی کالای بی کیفیت تحویل می گیرند.

بنابراین در حمایت از کالای ایرانی باید از رفتارهای احساسی پرهیز کرد

و کاری کنیم که شرایط به گونه ای پیش بره که تولید کننده کالای با کیفیت تولید کنه

و مردم با کمال میل کالای ایرانی با کیفیت بخرند.

هر چیزی غیر از این مانع تحقق شعار امسال خواهد شد.

[="Times New Roman"][="Black"][/]

[="Arial Black"][="Blue"]

شروحیل;982162 نوشت:
نظرات برای گوشی ماد جی ال ایکس :

من دو تا گرفتم یکیش همون روز اول از دست بچم افتاد رو فرش تاچش شکست گفتن 180 هزینه تعمیرشه

بالاخره پای انقلاب ماندن هزینه داره، از تعمیر گوشی ایرانی .... تا ... دادن جان.
ما در حال جنگیم.[/]

عبد شکور;982247 نوشت:
[=Arial Black]
ما در حال جنگیم.

سلام.
خدا حفظت کنه واقعا @};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-

عبد شکور;982249 نوشت:
سلام
این اگر گوشی نیست چیه؟

اسمشو سرچ کردم. لپ تاپه انگار. جالبه نمیدونستم جی ال ایکس لپ تاپ هم میزنه!

عبد شکور;982247 نوشت:
[=Arial Black]
ما در حال جنگیم.

با سلام و عرض ادب

واقعا مشعوف شدم

برادر گرامی

خداوند قوه ای به انسان عطا کرده به نام تعقل !!!!!

بنده ظروف ایرانی با کیفیت می خرم
لباس ایرانی با کیفیت می خرم
برنج ایرانی با کیفیت می خرم
گرد و بادوم ایرانی با کیفیت می خرم
و...

اما گوشی مثلا ایرانی و با قطعات چینی و بی کیفیت نمی خرم !!!!!!!!!!

چون هم ظلم به خودم و اسراف هست

هم ظلم به اونی که فکر کرده داره به کشورش کمک میکنه و لی داره تیشه به ریشه می زنه با تولید جنس بی کیفیت !!!!!

[="Arial Black"][="Blue"]

شروحیل;982267 نوشت:
خداوند قوه ای به انسان عطا کرده به نام تعقل !!!!!

سلام
بله خداوند عقل داده
اما همه عاقلان دنیا در هیچ مساله ای متفق القول و دارای نظر واحد نیستند.
پس مسأله، فقط وجود یا عدم عقل نیست....[/]

عبد شکور;982270 نوشت:
[=Arial Black]
سلام
بله خداوند عقل داده
اما همه عاقلان دنیا در هیچ مساله ای متفق القول و دارای نظر واحد نیستند.
پس مسأله، فقط وجود یا عدم عقل نیست....

با سلام و عرض ادب

دوست گرامی

خداوند به آدم عقل داده همه چیز رو سبک سنگین کنه

همه عقلان در این نظر متفق القول هستن که خریدن کالای بی کیفیت از روی تعصب رفاقت نیست ، حماقت هست !!!!

وقتی شما یه جنس بی کیفیت رو بخرید اون شخص مونتاژ کننده می بینه جنس بی کیفیتش خریدار داره
در نتیجه تلاشی برای ارتقاء کیفیت نخواهد کرد ...

[=Arial Black]

شروحیل;982275 نوشت:
وقتی شما یه جنس بی کیفیت رو بخرید اون شخص مونتاژ کننده می بینه جنس بی کیفیتش خریدار داره
در نتیجه تلاشی برای ارتقاء کیفیت نخواهد کرد ...

اگر من انجام کار خودم را منوط به انجام کار فرد دیگری بکنم ، او هم انجام کار خودش را منوط به کار من بکند ؛ هرگز هیچ تغییری اتفاق نمی افتد.
باید هر کسی شروع کند به انجام دادن کار خودش.

اما حل مساله شما:
1- وقتی ما از کالای ایرانی حمایت کنیم = » کارخانه های زیادی فعال می شوند.
2- فعالیت کارخانه های متعدد = » ایجاد رقابت بین آنها
در این مرحله است که مردم سراغ کالای ایرانی با کیفیت بهتر می روند

3- در اینجا آن کارخانه اولی می بیند که باید کیفیت کالایش را بالا ببرد تا مشتری های خودش را حفظ کند.

ما فعلا در مرحله اول هستیم.
مراحل ابتدایی هر کاری ، که هنوز تا حصول نتیجه نهایی فاصله زیادی دارد ، سختی و فداکاری لازم دارد...

عبد شکور;982324 نوشت:
[=Arial Black]
اگر من انجام کار خودم را منوط به انجام کار فرد دیگری بکنم ، او هم انجام کار خودش را منوط به کار من بکند ؛ هرگز هیچ تغییری اتفاق نمی افتد.
باید هر کسی شروع کند به انجام دادن کار خودش.

اما حل مساله شما:
1- وقتی ما از کالای ایرانی حمایت کنیم = » کارخانه های زیادی فعال می شوند.

3- در اینجا آن کارخانه اولی می بیند که باید کیفیت کالایش را بالا ببرد تا مشتری های خودش را حفظ کند.

مراحل ابتدایی هر کاری ، که هنوز تا حصول نتیجه نهایی فاصله زیادی دارد ، سختی و فداکاری لازم دارد...

با سلام و عرض ادب

چنین چیزی شاید در مدینه فاضله ممکن باشد !

که صد البته شخص درست کار جنس بی کیفیت عرضه نخواهد کرد که حق الناس به گردنش بمونه !!!!!!

کسی هم که جنس بی کیفیت عرضه می کنه و عیب جنس رو پنهان می کنه دوست شیطان هست !!!

رسول اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود:
مسلمان با مسلمان برادر است
و جایز نیست به برادرش چیز معیوبی را بفروشد مگر آن كه به او اعلام نماید.

ای فروشنده طعام، آیا زیر این كالا همانند روی آن است؟
هر كس به مسلمانان خیانت كند, مسلمان نیست.

فروشنده و خریدار باید از پنج خصلت دوری گزینند و الا از خرید و فروش خودداری کنند:
1. رباخواری
2. سوگند خوردن
3. نهان داشتن عیب‌ها،
4. ستایش كالا هنگام فروش
5. نكوهش کالا هنگام خرید.

ملی گرایی افراطی ، نوعی نژاد پرستی هست ، که چشم انسان رو روی حقیقت می بنده

[=Arial Black]

شروحیل;982329 نوشت:
با سلام و عرض ادب

چنین چیزی شاید در مدینه فاضله ممکن باشد !

که صد البته شخص درست کار جنس بی کیفیت عرضه نخواهد کرد که حق الناس به گردنش بمونه !!!!!!

کسی هم که جنس بی کیفیت عرضه می کنه و عیب جنس رو پنهان می کنه دوست شیطان هست !!!

مسلمان با مسلمان برادر است
و جایز نیست به برادرش چیز معیوبی را بفروشد مگر آن كه به او اعلام نماید.

ای فروشنده طعام، آیا زیر این كالا همانند روی آن است؟
هر كس به مسلمانان خیانت كند, مسلمان نیست.

فروشنده و خریدار باید از پنج خصلت دوری گزینند و الا از خرید و فروش خودداری کنند:
1. رباخواری
2. سوگند خوردن
3. نهان داشتن عیب‌ها،
4. ستایش كالا هنگام فروش
5. نكوهش کالا هنگام خرید.

ملی گرایی افراطی ، نوعی نژاد پرستی هست ، که چشم انسان رو روی حقیقت می بنده

مطالب اخلاقی خوبی بیان فرمودید.
اما ربطی به جواب حقیر به مساله شما نداشت.

عبد شکور;982324 نوشت:
اما حل مساله شما:
[SPOILER]1- وقتی ما از کالای ایرانی حمایت کنیم = » کارخانه های زیادی فعال می شوند.

مراحل ابتدایی هر کاری ، که هنوز تا حصول نتیجه نهایی فاصله زیادی دارد ، سختی و فداکاری لازم دارد...[/SPOILER]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بدیع

با سلام و آروزی قبولی طاعات و عبادات همه شما روزه داران عزیز
در ابتدا به بخشی از بیانات رهبر انقلاب در این باره اشاره می کنم:
محور هم عبارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را -با شرحی که ان‌شاءالله در سخنرانی عرض خواهم کرد- همه تعقیب کنند و دنبال‌گیری کنند، بسیاری از مشکلات اقتصادی، مشکلات معیشتیِ مردم -هم مسئله‌ی اشتغال، هم مسئله‌ی سرمایه‌گذاری و بقیّه‌ی چیزها- حل خواهد شد. آسیبهای اجتماعی به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ یعنی محور، تولید ملی است. بنابراین اگر تولید ملّی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محور قرار دادم برای شعار امسال؛ شعار امسال حمایت از کالای ایرانی است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند. البتّه این حمایت از پنج شش جهت، ابعاد مختلفی دارد که این ابعاد را من ان‌شاءالله در سخنرانی باز خواهم کرد و تشریح خواهم کرد و آنچه را که قشرهای مختلف مردم و مسئولینِ گوناگون کشور میتوانند انجام بدهند، ان‌شاءالله مطرح خواهم کرد.

در بازار معمولا از هر جنسی، ایرانی و خارجی آن را با کیفیت های متفاوت و قیمت های متنوع پیدا خواهیم کرد. بنابراین باید بررسی کنیم با توجه به شعار امسال که حمایت از کالای ایرانی است چه انتخابی باید داشته باشیم. سه حالت کلی در مقایسه میان جنس ایرانی و خارجی ممکن است وجود داشته باشد که به تفصیل هر یک را بررسی می کنیم.
الف) ایرانی و خارجی با قیمت و کیفیت برابر.
ب) ایرانی با کیفیت بیشتر و یا قیمت کمتر نسبت به خارجی.
ج) ایرانی با کیفیت کمتر و یا قیمت بیشتر نسبت به خارجی.

به نظر می آید هیچ بحثی در دو صورت اول وجود نداشته باشد و هر ایرانی بدون کمترین تامل کالای ایرانی را انتخاب کند. چرا که با وجود قیمت برابر و حتی کمتر نسبت به خارجی و کیفیت برابر و یا حتی بیشتر نسبت به خارجی دلیلی برای انتخاب نکردن جنس ایرانی وجود ندارد. اما باید گفت متاسفانه بحث اصلی در همین دو صورت اول است. چرا که بسیاری از ما ایرانی ها علاقه مند به خرید برند خارجی هستیم. حتی اگر مشابه ایرانی آن با کیفیت و قیمت قابل رقابت نیز وجود داشته باشد. قطعا بخشی از تاکیدات مقام معظم رهبری و فرمایشات ایشان مبارزه با چنین فرهنگی است که در برابر کالای خارجی یک نوع اعتماد بی پایه و از خودباختگی داشته باشیم. و یا اینکه نسبت به کالای ایرانی یک دید منفی و قضاوت از پیش تعیین شده پیدا کنیم. بنابراین در خیلی از موارد مشکل ما بی کیفیتی نیست. احساس بی کیفیتی است.

چنین فرهنگی است که به راستی به آینده اقتصاد کشور لطمه جدی وارد می کند و توان ماندن و رقابت را از تولید کننده داخلی می گیرد. آنچه گفته شد در بازار پوشاک و پارچه کاملا مشهود است. تا آنجا که برخی تولید کننده های داخلی مجبور شده اند جنس خود را با برند خارجی در بازار عرضه کنند.

اما صورت سوم:
باید دید خرید کالای ایرانی در این فرض (ایرانی با کیفیت کمتر و یا قیمت بیشتر نسبت به خارجی) چه نتایج و اثراتی را به دنبال دارد و با توجه به آثار مثبت و یا منفی آن به قضاوت درباره اصل آن پرداخت.

الف) ضرر و زیان شخصی: بدیهی است که وقتی میتوان با پرداخت هزینه کمتر کالای با کیفیت تری را تهیه کرد اما این کار را انجام نداد دچار ضرر و زیان می شویم. اما باید میان سود و ضرر کوتاه مدت با بلند مدت تفاوت قائل شد. اگر حمایت همه جانبه از تولید و تولیدکننده داخلی به تقویت اقتصاد ملی و استقلال اقتصادی کشور و لو در دراز مدت منتهی شود به نظر می آید چنین اقدامی را نتوان یک اقدام ضرری دانست. همانند چنین رویکردی را در برخی از کشورهای توسعه یافته مثل ژاپن شاهد هستیم. در برهه ای که مردم این کشور تصمیم گرفتند که ویرانه های ناشی از جنگ را به دست خود بسازند. این تصمیم باعث شد حتی برخی کمک های بلاعوض را نیز قبول نکنند. یا مدت ها به خاطر اینکه نمی توانستند دمپایی تولید کنند و نمی خواستند دمپایی وارد کنند پابرهنه راه بروند! به نظر احمقانه می آید. اما جایگاه فعلی آنها در جهان چیز دیگری را نشان می دهد.

ب) ارتقای کیفیت محصولات ایرانی: خرید کالای ایرانی شرط لازم برای ارتقای کیفیت آن می باشد اما شرط کافی نیست. خرید کالای یک تولیدکننده شرط دوام و بقای او در بازار تولید و دوام و بقای او هم می تواند زمینه برای ارتقای کیفیت محصولات او شود. اما لزوما به این هدف منتهی نمی شود. همانطوری که تا حدودی در خودروسازی کشورمان شاهد آن هستیم. از سالیان قبل با افزایش تعرفه واردات خودروهای خارجی تقریبا یک بازار انحصاری برای خودروسازان داخلی ایجاد شد. این بازار اگرچه زمینه مساعدی برای رشد و ارتقای کیفی خودروسازی ایران بود اما بیشتر به رشد کمی آن منتهی شد.

ج) اشتغال زایی برای کارگر ایرانی: اثر دیگری که خرید کالای ایرانی به دنبال دارد حمایت از اشتغال نیروی کار ایرانی است. به نظر می اید این هدف با خرید کالای ایرانی قطعا تحقق پیدا میکند حتی اگر نتیجه قبلی حاصل نشود. نمونه آن هم همان مثال قبلی یعنی خودروسازان داخلی است. آخرین آماری که در ذهن دارم پنج میلیون اشتغال زایی در ایران توسط دو خودرو ساز اصلی کشور است.

بنابراین خرید کالای ایرانی حتی در صورت سوم هم به هدف حمایت نیروی کار ایرانی یک کار ارزشمند و قابل توصیه است. در عین حال برای تکمیل بحث به نکات مجزایی اشاره می کنم:

1. مخاطب شعار حمایت از کالای ایرانی همانطوری که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند تنها مردم و از مردم هم تنها خریداران نیستند. بلکه مسئولین و تولیدکنندگاه نیز مخاطب این شعار هستند. بزرگترین مطالبه از آنها هم افزایش مشوق های واقعی برای خرید کالای ایرانی است. ارتقای کیفی، رقابتی شدن قیمت، خدمات پس از فروش و ... از این سنخ مشوق ها است. بنابراین تحقق شعار امسال نیازمند همیاری مسئولین و مردم به موازات یکدیگر است. اما به هر حال هر کسی باید برای تحقق این شعار پیش قدم شود و منتظر اقدام دیگری نماند.

2. کیفیت در برخی از محصولات حالت تجملی دارد اما در برخی دیگر حالت حیاتی پیدا میکند. مثلا در برخی از لوازم خانگی کیفیت نمونه های خارجی به ظاهر آن و بیشتر بودن آپشن هایی که گاهی هیچ وقت مورد استفاده قرار نمی گیرد، است. اما کیفیت در محصولی مانند اتومبیل به جان سرنشینان خودرو مربوط می شود.

3. کسی که به هر دلیلی (موجه یا غیر موجه) قصد خرید کالای ایرانی را ندارد باید در میان کالاهای خارجی و وارداتی یک تفکیک بسیار مهم قائل شود. برخی از انها از مبادی رسمی و برخی به صورت قاچاق وارد کشور شده اند. کالاهایی که از مبادی رسمی وارد شده اند به خاطر پرداخت عوارض و مالیات هم به نوعی کمک برای بیت المال محسوب می شوند و هم مدیریتی که بر اصل واردات و میزان تعرفه آن وجود دارد تا اندازه ای باعث میشود امیدوار باشیم که منافع ملی و تولید داخلی لحاظ شده است. اما قاچاق هیچ مبنایی جز سود شخصی قاچاق چی ندارد.

در آخر به خاطر تیمن و تبرک به بیانیه ای از علمای اصفهان اشاره میکنیم که صد سال پیش در حمایت از کالای ایرانی به امضا رسید.
متن کامل بیانیه اقتصادی علمای اصفهان
«بعد از تسبيح و تحميد؛ اين خدام شريعت مطهره با همراهي جناب رکن الملک متعهد و ملتزم شرعي شده‌ايم، که مهما امکن بعد ذلک تخلف ننمائيم، فعلاً‌ پنج فقره است:

اولاً: ‌قبالجات و احکام شرعيه، ‌از شنبه به بعد بايد روي کاغذ ايراني بدون آهار نوشته شود، اگر بر کاغذهاي ديگر نويسند، مهر ننموده و اعتراف نمي‌نويسيم. قباله و حکمي هم که روي کاغذ ديگر نوشته بياورند و تاريخ آن بعد از اين قرارداد باشد امضاء نمي‌نماييم. حرام نيست کاغذ غير ايراني و کسي را مانع نمي‌شويم ماها با اين روش متعهديم.

ثانياً: ‌کفن اموات، اگر غير از کرباس و پارچه اردستاني يا پارچه ديگر ايراني باشد متعهد شده‌ايم بر آن ميت ماها نماز نخوانيم. ديگري را براي اقامه صلوة بر آن ميت بخواهند، ماها را معاف دارند.

ثالثاً: ‌ملبوس مردانه جديد که از اين تاريخ به بعد دوخته و پوشيده مي‌شود، قرارداديم مهما امکن هرچه بدلي آن در ايران يافت مي شود، لباس خودمان را از آن منسوج نمائيم و منسوج غير ايراني را نپوشيم. و احتياط نمي‌کنيم و حرام نمي‌دانيم لباسهاي غير ايراني را، اما ماها ملتزم شده ايم حتي المقدور بعد از اين تاريخ ملبوس خود را از نسج ايراني بنمائيم، تا بعين ماها نيز کذلک. و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد، آنچه از سابق پوشيده داريم و دوخته، ممنوع نيست استعمال آن.

رابعاً: ‌ميهمانيها بعد ذلک، و لو اعياني باشد، چه عامه چه خاصه، بايد مختصر باشد؛ يک پلو و يک چلو و يک خورش و يک افشره، اگر زائد بر اين کسي تکلف دهد ما را به محضر خود وعده نگيرد خودمان نيز به همين روش ميهماني مي‌نمائيم، هرچه کمتر و مختصرتر از اين تکلف کردند، موجب مزيد امتنان ماها خواهد بود.

خامساً: وافوري و اهل وافور را احترام نمي‌کنيم، و به منزل او نمي‌رويم، زيرا که آيات باهره: (ان المبذرين کانوا اخوان الشياطين ـ و لاتسرفوا ان الله لا يحب المسرفين ـ و لاتلقوا بايديکم الي التهلکة) و حديث: (لا ضرر و لاضرار)، ضرر مالي و جاني و عمري و نسلي و ديني و عِرضي و شغلي آن محسوس و مُسري است و خانواده‌ها و ممالک را به باد داده، بعد از اين هر که را فهميديم وافوري است، به نظر توهين و خفت مي‌نگريم.

امضاي آقايان کرام و علماء فخام کثرالله امثالهم:
1ـ ثقة الاسلام آقاي حاجي آقا نورالله،2ـ حسين بن جعفر الفشارکي،3ـ حجة الاسلام آقا نجفي ،4ـ شيح مرتضي اژه،5ـ آقا ميرزا محمد تقي مدرس، 6ـ حاجي سيد محمد باقر بروجردي، 7ـ آقا ميرزا علي محمد،8ـ حاجي ميرزا محمد مهدي جويباره، 9ـ سيد ابوالقاسم دهکردي، 10ـ حاجي سيد ابوالقاسم زنجاني، 11ـ آقا محمد جواد قزويني، 12ـ سيد محمد رضا شهير به آقا ميرزاي مسجد شاهي، 13ـ حاجي آقا حسن بيدآبادي
این قرارداد در تاريخ 12 جمادي الاول 1324 به امضاء ‌رسید.
منبع: کتاب عرفان، مرجعیت و سیاست تالیف دکتر موسی نجفی، صفحه 84 و 85

[="Times New Roman"][="Black"]

بدیع;982707 نوشت:
در آخر به خاطر تیمن و تبرک به بیانیه ای از علمای اصفهان اشاره میکنیم که صد سال پیش در حمایت از کالای ایرانی به امضا رسید.
متن کامل بیانیه اقتصادی علمای اصفهان
«بعد از تسبيح و تحميد؛ اين خدام شريعت مطهره با همراهي جناب رکن الملک متعهد و ملتزم شرعي شده‌ايم، که مهما امکن بعد ذلک تخلف ننمائيم، فعلاً‌ پنج فقره است:

اولاً: ‌قبالجات و احکام شرعيه، ‌از شنبه به بعد بايد روي کاغذ ايراني بدون آهار نوشته شود، اگر بر کاغذهاي ديگر نويسند، مهر ننموده و اعتراف نمي‌نويسيم. قباله و حکمي هم که روي کاغذ ديگر نوشته بياورند و تاريخ آن بعد از اين قرارداد باشد امضاء نمي‌نماييم. حرام نيست کاغذ غير ايراني و کسي را مانع نمي‌شويم ماها با اين روش متعهديم.

ثانياً: ‌کفن اموات، اگر غير از کرباس و پارچه اردستاني يا پارچه ديگر ايراني باشد متعهد شده‌ايم بر آن ميت ماها نماز نخوانيم. ديگري را براي اقامه صلوة بر آن ميت بخواهند، ماها را معاف دارند.

ثالثاً: ‌ملبوس مردانه جديد که از اين تاريخ به بعد دوخته و پوشيده مي‌شود، قرارداديم مهما امکن هرچه بدلي آن در ايران يافت مي شود، لباس خودمان را از آن منسوج نمائيم و منسوج غير ايراني را نپوشيم. و احتياط نمي‌کنيم و حرام نمي‌دانيم لباسهاي غير ايراني را، اما ماها ملتزم شده ايم حتي المقدور بعد از اين تاريخ ملبوس خود را از نسج ايراني بنمائيم، تا بعين ماها نيز کذلک. و متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد، آنچه از سابق پوشيده داريم و دوخته، ممنوع نيست استعمال آن.

رابعاً: ‌ميهمانيها بعد ذلک، و لو اعياني باشد، چه عامه چه خاصه، بايد مختصر باشد؛ يک پلو و يک چلو و يک خورش و يک افشره، اگر زائد بر اين کسي تکلف دهد ما را به محضر خود وعده نگيرد خودمان نيز به همين روش ميهماني مي‌نمائيم، هرچه کمتر و مختصرتر از اين تکلف کردند، موجب مزيد امتنان ماها خواهد بود.

خامساً: وافوري و اهل وافور را احترام نمي‌کنيم، و به منزل او نمي‌رويم، زيرا که آيات باهره: (ان المبذرين کانوا اخوان الشياطين ـ و لاتسرفوا ان الله لا يحب المسرفين ـ و لاتلقوا بايديکم الي التهلکة) و حديث: (لا ضرر و لاضرار)، ضرر مالي و جاني و عمري و نسلي و ديني و عِرضي و شغلي آن محسوس و مُسري است و خانواده‌ها و ممالک را به باد داده، بعد از اين هر که را فهميديم وافوري است، به نظر توهين و خفت مي‌نگريم.

امضاي آقايان کرام و علماء فخام کثرالله امثالهم:
1ـ ثقة الاسلام آقاي حاجي آقا نورالله،2ـ حسين بن جعفر الفشارکي،3ـ حجة الاسلام آقا نجفي ،4ـ شيح مرتضي اژه،5ـ آقا ميرزا محمد تقي مدرس، 6ـ حاجي سيد محمد باقر بروجردي، 7ـ آقا ميرزا علي محمد،8ـ حاجي ميرزا محمد مهدي جويباره، 9ـ سيد ابوالقاسم دهکردي، 10ـ حاجي سيد ابوالقاسم زنجاني، 11ـ آقا محمد جواد قزويني، 12ـ سيد محمد رضا شهير به آقا ميرزاي مسجد شاهي، 13ـ حاجي آقا حسن بيدآبادي
این قرارداد در تاريخ 12 جمادي الاول 1324 به امضاء ‌رسید.
منبع: کتاب عرفان، مرجعیت و سیاست تالیف دکتر موسی نجفی، صفحه 84 و 85

سلام استاد بدیع عزیز.

با خواندن پست های شما تا حدود زیادی قانع شدم و تمام فرمایشات شما درست هست. گل

ببینید استاد عزیز، متاسفانه ما در ایران چشم دیدن پیشرفت و موفقیت یکدیگر را نداریم.

خدا شاهد هست که اگر تولید کننده ی ایرانی به دنبال پیشرفت باشد و بخواهد کمک کند و کشور پیشرفت کند

حاضرم هم خودم بخرم و حمایت کنم و هم به دیگران معرفی کنم تا باعث رونق بازارشان بشوم

و بدون هیچ چشم داشتی از میلیاردر شدن آنها خوشحال می شوم.

ولی روی دیگر من هم این هست که وقتی احساس کنم کسی می خواهد یک دانه نخود از من بدزدد

یا با زرنگ بازی یک سکه سیاه از من بچاپد به شدت برافروخته می شوم و لجم می گیرد و دلم می خواهد سر به تنش نباشد.

دقیقا همین حس رو نسبت به خودروسازان داخلی دارم.

این درست هست که پنج میلیون شغل به واسطه ی اینها ایجاد شده

ولی خودروهای تولید شده جان هزاران نفر را هم گرفته و هزاران نفر هم ناقص شده اند.

مسئله دیگر به حلال و حرام بودن درآمد ها بر می گردد.

بسیاری از کسب و کارهای فضای مجازی که لقب استارت آپ های موفق را یدک می کشند درآمدشان در بیشتر موارد اگر حرام نباشد قطعا شبهه ناک هست.

آیا واقعا این درآمدی که این خودروسازان با تولید مزخرف ترین خودروهای کره ی زمین به دست می آورند حلال هست ؟

آیا کسانی که به عنوان کارگر مشغول کار هستند

و می دانند دارند چه تولید میکنند و می دانند که این خودرو بی کیفیت هست و می دانند که بدنه اش ضعیف است

و می دانند که هیچکس در این خودرو امنیت جانی ندارد درآمدشان حلال است ؟

چند سال پیش رفته بودیم مسافرت توی جاده یک نیسان با یک پراید شاخ به شاخ شده بودند.

نیسان فقط سپرش آسیب دیده بود و چراغ های جلو شکسته بودند.

ولی اگر پراید را می دیدید وحشت می کردید. دقیقا عین پوست شکلات لول شده بود.

واقعا کیفیت خودروهای داخلی و برخی محصولات دیگر بسیار ضعیف هست و به هیچ عنوان هم قصد پیشرفت ندارند

و اتفاقا سودش در همین پیشرفت نکردن هست. هر سال ضعیف تر و بی کیفیت تر تولید میکنند که هزینه ی تولید پایین بیاید

و با قیمت بیشتر می فروشند که مردم را بچاپند و خیالشان هم راحت هست که مردم مجبورند و می خرند و در کل همینی که هست happy[/]

[=Arial Black]

بدیع;982703 نوشت:

سلام
حتی در این حالت هم ، خرید کالای ایرانی با نیت عمل به رهنمود ولی فقیه ، یا با نیت کمک به رونق و قدرت اقتصادی کشور مسلمان در مقابله با بیگانگان، یک عبادت است.
اگر به خاطر این کار عبادی ، ما متحمل ضرر بشویم - خراب شدن وسیله به خاطر کیفیت پایین آن و هزینه تعمیر - ارزش و اجر عبادت ما بالاتر می رود.

همانطور که ثواب نماز کسی که با زحمت زیاد و پیاده یا در هوای بارانی به یک مسجد دور می رود ، بیشتر از ثواب نماز کسی است که به راحتی و با وسیله نقلیه می رود یا در هوای خوب یا به یک مسجد نزدیک می رود.

یک مسلمان ، همه امورش را با قصد قربت و با انگیزه دینی انجام می دهد. حتی مباحات مانند خوردن و آشامیدن و خوابیدن و ازدوجش را.

با سلام

بدیع;982704 نوشت:
اگر حمایت همه جانبه از تولید و تولیدکننده داخلی به تقویت اقتصاد ملی و استقلال اقتصادی کشور و لو در دراز مدت منتهی شود به نظر می آید چنین اقدامی را نتوان یک اقدام ضرری دانست

مشكلی که ما ایرانی ها داریم اینست که فقط و فقط به شعار تظاهر اکتفا می کنیم و کاری به آنچه در واقع خارجی در حال وقوع است نداریم. تجربه نشان داد که اولا برخی تولید کنندگان ملی اصولا اهتمامی به بالا بردن کیفیت محصولاتشان ندارند و حمایت از آنان عین حماقت است.
ثانیا آن عده افرادی هم که بالفرض واقعا قصد تولید با کیفیت دارند از حمایت دولتی قوی برخوردار نیستند.
پس همان بهتر که همانگونه که خداوند دستور داده اقتصاد را رعایت نموده و چیزی را خریداری کنیم که به نفعمان باشد نه به ضرر.

عبد شکور;982776 نوشت:
حتی در این حالت هم ، خرید کالای ایرانی با نیت عمل به رهنمود ولی فقیه ، یا با نیت کمک به رونق و قدرت اقتصادی کشور مسلمان در مقابله با بیگانگان، یک عبادت است.

حواستان باشد که این گونه مطلق سخن گفتن شما خود نوعی بدعت است.تقلید کورکورانه از یکنفر نه تنها عبادت نیست بلکه موجب خسارت و دوری از خداوند است. در روایتی که چندی پیش در موضوع مستقلی عنوان کردم امام صادق علیه السلام می فرماید: مبادا کسی غیر از امام معصوم علیه السلام را قرار دهی و هرچه گفت تصدیق کنی.

سید محمد صادق رضوی;982783 نوشت:
ثانیا آن عده افرادی هم که بالفرض واقعا قصد تولید با کیفیت دارند از حمایت دولتی قوی برخوردار نیستند.

پس از نظر شما حالا که حمایت دولتی ندارند، حمایت مردمی را هم باید از دست بدهند؟!

بدیع;982787 نوشت:
پس از نظر شما حالا که حمایت دولتی ندارند، حمایت مردمی را هم باید از دست بدهند؟!

بگذارید یک مثال بزنم...فرض کنید شخصی تصادفی در حال مرگست و نیاز به احیاء قلبی و فوریتهای پزشکی دارد. اما هیچ یک از دست اندرکاران اورژانس حاضر به انجام وظایفشان نیستند حال آیا صحیح است ما مثلا مقادیر زیادی هزینه کنیم که فقط خراش های سطحی او را درمان کنیم؟

سید محمد صادق رضوی;982799 نوشت:
بگذارید یک مثال بزنم...فرض کنید شخصی تصادفی در حال مرگست و نیاز به احیاء قلبی و فوریتهای پزشکی دارد. اما هیچ یک از دست اندرکاران اورژانس حاضر به انجام وظایفشان نیستند حال آیا صحیح است ما مثلا مقادیر زیادی هزینه کنیم که فقط خراش های سطحی او را درمان کنیم؟

مثالی که زدید مع الفارق است. یعنی مقایسه و تشبیه میان دو چیز متفاوت!
اینکه کشور را به بیماری تشبیه کنیم که در حال مرگ است سیاه نمایی و غیر منصفانه است. مخصوصا وقتی همه مسئولین کشور را افرادی بدانیم که منتظر مرگ او هستند.

بدیع;982941 نوشت:
اینکه کشور را به بیماری تشبیه کنیم که در حال مرگ است سیاه نمایی و غیر منصفانه است

گرچه این واقعیتی است غیر قابل انکار و زمانی متوجه آن خواهید شد که دیگر دیر شده است؛ اما وجه شبه این تشبیه چیز دیگری بود. مقصود این که حمایت اصلی به عهده ی دولت است، گرچه حمایت مردمی هم نقش دارد اما تا زمانی که حمایت دولتی نباشد این تلاش بی فایده بوده و تنها زیانیست بر دارایی خانواده..

[=Arial Black]

سید محمد صادق رضوی;982783 نوشت:
تقلید کورکورانه از یکنفر نه تنها عبادت نیست بلکه موجب خسارت و دوری از خداوند است. در روایتی که چندی پیش در موضوع مستقلی عنوان کردم امام صادق علیه السلام می فرماید: مبادا کسی غیر از امام معصوم علیه السلام را قرار دهی و هرچه گفت تصدیق کنی.

این سخن شما محل اشکال های قوی ایی است که قصد پرداختن به آنها را در اینجا ندارم.
خلاصه: بنده سخن شما را بنا به ادله عقلی قبول ندارم.
لکم دینکم و لی دین.

[="Navy"]سلام...کالای ایرانی باید خرید ولی خوب ش رو بخرین مثلا ما خسیسی میکردیم میرفتیم بنکه جنس ارزون می خریدیم هی بعد مدتی خراب میشد خیلی عجیب بود باز دوباره میرفتیم همون مدل و می خریدیم! که بازم می دیدیم خراب میشد تا سه دفعه که اینکار رو کردیم گفتیم خدایا چرا اینطوری میکنه! که دیگه گفتیم اینبار بهتره بریم یه خارجی بخریم ببینیم اونم همینطوریه که دیدیم خدا رو شکر الان هنوز که هنوزه داره کار میکنه!... اینطوری میشه که مردم میگن خب همون اول میرفتین جنس خارجی میخریدین راحت میشدین خب!.... توی این کله الکترون نیست که کار کنه که!:))[/]

پرسش: آیا برای تحقق شعار سال و حمایت از کالای ایرانی باید جنس ایرانی بخریم حتی اگر بی کیفیت بود؟

پاسخ: در ابتدا به بخشی از بیانات رهبر انقلاب در این باره اشاره می کنم:
"محور هم عبارت است از تولید ملّی؛ یعنی اگر چنانچه تولید ملّی را -با شرحی که ان‌شاءالله در سخنرانی عرض خواهم کرد- همه تعقیب کنند و دنبال‌گیری کنند، بسیاری از مشکلات اقتصادی، مشکلات معیشتیِ مردم -هم مسئله‌ی اشتغال، هم مسئله‌ی سرمایه‌گذاری و بقیّه‌ی چیزها- حل خواهد شد. آسیبهای اجتماعی به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد؛ یعنی محور، تولید ملی است. بنابراین اگر تولید ملّی شتاب بگیرد، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. من این را محور قرار دادم برای شعار امسال؛ شعار امسال حمایت از کالای ایرانی است؛ سال «حمایت از کالای ایرانی». این فقط مربوط به مسئولین نیست؛ آحاد ملّت همه میتوانند در این زمینه کمک بکنند و به معنای واقعی کلمه وارد میدان بشوند."

در بازار معمولا از هر جنسی، ایرانی و خارجی آن را با کیفیت های متفاوت و قیمت های متنوع پیدا خواهیم کرد. بنابراین باید بررسی کنیم با توجه به شعار سال که حمایت از کالای ایرانی است چه انتخابی باید داشته باشیم. سه حالت کلی در مقایسه میان جنس ایرانی و خارجی ممکن است وجود داشته باشد که به تفصیل هر یک را بررسی می کنیم.
الف) ایرانی و خارجی با قیمت و کیفیت برابر.
ب) ایرانی با کیفیت بیشتر و یا قیمت کمتر نسبت به خارجی.

به نظر می آید هیچ بحثی در دو صورت اول وجود نداشته باشد و هر ایرانی بدون کمترین تامل کالای ایرانی را انتخاب کند. چرا که با وجود قیمت برابر و حتی کمتر نسبت به خارجی و کیفیت برابر و یا حتی بیشتر نسبت به خارجی دلیلی برای انتخاب نکردن جنس ایرانی وجود ندارد. اما باید گفت متاسفانه بحث اصلی در همین دو صورت اول است. چرا که بسیاری از ما ایرانی ها علاقه مند به خرید برند خارجی هستیم. حتی اگر مشابه ایرانی آن با کیفیت و قیمت قابل رقابت نیز وجود داشته باشد. قطعا بخشی از تاکیدات مقام معظم رهبری و فرمایشات ایشان مبارزه با چنین فرهنگی است که در برابر کالای خارجی یک نوع اعتماد بی پایه و از خودباختگی داشته باشیم. و یا اینکه نسبت به کالای ایرانی یک دید منفی و قضاوت از پیش تعیین شده پیدا کنیم. بنابراین در خیلی از موارد مشکل ما بی کیفیتی نیست. احساس بی کیفیتی است.

چنین فرهنگی است که به راستی به آینده اقتصاد کشور لطمه جدی وارد می کند و توان ماندن و رقابت را از تولید کننده داخلی می گیرد. آنچه گفته شد در بازار پوشاک و پارچه کاملا مشهود است. تا آنجا که برخی تولید کننده های داخلی مجبور شده اند جنس خود را با برند خارجی در بازار عرضه کنند.

اما صورت سوم:
باید دید خرید کالای ایرانی در این فرض (ایرانی با کیفیت کمتر و یا قیمت بیشتر نسبت به خارجی) چه نتایج و اثراتی را به دنبال دارد و با توجه به آثار مثبت و یا منفی آن به قضاوت درباره اصل آن پرداخت:

الف) ضرر و زیان شخصی: بدیهی است که وقتی میتوان با پرداخت هزینه کمتر کالای با کیفیت تری را تهیه کرد اما این کار را انجام نداد دچار ضرر و زیان می شویم. اما باید میان سود و ضرر کوتاه مدت با بلند مدت تفاوت قائل شد. اگر حمایت همه جانبه از تولید و تولیدکننده داخلی به تقویت اقتصاد ملی و استقلال اقتصادی کشور و لو در دراز مدت منتهی شود به نظر می آید چنین اقدامی را نتوان یک اقدام ضرری دانست. همانند چنین رویکردی را در برخی از کشورهای توسعه یافته مثل ژاپن شاهد هستیم. در برهه ای که مردم این کشور تصمیم گرفتند که ویرانه های ناشی از جنگ را به دست خود بسازند. این تصمیم باعث شد حتی برخی کمک های بلاعوض را نیز قبول نکنند. یا مدت ها به خاطر اینکه نمی توانستند دمپایی تولید کنند و نمی خواستند دمپایی وارد کنند پابرهنه راه بروند! به نظر احمقانه می آید. اما جایگاه فعلی آنها در جهان چیز دیگری را نشان می دهد.

ب) ارتقای کیفیت محصولات ایرانی: خرید کالای ایرانی شرط لازم برای ارتقای کیفیت آن می باشد اما شرط کافی نیست. خرید کالای یک تولیدکننده شرط دوام و بقای او در بازار تولید و دوام و بقای او هم می تواند زمینه برای ارتقای کیفیت محصولات او شود. اما لزوما به این هدف منتهی نمی شود. همانطوری که تا حدودی در خودروسازی کشورمان شاهد آن هستیم. از سالیان قبل با افزایش تعرفه واردات خودروهای خارجی تقریبا یک بازار انحصاری برای خودروسازان داخلی ایجاد شد. این بازار اگرچه زمینه مساعدی برای رشد و ارتقای کیفی خودروسازی ایران بود اما بیشتر به رشد کمی آن منتهی شد.

ج) اشتغال زایی برای کارگر ایرانی: اثر دیگری که خرید کالای ایرانی به دنبال دارد حمایت از اشتغال نیروی کار ایرانی است. به نظر می اید این هدف با خرید کالای ایرانی قطعا تحقق پیدا میکند حتی اگر نتیجه قبلی حاصل نشود. نمونه آن هم همان مثال قبلی یعنی خودروسازان داخلی است. اشتغال زایی مستقیم صنعت خودرو سازی در ایران نزدیک به یک میلیون نفر است.(1)

بنابراین خرید کالای ایرانی حتی در صورت سوم هم به هدف حمایت نیروی کار ایرانی یک کار ارزشمند و قابل توصیه است. در عین حال برای تکمیل بحث به نکات مجزایی اشاره می کنم:

1. مخاطب شعار حمایت از کالای ایرانی همانطوری که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند تنها مردم و از مردم هم تنها خریداران نیستند. بلکه مسئولین و تولیدکنندگاه نیز مخاطب این شعار هستند. بزرگترین مطالبه از آنها هم افزایش مشوق های واقعی برای خرید کالای ایرانی است. ارتقای کیفی، رقابتی شدن قیمت، خدمات پس از فروش و ... از این سنخ مشوق ها است. بنابراین تحقق شعار امسال نیازمند همیاری مسئولین و مردم به موازات یکدیگر است. اما به هر حال هر کسی باید برای تحقق این شعار پیش قدم شود و منتظر اقدام دیگری نماند.

2. کیفیت در برخی از محصولات حالت تجملی دارد اما در برخی دیگر حالت حیاتی پیدا میکند. مثلا در برخی از لوازم خانگی کیفیت نمونه های خارجی به ظاهر آن و بیشتر بودن آپشن هایی که گاهی هیچ وقت مورد استفاده قرار نمی گیرد، است. اما کیفیت در محصولی مانند اتومبیل به جان سرنشینان خودرو مربوط می شود.

3. کسی که به هر دلیلی (موجه یا غیر موجه) قصد خرید کالای ایرانی را ندارد باید در میان کالاهای خارجی و وارداتی یک تفکیک بسیار مهم قائل شود. برخی از انها از مبادی رسمی و برخی به صورت قاچاق وارد کشور شده اند. کالاهایی که از مبادی رسمی وارد شده اند به خاطر پرداخت عوارض و مالیات هم به نوعی کمک برای بیت المال محسوب می شوند و هم مدیریتی که بر اصل واردات و میزان تعرفه آن وجود دارد تا اندازه ای باعث میشود امیدوار باشیم که منافع ملی و تولید داخلی لحاظ شده است. اما قاچاق هیچ مبنایی جز سود شخصی قاچاق چی ندارد.
پی نوشت:
(1) www.yjc.ir/fa/news/5670954

موضوع قفل شده است