صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تکه ی دیگر تقوا چیست؟

نوشته
    869
    حضور
    47 روز 13 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3415

خداوند متعال در حدیث قدسی می فرماید:

«عَبدي أطِعني أجعَلكَ مِثلي، أنَا حَيٌّ لا أموتُ، أجعَلُكَ حَيّا لا تَموتُ؛ أنَا غَنِيٌّ لا أفتَقِرُ، أجعَلُكَ غَنِيّا لا تَفتَقِرُ؛ أنَا مَهما أشَأ يَكُن، أجعَلُكَ مَهما تَشَأ يَكُن» (۱)

بنده من! از من فرمان ببر تا تو را همانند خويش گردانم. من زنده ناميرايم، تو را نيز زنده ناميرا مى گردانم؛ من توانگرى هستم كه هرگز نيازمند نمى شوم، تو را نيز توانگرى مى گردانم كه هرگز نيازمند نشوى؛ من هر چه بخواهم همان مى شود، تو را نيز چنان قرار مى دهم كه آنچه بخواهى همان شود.

پی نوشت:
    ۱. محمدی ری شهری، محمد، دانشنامه قرآن و حدیث، مترجم آژير، حمیدرضا، شیخی، حمیدرضا، انتشارات دارالحدیث، ۱۳۹۱، قم، ج ۹، ص ۲۰۸

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

2. صلوات ها 5

نوشته
    505
    حضور
    66 روز 13 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1259

نقل قول نوشته اصلی توسط حنیف نمایش پست ها

اینکه در حال ترک کامل یک گناه هستید بسیار عالی ست و قطعا همین مطلب نشان دهنده اینست که نه تنها خداوند شما را رها نکرده، بلکه مورد لطف و رحمت خاص او هستید.

توفیقِ ترک گناه، آن هم گناهی که به صورت عادت درآمده، مطمئنا نیاز به یک نیروی خاص و محرک قوی دارد. شک نکنید که نیروی انسان به تنهائی برای اینکار کافی نبوده و اگر کمک و قدرت لایزال الهی نباشد، هیچکس به تنهائی قادر به اینکار نیست.

خداوند هم توفیق اولیه را در انگیزه و اراده ترک گناه به انسان عطا می کند، و هم در تمام مسیر در کنار او و حامی و پشتیبانش است.

«إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ ؛ اگر خدا را يارى كنيد ياريتان مى ‏كند و گامهايتان را استوار مى دارد.» (۱)

اینکه حس می کنید خداوند از شما دور است، یک واقعیت نیست، بلکه فقط حسی ست که شیطان در ذهن شما القا می کند،‌ با این هدف که انرژی تان را از دست داده و در این چند گام باقیمانده دچار لغزش و سستی شوید.

قطعا اگر قصد و نیت انسان فقط به دست آوردن رضایت الهی باشد، تمام کائنات در برابر اراده او ناتوان و زبون خواهد شد و او قادر به انجام هر کاری ست؛ چرا که اراده اش را به اراده الهی گره زده و در حقیقت الان این قدرت خداوندی ست که کار را جلو می برد.

بنابراین شیطان را لعنت کنید و با توجه به خداوند و حضور مستمر او در کنارتان، گام هایتان را هرچه استوارتر بردارید.

اگر این قبیل القائات باز هم شما را رها نکرد، به این نکته توجه کنید که ما مکلف به انجام وظیفه هستیم و نه رسیدن به نتیجه. پس شما در انجام کارتان سست نشوید و با قدرت ادامه دهید، اما اینکه چه حسی پیدا کردید و آیا خداوند را نزدیک دیدید یا دور، به هیچ عنوان توجه نکنید. کار اگر برای رضای خدا باشد، حتما به مقصد خواهد رسید، ولو اینکه شما حس نکنید؛ و شاید اصولا این حس نکردن، خودش نوعی امتحان برای محک خوردن میزان اخلاصتان باشد.

پی نوشت:
    ۱. سوره محمد، ۷

سلام استاد. خیلی خیلی ممنون. الحق که استاد شایسته ای هستید. خیلی به من کمک کردید.
    به عنوان آخرین درخواستم در این تاپیک.

لطفا کتاب یا سخنرانی یا آثار علما، به من معرفی کنید که در راه رسیدن به ملکه تقوا به من کمک کنه. (هر چه بیشتر معرفی کنید بهتر!)

وبسایت انقلابی:

www.englabi.ir

4. صلوات ها 2

نوشته
    869
    حضور
    47 روز 13 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    3415

نقل قول نوشته اصلی توسط صندلی نمایش پست ها
    لطفا کتاب یا سخنرانی یا آثار علما، به من معرفی کنید که در راه رسیدن به ملکه تقوا به من کمک کنه. (هر چه بیشتر معرفی کنید بهتر!)
    علیکم السلام و رحمه الله
    خیلی متشکرم از ابراز محبتتان؛ لطف و بزرگواری خود شماست.

در مورد کتاب و سخنرانی، موارد بحمدالله بسیار زیاد هستند؛ ولی هر کسی باید با سلیقه و زمینه ذهنی خودش اقدام به انتخاب و مطالعه کند. بعضی افراد تحت تاثیر زندگی بزرگان و اولیاء قرار گرفته و انگیزه می گیرند. و بعضی با مطالعه علمی و درک مفاهیم عمیق شور و نشاط عملی پیدا می کنند. نوع نوشتار هم مهم است و بسته به سلیقه افراد متفاوت است. نوشتار به سبک قدیم یا ساده و روان و امثال اینها. پیش زمینه مطالعاتی و ذهنی هم قاعدتا نقش به سزائی دارد

در عین حال کتاب های زیر به طور عمومی خوب و مناسب هستند و می توانید با خواندن یکی دو صفحه از هر کدام، متوجه سلیقه خودتان شده و هر کدام که بیشتر جذبتان کرد، مطالعه بفرمایید:
    معراج السعاده، ملا احمد نراقی
    نقطه های آغاز در اخلاق عملی،‌ آیه الله مهدوی کنی
    اخلاق در قرآن (۵ جلد)، آیه الله مظاهری
    اخلاق در قرآن (۳ جلد)، آیه الله مصباح یزدی
    اخلاق در قرآن، آیه الله جوادی آملی
    خودشناسی برای خودسازی، آیه الله مصباح یزدی
    تهذیب نفس،‌ آیه الله ابراهیم امینی
    جهاد با نفس (۳ جلد)، آیه الله مظاهری
    معرفت نفس، علامه حسن زاده آملی
    نامه ها برنامه ها،‌ علامه حسن زاده آملی
    قلب سلیم (۲ جلد)، شهید دستغیب
    آداب الصلوه، امام خمینی
    المراقبات، میرزا جواد آقای تبریزی
    رساله لقاءالله، میرزا جواد آقای تبریزی
    اسرار عبادت، آیه الله جوادی آملی
    عطش، سیر توحیدی آیه الله قاضی، علامه طباطبائی و آیه الله بهجت
    سرگذشت هاي ويژه از زندگي امام خميني
    سلوک معنوي، شرح زندگي حضرت آيت الله بهاء الديني
    فريادگر توحيد، شرح زندگي حضرت آيت الله بهجت
    در محضر لاهوتیان، شرح زندگی عارف واصل شیخ جعفر مجتهدی

سخنرانی هم همینطور، لحن بیان و نوع ارائه مطالب در اساتید مختلف، گوناگون است و از صحبت های هر کدام که بهره بیشتری می برید، همان برای شما بهتر است. اساتید بزرگواری مثل استاد حسین انصاریان، استاد فاطمی نیا، استاد فرحزاد، استاد صدیقی، استاد پناهیان و اساتید و بزرگواران دیگری که نسبت به آنها شناخت و اطمینان وجود دارد.

ویرایش توسط حنیف : ۱۳۹۷/۰۲/۲۷ در ساعت ۱۴:۱۸

قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

6. صلوات ها 4

علاقه
    علم، عرفان، انقلاب اسلامی، مبارزه با استکبار جهانی
    نوشته
    383
    حضور
    11 روز 2 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    757

نقل قول نوشته اصلی توسط صندلی نمایش پست ها
    اما این برنامه عملی باید یک روی دیگر و یک تکه ی دیگه ای هم داشته باشه.
    عاشق شو ، ورنه روزی کار جهان سرآید
    ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی

أعوذ بالله من شرّ نفسی
    از « خودم » به « خدا » پناه می برم.

رهبر انقلاب: مذاکره با این طرف
    (آمریکا)، هم خیانت است هم حماقت.
    « لعنت خدا و ملائکه و همه مردم بر همه خائنین به اسلام »

8. صلوات ها 3

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 18

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری