جمع بندی بالاترین درجه معنویت

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بالاترین درجه معنویت

سلام دوستان
خلاصه ای از زندگی خودم رو میخوام بگم و بعدش سوال و حرف

بنده تا سن 21 سالگی علاوه بر اینکه نماز نمیخوندم بلکه بسیار گناه کار بودم
بعد از طی کردن مسیر زیادی در حال حاضر اگه خدا قبول کنه به راه راست و اهل بیت هستم
بنده در حال حاضر 26 سال سن دارم و کلی سوال
ولی همه این سوالات رو در یک سوال به صورت جامع میپرسدم و جواب هم اگه کامل باشه ممنون میشم

بعد این همه سال گناه و ... که به راه راست هدایت شدم کم کم به سمت مال حلال و شرع و .... رفتم
ولی الان که خدمت تموم شده و میخوام به سمت یه کار حلال برم
همیشه فکر میکنم آیا واقعا بجز جهاد نمیشه منتظر و حتی ظهور رو به چشم دید ؟؟؟ و به درجات بالای معنویت رسید ؟؟
همیشه فکر میکنم که باید هرطور شده به جبهه ( مدافعان حرم ) برای مبارزه و شهادت برم !!! ( مشکلی ندارم ولی چون پاسدار نیستم یه ذره مراحلش سخته )
و در کنار این تفکرات زندگی ساده و حلال رو کم ارزش تلقی میکنم و احساس میکنم اگه برای جهاد به خط مقدم برای جنگ نرم کارهام بی ارزشه و اگه ظهور اتفاق بیفته و به چشم ببینم ( انشاالله ) حتی نتونم تو راه حضرت مهدی ( عج ) باشم

واقعا نمیدونم چه کنم
چون در این زمینه ها هیچ منبع و مطالعه ای ندارم و متاسفانه تو خانواده هم مدافعان حرم رو بیکار میدونن که نمیتونم سوالی بپرسم !

فکر کنم متوجه شدید چی گفتم و منظورم چیه
امیدوارم تا میتونید راهنمایی درست فرمایید

مرجع تقلید مقام معظم رهبری

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کافی

J@v@d;981761 نوشت:
سلام دوستان

بعد از طی کردن مسیر زیادی در حال حاضر اگه خدا قبول کنه به راه راست و اهل بیت هستم
ولی همه این سوالات رو در یک سوال به صورت جامع میپرسدم و جواب هم اگه کامل باشه ممنون میشم

بعد این همه سال گناه و ... که به راه راست هدایت شدم کم کم به سمت مال حلال و شرع و .... رفتم
همیشه فکر میکنم آیا واقعا بجز جهاد نمیشه منتظر و حتی ظهور رو به چشم دید ؟؟؟ و به درجات بالای معنویت رسید ؟؟
همیشه فکر میکنم که باید هرطور شده به جبهه ( مدافعان حرم ) برای مبارزه و شهادت برم !!! ( مشکلی ندارم ولی چون پاسدار نیستم یه ذره مراحلش سخته )
و در کنار این تفکرات زندگی ساده و حلال رو کم ارزش تلقی میکنم و احساس میکنم اگه برای جهاد به خط مقدم برای جنگ نرم کارهام بی ارزشه و اگه ظهور اتفاق بیفته و به چشم ببینم ( انشاالله ) حتی نتونم تو راه حضرت مهدی ( عج ) باشم

واقعا نمیدونم چه کنم
چون در این زمینه ها هیچ منبع و مطالعه ای ندارم و متاسفانه تو خانواده هم مدافعان حرم رو بیکار میدونن که نمیتونم سوالی بپرسم !

فکر کنم متوجه شدید چی گفتم و منظورم چیه
امیدوارم تا میتونید راهنمایی درست فرمایید

مرجع تقلید مقام معظم رهبری

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
خدا را شکر که در مسیر هدایت و رشد معنوی قرار گرفته اید. انشاء الله که در این امر ثابت قدم باشید.
برای رسیدن به درجات بالای معنوی، انسان با توجه به شرایطی که دارد، باید وظیفه خود را انجام دهد. در همین امر زندگی اهل بیت (علیهم السلام) که در اوج مقام معنوی بوده اند، برای ما الگوست.
پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در کنار این که شرایط اقتضاء می کند جهاد نماید، شرایطی ایجاب می کند صلح حدیبه را هم داشته باشد.
امیرالمومنین (علیه السلام) در کنار مجاهدت های خویش، در شرایط خاص و بر حسب وظیفه، 25 سال سکوت می نماید.
امام مجتبی (علیه السلام)، مجبور به صلح می شود و امام حسین (علیه السلام) جهاد می کند.
همین طور در زندگی سایر امامان (علیهم السلام)، وقتی نگاه می کنیم، مشاهده می شود که در آن عصر و شرایط، وظیفه خود را در فعالیت های فرهنگی، بیان ادعیه، نهضت علمی، تدریس، تربیت شاگرد و... می دانستند.
در واقع جهاد نمودن، قالب های متعددی دارد، یک فرض آن جهاد اصطلاحی است. اما جهاد فرهنگی، اقتصادی، علمی، سیاسی، فکری و... هم از اقسام جهاد قلمداد می گردند.
بنابراین شما تصور ننماید که راه منحصر برای رسیدن به بالاترین مقام معنوی، صرفا جهاد مصطلح است. بلکه جهاد، اقسام دیگری هم دارد که با توجه به شرایطی که دارید، می توانید در آن ها شرکت کنید.
شما نباید پاک زندگی کردن، انجام واجبات و ترک گناه، کسب و کار حلال،خصوصا در این وضعیت موجود فرهنگی و اقتصادی را ناچیز و بی اهمیت قلمداد نمایید.
موسى بن بکر نقل می کند که امام کاظم (علیه السلام) به من فرمود: «
مَنْ طَلَبَ هَذَا الرِّزْقَ مِنْ حِلِّهِ لِیَعُودَ بِهِ عَلَى نَفْسِهِ وَ عِیَالِهِ کَانَ کَالْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّه ‏[1] کسی که در پی روزی حلال برود تا از آن، خود و خانواده اش را بهره مند سازد ؛ پاداش او در پیشگاه الهی مانند پاداش رزمنده ای است که در راه خدا جهاد می کند.»
از تشابهی که در این روایت شریف به کار رفته است،یکی اهمیت و دیگری دشواری فراوان کسب روزی حلال فهمیده می شود. همانگونه که اگر جهاد نباشد جامعه اسلامی در خطر نابودی است؛ اگر کسب روزی حلال نباشد بساط یک زندگی پاک دینی در آستانه برچیدگی است. و نیز همانگونه که سخت ترین و پرخطرترین کار، جنگ و نبرد تن به تن در جهاد است به همان میزان، کسب روزی حلال، سخت است و دشوار. بنابراین نباید انتظار داشت که در راه کسب حلال، سختی و مشقت وجود نداشته باشد. نکته دیکر اینکه تلاش برای کسب حلال، عبادتی همتای جهاد در راه خداست و در ثواب و اجر، مانند آن است؛ از این رو امام کاظم علیه السلام آن را به جهاد در راه خدا تشبیه کرده است.
انشاء الله موفق باشید.

پی نوشت:
1. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج5، ص93، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1407ق.

سلام

عزیز جان جهاد اکبر داریم و جهاد اصغر، اون میدانی که مدافعان حرم میروند جهاد اصغر است. اما اینکه با هوی نفس خودت میجنگی این جهاد اکبر است. جهاد اکبر یکیش تبعیت نکردن از هوی نفس خود و دیگران است، یکی دیگه تبعیت نکردن از قواعد کفار. یک لایه ی خاص داریم که شامل هر دو لایه قبلی میشه، اونم جهاد علمی هست. جهاد علمی یعنی مبارزه با نظام علمی غیر توحیدی که مطلق علوم از مدرسه تا انتهای دانشگاه در تمامی رشته های غیر توحیدی و تثلیثی است. سپس مبارزه با ربا. زندگی مطلق مردم دنیا از جمله ایران آلوده به رباست چون کل نظام اقتصادی جهان ربوی ست.
میخوای سرباز امام زمان باشی و برای ظهور تلاش کنی باید با علوم شرک آلود و ربا مبارزه کنی. امروز مهم ترین مسائل اسلام و ایران و جهان همینه. جهان به اشغال کفر دراومده و به فرموده امام خامنه ای ما دولت مقاومت هستیم. با پدیده های پیچیده ای از جنگ روبرو هستیم.
با تقوی میشه توی این راه ثابت قدم بود.

یا علی

[="Tahoma"][="Navy"]

J@v@d;981761 نوشت:
سلام دوستان

سلام
اگر انسان بخواهد حیاتی طیبه و معنوی داشته باشه به ناچار باید در جهاد باشه چه جهاد اصغر که جنگ نظامی به دشمنان دین و میهن است چه جهاد اکبر که جهاد با نفس و خواهشهای نفسانی است. حالا با شماست که کدومو برای رسیدن به آن زندگی معنوی انتخاب می کنید...
یا علیم[/]

پرسش:
همیشه فکر می کنم که باید هرطور شده به جبهه ( مدافعان حرم ) برای مبارزه و شهادت برم، و زندگی ساده و حلال را کم ارزش تلقی می کنم. آیا واقعا بجز جهاد نمی شود منتظر و حتی ظهور را به چشم دید؟ و به درجات بالای معنویت رسید؟

پاسخ:
برای رسیدن به درجات بالای معنوی، انسان با توجه به شرایطی که دارد، باید وظیفه خود را انجام دهد. در همین امر زندگی اهل بیت (علیهم السلام) که در اوج مقام معنوی بوده اند، برای ما الگوست.
پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در کنار این که شرایط اقتضاء می کند جهاد نماید، شرایطی ایجاب می کند صلح حدیبه را هم داشته باشد.
امیرالمومنین (علیه السلام) در کنار مجاهدت های خویش، در شرایط خاص و بر حسب وظیفه، 25 سال سکوت می نماید.
امام مجتبی (علیه السلام)، مجبور به صلح می شود و امام حسین (علیه السلام) جهاد می کند.
همین طور در زندگی سایر امامان (علیهم السلام)، وقتی نگاه می کنیم، مشاهده می شود که در آن عصر و شرایط، وظیفه خود را در فعالیت های فرهنگی، بیان ادعیه، نهضت علمی، تدریس، تربیت شاگرد و... می دانستند.
در واقع جهاد نمودن، قالب های متعددی دارد، یک فرض آن جهاد اصطلاحی است. اما جهاد فرهنگی، اقتصادی، علمی، سیاسی، فکری و... هم از اقسام جهاد قلمداد می گردند.
بنابراین شما تصور ننماید که راه منحصر برای رسیدن به بالاترین مقام معنوی، صرفا جهاد مصطلح است. بلکه جهاد، اقسام دیگری هم دارد که با توجه به شرایطی که دارید، می توانید در آن ها شرکت کنید.
شما نباید پاک زندگی کردن، انجام واجبات و ترک گناه، کسب و کار حلال،خصوصا در این وضعیت موجود فرهنگی و اقتصادی را ناچیز و بی اهمیت قلمداد نمایید.
موسى بن بکر نقل می کند که امام کاظم (علیه السلام) به من فرمود: «مَنْ طَلَبَ هَذَا الرِّزْقَ مِنْ حِلِّهِ لِیَعُودَ بِهِ عَلَى نَفْسِهِ وَ عِیَالِهِ کَانَ کَالْمُجَاهِدِ فِی سَبِیلِ اللَّه ‏[1] کسی که در پی روزی حلال برود تا از آن، خود و خانواده اش را بهره مند سازد ؛ پاداش او در پیشگاه الهی مانند پاداش رزمنده ای است که در راه خدا جهاد می کند.»
از تشابهی که در این روایت شریف به کار رفته است،یکی اهمیت و دیگری دشواری فراوان کسب روزی حلال فهمیده می شود. همانگونه که اگر جهاد نباشد جامعه اسلامی در خطر نابودی است؛ اگر کسب روزی حلال نباشد بساط یک زندگی پاک دینی در آستانه برچیدگی است. و نیز همانگونه که سخت ترین و پرخطرترین کار، جنگ و نبرد تن به تن در جهاد است به همان میزان، کسب روزی حلال، سخت است و دشوار. بنابراین نباید انتظار داشت که در راه کسب حلال، سختی و مشقت وجود نداشته باشد. نکته دیکر اینکه تلاش برای کسب حلال، عبادتی همتای جهاد در راه خداست و در ثواب و اجر، مانند آن است؛ از این رو امام کاظم علیه السلام آن را به جهاد در راه خدا تشبیه کرده است.
انشاء الله موفق باشید.

پی نوشت:
1. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج5، ص93، دارالکتب الاسلامیه، تهران،1407ق.

موضوع قفل شده است