فرهنگ سازی

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرهنگ سازی

سلام...ما قراره تو دانشگامون یه نشریه منتشر کنیم(یه دانشگاه سراسری،فنی-مهندسی)من قراره درمورد حجاب مطلب بنویسم...یه جورایی فرهنگ سازی...ولی نمیدونم از کجا شروع کنم...خواهشا کمکم کنین...ممنون میشم........

بهتره از تاریخچه حجاب میان اقوام ایرانی شروع کنید. تا همه بدانند که حجاب در ایران همه گیر و همه مکانی بوده . بد نیست سری به موزه اقوام ایرانی بزنید و عکس هایی هم از انوا حجاب های زنان ایرانی تهیه کنید. اگر در سایت اگر با کلمه حجاب جستجو بفرمایید مطالب خوبی می توانید بیابید. نمونه اش را اقای رضا ،در انجمن تاریخ گذاشته است که مربوط به حجاب زنان در ایران باستان است. فواید حجاب ،به عنوان اینکه نماد بزرگی زن است ، و اینکه مفاهیم دینی ما توصیه به حجاب زنان کرده اند بخشی از نکاتی می تواند باشد که ذکرشان خالی از لطف نیست. همچنین می توانید با جستجو در آدرس اینترنتی : پایگاه تخصصی مجلات ، www. noormags. ir با مجلات مختلف و مقالات گوناگون در این باره آشنا شوید.

راستش با خودم فکر کردم (البته نمیدونم فکرم درسته یا نه)اگر از تاریخچه حجاب بگم چه تو ایران باستان چه ادیان دیگه تاثیر چندانی نداشته باشه!چون هم این مطالب زیاد گفته و شنیده شده و هم افراد ممکنه گذشته رو ملاک عملشون ندونن!فکر کردم شاید بهتر باشه از بررسی روانشناختی حجاب شروع کنم(بدون اینکه حرفی از دین زده شه)
نظرتون چیه؟

ایران;32562 نوشت:
سلام...ما قراره تو دانشگامون یه نشریه منتشر کنیم(یه دانشگاه سراسری،فنی-مهندسی)من قراره درمورد حجاب مطلب بنویسم...یه جورایی فرهنگ سازی...ولی نمیدونم از کجا شروع کنم...خواهشا کمکم کنین...ممنون میشم........

ایران;32562 نوشت:
راستش با خودم فکر کردم (البته نمیدونم فکرم درسته یا نه)اگر از تاریخچه حجاب بگم چه تو ایران باستان چه ادیان دیگه تاثیر چندانی نداشته باشه!چون هم این مطالب زیاد گفته و شنیده شده و هم افراد ممکنه گذشته رو ملاک عملشون ندونن!فکر کردم شاید بهتر باشه از بررسی روانشناختی حجاب شروع کنم(بدون اینکه حرفی از دین زده شه)
نظرتون چیه؟

با عرض سلام و خوشامد
سرکار ایران به نظرم بهتره با روش عقلی-دینی بحث کنید، روشی که در اون هم از حکمت های حجاب در یه بستر دینی صحبت می کنید و هم از شواهد نقلی استفاده می کنید، بدون اینکه اینها رو از هم جدا کنید،
این عقل، عقل در یه بستر دینیه نه سکولار، به یه معنا، میشه گفت در این بحث ها ما یه عقل واحد نداریم بلکه عقل ها داریم، در اینجا در بعضی مواضع، عقلی که در یه بستر دینیه با عقلی که در یه بستر سکولاره(اگه بشه اسمش رو عقل گذاشت) نگاه متفاوت و قضاوت متفاوتی داره...

جمع همه بهتره
بحث حجاب که یک فرهنگ هست با یک بحث و یک جهت به منزل نمیرسه و همونطوری که دو استاد خودم کاوه و سید ضیاء فرمودند: عمق بسیار زیادی داره.
با توجه به تجربه ای که توی دانشگاه دارم پیشنهاد میدم از جهات مختلف بحث بشه، چون فرهنگ مثل منشور است و از یک بُعد نگاه کردن به اون معرفت و شناخت و در دنباله، نتیجه خوبی به ما نمیده.
پیشنهاد میکنم یک تیم درست کنید و از این ابعاد به مساله بپردازید:
1- حجاب از دیدگاه عقل و عقلاء
2- آثار اجتماعی حجاب(جامعه شناسی) چه خانواده و چه بیرون از خانه
3- حجاب در عمود تاریخ
4- حجاب از دیدگاه فقه اسلامی
5- آثار فردی حجاب(روانشناسی)

من هم با پیشنهاد دوست خوبم با شناسه ی عرفان موافقم ، واقعاً این 5 معیار خیلی خوب هستند. البته بهتره یه مطلب هم درباره ی دلـایل بدحجابی (و نه بی حجابی) تهیه کنید و عواملی که موجب میشه برخی ها بدحجاب باشند رو مورد بررسی قرار بدید تا ضررات بدحجابی خود به خود نمایان بشه

آیات وروایات حجاب هم بیاورید در ضمن حتما برای کتابتان نمایه تهیه کنید

موضوع قفل شده است